Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Jak na bolavé bříško?

Jak na bolavé bříško?

Closeup of newborn baby cryingBolavé bříško

Většina rodičů zná ten pocit bezmoci a zoufalství, když miminko trápí nadýmání. Různě se kroutí, propínají nožičky a nejsou k utišení. Poradím vám, jak miminku ulevit.

Bolest bříška dovede často rodiče až na pokraj sil a v podstatě už si neví rady. Často také bývá bolení bříška jedním z nejčastějších návštěv dětského lékaře. Rodiče také nedokáží správně rozeznat, proč jejich miminko pláče.

Jak poznám, že je to kolika (prdíky)?

  • Neutišitelný pláč, který začíná z ničeho nic a končí stejně tak. Trvá velmi dlouho, někdy i 3 hodiny.
  • Často se vyskytují přibližně ve stejnou denní dobu, obvykle večer.
  • Miminko se prohýbá, rudne v obličeji, snaží se přitahovat nožičky k bříšku.
  • V jinou denní dobu je spokojené a prospívá.

Kolika se považuje za úplně normální projev kojence. Není to nic neobvyklého.

Proč a čím je kolika způsobena?masaz briska 2

  • Na vině je ještě nezralá trávicí soustava miminka, která si na trávení a vylučování stravy musí teprve zvyknout. Výsledkem je zvýšená plynatost. Plyny tlačí na střevní stěnu a to vyvolává kolikové bolesti bříška.
  • Nesprávným přisátím miminka při kojení. Miminka mohou nesprávným přisátím polykat vzduch a ten je pak ve střevech tlačí. Je dobré se také zaměřit na úplné odříhnutí po krmení.
  • Příčinou častějších kolik může být také „nepohoda“ v rodině. Obzvlášť, pokud je to první miminko. Maminka si ještě nemusí být ve své roli jistá a je ve stresu. Stres se pak přenáší na miminko a to je nervózni a častěji trpí na koliky.
  • Velmi zřídka to může způsobovat nesnášenlivost na kravskou bílkovinu. V tomto případě ale dítě neprospívá a je potřeba to řešit s pediatrem.

Jak ulevit?

  • Masáží bříška – Bublinky jsou popoháněny ze střev pryč. A to doslova. Dokonce je můžete i nahmatat.  Návod jsem pro vás natočila zde. 
  • Teplý obklad. Nahřátá plenka na topení, nebo se prodávají přímo na to určené polštářky plněné pohankou. Prodávají je například v drogeii DM.
  • DSC_4456Koupel. Teplá voda může mít stejné účinky jako obklad, ale s miminkem můžeme správnou manipulací (držením) provést pár cviků, které mají za cíl rozproudit tělo. Zvláště pak přitahování nožiček k bříšku. Vaničkování má také za cíl posílení břišních svalů, které pomáhají k trávení.Více o vaničkování zdevideo zde…
  • Houpání miminka na bříšku. Položte si jej na vaše předloktí (poloha tygřík) a jemně s ním pohupujte.
  • Nošení v šátku. Bříško miminka se ohřívá o vaše tělo, které se při chůzi pohybuje a tak také pomáhá miminku zbavit se přebytečného vzduchu ve střevech. Zároveň poskytujete miminku bezpečí a jistotu. Cítí vaši vůni, slyší váš hlas a je ve schoulené poloze, která mu tak připomíná pobyt v bříšku. Nošení v šátku u nás zabíralo nejlépe. Více o nošení zde…
  • Fenyklový čaj. V případě, že kojíte, uvařte ho sobě. Pakliže ne, dejte miminku čaj do lahvičky.DSC_3960
  • Probiotika. Osídlí střeva správnou mikroflórou a mohou tak pomoci od bolesti. Toto však z mé zkušenosti neplatí vždy. Prodávají se např. kapky Biogaia.
  • Teploměr. Vsune-li se jemně do konečníku dítěte, může usnadnit odcházení větříků, popřípadě je možné zakoupit v lékárně rektální rourku, což je měkká gumová hladička, která také pomáhá uvolnit prdíky. Nedoporučuji však používat teploměr a rourku pro vyprázdnění miminka. Jednou za čas ano, ale ne pravidelně. Miminko se musí naučit vyprazdňovat samo. Některá kojená miminka nemusí kakat až 10 dní a je to zcela v pořádku. Pokud máte pocit, že má vaše miminko s vyprázdněním problém, pomozte mu a zacvičte s nožičkami. Od hodně maminek také slýchám, že pomůže vibrační křesílko.
  • Léky. Například Espumisan, který má za cíl rozpadnutí bublinek ve střevech. Nebo můžete vyzkoušet Infacol. Dále se dají použít přírodní kapky Babycalm. Ze zkušenosti vím, že na každé miminko funguje něco jiného. Nám zabíral Babycalm.
  • Kojení. Je dobré, když kojíte, aby bylo dítě přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít. Dbejte na správné přisátí, aby miminko nepolykalo s mlíčkem vzduch.

Kdy bude s prdíky nadobro konec?

Ve třech až čtyřech měsících věku se dítě většinou větříků zbaví. Pomůže více pohybu, posílení trávicího traktu a taky pevnější břišní svaly.

Říká se, že na koliky více trpí chlapečci, ale z vlastní zkušenosti toto mohu vyvrátit. S dcerou jsem strávila mnoho hodin a snažila se jí pomoci. Někdy to šlo, někdy ne. Netrapte se, pokud rady, které jste si přečetla nefungují zrovna u vás v daný moment. Třeba pomůžou jindy a nebo také ne. Miminka mohou také často plakat ve spojení koliky a adaptace na svět. Chybí jim maminčino bříško, schoulená poloha ve které trávili 9 měsíců, tlukot matčina srdce a mnoho dalšího. Co ale rozhodně doporučuji vyzkoušet je masáž a nošení v šátku! O adaptaci na svět a jak na ní v příštím článku.

Obrňte se trpělivostí. Po čase zjistíte, že to byl jen prd…

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

 

44 thoughts on “Jak na bolavé bříško?

  1. Bohužel jsme si s dcerou užily kolíků také a musím říct, že málokdo toho nastudoval tolik a přesto nezabralo téměř nic. Občas rourka, ale také ne vždy. Žádné léky či proBiotika, masáže, cvičení, nic. Trvalo to téměř půl roku a musím říct, že kvůli běžné kolice jsem byla na pokraji sil. Zatím máme dítě jen jedno a přiznam se, že mě velmi děsí, že by nás to mohlo potkat znovu:-) všem maminkám a dětem, které vědí, o čem mluvím přeju mnoho sil a víry, že to brzy přejde:-)

    1. Dcera kolikou také trpěla, vím o čem píšete. Nám tedy zabíralo nošení v šátku, ale také né vždy. Syn na to zase netrpěl vůbec, tak se nebojte, že by to mělo i druhé dítko. Hezký den Vanda

  2. Jo tak já nedám dopustit na Espumisan kapičky a vibrační lehátko…bez těchto dvou věcí by jsme nepřežili ani první týden s miminkem….

    1. Kapičky Espumisan nám také spolehlivě zabraly….lituju,ale maminky,které píšou,že nezabíralo nic :o(
      Nám stačilo kapat Espumisan pravidelně a zlepšení se dostavilo za pár dní…a vibrační lehátko u nás jelo denně :o)))

      1. Bych řekla,že zakopanej pes,je právě v tom slůvku PRAVIDELNĚ…já jsem dávala Espumisan od narození a na prdíky malej taky trpěl od začátku,ale ta pravidelnost to srovnala…

  3. U obou dětí jsme měli s kolikou problém, byli plně kojeni zkoušela jsem i vynechat všechna nadýmavá jídla. U synka zabraly masáže a nošení v manduce spolu s probiotiky, zato dcerce nepomohlo zhola nic. Ač autorka článku bude nesouhlasit tak jsme rourku používali denně, pokud řičela přes den tak v té době po půl hodině řvaní a masáži, ale vždy večer před spaním do doby než začala lézt pak problém ustal a vše bylo ok. Pokud jsme totiž rourku vynechali tak v noci obvykle kolem jedné začala šíleně ječet neskutečně se napjala a už jí nešlo nijak pomoct a velmi těžko uklidnit. Nemá vůbec žádné následky.A i když to nebylo příjemné udělal bych to tak znovu.Všem, kteří koliku prožíváte pevné nervy a vydržte jako začnou lézt bude dobře.

    1. Dobrý den, někdy je opravdu jako východisko rourka. Ne u všech pomůže a ne u všech vytvoří návyk. U vás to mělo jen úspěch, což nemusí být u jiného miminka. Na každé dítě platí něco jiného, což jako matka dvou dětí můžete určitě jen potvrdit. Toť můj názor. Vanda

  4. Také jsme si s Barčou užili s bříškem…ale měla to bohužel způsobené stenózou blanky v konečníku…po 14ti dnech rozšiřování se vše upravilo a bylo z ní klidné miminko.

  5. Na bolavé bříško – koliku jsem vyzkoušela, co šlo. Počínaje babskými recepty od babiček, přes rady o kojících dietách a čajích, dokonce jsme měli i ten peckový pytlík. Ale ve finále pomáhalo nahřívání (vč. teplé koupele před spaním), lehká masáž bříška a z lékárny kapičky Espumisan před každým papáním.

  6. Je pravda, že celý den je náš brouček jak sluníčko, ale navečer spustí 🙁 Prohýbá se do luku a bříško jak šutr… Ale doktorka nám doporučila Espumisan, protože ten se může dávat již od narození…5 kapek před každým kojením, k tomu masáž bříška a chování v tygříkovi a je to mnooohem lepší 😉

  7. Jsem maminka dvou dětiček a na Espumisan nedám dopustit…ani jednou nás nezklamal :o) za necelou stokorunu a super výsledek :o)

  8. Dcerka se úplně prohýbala do luku, bříško jak kámen a plakala třeba i 3h 🙁
    Takže jsem dala na doporučení doktorky a koupila také Espumisan. Pár dní se nedělo nic, ale pak začal postupně zabírat. K tomu jsme začali i cvičit nožičkama a prdíky šly ven raz dva 😀

  9. My jsme tedy na koliky netrpeli, ted jsou dcerce dokoncene 3m. V jidle se pritom sama neomezuji, krom brokolice, ktera na me mela spatny vliv uz v tehotenstvi (jinak drive ok), takze ji vynechavam i pri kojeni. Ze mala netrpi na koliky si nemyslim, ze by bylo jen nejake stesti, ale nabyla jsem na zaklade zkusenosti presvedceni, ze strava matky ktera koji, hraje nemalou roli, ba primo uzce souvisi. Ja sama jim vice zeleninu, a jeste vice ovoce, denne si ho mixuji, takze spotrebuji za den nekolik kousku ruznych druhu ovoce. Ditko ma diky tomu nekolikrat za den krasnou stolici a to jiz od narozeni. S kolikou sme se diky tomu nikdy nesetkali, a proto ani nepotrebovali kapicky, ktere jsem nakoupila pro pripad co kdyby.

  10. My jsme si užívali s bolavým bříškem až až…mysleli jsme si,že si doneseme z prodnice prcka a nastane idilka…ale ouha,dostavila se kolika a to v tom nejlepším provedení….radili jsme se a nakonec sáhli po Espumisanu,musí se tedy užívat pravidelně,ale opravdu zafungoval na jedničku…nedám na něj dopustit a samazřejmě jsme dopolnili o cvičení,masáže,nahřívání….

  11. Já jsem s užila snad víc jak náš prcek,pročetla jsem snad stovky článků a příbalových letáků…trápilo mě to za Agátku….od bolestí nám pomohl pravidelně Espumisan (10 kapek před kojením) a navíc pecičkový nahřívací polštářek….

  12. Naše dcerka se narodila v létě a tak jsem myslela, že si budu zdravě užívat sezonní ovoce…ale i to dcerku nadýmalo 🙁 zelenina…prostě snad vše 🙁
    Takže jsem pak nasadila po poradě s mudrou Espumisan a už to pak bylo o hodně lepší. A čím víc se dcerka hýbala, tím prdíků ubývalo 😉

    1. Já jsem se hodně divila,když nás kolika zaskočila hnedka po příchodu z porodnice domů…čekala jsem,že to nebude lehké,ale tohle bylo celkem peklo na zemi,…jak pro mě,tak pro naši malou…
      Snažila jsem se dělat,co se dalo…cvičení,nahřívání,masáže…
      Zachránil nás až espumisan a to až na druhej pokus,protože jsem nevěděla,že se musí dávat pravidelně!!!

  13. Tak to jsme to měly stejně s Alenou…v porodnici dobrý a po příchodu domu řev – hlavně na večer či v noci 🙁
    Nasadili jsme Espumisan – tam, mě naštěstí upozornila lékárnice, že se musí dávat opravdu pravidelně, s každým krmením.
    Hodně jsem pila fenyklový čaj a pomáhal i teplý obkládek a chování v klubíčku.

  14. Vaničkování je prima, taky jsem měla dobrou zkušenost s nahříváním bříška, ale podle mne úplně nejlepší službu nám prokázaly kapičky Espumisan, myslím že bez nich by ty ostatní věci tak nezabíraly.

  15. Jo, to taky moc dobře známe. Starší syn teda problémy neměl a o to větší šok přišel s mladší dcerkou, která trpěla kolikou snad od druhého dne. Nejdříve jsem zkoušela všechny ty klasické rady typu masáže, nahřívání, fenyklový čaj, apod., které sice pomohly ale opravdu jen na chvilku. Pak se ale zjistilo, že Lilinka nemá dovyvinuté trávení a dělá ji problém trávení mlíčka. Naštěstí jsme našli pomocníka v podobě kapek ColiPrev, které jsou na tento problém přímo určený a s nimi už je to paráda. A to je bereme asi týden! Ale vše se srovnalo neuvěřitelně rychle a teď je z ní snad to nejhodnější miminko 🙂

  16. Koukám, že každému něco zabralo. Nám opravdu nic. Lékařka tvrdí, že je malá v pořádku, prospívá. Bohužel od 3 týdne života je na umělém mléce. Vyzkoušeli jsme všechny možné kapičky na prdíky, probiotika, různá speciální umělá mléka pro tyto problémy a všechny ostatní „osvědčené“ rady a postupy (cvičení, nahřívání, masáž, poloha na tygříka, položení na bříško,rourka,…. Musím říct, že z dalšího dítěte jsem díky prdíkům vyléčená 🙁

  17. Nas uz bříško trápí 7m, vzdy jen v noci. Zkousela jsem vynechat mleko, lepek, vajíčka, tropické ovoce,… nic nepomáhá. Kojim cca co 2h. Prikrmy taky mam pocit ze nedělají dobre a to dávám jen dyni a batat :-/ všichni říkali ze to přejde okolo 6m, ale stále nic 🙁 babycalm taky nepomohl, ani fenyklový caj,…

    1. Dobrý den, některé děti skutečně trávení trápí opravdu hodně dlouho a příčina se nezjistí a jednoho dne to prostě přejde. V tomto případě to chce vydržet a s láskou být nablízku svému miminku a společně to přečkat. Držím palce, ono to přejde. Vanda S.

  18. Ahoj já taky byla původně nevěřícná, jelikož jsem měla špatné zkušenosti s různými gely až jednou mi kámoška doporučila Viburcol.

    1. Leonko, to je věc která mě u Viburcolu taky strašně překvapila, že je to homeopatikum a zároveň se vyrábí jako čípky. To je vážně super a proto taky i tak dobře funguje. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top