Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Jak naučit dítě plavat? Rukávky a kruh mohou uškodit!

Jak naučit dítě plavat? Rukávky a kruh mohou uškodit!

Rukávky a kruh škodí, nechte je doma

Jaké pomůcky je dobré dětem pořídit a kterým se naopak raději vyhnout, protože uškodí? Kdy a jak je vhodné začít s dětmi plavat? Jak naučit dítě plavat, jak jej ve vodě držet a mnoho dalších rad k plaveckým pomůckám a jek je používat. Od kdy by děti měly umět plavat sami?

NEVHODNE-PLAVECKE-POMUCKY

Rukávky a kruh NE

Plavecké pomůcky hrají velmi důležitou roli při výuce plavání a samotném vztahu mezi vodou a dítětem. Pomáhají nadnášet a dítě s nimi získává pocit bezpečí. S jejich pomocí se učí správnou polohu při plavání. Pokud však zvolíme ty správné!

nevhodne-nafukovaci-krouzkyKruh a rukávky jsou patrně první pomůcky, které nás napadnou, pokud chceme jít se svým dítětem do vody. Bohužel nejsou však pro děti ideální. Nafukovací rukávky a kruh spíše uškodí, než pomohou. Dětem je rozhodně nepořizujte. Neudrží dítě ve správné, splývavé poloze a brání v pohybu. Rukávky navíc vytahují ruce nahoru a dítě nemůže připažit a omezí jej v pohybu. Pokud rukávky přefoukneme, mohou zhoršit prokrvování paží. U klasického nafukovacího kruhu hrozí propadnutí, nebo může sjet dolů na nožičky dítěte a dítě pak leží obličejem do vody a není schopné se samo obrátit. Možné je u nafukovacích rukávků či kruhu samozřejmě píchnutí či vypuštění. Z hlediska metodiky, výuky plavání je kruh absolutně nevhodný z několika důvodů. Dítě je v něm zavěšené a pasivní, není možné jej upravovat dle velikosti dítěte, dítě je v něm ve vertikální poloze (plave se totiž na bříšku), dítě je nadlehčováno moc vysoko, v oblastni prsou a lopatek, vhodné je jej nadlehčovat v oblasti bříška / pánve.

Zhruba pro roční dítko doporučuji kombinaci rukávky Cherek a pásek, které zajistí správnou splývavou polohu. Rukávky poté radím sundat a nechat jen pásek a postupem času z pásku sundavat jednotlivé dílky. 

Největší zlo je nafukovací kruh pro kojence!

Výrobce slibuje v první řadě bezpečnost, že dítě nevypadne a kruh se nepřevrátí a je stabilní. Dítě se cítí pohodlně a bezpečně. Takový kruh je největší zlo z hlediska pohybového aparátu, který ještě není vyvinutý, neunese váhu celého těla, protože se dítě samo ještě nevertikalizovalo a ani samo neposadilo. Jistě víte, že není vhodné kojence pasivně posazovat, dokud se neposadí nevhodny-kojenecky-hruhsám. V takovém kruhy dítě nejen že pasivně sedí, jeho páteř se bortí, krční páteř je přetížená, jsou utlačované nervy, dobře se neokysličuje mozek a hlavně dráždí nervovou soustavu miminka. Kyčle trpí obrovským tlakem, který na ně působí. Dítě má nožičky prostrčené v „kalhotkách“ a doslova visí dolů. Hrozí tak dysplazie kyčle a dislokovaná kyčel (vymknutá). Je to podobné, jako byste dítě zavěsily do hopsadla či tzv. visítka (neergonomického nosítka). Pokud již dítě samo sedí, je tento kruh taktéž nevhodný. V takovou dobu je vhodné již využít jiné pomůcky, které nebrání v přirozeném pohybu. Takové dítě stejně už jen sedět chtít nebude a přirozeně se z kruhu bude chtít dostat ven. V takovém případě je také velmi snadné kruh převrátit, byť výrobce udává něco jiného. Není to pravda, převrátit se dá velmi jednoduše!

Pokud by se vám taková věc stala, pamatujte, že když je dítě otočené hlavou a tělíčkem pod vodu a z vody koukají jen nožičky, dítě nikdy neotáčejte, můžete poškodit páteř, nebo mu jinak ublížit. Ponořte se pro dítě do vody a zvedněte jej přímo nahoru, až poté šetrně otočte. Na takový zážitek jistě dlouho nezapomenete a vaše dítě také ne. Vůbec takový kruh nekupujte, opravdu spíše uškodí.

vhodne plavecke pomucky

Jaké pomůcky jsou tedy vhodné?

Tuto otázku slýchám velmi často a určitě doporučuji pásek s pěnovými plováky. Dítě v něm není pasivní, drží plavecky-pasdobrou polohu těla, je lehký a pevný, dobře se sním manipuluje a podle potřeby (schopností a váhy dítěte), můžete upravovat počet dílků, ze kterých je pás tvořen. Zapínat můžeme na zádech či bříšku, podle toho, jak chceme plavat. Dítě také nadnáší na dobrém místě, tedy v okolí bříška a pánve. Dobrou volbou jsou plavky se zabudovanými kusy polystyrenu. Tyto pomůcky dítě dobře nesou, neomezují v pohybu a dítě drží v dobrém postavení. Vhodná je i plavecká deska, která pomáhá k držení ve správné pozici těla. Pro malé děti je vhodná s otvory pro prsty. Nedoporučuji však desky plastové, po nějaké době může ve spoji prasknout a voda nateče dovnitř, poté deska špatně nese. Kupte tedy pěnovou.

Přeci jen jsou některé rukávky dobré. Které?

nadlehcovaci-krouzkyJedná se o polyethylenové, lehké, nenafukovací rukávky. Jsou lehké a jsou výbornou pomůckou k doplnění při použití pásečku. Z počátku je tedy dobré dítěti dávat pásek a tyto rukávky. Po čase si z nich dítě může udělat „volant“ či malou plaveckou destičku, kterou drží před sebou s nataženými pažemi a kope jen nožičkami. Lze je také použít jako podhlavníček pod hlavu při tréninku zádové polohy. Na rozdíl od nafukovacích rukávků vám vydrží déle, protože je není možné „píchnout“ a navíc neucházejí a tak se nemohou nešťastnou náhodou sami vypustit.

Jak pásek a rukávky používat?

Pásek nasazujeme na suchu. Umisťujeme je v okolí boků, ve spodní části bříška. Dostatečně jej utáhneme. Dáme si pozor, aby neškrtil. Jednotlivé dílky vždy směřují z vody ven. Když chceme plavat na zádech, připneme pásek na zádech a zase naopak. Pokud chceme plavat na bříšku, pásek zapínáme na bříšku.

Jak používat desku a plaveckou vestu či plavky se zabudovanými plováky?plavecka deska

Deska by měla ležet na hladině, jak jsem již zmiňovala, je dobré pořídit desku s otvory na prsty dítěte. Lépe se mu tak bude držet. Dítě by mělo mít natažené ruce, palce umístěné shora v otvorech a ostatními prsty držet kraj desky. Brada dítěte je v poloze na bříšku ve vodě. Je dobré ze začátku kombinovat desku a pásek.

plavecka-vestaPlavecká vesta či plavky je dobré pořídit takové, kde můžete regulovat počet plováků dle schopností a váhy dítěte. Spíše doporučuji plavky než vestu. U vesty se může stát, že nesedí správně na tělíčku dítěte a posouvá se nahoru. Zvedá ruce a dítě může proklouznout. Proto je vhodné, když má popruh mezi nohama.

 

Nudle nebo žížala

Je další možnou pomůckou. Je ohebná, dá se spojit pomocí spojovacích díků. Používá se k žížalavodním hrátkám či samotné výuce plavání. Žížalu doporučuji pro větší děti, které si jí mohou dát do podpaží, když plavou prsa, nebo za krk v poloze na zádech. Na žížale se dá také sedět jako na koni a ve vodě poskakovat. Dá se s ní vymyslet spoustu zábavy. Její použití může být i jako brána na podplavání.

Je potřeba věnovat pozornost plavkám?

Pokud máte v plánu se svým miminkem či dítětem navštěvovat pravidelně bazén, tak bych detske-plenkove-kalhotkyneoprenove-plavkydoporučila pořídit neoprenové plavečky, které mají tu výhodu, že ve vodě hřejí a dítě tak neprochladne. Platí to ale pouze tehdy, pokud má dítě správnou velikost.

Jestliže se chystáte na léto k moři či rybníku, tak postačí klasické plavky. Dbejte na správnou velikost, aby neškrtily a nedřely kůži dítěte.

Plavky nesušte na topení ani přímém slunci.

DALSI-vhodne-plavecke-pomucky

Co vše potřebuji pro mimiko k návštěvě bazénu?

Kojenci či batolata by měli mít buď jednorázové plenky do vody, nebo plavky se speciálními gumičkami, neoprenove-plavecky-pulkykteré zadrží případnou nehodu. Vhodné je pořídit župan s kapucí a pokud již dítě chodí, tak pořiďte botičky, které nekloužou. Holčičkám, které mají delší vlásky, je buď vyčešte do gumiček, nebo pořiďte čepičku. Pokud má dítě problém s potopením hlavy, uvažujte nad plaveckými brýlemi. Dělají se i dioptrické. A jak jsem již zmínila, vhodné jsou neoprenové plavky, které ve vodě hřejí. To opravdu malé děti ocení. Délka lekcí sice není tak dlouhá a je přizpůsobena jejich věku a možnostem, ale dětem i tak může být ve vodě chladněji.

Velmi důležitá je poloha na zádech. Pokud dospělý člověk neumí plavat, první co se učí je splývání na hladině na zádech a dýchání.

Mám se do výuky plavání pouštět sama?

Já osobně bych to moc nedoporučovala. Jako laik se můžete dopustit pár chyb, dítě si je zafixuje a správnou techniku je pak těžké naučit. Sama dělám chybu při pohybu nohou při plavání „prsou“, pokud se na správný pohyb nesoustředím. Co se naučí vaše dítě jako malé, těžko se toho zbaví. Velmi důležitá je poloha na zádech. Pokud 5dospělý člověk neumí plavat, první co se učí je splývání na hladině na zádech a dýchání. To rodiče také nevědí a rovnou děti učí tzv. prsa. Rodič také nemá tolik trpělivost a dítě tlačí a dítě tak může být stresované či si vytvoří blok. Je důležité si uvědomit, že výuka plavání, tedy metodika dětského plavání a učení jednotlivých stylů má cenu až od 3 let dítěte. Do této doby jde především nacvičit u dítěte základní plavecké, jak říkám „miminčí“ dovednosti. Např. splývání na zádech, zadržení dechu, rozvíjet pocit vody, adaptaci na vodní prostředí a potopení, popřípadě skok.  Můžete vyzkoušet výuková videa se kterými se stanete profíkem pro své dítě. Samostatně by dítě mělo umět plavat v 6-7 letech. Pokud dítě navštěvuje s rodičem kurzy plavání od útlého věku, není nic neobvyklého, že umí i dvouleté dítě splývat na hladině bez pomůcek a tříleté plavat bez jakékoliv pomůcky.

Pokud máte malého kojence, naučte jej milovat vodu a naučte jej základní plavecké dovednosti dle výukových videí. Stanete se tak profíkem pro své miminko. 🙂 

Od kdy plavat?

Od narození. Miminka trávila 9 měsíců v maminčně bříšku ve vodě. Vodní prostředí jim tedy vůbec není cizí. Neexistuje dítě, které by vodu nemělo rádo. Nelibost či strach z vodního prostředí či koupání ve vaně vzniká především ze špatné zkušenosti. Např. z nešetrného zacházení. Miminka jsou velmi citlivá, mají novorozenecké reflexy, například úlekový Moroův reflex, který se spustí, když miminko necítí těsný prostor kolem sebe. To se často může stát, pokud ve vaně dítě držíme špatně a ne v klubíčku. Rodiče také často napouštějí málo vody a dětem je zima. Vhodné je mít miminko zanořené do vody celé, aby koukala jen hlavička. Oušek pod vodou se bát nemusíte. Dítě má vyvinut sací reflex a tak vodu, která nateče do ouška pohybem sanice a kůstek ve středním uchu vypudí ven a my pak ouška jen vysušíme tampónkem. Pokud nerespektujeme náladu a potřeby miminka, jdeme například koupat hladové či unavené miminko, snadno pak propukne v pláč a rodič usoudí, že jeho miminko nemá rádo vodu. Vyzkoušejte vaničkování, plavání již od zahojeného pupíčku v pohodlí domova, poté můžete od půl roka dítěte navštěvovat specializované plavecké kluby.

Často se mne maminky ptají na swimtrainer

Jde o speciální kruh pro kojence, který by měl učit tzv. žabí pohyb nohou. Je třeba si ale nevhodny-kojenecky-kruh-swimtraineruvědomit, že učit malého kojence plaveckým stylům je holý nesmysl. Dítě v kruhu sice skoro leží, ale ruce jsou ve špatném postavení a dítě nemá žádný kontakt přední poloviny těla s vodou. Dítěti tedy vůbec nic nedá, naopak spíše může napáchat více škod.

Baby Ring, kruh kolem krku

Jednoduše řečeno: dítěti nic nedá. V poslední době se BabyRing stal zdánlivě zajímavou pomůckou pro plavecké kluby či vaničkování, tedy plavání doma ve vaně. Není zdravotně závadný, pokud se správně používá. 230951Rozhodně nedoporučuji tuto pomůcku používat jen tak bez instruktora a potřebných znalostí. Dítě musí mít správnou velikost, aby neškrtil, ale aby dítě nepropadlo. Miminko musí zaujímat pouze polohu na zádech, jinak je velmi škodlivý na krční páteř! Miminko v něm musí cvičit. Tedy mít zaťaté břišní přímé svaly a k tomu stehenní. Mít tedy přitažené nožičky k bříšku. Pokud nemá a tvz. visí nožičkami dolů, je to špatně. Toto laik moc nepozná. V takovém případě může kruh spíše uškodit. Další jeho velkou nevýhodou je, že „ničí“ polohu na zádech, tedy splývání. Dítě v něm zaujímá úplně jinou polohu a pokud je v něm velmi často a dlouho, neumí si pak lehnout ve vodě při zádové poloze rovně. Je to tedy „zabiják“ již nacvičeného splývání. Jediným kladem, který by se dal najít je, že dítěti poskytuje volnost v pohybu. Ale zase jen v poloze na zádech, protože jak jsem zmínila výše, poloha na bříšku s kruhem je nebezpečná pro krční páteř. Osobně kruh používám pouze v situacích, kdy rodičům vše vysvětlím, máme nacvičenou a dobře provedenou zádovou polohu a kruh beru jako zpestření pro dítě, pokud si jej již rodiče pořídili. Osobně však koupi nedoporučuji.

Kojenec v bazénu pro dospělé?

Kojenec by v bazénu pro dospělé neměl vůbec být. V první řadě jde o jeho silné chlorování, které není vůbec 20dobré pro dýchací cesty, plíce, oči a pokožku dítěte. Chlor se dělí na volný a vázaný. Ten volný „hodný“ na sebe váže nečistoty a ničí mikroorganizmy, čímž se ale mění na „zlý“ vázaný chlór. Ten nepříjemně zapáchá, dráždí oči, pokožku a ve zvýšené koncentraci je zdraví škodlivý. Pro klasické „dospělácké“ bazény nejsou tak přísné normy Ministerstva zdravotnictví, jako pro kojenecké bazény. Za druhé jde o teplotu vody, která je pro malého kojence velmi nízká a rychle se tělíčko podchladí. Ani se tak malému dítěti ve studené vodě líbit nebude a bude plakat. Každého tedy asi napadne, a co vířivka? Ta bude dobrá. Opak je pravdou. Vířivky jsou nejhorším semeništěm bakterií a nemocí. Je třeba si také uvědomit, že čím je teplota vody vyšší, což ve vířivkách z důvodu relaxace je, je množství chloru, který musí být na zneškodnění bakterií použit, je podstatně vyšší a je tedy i vyšší „zlý“ vázaný chlor, který je zdraví škodlivý.

S malým kojencem, tedy do 12 měsíců věku dítěte, není vhodné chodit do krytých bazénů či koupališť. Po první roce můžete s vaším batoletem můžete začít pozvolna chodit a sledovat jeho reakce.

Pokud se jedná o venkovní koupaliště a je teplý slunný den, smočit nožky a svlažit tak dítě samozřejmě můžeme bez strachu. S dětmi do 12. měsíců věku tedy navštěvujte jen kojenecké bazény, nebo plavecké kluby, které jsou hlídané a platí pro ně přísné normy. Některé dětské plavecké kluby používají k čistění vody UV lampy, který ničí vázaný chlór a ten se pak v takto čištěném bazénu vyskytuje o 50-70% méně.

Jak ve vodě kojence držet?

Ve vodě miminko držíme v náručí v poloze klubíčka. Tedy máme jej v pravé či levé ruce a druhou rukou mu podpíráme zadeček. Záda má miminko schoulené do tvaru písmene C, zadeček má podsazený a obě ručičky má před sebou.1) poloha_klubíčka

Do 4 měsíců doporučuji miminko mít položené na hladině na zádech, jednu rukou mu podpírat hlavičku, nedotýkat se krčku a druhou ruku mít pod zadečkem miminka a nechat jej splývat na hladině s vaší pomocí.2) zádová_poloha_do_4_mesice

Po 4. měsíci věku miminka jej můžeme držet v poloze na bříšku. Dítě vám leží hrudníkem na zápěstí a rukou mu držíte vzdálenější ramínko, palcem můžete podpírat bradičku a druhou rukou přidržujete zadeček.

 

Pokud je miminku více jak 6 měsíců a drží samo hlavičku, můžeme jej ve vodě držet širokým úchopem za hrudníček (palce máme pod prsními bradavkami a ostatní prsty jsou rozprostřené na zádech miminka) ve vertikální poloze. 

4) vertikalni_držení_po_6_měsíci

 

Doufám, že pro vás byl článek přínosný a pokud máte případné dotazy či komentáře, pište 🙂

Článek také vyšel v časopise Maminka – léto 2016 a také zkrácený na Novinkách.cz

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

19 thoughts on “Jak naučit dítě plavat? Rukávky a kruh mohou uškodit!

 1. Uzasny clanek plny dulezitych informaci!dekuji za nej a rovnou se pridavam s dotazem.az nyni ve veku 20 mes.jsme zacali navstevovat plavecky kurz a chodit do kryteho bazenu s malou i sami.zatim jsme nedavali zadne pomucky,protoze mi intuice napovidala,ze ty rukavky jaksi asi nebudou ono.a po precteni Vaseho clanku se mi to jen potvrdilo 🙂 co me trapi je panicky strach dcerky z ponoreni hlavy.vylozene nesnasi ani bezne myti vlasku,i kdyz koupani jako takove a celkove vodu miluje.na kurzu plaveme s detmi mimo jine take stylem,ze je chytime kolem panve v ploze na brisku.no a prave v teto poloze se dcerka zacne silene prohybat v pateri a zaklanet.myslim,ze to je uplne spatne.instruktorka mi jen poradila,at zkusim uchopit vyse,ale je to porad stejne.nechci ji plavanim uskodit,tak Vas prosim o radu,zda mate nejaky tip,jak ji naucit v teto poloze spravne drzeni tela….dekuji

  1. Dobrý den, děkuji, Jano. Jak naučit dítě na polití vodou či mytí vlásků jsem psala článek zde, podívejte se: http://www.vanickovani.cz/nema-rado-myti-hlavy-je-horor-pro-vsechny/ . Musíte postupovat opatrně, pomalu a trénovat to opravdu podle abecedy potápění, takže začít s potíráním, poléváním až postupně pod vodu – viz článek. Polohu, kterou popisujete bych asi nedělala. Pokud jí dcera neprovádí správně a instruktorka není schopná vám poradit, jak ji dělat dobře, tak ji prostě necvičte. Z mého pohledu je záklon špatně a neměl by tam být. Nevím co touto polohou instruktorka učí, protože tím se nic neučí. Spíše to bude nějaká hra asi ne? Pokud se zaklání, tak to nedělejte, je to zbytečné. Jinak držení za pánev, ale když dítě leží na zádech je dobrý a správný nácvik splývání. Mimo to tím dítě hezky posiluje bříško. Navíc polohu kterou popisujete, by šla s rovnými zády udělat jen tehdy, když by mělo dítě hlavu ve vodě přeci (tedy obličejovou část). To se musí prohýbat všechny děti ale. Nejenom vaše dcerka. Nevím no, já bych takový úchop brala jen jako hru na pár vteřin. 🙂 S pozdravem a přáním pěkného dne Vanda S.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžete doporučit nějaké plavecké kluby v Praze (nejlépe Praha 3,7,8,9), které jsou vhodné pro děti od 6 měsíců a kde to dělají správně? 🙂 Děkuji.

  1. Dobrý den,

   Praha 3
   Carpe diem – Flora, 32 stupňů, Vydrísek www.vydrysek.info/bazeny/
   Pražačka – Nový bazén pro kojence a batolata na Pražačce  je přistavěn u stávajícího vnitřního velkého bazén, teplotu vody 31°C. Původní bazén vhodný pro větší děti cca od 4 let, teplota 27-28 stupňů.
   Hvězdička www.plavani-hvezdicka.cz/kde-plaveme/,
   Lodička www.studiolodicka.cz/index.php?p=3
   Club Junior www.clubjunior.cz/plavecke-kurzy.php

   Praha 7
   Výstaviště – pro děti od 4,5 let www.clubjunior.cz/plavecke-kurzy.php

   Praha 8
   Hotel Castle – Libeň – nový bazén,  slaná voda 30-32 stupňů,
   Hvězdička www.plavani-hvezdicka.cz/kde-plaveme/hotel-castle,
   Klub Abeceda – www.klubabeceda.cz/45-plavaci-centra/170-plavani-kojencu-praha-8/
   Lodička www.studiolodicka.cz/index.php?p=3
   Rafťáček – www.raftacek.cz/
   Holmes place Karlín – Křižíkova, teplota vody 30°C, Rafťáček – www.raftacek.cz/
    
   Šutka – Kobylisy
   1) Výukový – pro miminka od 6 měsíců a batolata do 2 let Bazén hluboký max. 90cm, voda je vyhřátá na 30°C.
   2) Relaxační – pro děti od 1,5 roku do 4 let, hloubka je 120 – 130 cm a teplota vody 29°C. Po plavání mohou maminky s dětmi využít páru.
   Amálka www.amalka.info/praha/plavani-kojencu-sutka, Delfínek www.delfinek.cz/v-bazenu, Hvězdičkawww.plavani-hvezdicka.cz/kde-plaveme/,Club Junior www.clubjunior.cz/plavecke-kurzy.php
   Reha klub – Ďáblice http://www.rehaklub.cz/–  32 stupňů, Vydrísek www.vydrysek.info/bazeny/
   Hotel Smíšek –  Bulovka, voda 30 stupňů
   Amálka www.amalka.info/praha/plavani-kojencu-smisek,
   Lavoda, www.lavoda.cz/
   Modrý Tygřík www.modrytygrik.cz/kontakty.php
   Měšice – UV lampa , www.svetdetinadlani.cz/o-nas/

   Praha 9
   Žabička – Hotel Step, kojenecký bazén 32°, www.plavani-zabicka.cz/
   Hotel Relax inn – Vysočany Palmovka, 32 stupňů, www.amalka.info/praha/plavani-kojencu-relax-inn
   Motýlek – Letňany, neveřejný bazén 30 -31 stupňů, www.studio-motylek.cz/kontakt
   Delfínek –Letňany Lagoon, kojenecký 31, velký 29 stupňů, www.delfinek.cz/v-bazenu
   Wellness klub I’mFIT- přímo metro Vysočanská www.lavoda.cz
   Černý most – Anahita, 32 stupňů, otevírá 11. 4. 2016,  www.anahita.eu/
   Kytka – Kyje, teplotě 31°C a zázemím, www.studio-kytka.cz/index.php/praha-9-kyje
    

 3. Dobrý den,pojedeme s 18měsíčnim batoletem k moři.Do bazenu v Čr nechodíme.Jaká je vhodná pomůcka na plavání?Kruh,křidélka tedy ne.Děkuji Tereza

 4. Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat jestli neexistuji správné skladne nafukovací pomůcky?
  Jedeme do kempu k jezeru 8h vlakem a nedokážu si představit tahat nudli nebo plovaci pas na batohu.
  Syn3 apůl let a 12kg,
  Jediná plovaci vesta zDecatlonu ,která mi přijde vhodná je až od15kg:-(.syn má vodu rád ale moc zkušený není.

  Předem dekuji za odpověď

  1. Dobrý den, Jano, doporučuji vám vzít rukávky a pásek. Nic totiž skladného není. Na druhou stranu to hodně využijete, tak bych zvážila, zda to opravdu nevzít 🙂 Poveze to vlak 🙂 S pozdravem Vanda S. Můžete vynechat pásek a mít jen rukávky popřípadě. (Pokud by byl zkušenější a uměl bez rukávků). V.

 5. Dobrý den, chystáme se s malou k moři ( 4,5 měsíce) a chtěla bych se zeptat, jaký typ na plavání máme zakoupit. Kruh, který jsem chtěla píšete, že není vhodný. Proto bych se s Vámi chtěla poradit. Předem děkuji za odpověď. Petra

 6. Dobrý den, Vando,
  ráda bych se zeptala na rukávky Cherek. Koukala jsem, že na Hynečka používáte ty červené, objemově menší. Nosnost i průměr rukávků je stejná jako u těch zelených pro nejmenší, ale líbí se mi, že jsou menší, proto bych je synovi (1 rok) ráda pořídila. Jen chci zkonzultovat, jestli je v pořádku začít rovnou s nimi, nebo si myslíte, že je z nějakého důvodu lepší začít na těch zelených.
  Děkuji
  Eva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top