Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Kam s miminkem v létě v Praze k vodě?

Kam s miminkem v létě v Praze k vodě?

„Baby friendly“ koupaliště v Praze DSC_0928

Jistě si nedovedete představit trávit léto jen v rozpáleném bytě. Nejlepší je vyrazit ven s kamarády, svlažit se u vody u užívat si léto naplno i s dětmi. Poradím vám, kam s miminkem, batoletem či dětmi vyrazit v Praze k vodě. Dozvíte se také, jak si užít legraci a vše , co k létu včetně zmrzliny patří. Co si sebou nezapomenout vzít, jak se připravit a také pro vás mám rady a tipy, aby byl pobyt u vody co nejpříjemnější.

Vyrazíme sem, nebo tam?

Všechna tato koupaliště jsou vhodná i pro malé děti (jak miminka, batolata, tak děti nad tři roky). Jsou vybaveny buď dětským bazénem, nebo brouzdalištěm. Ve většině je dětské hřiště, bezbariérový přístup, občerstvení a další aktivity.

 • Koupaliště Ládví – velký hluboký bazén a dětské brouzdaliště, restaurace a bezbariérový přístup, Praha 8 – Kobylisy. Vstup 140 Kč, děti do 3 let zdarma. Otevírací doba 9:00 – 19:00. Otevírají 1. 6. 2016. Více informací a fotek zde.
 • Slavia Praha – velký 50m dlouhý bazén, venkovní dětské bazény, minigolf. Praha 10, Vstup 160 Kč, děti do DSC_0988125cm zdarma. Otevírací doba 6:00 – 19:00.Více informací a fotek zde.
 • Na Stírce – hluboký bazén a bazén pro děti s vodním hřibem a skluzavkou, bezbariérový přístup až k bazénu. Praha 8 – Kobylisy. Vstup 110 Kč. Otevírací doba: 9:00 – 20:00. Otevírají 1. 6. 2016. Více informací a fotek zde.
 • Radlice – venkovní menší bazén – vhodný pro pro děti, hospůdka a hřiště pro děti. Praha 5. Vstup 100,-, dítě do 145 cm zdarma. Více informací a fotek zde.
 • Petynka – velký bazén, brouzdaliště, tobogán. Další aktivity: volejbal, stolní tenis, velké dětské hřiště, stánky s občerstvením. Praha 6. Vstup v rozsahu 90 – 150 (dle konkrétního měsíce). Otevřeno – 7:00 – 20:00. Sezozna zahájena. Více informací a fotek zde.
 • Žluté lázně – propojení komplex dětských bazénků, hřišť a atrakcí, laguny, šlapadla a hračky. Restaurace a občerstvení, Praha 4, Vstup 50 Kč dospělí i dítě , Otevírací doba areálu 9:00 – 02:00. Sezona zahájena. Více informací o otevírací době zde.

Mě i mým dětem se nejvíce líbilo na Petynce a ve Žlutých lázních. 🙂

Přírodní koupaliště

Vhodnější pro pro starší děti – cca od 3 let. Ale samozřejmě mohou i malá miminka, která si pobyt užijí v přineseném nafukovacím bazénku či na dece pod slunečníkem.

 • koupaliště Motol – přírodní rybník, vhodné i pro děti, není hluboký, má písčité dno a pravidelně kontrolován DSC_1094hygienickou službou – výsledky je často označován za nejčistší. Malé hřiště pro děti, občerstvení. Plavčík. Praha 5.
 • Divoká Šárka – přírodní pramenitá voda (chladná tedy)! Dva bazény, tobogán a spousta místa k odpočinku, menší dětské hřiště, občerstvení. Ke koupališti Šárka musíte dojít po cestě, která vede krásnou přírodou. Praha 6 – Šárecké údolí. Vstup 80,-, děti do 5 let zdarma. Otevřeno květen – září, 9:00 – 19:00.  Více informací a fotek zde.
 • Biotop Radotín – bez chemické úpravy, pravidelně kontrolován hygienickou službou. Koupací jezero, venkovní sprchy a občerstvení. Praha 5 – Radotín. Vstupné ve všední den 100 Kč, víkendy 150 Kč. Otevírací doba 10:00 – 20:00, sezona zahájena.

Kam se dá ještě vyrazit?

Další možnosti pěkně stráveného léta u vody, ale bez „baby friendly“. Těmto koupalištím tedy chybí dětský bazének, ale neznamená to, že jej nemohou navštívit starší děti, nebo že se tam s miminkem nemůžete koupat.

 • Koupaliště Podolí – venkovní velký bazén, zahrada, tobogán pro velké děti, Praha 4, Vstup 160 Kč, Otevírací doba 6:00 – 21:45. Sezona zahájena.
 • Pražačka – větší bazén, dopravní hřiště, volejbal, Praha 3 – Žižkov, Otevírací doba: 10:00 – 19:00. Vstup 120 Kč. Sezona zahájena.

Co vzít sebou?

V první řadě krém na opalování. Na dětskou pokožku jedině krém s UV faktorem 50. Fajn jsou lahvičky s DSC_0998rozprašovačem. Snadněji se nanášejí. Oceníte to u neposedného dítěte. Děti do 3 měsíců by se přímým slunečným paprskům neměly vystavovat vůbec. (mějte tedy malé miminko ve stínu stromů, či pod deštníkem. Pár minut na slunci pro svlažení nožiček nevadí 🙂 ) Nezapomeňte na pokrývku hlavy. A pokud si vaše dítko nechá brýle, tak ty.

Hračky, plavecké pomůcky: vyhněte se kruhu! Rozhodně také sedícímu kojeneckému kruhu. Nejsou vhodné, více uškodí. Nafukovací kroužky také nejsou to pravé. Více o pomůckách, které doporučuji a které ne, v článku pro NOVINKY.CZ. Kde seženete vhodné pomůcky? Třeba zde.

Jídlo: většina koupališť disponuje stánkem či restaurací k občerstvení. Víme však, jakého druhu. Párek v rohlíku, bageta adpod. Pokud tedy neholdujete takové stravě, vezměte si z domova. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Pro miminko pak mléko, přesnídávku, ovoce. Dle jeho stravovacích návyků. Pokud máte příkrmy, jistě by neměl být problém požádat ve stánku o ohřátí skleničky v mikrovlnce.

Deka a bazének, popřípadě slunečník. Není nic neobvyklého, pokud si na koupaliště přinesete vlastní malý DSC_1111slunečník (kočárek ho jistě uveze).  Pokud na vás nezbude místo pod stromy v přirozeném stínu, jednoduše deštník píchnete doprostřed a jsem si jistá, že stín vám budou všichni závidět. Já bez něj nechodím :). Nezapomeňte na deku/deky. Hodně se mi pro malé miminko osvědčil malý nafukovací bazének. Vyfouklý jej snadno dovezete i odvezete. Na koupališti jej naplníte malým množstvím vody a miminko se může ráchat, pást koníčky přímo v soukromém bazénku.

Rady a typy

Pitný režim: pokud kojíte, kojte, kdy si dítě řekne. A pokud je opravdu velké vedro, mějte po ruce lahvičku s pitnou vodou. S dítkem na umělé výživě můžete mít sebou čajík, nebo vodu. Zda je dítě dostatečně hydratované můžete pozorovat na fontanele. Pokud je propadlá, je potřeba více hydratovat. Pozor však, některé děti mají fontanelu normálně propadlejší. Podívejte se tedy, jakou má vaše dítě ještě doma, abyste se u vody zbytečně nevylekala.

Pozor na úžeh a úpal! Dostat úžeh není v horkých slunečných dnech vůbec těžké. Úpal nás může potkat nejen v létě, ale také při dlouhéDSC_0956
cestě v dusném autobuse, nebo v místnosti, kde je horko. Oba vznikají působením vysokých teplot. Jak je rozlišit? Úžeh – přehřátí mozku, které vzniká při pobytu na přímém slunci. Projevuje se několik hodin po pobytu na slunci, například v noci.Úpal – Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno vyšším teplotám, například v autě nebo teplé místnosti může dojít k přehřátí a ztrátě tekutin. Vzniká tedy působením horka. Úžeh působením přímého slunce. Projevují se bolestí hlavy, horečkou, slabostí, závratí, zvracením a při úžehu spálenou pokožkou. První pomoc: uložit na chladné místo, podložit nohy, přikládat chladné obklady (především na hlavu), tekutiny podávat po doušcích. Dítě je třeba pozorovat, zda se nerozvinou křeče či šok. V tomto případě je nutná návštěva lékaře.spát ve stínu v kočárku.

Kde si lehnout? S malým miminkem tedy vybírejte spíše místo k ležení u stromů, na okraji. Nemusíte být v centru dění. Miminko jistě ocení klid ke spánku v kočárku a vy popřípadě trochu více soukromí.

S batolátkem a větším dítětem si zaberte místo přímo u brouzdaliště. Budou chtít být pořád ve vodě. Vy už ovšem ne. Proto si dejte deku hned vedle, aby jste své dítě měla POŘÁD na očích. Malé batole nikdy nenechávejte bez dozoru.

Chcete miminko učit plavat?

Podívejte se na novinku letošního léta – výuková videa kojeneckého plavání. Trénovat můžete doma ve vaně a pak také v bazénu! Vřele vám takovou aktivitu doporučuji. Bude bavit vás i miminko. Pomůže mu posílit tělíčko, naučí jej nebát se vody a naučí základy plaveckých dovedností.

Do budoucna v Praze vzniknou další dvě koupaliště

Praha má v plánu vybudovat nové koupaliště v Modřanech na Praze 12. Zatím jsou plány a studie, zda je místo dostatečně vhodné a jak by bylo finančně náročné koupaliště vybudovat – řekl místostarosta Michal Princ.

Praha 7 by také ráda vybudovala nové koupaliště. Zatím však nejsou konkrétní plány. Předchozí plán vybudovat koupaliště na ostrově Štvanice byl zrušen z toho důvodu, že místo je ohroženo povodněmi. O novém místě se bude jednat.

Kvalita vod v České republice

Pravidelně kontrolované vody (sledují je krajské hygienické stanice a provozovatelé koupališť) v celé České republice a jejich výsledky Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje na internetovém portálu koupacivody.cz, které je aktualizováno každý týden. U každého místa je uveden datum posledního stanovení kvality vody a symbol kvality vody.

Krásné léto všem!

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top