Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Kdopak to tam spokojeně spinká? Nošení v šátku

Kdopak to tam spokojeně spinká? Nošení v šátku

No přeci Vandička!

DSC_9603Má dcera, která se narodila dříve než měla. A proto jsem pokládala za velmi důležité, abych ji ony dva měsíce, o které se narodila dříve, vynahradila na sobě! Tedy v šátku. Posléze jsem zjistila, že to není jenom o nahrazení „dělohy“, ale o naprosté dokonalé souhře nás dvou.

Nošení v šátku se mi zdálo jaksi moc „přírodní“, nebo zvláštní, a jak má klientka jednou řekla, prostě pro ty „květinové“ ženy. Jenže jakmile absolvovala kurz nošení a začala svého syna nosit v šátku, náhle zjistila nespočet výhod nošení. Stejně jako já.

Nošení dětí na těle se stává v poslední době doslova fenoménem.

Nemá cenu váš přesvědčovat, jak moc je to dokonalé a že to není nic alternativního. Tím, že to vyzkoušíte samy, zjistíte, že vám je fajn, a že vaše maličké miminko je najednou prostě spokojené. A vy také. Opadne stres vytvořený – už zase pláče, panebože co se mu děje? Nemá hlad? Nebolí ho něco? A podobně. Znám to!!!

Jediné, co vám mohu doporučit, je NOSIT DÍTĚ V ŠÁTKU

 

Příroda to nezařídila

Jde o to, že miminka se rodí dříve než jsou na to připravená. Příroda to tak zařídila, respektive nezařídila. Porodem nastává pro miminko velký zvrat, na který si musí zvyknout. Nervová soustava a mnoho dalších soustav (např. trávicí) je vyvinuta cca 10743749_4576978198635_252469591_nod 12. měsíce gestačního stáří miminka – tedy, když je miminko 3. měsíc na světě. Jenže takto velké miminko by jsme už neporodily, a tak příroda zařídila, že musí ven již po 9 měsících. Po 3. měsíci života miminka dozrává trávicí soustava, ustávají tzv. koliky, miminko se adaptuje (procitne), začíná usmívat, více hýbat a přetvoří se v malého človíčka, který potřebuje mnohem více než najíst a přebalit. Ony tři měsíce, kdy má za potřebí se jenom krmit, spinkat a pomazlit, je potřeba dovytvořit mu podmínky, které mělo v děloze. Tedy teplo, tlukot vašeho srdce, slyšet váš hlas, cítit pohyby vašeho těla, nebo cítit vůni vaší pokožky. Pokud zajistíte nakrmení, přebalení a nošení vašeho kojence, stane se z něj spokojenec, protože jedině tak získá to, co mu tak chybí. Blízký kontakt s osobou, ve které rostlo, jedinou věc, kterou zná! Nedivte se tedy, že když je nakrmené a vyspinkané, že pláče. Prostě mu chybíte vy. A tím, že ho necháte plakat, aby si tedy zvyklo a nerozmazlilo se, si jen zasejete semínko pro budoucí probém „Maminko, kde jsi? Já tě tu chci mít. Vždyť jsi byla pořád se mnou a najedou tu nejsi!

 

„Aby se stal z kojence SPOKOJENEC, je potřeba mu dovytvořit podmínky, které měl v děloze.“

 

Nošením si své dítě nerozmazlíte!

DSC_4377Naopak ukojíte jeho potřebu a ono nebude mít nutkání v pozdějším věku dožadovat se pozornosti, vyvádět lotroviny, aby strhlo pozornost. Prostě ji mělo ze začátku, a pak si velmi rádo samo „odleze“ zkoumat svět. Budete mít spokojené dítě, které má jistotu, že vy tu jste pro něj a jeho potřeby jsou vyslyšeny.
Všude, kde svůj kurz nošení dělám, maminky pochopí, že nošením si své dítě nerozmazlí. Naopak, zakóduji v něm spokojenost „do začátku“, tzv. uspokojení potřeb kojence v ranné fázi života, a tím pak mají spokojené dítě, které se nemusí dožadovat svých potřeb dlouhým pláčem.

Nošením se naladíte na své miminko a velmi rychle poznáte, kde je zrovna problém a velmi rychle ho vyřešíte.

Obě ruce volné

Tím, že si uvážete miminko do šátku, budete mít obě ruce volné a uděláte spoustu práce, kterou byste jinak odkládala na pozdější dobu. Až se konečně podaří miminko uspat.

Nošené děti méně pláčouDSC_1554

Při srovnání „nosících“ kultur a nenosících „kultur“ bylo zjištěno, že nošené děti méně pláčou. (Krásný článek o tom, proč africké děti méně pláčou). Zatímco běžný denní pláč dětí v západních kulturách je počítán na hodiny, u nosících kultur se jedná pouze o minuty. Skupina rodičů, která byla vyzvána a instruována, jak nosit své děti potvrdila, že plačtivost jejich dětí se snížila až o 43%.

Nošené děti působí velmi spokojeným dojmem a jakoby zapomněly na běžné mrzutosti. 

Nošené děti se více učí

DSC_3280facebookNošené děti získávají daleko více podnětů pro svůj psychomotorický vývoj, než dítě ležící v postýlce či kočárku. Perspektiva pohledu nošeného dítěte je velmi podobná jako matky a přináší dítěti daleko více inspirací než pohled do stropu, nebo boudičky kočárku. Neustálý pohyb nosiče jemně cvičí a trénuje svalstvo miminka, které je takto nenásilně posiluje a zpevňuje.

 

 

Nošené děti jsou samostatnější

Mnoho rodičů potvrzuje, že jejich nošené dítě velmi snadno navazuje kontakty s okolím, je velmi komunikativní a dříve se osamostatňuje. Je otázkou, zda-li je důvodem jistota, kterou dítě získalo v raném věku, že rodiče jsou vždy na blízku, nebo jiný nám neznámý faktor.

Co přináší nošení dětí rodičům?

Citové pouto

Blízkost maminky a děťátko rozvijí obrovské vzájemné citové pouto. Ten pocit, kdy můžete kdykoliv políbit hlavičku svého dítěte a hluboký pohled z očí do očí, který poznáte při nošení, jsou nezapomenutelnými zážitky na celý život.

VolnostCOLOURBOX5391172

S dítětem v šátku se můžete pohybovat kdekoliv a kdykoliv. Již žádné schody, tramvaj, autobus či kopec pro Vás nejsou překážkou. Při nakupování nemusíte řešit, jak zvládnout kočárek a nákupní vozík současně. Při vycházkách máte volné ruce, které jsou vždy k dispozici pro malou ručku staršího sourozence. Váš pejskek si Vašeho mateřství dosyta užije, protože Vás již nic neomezuje, kam na procházku.

Poznání

Díky bezprostřednímu kontaktu s dítětem, lépe a rychleji pochopíte jeho potřeby, požadavky, pláč a radost, které s Vámi sdílí. Toto pochopení udělá z péče o dítě to nejkrásnější období v životě rodičů, na které budete rádi vzpomínat.

DSC_5820B

Svou dceru jsem takzvaně unosila až do 8. měsíce, kdy začala lézt a začala mě asi mít plné zuby a „odlezla“ si hrát. V životě jsem neviděla spokojenější a vyrovnanější dítě. 

P.S. Záda mě nebolela. Tím, že jsem nosila od narození, se postupně svaly na zádech posilovaly a nedělalo mi problém nosit skoro 10 kg dítě.

Máte stále pochyby? Vyzkoušejte to a uvidíte sama. 

10426554_10204761632714222_1067035452622085435_n
Ukázka, že nošení na vertikálu je zcela fyziologické.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

20 thoughts on “Kdopak to tam spokojeně spinká? Nošení v šátku

  1. Dobry den,
    chtela bych se zeptat, cetla jsem i vas clanek o choditkach (plne souhlasim s vasim nazorem), kde pisete, ze miminko by prvne melo kuli spravnemu vyvoji lezet. Nenici se pater v satce?

    Jaky je vlastne rozdil mezi satkem a klokankou? Resp. jak ma satek spravne vypadat a byt uvazany?

    1. Dobrý den,

      ve správně uvázaném šátku si záda neničí. Váha těžké hlavy je rozložena a nebortí si tak páteř. Záda jsou do kulata, do takzvaného písmene C, kdy jsou obratle rozevřené, netlačí jedna na druhou a páteř se nebortí. Správně uvázaný šátek: Zafixovaná hlavička, zádíčka do tvaru C, nožičky do široka rozkročené do písmene M a kolínka výš nebo alespoň ve stejné úrovni jako kyčle.
      Rozdíl mezi šátkem a klokankou je takový, že šátek musíte správně uvázat vy, kdežto ergonomické nosítko vám zajišťuje „instantní“ správný „úvaz“. V nosítku ale zase dítěti nemusí být tolik příjemně. Doporučuji nosítka až od 6. měsíce věku, do té doby šátek.

      Pěkný den

      Vanda

  2. Dobrý deň, veľmi sa mi páčia Vaše články. Chcela by som sa spýtať na názor na nosenie v šatke vo zvislej polohe – okedy áno? Zo strany fyzioterapeutov a iných „učených“ sa stretávam skôr s názorom, že až keď dieťa začne sedieť, znie to logicky…a bezpečne pre nich? …môj syn má 8 týždňov a v kolíske sa mu moc nepáči. Zdá sa mi, že to nie je nesprávnou polohou, myslím, že ho tam viem dať pekne:) ale čím je väčší, tým viac musíme hľadať správnu konšteláciu hviezd, prázdne bruško a pod., aby sa mi tam „zmestil“, nepodarí sa to každý deň. Naopak zvislo sa nosí rád, no mám strach, aby som mu tým neublížila. Rada by som ho nosila viac, mám pocit, že tým, že čakám, až to bude bezpečné, pripravujem tým nás oboch o tú krásnu blízkosť práve v tom najdôležitejšom období… Tu asi nie je nič lepšie ako rada od žien s praxou. Odkedy ste zvislo nosili svoje deti? Na čo si mám dať pri viazaní pozor? Ďakujem:)

    1. Dobrý den,
      nosit vertikálně i hned od narození, ale nožičky do tzv. žabičky. Záda do kulata, zadeček podsazený, hlavička fixovaná – jedině tak zajistíte bezpečný úvaz, kdy se neničí záda. Takže nosit hned i na vertikálu jde. Samozřejmě je lepší cca do 3. mešíce na kolíbku. Né ze zdravotního hlediska, ale z hlediska pohodlí pro vás a miminko. Doporučuji nosit již na vertikálu.
      Studie o tom, že to neškodí zde: http://www.uibk.ac.at/geschichte-ethnologie/mitarbeiterinnen/univ-prof/heimerdinger-timo/heimerdinger_2011_babytragetuch.pdf a http://d-nb.info/1000935817/34/ bohužel to není v češtině – existuje pouze výcuc, který nemám k dispozici.
      Syna jsem nosila na svislou polohu hned – v kolébce nebyl spokojený a měl tužší kyčle, tak jsem považovala za vhodné, aby je měl do široka otevřené (písmeno M) a přirozeně se mu povolovaly. Dceru jsem nosila do cca 3. měsíce v kolébce. Byla velmi maličká (předčasně narozená).
      Při vázání na vertikálu dbejte na: podsazený zadeček – nožky do M, kulatá záda, a fixovanou hlavičku, pokud ji ještě sám nedrží. Můžete si pomoci srolovanou plenou za krk dítěte. (např. kříž s kapsou ven – a plenu zamotat na vrch kapsy). Pod článek jsem voložila fotku, kde je vidět, že vertikála je zcela fiziologická 🙂
      S pozdravem

      Vanda

  3. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na šátky, je pozde začít nosit ditko v šátku, když ji je 11 měsíců? Asi ano že? Jinak děkuji:-)

  4. Dobry den,krasny clanek,mame mesic a pul chlapecka a od vcera mam satek ,chtela jsem se zeptat jak nejlepe zvyknout mimi na noseni ?prvni noseni se mu moc nelibilo ,doufam ze nam to pujde ,moc se tesim na noseni.hezky den.at se dari vam i vasi rodine 😉

    1. Dobry den,
      v jakem uvazu jste ho mela? Pro mesic a pul stare miminko bych volila kolibku.
      Zalezi take, zda byl satek spravne uvazany a zda tam byl maly dan ve chvili kdy byl unaveny, nebo v dobe kdy by chtel relaxovat/odpocivat/mazlit se. Nekdy kdyz je miminko probuzene a chce se protahovat, kopat nozickama, tak nechce jit do satku. Vlozte ho tam ve chvili kdy bude napriklad pul hodky po jidle a mel by jit za chvili spinkat. Po vlozeni chodte, hybejte se a jemne ho muzete poplacavat po zadecku a sycte (ší ší). (Muzete i pohupovat – spicka pata).
      Rozhodne nic neznamena, kdyz se tam miminku ze zacatku nelibi. Vsechny deti se rady nosi. Lisi se akorat delka casu, ktery tam chteji byt. Nektera miminka to maji na 30min a pak se chteji zase protahovat a byt volne. Nektera tam zase vydrzi i 3h a chteli by dal.
      Napiste, jak si vedete a zase rada odpovim.

      Preji pekny den a dekuji za precteni clanku 🙂

      Vanda

  5. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, dcerka se narodila o měsíc dříve (nyní má 3 měsíce) a učili nás nosit ji na tygříka nebo v klubíčku. Jak se zdá si na to velice zvykla a nechce být chvíli sama třeba na podložce s hračkami. Bojím se, že tím že ji neustále nosíme, tak ji bráníme v přirozeném vývoji – hraní si s ručičkami a posléze hračkami, kolínky apod. Je tomu skutečně tak? nebo si sama řekne kdy bude chtít objevovat? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem, Šimková.

  6. Dobrý den,

    je vhodné nosit novorozence v ergonomickém nosítku (například Manduca – četla jsem na něj dobré recenze)? Bojím se, abych byla schopná šátek správně uvázat. Děkuji

  7. Koukala jsem, že se dělají i šátkové nosítka (např mei tai, caboo). To také nedoporučujete? 🙂 Každopádně termín porodu mám v srpnu. Poradila byste mi prosím nějaký vhodný šátek pro novorozeně a zároveň vhodný i na léto? (značku, materiál atd.) Velikost mám 42 🙂 V tom létě bude asi lepší chodit ven s kočárkem, aby se miminko nespálilo že? 🙂 Alespoň doma bych mohla nosit 🙂 Děkuji

    1. Dobrý den,
      Mej Tai apod nedoporučuji od narození, ale trošku později. Stejně jako ergonomická nosítka. Na letní nošení bych vám doporučila šátek vzdušnější, lehčí. Ten je také vhodnější na novorozence. Záleží také, kolik do šátku chcete investovat peněz. Úplně nejlepší by bylo, kdyby jste mi napsala email a tam se můžeme přímo osobně poradit. S pozdravem Vanda S.

  8. Dobrý den, máte krásné stránky a ráda čtu vaše články. Můžete mi prosím poradit?
    Mám chlapečka nar. 22.9.2016, má teď 65cm, 6,3kg a hodně trpí na bolesti bříška, pořád pláče. Teď jsem nám pořídila nosítko Manduca, ale nechce v něm být – zkoušela jsem 2x a moc se mu tam nelíbilo:( Recenze na nošení i nosítko jsou pozitivní a tak mě to hodně vylekalo. Je nosítko pro 3m miminko vhodné? Byl by šátek lepší?…zní to hloupě, ale je to zase další investice a bojím se, že na šátek bude reagovat stejně jako na nosítko:((

    Děkuji předem za odpověď
    Veronika S.

    1. Dobrý den,

      nebojte se toho. Dávejte jej tam a sebevědomě noste. Není to o tom, že do nosítka dítě dáte a budete čekat že bude okamžitě spokojené. Musíte se v něm pohybovat, aby se postupně dítě uklidnilo, zjistilo, že je to pro něj příjemné, že mu je tam vlastně dobře. Zpočátku mají bolavé děti pocit, že je to svazuje a všelijak se odstrkávají, vztekají a vypadá to, že se jim to nelíbí. Jenže oni ještě nevědí, že by se jim to vůbec mohlo líbit. Takže neházejte flintu do žita, protože Manduca je skvělá a sama ji hojně využívám. Momentálně víc jak šátek. Syn má teď 5 měsíců a je to pro mne pohodlnější a rychlejší, než navazovat do šátku. Poradila bych vám hodit se do pohody, vložit tam miminko a chodit. Nejlépe doma něco dělat. (nesmíte ale stát na míste). Uplně nejlepší je vyrazit ven. 100% vám tam usne a to je ta největší výhra. 🙂 Opravu to vyzkoušejte a zase mi napište. Prosím 🙂 Pěkný večer Vanda S.

  9. Děkuji za článek. Sice nenosím každý den, ale i to občasné nošení si velmi užívám. Když je u nás někdo na návštěvě a vím, že moje 3 měs dcerka chce spát, než abych ji 20 min uspávala a ona pak 15 min spala, uvážu do šátku a chrní třeba i hodinu. A co potom venku, kde je tolik podnětů. Nikdy nezapomenu na první nošení venku, na její vykulená očka.
    Jen mi ještě nejde s malou v šátku dělat něco v domácnosti. Pokud se nepočítá pití kávy a čtení knížky :).

  10. Dobrý den,
    děkuji za hezký článek. Mám tříměsíční dceru a řešíme její zaklánění a propínání. Ráda bych začala s šátkováním. Jakou byste pro ni prosím volila polohu a úvaz? Na kurzu nás učili na vertikál (kříž s kapsou uvnitř), který je mi sympatický z hlediska vázání. Přijde mi nicméně, že tam nemá dostatečně jistou hlavičku a nemotivuje ji to k předklonu jako při klubíčkování, na které vzhledem k záklonům klademe důraz. (Pokud pominu to, že se jí tam zatím nechce být 🙂 )
    Moc děkuji za radu. Hezký den a ať se vám daří,
    Dana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top