Úvod > Poradna > Péče o miminko > O nošení dětí a stresovém hormonu kortizol

O nošení dětí a stresovém hormonu kortizol

Raději budu mít dítě na těle, než v kleci.

Klec? Kočárek a jiná podobná „odkladiště“, kde si dítě cítí samo.

Pokud se dítě cítí opuštěné, produkuje se v jeho těle stresový hormon kortizol, který neblaze ovlivňuje psychiku dítěte a má za vinu řadu problémů. Např. mění střevní mikroflóru, způsobuje špatné trávení (bolesti bříška), vznik alergií, dyslexii, obezitu, rozvoj ADHD, depresí a autoimunitních onemecnění. 

DSC_5980bmonekey

Nošení je to nejlepší, co můžete dát svému dítěti. Tedy skoro… 🙂

Z pohledu biologie lidského chování jsou naše děti nošenci.
Biolog a etolog Bernard Hassenstein zavedl v roce 1970 dělení mláďat savců podle jejich typického chování na tzv. nošence, hnízdoše a běhavce. Hnízdoši se rodí se zavřenýma očima a uzavřenými zvukovody, neumí se posunovat a jsou stěží schopni sami regulovat tělesnou teplotu. Potřebují ochranu hnízda, kde mohou být zanecháni matkou. Jejich strava je zasytí na dlouhou dobu. Během nepřítomnosti matky se chovají tiše. Naproti tomu běhavci jsou jakýmsi zmenšeným obrazem svých rodičů, mohou svou matku zakrátko po narození následovat a potřebují být neustále v její blízkosti. Než byl v roce 1970 profesorem Hassensteinem zaveden typ mláďat nošenců, byl člověk počítán spíše mezi hnízdoše, což nám dnes připomíná obvyklý způsob nakládání s kojenci. Nošenci jako opice, koaly a jiní, se mohou nohama a rukama přidržovat srsti matky. To lidští kojenci nemůžou. Musí být drženi a podporováni. Být sám znamená pro nošence totéž co být opuštěn, je to život ohrožující stav a mládě trpí velkým strachem.  Pokud se dítě cítí opuštěné, produkuje se v jeho těle stresový hormon kortizol, který neblaze ovlivňuje psychiku dítěte a má za vinu řadu problémů. Např. mění střevní mikroflóru, způsobuje špatné trávení, vznik alergií, dyslexii, obezitu, rozvoj ADHD, depresí a autoimunitních onemecnění. 

Neznamená to, že pokud nebudete nosit své dítě, děláte něco špatně, jsou i děti, které nechtějí být tolik nošeny. Ale nenechávejte své dítě plakat, ale zahrňte jej vaší přítomností a láskou.

Proč nosit a jaká to má pozitiva? Podívejte se do mého článku.

Hezký den

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

2 thoughts on “O nošení dětí a stresovém hormonu kortizol

    1. Dobrý den,

      já osobně bych do takového nosítka nešla. Nebude to pro miminko na dlouho, budou vás z toho bolet záda. Doporučuji buď klasickou Manducu, ergonomické nosítko. Nebo šátek (satkomanie.cz). S pozdravem Vanda S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top