Header Image

Laktační poradenství

Kojení – laktační poradenství

„Kojení nezmenšuje krásu ženských prsou. Zvyšuje jejich krásu tím, že v nich probouzí život a štěstí.“ Lazar Long

  •  příprava těhotné na kojení
  •  nedostatek mateřského mléka
  •  správné přisátí
  •  spurty a bojkoty kojení
  •  poranění bradavky
  •  použití odsávačky mateřského mléka
  •  kojení není jen pití mateřského mléka, znamená mnohem více

Příprava těhotné ke kojení

Půjde mi to? Opravdu je to jen o tom přiložit dítě a ono to půjde? O čem to vlastně je? Ono to totiž není jen o tom, že má maminka prso a dítě hlad. Jde o mnoho více a hraje zde roli více faktorů, než si myslíte. Od vaší psychické pohody, přes správné přisátí a hlavně včasné přisátí ihned po narození. Tvar ženských bradavek se liší. Existují vpáčené, ploché a vystouplé. Důležité je vědět, že všechny mají svou funkci, tedy kojit, v pořádku a umožňují plnohodnotné přisátí i průběh kojení. 

Nedostatek mateřského mléka

Closeup of newborn baby crying

Většina maminek si není jistá, zda má dostatek mateřského mléka a už jen tím, že o tom uvažuje a přesvědčuje se o množství vypitého mléka pomocí vážení miminka před a po kojení si sama jeho tvorbu snižuje a to psychikou, která je jedním z důležitých faktorů při úspěšném kojení.  Vážení miminka před a po kojení nedoporučuji. Miminko pokaždé nemá stejný hlad a vypije různé množství mléka. Novorozenec není schopen nastavit své tělíčko na 3h rytmus kojení, což také není dobré na tvorbu mléka po porodu. Obecná rada zní, kojte pokaždé, když to miminko vyžaduje, protože jedině tak, se dokáže nastavit správné množství mléka. Nabídka odpovídá poptávce, protože tělo matky tvoří takové množství, které je odebíráno. Časem si miminko vytvoří rytmus a zpravidelní interval mezi kojením a vyrovná se tak nabídka poptávce. Při nedostatku je také třeba překontrolovat správné přisátí miminka a polohu kojení. Proto je vhodné pozvat si domu laktační poradkyni, která překontroluje vše, co je třeba a dá vám zaručené rady, jak na zvýšení tvorby mléka.

  • správné přisátí a poloha při kojení
  • pozorovat, zda miminko pije, nebo jen „dudlá“. Rozdíl je jednoduchý. Když dítě dostává mléko, má: doširoka otevřená ústa – pauza – zavře ústa. To, že má prs v ústech a dělá sací pohyby, neznamená, že opravdu dostává mléko. 
  • Stlačování prsu – pokud se zdá, že dítě už nepije mléko, a saje, aniž by pilo mléko, je nejvhodnější čas na stlačování, protože dítě saje, ale nepije. Podívejte se zde.
  • Měňte prsa. Klidně 2x.
  • Bylinky
  • Ležení v posteli kůži na kůži
  • Nošení dítěte na těle – v šátku či ergonomickém nosítku

Kolik mléka má miminko vypít za den? Na to je jednoduchý výpočet: 150*váha miminka =  …ml (např. 150*3,7kg = 555ml za 24 hodin. Výsledná suma se může vydělit počtem kojení. Pokud za den kojíte 8x, tak by miminko na jedno kojení mělo vypít (555/8)= 69 ml.

Z vlastní zkušenosti však vím, že počítání a vážení má neblahý vliv na tvorbu mléka. Zbytečně stresuje maminku a to se pak promítne v množství mlíčka.Pokud však miminko nepřibývá delší dobu na váze, a nebo jde s váhou dolů, je třeba zařadit dokrm, než prsa zareagují a začnou tvořit více mléka. Pomalý, ale neustálý růst je však také přijatelný.Pokud se nedaří navýšit tvorbu mléka do 3-4 dnů, pozvěte si domů zkušenou laktační poradkyni, která vám poradí a překontroluje techniku kojení.

Správné přisátí a polohy při kojení

Správné a včasné přisátí miminka po porodu je velmi důležité a může tak ovlivnit samotné kojení. Jak se správně miminko přisaje by vám měla prisati na prsoukázat sestra v porodnici na šestinedělí. Protože ale i z vlastní zkušenosti vím, že se tak neděje, tak je dobré pozvat si laktační poradkyni.

Stručný popis přisátí: miminku přejedeme bradavkou přes horní ret z jedné strany na druhou tak, aby co nejvíce otevřela ústa. Brada miminka by už v této fázi měla být blízko prsa, tak aby se při přisátí dotkla prsa jako první, a aby i po přisátí mezi nosem miminka a prsem zůstal prostor. Díky tomu bude mít miminko zakloněnou hlavičku a bude se mu lepší pít. Při kojení by mělo být celé tělíčko dítěte otočené směrem k vám. Ujistěte se, že dítě má v ústech celou bradavku a část dvorce. Jestliže vás při krmení bolí bradavky, znamená to, že se dítě přisálo nesprávně.

 

Polohy pro kojení

Poloha vležepoloha-v-leze

  • matka i dítě leží na boku
  • matka má polštářem podloženou pouze hlavu tak, aby se vyrovnala poloha hlavy s výší ramene
  • v zádech je lehce prohnuta dozadu
  • dítě leží v ohbí paže
  • matna se nesmí opírat o loket, ani horní končetina nesmí být zdvižena nad úroveň ramene

 

poloha v sedePoloha v sedě

  • hlava dítěte leží v ohbí paže matky
  • předloktí matky podpírá dítěti záda
  • prsty matky spočívají na hýždích nebo stehýnku výše umístěné dolní končetiny dítěte
  • druhou rukou matka přidržuje prs
  • spodní ruka dítěte je kolem pasu matky
  • chodidla matky podpírá stolička

 

 

 

Fotbalové – boční drženífotbalové-boční-drženi

  • je vhodné pro ženy s velkými prsy nebo plochými bradavkami či po císařském řezu
  • dítě leží na předloktí matky, která rukou podpírá ramínka dítěte
  • prsty matky spočívají na hýždích nebo stehýnku výše umístěné dolní končetiny dítěte
  • prsty podpírají hlavičku dítěte
  • nožky dítěte jsou podél matčina boku
  • chodidla dítěte se nesmí o nic opírat
  • předloktí matky je podepřeno polštářem

 

v leže na zádechPoloha vleže na zádech – savčí poloha

  • vhodná pro ženy po císařském řezu a děti, které se špatně přisávají
  • matka může dítě k prsu přesouvat bez většího úsilí
  • vhodná také pro nedonošené děti

 

 

 

Spurty a bojkoty kojení

Spurt je období, kdy dochází k rychlému růstu miminka a proto má větší potřebu příjmu potravy. (Třeba i každou hodinu). Miminko je neklidné, často pláče a vyžaduje více pozornosti. Zvýšená potřeba pití mléka je při spurtu dočasná. Mléko se navyšuje v průběhu prvních týdnů po narození a do 6 měsíce zůstává zhruba stejná (u výlučně kojených dětí). Postupným zařazováním příkrmů od 6. měsíce postupně klesá. Fyzický růst není jediným důvodem, proč miminko vyžaduje více pozornosti a péče. Stává se tak i při pokusu pokročit dál v psychomotorickém vývoji (přetočení, plazení, lezení, chůze). Tabulka psychomotorického vývoje ke stažení Tabulka – psychomotorický vývoj.

Spurt bývá v období několika prvních dní doma, kolem 7-10 dne, 2-3 týdnů, 4-6 týdnů, ve 3.měsíci, 4.měsíci, 6.měsíci a 9. měsíci. Nemusí být však přesně, každé dítě je jiné. Spurt tvá 2-3 dny, ale může protáhnout až na týden.

Co dělat? Je nutné se řídit potřebami dítěte. Častějším kojením dítě automaticky dostává více mléka a častým přikládáním se laktace zvyšuje. Není nutné v tomto období dítě dokrmovat umělým mlékem. Dokrm nebo nedostatečně časté kojení negativně ovlivňuje přirozenou reakci
zvýšení laktace při růstovém spurtu. Může dojít až k zástavě kojení, což je veliká škoda. Je dobré, aby maminka více jedla i pila.

Známky růstového spurtu:
Dítě vyžaduje častější krmení. Dochází ke změně obvyklé denní frekvence kojení, což může maminku zaskočit a znepokojit.
Dítě vyžaduje kojení i v noci. Dítě, které již spalo celou noc se začne na kojení znovu probouzet  v noci. Nebo dítě, které se kojilo 1x v noci, se začne na kojení budit a vyžadovat 2-3 kojení.
Častěji se budí na kojení. Dítě dříve spalo 1 až 2 hodiny, nebo i déle v kuse a najednou se probouzí po pouhých 30-45 minutách.
Nespokojenost u prsu. Dítě je při kojení neklidné, nebo pouští prs, protože mléko nedostává tak rychle, jak si přeje. To je častou známkou růstovém spurtu.
Ostatní změny spánkových návyků. Dítě může spát hůře než obvykle. Může být nespokojené, nevrlé, než je obvyklé a to z hladu, který je provázen svíravými hladovými stahy žaludku.

Rada na závěr  – Kojte pokaždé, když si miminko řekne a nebojte se, že by jste mu způsobila bolení bříška (když je to méně jak po hodině). Kojení není jen pití mléka, ale poskytuje miminku psychickou pohodu a bezpečí. 

Bojkot kojení

DSC_1482Přichází náhle, v podstatě bez příčiny. Jinými slovy bojkot kojení znamená snížení tvorby mléka. Většinou nebývá u maminek, které měly velmi vysokou tvorbu mléka. Dítě, které se kojilo dobře, se začne chovat nespokojeně, případně kojení odmítá i když se před tím přisávalo dobře. Může se přisát a chvilku být spokojené a následně se vrtí, natahuje bradavku, pouští ji a znovu se přisává. Případně odmítá kojení úplně. Miminko pláče, odtahuje se, když ho chcete přiblížit k prsu. Často se stává, že čím více se snažíte, tím je to horší. Dítě většinou neodmítá kojení po celý den. Přisaje se například v polospánku – při usínání nebo při probouzení a lépe se může kojit v noci. V bdělém stavu však dítě odmítá kojení navzdory hladu a upřednostní například sání ručičky. Dítě však může kojení odmítat úplně i v noci.

Kdy se vyskytuje a jak dlouho trvá?

Může se vyskytnout kdykoliv, nejtypičtěji však kolem 3. a 4. měsíce věku dítěte – jde o sníženou tvorbu mléka. (řízenou hormony, které se po porodu vyrovnávají) Bojkot se může vyskytnout náhle bez předcházejících signálů anebo se situace postupně zhorší v průběhu několika dní.

Proč dítě odmítá prs?

Nejčastější příčinou takového chování je reakce na snížený tok mléka v důsledku toho, že tvorba mléka DSC_1609matky poklesla. Tato situace se paradoxně stává i těm maminkám, jejichž miminka výborně přibývají a které mají od začátku mnoho mléka. Důvodem je, že s tímto souvisí i to, že miminko je zvyklé na rychlý tok mléka a jakmile se tento zpomalí, tak bez ohledu na ještě stále vysokou tvorbu mléka miminko nemusí být spokojené a reaguje tak, jak popisují maminky ve svých zkušenostech – rozpláče se, saje si pěstičku, zlobí se při kojení atd. a tato situace má tendenci  zhoršovat se někdy až do úplného odmítání prsu. Tyto situace se stávají z několika příčin, mezi které může patřit i to, že přisátí miminka není od začátku úplně správné a v důsledku toho se tvorba mléka postupně snižuje – toto je poměrně nenápadný proces, který vypukne až v období, kdy se miminko začne odtahovat, natahuje bradavku, zlobí se, vrtí se, pláče a znovu se přisává a znova pláče, až se úplně odmítá přisát. Dítě nezískává dostatečný tok mléka. Bylo opakovaně frustrováno a to vedlo částečnému nebo úplnému odmítnutí prsu. Někdy do této situace může vyústit i to, že dítě dostává dudlík, případně se kojení kombinuje s krmením z láhve, přičemž se po mnoho týdnů či měsíců mohlo zdát, že dítěti používání dudlíku či láhve nevadí.

Pomoc

      1. Zvyšte tvorbu mléka. Zásadní zvýšení tvorby mléka je v těchto případech jedním z důležitých klíčů k úspěchu. Použijte farmakologické prostředky na zvýšení tvorby mléka – Motílium (účinná látka domperidon) tak dlouho a v takovém dávkování, jaké vám bude doporučeno po osobním zhodnocení situace poradkyní při kojení.
      2. Když se dítě přisaje, zvyšte přísun mléka dítěti: použijte stlačování prsu, když dítě saje, ale už nepije a když to bude třeba dokrmte dítě laktační pomůckou, v případě starších dětí pohárkem nebo lžičkou). Stlačování prsu zde.
      3. Když se dítě po delší dobu odmítá přisát a je potřeba ho dokrmit, dokrmte ho pohárkem nebo lžičkou. Ostříkávejte si mléko vždy, když se dítě nekojí (odmítne prs a nekojí se). Pokud jde o dítě starší 4 měsíce, můžete mu podávat příkrmy a odstříkané mléko použít do příkrmů.
      4. Zintenzívněte fyzický kontakt s dítětem: Buďte stále s dítětem , noste dítě v šátku nebo nostítku, vykoupejte se s ním.

Ve vhodné chvíli nabídněte dítěti prs, ale nenuťte ho a neznechuťte mu kojení tím, že mu ho budete vnucovat. Můžete přitom experimentovat s různými polohami a různými situacemi ve kterých prs nabídnete – např. se pokuste dítě přisát během chůze, skákání na gymnastickém míči atd.

Vyhněte se tomu, abyste ze snahy o kojení neudělala boj a dítě při tom plakalo.Na kojení se snažte vystihnout okamžiky, kdy dítě není při plném vědomí (usínání, probouzení a noc)Při pokusech  o kojení odstraňte rušivé elementy anebo podněty o kterých víte, že dítě od kojení odvádějí. Pamatujte si, že bojkot není signálem dítěte, že se chce odstavit! Přirozené odstavení přichází nejdříve ve věku 30 měsíců!

Poranění bradavky

Nejlepší léčbou bolestivých bradavek je prevence. Nejlepší prevencí je přisát dítě správně od prvního dne.

Bradavky jsou bolestivé obvykle v důsledku jedné nebo dvou příčin. Buď dítě nemá správnou polohu a není správně přisáté, nebo dítě nesprávně saje, anebo se jedná o kombinaci obou situací. Děti se však učí správně sát tím, že získávají mléko z prsu, když jsou dobře přisáté. Učí se kojit kojením. Infekce (způsobená Candidou albicans) může být také příčinou bolestivých bradavek. Poranění způsobené slabým přisátím a neúčinným sáním bolí nejvíce tehdy, když se dítě přisává a obvykle se v průběhu kojení zmírní. Bolest způsobená kandidózou se v průběhu krmení zvětšuje a může přetrvávat i po kojení. V případě bolesti způsobené špatnou technikou sání, ženy popisují ostrou řezavou bolest. Bolest při kandidóze je často popisována jako pálivá, ale nemusí mít tento charakter.

Nutná je správná poloha a správné přisátí!DSC_1481

Správná poloha tedy usnadní dobré přisátí. Pokud bradavka bolí, použijte ukazováček a zatlačte dolů na bradičku dítěte, aby se jeho dolní ret ohrnul ven. Bolest se obvykle zmírní. Nedávejte dítě na prs a neodsávejte z prsu vícekrát, abyste dosáhli dokonalého přisátí. Pokud dáte dítě 5-krát  na prs a odsajete z prsu a bolí to, budete mít  5-násobně více bolesti a, co je horší, 5-násobně více poranění. Upravte přisátí, když dítě dáváte na druhý prs anebo při následujícím krmení.

Správně přisáté dítě bude pokrývat větší část  dvorce jeho spodním rtem než horním.

Všeobecná opatření

      1. Bradavky se mohou nahřívat krátkou dobu po každém nakrmení, za použití  fénu na vlasy, nastaveného na nejnižší stupeň.
      2. Bradavky by se měly vystavovat co nejvíce působení vzduchu.
      3. Když není možné vystavovat bradavky na vzduch, je možné nosit plastové chrániče bradavek, aby byly bradavky chráněné před třením oblečení. Vložky do podprsenky udržují na bradavce vlhkost a mohou tak způsobit poškození. Mají také tendenci přilepit se na poškozené bradavky. Když vám vytéká mnoho mléka, můžete nosit vložky na sběrných mističkách
      4. Někdy mohou pomoc masti.  Když používáte mast, použijte jen velmi malé množství po kojení a neumývejte ji.
      5. Neumývejte si bradavky často. Denní koupání/sprcha úplně stačí
      6. Když dítě přibírá dobře na hmotnosti, není důvod pro to, aby se muselo krmit na obou prsou při každém kojení. Ušetří vám to bolest a urychlí hojení, když budete krmit dítě jen na jednom prsu při každém krmení.  Pomůže stláčení prsu, když už  dítě samo nepolyká, aby i nadále dostávalo mléko.

tt-12_prsni_kloboucky_iluKloboučky na bradavky se nedoporučují na bolestivé bradavky, protože možná dočasně pomohou, avšak obvykle nepomohou vůbec (často se jen zdá, že by mohly pomoci). Použitím kloboučků se může dramaticky snížit tvorba mléka, dítě může začít být nespokojené a nepřibírat dobře na hmotnosti. Když si jednou dítě na kloboučky zvykne, možná se jej již nepodaří vrátit zpět na prs. Ve skutečnosti mnoho žen, které vyzkoušely kloboučky kvůli bolestivým bradavkám, zjistily, že jim kloboučky vůbec nepomohly. Použijte je jen jako poslední možnost, ale nejprve si sežeňte odbornou pomoc.

Použití odsávačky mateřského mlékaodsavacka mleka

Některé maminky si z různých důvodů mléko nedokážou odstříkat rukou a musí použít odsávačku.  Z hlediska techniky samotného odstříkání je v principu jedno, zda použijeme ruční, nebo elektrickou  odsávačku. Důležité je správné přiložení trychtýře tak, aby se nepoškodila bradavka. Při odsávání je potřeba se předklonit, aby se mléko nevracelo ze sběrné nádoby do trychtýře.

Frekvence a trvání odstříkání/odsávání záleží na době, jaká uplynula od porodu. Pokud dítě nemůže být po porodu přiloženo k prsu, měla by si maminka začít odstříkávat mléko už tři až šest hodin po porodu. Odstříkává přibližně každé tři hodiny, v noci si může dopřát jednu delší (cca šestihodinovou) přestávku. Pokud je potřeba podpořit tvorbu mléka, je vhodné odstříkat  častěji (každé dvě hodiny). Bez ohledu na použitou metodu (ruční/odsávačka) by měla maminka při jednom sezení odebrat mléko z obou dvou prsů.

DSC_1487Kojení není jen pití mateřského mléka, znamená mnohem více

Jak pro maminku, tak pro miminko. Při kojení se vyplavují hormony – oxytocin a prolaktin. Oxytocin má za úkol spuštění mléka a prolaktin, který se vyplavuje až po chvíli kojení zvyšuje a udržuje tvorbu mléka. Prsy se při kojení zahřejí, matka pociťuje k dítěti něhu a libé pocity, které mohou mít sensuální charakter. Miminko se sáním uklidní, cítí matku a pocit bezpečí.

 

 

 

 

Máte malé miminko a potřebujete s něčím poradit?

Zavolejte (607 257 624) nebo mi napište.

Ráda se s vámi sejdu, poradím ohledně miminka nebo čehokoliv, co vás zajímá.

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva

    Top