Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Už chodí? Honem nasaď botičky!

Už chodí? Honem nasaď botičky!

Nový fenomén? Zdravý rozum v obouvání! Konečně tady! 

Již dlouho jsem v jedné facebookové skupince věnující se zdravému, tedy bosému, obouvání. Ještě jinak: obuvi, která je pro lidskou nožní klenbu tou bosa nohanejlepší pomocí a to tím, že jí nijak nepomáhá a poskytuje jí dostatek prostoru. Klenba se stimuluje a posiluje sama od sebe běžnou chůzi. Mluvím zde o metodě barefoot (překlad z angličtiny „naboso“). Dokáže řešit spoustu problémů, nejen s nohama, ale např. bolesti zad, nebo hlavy. V článku se také budu věnovat vhodné obuvi pro děti a kdy nasadit první botičky. To je pro vývoj klenby a zpevnění nohy velmi důležité a v Česku stále ještě převládá názor „jakmile se postaví, nasaďte pevné, nejlépe kotníkové boty“.

Jakákoliv podpora či výztuha, například klenby, ji ve skutečnosti oslabí a výsledkem pak bude (nejen) plochá noha. Podpora paty pak zase oslabuje a zkracuje achilovku a lýtkový sval.

Born to run, Zrozeni k běhu

211254Kniha, která pojednává o Tarahumarech, nejtajemnějších, nejšťastnějších a nejzdravějších běžcích na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech s podešví z tenké kůže je pro ně stejně přirozené jako dýchání. Příběh o běžcích autor doplňuje o nejnovější věděcké poznatky. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení, změní vám život. 🙂 Přečetla jsem mnoho erudovaných článků a zhlédla x zahraničních videí, abych byla schopná napsat, zda je „bosá chůze“ pro nás to pravé.

Příroda nám dala úžasný opěrný systém, klenbu, kterou není potřeba nijak vylepšovat a podpírat. Klenba drží sama sebe, to věděli stavitelé od starověku a mnohem dříve.

Odborníci se trochu přou

pronace_supinaceBota s podporou klenby je potřebná, pokud máte nohy již velmi zdeformované a je nutná pomocná náprava. Barefoot je zdrava_plocha_nohapro nohy s nedostatky (ploché nohy, zborcená klenba, vbočené prsty, pronace, supinace a jiné), které potřebují uzdravit a zdravé nohy. Jenže, abychom jako běžci Tahahumarů správně stimulovali svaly, a že jich na na plosce nohy není málo, potřebujeme chodit v terénu. Je městský chodník a asfalt terén, když je většinou naprosto rovný? Nesmíme ale zapomínat na kočičí hlavy, obrubníky a díry v chodnících, v Čr jich je, myslím, docela mnoho, takže pokud se zamyslíme, Česko je dostatečný terén. Aby barefoot dokonale fungovalo, musí se noha stimulovat.

Boty s podporou klenby, boty na podpadcích a jiná nevhodná obuv ničí přirozenou oporu nohy. Svaly zleniví, ochabnou a nepracují jak mají, klenba se zbortí.

Domnívám se, že metoda barefoot je skvělá při doržování některých zásad:th_200057_01_ladies_joy_black_side_eshopZoom_1000x750

  • chodit bosky co nejvíce v terénu, tedy v létě na trávě na zahradě
  • chodit bosky doma, bez pantoflí
  • používat vhodnou barefoot obuv – například Vivobarefoot a jiné
  • vyrobit si speciální kobereček, na kterém můžete doma stimulovat plosku nohy, více v textu nížeth_200022_01_ladies_bannister_black_scrunch_eshopZoom_1000x713

A tímto se dostávám k dětskému obouvání, které je u nás ještě zoufalejší než dospělé. Jakmile se dítě postaví, šup mu nasadit boty, ať se líp naučí chodit a zpevní se mu noha. To je zásadní omyl! Noha sice není zpevněná a někdo může oponovat, že se zpevní právě v botě, ale v tom je ten vtip. Ona se nezpevní, ona zůstane ochablá a jen se v botě „zmodeluje“ a popřípadě v nevhodné obuvi zdeformuje. A jakmile dítěti sundáte botu, je zle. Dítě neumí chodit, padá, vyvrkává si kotníky. Je potřeba, aby se dítě naučilo chodit prvně bosé. Správně se mu tvarovala a posilovala klenba a teprve poté až nasadit vhodnou obuv. A jaká že to je?

Bylo prokázáno, že bosá chůza snižuje krevní tlak, perfektně prokrvuje chodidla, čímž zpětně ovlivňuje celý organismus.

Děti a boty

DSC_4583Dětská noha se vyvíjí do 8 let. Většina pediatrů se shoduje, že děti by měly boty nosit až od 8 let! Dětské boty totiž tlačí prsty k sobě (počátek hallux valgus), pata je zvednutá a bota má tvrdou podrážku. Malé děti instinktivně chápou, že chození bos je pro ně nejlepší. Často u dětí vidíte snahu sundat si vše, co na noze mají a chodí rády bosé. Dětské chodidlo, které je často bez bot, je silné, pružné, stabilnější a odolnější vůči jakýmkoliv kožním chorobám, protože právě v dětském věku si tělo vybuduje nezbytnou imunitu. Navíc svaly a šlachy, které souvisí s chodidlem, kotníkem, kolenem i kyčlí, jsou daleko silnější a pevnější. Dítě pak nemá problém se správným držením těla, bolestmi zad, apod. Podpora klenby je tedy zcela nevhodná!  Jakákoliv podpora či výztuha klenby, ji ve skutečnosti oslabí a výsledkem pak bude (nejen) plochá noha. Podpora paty pak zase oslabuje a zkracuje achilovku a lýtkový sval.

Jaká by měla být dětská obuv?

  • ohebné a měkké tak, aby umožnily dítěti ohýbat chodidlo a jeho klenba se tak mohla rozvíjet a posilovat5112_REVb
  • bez žádných podpatků, které by posouvaly těžiště blíže k bříškům prstů
  • bota by měla kopírovat tvar dětského chodidla a nikoliv, aby se následně chodidlo deformovalo dle boty
  • bota by měla být udělaná tak, aby noha v ní „dýchala“. Pokud bude chodidlo v botě jako ve skleníku, pak je něco špatně
  • bota by měla být co nejlehčí, aby dítě netahalo na nohou závaží. To se pak může negativně podepsat na uvolněných šlachách v kotníku, koleni a kyčli
  • špička boty by neměla být zvednutá, protože to oslabuje prsty nohou. V zásadě by bota měla skutečně kopírovat přirozenou polohu chodidla na zemi

Rada na závěr

  • nemluvně, kojenec – nedávejte jim vůbec žádné botičky, jakkoliv roztomile by v nich vypadali
  • batole – držte je i nadále od bot i poté, co již zvládnou první krůčky – právě to je moment, kdy se začíná formovat jejich chodidlo a botička
  • dítě – školky, školy  a pod. většinou boty vyžadují, vybírejte tedy takové, které jsou měkké, např. sandále

Výroba koberců?

Mezi českými maminkami se strhla nová vlna zábavy. Výroba domácích koberečků stimulujících nožní klenbu. Jsou to v podstatě takoví „běhounci“, po kterých doma chodíte a dokonale posilujete a procvičujete svaly na noze a umocňujete tak efekt barefoot. Na koberečky se používají různé provázky, provazy, kamínky, korále, knoflíky. Se souhlasem vkládám fotky autorek domácích koberečků. V poslední době se to koberečky na fb jen hemží 🙂 Rádi byste si vytvořili vlastní kobereček a hledáte inspiraci? Podívejte se zde.

V zahraničí jsou zase dál

Mají lesoparky pro barefoot. Sundejte si boty, ponožky a běžte po stezce. Zažijete přírodu od hlavy až ke konečkům prstů. Otevřeno mají samozřejmě za každého počasí! Neu_13080529TRA01Můžete objevovat sílu zeleně, zdraví, štěstí, naplno prožívat emoce a radost. Ono když je to naboso, tak je to nejvíc 🙂 Podívejte se na video, jak vypadá taková stezka. Naštěsí jako Češi máme do přírody zatím docela blízko a jsme národem chatařů. Takže já si takový lesopark užívám na chatě zadarmo 🙂

Converse, Crocs a „žabky“

Hrozně ráda chodím v „konverskách“ a v létě v žabkách a občas v „kroksech“. Jak ty si stojí v hodnocení u odborníka pana doktora Kinze, který se podílí na studii Univerzity Salzburg? U konversek a kroksek nevidí jediný problém – za předpokladu, že jsou dostatečně velké a budeme je střídat s jinými botami – nebo chodit bosí. Pan doktor také vysvětluje, že jsou žabky v podstatě téměř ideální: nohy dobře větrají, podrážka je velmi měkká a ohebná, muskulatura nohy se musí namáhat. To všechno jsou vlastnosti, které mnohé jiné boty nenabízejí.

Odkazy na barefoot obuv:

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

65 thoughts on “Už chodí? Honem nasaď botičky!

  1. Ano!!Konečně to někdo krásně sepsal 🙂 prosím jen, opravte si na začátku „problémy s nohama“ když napíšete koncovku -ami, automaticky to odkazuje k nohám od stolu, co židle. Nohy živých automaticky -ama. To samé platí pro ruce 🙂

      1. Je tam, ve větě „Dokáže řešit spoustu problémů, nejen s nohami…“ v odstavci nadepsaném „Nový fenomén?…“ A není to jediná chyba v článku, korektura by prospěla.

      2. Nechci být hnidopich, ale videa se zhlédnou, nikoli shlédnou. Jinak článek je super, už delší dobu uvažuji o barefoot pro sebe, tak se možná konečně rozhoupu.

      3. Dobrý večer, mohla by jste mi prosím poradit? Dcera v Květnu oslaví dva roky a má Pronaci ( Podle obrázku ) V dětství jsem na to trpěla i já a vlastně stále trpím, ale u dcery to ještě můžu zachránit. Jakou mám zvolit obuv a co mám udělat, abych jí toho zbavila? Předem moc děkuji za jakoukoli pomoc. Hezký večer Katy D.

        1. Dobrý den, bohužel takto nemohu pomoci. Obraťte se prosím na ortopeda. Je vhodné zahájit cvičení s nožičkami, učit dceru správně našlapovat. Boty samy o sobě to neupraví. S pozdravem
          Vanda S.

          1. Raději fyzioterapeuta. Ortopedi ve valné většině doporučují právě „lyžáky“ (co nejpevnější boty) a různé vložky do bot, atp. Fyzioterapeut obvykle navrhuje vhodné cvičení a barefoot obutí. Samozřejmě výjimky se najdou.

    1. moje dcera si vzala toto chození naboso tak k srdci, že nechává rok a půl starou vnučku chodit bosky i v zimě po ledové dlažbě, Zajímal by mě názor ostatních

      1. Dobrý den,
        vše je o konkrétním člověku, zda mu to dělá či nedělá dobře. Mne třeba přímo bosky na studeném vadí. Proto nosím ponožky 🙂 Ale pantofle apod. nikoli. Stejně tak i mé děti.
        Pokud vnučka nestůně, nevadí jí to, tak proč ne. Boty na doma nejsou pravdu potřeba. S pozdravem Vanda S.

  2. Dobrý den, dcera má 4 pokojoví byt a všude je plovoucí podlaha, její syn má 10 měsíců začíná chodít kolem všeho boty nemá. Já s tím mám trochu problém protože je jen rovný povrch,a pořad má studene nožky, s dcerou s neustále přeme.V létě venku bych to chápala že bude chodit bos my jsme jako děti taky chodili .Říká se že od noh se nejvíc nachladí.

    1. Dobrý den, plovoucí podlaha není tak studená jako dlaždice. To bych se nebála. Což navrhnout dceři kompromis punčochy, nebo protiskluzové ponožky? Je pravda, že se říká, že se od nohou nejvíce nachladí, ale také nejvíce posílí imunita. Děti to vědí, proto tak chtějí chodit. Pokud je na to zvyklý, nenachladí se. Bála bych se u dítěte, které je zvyklé chodit v papučích a tlustých ponožkách a jeho rodič se rozhodne pro razantní změnu, chodit bos v zimě na podlaze, ale pokud je syn vaší dcery zvyklý, nebála bych se 🙂
      S pozdravem
      Vanda S.

      1. U nas take nabiso, max ponozky s protiskluzem, nozky ma stale studene(stejne jako ja), ale narozdil od vrstevniku jeste nestonal, takze za me bez problemu. Myslim, ze to tradicni nastydnuti od nohou je spojeno nejen s chladem, ale i vlhkisti apod…doma byvh se toho nebala;)

    2. Dobrý den, přiznám se, že mě to malinko mate. Od roka mého syna chodíme na ortopedii. A tam mi každou kontrolu doktor říká, že musí syn nosit bačkory a dobré boty. Tak neustále kupuji Superfit, protože je ortopedi doporučují. Stále syna hlídám, aby měl bačkory a teplo na nohy.

  3. Dobrý den, píšete, že se to na fb koberečky jen hemží…a já nemohu žádný najít 🙂 A je možné je i koupit? Ráda bych je pro děti pořídila, ale nejsem manuálně zručná, ani kreativní …;) děkuji za rady 🙂

  4. To jsem z toho jelen. Pediatr mi řekl ze ma dcerka3, ma plochou nohu a trochu ji jdou paty do stran, z toho ze jsem ji nikdy nedala papuce a chodi po tvrdé podlaze. Ted ji mam dávat do obuvi ortopedickou vlozku. Tak uz tedy nevim, co je spravne pac to za chvíli budu řešit i u druhého Mimi. Dekuji

    1. Musim Vam rict,ze ortopedi prevenci moc nerozumi. Umi jen rezat a davat vlozky do bot,ktere nohy vice znici. Bezte za fyzioterapeutem.

    2. Jak je v clanku bapsano, ploska se vyviji az do 8 let, muze byt ve 3 letech plocha, ale je to vetsinou tim, ze prcek jeste nema odchozeno sve= svaly nejsou posilene= nezvedaji klenbu, ale neni to patologie!(samozrejme, ze pokud je tam nejake velike vyvraceni a pid, muze byt chyba uz v rannem veku, ale bezne nam chodi na rehabky deti od ortooedu, ze maji ploche nohy, ale jde jen o „fYzioligucke plochonizi“ nez se klenba vytvori..obwcne tedy vlozky netreba, ale na obecniu otazku obecna odppoved, zkuste dobreho fyzioterapeuta, ktery dite uvidi na zivo, bez toho tezko radit v konkretnim pripade)

      1. A date mi prosim nejake konkretne tipy? Vcera sme boli pozriet topanky pre mladsieho a katastrofa – vsetky uzke (najsirsia, co som nasla, mala stielku uzsiu nez noha), vacsina tvrda, rozdiel medzi spickou a patou takmer vsetky. Nasla som topanky na internete, co su siroke a vraj aj makke, len to vyzerali tak do mesta, nie do terenu (blato, trava, stromy). Takze ak mi viete poradit,co a kde hladat, budem vam vdacna 🙂

    1. capáčky se dají pořídit velice levně, levněji než „normální“ boty. nejen značkové boty jsou barefoot. naopak existuje spousta drobných výrobců, kteří šijí na míru a levně! zkuste se podívat na fler.cz (slovenskou alternativu handmade fóra neznám)

  5. Dobrý den,
    Hezky sepsáno a vysvětleno, díky za to. Výhrady mám jen k poslednímu odstavci – žabky podle mě rozhodně nejsou ideální obuv – tím, že nemají pásek kolem paty, nutí člověka nepřirozeně ohýbat a zatínat prsty, aby z nohy nespadly, a tím svaly na noze jednostranně přetěžují.
    A moc Vás prosím, požádejte někoho o gramatickou korekturu článku. Máte v něm celkem dost chyb, nepůsobí to dobře.

    1. Dobrý den,
      děkuji za názor ohledně žabek, pan doktor Kinz má jiný názor. Myslím si, pokud člověk nenosí jen žabky a obuv střídá i chůzí bosky není zde problém.
      Danielo, neděláte korektury?
      Děkuji
      Vanda S.

      1. Dobrý den,
        moc hezký článek! Jen i já se přidávám k názoru, že žabky rozhodně nejsou vhodnou obuví. Jak psala paní, nedrží patu a nutí zatínat prsty. Navíc mi přijde, že jsou vyrobené z tak nekvalitního materiálu (ve smyslu… na léto a vyhodit.. i když ne všechny samozřejmě), který se brzy sešlape a jinak zdeformuje. K vodě, na cestu na pláž a zpět, proč ne, ale nedoporučuji chodit v nich dlouho. Jak někteří/některé dámy v létě…
        Ale jinak opravdu velice hezký a kvalitní článek. Jana

        1. Ještě než jsem se zajímal o to které boty jsou pro moje nohy nejlepší, jsem si jednou v létě koupil žabky za 120,- když jsem byl ve městě celý den a už se mi v teniskách hrozně potila noha. Byly to pěnové žabky, lehké, slabé, během pár minut chůze jsem je sešlápl na polovic a do večera na čtvrtinu. Říkal jsem si jak jsem vyhodil peníze za takový aušus, ale aspoň mi nebylo teplo. A jaký jsem zažil šok, když jsem si vzal na nohy svoje několikaleté žabky, které se nesešláply, protože jsou značkové a kvalitní a drahé a hlavně se mi v nich chodilo tisíckrát hůř! Tím začala moje cesta k poznání – boty co nejlehčí, nejpružnějši a co nejméně je nosit, a nešněrovat je jako smyslů zbavený – zkuste si to představit na ruce – taky na všechno saháme, opíráme se, sbíráme – dejte si rukavice palčáky (stejně jako ponožky) a spousta věcí pro vás bude problém, tak si pak na palčáky dejte tvrdou gumovou rukavici a pořádně jí utáhněte, takže nebudete moct hýbat prsty, ani moc zápěstím, jak dlouho to vydržíte??? A nohy takhle týrá kde kdo a pak se diví, že ho bolí kolena, kyčle, záda, krk, hlava, … Že by šlo odspod?

  6. Dobrý večer ja by som sa rada opýtala na to že prečo môj syn ktorý dosť chodil bosý tak sa nám stalo že má nožičky problém pronace dosť veľa chodil bosý a kupovala som kvalitnú ľahkú obuv ecco možno tú značku poznáte že som si dala záležať na kvalite topánky viem že to nie je barefoot ale aj tak chodil veľa bosý a to aj stále vonku v lete naboso a stalo sa nám toto, preto sme boli poučený že musíme začať cvičiť dole a na špičku a nosiť supinovanú obuv. Ja ani manžel nemáme takýto problém tak si nemyslím že by to bolo dedičné. Čo som mohla podceniť? Čo mám robiť aby sa nám nožička napravila? u lekára sme zatiaľ neboli ale chystám sa už lebo nemožem vidieť ako mu tá nožička vyzerá. Ďakujem.

    1. Dobrý den, bohužel takto nemohu pomoci. Obraťte se prosím na ortopeda. Je vhodné zahájit cvičení s nožičkami, učit dceru správně našlapovat. Boty samy o sobě to neupraví. S pozdravem
      Vanda S.

  7. Nějak v tom článku postrádám ten zmiňovaný zdravý rozum. Vidím jen propagaci barefoot. Bosá chůze určitě ano, boty také, ale za předpokladu, že chůze je po měkkém terénu. (tráva, písek, lesní cesty) Městský beton toto opravdu nesplňuje. Dochází tak ke zbytečným nárazům do patní kosti což může později způsobit její deformaci…..o zborcení (pracně vybudované klemby) nemluvě. Takže měkké, ohebné, prostorné boty, s měkkými stelkami. Dětem kupuji 6 let pediped a jsem spokojená maximálně.

    1. A zkusila jste Zuzano chodit bez těch zbytečných nárazů? O tom je ten zdravý rozum – když chodím se zbytečnými nárazy, tak je mohu vynechat a bude to zdravá chůze (ať už bosá nebo BF) i v městské džungli 😉

  8. Jeeee, skvěle! Tady není prostor k debatě. Pouze souhlasu. Jinak komentář záhadne zmizí! Bravo! Jen tak dál. Krásné dny.

  9. Dobrý den, naši dcerce 14,4,2016 bude jeden rok. A sama ještě nechodí, podél nábytku ano a postavý se všude. ale stojí na špičkách. Je to špatné?? mám strach děkuji

    1. Dobrý den,
      stoj na špičkách je ze začátku normální a běžný. Po čase se postaví na celou plosku a vyrazí do prostoru. Do té doby ji nechte dělat to co dělá 🙂 Vše je v pořádku.
      S pozdravem
      Vanda S.

  10. Dobrý den,
    docela ráda jsem si přečetla v diskusi, že víc rodičů řeší stejný problém jako já. Obě moje děti, od chvíle kdy začaly chodit, odmítají mít doma cokoli nazutého na nohou. Snesli jen kožené capáčky, nebo jen ponožky. Máme dřevěnou podlahu, tak jsem je nechala. Ale manželova maminka se mnou neustále bojuje a neustále jim vozí nové a nové „botky na doma“. Že mi nastydnou a že proto jsou nemocní a že to není zdravé a že mají studené nohy… Nemám tušení, jak jí mám vysvětlit, že prostě naboso chodí rádi a každé bačkorky během pár minut vyzují.

      1. Nevím, jestli by přeposlání článku nebrala jako provokaci. Ale vzhledem k tomu, že domácí (ne)obouvání je asi jediná větší třecí plocha v našem vztahu, jsem ochotná to nějak zvládnout 🙂 Přejde to, až děti poporostou. Stejně, jako neustálé dohady o tom, kdy jim začít nebo nezačít dávat sladké a hlavně čokoládu. Povyrostli a bylo vyřešeno.

  11. Díky vecer,ja poprosim take o jednu opravu. Kotnik se vyvrTne, ne vyvrKne. Jak říkal nas doktor,ktery mě ucil-vrkat si muzes s holubem na strese. Jinak paradni clanek. Dekuji za něj

  12. Dobrý den článek je určitě zajímavý. ..řeším také obuv pro děti,dcera ma pl.nohy 1.stupeň dostáváme jen vložky a doporučené rahabilitace na nerovné m povrchu každopádně boty mají mít údajně pevnou patu a to je základ od mala vy poukazujete na volnost nohy co je teda v hodné pro malé dítě které chodí kotník pevný?nebo o nízká bota????děkuji

    1. Dobrý den,

      dítě si zpevní nohu jedině tak, že ji posílí a ne tak, že ji bude mít něčím vyztuženou. Pak se stává, že děti co mají kotníkové boty a sundají je, neumí vůbec chodit a mají často úrazy.
      S pozdravem Vanda S.

  13. Ještě kdyby tak byli botičky dostupné všem. Bohužel si ne každý může zakoupit botky za 1500,- , zvlašť pro děti, kterým roste rychle nožka. Když je to tak zdravé, mělo by to být dostupné a ne to být zase něco extra.

    1. Zdravé je chodit bez bot 🙂 A to je zadarmo 🙂 BF obuv není jen o značkách, i v levných botách se dá nalézt taková, která vyhovuje, není těžká, je tenká a dostatečně široká pro dítě. A také se dá koupit z druhé ruky. Což samo o sobě ničemu nevadí, pokud není bota sešlapaná, nebo jinak deformovaná. To se ale u dětských bot nestává tak často, protože jak jste sama napsala, mají je chviličku. Např. u nás dcera nosí boty po synovi, jen kontroluji, zda jsou v pořádku, zda jí dobře sedí. Že by se boty neměly dědit je starý mýtus, který už dnes odborníci všude vyvrací. Takže za mě nevidím až tak veliký cenový rozdíl mezi BF a klasickou obuví. S pozdravem Vanda S.

  14. Dobrý den, prosím, doporučte nějakou rozumnou obuv pro 14-ti měsíční holčičku. Bez bot to ve městě bohužel nelze, tak alespoň nějakou co nejvhodnější variantu. Co říkáte na Attipas? Děkuji!

    1. Dobrý den, v obuvi není jen dobrá a špatná značka. Hlídejte si, aby dítěti obuv pořádně seděla, měla dostatečnou volnost, byla lehká, nižší, nohu tak nesvazovala, byla prodyšná. Každá dětská noha je jiná a vyhovují ji jiné boty. Proto se nedá říct tato značka dobrý, tato špatný. Jsou některé, které vyrábí jen „traktory“, což je zle, ale Attipas k ním nepatří. S pozdravem Vanda S.

  15. Tak dítě a ani dospělý by po bytě neměli chodit bez bot, pokud doma nemají aspoň 5cm vysoký koberec. To je věta ortopeda z Motola, kterého si opravdu moc vážím. Chodit venku po trávě, v písku, po kamínkách, tak to je Ok, ale doma po betonu pokrytém linem, dlaždicemi nebo kobercem opravdu není dobré.

  16. Dobrý den,
    první capáčky jsme koupili kožené Liliputi, jsou mu malé, tak koukám po jiných. Našla jsem vzhledově téměř identické Capiki a za polovinu ceny. Co na ně říkáte?

  17. Super článek 😉 Mám takový menší dotaz. Syn (17měs) chodí od 13měs, všude bos a na ven má bf kompromis (jsou celkem měkké, lehké, prostorné, ale mají patu trošičku výš než prsty). Přijde mi, že má nožky hodně do „O“ a každý mi říká, že se to spraví. Nechci ale nic podcenit či zanedbat. Na koho se mám vlastně obrátit? Fyzioterapeuta, ortopeda nebo se třeba zeptat jeho pediatra? Nějak nevím, za kým jít 😞☺

    1. Dobrý den, u takhle malého miminka (batolete) jsou nohy do O docela časté a je to normální. Samo se to zpraví. Pokud by to přetrvávalo i po 2 či 2,5 roku, tak bych zašla za fyzioterapeutem – ten vás překontroluje a nasměruje dál. S pozdravem Vanda S.

  18. Moc pěkný článek. takových obsahově dobrých článků by mělo být hodně 🙂 Ať si to lidi konečně uvědomí. Jen je opravdu škoda, že není 100% bez chyby, to mu trochu ubírá na odbornosti (podpadcích? ) Akorát moc nechápu poslední odstavec, kde se „doporučují“ converse, crocs a žabky? O barefoot vím mnoho (sami máme barefoot obchod) a converse ty typické v běžných obchodech mají velmi špatnou špičku, crocs nesprávně stimulují chůzi, protože nejsou zpevněny v kotníku (což je u bf bot důležité pro správné pokládání nohou) a žabky stejně tak. Barefoot bota musí být jakoby přilepená na noze, nesmí plandat. A také je škoda, že nepíšete více o jiných značkách obuvi a obchodech. není jen Vivo a není jen jediný barefoot obchod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top