Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > 10 nejlepších dárků pro vaše děti

10 nejlepších dárků pro vaše děti

10 nejlepších dárků pro vaše děti

Štěstí si nekoupíš, ale můžeš ho vyrobit, pokud budeš chtít

V dnešní době, kdy nás obklopuje materializmus a všeho se nabízí, řekla bych, až příliš, je těžké vybrat to pravé. To, co udělá radost, vykouzlí úsměv dětem na tváři a vytvoří vzpomínku, až tu třeba jednou nebudeme. Tyto dary budou naše děti provázet a držet celý život, protože když budou běžnou součástí jejich žití již od útlého věku, zvnitřní si tyto hodnoty a ty se pak stanou jejich součástí. Nabízím vám tipy na 10 dárků, na které vaše děti nezapomenou a jsou tím nejlepším vkladem, který jim můžete dát.

Pro děti je nejdůležitější to, co „koupíte“ ve svém vlastním já.

Mé dary, které jsem na své cestě životem posbírala a dávám je dál, hlavně svým dětem.

V životě nepotřebuješ nic víc než jeden druhého.

1) V první řadě jste to vy!

2) Náš hlas, slova, která dětem říkáte. Činy, doteky a objetí. Je to jediná jistota, kterou v životě mají. To, co říkáte, když jste naštvaní, když milujete, nebo když si malujete. To, co děláte, když se je snažíte vychovávat. O to se budou opírat, až vyrostou. Ne o světelný plastový meč, který vyhasne s každou další prázdnou baterkou. Vaše slova a činy jsou nekonečnou baterií, která jim bude svítit na cestě a věřte, že zasvítí nejvíc, až budou v té největší tmě. Vždyť teď mají jen vás.

3) Laskavost. Co to vlastně je? To je radost z přednostního naplňování potřeb druhého, k němuž nás vede touha budovat vztah.

 • buďte na děti milí a laskaví, smějte se na ně, zlepší vám to náladu
 • buďte otevření každé komunikaci s nimi
 • každé dítě je nějaké, berte ho takové, jaké je, a snažte se mu pomoci
 • když na sebe budete laskaví, vždycky vám to něco dá!

4) Trpělivost. Co to je? To je asi pro mě to nejtěžší s dětmi, ale ti tři už mě toho hodně naučili a musím říct, že jestli má trpělivost byla před 5 lety nulová, teď je bambilionová. Takže, být trpělivý znamená umožnit druhým nebýt dokonalý.

 • Pokud je s vámi dítě netrpělivé, berte to jako příležitost být trpělivý s ním. Vrátí se vám to!
 • Trpělivost není nicnedělání. Je to snaha pochopit druhého. Dát mu čas a pochopit, co se v jeho nitru odehrává. Co beru jako hodně těžké, je být trpělivý a zachovat klid, když nám někdo říká to, co nás zraňuje. Snažte se vyřešit problém a ne hledat viníka. Buďte s dětmi trpělivý a snažte se je pochopit. Nechtějte po nich hned vše.

5) Odpuštění. Co to je? To je, když nás soucit a vědomí sebe sama přivede ke smíření s tím, kdo nám ublížil. Toto spíše platí až u větších dětí, ale k rodičovství to nesmírně patří. Protože pokud v sobě chováme vůči někomu naštvanost, ovlivňuje nás to. Pokud nás někdo zranil, nebo nám ukřivdil, proberte to s ním. Uklidněte se a zamyslete se nad tím. Pokud někomu odpustíte, důvěru to samo neobnoví, nicméně bez odpuštění se důvěra neobnoví nikdy. Jakmile někomu odpustíte, pamatujte si, že co bylo, to bylo. Nevracejte se k tomu, snažte se být příště lepší. A platí to i opačně. Pokud jste někomu ublížili, učiňte první krok vy. Neochota omluvit se tvoří bariéru – izolaci.

6) Štědrost. Láska – to je dávání sebe sama. Věnujte dětem svou pozornost, čas, schopnosti, peníze a soucit.

7) Pokora. Sestoupení, které umožní někomu vystoupit. Když jste pokorní, vyniká hodnota druhého. Děkujte dětem, že vám pomáhají! S maličkostmi i velkými věcmi. Nezapomínejte, že když ve vás někdo věří, dokážete mnohem víc. A tak je to i s vašimi dětmi. Věřte jim, podporujte je.

8) Upřímnost. Mluvte, myslete a konejte tak, aby vaše věty/myšlenky/činy měly pravou hodnotu slov.

9) Zdvořilost. Někde jsem kdysi četla a zapsala si „Buďte zdvořilí a laskaví, neboť každý, koho potkáváte, svádí velkou bitvu”. Chvíli se nad tím zamyslete. Dává to smysl. Jednejte s dětmi tak, jak byste chtěli, aby se jednalo s vámi. Nekřičíte na ně moc? Nezakazujete jim věci nevhodným způsobem? Nechtěli by to třeba více vysvětlit? Základ komunikace s dítětem je:

 • zahájit rozhovor
 • věnovat mu plnou pozornost – dívat se pouze na něj
 • snažte se mu porozumět – i když nesouhlasíte, vyslechněte jej až do konce, poté vyjádřete nesouhlas – ale tak, jako když mluvíte s přítele
 • Pamatujte, nejde o to zvítězit, ale získat parťáka se kterým vám to pošlape.
 • Pokud projevíte respekt k jeho myšlenkám, dříve než vyslovíte ty své, rozhovor zůstane přátelský
 • zbytečně nezvyšujte hlas
 • vyslovujte prosby, ne požadavky (přiměřeně věku)
 • než požádáte, aby něco změnil, udělal jinak, zamyslel se nad sebou, nebo když jej něco učíte, vyslovte nejdříve uznání
 • pokud jste mu nějaký prohřešek odpustili a je vyřešen, již nikdy se k němu nevracejte

10) Poctivost – nepoctivému člověku nikdo neprokáže poctu a on sám nemá úctu, tedy čest. Buďte slušní a počestní. Bible říká „Cokoli člověk rozsévá, to také sklidí“ (Galaťanům 6:7). Mluvte pravdu, nelžete dětem. Nevymýšlejte si, dříve či později vás to dožene.

Když jsem sepisovala tento článek a přemýšlela nad věcmi, které cítím ve své rodině, že jsou důležité, řekla jsem si, že je také ještě sepíši. Jsou to věci, které dělám, nebo pokud mi nejdou, snažím se je dělat, protože věřím, že jsou důležité. Pak jsou to také běžné věci, které mám ráda a baví mě. Jsou to maličkosti, které dělají velké věci. A protože by toho pro tento článek bylo příliš, rozhodla jsem se je rozdělit do dvou. Brzy jej přidám 🙂 

Pokračování najdete zde: https://www.vanickovani.cz/malickosti-ktere-delaji-velke-veci/

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top