Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > A kočárek už máš? Něco ten nákup přece vozit musí.

A kočárek už máš? Něco ten nákup přece vozit musí.

A kočárek už máš? 

Něco ten nákup přece vozit musí…

Na úvod bych začala zajímavým paradoxem. V čekárně jsem poslouchala rozhovor dvou těhotných. Jedna se ptá té druhé, zda už má vybraný kočárek a ta druhá odpoví, že absolutně ne, že bude jenom nosit. Navíc se tvářila zvláštně povýšeně. Atmosféra se dala krájet, další otázka by byla jako šlápnutí do minového pole. Kočárek proti nošení. Kdo vyhraje III. světovou válku? 

Když jsem já nosila, koukali se na mě divně, odměřeně, že snad svoje dítě trápím, nebo že dělám něco, co mu není příjemné. (Zdeformuju mu nohy a bude rozmazlené.) A když jsem vozila, koukali na mě divně, odměřeně, že snad svoje dítě trápim, nebo že dělám něco, co mu není příjemné a určitě ho fyzicky i citově poškodím. (Z otřesů bude mít mozek na kaši a bude citově deprivované, nevyrovnané.)

Tento paradox jsem jako maminka, která u všech tří dětí kombinovala kočárek i nošení, pociťovala. Je pravda, že některé z nich se více nosilo, než vozilo. Vždy šlo o to, jaké byly jejich povahy a co přesně v prvních měsících vyžadovaly. A to vím jenom já. Ne paní, která se mnou stojí frontu na banány.

Pokud se mě těhotná žena zeptá, zda má nosit, nebo vozit a jestli to či ono nějak dítěti třeba neubližuje, odpovídám, že ani jedno přece není zdravotně poškozující. Že je na ní, aby vyzkoušela, co se jí a jejímu dítěti bude líbit a podle toho jednala.

Doporučuji pořídit si oboje, jak kočárek, tak šátek či nosítko.

Článků o šátcích, nosítkách a nošení už je hodně, jak si ale vybrat ten správný kočárek?

Jednou z nejdiskutovanějších (a nejdražších) položek výbavičky pro miminko je bezesporu kočárek, většina maminek ho proto začíná řešit několik měsíců dopředu. Nabídka je dnes až nekonečně široká, od jednodušších modelů až po hypermoderní kočárky navržené ve spolupráci se světovými designéry v ceně, ze které se většině z nás protočí panenky. Jak tedy vybrat ten správný?

Jednoduše: podle vás a vašich čistě individuálních potřeb. Ano, je užitečné nechat si poradit od zkušenějších kamarádek a pročíst si dojmy a recenze jiných maminek na internetu, a vřele to doporučuji, ale pamatujte si – s kočárkem nakonec budete jezdit vy (a vaši blízcí), nikoliv kamarádka, která vám daný model předtím horlivě doporučovala. Takže pečlivě nasávejte informace a zkušenosti jiných, vytipujte si třeba několik favoritů a následně si je běžte vyzkoušet. Pokud možno nekupujte kočárek naslepo. A ideálně do výběru zapojte i partnera – nakonec i on bude s kočárkem drandit, tak ať se mu s ním také jezdí dobře.

První kočárek vznikl v roce 1880.
V roce 1840 byla vynalezena židle se třemi kolečky. Poté se Britové rozhodli zkonstruovat svou verzi kočárku. Kočárek má tedy čtyři kola a dítě v něm nemusí jen sedět, ale i ležet. Obě varianty vyšší vrstva přijala s nadšením. Šlechta považovala nošení dětí za trapné. Prostý lid však stále své děti nosí v šátcích nebo vacích. Článek o historii nošení si můžete přečíst zde.

Když už budete vybrané modely zkoušet, nezapomeňte kočárek “naložit” – prázdný kočárek se chová úplně jinak než kočárek s miminkem uvnitř. Řada obchodů je pro tento účel vybavená a vlastní různé panenky/modely. Pokud ne, použijte alespoň naplněnou kabelku. Je fajn zkusit si s kočárkem i jízdu do/ze schodů, přes obrubník atd. Prozkoumejte kolečka, odpružení, jednoduchost skládání, zkuste si ho zvednout atd…

Asi není třeba začít vybírat vhodný kočárek v okamžiku, kdy vám lékař potvrdí šťastnou novinu, ale na druhou stranu, nenechávala bych to na poslední týdny těhotenství. To už totiž pravděpodobně na nějaké vybírání a zkoušení kočárků nebudete mít ani pomyšlení. Výhodou dnešní doby je to, že většina kočárků je dostupná víceméně na počkání, ale u některých značek a modelů se setkáte i s delší čekací lhůtou, takže doporučuji při výběru zohlednit i tento fakt, ať pak nejste nepříjemně překvapení.

Při výběru si odpovězte na tyto otázky

Mým cílem není doporučit vám konkrétní kočárek, ale pokusím se v několika bodech sepsat pár základních postřehů a otázek, které byste si při výběru neměli zapomenout položit:

  • Kde budete s kočárkem nejčastěji jezdit? Potřebujete vozítko spíše do terénu (les, polní cesty), do města nebo chcete, aby zvládalo pokud možno co nejvíce povrchů?

  • Pro jaké období budete kočárek potřebovat? V hluboké korbičce stráví vaše miminko zhruba 6-7 měsíců, přičemž je sakra rozdíl v tom, v jakém ročním období to bude – v zimě vám celkem dost prostoru zabere také fusak, takže počítejte. Má-li vámi předvybraný kočárek menší korbičku a vy víte, že do ní budete potřebovat uložit pětiměsíční miminko v zimním fusaku, dobře to promyslete, ať se pak nedivíte.

  • Budete chtít kupovat samostatný sporťák? Velká část kočárků je dnes prodávána v kombinaci hluboké korbičky a sporťáku (případně ještě “vajíčka”). Hodně prvorodičů při výběru prvního kočárku směřuje svou pozornost primárně na hlubokou korbičku, protože období sporťáku je pro ně na míle vzdálené. Ale ono to uteče! Obzvlášť pokud se chystáte investovat do dražšího modelu, zaměřte se i na sporťák (v tom totiž dítko stráví miminálně stejnou, většinou však delší dobu než v hluboké korbičce). Vždycky samozřejmě můžete koupit sporťák samostatně, až na něj přijde řada (a spousta rodičů to tak dělá) a původní kočárek například prodat nebo schovat, ale je fajn se nad tím dopředu alespoň zamyslet.

  • Budete s kočárkem překonávat nějaké překážky? Už dopředu víte, že budete muset s kočárkem zvládat schody a terénní nerovnosti? Zkuste upozadit některé z ostatních preferencí (třeba barvu, ta ve finále zas tak podstatná není, věřte mi 🙂 ) a zaměřte se na váhu. Nezapomeňte k ní ale přičíst alespoň tak 8 kilo (ideálně více) – půlroční dítě a větší nákup v košíku pod kočárkem.

  • Budete chtít primárně nosit? Pokud už dopředu víte, že chcete své miminko hlavně nosit a kočárek budete používat jen v okrajových případech, opravdu netřeba investovat do něj velké peníze, zainvestujte je raději do skutečně kvalitního šátku a ergonomického nosítka.

  • Budete chtít používat kočárek i pro případné další dítko? Obzvlášť jste-li víceméně na začátku prvního těhotenství, zdá se tato úvaha být minimálně předčasná, ale ano, zkuste si při výběru položit i tuto otázku.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, držím vám palce 🙂

Jaké to bylo s mými dětmi?

První syn se spíše vozil, zpětně mě to mrzí, protože si myslím, že kdybych lépe poznala, že to, co mu chybí, je kontakt, vyřešilo by se hodně věcí. Nosit jsem ho začala až v nosítku a to okolo 6. měsíce. Mohlo nám být ovšem všem líp už dřív.
Dcera se narodila předčasně a nošení od první chvíle, co nás pustili z porodnice, jsem brala jako nutnost. Chtěla jsem jí nahradit bříško, ve kterém ještě měla být. Pronosila jsem ji skoro celý rok! Pak se začala vozit v kočárku.
Druhý syn se hodně nosil v šátku. Občas jsem střídala s kočárkem. A jen v kočárku začal jezdit v roce a kousek. 

Vanda S.

 

 

 

 

 

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Chcete se dozvědět více o nošení? O tom proč nosit? Jak a v čem? Možná právě pro vás je tou pravou kniha Handling a nošení dětí, ke které je i praktický videokurz s návody jak vázat šátky či jak zacházet s malým miminkem od narození do jednoho roku. 

Podívejte se zde

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top