Úvod > Poradna > A kočárek už máš?

A kočárek už máš?

Jednou z nejdiskutovanějších (a nejdražších) položek výbavičky pro miminko je bezesporu kočárek, většina maminek ho proto začíná řešit několik měsíců dopředu. Nabídka je dnes až nekonečně široká, od jednodušších modelů až po hypermoderní kočárky navržené ve spolupráci se světovými designéry v ceně, ze které se většině z nás protočí panenky. Jak tedy vybrat ten správný? Na co si dát pozor a jak řešit situaci, kdy dítě ještě nesedí, ale už se v hluboké korbičce nudí?

Jednoduše: podle vás a vašich čistě individuálních potřeb. Ano, je užitečné nechat si poradit od zkušenějších kamarádek a pročíst si dojmy a recenze jiných maminek na internetu, a vřele to doporučuji, ale pamatujte si – s kočárkem nakonec budete jezdit vy (a vaši blízcí), nikoliv kamarádka, která vám daný model předtím horlivě doporučovala. Takže pečlivě nasávejte informace a zkušenosti jiných, vytipujte si třeba několik favoritů a následně si je běžte vyzkoušet. Pokudmožno nekupujte kočárek naslepo. A ideálně do výběru zapojte i partnera – nakonec i on bude s kočárkem drandit, tak ať se mu s ním také jezdí dobře.

Když už budete vybrané modely zkoušet, nezapomeňte kočárek “naložit” – prázdný kočárek se chová úplně jinak než kočárek s miminkem uvnitř. Řada obchodů je pro tento účel vybavená a vlastní různé panenky/modely. Pokud ne, použijte alespoň naplněnou kabelku. Je fajn zkusit si s kočárkem i jízdu do/ze schodů, přes obrubník atd. Prozkoumejte kolečka, odpružení, jednoduchost skládání, zkuste si ho zvednout atd…

Asi není třeba začít vybírat vhodný kočárek v okamžiku, kdy vám lékař potvrdí šťastnou novinu, ale na druhou stranu, nenechávala bych to na poslední týdny těhotenství. To už totiž pravděpodobně na nějaké vybírání a zkoušení kočárků nebudete mít ani pomyšlení. Výhodou dnešní doby je to, že většina kočárků je dostupná víceméně na počkání, ale u některých značek a modelů se setkáte i s delší čekací lhůtou, takže doporučuji při výběru zohlednit i tento fakt, ať pak nejste nepříjemně překvapení.

Mým cílem není doporučit vám konkrétní kočárek, ale pokusím se v několika bodech sepsat pár základních postřehů a otázek, které byste si při výběru neměli zapomenout položit.

Základně se kočárky dělí na:

 • „Hluboké“– pro miminko od narození do doby, než začne sedět. (Orientačně 9-12 měsíc – vývoj je individuální).
 • Sportovní – od doby, kdy dítě sedí až do konce „kočárkového období“. Opět záleží na dítěti, některé se již ve dvou letech nechtějí vůbec vozit a jiné se rády povozí i po třetím roce.
 • Dvojkombinace či trojkombinace s autosedačkou – Hluboká korbička nasazená na podvozku, která se vymění za sedící část, když dítě začne samostatně sedět, nebo se jen různými způsoby složí a vytvoří se tak sedačka. Nevýhodou kombinací bývá menší prostor v korbičce a následně i sedací části, ale neplatí to u všech značek. Na podvozek se pomocí adaptérů dá nasadit i autosedačka. Výhodou kombinací bývá, že nemusíte kupovat hluboký a sportovní kočárek zvlášť, ale zaplácnete tak dvě mouchy jednou ranou. Cena bývá příznivější dnež kupovat dva samostatné kočárky.
 • Golfové kočárky – lehký, skladný kočárek pro převážně již chodící děti, které si však na kočárku mohou při delší chůzi odpočinout.
 • Kočárky pro dvojčata či sourozence – Dvě korbičky pro dvojčátka, nebo hluboká korbička a sedící „sportovní část“ pro sourozence, který ještě nepoužívá chůzi jako jediný dopravní prostředek. Zkrátka když máte děti rychle po sobě. 🙂

Odpovězte si na

 • Kde budete s kočárkem nejčastěji jezdit? Potřebujete vozítko spíše do terénu (les, polní cesty), do města nebo chcete, aby zvládalo pokudmožno co nejvíce povrchů? Bude se tak lišit velikost koleček a také zda budou nafukovací, nebo plastová. Dále se liší konstrukce a váha kočárku.
 • Chcete s ním sportovat? Budou se tedy hodit velká nafukovací kola, lehká konstrukce, trojkolka (tedy kočárek s jedním kolem vepředu) a také se vám bude hodit kotoučová brzda na madle kočárku.
 • Pro jaké období budete kočárek potřebovat? V hluboké korbičce stráví vaše miminko zhruba 8 – 9 měsíců, přičemž je sakra rozdíl v tom, v jakém ročním období to bude – v zimě vám celkem dost prostoru zabere také fusak, takže počítejte. Má-li vámi předvybraný kočárek menší korbičku a vy víte, že do ní budete potřebovat uložit pětiměsíční miminko v zimním fusaku, dobře to promyslete, ať se pak nedivíte.
 • Budete chtít kupovat samostatný sporťák? Velká část kočárků je dnes prodávána v kombinaci hluboké korbičky a sporťáku (případně ještě “vajíčka”). Hodně prvorodičů při výběru prvního kočárku směřuje svou pozornost primárně na hlubokou korbičku, protože období sporťáku je pro ně na míle vzdálené. Ale ono to uteče! Obzvlášť pokud se chystáte investovat do dražšího modelu, zaměřte se i na sporťák (v tom totiž dítko stráví miminálně stejnou, většinou však delší dobu než v hluboké korbičce). Vždycky samozřejmě můžete koupit sporťák samostatně, až na něj přijde řada (a spousta rodičů to tak dělá) a původní kočárek například prodat nebo schovat, ale je fajn se nad tím dopředu alespoň zamyslet.
 • Budete s kočárkem překonávat nějaké překážky? Už dopředu víte, že budete muset s kočárkem zvládat schody a terénní nerovnosti? Zkuste upozadit některé z ostatních preferencí (třeba barvu, ta ve finále zas tak podstatná není, věřte mi 🙂 ) a zaměřte se na váhu. Nezapomeňte k ní ale přičíst alespoň tak 8 kilo (ideálně více) – půlroční dítě a větší nákup v košíku pod kočárkem.
 • Budete chtít primárně nosit? Pokud už dopředu víte, že chcete své miminko hlavně nosit a kočárek budete používat jen v okrajových případech, opravdu netřeba investovat do něj velké peníze, zainvestujte je raději do skutečně kvalitního šátku a ergonomického nosítka.
 • Budete chtít používat kočárek i pro případné další dítko? Obzvlášť jste-li víceméně na začátku prvního těhotenství, zdá se tato úvaha být minimálně předčasná, ale ano, zkuste si při výběru položit i tuto otázku.

Na co si dát pozor?

 • V případě kombinovaného, nebo sportovního kočárku si zjistěte, zda de vytvořit pohodlné rovné ležení. Protože některým kočárkům po naklopení sedáku zůstává nožní část pokrčená a dítě tak spí „s pokrčenýma nohama“ nahoru? Bylo by vám to příjemné? Mě moc ne 🙂
 • Polohování celé hluboké korby – Lze polohovat celá hluboká korbička? Některé kočárky tuto funkci neumožňují a podle mě je to škoda. Proč? Nastane totiž doba, kdy dítě ještě samo nesedí a ležení ho již příšerné nudí, protože nic nevidí. Také v kočárku již nespí a chce mít přehled o tom, co se kolem něj děje. Dítě, které ještě samo nesedí by „pasivně“ sedět nemělo a do sportovního kočárku by mělo přejít až když samo ovládá přímý sed. Jak ale vyřešit nespokojené dítě? Právě naklopením hluboké korbičky. Více se tomuto tématu věnuji ke konci článku.
 • Ptejte se na servis – je zde v Česku? Nebo budete kočárek balit a posílat do zahraničí? U některých značek to tak může být 🙁 Osobně jsem se s tím již setkala a nakonec nechala opravit kočárek u nás, čímž se mi pak obtížněji prodával.

Může nesedící dítě do sportovního kočárku – naučí se tak sedět?

Jak už jsem psala výše. Ještě v hluboké korbičce se dítě začne od určitého měsíce nudit a vyjadřovat svou nespokojenost, protože nevidí, co se kolem něj děje. Vytahuje bradičku dopředu, snaží se předklánět, neúměrně ostatním břišním svalům posiluje přímé, které by v dominanci být neměli. A tak rodiče dumají nad tím, jak toto vyřešit. Je čas na sporťák? Kdy má jít dítě do sportovního kočárku do přímého sedu? Až když samo sedí – řekne vám každý pediatr a fyzioterapeut. Přímý samostatný sed je totiž vyvrcholením psyhomotorického vývoje a dítě by nemělo být pasivně posazováno, tedy pokud to samo neumí. Nemá pak motivaci se samo do přímého sedu dostat svým vlastním vývojem a může přeskočit důležitou fázi vývoje jakou je lezení. Myslím si, že tato situace se dá šikovně vyřešit a pokud je vývoj dítěte v pořádku a je vyvážený, má tedy dostatek prostoru pro svůj vývoj na zemi, neuškodí mu, když jej ještě necháte v hluboké korbě, kterou lehce napolohujete, aby mělo dítě výhled. Dejte si ale pozor, aby se dítě nesesunulo na dno korby a netlačilo si nožičky a nebyl vyvíjen tlak na kyčle. Pokud hluboká korba nemá funkci polohování, lze dítě dávat i v hluboké korbičce na bříško a vytvořit mu tak výhled dopředu. Mnoho kočárku má možnost odepnout boudičku. V dalším případě se dá dítě přendat do sportovního kočárku, který se dá do lehu a mírně se zvedne. Tam je výhodou, že dítě připnete pásy a nemůže vám tak „sjet dolů“. Opět to ale nepovažuji za výhradní řešení. Protože v takové poloze by dítě nemělo zůstávat několik hodin. Nutno však říct, jeli vývoj dítěte všestranný a bude takto trávit pouze chvíli, nemůže mu to ublížit. Nedávejte však ještě nesedící dítě do čiště přímého sedu, nebude mu to k ničemu a rozhodně se tak samo nenaučí sedět. K samostatnému sedu je potřeba komplexně posílit všechny svaly, aby unesly váhu hlavy a trupu. Pasivním sezením nic moc dítě neposiluje.

Jak jsem to měla já?

Ještě v těhotenství jsem pořídila jak kočárek tak šátek s nosítkem. Dalo by se říct, že všechny děti jsem od narození hodně nosila. V kočárku se jim moc nelíbilo a mne to tak vyhovovalo. Hluboká korbička pro nás tedy nebyla moc důležitá. Vozit se děti začali, jakmile samostně seděli a to ve sportovním kočárku. Nejvíce bych vám tedy poradila být otevřená všemu a zařídit se podle vašeho miminka. Protože každé je jiné a dopředu nemůžete vědět, jak moc kontaktní to vaše bude. 🙂

Ať už se rozhodnete jakkoliv, držím vám palce 🙂

Vanda S.

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.

Podívejte se zde

Nechte si zasílat upozornění na nové články.

One thought on “A kočárek už máš?

 1. Vážená paní Schreierová, 
  zrovna vybíráme kočárek pro holčičku, která se má narodit v na konci dubna. Hledala jsem tedy informace o tom, jaký kočárek vybrat, aby byl správný pro fyzio. vývoj dítěte a ne jen pro rodiče. O čem píšete, píšou na mnoha stránkách. Bohužel to pro mne nejsou asi dost konkrétní informace. Už jsem toho přečetla hodně. Ale stejně mi to nedává řešení, jaký kočárek vybrat. Podle všeho co čtu a osobně měřím, jsou všechny korbičky tak malé, že dítě musí do sportovního kočárku dříve než sedí. Pokud se mílím, budu ráda, a ráda bych vás pak požádala o doporučení takového kočárku. 🙂 Vím, že Moon má větší korbičky, to znamená 80 cm délka matrace. Pokud tam ale mimčo bude v 6 měsících ve fusaku, už se asi moc nepohne. 😀 Zároveň, spoustu sportovních kočárků mi přijde nedomyšlených. Našemu vyhlédnutému Thule Urban Glide nejdou zvednou nožičky a tak dítě nemůže ležet v úplné rovině, ale s nožičkami dole. A to nemluvím o těch, kde dítě jakoby stále sedí a do „lehu“ se sedačka jen sklopí, ale nenatáhne. Pokud byste mohla být konkrétnější byla bych vám velice vděčná. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top