Čtení dětem

Čtení je nejhezčí část dne a dáváme si kus sebe, jsme si bližší.

Když čtu všem třem dětem najednou, vidím, že se krásně zklidní a i pro mě je to určitá forma meditace. (Nepochybuji, že pro ně také). Uvědomí si sami sabe. Miki se učí být soustředěný, aby mu něco neuniklo – takhle soustředěný není snad ani u nějaké hry na tabletu, nebo u televize. Je to přesně to, co zrovna on potřebuje.

Po chvíli vidím ty tvářičky jak se mračí, usmívají, upřeně se dívají na knížku, pravidelně dýchají, někdy přestanou, jak hltají slovo za slovem a nemůžou se dočkat dalšího. Uplně vidím, jak si v mozečku vytváří přesný obraz toho, co čtu, představivost jede na plné obrátky a i já se ponořím do dětských let a vzpomínám, že jsem si ty pokojíčky, světy a moře v hlavě malovala taky. Jsme uvolnění, zbavení všech starostí, které jsme nasbírali přes den. Budujeme mezi nami důvěru a konec koncu i ve svět, který ty malé obklopuje. Pokud se objeví nová slova, baví mě, jak se ptají co to znamená a druhý den je používají. Vandy nové oblíbené je „fantazie“. Tak všude chodí a hlásí, ty jo to je fantazie 😀 Ehm, no… a pak hrozně ráda maluje to, co jsme četli. To je báječný.

Ne vždy to bylo ale jednoduché. Malý Hynek nám skákal po hlavě, bylo mi to ale jedno. Nikdy jsme to nevzdali, maličcí rostli, postupně se uklidňovali a hurá, ležíme všichni a oni poslouchají. A já pak poslouchám je. Při čtený je pro mě důležitý výběr knížky. Musí mě bavit. Pokud to tak není, děti to poznají a je to na nic. Nejsem „poker face“ a i kdybych byla, děti by mě prokoukli. Pokud vás knížka nebaví, nečtěte ji. A aby bavila děti, musí být úměrně jejich věku. Což je v našem případě trošku těžší, ale i tak se daří.

Mikimu je 6,5, Vandě 5 a Hynkovi 2,5. Zjednodušeně – musí to mít hlubší příběh (pro Mikiho), na stránce je tedy potřeba hodně textu, ale pro Hynka tam musí být i obrázek, který zaujme když nerozumí tomu co čtu. Vizualni představa ho „zabaví“ a neruší tak čtení. A myslím si, ze mu i pomáhá s pochopením slova. Toto je výběr těch nejlepších knížek pro nás za poslední rok. Dávám za ně ruku do ohně 🙂 

Vanda S. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top