Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Čti i miminku, zaslouží si to

Čti i miminku, zaslouží si to

O všemocném letci Ivanovi

V první řadě si člověk řekne, vždyť mi vůbec nerozumí. A proto si s malým miminkem rodiče nemají tendenci tolik povídat, natož mu číst knížku. Což je velká chyba. Dítě potřebuje slyšet maminčin vlídný hlas, nebo naopak výstražný, pokud je něco špatně. A hlavně! Dítě rozumí. To, že nemluví, neznamená, že nechápe, co mu říkáme. A tak pokud jste doma sami s dítětem a nemluvíte na něj, protože byste si připadali jako blázni, je to chyba. Sama jsem si říkala: „Ty jo, vždyť mluvím sama se sebou.“ A tak jsem se stala bláznem, co se baví s kojencem o tom, co zajdeme nakupit. Také jsem se ho ptala, zda bude lepší dnes upéct maso nebo jen udělat nějakou rychlovku. Bylo to vtipné a zároveň jsem se těšila, až bude mluvit. Teď doma pusu nikdo nezavře a já vzpomínám na sladké ohlušující ticho.

Maminky se ptají, od kdy mají miminku číst pohádky

No samozřejmě, že hned! A nejlépe už v bříšku 😀 Povím vám vtipnou historku. Prvnímu synovi jsem začala číst hned po čti_i_miminku_vanickovani.cz2narození. Začínala jsem krátkými bajkami, malovanými knížkami na tvrdém papíře. Jednu jsme si oba oblíbili. O letci Ivanovi. A syn ji vyžadoval každý večer 2 krát za sebou. A tak jsem několik měsíců četla pořád dokola Ivana. Protože jsem podruhé otěhotněla velmi brzy, když bylo synovi půl roku, zároveň tak naše čtení poslouchala i dcera u mě v bříšku. V porodnici mi Ivan chyběl, a tak jsem jej synovi vyprávěla do telefonu. Ovšem bez knížky, prostě jsem si ho celého pamatovala. Po návratu z porodnice jsme se vrátili k našemu zvyku, ale tentokrát jsem vedle sebe měla dva posluchače. Jednou se nám stalo, že dcera nebyla dobře „naladěná“ a já byla doma sama. I tak jsem šla uspávat a číst synovi, i přes poplakávání dcery. Tu jsem si položila vedle nás s tím, že holt se nedá svítit a bude plakat. Roztrhat se nemůžu a nechat ji samotnou v obýváku se mi opravdu nechtělo. Při první sloce bajky se uklidnila, zaposlouchala a spokojeně přivírala oči. Měla to, co dostávala každý večer celých 9 měsíců. Všemocný letec Ivan.

Takže od kdy číst? Rovnou od té doby, co zjistíte, že jste těhotná 😀

Samozřejmě, že přeháním, ale chci tím říci, že již v bříšku si děti zvykají na spoustu věcí, a Ivan je toho důkazem. Můj klidný hlas a text, který dcera znala, ji dokonale uklidnil. Fascinuje mě to ještě dnes. Nyní mám posluchače tři a často usínám dřív než oni. 

Byť se vám může zdát jakkoliv podivné, číst kojenci, který vypadá, že vás vůbec neposlouchá, tak věřte, že poslouchá. Jen má jistě spoustu práce kolem. Vždyť se právě naučil stát, a to je tak úžasné, že musí stát a věšet se do šprušlí od postýlky do vyčerpání všech sil. Přejděte to a v klidu čtěte dál. Pravidelností a pílí se hezky naučí na večerní rituál a vy zjistíte, že se pohodlně uložil a poslouchá vás. Nám to tedy trvalo skoro rok, ale prvorozeného syna pohání nadpřirozené baterie Duracel. 😀

S výběrem knížek je to trošku horší

Bohužel si v současné nabídce v knihkupectví vůbec nedokáži vybrat. Nic se mi nelíbí, nepřijde mi to dětské, obrázky se mi také nelíbí. Zvířata nevypadají jako zvířata, ale jako divné postavičky, které prošly několika „úpravami“, aby byly dostatečně moderní a cool. Co se mi tedy líbí a děti hodně baví, je Prasátko Pepa. 🙂 V té jsme lítali až po uši. Ale čti_i_miminku_vanickovani-cz3nejraději máme Broučky, klasické pohádky od B. Němcové nebo Erbena. Také se nám líbí Sedmero krkavců. Zkrátka to, co znám z dětství já.

Pro hodně malá miminka se hodí  např. Krteček, hodně ilustrací a málo textu. Čím je dítě starší, tím ve výběru knížky přidávejte text a ubírejte obrázky. Okolo tří let u syna fungovaly Pohádky tisíce a jedné noci. Obrázek sem tam, ale již hlubší příběh. Také se mi pro malé děti líbí kniha První říkadla pro nejmenší. 

Upřímně, je jedno zda čtete Krtečka nebo kuchařku
Hlavně, že čtete. Pokud malé dítě ještě nerozumí textu, rozhodně rozumí tomu, že se mu někdo věnuje, a vnímá jeho hlas a intonaci. Tak pokud doma zrovna nic vhodného nemáte a chtěli byste začíst číst, přečtěte dnes recept na svíčkovou. 🙂

Také pak platí pravidlo, že obsah musí bavit i vás

Pokud čtete něco, co vám není blízké a nebaví vás to, z dlouhodobého hlediska to dobré není. Dítě to pozná. Jednorázově to nevadí, taky máme doma kousky, které mě číst nebaví, ale pak vymyslím nějakou dohodu a další den čteme něco jiného. Toto hlavně platí, pokud jste již postoupili do úrovně „hodně textu bez obrázků“. Sama jsem třeba Harryho Pottera nečetla, a tak mě zajímá, jaká je jeho knižní podoba.

Jaké knížky se nám líbí a doporučuji pro dítko zhruba od 3 let?

 • Štaflík a Špagetka
 • Křemílek a Vochomůrka
 • Pohádkový dědeček
 • Zlatý střevíček
 • Dobrodružství veverky Zrzečky
 • Vítr ve vrbách aneb žabákova dobrodružství
 • Broučci

Knížky pro starší

 • Letopisy Narnie
 • Harry Potter
 • Pohádky tisíce a jedné noci
 • Nové rozprávky strýčka Rémuse
 • Pohádky bratří Grimmů
 • Robinson Crusoe
 • Knížka o Tibetu 
 • Nekonečný příběh 
 • Škola malého stromu
 • Bratři Lví srdce
 • Čarodějnice 

A jaké zkušenosti máte vy? Jaké knížky jsou vaše oblíbené?

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

One thought on “Čti i miminku, zaslouží si to

 1. Dcera knížky miluje, ráda poslouchá, ale i ráda sama čte. Aby mohla ve dvou letech sama číst, pořídili jsme sérii knih Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc, které jsou pouze obrázkové, ty samé stránky se mění v průběhu roku a vzniká tam stále spousta nových příběhů. Na poslouchání má nejraději asi knížku přímo o ní – knížku vyrábí přímo pro konkrétní dítě – volí se jméno a další postavy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top