Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Dětská plochá noha

Dětská plochá noha

Všechny děti mají plochou nohu. Do určitého věku! Jak ji poznat a řešit? Cvičením a tejpováním.

A je to tady. Děláte vše pro to, aby váš drobeček vyrůstal dobře, byl zdravý a silný. Čtete, vzděláváte se, zkoušíte, co funguje a co ne. Pak se dle „trendu bosé nohy“ rozhodnete, že vaše dítě nebude mít na doma botičky a na ven slušný „kompromis„, prostě tak, aby se mu nožička vyvíjela správně a neměl klenbu zborcenou jako jeho maminka, která si nevhodným obouváním a špatnými návyky zničila nožní klenbu a má z toho nejen bolavá záda, ale často ji také bolí hlava.

Jak správně nastavit vývoj dítěte, aby bylo vše v pořádku?

Zjistila jsem, že vše neovlivníme, ale můžeme se alespoň snažit postrčit to správným směrem a pak už je to v rukou božích, respektive v rukou dítěte. Čím je starší, tím více se tenčí naše „síla“ jej ovlivňovat a já jsem si řekla, že ten začátek, který stojí na mně, udělám pořádně a svědomitě. Myslím si, že prvním krokem je s dítětem dobře zacházet. Dodržet pravidla (neposazovat, nevodit za ruce), zkrátka s miminkem zacházet tak, aby to bylo v souladu s jeho vývojem a zároveň aby vám bylo blízko a mohla jste naplňovat jeho potřeby hned. Takový střed mezi přírodou (intuicí) a zároveň novými poznatky např. ve fyzioterapii.
 
A pak si takhle jednou hrajete v pokojíčku, zadíváte se na nohy svého dítěte a padne vám čelist.

 Ježiši, vždyť to je ale úplně PLOCHÁ NOHA! Proč? Kde jsem udělala chybu? 


Důležité je vědět, že plochá noha je do 2 let dítěte normální

Novorozenci a batolata mají vnitřní část plosky „tučnou„. Mají tam takový bochánek, nožka tedy vypadá jako plochá, ve skutečnosti ale není. Dětská noha čeká na vývoj a do až 8 let. Malé děti instinktivně chápou, že mají chodit bosky. Sundavají si vše, co na noze mají a rády chodí bosé. Dětské chodidlo, které je často bez bot, je silné, pružné, stabilnější a odolnější vůči jakýmkoliv kožním chorobám, protože právě v dětském věku si tělo vybuduje nezbytnou imunitu. Navíc svaly a šlachy, které souvisí s chodidlem, kotníkem, kolenem i kyčlí, jsou daleko silnější a pevnější. Dítě pak nemá problém se správným držením těla, bolestmi zad, apod. Podpora klenby je tedy zcela nevhodná! Jakákoliv podpora či výztuha klenby ji ve skutečnosti oslabí a výsledkem pak bude (nejen) plochá noha. Podpora paty pak zase oslabuje a zkracuje achilovku a lýtkový sval. Pokud tedy máte doma dítě do cca 3 let věku a pozorujete plochou nožičku, neděste se, ještě je čas, aby se vše upravilo samo. Pokud ovšem budete používat vhodnou obuv a necháte dítě co nejvíce běhat (doma i venku na trávě) bosky. Preventivní nošení ortopedických vložek není u dětí vhodné. 
 
Vraťme se ale k batoleti – tedy dítěti do 3 let věku. Právě kolem třetího roku mají děti často lehce vbočená kolínka, a tím i jiné postavení patičky, navíc je nižší svalové napětí a větší volnost v kloubech. Vbočení kolen i postavení paty se postupně upravuje v závislosti na rozvoji svalů a vazů celé končetiny včetně svalů a vazů nohy, takže koncem předškolního věku je již klenba normálně vyvinuta.

Jenže se stává…

I když se vám zdá, že děláte vše správně, může se stát, že jsou svaly a vazy příliš chabé na to, aby držely klenbu chodidla, a tak dochází k poklesu nožní klenby a zároveň vbočení kotníku – vzniká plochá noha.
 

Proč?

 • Již jsem výše zmínila, že vývoj chůze by se neměl uspěchat. Dítě by se nemělo stavět, vodit za ruce, neměly by se používat hopsadla a chodítka. Vývoj by měl probíhat zcela sám, vedený dítětem. 
 • Aby se noha dobře vyvíjela, potřebuje mít stimul. A těch by mělo být mnoho. Protože žijeme na parketách, kobercích a tvrdém asfaltu, tak bosá chůze není úplně „košér“, tedy ona je, ale musíte umět chodit. A to umí málokdo. V podstatě to umí jen barefoot nadšenci. Hezky šlápnout na špičku a pak až na patu. Však si to vyzkoušejte. Projděte se. Na co došlápnete jako první? Pata, nebo špička? Pokud pata, je to špatně a raději si něco o správné chůzi a vhodné obuvi pro vás přečtěte.  Zůstaňme ale u dětí. Malému dítěti nevysvětlíte, jak má chodit a když bude bosé chodit jen po tvrdé rovině, dopadne asi jako můj syn.
 • Dále jsem se dozvěděla, že ke vzniku ploché nohy přispívá nadměrná hmotnost dítěte, špatná výživa a celkové oslabení a nedostatek pohybu

Zastávám názor, že nic by se nemělo přehánět a vše by mělo být s mírou. A to také s bosou nohou u dítěte. Na nerovném povrchu, koberečku stimulující nožní klenbu může být dítě bosé. Jinde pak s kvalitní pevnou podrážkou. Nejvhodnější obuv by rozhodně měla mít tzv. nadměrek a to 10 až 15 mm. Děti mají v růstové fázi měkké, pružné kosti, proto nejsou tak citlivé na nedostatečný prostor v obuvi a noha se snáze deformuje. Materiál by měl být lehký, vzdušný a poddajný. 

Pokud se zbortí noha, zbortí se vám celý systém

Když noha špatně stojí, přenáší zátěž na svaly lýtka, kolena, k pánvi a pak dále až ke krční páteři. A jsme u toho, proč maminku bolí hlava… Tyto změny zapříčiní způsob sezení i stání. Vyvíjí se asymetrické postavení a člověk nestojí správně. Pokud se k tomu přidá málo pohybu, necvičení či neodhalení ploché nohy včas (tedy po 3 roce), tento problém se bude prohlubovat a bude postupovat mnohem rychleji. Zpočátku to nebolí, dítě si nestěžuje, ale po letech se dostaví následky − kostěné výrůstky, artróza nebo výhřez meziobratlové ploténky, problémy s Achillovou šlachou, patními ostruhami, deformitami prstů.

„Plochou nohu musíte korigovat tak, aby chodila správně. To je důležité samozřejmě nejen kvůli noze, ale kvůli celému tělu, aby se později negativní vlivy nepřenášely do postavení pánve, kyčlí a páteře.“ říká MUDr. Jiří Marek, podolog a specialista na pohybový aparát.

 

Jak zjistím, že má mé dítě plochou nohu?

Otisk ploché a normální nohy
 • Nechte dítě postavit na špičky. Pokud je klenba vykrojená do půloblouku, je to v pořádku.
 • U starších dětí, které již „tukový polštářek“ nemají, můžete plosky nohou nabarvit smývatelnou neškodnou barvou a nechat je projít s natřenou nohou po papíře. Obtisk vám prozradí.
 • Chůze špičkami ven.

A co teď?

Když je vašemu dítěti 5 let a po návštěvě ortopeda a fyzioterapeuta zjistíte, že má plochou nohu a k tomu další neduhy v podobě ochablého (vyvaleného) bříška a vystouplých lopatek „křidélek“, co s tím? Není to nic vážného. Existují tři stádia.

 • Při prvním stupni je podélná klenba nohy pokleslá, ale ještě vyznačena, pacienti se na bolesti většinou nestěžují.
 • Při druhém stupni podélná klenba při zatížení vymizí, noha může otékat a rychleji se unaví.
 • Při třetím stupni je vnitřní klenba nohy vymizení a většina pacientů udává bolesti. Bývá spojena se zkracováním určitých svalů a svraštěním kloubních pouzder.

Bylo nám doporučeno cvičení, tejpování, nerovný povrch – chůze po stimulačním koberečku a hodně přirozeného pohybu venku. 

Na kurzech jsme se naučili nohu tejpovat a naučíme to i vás 

Není to nic těžkého. Vyžaduje to chvíli cviku a dítě, které chvíli posedí. 🙂 Jdeme na to. Budete potřebovat kinesio tejp (seženete např. v lékárně) a nůžky. To je vše. 

 • Ustřihněte si asi 20 cm dlouhý díl kinesio tejpu.
 • Rohy nůžkami zastřihněte, aby byly zaoblené.
 • Nožku dítěte omyjte a dobře vysušte.
 • Dítě posaďte na na židli tak, aby volně došláplo na zem. Noha nesmí být natažená, ani pokrčená. 
 • Kinesio tejp ukotvěte (nalepte a pořádně připlácněte) na nártu. Viz foto č.1.
 • Dále pokračujte volně (bez většího natažení) přes vnější hranu nártu dolů na chodidlo. Několikrát „přežehlete“ dlaní, aby se tejp dobře přilepil k pokožce. Viz foto č.2.
 • Zastavte se na vnitřní hraně plosky nohy a ještě cca 1- 2 cm nalepte směrem k vnitřnímu kotníku. Opět dobře připevněte. Viz foto č. 3.
 • Nyní tejp natáhněte nahoru, aby získal sílu, a natažený jej přilepujte k pokožce přes kotník nahoru. Přežehlete. Viz foto č. 4. 
Tento druh tejpování je pro začátečníky nejjednodušší a nám přinesl dobré výsledky. Tejp na noze můžete nechat několik dní, poté dát 2 dny pauzu a opět zatejpovat. Pokožce nikterak nevadí.
 
Jestli chcete, můžete pod tejp v části plosky nohy dát semínka (čočku, rýži) aby byla klenba stimulována při každém kroku. To se nám také osvědčilo jako bezvadné. 

Také cvičíme

 1. Bagr – dítě sedí volně na dětské židli a bosou nohou se snaží „uchopit“ kapesník a přenést jej o kus dále, kde nožku vystřídá druhá a ta přenese kapesník zpět. Opakujte 3x – foto č.1
 2. Sluníčko – dítě v sedě na židli maluje bosou nohou – palcem sluníčko na zemi. Foto č. 2. 
 3. Píďalka – dítě v sedě na židli jednou bosou nohou „píďalkuje“ dopředu a zpátky. Prsty se natáhnou dopředu a stáhnou a tím se noha posune kupředu. Zpátky to je náročnější. Foto č. 3.
 4. Posouvání – dítě sedí na zemi, spojí celé plosky nohou k sobě. Obě nohy posouvá dopředu, plosky se nesmí odlepit. A zase zpátky. 

My jsme si vystačili s těmito cviky, ale existuje jich mnoho. Třeba zde

Reflexní masáž plosky nohy

Chodidlo patří k nejcitlivější části těla a skrývá mnoho reflexních zón, které odpovídají určitým orgánům. Masáž reflexních bodů na noze přispívá k uklidnění a má léčivé účinky na celý organismus. Masáží stimulujete plosku nohy a přispíváte tak jejímu posílení a zlepšení ploché nohy. 

 • Kroužení kolem kotníku – objíždějte kolem kotníku dolem dokola bříškem svého palce malými krouživými pohyby. 
 • Kroužky na chodidle – masírujte ve velkých kruzích. Kruh začíná na patě, pokračuje po vnější hraně chodidla k prstům, přebíhá po polštářcích pod prsty k vnitřní hraně a po ní se opět vrací k patě. 
 • Protahování chodidla – palcem jemně přejíždějte rovnými tahy od patičky k prstíkům. Takto se pohybujte po celé plosce chodidla. 
 • Masáž vnitřní a vnější hrany chodidla – přejíždějte od paty k palcy, plynulým pohybem navažte a zase stejnou cestou se vraťte zpět. Stejně masírujte i vnější hranu chodidla od patičky až k malíčku. 
 • Prstíky – každý prst uchopte mezi svůj ukazováček a palec a jemným tlakem jej masírujte od základního kloubu až ke špičce. Potom jedenkrát opatrně zatlačte špičkou ukazováku do valu pod každým prstem. 
 • Tlak na chodidlo – palcem vaší ruku zlehka tlačte proti plosce nohy. Postupně stlačujte bod za bodem celého chodidla od patičky k prstíkům a zase zptáky, až takto promačkáte celou nohu.

Pokud by vás zajímal video návod, podívejte se na naše masážní videa

Sensorický kobereček

Vyrobte si kobereček a choďte po něm doma. Dokonale posiluje a procvičuje svaly na noze. Na koberečky se používají různé provázky, provazy, kamínky, korále, knoflíky. Inspirujte se např. zde.

Je to běh na dlouhou trať, ale stojí za to. Pokud máte pocit, že vaše dítě má plochou nohu, doporučuji vám navštívit dobrého fyzioterapeuta, který vaše dítě prohlédne a navrhne vhodné řešení přímo pro vaše dítě. Nožka totiž může vypadat jako plochá, ale ve skutečnosti být nemusí a může jít o tzv. valgozní patu, která je způsobená ochablým břišním svalstvem, poté prohnutými zády, spadlými  koleny a kotníky. A teprve poté díky postavení kolen a kotníků může noha vypadat jako plochá. 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

 

37 thoughts on “Dětská plochá noha

  1. Dobrý den, myslím si, že je potřeba plochou nohu řešit z více úhlů než jen botami. Ano, vhodná obuv a další opatření mohou pomoci. Je ale potřeba vědět o jaký stupeň ploché nohy jde a zda vůbec jde o plochou nohu. Protože při vyšším stupni je potřeba problém řešit jinak než cvičením a vhodnou obuví. S pozdravem Vanda S.

   1. Dobry den, moj 2, 5 rocny syn ma vazny problem s plochymi nohami. Napriek tomu jeho lekar mu odporucal iba ortopedicku obuv a chodzu na boso po nerovnych plochách. Mozete mi prosim napisat, co konkretne ste mysleli, tym, ked ste napisli citujem:
    Protože při vyšším stupni je potřeba problém řešit jinak než cvičením a vhodnou obuví.“ S pozdravom Elena B.

 1. Dobrý den, synovi je 22 měsíců. Nožky má trochu ploché a kolínka mu jdou dovnitř. Doma máme lino nebo dlažbu, žádné koberce. Chodí od 18 měsíců a to doma bez bačkor. Je to správně ? Děkuji za odpověď
  Monika

  1. Dobrý den, může jít o tzv. valgozni patu – tedy povolené břišní svaly, které kulatí záda, kolínka směřují k sobě a kotníky padají. Noha pak vypadá plochá. U 22 měsíčního je to ještě v pořádku dle mého. Bylo by vhodné přidat více pohybu – například plavání pro celkové posílení. Pokud byste měla jakékoliv obavy, doporučuji navštívit fyzioterapeuta. Za to nic nedáte. S pozdravem Vanda S.

 2. Dobrý den, byla jsem s dcerkou v lázních v jejích cca 21 měs. tehdy už byly obavy, že má tendence k plochonoží, valgozní kotníky, cent. sval. hypotonie. nástup chůze v 20. měs. doporučeno tejpování nohy pro podporu klenby. po příjezdu z lázní jsme s ní byli u ortopeda, ten se dost bavil při pohledu na tejpy a říkal, že to vůbec není potřeba a že ji mám nechávat hodně chodit v terénu boso, na dlažbě pak botky s pevnou patou. a ve třech letech se přijít ukázat. tak já nevím – tejpovat nebo netejpovat?? jsem dost zmatená. že by se klenba nějak dramaticky lepšila, se mně nezdá. dcerka má 2 a 3/4 roku. Děkuji.

  1. Dobrý den, mám názor takový, že se má bojovat na všech frontách, které vypadají logicky a dávají nějaký smysl. Takže já bych tejpovala a zároveň chodila bosky v terénu apod. S pozdravem Vanda S.

  2. Doktor ortoped se vysmívá…No to je docela běžné. Doktoři se rádi vysmívají metodám, o kterých ví prd. Sám tejpování určitě neumí. Ale než by si doplnil vzdělání a vyzkoušel tu metodu, je rychlejší a pohodlnější se vysmívat, že?
   Pamatujete dobu, kdy začínala homeopatie? Tehdy se taky doktoři (hlavně starší generace obvoďáků) vysmívali… Časem ale zájem o tento druh „léčby“ stejně stoupl, což pro ně bylo nežádoucí. A tak ti líní začli usilovat o její zákaz. Ti pružnější si naopak k homeopatii našli cestu a nyní ví, že funguje, a propagují ji. Nenechte se tedy odradit a raději třeba zkuste jiného ortopeda nebo spíš fyzioterapeuta, který ví, jak problémů zbavit za pomocí cvičení, ne ortopedických vložek a tablet/injekcí proti bolesti (viz má osobní zkušenost při bolestech kyčlí).

 3. v lázních diagnostikovali též slabší břišní svalstvo, ale rehab. už nenutili. spíše doporučili přirozený pohyb. chodíme 1x týdně na cvičení pro děti, hodně ven, na hřiště atd.

 4. „Na co došlápnete jako první? Pata, nebo špička? Pokud pata, je to špatně a raději si něco o správné chůzi a vhodné obuvi pro vás přečtěte“
  Nesouhlasim. Naslapovat prvne na spicku je logicke pouze tehdy, nevim-li, kam slapu a zkousim teren. Jinak je zcela spravny odval plosky nohy od paty po spicku. Palcem se nakonec odrazim k dalsimu kroku. Nebo mi to nejak vyvratite?

  1. První se správně došlapuje na patu,potom přes vnější stranu nohy a nakonec odražení palcem. Taky nechápu, kde přišli na chůzi přes špičky. Jsem studentka fyzioterapie

 5. Dobrý den, myslim, ze dcerka ma ploche nohy, jako ja, je ji uz ale skoro devet let. Problemy zatim mema. Da se to jeste nejak spravit? Dekuju Marketa

 6. Dobrý den,absolvovala jsem z dcerou (9let) rhb cvičení na ploché nohy.Po třech měsících byl posun k lepšímu.O tejpování nám řekli,že by to také pomohlo.Mohu si troufnout zatejpovat dceři nohy sama,dle vašeho návodu?Nemůžu nějak uškodit,když nebude nalepení přesné?Děkuji za odpověď (P.S. Váš článek mě velmi zaujal!)

 7. Dobrý den, souhlasím s názorem paní Jany …. Učit dítě našlapovat při chůzi na špičku je nesmysl. Ani píďalka už se dávno necvičí. Posiluje už tak přetížené flexory prstců. Trénuje se „malá“ – neboli „freemanovská noha“. Samozřejmě u dětí, které jsou schopné pochopit princip. Cvičí se na nestabilních plochách atd. Dle mého nejsou rady paní Vandy z části správné. A pokud krouživě masírujete kotníky a klenbu ditěte, děláte určitě velice prospěšnou činnost pro klenbu nožní (děti to mívají navíc velice rády) ve smyslu -stimulace, ale nejedná se o reflexní masáž. Ta je cílená dle konkrétních bodů na plosce a bez kurzu a větším povědomí o Rexlexologii toho člověk není schopen. Kateřina Kusová (fyzioterapeutka)

 8. Dobrý den Vando,

  mám na Vás obrovskou radu ohledně velikosti obuvi. Můj syn (21m.) má velice atypickou nožku, není tak dlouhá, ale poměrně dost široká, je tedy dost problém koupit mu boty, aby mu seděli co do šířky. Spíše bych řekla, že je to nemožné. Když mu sedí na šířku, má u prstíků nadměrek 2cm a více, což (podle mě), také není správné. V této době již pozoruji, že se malému deformují nehtíčky. Nechci tvrdit, že žádné botky neexistují, ale na našem trhu jsou nedostupné v jeho velikosti. Vzhledem k tomu, že já sama mám plochou nohu, mám velkou obavu o tu jeho. Můžete mi prosím poradit, co s tím?

  Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

  Klára

  1. Dobrý den,
   moje dcera má také širokou špičku a vzhledem k tomu, že většina bot včetně tzv. „zdravotních“ bot jí je ve špičce úzká (měřím vždy šířku stélky a jejího přednoží), po dlouhém pátrání jsem ji nakonec koupila celoroční barefoot boty značky Kidofit, které mají dostatek prostoru pro prstíky. Širokou špičku má obuv značky Viking, Richter, Superfit s označením W, ale ty jsou málokde k dostání a bohužel ani tato nejširší varianta nevyhovovala šířce chodidla dcery.
   Doporučuji přečíst tento článek: https://ikarkulka.blogspot.cz/2016/07/barefoot-pro-deti.html

 9. Dobrý den, dcera 7mi- letá má ploché nohy. Nosí ortopedické vložky a přesto se jí udělal veliký červený otlak u malíčku ve velikosti 6 cm (ovál). Co s tím. Děkuji za radu

  1. Dobrý den, má dostatečně širokou obuv? Doporučuji přeměřit vnitřek boty – šíři a poté postavit dceru na papír bosou nohou a obkreslit nožičku a přeměřit v místě nejšiřším přes prsty – zároveň v místě, které odpovídá botě uvnitř. Vanda S.

 10. Cviky typu pidalka a uchop predmetu do prstiku nohy je velice zastarala a nedoporucovana metoda, vzhledem k tomu ze tim posilujeme a pretezujeme maximalne kratke flexory prstu, cimz podporime zkraceni svalu, plantarni aponeurozy a zpusobime kladivkove prsty. Hlavni sval vytvarejici podelnou klenbu je tibialis anterior(supinace nohy) ktery se nejucineji ovlivnuje vojtovkou. Nejde jen o postaveni nohou, ovlivnujeme postaveni panve, brisni svaly a trup. Bohuzel jeste dnes ti i ortopedi na domaci cviceni pidalky doporucujou. S ostatnim souhlasim – tejpy, nerovny teren.

 11. Dobry den, je spatne kdyz dite chodi po spickach? Deti chodi doma bosky a obcas jdou po spickach treba na dlazbe, tatinek nadava, ja to neresim. Deti 3, 6, 8 let.

 12. Dobrý den, mám prosbu o radu. Dceři je 11 let, je vysoká štíhlá, má problém s plochou nohou. Již jsme byly na ortopedii, dostala vložky do bot dle otisku (tedy vyrobené přímo na její problém). Má poměrně velké boule u kotníků na vnitřních stranách obou nohou. Bolí jí to v bruslích, lyžákách …. má s tím problém. V létě je měla odřené z tenisek na soustředění. Jsou prosím nějaké cviky, které by spolu s vložkou pomohly tuto situaci zlepšit, aby dcera mohla sportovat? Nebo co můžeme udělat, aby jí to nebolelo. Děkuji Šašková

 13. Dobrý den, mám 8, 5 letého syna. Má vpadlé kotníky, na které nás upozornila lékařka až v 6 letech. Já si sama ničeho nevšimla. Děláme různé doporučené cviky a má speciální vložky do bot. S přibívajícím věkem spolupráce ve cvičení trochu slábne, bohužel. Myslíte že je dobré přidat tejpovani. Nemám ploché nohy má ale vypoukle bříško a vysunute lopatky. Mám jen obavy jak se to bude vyvíjet. Aby netrpěl bolestmi zad. Velmi děkuji za radu.

  1. Dobrý den, doporučuji navštívit fyzioterapeuta – přidat pohyb, třeba lezení po stěně – kde se celkově posílí tělo a jeho držení. Za vpadlé kotníky právě může i oslabené břicho, které pak dělá lopatky jako křidélka. Fyzioterapeut vás naučí tejpovat, ale i vše vysvětlí a přidá vhodné cviky na tělo. Pokud byste chtěla (a byla z Prahy) mám výborný kontakt na fyzioterapeutku. Krásný den V. S.

   1. Dobrý den Vandí, mohla bych Vás o kontakt poprosit? A ještě něco – děkuji za pěkný, souhrnný článek a diskusi, protože to je téma, které nejednu mamku umí potrápit. D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top