Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Hrazdička – dobrý sluha, ale špatný pán

Hrazdička – dobrý sluha, ale špatný pán

Hrazdička, první „hrací“ místo vašeho miminka, které však může po čase přinést potíže

Hrazdičku jsem kupovala snad jako první věc, když jsem začala pořizovat výbavu pro miminko. Že toho dítě moc nepotřebuje zjistíme vlastně docela brzy po porodu. Nicméně tato krásně vypadající věcička, která slibuje hory doly, ve vývoji dítěte není zase až tak dobrým pánem. Dobře nám poslouží, pokud potřebujeme miminko někam odložit a trošku si od něj odpočinout a ono od vás, co si budeme povídat 🙂 Pozor ale, dokáže zabrzdit vývoj miminka!

V čem nám pomůže?

Pokud je žena těhotná a nakupuje věci pro miminko, je vlastně zcela odkázána na rady prodejců, reklamu a mateřské diskuze, které většinou píšou stejně natěšené těhulky. A tak se dozvíte, že hrazdička podporuje:
• Vývoj doteku
• Stimuluje správný vývoj dítěte – dítě se natahuje po visících hračkách
• Vývoj motorické koordinace

A že má osm zrcátek, dva plyšáky, šustící prvky, pískací prvky, je z příjemného materiálu a stojí jenom 1.500,- 

S takovou hrazdičkou se musí dítě cítit asi jako vy v bludišti na Petříně…

Tohle vše je pravda, hrazdička skutečně dítě motivuje a podporuje v raném vývoji. Dítě z počátku (1. měsíc) vstřebává vizuální vjemy (pokud na ně dokáže zaostřit, víme totiž, že dítě v prvním měsíci věku zaostří maximálně 20 cm před svým obličejem a dokáže fixovat pohled jen na pár vteřin). Poté (cca 2. měsíc) se náhodným šermováním ručiček dotkne hračky, která vydá nějaký zvuk. Dítě automaticky pochopí princip „akce – reakce“ a zkouší to znovu a znovu. Až cíleně boxuje do hraček a má z toho srandu. Tímto trénuje souhru oko – ruka – předmět. Tedy okem vidí ruku, kterou vědomě hýbe, až se dotkne hračky, kterou uchopí.

V tuto chvíli by dítě mělo začít dávat věci do pusy. Miminko totiž neobjevuje svět rukama, jako my dospělí, ale ústy. Potřebuje zjistit, z jakého materiálu hračka je, jak je teplá či studená, jak chutná apod. Se zavěšenou hračkou se mu toto moc nepovede.

Přesně ve druhém měsíci věku miminka končí sluha jménem hrazdička. Dítě nemá motivaci se otáčet ze zad na bok a na bříško, protože jsou hračky naservírované před ním.

Od kdy už není vhodná a proč?

Ve třetím měsíci by se miminko mělo zajímat o hračky, které leží položené vedle něj. Proč? Protože tím, že otočí hlavu a vidí předmět, vykoná pohyb, který jej posílí. Hračka jej zaujme, bude se jí chtít dotknout a vzít si ji do ruky. V tuto chvíli musí zatnout břišní svaly a přitáhnou nohy k bříšku, zapojit i šikmé břišní svaly a překulit se na bok. Tedy vykoná další pohyby, které miminko posílí. A pokud to bude trénovat a bude šikovné, tak se na konci třetího měsíce zcela otočí až na bříško

Motorický vývoj je hnán psychikou dítěte, nevhodné pomůcky však ve vývoji mohou nechtěně bránit a vývoj tak zbytečně brzdit. 

První vzpřímení, velmi důležitý milník ve vývoji

Od třetího až čtvrtého měsíce věku miminka by se jeho vývoj měl odvíjet z polohy na bříšku. Tedy I. vzpřímením, pasením koníků, kdy je miminko opřené o pokrčené paže, leží na bříšku a opěrným bodem jsou ruce a spodní část břicha a pánev (stydká spona). Ruce miminka by neměla létat a pánev by neměly být ve vzduchu. Jak poznáte, že miminko pase dobře koníky? Svlečte si jej a pozorujte záda miminka. Na nich by neměla vznikat žádná kožní řasa (záhyb). Řasy v oblasti lopatek značí větší záklon hlavičky a řasy v oblasti bederní páteře pak záklon pánve. Pokud tyto řasy pozorujete, pomáhejte miminku koníky pást správně. 

Přidržením ručiček a mírným tlakem na ramínka:

 

Přitlačením pánve k podložce:

Na bříško dávejte miminko co nejčastěji, ale na krátký časový úsek. Z počátku postačí jen minutka, dvě. Poté čas protahujte. Hračky dávejte přímo před miminko do jeho zorného pole, aby se nezaklánělo. Mluvte na něj v jeho úrovni a snažte se, abyste byla dostatečně daleko od miminka, když stojíte a ono se na vás snaží dívat. Zbytečně tak pak zaklání hlavičku, aby na vás nahoru vidělo. Stejné je to například s puštěnou televizí. 

Co tedy s hrazdičkou?

Ve třetím měsíci doporučuji sundat hrazdičku a nechat dítěti jen hrací deku pod ním. Obklopte jej přiměřeným množstvím do ruky šikovných a lehkých hraček a podporujte jeho snahu se k nim otočit a dostat. Jak miminko motivovat přes střední rovinu a učit jej tak otáčet, se můžete podívat zde na videu.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 

A teď neříkám, že máte vše, co máte doma vzít a vyhodit, jen je dobré se zamyslet nad tím, jak věci pro miminko fungují a jaký mají úkol. Protože se může stát, že to myslíme dobře, a ono se to pak nějak zvrtne. Ještě zamyšlení na závěr. Stojí pořízení hrazdičky vlastně za to? Miminko do druhého měsíce nevydrží dlouho samo, vše je jen na chvíli a po chvíli se začne miminko cítit samo a bude vás volat pláčem. Pořízení hrazdičky se vyplatí jen na krátkou chvíli a nejspíš zjistíte, že pod ní vaše miminko bylo jen párkrát.

Tak aby se to nezvtlo 🙂

Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S. 

7 thoughts on “Hrazdička – dobrý sluha, ale špatný pán

 1. Zajimavy clanek. My meli hrazdicku z Ikei za pet stovek. Je cela drevena a nevisi na ni hracky, jen barevne tvary. Nicmene jsme cvicili vojtovku, tak jeji vliv nemohu posoudit.
  Rehabilitacni sestra, ktera se s Vojtou potkala na skoleni, rikala, ze podle Vojty je pm vyvoj program a i kdybyste miminko zabalila po narozeni a vybalila po roce, vsechno to tam bude. Takze pokud bych se na to divala z tohoto uhlu, tak hrazdicka „spusteni programu“ nezabrani.

  1. Dobrý den, Jano,

   ano, PM vývoj je skutečně naprogramovaný. V centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory, podle kterých se dítě v prvním roce života vyvíjí. V případě odchylky od těchto vzorů nebo nějaké poruchy jsme od těchto vzorů odpojeni. Cvičení dokáže zasáhnout do centrálního nervového systému a tento problém či překážku opravit tak, aby se vývoj dítěte ubíral co možné nejideálněji. Vojtovku jste tedy cvičili z důvodu nějaké odchylky. A právě hrazdička, pokud je dítě třeba línější může takovou odchylku udělat. Nelze říci že hrazdička škodí. To vůbec ne. Ale lze říci, že za určitých okolností může právě zminovaný PM vývoj změnit a proto je napsán tento článek. S účelem informovat 🙂 Doufám, že jsem vysvětlila dobře. Hrazdička spouštění programu nezabrání, ale může narušit. Asi tak bych to uzavřela. S pozdravem a přáním všeho nejlepšího Vanda S.

 2. Nerikam, ze Vas nazor je chybny, vlastni nazor na to nemam. Pouze pisu, co rikala rehabilitacni sestra. My jsme cvicili z duvodu predcasne narozenych dvojcat uz z neonatologickeho oddeleni. A podruhe bych nad tim uvazovala vice, dostali jsme se do stavu, kdy kluci byli precviceni, pres mesic napred ve vyvoji a cviceni nam bylo zakazano neurolozkou. Delali veci, na ktere evidentne nebyli zrali a vsechny nas to znacne stresovalo.

  1. Já také neříkám, že názor který jste psala a říkala vám sestra je chybný. Spíš jsem jej doplnila, protože to nelze brát jednostranně a určitě kdybychom měli dítě zabalené od porodu do jednoho roku, tak chodit nebude. Vzorce tam budou, ale svaly budou ochablé a bude trvat než se jednotlivě posílí. Jde zde o slovíčkaření samozřejmě. Cvičení z důvodu předčasně narozených dětí se nasazuje běžně a je na zvážení fyzioterapeutky a pediara, zda je to po stránce korigovaného věku potřeba. Právě proto, aby nedošlo ke zbytečnému předstihu. Znám to sama. Mám předčasně narozenou dceru (32. týden) a také jsme cvičili. Nejdůležitější na tom celém je, že jsou děti zdravé. Krásný vstup do nového roku. Myslím, že obě říkáme to samé, jen z jiných úhlů pohledu. Vanda S.

 3. Dobrý den, musím s tímto článkem souhlasit. Malá hrazdičku naprosto zbožňuje a mě se líbilo, jak se jí na ní hra postupně vyvíjela, je schopná s ní hrát třeba i půl hodiny a víc. Teď je jí 6 měsíců a už se sice přetáčí, začala nejdříve z bříška na záda, ale neumí si hračku dát do pusy. Všimla jsem si, že co se týče manipulace s hračkami jsou ostatní děti trochu šikovnější, ona si je jen prohlíží, jak byla zvyklá z hrazdičky a spíše odtahuje od těla, kouká z dálky a neudrží dlouho. A asi nejvíc mě štve, že si ty hračky pak pouští na hlavu a já mám strach aby si neublížila.

 4. Pěkný večer,
  Děkuji za článek, zase mi pomohl si něco uvědomit. Jen se vše dovídám až pozdě. První měsíce svého miminka jsem řešila kojení a o držení, pohyby miminka jsem se začala zajímat kolem čtvrtého měsíce. Mám sedmi měsiční holčičku. Při pasení koníků má skoro vždy velkou vrásku v bederní části zad, když pak dělá často letadélko raději jí otočím. Myslíte, že i v takovém věku miminka pomůže tlačení pánve do podložky?
  Děkuji, Iveta

 5. Nevidím důvod, proč by si i větší dítě (4. – 6. měsíců) nemohlo pohrát v hrazdičce, když mu je dostatečně dán prostor jen na dece mimo hrazdičku (aby uchopovalo ležící hračky, jak je zmíněno v článku). Takže s článkem souhlasím jen max. v té míře, kdy rodič dítě odkládá do hrazdičky, ať se učí samo a jiné činnosti s dítětem nedělá. Jinak si myslím, že článek je akorát zbytečným plašením, že zas něco děláme špatně. Přeci, vždy je potřeba přemýšlet, za jakým účelem se dané věci používají. Ani si neumím představit, že bych hrazdičku používala v 1. a 2. měsíci věku, dyť miminko většinu času prospí a není na to vůbec vyzrálé si s ní pohrát …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top