Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Maličkosti, které dělají velké věci

Maličkosti, které dělají velké věci

Maličkosti, které dělají velké věci

Když jsem sepisovala  článek „10 nejlepších dárků pro vaše děti„,  přemýšlela nad věcmi, které cítím ve své rodině, že jsou důležité, řekla jsem si, že je také sepíši. Jsou to věci, které dělám, nebo pokud mi nejdou, snažím se je dělat, protože věřím, že jsou důležité. Pak jsou to také běžné věci, které mám ráda a baví mě. No a jsou tu i takové, které mi nejdou. Jak se k nim stavím?

Velikosti, které jsou vlastně malé a jednoduché. Umíme je?

Pesimisté svět nezmění, to dělají optimisté!

 • Komunikace – bez ní se nebudete znát, ptejte se, vyprávějte. I malý kojenec vás potřebuje často a hodně slyšet. A pokud nevíte, co mu máte říkat, tak mu třeba povězte, co budete vařit k večeři, to bohatě postačí.
 • Podpora – stačí jen jedno jediné slovo, aby se vrátila chuť jít dál. Dávejte dítěti najevo, jak moc si ho ceníte a nezapomínejte mu to připomínat.
 • Objetí a pusa – miminko, batole či maturant. Vaše dítě nebude nikdy staré tak, abyste ho nemohli obejmout a dát pusu. Pěstujte v dítěti tento vřelý a blízký kontakt. Je to potravou pro duši!
 • Jezte spolu – jídlo a láska prochází žaludkem, to se ví. Přistrčte už i čerstvě sedícímu mrněti židličku k vašemu stolu, ať je součástí vašeho stolování. Nejen že se od vás učí a bude vás napodobovat, ale bude se cítit v centru dětí. Rodina, která společně nejí, se ani společně nerozvíjí.
 • Nošení v náručí či na těle – dítě na vás není v centru pozornosti, ale v centru dění a to je velký rozdíl. Nebude rozmazlené, bude sebejisté, sebevědomé a silné. Noste ho od narození do té doby, než bude ťapkat samo, uvidíte, že se vám to vrátí.
 • Smysl pro humor – Američani jsou střeva, ale jednou jsem v Disneylandu viděla tátu a syna, jak si povídají ve frontě na horskou dráhu. Stála jsem pár metrů za nimi. Byla jsem už lehce otrávená čekáním. Tomu malému klukovi z nepozornosti vypadla otevřená flaška s colou na zem a vytvořila gejzír jako v Yellowstonu. Oba byli totálně zlití. A ten táta se začal smát jak blázen. Ano, bylo to vtipné, já bych toho kluka asi seřezala na fleku. Pak jsem o tom ještě několik dní přemýšlela a přišla na to, že jsem ostudně pozadu, že to musím dohnat. Kloubou dolů před tím tátou. Společně to dali do pořádku a ještě zbytek té fronty se tomu smáli. Smysl pro humor je krásná vlastnost, učte ho své děti.
 • Pozitivní nálada – na všem je něco dobrého, ve všem je krása. Naučte vaše dítě dívat se na věci pozitivně a hledat v nich to dobré.
 • Čas a pozornost – je to jeden z nejcennější darů, který můžete svému dítěti dát. Nemůžeme ho zadržet, ani vrátit zpět. Buďte s ním a nepromarněte příležitosti.
 • Ocenění – važte si dítěte a přijměte je takové, jaké je. Nesrovnávejte jej. Dítě je indiviualitou čili jedinečností neopakovatelnou, originální, vyžadující individuální přístup a zacházení.
 • Kázeň a hranice – výchovu dítě bych přirovnala k řece. Bezbřehá se vylije z koryta, zatopí krajinu a napáchá mnoho škod. A řeka, která je svázána pevnými hranicemi, bude mít smutný život. Může se vzbouřit a utéct nám. Nezapomeňte, že trestem dosáhnete pouze zastavení problému. Nápravy dosáhnete pomyslným “odměňováním”, pozitivním přístupem. Kázeň tedy nestavte na zákazech.

 • Pochvala – pokud budete dítě neustále jen chválit v domnění, že ho to bude vybízet k tomu být ještě lepší, je to omyl. Pečlivě volte odměnu. Příklad. Dítě zanese obrázek a řekne, že je to sluníčko. Vy ale vidíte změť čar. Pokud dítě přechválíte, jak se mu to moc povedlo a jak je to úžasné, nebude mít motivaci udělat to příště lépe. Doporučila bych se zaměřit na maličkosti , za ty pochválit, pak objektivně zhodnotit celek a říct, co by se mohlo zlepšit. Například: Jé, vidím kolečko, to bude asi oko, to se ti povedlo. Tady vidím čárky, ty jsou co? Paprsky? Hezké, ale měly by být asi více uvnitř. Dokážeš to namalovat ještě jednou? Pojď, pomůžu ti.
 • Možnosti – nezakazujte dětem příliš jejich pokusy či snažení. Nechte jim v mezích bezpečnosti volnou ruku.
 • Optimismus – pesimisté svět nezmění, to dělají optimisté.
 • Věrnost – Věrnost partnerů neznamená jenom chování našich těl. Jsou to také pohledy očí, projevy rozumu, srdce a duše. Všechny tyto věci děti dobře vidí, citlivě vnímají a mají pro ně velkou důležitost.
 • Originalita – pomozte dítěti vyznat se samo v sobě a odhalit skrytý potenciál.
 • Naděje – dodává sílu, formuje vytrvalost a rozhodnost. I v těžkých časech nám umožňuje jít dál.
 • Sebehodnocení – úzce to souvisí s pochvalou. Zde vidím jako důležité, aby děti uměly objektivně zhodnotit samy sebe. Takové děti pak netrpí nedostatkem sebedůvěry a mají smysl pro důstojnost a sebeúctu. Z takových dětí vyrostou lidé s vlastními hodnotami, kterých se pak drží.
 • Láska – bez ní to samozřejmě nejde vůbec. Jistota, že na ně doma někdo čeká, že se tam cítí bezpečně, je jim tam příjemně a může se tam vracet, je jednou z nejkrásnějších a nejpovzbudivějších věcí na světě.

Jsem od přírody výbušná a pokud nejsem ve své kůži, tak umím být pěkně agresivní. Vím to. Snažím se s tím pracovat. Občas mi to vůbec nejde a situace prostě nezvládám, hlavně když toho mám hodně a takzvaně nestíhám, nestačím na to. Ujíždí mi pusa a někdy i ruka. Vzápětí toho pak hned lituji. Jseš to ale pako, říkám si a vždycky si pak vzpomenu na větu z knihy Odměna/Trest od Matějčka: Jednáme živelně, spontánně, více podle svého temperamentu než podle „pedagogického“ rozumu. Pokud byste na ony situace reagovala a myslela podle „naučeného“ neznamená to, že byste byla lepší! Často to pak dopadá chladněji, vypočítavěji, méně přirozeně a vy z toho budete mít zmatek. To je důležité si uvědomit! Jste báječná taková, jaká jste, pro vaše dítě ta nejlepší. Časem, když s tím budete pracovat, změní se to a budete mít nový přístup zažitý. Není třeba si nic vyčítat.

Nikdy není pozdě na sobě začít pracovat. A těmi nejlepšími učiteli jsou naše děti.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

 
 
 
 
 
 
 
 
P.S. Tohle se mi hrozně líbí:
 
Zasej myšlenku a vyroste skutek,
zasej skutek a vyroste zvyk.
Zasej zvyk a vyroste charakter,
zasej charakter a vyroste osud.

Z knížky Harmonie s jógou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top