Úvod > Poradna > Máme „bejby“, sex už ne

Máme „bejby“, sex už ne

Sex – „mission complete“ nebo „mission impossible“?

Sex je příjemný a prapůvodní účel je jasný – rozmnožit se. A tím to jako končí? Tedy alespoň do doby, než se rozhodneme zvýšit počet členů v domácnosti? Proč je to tak diskutované a často tabuizované téma? Všichni říkají, že jakmile žena porodí, má chlap po sexu. Je to pravda? Trochu a jak kde 🙂 Nebo naopak říkají: „ Nás to nepostihlo, je to jako předtím “. (ten si může gratulovat, pokud nekecá protože nechce vypadat blbě). Sexualitu rodičovství změní a je jen na vás a vaší ženě, jakým směrem. Ono to totiž může být i k lepšímu. Jen překonat první schůdky a našlapovat se musí velmi jemně a nutno říct, že to někdy mohou být pěkně vysoké zámecké schody. Co přináší dítě do sexuální života a je společné spaní v posteli zabijákem intimního vztahu?

Ještě nikdy to ve vztahu nebylo tak moc o pochopení jeden druhého a také o respektu. Není to totiž jenom o „ Lásko, bude dneska něco “? a „ Dnes ne, jsem unavená, dítě mě úplně vysálo “. „ A co tě vysálo, vždyť vypadáš dobře “. „ Jasně, to říkáš jenom teď, protože to chceš, ale celé odpoledne jsi se se mnou ani nepomazlil “. „ No já se mazlím teď “. „ Aha, Hm “. Cítíte to dusno? Znáte ho? Já jo, je totiž u každého doma. Proč?

Pochopit jeden druhé a zapojit se do péče

Tuhle mi jedna maminka na kurzu říkala, že teď je tu jen pro miminko. Vždy připravená jej přijmout do náručí, nabídnout prso a bezvýhradný čas být jen s ním. Ale že jí to ničí vztah s mužem. To je sice hrozně hezké, něžné, přirozené, ale vyměnit partnera za dítě nelze. Je to nevyrovnaný vztah a někde je chyba. Velkým problémem je, když muž zůstal mužem a nezačal být tátou. Pokud je péče o dítě jen na ženě/matce je toho na ní hrozně moc. Muž nepochopí „ matku “. Je potřeba aby oba byli rodiči, tedy máma a táta a sdíleli všechno to nošení, kojení, občas nevyspání spolu. Pochopení, jak náročné období to pro ženu je, se uskuteční jen tehdy, pokud jej bude prožívat i muž. Tátou se nestává dnem narození dítěte, ale každodenním zapojením se do života s novým človíčkem. A pochopení je potřeba i na druhé straně. Ano, my ženy kojíme, jsme unavené, povolené, snažíme se vytahovat drápky, nejde nám to, přemlouváme se, uvědomujeme si, že vlivem hormonů, které působí na náš mozek na to prostě nemáme tak často chuť. Jsme v zajetí nálad, únavy a prolaktinu, které snižují chuť na sex. Chceme pochopení, pohlazení a zapomínáme, že muž to tak nemá. Neprošel žádnou fyzickou ani zásadní psychickou změnou. Zůstal prakticky stále stejný a s tím i jeho chuť na sex. Pokud mu budeme upírat to, co vám oběma kdysi tak dobře šlo, bavilo vás a dokázali jste to dělat i několikrát za noc, asi to doma brzo bouchne jako Etna. Bez sexu je jednoznačně odcizíte a s milostným životem je potřeba pokračovat dál. Dámy, ruku na srdce, chce to se občas připravit, naplánovat a vono je to taky pak dobrý, ne?

Šestinedělí

Neznamená to, že po celou tuto dobu nemůžete mít sex. Záleží na způsobu porodu, typu poranění, délce poporodního krvácení a dalších okolnostech. V případě fyziologického porodu, bez nastřižení hráze začínají páry s intimním životem dříve. Stejně tak i po nekomplikovaném císařském řezu. Ale při komplikovanějších poraněních to může být i delší doba. Šestinedělí je všeobecně pro ženu velmi těžké období.

Proč se ženám „ nechce “ ?

Tvorbu mateřského mléka způsobuje hormon prolaktin, ten současně tlumí činnost vaječníků. Intenzivně kojící žena nevylučuje z vaječníku vajíčka, takže není co oplodnit. Je to tedy stav, kdy dítě „ máme “, takže jednoduše náš mozek nepotřebuje „ vyrábět “ nové. Účinek tohoto hormonu tedy snižuje chuť k sexuálnímu životu. Není to tedy výmluva, pánové 🙂

Jiný režim, noční bdění, únava. To jsou další věci, které nově potkaly ženu. A kdo je nevyspalej, nemá náladu na nic. Sexuologové z poraden se shodují, že pomáhá povzbudit novopečeného tatínka k většímu úsilí v péči o novorozence a domácnost. Je tak velká šance, že se chuť na sex vrátí brzy a žena se vrátí zpět ke své roli milenky, vysvětluje psycholog a sexuolog Ondřej Trojan. Krátce po porodu se u žen můžeme setkat i s náhlými změnami nálad, s depresemi nebo poruchami spánku. Společnými silami se to dá všechno překonat. Sexualita pak představuje jenom citlivý barometr vzájemné tolerance a vycházení si vstříc. To ostatně platí nejen pro období po porodu.

Žena může mít také obavu, zda muže ještě eroticky přitahuje. Zda je stále sexy a tou, kterou si vybral. Pánové, je mi jasné, že to po porodu s psychikou ženy není žádná hitparáda a možná byste byli raději, aby takovou obavu vůbec vaše žena neměla, vždyť ji přeci milujete se vším všudy, tak proč ty otázky. Takové hezké ujištění, že to vaší ženě moc sluší je na místě, protože ještě více rozkvete a její sebevědomí naroste. Navíc žena po porodu vyzařuje magickou krásu a sílu. Trošku se jí změní obličej a pohled. Proto se říká, že mateřství ženám sluší. I když jim pak přinese spoustu vrásek. Ale jsou to vrásky z lásky 🙂 A ty jsou dobrý!

Společné spaní nemůže za “ nemáme sex „

Když vám doma spokojeně spinká dítko v posteli, neznamená to, že je konec milostným hrátkám. Naopak. Nemusí to být zrovna jen v manželské posteli. Vím, je to tam asi nejjednodušší, ale změna místa je naopak zpestření a zajímavost, která přinese nový vítr plachet. Jednou jsem na facebooku sdílela můj článek o společném spaní a strhla se vtipná „ bitka “ mezi těmi, kdo s dětmi spí a mají funkční vztah i sex a těmi kdo láteřili, že od doby, co si matka nastěhovala dítě do postele, tak byl konec sexu. Prosím vás, je to jenom výmluva, kdo skutečně chce, hledá způsoby a kdo ne, tak výmluvy. V bytě jsou i jiné místnosti a pokud je to přeci jen pro vás nejlepší v ložnici, není nic na tom, když miminko/dítě na chvíli přenesete. Pro pár také může být přijatelné dítě posunout na jeho přiraženou postýlku k vaší společné posteli a vytvořit dočasnou hradbu z polštářů. Ne každý muž se ale dokáže uvolnit a milovat, když ví, že ve stejné místnosti spokojeně oddychuje jeho syn či dcera. Je potřeba to respektovat a domluvit se, za jakých podmínek a kde je to přijatelné. Protože když o tom nebudete mluvit bude vznikat problém.

A co když nás uslyší?

Doba těsně po narození dítěte sice může být pro manželství největší zkouškou, ale problémy se sexem mohou trvat mnohem déle a to i tehdy, kdy dítě už spí ve vlastním pokojíčku. Rodiče mají například strach z toho, že je dítě uslyší nebo uvidí v intimní chvilce. Lidé mají obecně v podvědomí, že by dítě nemělo vidět dospělé při sexu, říká psycholožka Katarína Filasová. Podle ní mají mnozí rodiče velké potíže s dětmi o tomto tématu hovořit. A když se jich jejich potomek zeptá, jak přišel na svět, dostávají se často do rozpaků. Rodiče by mu měli vše důkladně vysvětlit. Problém totiž nastává tehdy, kdy toho rodiče řeknou málo. Když vysvětlení, které poskytnou, potřebu dítěte dozvědět se nenaplní. Jistě, je zde třeba brát ohledy na věk – jinak tuto situaci budete vysvětlovat dítěti tříletému a jinak osmiletému. Ale v principu je to stejné. A když dítěti na jeho otázky pravdivě odpovíte, není žádný důvod, aby si z toho odnášelo trauma či jakkoli jiné nepříjemné pocity, míní psycholožka.

Jedno je jasné, bez sexu se partneři odcizují. Strach z přistižení při sexu potvrzuje i studie. Průzkum mezi osmi tisíci Evropany prokázal, že více než polovina rodičů (58 %) má se sexem problém. Důvod? 37 % dotázaných uvedlo, že mají obavy, že je jejich dítě při sexu uvidí. Plných 25 % se proto dokonce sexu zcela zdržuje. To je ale velký problém. Lidé, kteří spolu žijí v partnerství a necítí k sobě intimní blízkost se odcizují a může to končit rozchodem.

Jak tomu zabránit?

Odborníci doporučují oživit sex nečekaným a romantickým dostaveníčkem a překvapením. A český odborník na vztahy Miroslav Plzák tvrdí, že i plánované milování je lepší než žádné. Jinak se totiž partneři začínají vzdalovat. I když to není zrovna to nejlepší, dokáže to udržet sexuální život v chodu a přečkat tak těžká období. Snad jsem vám trošku uklidnila, protože toto je normální jev a děje se u každého doma a ten, kdo říká, že ne, tak kecá. I když se narození dítěte považuje za událost, která naplní partnerský vztah, tak se problémy nebo minimálně pár překážek v milostném životě prostě ukáží a je potřeba o nich společně mluvit.

11 tipů jak mít lepší sex

 1. Jako otec se hned po porodu účastněte péče o dítě. Můžete s ním trávit čas sám a starat se o něj. Žena si odpočine a přijde na jiné myšlenky.
 2. Oceňte práci a úsilí, které vaše partnerka věnuje dítěti.
 3. Na partnerku netlačte. Nechte ji rozhodnout, kdy to bude poprvé.
 4. Akceptujte, pokud žena prožívá sex jinak než dříve.
 5. K sexu se propracujte přes láskyplné a něžné dotyky.
 6. Chovejte se k novopečené mamince tak, jako když jste spolu začínali. Ba ne, ještě více romantiky. Květiny, komplimenty, láska, polibky a žádný náznak něčeho navíc 😀
 7. Udělejte si volný prostor, a to i přes den. Poproste prarodiče nebo přátele, ať vám hlídají děti.
 8. Fakt, že můžete mít sex jen tehdy, když jsou děti v posteli, je pravý zabiják lásky. Každou volnou „ minutu “ využijte pro milostné hrátky.
 9. Domluvte se na malých rande na sex. Dopřejte si někdy „ volno “ a vyjděte si sami společně ven. Ze sexu se nemusí nutně stát večerní rutina.
 10. Pro ženy : Snažte se, ať váš spánkový deficit není příliš velký.
 11. Pro ženy: Nechoďte doma stále jen v praktickém oblečení, ale někdy se „ udělejte krásnou “.

Vanda S.

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.

Podívejte se zde

Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top