Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Návod, jak fixovat hlavičku v šátku plenou

Návod, jak fixovat hlavičku v šátku plenou

Jedním z důležitých bodů správně uvázanéhozaklon
šátku je fixování hlavičky, které děti nemají moc rády.

Pokud nosíte malé miminko ve vertikální poloze (kříž s kapsou ven, nebo uvnitř) je potřeba mu fixovat hlavičku. A to do té doby, než ji udrží samo. Hlavička se fixuje jedním cípem (křížem) šátku. Což některým dětem nemusí být vůbec příjemné. Nemají rády, když je hlavička přitisknuta a nemohou s ní volně pohybovat. V tomto případě se dá použít složená látková plena vložená do kapsy. Návod, jak na to se dozvíte níže. Fixování cípem můžete použít, když miminko usne a nebude mu vadit, že nemůže otáčet hlavu.

Co budete potřebovat?

Jednu látkovou plenu. To je vše.

Plenu si rozložíte a přeložíte na půl. Poté oba cípy přeložíte ke středu šátku a pravý i levý cíp také. Teď už jen plenu 3x přehnete a vytvoříte tak pruh látky. Obrázkový návod je zde:

Vložení pleny do šátku

Šátek je nejvhodnější uvázat do kříže s kapsou ven. Plena se tam pak snadněji vkládá. Miminko vložíte do šátku a připravíte si plenu do rukou. Povytáhnete vrchní kapsu nahoru, abyste vytvořila více místa pro vložení pleny. Plenu přiložíte k vršku kapsy a jednou otočíte. Srovnáte a ještě jednou otočíte. (Zabalíte).

postup-vlozeni
Postup vložení pleny do šátku
Vertikala-celek2
částečná fixace plenou a cípem šátku

 

zaver

Takto pak vypadá fixovaná hlavička v šátku. Jistíte si tak, že hlavička nemůže jít do záklonu, ale miminko může hlavičkou svobodně otáčet ze strany na stranu a zároveň se může dívat ven. 

DSC_7844bPokud stále váháte, zda začít miminko nosit v šátku, vyzkoušejte to. Poptejte se třeba u kamarádek, jestli nemají šátek, a zda by vám ho na vyzkoušení nepůjčily. Určitě si nošení zamilujete a pak si můžete třeba koupit šátek vlastní. Je prostě fajn vykašlat se na kočárek a užívat si společné procházky plné pohody a volnosti. Dítě je spokojené, dívá se na svět a pokud je unavené, prostě usne a je mu příjemně, že se může schoulit k mamince. Šátek je zároveň skvělý v tom, že z něj nebolí tolik záda, jako z nosítek. Cípy jsou přes záda do kříže a jsou širší, tím se váha miminka rozloží po celých zádech a pro nositele je to příjemnější. Pokud budete nosit své miminko od narození, záda se vám také rovnou začnou posilovat a nebudete mít sebemenší problém unést třeba 12kg miminko, jako je má dcera na fotce 🙂

vertikala-detail2Podívejte se také na naše šátky. Jsou bavlněné s příměsí elastanu 15%. Mají výborné nosící vlastnosti, a řadí se tak mezi šátky pevné a zároveň mírně elastické, aby se dítě pohodlně usadilo a nikde ho nic netlačilo.

Zároveň připomínám, pokud máte pocit, že šátek nevážete správně, nebo se miminku v něm něco nelíbí, vyfoťte mi úvaz v zrcadle a já vám jej zhodnotím a poradím, co upravit.

Pěkný jarní den

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

6 thoughts on “Návod, jak fixovat hlavičku v šátku plenou

 1. Moc děkuji za návod. Umím uvázat pouze kříž s kapsou uvnitř, je v.pořádku dávat plenku i tam, když se vnější části kříže neroztáhnou? A je v pořádku, že syn u toho teď spí s hlavou opřenou zátylkem o plenu a ne tváří o mě, jako když jsem ho fixovala cípem látky? Rozhodně je mi tato metoda sympatická, konečně může ve svých dvou měsících koukat chvilku venku, s cípem přes hlavu mohl jen spát. Mám pouze obavu, aby teď nepretěžoval krk. Moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, natočení hlavičky ke spánku je v kříži s kapsou bez roztažení kříže v pořádku a pokud máte úvaz v pořádku, nemusí tam být ani ta plena. Některým dětem i vadí a více se pak zaklání. Jak se váš syn starý? S pozdravem Vanda S.

   1. Synovi jsou dva s půl měsíce. Úvaz bych měla mít v pořádku, i mi jej kontrolovala poradkyně přes šátky. Jen jsem tehdy pořád přetahovala ten cíp, což syn nesnášel, ale po chvilce usnul a spal pak mnoho hodin na procházce. Jen mě trápilo, že nic nevidí a nemá tak stimuly než usne. Bojím se hlavičku nefixovat víc než jen tím úvazem. Díky pleně kouká, ale záklaní se skutečně hlavně na ten spánek, teď už tu hlavu sám na bok neotočí, aby spal opřený. Co si o tom myslíte? Moc děkuju za zprávu.

    1. Dobrý den,

     pokud hlavu nezaklání v bdělém stavu, tak tam plena být opravdu nemusí. Někdy děti i více hlavu zaklání, protože tam něco je – jakoby je to dráždí, aby se o to opíraly. Vyzkoušejte to bez a pokud se nebude zaklánět, plenu tam nedávejte. S pozdravem Vanda S.

 2. Dobrý den chtěla jsem zeptat. Mám měsíčního syna, který se narodil o měsíc dříve. Má silný reflux. Mohu ho také nosit v šátku. Doktorka mi to vysloveně nedoporučuje. Ale zeptám se i vás. Dekuj za info Míša

  1. Dobrý den, Michaelo, samozřejmě že vám to doporučím. Nejen na reflux, ale už jenom jako přirozenou podporu funkcí všech orgánů a smyslů. Navíc u nedonošeného miminka. Nošení je zcela přirozené a zdraví prospěšné. Nijak neškodí. Někteří lékaři ještě zastávají jisté přesvědčení a zatvrzele se odmítají dovzdělávat. Co svět světem stojí se děti nosily! Na 200 let se na nošení zapomnělo a nyní jsou odborníci, kteří dokáží trvdit, že to škodí. Ale celému lidstvu to neuškodilo. Navíc nosí východní národy zcela běžně. Proč vám to nedoporučuje? https://www.vanickovani.cz/sluzby/pece-o-miminko/satkovani/
   S pozdravem, Vanda S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top