Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Nosí se nošení, ale co když…

Nosí se nošení, ale co když…

Nosí se nošení, co když to ale nejde?

S výbavičkou si často těhulka pořídí i nosítko či šátek. Protože si to zaprvé přečetla v seznamu výbavičky a za druhé protože je nošení fenomén a ona chce taky přece nosit, ne? Ale vůbec ještě neví, jaká cesta ji čeká a jaké bude její dítě. V hlavě má jen přesvědčení, že je to DOBRÉ. Je nošení opravdu tak úžasné a je dobré pro všechny? Nemůže nějak fyzicky ublížit dítěti? Nebude dítě rozmazlené? A co když se dítě nosit nechce? To jsou nejčastější otázky, které na kurzech dostávám. Zároveň je článek pokračováním minulého článku o nošení.

Vlastní cesta

Jak moc se rozchází cesta v přesvědčení se starší generací ohledně nošení? Dítě bude častým nošením rozmazlené a závislé na matce – zkrátka uslyšíte „nenos ho, zvykne si na to“. Nebudu vás napínat – ano, zvykne. Je zde ale jedno velké ALE, které si rozebereme níže.

Jak moc těžké rozhodnutí vás čeká? Uvěřit své mámě, článku v časopise, nebo sobě? A vlastně uvědomit si, co chcete – vy! Zacpat pusu všem chytrákům a odstřihnout net všem pisálkům a konečně slyšet sebe – to, co chcete vy a vaše dítě. To je jedno z nejtěžších. Přečtěte toho, kolik chcete, promluvte si, s kým chcete, ale stejně počkejte, až budete držet své dítě v ruce. Rady a trendy berte jako možnosti cest a pamatujte, že nic není horší nebo lepší. Lidé jsou různí a stejně tak děti. Vaše dítě je unikát, na který do puntíku neplatí, že „bude milovat nošení“.

Bude rozmazlené a zvykne si na to

Dobře unošené dítě si od vás rádo odpočine, takže to musíte mít v hlavě srovnané hlavně vy. Nesmí vám vadit, že se bude nějaký ten čas chtít nosit víc, že bude vyžadovat více tělesného blízkého kontaktu, protože je na něj zvyklé a lépe se mu v něm řeší různé starosti, které jej trápí. Pokud vám toto bude vadit, budete to v sobě řešit a prostě nepřijmete fakt, že dítě nošením nebude rozmazlené, ale sebejisté a rádo vás opustí až na to bude zralé. Tedy až vyřeší své adaptační problémy a bude chtít objevovat svět.

Pokud s tím nebudete vnitřně srovnaná, dítě to vycítí a tím více se bude chtít nosit a tím více vás to bude „hlodat“. Dítě může být dokonce tak rozhozené, že se mu na vás nebude líbit. Můžete mít pocit, že děláte něco špatně, nebo že všechny ty články o nošení kecaly. Ani v kočárku se mu nebude líbit. Dítě totiž potřebuje cítit, že to co děláte, děláte ráda a jste si tím jistá. Takže pokud byste jej chtěla nosit třeba v košíku na hlavě, bude v něm dítě spokojené – s nadsázkou řečeno.

Nechce tam být, nelíbí se mu to

Proč se mu tam nelíbí, když všude píší, že se jim tam líbí a je to pro ně prospěšné? Částečně jsem odpověděla na tuto otázku v odstavci výš. Můžete mít dítě, které je „nosící“, ale zkrátka je problém ve vašem přesvědčení, a proto tam nechce být. Nebo také můžete mít dítě, které chce více vlastního prostoru a nošení zkrátka pro něj není to, co by chtělo mít pořád.

Nenoste, pokud o tom nejste přesvědčená – bude to na nic. Milion propocených triček a prožravaných minut. Prvně to urovnejte v sobě a zjistěte, jaké je miminko, zda mu třeba není lépe vedle vás, místo – na vás.

Asi bych neřekla, že jsou děti, které nesnáší nošení. Spíše mají rády vlastní prostor, rychle se vyvíjejí a mají rády vlastní pohyb. Dalo by se tedy říci, že nošení mají rády, ale na malou chvíli, kdy se nabaží blízkého kontaktu, vyřeší starost, bolest s bříškem, nebo si na vás schrupnou najednou šup šup, chtějí zase ten vlastní prostor. Pokud vidíte, že vašemu miminku je lépe, když je vedle vás, než na vás, tak to asi tak opravdu je lepší.

Těšila jsem se, že budu miminko nosit a byla jsem strašně zklamaná, když se nosit nechtělo…“ přišla mi zpráva od jedné čtyřnásobné maminky. Tady krásně můžete vidět, že to může být nepochopeno i z druhé strany. Tedy mamka chce nosit, ale dítě “ je jiné“. Častěji totiž potkáváme případy, kdy se rodiče spíše potýkají s pochybami a dítě by chtělo být nošeno. Opět se nám tím potvrzuji fakt, že děti jsou různé a vy musíte poznat a pochopit potřeby toho vašeho.

Nemůžu mu nošením ublížit?

Zdravému dítěti neublížíte. Pokud má vývoj dítě v hlavě nastaven v pořádku, nošením mu ublížit podle mě nemůžete. Toto téma je předmětem mnoha diskuzí a jsou i fyzioterapeutky, které své děti nosí. Existuje celá řada studií, které potvrzují, jak nošení miminku prospívá. Naopak studie, které by prokazovaly, že je nošení škodlivé a způsobuje dětem újmu, neexistují. Myslím, že to mluví za vše. Nedávno v odborném časopise s názvem Umění fyzioterapie vyšel moc hezký odborný článek od lektorky nošení Anny Pohořálkové na téma pohled z perspektivy několika oborů. jen to, že pozitivní článek o nošení vyjde v tak odborném časopise, myslím, mluví za vše a jsem moc ráda, že se tak stalo.

Všechny ty články, které opěvují nošení, jsou pravdivé – jsou ale pro nosící děti a nosící maminky. Pokud nenosíte, nejste o nic horší a vaše dítě bude stejně zdravé, vyrovnané a sebejisté, jako to, které by se nosilo. Nošením dítěti ublížit nemůžete, spíše mu ublíží nepochopení z vaší strany. A pokud se nosit nechce a chce být spíše vedle vás, než na vás, tak je to pro něj správně. Skutečně existují děti, které chtějí více vlastního prostoru. A pokud nosit z nějakého důvodu nemůžete nezapomeňte, že dítě potřebuje hlavně vyrovnanou a spokojenou mámu, potom bude také spokojené.

Vanda S.

 

 

 

 

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.

Podívejte se zde

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top