Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Je potřeba, aby se dítě plazilo? Jak naučit lezení?

Je potřeba, aby se dítě plazilo? Jak naučit lezení?

Je potřeba, aby se dítě plazilo? Jak naučit dítě lézt po čtyřech?

Plovoucí podlahy, plazení a lezení po čtyřech. Řešíte, kam „umístit“ miminko, které se již začalo otáčet (3.-4. měsíc) a není vhodné jej mít na vyvýšených místech, protože by mohlo spadnout? Jak se poprat se studenou a klouzavou podlahou? Jak naučit miminko lézt a jak jej posílit? Je vůbec důležité plazení?

Plazit či neplazit?

V první řadě je potřeba říci, že plazit se dítě vůbec nemusí a z hlediska vývoje to potřebné ani není. Děti se případně plazí jen velmi krátkou chvíli, než se vyhoupnou na všechny čtyři a začnou lézt. Pakliže přetrvává dlouhodobé plazení a dítě neleze v době, kdy už by mělo, nebudou dobře posílené pletence ramenní a kyčelní. Dítě pak nebude mít tyto čtyři velké klouby správně centrované a posílené a časem se to může někde projevit.

Aby se dítě mohlo dobře rozlézt, potřebuje neklouzavý povrch pro posílení břišních svalů. Velmi těžké to bývá na plovoucích podlahách apod., pro děti s poruchou hybnosti nebo s hypotonií (snížené svalové napětí). V článku si dále popíšeme, jak dětem pomoci posílit bříško a trénovat lezení.

Pokud se dítě plazí samo a to skříženým vzorem, tedy pravá ruka – levá noha a naopak, je to v pořádku. Pravděpodobně se za krátký čas dostane na všechny čtyři a začne pérovat a zkoušet lezení. Pokud by se plazilo přitahováním za obě ruce, není to úplně ideální.

Lezení

Je jedním z nejdůležitějších a nejzdravějších pohybů ve vývoji. Dítě jím totiž posiluje zádové a břišní svaly, čímž tělo připravuje nejen na sed, ale i na postupnou vertikalizaci (vzpřímení a chůzi). Kromě toho však hraje nezastupitelnou roli v propojování mozkových hemisfér, čímž zlepšuje koordinaci a soustředění. Říká se také, že děti, které lezou, jsou samy sobě nejlepším terapeutem, protože se dokážou „prolézt“ drobnými nesrovnalostmi těla. Některé děti však motivaci k lezení nemají (zejména kvůli pasivnímu sedu), jiné by potřebovaly rodičem vhodně nasměrovat. „Naše Michalka se plazila přes jednu ručku do deseti měsíců a pak se začala chytat nábytku a chtěla si stoupat. Tak jsme měli radost, že bude brzy chodit. Jenže doktorka mi na kontrole řekla, že lezení je důležité a máme ji k tomu motivovat, takže místo chůze jsme trénovali lezení,“ slýchám od maminek na kurzech velmi často. Vysvětluji pak, proč je lezení důležité pro vývoj páteře a posílení celého svalového korzetu, jenž bude držet celé tělo, až se dítě samo vertikalizuje. Správně by dítě mělo prolézt zhruba čtyři měsíce, než začne chodit. Nelezením totiž nedozrávají pohybové reflexy, takže děti pak mohou mít například psychomotorický neklid nebo se nepropojí hemisféry v mozku, nevytvoří se důležité nervové spoje v přední části mozku – důležité pro učení i chování. Lidé, kteří nelezli, pak například i špatně píšou a mají nekoordinované pohyby. Například na kurzech psaní se pak lidé místo toho, aby trénovali psaní, vracejí na všechny čtyři a lezou mezi kužely.

Nechce se vašemu malému do polohy na kolínkách? Pomozte mu. Podpořit ho můžete různým cvičením nebo válcem, který je určen pro trénink lezení. Dítě si také můžete pokládat na zem přes své natažené nohy. Nechat jej posilovat ruce, břicho a nohy. Co dítěti ukážete, snaží se totiž pak samo napodobovat.

Okolo 6. měsíce by si dítě mělo začít podstrkávat nohy pod bříško a pomalu se vyhoupnout na všechny čtyři. Pokud tyto snahy nepozorujete, bylo by dobré posílit vaše miminko.

Jak posílit dítě a naučit jej lezení?

Lepší je, když máte doma koberec, protože lina či plovoucí podlahy miminkům kloužou, nedovolí zmíněný zkřížený vzor lezení a také jim jistě nepůjde podstrkávat nožičky pod bříško. V tom případě doporučuji pořídit protiskluzové ponožky či punčocháče, které mají protiskluzové gumy i na kolínkách.

Podívejte se na tyto protiskluzové lezáčky.

S miminkem můžete trénovat lezení a posilovat ruce, břicho i nohy. Naučím vás dva způsoby:

 • Na stehnech – miminko si položíte na svá stehna, nohy máte natažené v sedě na zemi. Miminko se opírá dlaněmi o zem na natažených rukách, které tak posiluje. Jemným tahem za zadeček miminka docílíme toho, aby se dotklo kolínky země. Své nožičky si tedy bude „nakračovat“, podstrkávat pod sebe a cvičí tím lezení. Posiluje svalový korzet, který je k lezení velmi důležitý. Vaší nohu otáčejte do stran a nechte miminko tyto pohyby vyrovnávat. Přidržujte dítě v oblasti pánve a zároveň dávejte pozor, aby při pohybu směrem dopředu nepřepadlo.

 • S overballem – položením dítěte na bříško na balon posiluje miminko zádové svaly, stehenní svaly, šíjové i břišní svaly, zkrátka celé své tělíčko, a chytáním hraček navíc i jemnou motoriku. Jemně s dítětem pohybujte dopředu, dozadu i do stran. Nechtěje jej vyrovnávat vaše pohyby. Takto s ním můžete cvičit kdykoliv během dne.

Jak jsme si již vysvětlili, dítě se nepotřebuje plazit, potřebuje se dostat na všechny čtyři a lézt. Pokud máte studené podlahy, je lepší investovat do koberce, který umístíte v části pokoje, který je vyhrazen pro dítě. Jakmile se dítě posílí, dostane se na všechny čtyři, začne pérovat a poté lézt, izolaci již potřebovat nebude. Podporujte dítě v lezení, protože je to jedním z nejzdravějších a nejdůležitějších pohybů ve vývoji. Lezení samo o sobě je terapie pro menší nesrovnalosti těla miminka.

 

Máte malé miminko nebo se na něj teprve těšíte a nevíte, jak na něj? Nejste si jistá, váháte, jak miminko zvedat a nosit v náručí tak, aby mu to bylo příjemné? Dozvíte se také, jak s miminkem cvičit a podporovat jeho psychomotorický vývoj. Podívejte se na nabídku video kurzu a knihy Handling a nošení dětí. K videím se můžete kdykoliv vracet a kniha je skvělým fyzickým doplňkem videí, kde se dozvíte mnoho důležitého v péči o miminko. 

 

Podívejte se zde

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

 

50 thoughts on “Je potřeba, aby se dítě plazilo? Jak naučit lezení?

 1. Ahoj Vandi,
  Super článek. Ještě mi prosím prozrad,ve kterem mesici se ma zacit mimco pohybovat dopredu,plazit z polohy na bříšku se narovnanymi pazemi. Rozi ma 4 m a ted spíš uprednostnuje polohu na zadech,na brisku moc dlouho nevydrží. Jako jo,ale neni tam nejak extra spoko.
  Dekuji😉❤

  1. Ahoj, Rozi má ještě čas 🙂 Okolo 6 měsíce se děti na natažených pažích většinou odstrčí dozadu (couvají). To netrvá tak dlouho. A začnou se plazit dopředu, což nemusí a není to potřebné, viz článek. Poté cca 7 měsíc si podstrčí kolínka tzv. pérují na čtyřech a o měsíc později se rozlezou. Nutno však podotknout že toto jsou optimální údaje a každé dítě je naprogramováno jinak. Na jinou rychlost. 🙂 Takže měsíc sem, měsíc tam je jedno 🙂 Na bříško malou dávej velmi často, ale na krátké časové úseky. Je to lepší než jednou či dvakrát za den na půl hodiny. 🙂 Motivuj ji tam hračkami, lez s ní na zemi. No prostě se spolu válejte 😀 A odstraň hrazdičku, pokud máte. Dítě pak jen leží na zádech a kouká na hračky… Hrazdička je vlastně také takový výrobek na nic. 🙂 Vhodný tak max do 3 měsíce. Zdravím vás. Vanda

 2. Ahoj Vandi,
  článek je super a zrovna se nás dost týká. Řešíme, že náš synek (teď 9m) už se hodně dlouho plazí (přes jednu ručku), na kolinkach péruje už taky alespoň měsíc a pořád něco přelézá (nejraději nás :)), ale ne a ne se rozlézt..naopak už si sedá, a snaží se i zvednout na nožky kdykoli má příležitost…Abych nezapomněla, máme kluzkou dlažbu…myslíte, ze by problém mohly vyřešit právě protiskluzove punčochy? Na overballu či stehne už ho neudržím, okamžitě se odplazi, nebo se opře a zvedá do kleku…Díky moc 🙂

  1. my mame doma uplne to iste, syn bude mat 11m, plazit sa zacal pred 1,5m a stale iba cez jednu ruku. Uz si normalne sada, dviha sa na kolienka a uz sa snazi aj postavit. Doma mame vsade kachlicky tak som kupila prave plazicku, nikdy ma nenapadlo ze by to mohlo brzdit vyvoj 🙁 Na druhej strane si neviem predstavit nechavat ho bez nej, od zeme je ozaj zima

 3. Dobrý den. Děkuji za Váš článek. Dcera necelých 9 měsíců se plazí přesně jak píšete, přitahuje se oběma rukama – bohužel tedy horší varianta. Vyhovuje jí to, dostane se, kam potřebuje. Perovat na kolenou začala až v ten stejný den, kdy se začala plazit. Už to budou skoro dva měsíce. Občas pod sebe strčí kolena, ale pak se prohne v zádech a dál se jen plazí. Už si začíná klekat a stoupat u nábytku. V tom ji mám tedy brzdit a vrátit se k posilování a lezení? Děkuji moc!

 4. Dobry den, zkuste mi poradit prosim. Sofie ma za 5dni 7.mesicu,pretaci se temer vyhradne doleva,doprava to zkusi jednou tydne a malokdy s uspechem. Z bricha na zada se ji to zatim povedlo asi 4x a vzdy,bych rekla,omylem a opet pres levy bok za pravou rukou,kdyz se snazi pod sebe krcit nozky,krci jen pravou a na brisku se plazi stale za pravou rukou,ze zacatku se plazila za levou ale vcera sla porad za pravou,takze se jen toci do kolecka na miste, couva jen na plovouci podlaze,nikoli na podlozce. I pri vanickovani pri cviku držení v tylni oblasti ji lepe sla krcit prava nozka nez leva. Samozrejme denně zkousime a snazime se motivovat. Uz ale nevim co s ni

 5. Super článek..Dcera má čerstvě 10 měsíců a začala se plazit až nyní. Pěkně střídá ruky nohy..někdy jde i na 4. Nevadí tedy,že se začala plazit až teď že?Děkuji za odpověď Krajčová Pavlína

 6. nase dite je nejake urychlene,ve 4m se odstrkovala dozadu, v 5ti zacala podsouvat kolinka,od 6ti leze,ted je ji 6,5 seda si pres bok a zacina se stavet v postylce a u nabytku,radost z toho zrovna uplne nemam,ale brzdit se nenecha. takze opravdu dite od ditete

 7. Dobrý den, Vando, prosím máte i nějaké info o škodlivosti houpacího koně? Takové ty klasické houpací hračky (koně, kohouti). Nebo tady ty hračky neškodí jelikož jsou již pro větší děti? Děkuji

 8. Dobrý den malá má 9 měsíců a pořád se nám nedaří plazyt. Pan doktor nám říká že je to i tím ze při její váze 10 kilo je krapet linější 🙂 Jinak když ji poradím krásně sedí. Jaké cviky tedy zvolit aby se začala plazyt? Kamarádka mi řadí vojtovu metodu

 9. Dobrý den, dcera 7,5měsíce se asi 14 dní plazí (střídavý způsob), neleze. Péruje na čtyřech, ale často se jí rozjedou nožičky do stran. A začala se přitahovat a klekat si a péruje v kleče, drží se oběma rukama (opřená např. o krabici). Je to špatné? Nemám ji klek dovolit? Chvílemi to vypadá, že by se už postavila. S pozdravem Stránská

 10. Dobry den, malemu je 10 mesicu, plazi se pouze pres jednu rucku a nohu, naucil se i sam sedat, tim, ze se opre o ruku a sam si sedne. Kdyz ho dam na ctyri, tak peruje dopredu a dozadu, ale lezt nechce ani nahodou. V postylce se pritahuje do stoje a docela se dari. Jak muzu podporit plazeni, tak aby stridal ruce? Je sed v obdobi plazeni spatny, kdyz si sam sedne? Dekuji

  1. Dobrý den, plazení bych nepodporovala, jen lezení. Viz cviky co jsou v článku 🙂 Nedá se říct, že je něco špatně, když to udělá sám 🙂 Spíš bych se zaměřila na to lezení a stoupat bych zase tolik nenechala. Jakmile se rozleze, nechat to již jen na něm 🙂 V.S.

 11. Dobrý den, prosím o radu… dcera 7 měsíců už dva měsíce peruje na kolinkach krasne na čtyřech, ale neleze, jen se plazi a to jak jsem teď zjistila úplně nevhodným způsobem jako partyzán… ruce sepne k sobě a plazi se… máme plovoucí podlahu, tak jsem zkoušela i navleky na kolinka protiskluzové a stejně žádná změna… dala jsem ji na podlahu i deku nebo má svůj penovy koberec a i na návštěvě na koberci se proste jen plazi… na čtyři jde jen na chvilku, dá maximálně zadní nohy dopředu, ruce ji nejdou, tak spadne na pusu a zase se plazi… k Vánocům teď dostala válec na lezení, ale přijde mi obří oproti malé.. prosím, jak ji mám naučit lézt? Dekuji za odpoved

 12. Dobrý den,
  Váš článek je pro nás velmi aktuální. Náš čerstvě 7 měsíční syn už nějakou dobu na nožičkach péruje, ale netradičním způsobem jako žabka – kolínka má od sebe a stydkou kostí je na zemi tak, že dělá „rozštěp“. Naučil se v této poloze pohybovat vpřed poskokem, přesně jako žába. V posledních dnech začal kolena přibližovat, ale pořád se nedá mluvit o „podsouvání“ kolínek. Když se ho snažím trošku naštelovat, brání se a nejsem schopná nožky napolohovat. Po večerech studuji Kiedroňovou a zvažují konzultaci fyzioterapeuta.. Máte nějaké zkušenosti s takovým hopsalkem? Díky moc za každou radu!

 13. Dobrý den. Prosím o radu. Mám 4 měsíční holčičku, která se už sama pretaci a pase koniky i když dlouho nevydrží a place. Ale už začala někdy od půlky 4 měsíce strkat pod sebe nožičky a zvedat zadek.pohybuje pritom zadkem doprava, doleva. Mám jí nechat ať zkouší? Nemůže si nějak ublížit takhle brzo? Děkuji za odpověď. Barbora

 14. Dobry den, malému je 10 měsíců a stale se plazi. Obcas leze na kolenou a loktech. Jeste se ani neposadi, když ho posadime tak sedí. Stále cekám, že už to bude, ale uz je to dlouho a zacinam mit trosku strach. Cvicime přes válec a mohy. Děkuji a odpověď.

 15. Dobrý den,
  naše dcerka (9,5m) sice leze, ale převažuje lezení po chodidlech, ne po kolinkach. Máme to řešit? Ona jeden den začala lézt, druhý den se postavila (8m) a 10 dní na to začala chodit kolem nábytku. Ze začátku jsem ji trochu pomáhala, protože 1 nožku občas zvedala „na rytíře“, pak se to mírně zlepšilo, já už si oddychla, že už se konečně rozleze a ona lézt moc nechce a když už, tak po těch chodidlech. Navíc už velmi pokročila ve vertikalizaci – umí se postavit v prostoru bez opory, stát pár vteřin bez držení a udělá i sem tam samostatný krok.
  Děkuji za případné postřehy, jak podpořit správné lezení.

 16. Dobrý den. Syn 9,5 měsíce se zatím jen umí na všechny čtyři postavit, párkrát se v téhle pozici pohoupe a případně pod sebe zkusí posunout koleno a následně se “rozplácne” a začne se plazit. Jak mu můžu pomoc v rozlezení? Děkuji

  1. Dobrý den, Heleno, dobré je si dítě v této fázi vývoje dávat na své stehno. Posadíte se na zem, rozkročíte nohy a přes jedno vaše stehno položíte miminko bříškem na něj. NOžky má pokrčené a dotýkají se země. Zaujímá tedy polohu na čtyřech. Otočením stehna dopředu dítě vyrovnává a mělo by se aktivně zapojit rukama, které dá před sebe a dotkne se podložky. A to samé pak děláte zase zpátky na nožky. V.S.

 17. Dobrý den Vando, díky moc za super článek, naše dcera (10 měsíců) plazí přes pravou ruku, přelézá přes překážky, ale vůbec nejde na kolínka, ani náznakem se nezvedne, nepéruje, zkouší však šikmý sed, myslíte, že je třeba to řešit s pediatrem nebo postačí trénovat Vámi doporučované cviky? Mockrát díky za odp.

 18. Dobrý den,

  malý 7,5 měsíce nám místo plazení “válí sudy“. Už nevím jak ho motivovat pro pohyb vpřed. Přetáčí se přes oba boky, když mu dáme před něj hračku natahuje se po ní levou a potom pravou rukou a kolínka se snaží ohýbat,ale to už se odehrává už od 5,5 m a stále žádný pohyb dopředu. Mám strach,aby vše bylo v pořádku. Mám se obrátit na dr.? Předem děkuji za Vaši odpověď.

  1. Dobrý den, obávám se, že vám poví, že to tak některé děti mají a že je to v pořádku. Ona žádná zásadní chyba to není, ale pokud chcete, konzultovala bych třeba jednu návštěvu s fyzioterapeutem, který vám poradí vhodné cviky, popřípadě co s malý dělat a jak ho motivovat kupředu. Držím palce. V.S. Pokud byste chtěla (a byla z Prahy) mám výborný kontakt na fyzio.

 19. Dobry den, prosim o radu, jak podporit lezeni. Synovi bude pristi tyden 10 mesicu a uz se 3 mesice plazi, posledni dobou vsak jen pres jednu ruku, druhou ma pod hrudnikem. Na ctyri umi, peruje v kolinkach, ale kdyz se potrebuje premistit, tak jde zpet na bricho. Pred par dny se zacal stavet u nabytku a mam tedy obavu, aby lezeni uplne nepreskocil. Na sve nohy si ho davam, ty prelezt umi. Jsou nejake dalsi cviky na podporu lezeni? Muze mit pouzivani jen jedne ruky u plazeni nejake nasledky? Predem dekuji za radu

  1. Dobrý den, Lucie, na tyto otázky nejsem plně kompetentní odpovídat, nejsem fyzioterapeut a troufám si říci, že ani on by vám nepověděl, zda by nějaké následky dítě mohlo mít. Nicméně bych vám doporučila navštívit fyzioterapeuta, aby se na malého podíval a zhodnotil stav. Také vám ukáže co máte cvičit. – Nemyslím tím Vojtovu metodu. 🙂 Pokud byste byla z Prahy, mohu vám předat kontakt na výbornou fyzioterapeutku. Krásný den, Vanda S.

 20. Dobrý den, mám dceru 9 měsíců a už měsíc se plazí přes jednu ruku a tu druhou má pod hrudníkem. Odstrkuje se také jen jednou nohou a to na stejne straně jako odstrkujíci ruka. Nemá ani tendenci dát kolínka pod sebe. Naše dr. to neřeší. Když ji chytnu za hrudník, zda alespoň peruje na nohou, tak je má jak hadrove.
  Poraďte mi prosím co s tím. Jsme z Hostivice

 21. Dobrý den, pěkný článek. Poprosím vás také o radu či názor. Sedmimesicni syn se zvedal na kolínka už od cca 5 měsíců, vypadalo to, že brzy poleze a občas se mu to i zadarilo. Pak se ale začal z kolinek zvedat na chodidlech a zkouší tak i lézt (po chodidlech a dlaních, s vyšpulenym zadkem, jako medvěd), což se mu samozřejmě moc nedaří (popoleze kousek a prepadava na hlavu) a tak ho to asi demotivuje. Teď si přes bok sedá. MUDr říkala, že ho pošle na fyzioterapii, abychom ho tento způsob lezení na medvěda odnaučili. Ale ještě bude trvat, než se na fyzio dostaneme. Máte nějaký tip jak ho vrátit na kolínka? Děkuji moc

  1. Dobrý den, Kláro, jedna z variant je si jej dávat přes koleno, když sedíte na zemi a máte natažené nohy. A držet jej v pozici na kolínkách. Aby se o ně opíral. Tak jak je to na fotkách. Nejsem fyzioterapeut, ani takto nemohu posoudit či něco přímo doporučit. Obávám se, že je to opravdu na zvážení lékaře. Já osobně bych jej držela co nejvíce na kolínkách, aby si tuto pozici a polohu osvojil. S přátelským pozdravem, Vanda S.

   1. Dobrý den, děkuji za radu. Pár dní podotazu začal najednou sám lézt normálně po kolínkach. Teď už má i pěknou rychlost. Do medvěda jde jen občas když si hraje. S pozdravem K.

 22. Dobrý den..naše malá má 8 a půl měsíce a zatím jediný co tak pořád couvá na bříšku a točí se dokola..vůbec ty nožičky nedava pod sebe a ani na nich nepruží..myslíte že s ní mám cvičit?vždycky jsem myslela že je nejlepší to miminko nechat že samo nejlíp ví kdy s čímkoliv začít a pokročit ale teď fakt nevím..hrozně dlouho se Sekla a je to pořád stejný..děkuji za odpoved

 23. Dobrý den..
  Synovi je 8 měsíců. Plazit se začal v 5,5 měsících pritahovanim.. před pár týdny začal střídat rucicky, ale nohu používá převážně jednu.. před dvěma týdny se postavil. Ale nikdy neperoval a ani ho na 4 nemohu dostat. Když si ho dám přes nohu, tak se odráží rozplácne se jako žába a odplazi se pryč. Už nevím, co mám dělat. Buď se plazi nebo se zvedá. Už nevím, jak ho dostat na všechny čtyři. Koberec doma žádný nemáme 🙁

 24. Dobry den našemu synovi, je 9,5 měsíce, už 2 měsíce se plazi, a nechce se jemu se lézt. A k tomu u toho lezení odstrkuje se jen jednou nohou. Mám strach, a prosim o radu jak a co mám s ním procvičovat. Děkuji

 25. Dobry den, moc prosim o radu. Nase dcera je 7,5 mesice stara a uz pres mesic se snazi plazit a lezt. Veskery cas travi na brisku a je frustrovana. Daleko se nedoplazi, jen se soupe po brise. Asi dva tydny peruje na kolinkach, ale protoze mame drevene podlahy, tak ji to hodne podkluzuje. Prijde mi, ze kolinka vzdala a misto toho se stavi do strechy na chodidla. Nevim, jak ji dostat zpet na kolinka a pomoci ji se rozlezt, silu na to ma. Navic se posledni tyden naucila jit sama do sedu. Neradi bychom, aby to lezeni vzdala.

 26. Ja bych akorat rada upozornila, ze nelezeni neni pricina poruch uceni,ale signal. S poruchou uceni uz se deti rodi.
  A v 6.mesici je vyhoupnuti na vsechny ctyri opravdu hodne brzo…

 27. Dobry den, malemu bude 9 měsíců, plazí se jen s pomocí a to tak že se přitáhne oběma rukama, na čtyřech ještě taky není. Fyzioterapeutka v 7 mesici rikala, ze ma dlouhy trup a potrebuje cas. Pediatricka nás poslala na neurologii, ale v současné koronavirove situaci nás nikdo nechce objednat. Pokud si ho dam pres nohu, tak place a vzteka se. Co s tím teď mám dělat? Předem Vám moc děkuji za radu.

 28. Dobrý den můj syn, má 10 měsíců a ne a ne list odstrkava se jen do zadu, poradíte mi jak mám ho naučit list do předu po kolínkach. Děkuji za odpověď

 29. Bezva článek. Ráda bych se zeptala,syn (6 měsíců) podstrkává nožičky pod zadeček a péruje na nich,ale ruce nechává v poloze na loktech jako při prvním vzpřímení a pasení koníčků. Lze mu nějak pomoci ruce posílit nebo ho mám nechat tak a přijde si na to sám?

 30. Dobrý den,
  dcera 8m už celkem dlouho „leze“ sounož jak žaba. Druhé vzpřímení zvládla hezky, nyní si začíná sedat. Jak ji mohu motivovat střídat ruce/nohy? Bylo by vhodné navštívit fyzio? Naše obvodní lékařka j nic neříkala.
  S díky Kateřina

 31. Dobrý den,
  Dceři bylo 27.5. 9 měsíců a velmi mě trápí, že ještě neleze a nesedí (vím, že by se děti neměli srovnávat, ale v okolí všichni mladší dětičky než je má dcera už lezou, sedí ba dokonce už někteří obchází nábytek)
  Dcera umi: nejprve od 5 měsíce se pretocila že zad na bříšku nejprve jednou stranou a pak druhou stranou.
  : od 7 měsíce valela sudy
  : nyní se cca 3 týdny plázi, otočí se do šikmeho sedu jen na jednu stranu, týden si občas zaperuje na kolinkach, ale pak se hned rozplacne jak žába a plazi se.plazi se buď přes jednu ruku a druhou občas nechá pod hrudnikem, nebo se plázi jen tak, že jde rukama a jen jednou nohou tu druhou tahá ta sebou.
  Nyní mám strach jestli není opozneda či nemá něco se svalama nebo tak něco. Denně cvičíme vaše cviky podle videa tak 3 krát za den a výsledek je jen to, že občas peruje. Jsem z toho neštěstna a nevím co mám dělat. Opravdu se snažím tomu věnovat hodně, aby se to naucila.
  Děkuji
  Olga Vremská

 32. Maminky, já můžu doporučit protiskluzové oblečení a ponožky od http://www.geckoeco.cz Syn je jistější, když mu to na podlaze neklouže a dělá velké pokroky 🙂 Teď navíc s kódem: prazdninycz máte 10% slevu na nákup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top