Úvod > Poradna > Péče o miminko > Co tě nezabije, to tě posílí

Co tě nezabije, to tě posílí

Přehnaná hygiena, ztráta imunity, vznik alergie a „mýdlové opery“, které nás straší na každém kroku

V seznamu výbavičky pro miminko nechybí ani běžná látková žínka. Musí být však sterilní a vyměňovat každý den – uvádí příručky. Přehnaná hygiena škodí, shodují se vědci, lékaři a odborníci. Snižuje naší imunitu a poté nás skolí tzv. kde co a navíc tělo vznikají alergické reakce.
 
Cituji příručku: „V žínce se hromadí zbytky mýdla nebo oleje a odumřelé části kůže, takže se stává ideálním místem pro množení bakterií. Ani když žínku vyždímete a pověsíte v koupelně na věšáček, ne vždy do druhého dne celá proschne. Bakterie v ní stejně zůstávají a i tak se množí. Abychom miminku či sobě nějak neublížili, je tedy potřeba ji měnit každý den a prát na vyvářku na 90 stupňů“. Kdopak asi platil tuto příručku? Že by Procter&Gamble?
 
Tolik k „zabijácké“ žínce. Pojďme se ale na celou situaci podívat z druhé strany. Co když je kontakt s bakteriemi důležitý, abychom byli zdraví a měli silnou imunitu? Přehnaná hygiena škodí, shodují se odborníci a vědci. Dnes panuje obzvláště v rodinách s malým miminkem takřka sterilní prostředí. Je to dobře?
 

Přehnaná hygiena?

Vědci se domnívají, že sterilní prostředí našich domovů je jednou z příčin nemoci, jež se klidně dá nazvat „novou epidemií“, byť není infekční. Jde o alergii a její projevy, jakými jsou senná rýma, astma či atopický ekzém.
 
Pylovou alergií trpí ve městech každý třetí člověk, říká přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole Jiřina Bartůňková. Nejde ale jen o městské lidi, kýchající na loukách. V Evropě se během posledních deseti let také zdvojnásobil počet astmatiků. A každé páté dítě trpí atopickým ekzémem. Přibývá i lidí trpících autoimunitními chorobami.
 
„I v případě těchto chorob jde o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému – ne na vnější alergeny, ale na buňky vlastního organismu.“ říká Bartůňková.
 

Jenže… jsou tu „mýdlové opery“

Stačí zapnout televizi a podívat se na reklamní blok. Kreativně znázorněné „bakterie a zárodky“ na nás mrkají ze záchodových mís, odporný hmyz poletuje vzduchem a my jej ničíme důmyslnými prostředky, jejichž výrobci jako Unilever či Procter&Gamble patří dlouhodobě k vůbec největším zadavatelům televizní reklamy (ostatně těm nekonečným odpoledním televizním seriálům se říká „mýdlové opery“ právě kvůli tomu, že slouží jako výplň mezi reklamními bloky na prášky a rozličná čistidla určená hospodyňkám). 
 
Stejně jako sval v těle, potřebuje imunitní systém cvičení, aby se plně vyvinul a stal dostatečně silným na to, aby odolal nemocím, říká Mary Ruebush PhD, autorka knihy Why Dirt is Good: 5 Ways to Make Germs Your Friends.
 

Ve sterilitě je naše tělo zmatené

Nejde jen o sterilitu, ale i o chemické přípravky, které používáme, potraviny a další. Naše tělo je zmatené a přestává být funkční. Buňky imunitního systému nedokáží rozpoznat, kdo je náš přítel a kdo nepřítel. Po vniknutí do těla vdechnutím (pyl, roztoči, zvířecí srst), kůží (kovy, rostlinné látky) nebo do trávícího traktu (potraviny, antibiotika) se spustí přehnaná imunitní reakce s příslušnými příznaky. Používáme ubrousky napuštěné lihem, desinfikujeme si ruce, či měníme dětem oblečení ihned jakmile se něčím umaže. V poslední době se hodně zajímám o to, čím peru naše oblečení, či jakými prostředky myji nádobí, a celkově přemýšlím o tom, aby se k nám dostávalo méně škodlivých látek. I když žijeme ve městech, mnoho věcí se dá změnit. Třeba takové čištění zubů. Na toto téma právě článek připravuji. 
 
„Když dává dítě věci do pusy, dovoluje tak imunitní odpovědi prozkoumat své prostředí.“ Mary Ruebush PhD.
 

Strašení a stres

jezero Tonlé Sap, Kambodža
S žínkou jsem vás prvně vylekala, poté zase, doufám, uklidnila. Ale tak je to dnes se vším. V televizi, časopisech i manuálech, jak na miminko se na nás valí přehnaná hygiena a rodiče jsou tak stresováni a zbytečně se bojí. Stres je přenášen i na miminka. A stres je také jedním z faktorů, který působí na rozvoj alergie. 
Snažte se rozlišit, co je až příliš, co je dobré a co špatné, abychom z toho všeho nebyli zmateni jako náš imunitní systém. Abychom to s tou přehnanou hygienou a stresem nedotáhli k alergii na celý svět. 🙂
 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

 
Vanda S.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdroj: 
https://www.vitalia.cz/clanky/cukrovku-ma-1-z-500-ceskych-deti/?utm_medium=kolotoc&utm_source=lupa-cz&utm_campaign=cukrovku-ma-1-z-500-ceskych-deti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top