Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Vidí vaše dítě dobře? Domácí test

Vidí vaše dítě dobře? Domácí test

Vidí vaše dítě každým okem stejně?

Ve spolupráci s as. MUDr. Janou Štěpánkovou jsem pro vás připravila článek na téma dětského zraku, protože to je věc, kterou rodič nemusí odhalit jen tak. A přitom existuje jednoduchá zkouška, která odhalí případnou tupozrakost nebo jinou zrakovou odchylku od normálu.

Protože děti ve věku 3-4 let mnohdy špatně navazují kontakt s novými lidmi nebo nekomunikují z jiného důvodu, máte možnost v klidu domova vidi_vase_dite_spravne_vanickovaniorientačně vyzkoušet vidění vašeho dítěte. Zkoušku můžete pojmou jako hru. Jana Štěpánková, lékařka fakultní nemocnice v Motole upozorňuje, že tato zkouška je pouze orientační a je nutné ji minimálně dvakrát za rok zopakovat a nevyrovná se důkladnému vyšetření zraku u lékaře. Budete li mít pocit, že není něco v pořádku, obraťte se vždy na odborníka.

Zrak jako ostříž

Zkoušku provádějte v době, kdy je dítě odpočaté, v dobré náladě a dobře spolupracuje.

  • Na čistou A4 napište a vymalujte velké písmeno „E“. Podlepte jej čtvrtkou a vystřihněte.
  • Upevněte na zeď dva řádky písmene „E“, vyznačených v různých směrech, na dobře osvětleném místě, nejlépe v úrovni očí dítěte

eee

  • Zakryjte dítěti pomocí šátku jedno oko a postavte jej do vzdálenosti 5 metrů. Zkontrolujte, zda dítě tzv. nekouká nebo nepodkukuje kolem zakrytí. Dobré je, aby druhá osoba kontrolovala, zda dítě nešvindluje a dívá se skutečně jen jedním okem.
  • Ukazujte na jednotlivá písmena umístěna na zdi.
  • Dítě pomocí vystřiženého „E“ otáčí ve směru vámi ukázaného tvaru.
  • Ukáže-li dítě vše správně, můžete začít s druhým okem.

Lékařka Jana Štěpánková upozorňuje, že pokud se dítě zakrytí jednoho oka brání, pokuste se o zakrytí oka druhého. Právě toto může ukazovat na případnou tupozrakost. Nenechá-li si dítě ani podruhé či potřetí na stejné oko přesvědčit a druhým okem zvládá dobře, pro jistotu vyhledejte odbornou pomoc. Tento test může odhalit případný problém a včas zabránit trvalým následkům v podobě nevyléčené nebo včas neléčené tupozrakosti či jiné poruchy zraku.

Tupozrakost

Tato oční vada není pouhým okem rozpoznatelná. Dítě dokonce nemusí mít žádné viditelné potíže. Mozek sice postižené oko nepoužívá a zpracovává obraz pouze ze zdravého oka, ale dítě si to neuvědomuje a podněty z tupozrakého oka mu nijak nechybí. Bohužel díky tomu zcela ztratí schopnost hloubkového vidění – těžko odhaduje vzdálenosti a špatně se orientuje, což má za následek zakopávání, narážení do nábytku, neohrabanost a problémy při hraní některých her atd. U dítěte postiženého tupozrakostí si můžete všimnout častého naklánění hlavy do strany, přivírání a mhouření jednoho oka. Pokud máte pochybnosti a některý z příznaků zaregistrujete, konzultujte problém s lékařem. Pro odstranění této vady a zajištění správného vidění je skutečně nezbytné zahájit léčbu včas.

Pro vaši představu – normálně mozek zpracovává obrazy z obou očí do jednoho trojrozměrného prostorového obrazu. Je-li však obraz z jednoho oka méně ostrý, mozek ho začne potlačovat a zrakové podněty ze slabšího oka vyřadí. Zabrání tak vzniku dvojitého vidění, které v případě, kdy je jedno oko odchýlené od druhého, vzniká.Mozek tak zpracovává pouze obraz ze zdravého oka a  slabší oko nepoužívá. K tomu dochází jen v dětství a vzhledem k tomu, že se u dětí zrakové funkce ještě vyvíjejí, dochází ke změnám, které zásadně ovlivní a zhorší vidění. Postižené oko ztrácí zrakovou schopnost – je tupozraké. Tupozrakost je většinou jednostranná, ale v některých případech může postihnout i obě oči.

Pomozte proto i vy odhalit tento závažný problém včas 🙂

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

 

One thought on “Vidí vaše dítě dobře? Domácí test

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top