Úvod > Poradna > Péče o miminko > Vitamín D – Vigantol, nebo sluníčko?

Vitamín D – Vigantol, nebo sluníčko?

vitamin DéMáte za sebou první návštěvu pediatra po narození miminka? Určitě jste dostali recept na Vigantol a musíte začít kapat. Jak je to s vitamínem D?

 

Setkávám s velkým množstvím maminek, které vůbec neví, k čemu je Vigantol a proč jej dítěti podávají. Ale je také druhý tábor maminek a to jsou ty, které jej nedávají a používají náhražku. Proč?

K čemu je vitamín D potřebný?

DSC_3655grbVitamín D chrání před křivicí a napomáhá růstu zdravých kostí a zubů (vstřebávání vápníku). Při jeho nedostatku vzniká onemocnění Rachitis. Čili nevratné deformity kostí. Příroda si potřebný vitamín vyrábí v těle živočichů sama působením přímých paprsků slunce na pokožku. V kůži tedy tvoří vitamín D. A tvoří si jej také do zásoby. Dá se tedy říci, že zásoba z letních měsíců pokryje potřebu pro podzimní měsíce. Pro zimní měsíce je tedy potřeba dodat vitamín D jinak. Pro dostatečné množství stačí poodhalená ručička, nebo nožička cca na 20 min. denně. Pokud tedy člověk chodí každý den s miminkem ven na sluníčko, tak se nemusí bát, že má málo vitamínu D. Stejně tak se nemusí bát maminka, která své dítě kojí. Vitamín D je obsažen v jejím mléce a vtip je v tom, že vitamín D je obsažen i v umělém mléce. Ale v zimních měsících, kdy nezajistíme dostatečné „slunění“, je lepší miminku vitamín D dodat v kapkách. 

Vigantol = bolebřuch?Closeup of newborn baby crying

V České republice se jako vitamín D pro miminka používají kapky Vigantol. Zpravidla se podává jedna kapka denně a to všem dětem. Vigantol je chemicky vytvořený vitamín D. Existují však také další přípravky na rostlinné bázi. Vigantol je však předepisován všemi lékaři a je zdarma. Ostatní si hradíme sami. Objevují se hlasy, že Vigantol způsobuje díky svému složení a způsobu výroby bolení bříška.

Ono je totiž jednodušší napsat předpis a podat informaci „kapejte 1x denně“, než celou tuto problematiku vysvětlit. 

Má zkušenost s Vigantolem

Objevují se články, že spojitost mezi bolením bříška a Vigantolem je nesmysl. Objevují se také články o opaku. U syna jsem bolení bříška mockrát nezažila, Vigantol jsem dávala sporadicky (narodil se v červenci), ano přiznávám, zapomínala jsem a zároveň s ním chodila často ven, protože bylo léto. U dcery to bylo jiné, protože se narodila předčasně (a v zimě), proto nám místo jedné kapky nasadily hned 4 denně. Chudinka se kroutila jako žížala a mě napadlo Vigantol vysadit a koupit jiný vit. D. Sláva, bříško se zlepšilo. Klasická kojenecká kolika sice zůstala, ale kroucení a naříkání se hodně zmírnilo. Přečetla jsem vše možné a nemožné o Vigantolu a přidala se tak do tábora maminek, které raději sáhnou po jiném preparátu. Bolení bříška sice nezmizí, ale není takové. O úplném přestání bolení nemůže být stejně řeč, protože trávicí soustava dozrává až po 3. měsíci a do té doby bříško prostě některé děti bolí. Jak na bolavé bříško si můžete přečíst zde.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

82 thoughts on “Vitamín D – Vigantol, nebo sluníčko?

 1. Nám Vigantol předepsal pan doktor u obou dětí, protože se narodili v zimě a problémy jsme s tím žádné neměli. Dávala jsem 2 kapky a vše bylo v pořádku.

 2. Narazila jsem na tuto informaci teď, kdy je dětem 3,5 a 1,5 roku. Vigantol vždy kapeme večer a mladšího jsme den co den do roka museli večer nosit na tygra, jak plakal a bolelo bříško. Mohlo a nemuselo to být tím, ale kdybych tušila, určitě bych vyzkoušela alternativu. A hlavně jsme z těch, co jsou denně alespoň jednou venku…

 3. My Vigantol pravidelně dáváme a malý je v pohodě. Doktor říkal že v létě když budeme pravidelně na sluníčku že dávat nemusíme ale když je škaredě ať dáváme

 4. Taky jsme Vigantol dávali…Dávali jsme do dvou let a teď už je malé 5 ale dávám stejně alespoň v zimě..a dávám si s ní 🙂

 5. Do mléka to taky zkusím kapala jsem do pusinky ale vždy tak zaslintal že jsem nevěděla jestli tu kapičku opravdu spolkl…jinak dávám každý den a všechno je v pořádku

 6. Maminy dáváte Vigantol i teď když už je hezky? Doteď jsem dávala pravidelně a říkám si jestli je to potřeba i když budeme teď víc na sluníčku

 7. Mně doktor říkal že v létě když budeme na sluníčku tak tu kapičku můžu vynechat, jinak dávat no když není hezky 😉

 8. Dávám každý den, kromě léta když jsme na sluníčku, všechno je fajn, není problém aby malá kapičku spolkla, problémy s bolestmi bříška nemáme. U miminek jsou ale časté koliky, takže bych bolení bříška připisovala tomu a ne Vigantolu.

 9. U nás to tedy bez problémů rozhodně není. Malá má po vigantolu hroznou zácpu, jde třeba až po několika dnech a se strašným pláčem.
  Navíc jí zhoršuje koliky.
  Po pročtení co je to zač, jsem ji začala brát radši na sluníčko a na pár dní vynechala a rozdíl je opravdu dost zřetelný.
  I doktor už zmiňoval, že asi zkusíme jinou alternativu, takže na to dojde. Teď v létě je to v pohodě, ale do zimy tohle třeba vyřešit.

 10. My to zkoušeli a koliky nám s ním nesouvisí takže dáváme dál a teď už se nám koliky zlepšily. Ptala jsem se kamarádky a ti jsou taky s Vigantolem v pohodě, koliky jsou u miminek běžný, někdy je to prostě horší než jindy, ale každý musí brát co mu vyhovuje no..

 11. My ho musely vysadit. Nic horšího jsem nezazila..už po 3 dnech byla naše mala jak vyměněna.škoda, ze me to nenapadlo dříve.

 12. První dcera vigantol snášela úplně v pohodě.U druhé mě nenapadlo při bolení bříška ho vysadit až jednou jsem na něj úplně zapomněla a zjistila,že je dcera jak vyměněná nekroutila se bolestí a neplakala zrazu byla úplně spokojené miminko.No a u třetí dcery to byl masakr ze začátku ho zvracela obloukem až jsem ho musela na pár dní úplně vysadit a dávala jsem jí ho jen ob den.Bříško jí taky bolelo,ale úplně jsem ho nevysadila.O přírodní alternativě jsem se dozvěděla až později hned jsem je koupila a přes zimu budu dávat všem dětem i sobě 🙂

  1. Dobrý den, praxe – chodím denně mezi maminky a miminka, na různé kurzy, pomáhám maminkám v péči o miminko. Vždy po vysazení Vigantolu se bolest bříška výrazně zlepšila. Přírodní varianta – sluníčko nebo například přirodní vit D v kapchách – Baby D, nebo Jamieson baby. S pozdravem Vanda S.

 13. Je to teprve druhý den co zkouším nedávat, malá má 24 dní, první dva týdny senzační miminko (syn byl náramně uplakany), pak najednou začala být strašně uplakana a často narikala i ze spaní, nemohla se vykakat… Už včera zas začala praktikovat bezplenkovou metodu, kadí a cura jakmile ji rozbalim 🙂 , ale hlavně už to šlo samo bez pláče. Takže já určitě půjdu do přírodní alternativy. Díky za pěkný článek!

 14. Koliky jsou u miminek běžné nedá se to hned shodit na Vigantol…já mám 3 děti a ani jedno s ním nemělo problém, navíc rozhodně raději dávám Vigantol, léty ověřený lék, který prošel důslednými testy než nějaký doplněk který se teď objevil a nemusí projít tak důslednými testy a člověk neví pořádně co to je

  1. Dobrý den, nikdo koliky na Vigantol neshazuje. Jen hodně dětem pomáhá, když se Vigantol vysadí. 🙂 Vigantol je chemicky vytvořený vitamín D – nevidím důvod, proč se více obávat přírodního vitamínu D. S pozdravem Vanda S.

 15. Já jsem dospělá a kvůli sníženému vit. D v krvi mi byl předepsán Vigantol. Měla jsem po něm velice nepříjemné poruchy srdečního rytmu a nespavost. Po vysazení potíže zmizely. Ráda bych nějakou alternativu bez vedlejších účinků.

  1. Přirozeným zdrojem vitamínu D je slunce. Pokud ho chcete ale suplementovat doplňkem stravy, tak vždy společně s vitamínem K2 – MK 7. Ten se postará o to, aby se vápník dostal do kostí a zubů a ne do cévního systému, kde se usazuje. To většina lidí, ale ani doktorů neví. Oni jsou totiž odborníci pouze na chemické „léky“, ale už ne na stravu, či doplňky stravy.
   Doplněk, který obsahuje dostatečné množství vitamínu D3 (5000 IU) i K2 – MK 7 (4000 IU) lze objednat na e-shopu:
   http://www.hlavnezdrave.cz
   Přes zimu se doporučuje 1 tabletka denně nejlépe s jídlem.

  2. Jsem muž, 35 let, sportovně žijící, bez zdravotních potíží. Občas jsem bral před spaním (v době COVIDU jako podpora imunity) 3 kapky VITAMIN D3 BABY a rovněž jsem někdy nemohl spát a byl jsem nabuzený, neklidný a usnul třeba až ve 3 ráno (jinak usínám a spím bez problémů). Jakoby to vyvolalo mírnou hormonální nerovnováhu. Proto jsem náhodou narazil na toto vlákno. Asi se jedná o vzácný jev, nicméně věřím, že se někdo potýká s uváděným problémem. Samotného by mě zajímala fyziologická podstata tohoto dění. Nemělo by se ale jednat o předávkování, bral jsem to sporadicky a krátkodobě (max. 14 dní, pak třeba 14 dní nic, pak třeba 3 dny atd.). Naposledy se mi to stalo včera, kdy jsem si vzal 3 kapky před spaním po nejméně dvouměsíční pauze. možná to je tím, že je léto a člověk si vyrobí na sluníčku dostatek svého vitaminu D.
   Hezký den

 16. Malý měl 1.2 dny v porodnici bolesti bříška, 3.den už dobré a vydrželo to do doby, než jsme začali dávat Vigantol, jen jsem si to tenkrát ještě nespojila dohromady. . Az me kamarádka upozornila, že kolíky může mit právě po Vigantolu, tak jsem připravila stejne jídlo pro sebe na 3 dny a vyzkoušela. . První 2 dny bez Vigantolu byly dobré, 3. den s Vigantolem se už zase kroutil. . 🙁 Ještě každopádně vyzkoušíme, ať Vigantol neodsuzuji neprávem, nicméně zatím to vypadá, že na syna nepůsobí nejlépe a zkusíme sehnat oleovit. .

 17. Vigantol je jako jediny registrovany lek. Je tedy 100%jistota, ze obsah preparatu je takovy jak deklaruje vyrobce. U doplnku stravy to tak neni. Tam je jista jen nezavadnost.
  V clanku je uvedeno, ze je Vigantol synteticky – ale to vubec neni pravda – zdroj je prirodni. Prosim, zjistete si vsechny informace nez napisete clanek.
  Vigantol si kapeme cela rodina. Je doporucovany jako prevence i podpurna lecba nejen onko onemocneni.
  U nas jednicka.

  1. Dobrý den, nesouhlasím s Vámi a potěšilo by mne, kdyby jste mi předložila ze kterých informací čerpáte vy, že Vigantol není syntetický. Nemám nic proti tomu, že si jej kapete a jste spokojeni. Věř a víra tvá tě vyléčí 🙂 S pozdravem Vanda S. (Opravdu se v hojném počtu setkávám s maminkami, které potvrzují, že po podání Vigantolu děti bolí břicho a po „náhradě“ ne.)

 18. Malá trpěla v prvních měsících na opravdu silné koliky. Přišla jsem na to, že to zhoršuje, když piju mléko (v Caru, Meltě) nebo jím cokoli s mléčným přídavkem (i čokolády:). Nakonec jsem poctivě sledovala její reakce na všechno, co já nebo ona sníme – a Vigantol u ní opravdu koliky hooodně zhoršoval. Za mě Vigantol ne!

 19. My jsme taky trpěli na prdíky tak jsem zkoušela vysadit a souvislost to s tím nemělo. Tak jsem dávala probiotika a teď už je to naštěstí v pohodě, Vigantol dávám dál.

 20. Teď dávám malému Vigantol 3 a půl měsíce a nic nám nedělá. Já jsem zas ráda, že Vigantol není nějaký nově prodávány doplněk, ale že už je tady dlouho a je jako lék důkladněji testovaný než nějaké doplňky stravy.

 21. Ja jsem asi nezodpovedna matka, co ma doma misto chemie Baby D a i to flaka a zapomina… Ale jsem s malou 2x denne venku a jsem presvedcena o tom, ze kdyz ji necham svitit 10min na hber ruky slunicko, udelam pro ni vic, nez kdyz dam jednu kapku chemie:-)

 22. Nechápu maminky, které se samy rozhodnou přestat dávat dítěti tento důležitý lék. Jeho žádoucí a nežádoucí účinky jsou přísně kontrolovány přece.

  1. dcera byla zlatá,do doby než jsem začala dávat vigantol jakmile jí ho dám trvá 1-2 hodiny než začne ne brečet ale vřískat a kroutit se,když vigantol nedostane je jí mnohem líp už mám objednanou náhradu od swanson protože vigantol jí rozhodně dávat nebudu.A hrozně se mi líbí jak tu někteří upozorňují jak můžeme nedat svým dětem důležitý lék a dáváme náhrady možná kdyby jejich dětem způsoboval vigantol problémy mluvili by jinak ale já rozhodně svoje dítě nebudu půl roku trápit

 23. Malé dávám všechno co mi doktor doporučí, a zatím je její vývoj v naprostém pořádku. Takže i Vigantol budu dále dávat jak je předepsáno.

 24. Já ho dávám. Předepsal nám ho doktor, kterému důvěřujeme takže věřím, že je to pro malou dobré. Teď jsou to 3 měsíce co ho dávám (teď nedávám pravidelně když už můžeme na sluníčko) a všechno je bez problémů.

 25. U dcery jsem dávala Vigantol pravidelně a všechno bylo bez problémů, žádné bolesti bříška prostě nic, myslela jsem si, že to bolení bříška se na Vigantol jen svádí. Teď se nám narodil syn a než jsme nasadili Vigantol byl spokojené miminko, za to teď je to mazec, chudák se snaží tlačit, úplně rudne, kroutí se … Nevěřila jsem tomu, vysadila jsem mu ho na dva dny a klid, takže máme nežádoucí účinky – je tam psaná zácpa, plynatost apod., v pondělí jdeme k dr. pro nějakou tu alternativu 😊

 26. Já zkoušela vigantol vysadit když jsme měli tyhle potíže, ale nebylo to tím…takže jsme dávali dál a pomohlo nám upravit stravu a nějaké přírodní probiotické kapky

 27. My jsme si s Vygantolem uzily své. To že je to díky němu jsem zjistila náhodou. Malá byla v pořádku, papala, spinkala a nezvracela. Pak jsem jí odpoledne dala vigantol a malá začala zvracet vše co spapala, kroutila se a trpěla kolikama a bylo toho víc. Druhý den jsem jí koupila baby D a tyhle potíže okamžitě přestaly, malá už ublinkávala jako běžné miminko a i koliky přestaly. Když jsem to řekla doktorce tak mi rázně naznačila že jsem paranoidní a že jsem se o tom dočetla na internetu což pravda nebyla, to jsem se dočetla až po příchodu od doktorky! Už nikdy nedopustím aby mi malá takhle trpěla a Vigantol už nikdy!!!!

 28. Já jsem měl vigantol užívat jako celiak kvůli horšímu vstřebávání vitamínů. Mohu s klidem říci, že jde snad o nejvíce nebezpečný lék, co jsem kdy měl. Poprvé jsem potíže se srdcem přičítal extrémní únavě po pár nočních. Podruhé jsem už skoro nedošel domů a složily mě takové křeče, že jsem skončil se skříplými mezižeberními svaly a nebyl jsem schopen pořádně pracovat ještě týden. Po vysazení OK.

  1. Všeobecně se doporučuje rok. Já si myslím že záleží i na ročním období kdy se dítko narodí. Například pokud je to letní dítě, kapala bych rok. Pokud je zimní, kapala bych půl roku s tím, že v létě si potřebný vitamín D tělo vyrobí samo ze slunečních paprsků a častějšího pobytu venku na slunci. Opakuji ale že je to můj názor a pokud byste měla jakékoliv nesrovnalosti, směřujte je prosím na svého pediatra. 🙂 V.

 29. My jsme dávali rok a půl, jsme zimní 🙂 Uvidíš, co ti pak řekne paní doktorka aji .. Všechno bylo naprosto bez problémů u nás. Prdíky byly, ale nebylo to Vigantolem, to jsme zkoušeli 🙂

 30. My jsme dávali jen rok a vše je v pořádku. Taky jsem se řídila podle toho, co mi řekla doktorka. Jinak u nás bylo vše bez problému. Dokonce i já jsem brala přes zimu, když jsem cítila, že na mě něco leze 🙂

 31. Děkuji za názory 🙂 Zní mi docela rozumně dávat v létě jednu a v zimě dvě, když moc nesvítí sluníčko 🙂 To jsem nevěděla, že je to i pro dospělé Luci, na to se optám 🙂

 32. Já tedy vigantol dávám dceři pravidelně, teď v zimě dvě kapky a přes léto jednu. Některé maminky píší, že jim děti potom nespí nebo je bolí bříško, ale my jsem žádné takové příznaky neměli a v mém okolí také ne.

 33. Zřejmě záleží na citlivosti zažívání jednotlivých dětí. Já osobně mám špatné zkušenosti a rozhodně bych to svému dítěti už nikdy nedala. Třikrát jsem tento údajný,, lék,, vysadila a znovu nasadila a rozdíl byl tak znatelný, že nebylo pochyby, že příšerné křeče a bolesti u mé dcery způsobuje právě Vigantol. Doktor samozřejmě tvrdil, že je to nesmysl, ale já dám raději na svoji intuici a rozhodně nebudu úmyslně mučit svoje dítě. Dceři je 20 měsíců, dosud ji kojím, jsme prakticky celé dny venku a je zdravá jako řípa. Nedostatek vitamínu D je v dnešní době možná opravdu problém, ale týká se to dětí, které tráví celé dny pod umělým osvětlením doma u počítače nebo ve škole. Kdyby měli jejich rodiče zdravý selský rozum a vyhnali je ven, tak by nebylo potřeba do dítěte cpát chemii. Ono je to ale jednodušší a navíc výhodné pro lékárenský průmysl.

 34. Já mám tři děti, a všem vigantol dávám. a žádný problém jsem nezaznamenala. v zimě kapeme 2 kapky za den, a přes léto 1 kapku, přesně podle odporučení dětské doktorky. Každou změnu bych určitě s doktorkou konzultovala, protože dětičky vitamin D potřebují…

 35. Taky jsem ho zkoušela vysadit kvůli kolikám, ale po vysazení žádná změna, takže ho dáváme dál, po třetím měsíci koliky přešly a všechno je v pořádku.

 36. já myslím, že vigantol je naprosto v pořádku a neměl by žádné problémy způsobovat. Na internetu se o tom dá něco najít: sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0012023&tab=info

 37. taky dávám vigantol do mlíčka od začátku a jsem s ním spokojená, v létě občas zapomenu, ale v zimě ho dávám poctivě

 38. Raději dáváme přednost přírodě před zbytečnou chemií 😊 Proto jsem zvolila Vitamin D3 baby od Terezia 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top