Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Vojtova metoda – vy ji ještě necvičíte?

Vojtova metoda – vy ji ještě necvičíte?

Vojtova metoda 

V průběhu let a praxe se mi pohled na cvičení miminek dle Vojtovy metody vyvíjel. Jako bych byla na houpačce a pořádně nevěděla, zda je lepší stoupat nahoru a mít rozhled, nebo stát pevně nohama na zemi a mít vše pod kontrolou. Jaká je Vojtova metoda? Bolí? Proč by dnes každé třetí dítě mělo cvičit? Co děláme špatně? Jsou nějaké alternativy? A když už opravdu je potřeba cvičit? Čteme moc odborných knih a pak se bojíme na své vlastní děti sahat a nosit je. Popíši vám i své vlastní zkušenosti i vývoj mého myšlení, protože se klidně může stát, že vás napadají podobné myšlenky a zajímal by vás pohled z druhé strany. Není to černá a bílá, ale ani šedivá. Je to pestrá paleta barev a všechno má svůj důvod a smysl. Nabízím vám alternativy ke cvičení a zdravý pohled na věc.

Nějaký chytrák se podíval na mé dítě a řekl, je asymetrický, potřebuje cvičit. Já lvice chránící své mládě jsem jej popadla a řekla ne, je krásnej a naprosto v pořádku. Nic nepotřebuje. Dívejte se na hodnocení lékaře objektivně a bez zaujetí. Vaše dítě je to nejlepší, co se vám v životě mohlo podařit, ale buďte otevřená názorům, které slyšíte a zamyslete se, zda by dotyčný mohl mít pravdu.

Je na tom tak špatně, že potřebuje Vojtovku?

Jak na tom je vaše dítě, je na úsudku dobrého fyzioterapeuta a dětského neurologa. Vše by vám mělo být vysvětleno a měla byste být seznámena se zdravotním stavem svého dítěte a se cvičebním plánem. Dle toho by každá rozumná máma měla být schopna pochopit, zda její dítě opravdu tuto metodu potřebuje nebo ne. Občas se stává, že je cvičení předepsáno na problémy či odchylky ve vývoji, které by se daly zvládnout samy, nebo úplně něčím jiným. Každá maminka by se tedy měla zajímat o alternativy, které jsou nabízeny, a třeba prvně vyzkoušet ty. A pokud je problém hlubší, začít tedy cvičit. Dalo by se říct, že jsou problémy větší a menší. Na ty menší (lehká asymetrie, predilekce hlavičky, málo posílené přímé a šikmé břišní svaly, slabší šíjové svaly, které drží hlavičku při pasení koníků či slabší stehýnka, která pomáhají ke správnému otočení ze zad na bříško) hravě pomůže vaničkování – cvičení s miminky doma ve vaně, nebo tzv. handling – zacházení s dětmi. Tedy zacházení s miminkem během každodenních činností, které s miminkem děláte. Tedy zvedání, nošení, pokládání, oblékání, přebalování atd. Existuje příjemnější cvičení a to formou hry, kterou poskytuje například Bobath koncept.

A co se teda stane, když má dítě nějaký problém a nebude cvičit?

Vývoj by měl optimálně postupovat dle určitých milníků, které by na sebe měly navazovat. Pokud se někde stane chyba, nastane rozchod v psychomotorickém vývoji. Tedy například takový, že dítě by se již chtělo otáčet na bříško, protože je na to psychicky vyzrálé, ale jeho tělíčko ještě neumí použít správné svaly a vytvořit souhru pohybů, která jej na bříško dostane. Snaží se tam tedy dostat způsobem, který umí. A to zvedáním zadečku, odstrkávám se a prohýbá v zádech. Otočit se mu; bohužel nepodaří a začne se vztekat. Dítě je nespokojené a frustrované, a tak jej maminka otočí. Vykoná pohyb za něj. Vidíte ten problém? Bude ho muset otáčet dokola a dokola. A dítě z toho bude nešťastné, protože se mu nebudou dařit další věci. Když nebude posilovat (vykonávat pohyby), bude pozadu a bude brzdit svůj vlastní vývoj. Rozkol psychiky a těla se bude více prohlubovat, až na té Vojtovce stejně skončíte.

V centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory, podle kterých se dítě v prvním roce života vyvíjí. V případě odchylky od těchto vzorů nebo nějaké poruchy jsme od těchto vzorů odpojeni. Cvičení dokáže zasáhnout do centrálního nervového systému a tento problém či překážku opravit tak, aby se vývoj dítěte ubíral co možné nejideálněji.

Já své dítě trápit nebudu

Bolí Vojtova metoda? O „Vojtovce“ se toho říká hodně. Bohužel se dětí zeptat nemůžeme. Usuzujeme jen z jejich uslzené tváře a výrazu „mami, pomoc“. Prošla jsem si tím také. S dcerou jsme cvičili 4x denně (5 cviků).  A zde se mi zlomil pohled na můj základní problém a to ten, že jsem si myslela, že to bolí. Není to pravda. Vojtova metoda nebolí. Asi po měsíci cvičení dcera přestala plakat a dokonce se u cvičení smála. Došla jsem tedy k závěru, a bylo mi to fyzioterapeutkou potvrzeno, že dítě jen dělá pohyb, který zrovna teď dělat nechce, a je v pozici, ve které být nechtělo. Zkrátka miminko dostanete do situace, ke které ono samo nemělo motivaci, a ono zatím nezná jiný způsob, jak vám to má dát vědět jinak než pláčem. Zkuste si sami podržet nějaký bod na těle a chvilku do něj mírně tlačit prstem. Bolí to? Říká: Mgr. Tereza Náplavová Semrádová, DiS.

 

Vojtova metoda je diagnostický a terapeutický systém, kterého je autorem Prof. MUDr Václav Vojta, a stala se nezbytnou součástí terapie hybných poruch hlavně u dětí. Prof. Vojta dokázal, že včasná diagnostika a včasná terapie již v prvních týdnech života dítěte má rozhodující vliv na vývoj hybnosti u dětí.

Já ale nemůžu vydržet ten brek!

Jediný, koho cvičení může opravdu bolet, je ten, kdo s miminkem cvičí. Z počátku mi trhalo srdce, jak dcera plakala a přiznám se, že jsem občas brečela s ní. Ale je potřeba se na to dívat z jiného pohledu. Miminku pomáháme. My musíme být silnější a zvládnout situaci. Cvičením nastartujete správnou funkci svalů, které budou miminku pomáhat celý den. Třeba k lepšímu otáčení, nebo pasení koníků. Zaměřte se na maličkosti. Pozorujte, jak miminko cvičí a uvidíte, že se samo lepší a posiluje. Z rozpláclého bříška je najednou pekáč buchet a ze šnečka rychlá píďalka. Já jsem dceři ještě zpívala a to nám hodně pomáhalo. A jak jsem již psala, po prvních třech týdnech přestala plakat pak už jsme zpívaly a povídaly si. Nezapomeňte, že dítě přebírá vaši náladu. Snažte se být pozitivní, protože to je klíčem k úspěchu. Asi všeho 🙂

Hlavně se svého miminka nebojte a nestudujte do detailu podrobné knihy!

Já osobně mám na zvyšující se počet potřeby s miminkem cvičit nebo napravovat určitý problém svou osobní teorii, která vyplývá z mé praxe. Již roky chodím k maminkám domu, kde si o handlingu či vaničkování povídáme a plaveme. Maminky, které handling, tedy to, jak mají své miminko držet či nosit v náručí řeší, prakticky spojuje jedna věc a tou je obava, aby miminku nějakou nevhodnou manipulací neublížili. Většina z nich mají doma knížku Něžná náruč rodičů a velký strach na své dítě šahnout, aby něco neudělaly špatně. Kniha je velmi pečlivě vypracována, bohužel působí chaoticky, zmatečně a na můj vkus i na vkus mnoha fyzioterapeutů a lékařů je plná zbytečných zákazů a červených vykřičníků. Prosím vás maminky, nebojte se na své miminko šahat a nosit ho. Zdravému dítěti nemůžete nijak ublížit. Pokud necháte miminko vyvíjet se jen na podložce, bez vašeho kontaktu a vašeho nošení, může nastat právě ten zmiňovaný rozkol ve vývoji a bude potřeba s miminkem začít cvičit. Miminko se samo nebude jen tak vyvíjet. Potřebuje k tomu podněty a hlavně sebevědomou mámu a její náručí.

Vývoj dítěte – milníky a pomůcky

 • Dávejte miminko pást koníky, ze začátku třeba na váš hrudník v leže, poté na pevnou podložku. Lepší je na krátký časový úsek, ale častěji.
 • Lehátko – s jeho používáním to nepřehánějte.
 • Noste své miminko v náručí – nerozmazlíte jej, naopak mu poskytnete dostatečné impulzy k jeho vývoji. Jen mu poskytujte dostatečnou oporu v souladu s tím, co umí a nedovolte mu záklon v zádech.
 • Klubíčko – žádné termíny úchopů a nošení nejsou ty jediné správné. Rozmanitost držení a pochopení potřeb dítěte, kdy chce a kdy nechce odpočívat, vedou ke správnému vývoji. Nenuťte díte tedy být zabalené do klubíčka, pokud v něm něchce být.
 • Pasivní sed – občasně nevadí, ale vysazování na pohovku či mezi polštáře, pokud dítě ještě samo nesedí, není pro vývoj dobré
 • Lezení – podporujte dítěte v lezení
 • Nebuďte jeho další rukou či nohou. Nechte jej padat, jedině tak se naučí být opatrný.
 • Vodění za ruce – není vhodné a nenaučí jej chodit
 • Chodítko – je “škodítko” jak pro vývoj kyčle či páteře, tak pro samostatnou chůzi
 • Aktivní chodítko – neublíží, ale potřebné není a nenaučí dítě dříve chodit
 • Ohrádka – přispívá k předčasnému postavení a nelezení
 • Hopsadla mezi dveře – naprosto nevhodné pro vývoj a kyčle
 • Visítka – neergonomická nosítka – hrozí vymknutí kyčle, neposkytují oporu a dostatečné rozvinutí páteře. Pokud své dítě chcete nosit, tak v nosítku s označením ergonomické (Například Manduca) nebo v šátku, který si sama dobře uvážete. Není to vůbec složité. Často je to jednodušší, než upnout nosítko.

Jak vypadá cvičení doma ve vodě?

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

Nechte si zasílat upozornění na nové články.

Vanda S.

 

 

 
 

8 thoughts on “Vojtova metoda – vy ji ještě necvičíte?

 1. Skoda,že jsem si toto nepřečetl a driv:( Furt do mě hučeli,ať nosím malou v klubíčku a na zajíčka a já nevím co a teď cvičíme vojtu:(V deseti měsících je to mazec,jak se pereme
  ..strašně mě mrzí,že jsem svou holčičku ne nosila podle svých instiktu:(A teď už ani nevím jak na to a handling už taky ne abych ji pomohla a cvičení nekazila,že samého klubíčka máme slabé bříško,zaklaneni atd.Neurolozka chtela abych ji vice nosila na tzv.klokanka a tim mi prislo,ze zeslabila jeste vic:(Neurolozka ie fanda Kiedronove.Menim doktorku,jen je to k ni dlouhe.Myslite,že když ji teď budu capat jak uznam za vhodné,že nic nezkazím?Možná už mám zažité zlozvyky:(Jen ji nemůžu moc nosit celem k sobě,ptz mi prohýbá zadíčka a vyklani se mi do stran a tomu musím zabránit…má tendence se stavět a přitom ještě musí lézt po čtyřech,všeho se drží a nepustí a tak nějak nevím jak na to všechno i když chce,má v horní části těla mírnou hypotonii a to dělá to,že neudrží rovnováhu a celá se klinka…nedá to bez toho aby se neceho držela a často je naštvaná,že ji neco nejde. Možná byste ji musela vidět abyste pochopila.Kazdopadne dekuji za případnou odpověď,zda se nemám bát.

  1. Je škoda, že jste se neseznámila s metodou paní Kiedroňové trochu více. Klubíčko je na chování, zajíček na kratší přesun.A zrovna klokánek a tygřík je i na posílení bříška. Samozřejmě, že se držení musí provádět správně, aby jste děťátku neuškodila, ale není to vůbec nic složitého. Syn měl také slabé bříško a díky Kiedroňové jsme to poznali už ve třech měsících a teď v pěti měsících má s radostí nohy furt nahoře a přetáčí se na bříško.To by bez pomoci nezvládl. Diky tomu nemusíme cvičit Vojtovku. Doporučuji knihu Rozvíjej se děťátko, nebo v centrech paní Kiedroňové mají poradny psychomotorického vývoje. Vždy od tamtud odcházím povzbuzená a uklidněná a s cennými radami. A není to o tom, že bych nevěřila svému mateřskému instinktu, právě na opak. Vím, že se snažím pro syna udělat to nejlepší.

 2. Dobrý den, také mám zkušenosti s Vojtovou metodou. Cvičila jsem se synem dva základní cviky kvůli asymetrii páteře. Každopádně jsme necvicili, když malý plakal. Myslím si, ze je potřeba vychytat kdy má dítě “dobrou náladu” ke cvičení. Osobně si myslím, ze pokud je dítě usměvavé, uvolněné a cvičení se mu libi, vezme si z cviků víc než když pláče a je rozmrzele. Mne když se nechce cvičit, tak také necvicim a zacvicim si až když mám na cvičení naladu 🙂
  Jinak hezky článek, píšete moc hezky a poutavě 🙂

 3. Vojtova metoda zachranila me dcerce pohyblivost paze a srovnala oblicej. Lekari rikali, ze hybnost paze bude mit navzdy omezenou a ocicka nakrivo. Cvicily jsme poctive, dlouze a nyni je dcerce 5let, leze, splha, udrzi se na hrazde, zkratka je pohybove zdrava 🙂 a oblicej ma krasne symetricky. V prubehu cviceni jsem vyzkousela i jine metody, ale vratila se k vojtovce. Nyni jsem stastna a vdecna, ze me neodradil plac. Cvicilo se 5x denne od 1mesice veku dcerky az do roka a pul a vysledek je uzasny. Vsem doporucuji.

 4. Krasny den vsem. My se synem cvicime od 3mes bio a mesice korigo hned po operaci hlavicky jak to jen bylo mozne. Zpravila se nam pupecni kyla je krasne posilenej a verim,ze nam to pomuze zlepsit i rucku. Muj broucek nekdy place a nekdy se usmiva,ale cvicime 4xdenne a nelze vychytat aby mel vzdy super naladu na cviceni😕 Ale vzdy se usmivam a rikam mu,ze je to pro to aby byl silnej broucek😊 Verim ze bude do budoucna jen lepe uz ted jsou videt pokroky. Urcite se vyplati vydrzet i ten plac pro ne😜 Dnes 8mes.

 5. Vojtovu metodu mi výrazně doporučila dětská doktorka i neuroložka. Syn nar 36+5, predelikace hlavičky, zvisene napětí na horních i dolních končetinách,velice drazdivý, na pyridoxinu, po zlepšení refluxu 3,5 m, první dva týdny cvičil max jednou denně. Poté jsem jeden den cvičila 5x dle doporučení. Syn se od druhého dne po cvičení začal neuvěřitelně lekat a to pouze při mém pootočení hlavy nebo zvednutí ruky. Přestala jsem okamžitě cvičit i přes výčitky obou lékařek. Našla jsem e- kurzi paní Kidronive …bylo to jako zázrak. Synovi na 100% pomohlo a přez údiv obou lékařek dohnal vše. Ale každé dítě je jiné a pokud bych viděla že mu neco pomaha tak bych se toho držela. Presto si myslím, že jsou případy kdy je Vojtová metoda nenahraditelná…

 6. S predcasne narozenymi dvojcatky jsem skoncila na neonatologii. Tam mi neurolozka uz ode dveri hlasila, ze ti budou cvicit. Posleze se tam na me vystridaly tri ruzne fyzioterapeutky, kazda s odlisnym nazorem na noseni a zachazeni s detmi. Odchazela jsem zmatena a nestastna a bala jsem se jakekoliv manipulace s detmi. Nasli jsme si fyzioterapeutku pobliz domova. Zeptala jsem se, jak dlouho budeme cvicit. Odpoved: „S dvojcaty minimalne do roka.“ A musime cvicit ctyrikrat denne. Pozdeji nam jina neurolozka rekla, ze staci trikrat denne, ctyrikrat je neco navic. V pul roce na kontrole nam neurolozka rekla, ze mame prestat cvicit, deti byly ve vyvoji prilis napred. A nebylo to nic prijemneho. Napsala nam poukaz na instruktaz na cviceni na mici na posileni briska. Rehabilitacni sestra s tim nesouhlasila. Podle ni je cviceni na mici k nicemu a vojtovka je jedina spravna. Premlouvala nas, at cvicime dal. Nakonec po par tydnech i ona naznala, ze jsou napred a opet nam naznacila, ze cvicit na mici je k nicemu a ze to posileni briska nakonec zvladnou sami.
  Takze komu verit? Lekarce nebo fyzioterapeutce? A vim o dalsich pripadech, ktere dopadly stejne. Jsme z toho znechuceni. A pro me jako pro laika je velmi tezke rozhodnout se koho poslechnout. Dnes je dvojcatkum neco pres rok, ceka nas vystupni kontrola u lekarky a na rehabilitaci. Snad se tim tato kapitola v nasem zivote uzavre.
  PS: mozna to neboli, ale slysela jsem i od nekoho, ze ho to jako skolkove dite bolelo velice, ale mne osobne by se vubec nelibilo, kdyby me nekdo natlacil do nejake pozice a mackal me v ni. Asi bych rvala, at prestane.

  1. Dobrý den, Jano, mrzí mě čím jste si s dvojčátky prošla. Ono je těžké to, že každý odborník má svou pravdu. Rodiče (laiky) většinou zajímá zda je dítě šťastné a spokojené. Pediatra pak zda dítě prospívá, přibírá apod. Neurologa a fyzioterapeuta zajímá dobrý posloupný psychomotorický vývoj a jakmile je odchylka, tak je jejich profesní povinností ji řešit. Pokud bychom měli dvě děti naprosto stejné – jedno vaše předčasně narozené, kterému byla ordinována vojtova metoda protože je předčasně narozené a druhé dítě, které je na tom naprosto vývojově stejně, ale s tím rozdílem, že není předčasně narozené a dostalo se na neurologii, pravděpodobně by necvičilo. Už jen status předčasně narozeného dítěte často znamená cvičení. Doufám že mi rozumíte co tím myslím. Vždycky maminkám radím, aby si ony sami udělali náhled na zprávy od lékařů kam chodí a vyhodnotili, zda je to opravdu nutné. Co nejvíce se informovat a podle toho jednat. A nevěřit jen jednomu tvrzení a názoru. Přeji vám a vašim dvojčátkům jen to dobré a věřím, že na roční kontrole bude vše v pořádku. S pozdravem Vanda S. (Znám mnoho fyzioterapeutů, kteří se prvně staví k řešení problému pomocí handlingu, nebo cvičení na míči či Bobath konceptu a až poté přistoupí k Vojtově metodě, takže zase člověk nemůže všechno házet do jednoho pytle a opravdu platí, co odborník to názor). Mrzí mě pak, že si v tom člověk (rodiče) musí udělat pořádek a najít vlastní cestu. V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top