Header Image

Vaničkování

Newborn baby swimChtěla byste s miminkem plavat?

Vaničkování, neboli kojenecké plavání, je u vás doma ve vaší vaně.

Vaničkovat můžete s instruktorem, nebo dle VÝUKOVÝCH VIDEÍ VANIČKOVÁNÍ podle kterých můžete plavat se svým miminkem sama

Chtěla byste vyzkoušet společnou koupel nebo nevíte, jak miminko při koupání správně držet? I toto je náplní vaničkování.

Plavání dětí do 3 let není o tom, naučit děti plavat, ale především o tom, aby děti získaly kladný vztah k vodě, vytvářel se a utužoval sociální kontakt s rodiči a strávili spolu hezký čas. Víte, co je nejkrásnější dárek pro naše děti? Z mého pohledu je to čas, který jim věnujeme. Žádné věci nenahradí společně strávený čas.

3 věci, které vaničkování dá vašemu miminku

 1. pomůže od bolesti bříška
 2. prohloubí a zkvalitní spánek
 3. podpoří psychomotorický vývoj a posílí tělíčko

Proč „plavat“? Má to nějaké pozitiva?

Plavání doma, tedy vaničkování, má mnoho výhod, pro ilustraci uvádím alespoň některá z nich. Ta ostatní sama poznáte na svém dítěti a jeho vývoji.

 • podpoření psychomotorického vývoje
 • pozitivně ovlivňuje srdečně – cévní systém
 • zlepšuje střevní peristaltiku – úleva od bolesti bříška
 • prohlubuje spánek
 • podporuje chuť k jídlu
 • adaptace na vodní prostředí a snadný a úspěšný přestup na bazén
 • otužování
 • komplexní posílení svalového aparátu
 • zvyšování kapacity plic
 • vytváření pevné citové vazby mezi rodičem a dítětem při společné činnosti
 • rehabilitace – eliminování a odstranění odchylek ve vývoji a špatného držení těla formou metodických kroků a úchopů

Vaničkování dokáže řešit některé problémy v motorickém vývoji a odstranit špatné držení těla. Vaničkování je tedy zábavná, hravá a příjemná rehabilitace oproti Vojtově metodě. Formou jednotlivých metodických úchopů dítě cvičí a posiluje, či uvolňuje přesně ty svaly či svalové skupiny, které potřebují pomoci k dobrému vývoji dál. Jednotlivé cviky vycházejí převážně z kinestetických poznatků a tzv. Handligu, z čehož vychází oblíbená rehabilitační metoda Bobath koncept.

Význam kojeneckého plavání

Psychický – vytvoření si kladného vztahu k vodě. Radost z aktivity s rodičem. Prohloubení sociálního kontaktu a důvěry v rodiče. Rodiče zároveň tato aktivita motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče.11850816_1070674182945196_1184927293_n

Fyzický – pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla. Zesiluje se srdeční sval a tím dochází ke zvětšení srdečních komor. To zajišťuje dostatečnou a správnou výměnu kyslíku i v okrajových částech plic. Příznivým následkem je zvýšení vitální kapacity plic, pružnosti a rozpínavosti hrudního koše kojence. Dýchání je kvalitnější.

Podívejte se také jak vaničkování vypadá 

S vaším miminkem můžete cvičit i vy…

4a bříškoPrevence před utonutím – dítě které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat se umí zorientovat ve vodě. Má otevřené oči, umí zadržet dech, umí se nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným dostat ke břehu. Když upadne do vody je schopné zareagovat aniž by vznikla stresová situace. V jakém rozsahu dítě vše zvládá záleží na jeho schopnostech a hlavně trpělivosti rodičů. V žádném případě to však neznamená, že děti, které prošly kurzem plavání kojenců a batolat není potřeba hlídat.

Otužování – je to prevence před onemocněním. Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév,2b - šroubek b
sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu. Děti, které navštěvují plavání by mělo být více otužilé a tím pádem by mělo být méně náchylné k běžným nemocem, než děti, které neplavou.

Adaptabilita – vše je nové a neznámé, hodně vody, více hluku, jiné hlasy. To jsou podněty, které děťátko musí vstřebat a to mnohdy najednou. Proto je dobré také dětí na přechod do bazénu připravit.

Vaničkovat můžete s instruktorem nebo sama s výukovými videi, kde jsem jako virtuální instruktor. Podívejte se na 1. lekci, která je pro vás zdarma! Je to snadné a zvládne to každý.
Vstup do 1. lekce

 

Více otázek a odpovědí k vaničkování naleznete zde.

Fotogalerie vaničkujících miminek

A pokud by vás zajímaly názory ostatních maminek, tak se podívejte do referencí 🙂

Máte malé miminko nebo se na něj teprve těšíte a nevíte, jak na něj? Nejste si jistá, váháte, jak miminko zvedat a nosit v náručí tak, aby mu to bylo příjemné?  Podívejte se na nabídku video kurzu a knihy Handling a nošení dětí. K videím se můžete kdykoliv vracet a kniha je skvělým fyzickým doplňkem videí, kde se dozvíte mnoho důležitého v péči o miminko. 

 

Podívejte se zde

Máte zájem o vaničkování – kojenecké plavání u vás doma?

Zavolejte (607 257 624) nebo nám napište.

Můžete vaničkovat s instruktorem, nebo dle videí.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Top