Úvod > Poradna > Péče o miminko > Psychomotorický poradce – sed do W

Psychomotorický poradce – sed do W

Jak sedí vaše dítě? O sedu do W, který není správný pro vývoj

Právě si vaše batolátko sedlo? Hurá, gratuluji. Říká se, že přímý sed je vyvrcholením psychomotorického vývoje. Měl by totiž přijít jako úplně poslední. Tedy až po lezení, postavení se a dokonce i po prvních krůčcích. Protože teprve tehdy je svalový korzet natolik zpevněný a vyzrálý, aby udržel celé tělo v sedu. A aby se do něj vůbec dostal. Pokud vývoj dítěte probíhá bez „pomoci“ rodičů (posazování, zvedání za ruce, vodění za ruce), tak se dítě posadí tzv. ze stoje. Ono vlastně spadne na zadek a sedí. Existuje ale ještě jeden způsob, jak se dostat do přímého sedu. Z takzvaného nepřímého sedu. Dítě je na boku, opřené o nataženou ruku. A jakmile je dostatečně pevné (už by mělo lézt), přestane se o ruku opírat a vzpřímí se. 

Ale to se celé říká

Čím více dětí mám a čím více se s jednotlivými problémy v oblasti motorického vývoje setkávám, tím více věřím dítěti než tabulkám. Pokud tedy vaše dítě dříve sedí nebo stojí, než leze, není to špatně, pokud to udělalo zcela samo. Pokud jsme mu k sedu nepomáhali. Ono ví, kdy je dostatečně posílené, aby se posadilo a neničilo si tak předčasně záda. Samozřejmě sedět dřív než lézt má své stinné stránky. Jakmile dítě sedí, má to, co vždycky chtělo – výhled. Takové dítě se většinou ze sedu vytáhne do stoje a stojí. Následně pokračuje v kvadrupedální chůzi do stran. A poté se pustí do prostoru a vykročí. Jenže nelezlo. Tedy přeskočilo jeden velmi významný milník v motorickém vývoji. Lezení je velmi důležité z hlediska zpevnění celého těla a propojování mozkových hemisfér. Velmi často se fyzioterapeuté setkávají s „neohrabanými“ lidmi nebo třeba takový grafolog dokáže poznat, zda jste jako dítě lezli. Pokud tedy vaše dítě již sedí a ještě neleze, dbejte na to, aby se nestavělo k nábytku a snažilo se pérovat na všech čtyřech a začalo lézt. Dítě by správně mělo prolézt minimálně 3-4 měsíce, než začne volně chodit. 
 
Například v kurzech psaní se neučí psát, ale žáci lezou mezi kuželi a propojují pravou a levou mozkovou hemisféru.

Jak vaše dítě sedí

Všímáte si, jak vaše batolátko sedí? Existuje totiž jeden druh sedu, který není zcela správný pro zdravý vývoj. Takzvaný sed do W. Tento sed sebou nese možné důsledky a je dobré mu bránit. Může mít špatný vliv na růst, držení těla a vývoj vašeho dítěte. 
 
Jak sed do W vypadá? Dítě zadečkem sedí na zemi, kolena jsou od sebe a lýtka jsou vytočená do stran tak, že tvoří písmeno W. 
 
„Tato poloha není příznivá pro postavení kyčlí a kotníků, brání rotaci trupu a křížení přes osu těla, snižuje přirozenou stimulaci rovnováhy, zvyšuje pravděpodobnost neúspěšného rozvoje grafomotoriky“, říká fyzioterapeutka MUDr Olga Dyrhonová, se kterou jsem sed do W konzultovala. 
 
Protože takto začala sedávat má dcera, začala jsem se o tento typ sedu více zajímat a zjišťovat více informací. Na fyzioterapii v Motolské nemocnici jsme se setkali s lékařkou Olgou Dyrhonovou, která mi poskytla potřebné informace a poradila, co dělat a jak s dcerou pracovat. 
 
 V tomto sedu roste napětí kloubů a šlach, což může vést až k hypermobilitě. Často takto sedí děti, které mají slabé břišní a zádové svaly. Touto polohou si pomáhají k pohodlnému sezení, protože v jiných polohách obtížněji udržují rovnováhou. S dcerou jsme začali cvičit a posilovali bříško, ramena a záda. 
 
„V tomto sedu může docházet k poškození kyčle, protože W poloha je pro klouby nepřirozená. Kloub je vychýlen ze své osy a dalším pootáčením je tu riziko, že se poškodí, což vede následně i k vážným ortopedickým problémům v dospělosti.“ Říká dále Dyrhonová

Co tedy dělat?

Je to jednoduché. Pokud takto vaše dítě začne sedávat, nedovolte mu to. Pozorujte dítě a jakmile si bude takto chtít sednou, chytněte jej za ručičku a ukažte mu, jak si sednout jinak. Pokud tak dítě již sedět uvidíte, přehoďte mu nožičky a sed opravte. Protože v sedu do W jsou základnou nohy a drží tedy rovnováhu namísto svalů trupu a břicha, dochází k dalšímu oslabování a vzniká začarované kolečko, kterému je potřeba předcházet. Jestli pozorujete, že vaše dítě tak sedává delší dobu, při stoji má „vyvalené“ bříško, ramena dopředu a lopatky jako „křidýlka“ a záda kulatá, je potřeba zbystřit. Pravděpodobně má vaše dítě již bříško oslabené a je potřeba na něm zapracovat. Další problémy totiž budou přicházet. Třeba v podobě špatné chůze, plochých nožiček, vtáčení špiček, křivých nožiček (do X – v tomto případě totiž kolena směřují k sobě). Další vývoj bude určitě špatný. A to je škoda. Konzultujte proto vývoj svého dítěte s fyzioterapeutem a zvyšte přirozený pohyb venku. 
 

Jak sedět správně?

Je to dřina, ale zdraví našich dětí za to stojí. Co myslíte? Vašemu dítěti tak pomůžete stavět pevné základy, o které se bude moci opřít a jistě vám za to v dnešní době, při nedostatečném pohybu a sedavém zaměstnání, bude vděčné. Protože na každý malý problém se nabaluje další a další. Bylo by tedy fajn, aby těch problémů bylo od malička co nejméně a pomohli jsme našemu dítěti ve správném motorickém vývoji a správném držení těla.
 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.

 
Vanda S.

32 thoughts on “Psychomotorický poradce – sed do W

 1. Dobrý den Vando,zrovna takto začala sedávat naše 8měsíční dcerka..i naše 3letá takto sedí..píšete, že jí to nemám dovolit, vzít za ruku a posadit jinak..ta mladší ještě sama kromě tohoto sedu nesedí, mám ji tedy posazovat z tohoto kleku do klasického sedu nebo na 4 na kolínka? je dost živá a začíná se i stavět, je dost těžké ji hlídat, aby si takto nesedala a nestavěla, jak to mám udělat?:) A tip na nějaké jednoduché cvičení? Děkuji moc. Iva

  1. Dobrý den, „ta mladší“ sedět brzy bude, takže bych ji zatím dávala na 4. Jakmile se pak posadí do klasického přímého sedu, tak bych ji začala ze sedu W dávat do klasického či alespoň překážkového. Nestresujte se z toho. Nemůžete sed ve 100% vychytat, aby byl vždy správný. Pokud ji tak uvidíte, tak ji opravujte. Časem se sed do W ztratí. A pokud ne, tak bych navštívila fyzioterapeuta. S dětmi okolo 8 měsíce se cvičí docela špatně, protože jsou již dost těžké a zároveň mají svou hlavu. Doporučuji co nejvíce pohybu. Hlavně lezení. Slalom mezi kužely, lezení po různém povrchu. Ať má neustále nějaký pohyb. Pokud byste až bude chodit měla pocit, že má opravdu povolené bříško, navštívila bych fyzio. Ale zatím bych to neřešila. S pozdravem Vanda S.

   1. Dobrý den, máme to doma dost podobně, syn takto „sedí“ již asi 2M, nyní je mu 10M, výborně leze, staví se, obchází nábytek, chvíli vydrží stát bez opory, klasický sed zatím zvládá občas, ale není to ještě 100% a na denním pořádku, celou dobu se snažíme vyvarovat tomu jakkoliv mu pomáhat. Nyní přešel ve většině případu ze sedu W do překážkového sedu, nezdá se mi, že by měl nějaké jiné příznaky oslabeného bříška, jak je uvádíte výše. Máte tedy nyní situaci nějakým způsobe řešit? Děkuji

 2. Zdravím Vando, bohužel takto sedá i naše dvouletá dcera, donedávna jsem neměla tušení, že je to špatně. Všimli jsme si, že má nohy do X. Nyní sed neustále opravujeme. Myslíte, že s tím (myšleno nohy do X) jde ještě něco dělat, příp. poradila byste co a jak dělat, abychom toho co nejvíce dokázali zachránit a napravit? Děkuji

  1. Dobrý den, děti mají do 3 let často nožky do X. Vybočení kolen se postupně upravuje v závislosti na rozvoji svalů a vazů celé končetiny včetně svalů a vazů nohy. Bylo by dobré začlenit více přirozené pohybu, aby dítě posilovalo břicho. Plavání, lezení například. Pokud byste si všímali i po třetím roce nohou do X navštívila bych fyzioterapeuta, aby určil proč se tak děje a zahájil vhodné postupy. Jak říkám, může jít o ochablé břišní svaly, které způsobí zakulacení zad, přitažení kolínek s kotníků k sobě. Nebo může jít o plochou nohu. Pohyb a cvičení + opravování sedu je te´d to nej co můžete udělat. Popřípadě pokud byste chtěli mít klid na duši, že je vše opravdu v pořádku, tak můžete k fyzio již teď. Vanda S.

 3. Dobrý den, Vando, kdy jste u Vaší dcery zjistila, že takto sedí? Já to zjistila u našeho 13měsíčního chlapečka nyní, díky Vašemu článku, a sedí tak asi již delší dobu. Od jakého věku dítěte je vhodné to řešit s fyzioterapeutem?
  Syn už 5 měsíců leze, asi 4 měsíce chodí kolem nábytku, ale sám ještě ne. Sedí nejčastěji do písmene W, v překážkovém sedu, ale i v tom normálním. Snažím se ho opravovat, ale hned opět mění polohu a zase si sedne podle svého. Do kdy by se to mělo upravit? (Jak píšete v předchozím komentáři.)
  Díky moc za rady i za podnětné články! 🙂 Věrka

  1. Dobrý den, Věro, přesně si nevybavím měsíc, ale myslím si, že to bylo okolo 17. měsíce. Pokud je synkovi 13 měsíců, tak bych se ještě neznepokojovala. Protože ještě ani sám nechodí. Nemá tedy tak posílené bříško, proto tak pravděpodobně sedá. Počkala bych do nástupu samostatné chůze – jakmile bude schopný se i rozběhnout a nepadat, hezky zastavit. Osobně, pokud by byl W sed jediný ve kterém dítě sedí, začala řešit okolo 2 let. Myslím tím návštěvu fyzioterapeuta. Zatím bych opravovala, měla hodně aktivity, aby se tělíčko posilovalo. Syna bych nevodila za ruce, ať se naučí chodit sám. Ať hodně leze po různých pavučinách / prolejzačkách na hřištích, aby posiloval bříško, to je stěžejní. Opravujte, buďte trpělivá, vím, že se děti vracejí do špatného sedu sami. Ale vyplatí se to opravovat, pozorovat, podporovat pohyb a pokud je W sed jediný i v těch cca +- 2 letech, zašla bych za fyzioterapeutem. S pozdravem Vanda S.

 4. Dobry den,
  syn 10 m leze, stoji, chodi okolo nabytku. Sedne si obcas. Casto si hraje na kolinkach (napr u boxu s hrackami), kdy paticky ma po zadeckem, vadi tento druh sedu?
  Dekuji

 5. Dobrý den,dcera (8měs) sedí buď s nohama dopředu (ale nemá rovná záda), se zadečkem mezi patami (paty vtočené dovnitř) nebo na patách s koleny od sebe. Na cvičení rodičů s dětmi nám ale byl jako jediný správný sed prezentován sed na patách s koleny u sebe – je to prosím pravda? Dcera leze,staví se u nábytki, zatím nechodí. Děkuji Veronika

 6. Dobrý den

  mám dotaz prosim Vás zrovna jsem četla na stránkách ,,maminka.cz,,
  článek ,,sed do W,, že může být škodlivý pro děti do budoucna
  a pak jsou možné i rehabilitace. No a k dotazu dceři je 8 měsíců a když si hraje tak někdy má nožičky normálně před sebou a někdy má zase nožičku jednu normálně před sebou a jednu právě do ,,V,,. Někdy si to srovná hned sama a někdy zase já. Jinak dcera si sama stoupá k nábytku, leze pi čtyřech.Máme jí tu nožičku tedy rovnat? Nebo se to srovná samo, budeme
  muset chodit na rehabilitace? K paní doktorce jdeme až za 2měsíce, tak aby jsme něco nezanedbali. Děkuji za odpověď Magda

  1. Dobrý den, pokud dcerka sedí v tzv. překážkovém sedu, tedy jedna nožka dozadu a druhá dopředu, ničemu to nevadí. Vadí, pokud by byly obě dozadu, tedy do zmíněného W sedu. Ten byste pak měla rovnat a pokud by tak seděla i nadále více jak dva měsíce či tři, tak zajít za lékařem a prokonzultovat vývoj a možné způsoby nápravy 🙂 S pozdravem Vanda S.

 7. Dobrý den,
  mám dotaz, který se netýká sedu do W, ale snad mi poradíte. Syn má téměř jedenáct měsíců, více jak 2 měsíce se plazí, ale neleze. Asi 3 týdny se staví a v ohrádce se nyní s pomocí tyček posadí. Všude čtu, že za sed se považuje, když se dítě posadí samo ve volném prostoru. Jde tedy v jeho případě skutečně o sed? Jak moc vadí, že zatím neleze? I když není ve svém vývoji jeden z těch rychlejších, rozhodně na něj nespěcháme. Narodil se jako dvoukilový a nyní má 7 kg. Může i to hrát nějakou roli? Děkuji za odpověď Kristýna

  1. Dobrý den, Kristýno, povím vám nejprve můj osobní názor na ohrádku.

   Tato pomůcka není samo o sobě škodlivá, ale škodlivost vidím v jejím nadměrném používání.
   Zůstane-li dítě v ohrádce i poté, co se začne pohybovat, změní se dřívější útočiště ve „vězení“. Vývoj dítěte se může zpomalit. V druhém půlroce totiž potřebuje kojenec objevovat okolí – raduje se z nového pohybu, z toho, že se dokáže schovat rodičům, ale může být i zklamaný, že na některé předměty bez cizí pomoci nedosáhne. Maminky by proto měly začít ohrádku využívat jen krátkodobě a kvůli bezpečnosti potomka, například vytahují-li horký plech z trouby. Volný prostor je pro lezoucí kojence přirozenější, pro rodiče však znamená více práce a hlídání. Dítě ale potřebuje poznávat svět, protože díky plazení se rozvíjí nejen pohybově, ale i verbálně. Na lezoucí ratolest jsou rodiče nuceni více reagovat a mluvit. Ať už pojmenováváním předmětů, jichž se dotýká, nebo prosbami či zákazy: „Podej mi to“ nebo „Nesahej na to“. Dlouhý pobyt v ohrádce tak zpomalí nejen posilování zádových svalů, ale i komunikaci dítěte. Dítě se v ohrádce navíc často předčasně postaví, protože se ručkama chytí šprušlí a vytáhne se do stoje, místo toho, aby lezlo. Děti, které tráví velké množství času v ohrádce většinou právě nelezou.
   Vypustila bych tedy ohrádku a myslím si, že se vše rychle napraví, synek se vám začne více plazit a poté lézt. Pokud byste měla nějaké obavy o jeho vývoj, konzultujte je s pediatrem popřípadě fyzioterapeutem. S pozdravem
   Vanda S.

 8. Dobrý den,
  Syn(14 m) nám začal lézt až v jeho 11-ti měsících. Někdy v roce začal sedat do W. Má rozestup břišní stěny, chodíme na rhb. Syn se staví, obchází nábytek. Nijak mu nepomáháme za ručičky atd.necháváme ho aby si na pohyb přišel sám. Na posteli,na gauči si umí sednout i sám tak jak má,ve volném prostoru mu to stále nejde. Jen mne stále znepokojuje jeho sed. Máme nějak opravovat a jak? Ze všech stran slyším,že tak nemá sedět,ale sama sestra na rhb řekla,že to pro něj je takto přirozenější. Mám tedy ještě počkat až sám bude běhat a doufat,že se i správně posadí? 🙂
  Děkuji za odpověď, hezký den 🙂

  1. Dobrý den, nevím Báro, divím se že dr tvrdí, že sed do W je pro něj přirozenější, přitom vám každý lékař či fyzio řekne opak. Opravujte sed tak, že dáte jednu nožku dopředu – tedy překážkový sed. Věřím že to nic není a vše je v pořádku, ale prevence je důležitá. Dobře je, že jste vzhledem k jeho rozestupu břišních svalů sledování na rhb. I když jak říkám, divím se, že vaše dr tento sed „dovoluje“. Asi to myslí tak, že když nemá posílené bříško, ulevuje si tak, ale právě ulevovat by si tím W sedem neměl. No, ještě to s ní proberte 🙂 V.

 9. Dobrý den, náš syn 9m si takto zacina sedat take, nejprve se klekne u nabytku a nekdy si po chvili sedne takto do W. Jinak zatim se nestavi a sam si jinak nesedne, leze po 4. Mame nejak resit? Dekuji za odpoved.

 10. Dobrý den Vando, moc ráda bych Vás poprosila o radu. Mám dcerku 7 měsíců a je tak trochu rychlík. Před 14 dny začala lézt (velmi zdatně a rychle), chvíli před tím se začala zvedat u nábytku do vzpřímené polohy, zatím v kleku, posledních pár dní si začíná stoupat, opravdu se postaví. Problém je ale ve vzpřímené poloze v kleku, kdy ve chvíli, kdy ji neudrží nožky, sedne si mezi ně a vlastně sedí v uvedeném sedu do w. Co mám v tuto chvíli dělat? Mám jí ukázat klasický sed? Bojím se, aby si takto neničila nožky nebo si nezafixovala tento způsob sezení. Zabránit ji v tom bohužel není úplně reálné, má staršího sourozence, který si někdy hračky bere například na sedačku nebo stůl, aby mu do hry nezasahovala. Celý den je prakticky na zemi a ochablé bříško určitě nemá, vleže na zádech zvedá hlavičku.
  Děkuji

  1. Ještě bych se ráda doptala – při stoupání dcerka stoupá na špičky, někdy na narty, občas se vyhoupne, občas přes rytíře. Mám to nějak řešit nebo si na to přijde sama? Děkuji

 11. Dobrý den,
  dcera bude mít za 14 dní 1 rok. Chodí okolo nábytku, ale znepokoje mne, že chodí po kolínkách a má vytočené špičky ven a nyní si začala sedat do písmene v. Snažím se ji opravovat, ale vždy se sama vrátí do sedu písmene v. Co byste mi prosím doporučila? Předem mnohokrát děkuji za odpověď

 12. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, synovi bude 9 měsíců, plazí se, nesedí,neleze ale asi před týdnem se postavyl a teď si furt stoupá, ohrádku ani postýlku nepoužíváme. Využívá vše co jde. Dotaz je jestli to mám řešit s pediatrem už teď nebo ještě počkat? Snažím se sním být co nejvíce na zemi, ale vzteká se že chce stát. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Michálková

  1. Dobrý den, to děti někdy tak dělají a nemusí to znamenat, že nebude lézt. Jinak sed přichází až po postavení – většinou. Když se dítě pořádně pevné. Zatím bych to vůbec neřešila a uvidíte, že začne brzy lézt a sedět. Krásný den Vanda S.

 13. Dobrý den, ze sedu do W mám opravdu hrůzu. Můj první syn (dnes 3 roky a 3měsíce) též seděl do W a nikdo mi nechtěl poradit, po roce jsme byli poslái na rhb a tam jsme dostali jakože nějaký cvik, ale žádný zázrak. Od nějakých 18 měsíců jsme ho učila sed turecký a popravdě neděám nic jiného, než že ho 20x za den s manželem opravujeme, aby dobře seděl. Nohy ploché, do X. Navštívili jsme podiatrii a poctivě cvičíme. Od půl roka plave do dněška. V 10měsících lezl, ve 14měsícíh chodil sám. Mám 11měsíční dceru, před měsícem začala léz a stoupat si u nabytku a pomalu ho obchází, toto všechno střídá. Klasický sed – ani náznak klasického sedu. A začíná se též sedat do W. Co děláme špatně? Vývoj byl podle mě naprosto v pořádku, brzy ze krásně otáčela z břicha na záda a zpět. Pediatr řekl, že sed zatím nemám opět řešit, že je čas. Ale já už ted vidím, že to je zase špatně. Snžím se jí alespoň dávat kolínka pod sebe, ale je paličatá a nchceto. Co ted? Znovu si zařídit rhb. ? Děkuji

 14. Dobrý den. Mám syna 10 měsíců. Sedá si pouze do sedu W. Mám ho tedy opravovat do překážkového sedu? Mohu ho i posazovat s nozickami dopředu, když si tak nesedne sám? A ještě by mě zajímalo, zda už ho mohu posazovat do sedu v kočárku, sedacce či jidelni zidlicce? Děkuji za odpověď

 15. Dobrý den, je sed do w u 2,5leteho chlapce hodně velký problém? Je to můj synovec a doktorka jim prý tvrdí že to nevadí, ale podle toho co tu čtu, bych si tím nebyla tak jistá. Co s tím maji dělat? Děkuji za odpověď

 16. Dobrý den Vando. Dceři je 8,5 měsíce. Od necelých 7 měsíců se plazí a houpe se na čtyřech. Poslední 2 týdny se pokouší sedat a staví se na kolena kolem nábytku. Téměř ale přestala s pérovat a na 4 se staví jen když se chce opřít o nábytek. Nevím, jak ji motivovat k lezení. Dokáže sama udělat 2-3 „kroky“ , pak se ale vždy pustí a plazí se. Děkuji za radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top