Header Image

Vaničkování

VANIČKOVÁNÍ, NEBOLI KOJENECKÉ PLAVÁNÍ

Probíhá u vás doma ve vaší vaně. Je to kojenecké plavání, cvičení, neboli metodické kroky či úchopy, které přispívají k dobrému vývoji miminka. 

Miminko se při něm příjemně unaví, posílí, získá větší chuť k jídlu, rozhýbe se trávicí soustava a „problémy“ dokáží snáze odcházet. 

Při vaničkování se také naučíte zacházet s miminkem při běžném koupání. Zjistíte různé fígle, které koupání zpříjemní a udělá z běžné hygieny krásnou chvíli. Protože vodní prostředí je pro miminko velmi známé. Vyvíjelo se v ní celých 9 měsíců. 

Vaničkování je především krásná aktivita, příjemně strávený čas se svým miminkem, kdy se naladíte jeden na druhého a jste zkrátka spolu na jedné vlně. 

Tři nejlepší věci, které dá vaničkování vašemu miminku

pomůže od bolesti bříška

prohloubí a zkvalitní spánek

podpoří psychomotorický vývoj 

Plavání dětí do 3 let není o tom, naučit děti plavat, ale především o tom, aby děti získaly kladný vztah k vodě, vytvářel se a utužoval sociální kontakt s rodiči a strávili spolu hezký čas. Víte, co je nejkrásnější dárek pro naše děti? Z mého pohledu je to čas, který jim věnujeme. Žádné věci nenahradí společně strávený čas.

CHTELA BYSTE SE SVÝM MIMINKEM VANIČKOVAT?

S instruktážními videi

Videokurzy jsou natočení tak, aby jste zvládla vaničkovat doma i Vy či Váš manžel nebo babička. Vždy vše uvidíte z několika úhlů, lekce jsou přizpůsobené věku a dovednostem miminka a v našem online prostředí se můžete ke všemu kdykoliv vrátit.

S instruktorem plavání

Instruktor dorazí k vám domů a ukáže vám potřebné cviky a metodické kroky dle kterých s miminkem plavete do další návštěvy instruktora. Při další lekci vás naučí nové cviky. Lekce je vhodné plánovat co 14 dní, popřípadě dle individuální domluvy.

Vaničkovat mohou všechny děti od zahojeného pupíčku a nejlépe od ukončeného 6. věku týdne. Běžně se v domácím prostředí vaničkuje do 7.-8. měsíce věku. Poté se může přejít do výukového bazénu. 

Instruktážní videa

9. výukových lekcí instruktážních videí, které si můžete pouštět online kdykoliv a přesně podle nich plavat vám vydrží na celé vaničkovací období, tedy zhruba do věku 7. měsíců miminka. Stojí 1200,- a přístup k nim máte na 1 rok neomezeně. 

Pokud budete mít další miminko, tak vám přístupy opět udělíme – zdarma. 

Návštěva instruktora

Ve smluvený den a čas dorazí instruktor k vám domů a jedna jeho návštěva stojí 1 700,-. Doba návštěvy se pohybuje od 60 do 90 min. Miminko aktivně plave ve vodě cca 20-30 min. Dle věku a dovedností. Zbylý čas je věnován vysvětlování a případným dotazům. 

VYSTAVUJI FAKTURU, NA KTEROU MŮŽETE ČERPAT PŘÍSPĚVEK OD POJIŠŤOVNY. (NAPŘÍKLAD VZP 500,-)

Instruktážní videa

Videa si můžete pustit kdykoliv během dne. Miminko by nemělo být unavené ani hladové. Zkrátka dobře naladěné. S miminky do 3 měsíců věku doporučuji vaničkovat dopoledne. Lépe pak lekce zvládají. Se staršími můžete vaničkování propojit s večerní hygienou. Tedy vaničkovat a poté miminko běžně umýt. 

Stačí napustit plnou vanu, připravit miminko a pustit si příslušnou lekci u které jste skončili. A plavat dle instrukcí z videa. 

Návštěva instruktora

Jakmile dorazí instruktor k vám domů, tak se nejprve seznámíte, instruktor zjistí jak je miminko staré a jaké jsou jeho dovednosti. Poté se přechází do připravené koupelny a napustí se vana. Cviky vám nejprve ukazuje instruktor s miminkem a poté si je zkoušíte vy. Za jednu návštěvu vás instruktor naučí přibližně ty samé cviky jako v jenom výukovém videu. Návštěvy je tedy třeba opakovat a cviky přidávat s tím, jak miminko roste a také dle zvládnutí cviků. Návštěvy je dobré opakovat co 14 dní. Popřípadě co tři týdny. Během cca 6 návštěv vás instruktor naučí to samé, jako program 9 výukových videí. 

Vaničkovat zvládne každý. Ať už tatínek, nebo babička. Vždy je ale potřeba postupovat dle metodických kroků a cviků, které se naučíte. Miminku nemůžete nijak ublížit, pokud budete respektovat náladu, vývojové stádium miminka (tedy jeho dovednosti) a pokud budete cvičit přesně podle pokynů z videa, nebo dle pokynů, které jste dostala od od instruktora. 

1. lekci vaničkovnání máte možnost vyzkoušet zdarma a zjistit tak, zda jsou videa pro vás to pravé. 

Pokud chcete vaničkovat s instruktorem vždy dbejte na jeho kvalifikaci. Měl by mít certifikát „Instruktor pohybové výchovy a plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku.“ To zajišťuje jeho dostatečnou odbornost a způsobilost k vykonávání této činosti. 

Praha

Pokud jste z Prahy můžete vaničkovat buď se mnou, nebo s některou z našich instruktorek. 

Brno

V Brně máte možnost vaničkovat také s naším instruktorem

Jinak hledejte instruktora na internetu a ptejte se na jeho certifikaci. Pokud instruktora nemůžete sehnat, vyzkoušejte zda by vás to bavilo dle videí. 1. lekce je zdrama na vyzkoušení.  

Proč „plavat“? Má to nějaké pozitiva?

Plavání doma, tedy vaničkování, má mnoho výhod, pro ilustraci uvádím alespoň některá z nich. Ta ostatní sama poznáte na svém dítěti a jeho vývoji.

 • podpoření psychomotorického vývoje
 • pozitivně ovlivňuje srdečně – cévní systém
 • zlepšuje střevní peristaltiku – úleva od bolesti bříška
 • prohlubuje spánek
 • podporuje chuť k jídlu
 • adaptace na vodní prostředí a snadný a úspěšný přestup na bazén
 • otužování
 • komplexní posílení svalového aparátu
 • zvyšování kapacity plic
 • vytváření pevné citové vazby mezi rodičem a dítětem při společné činnosti
 • rehabilitace – eliminování a odstranění odchylek ve vývoji a špatného držení těla formou metodických kroků a úchopů

Vaničkování dokáže řešit některé problémy v motorickém vývoji a odstranit špatné držení těla. Vaničkování je tedy zábavná, hravá a příjemná rehabilitace oproti Vojtově metodě. Formou jednotlivých metodických úchopů dítě cvičí a posiluje, či uvolňuje přesně ty svaly či svalové skupiny, které potřebují pomoci k dobrému vývoji dál. Jednotlivé cviky vycházejí převážně z kinestetických poznatků a tzv. Handligu, z čehož vychází oblíbená rehabilitační metoda Bobath koncept.

Význam kojeneckého plavání

Psychický – vytvoření si kladného vztahu k vodě. Radost z aktivity s rodičem. Prohloubení sociálního kontaktu a důvěry v rodiče. Rodiče zároveň tato aktivita motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče.

Fyzický – pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla. Zesiluje se srdeční sval a tím dochází ke zvětšení srdečních komor. To zajišťuje dostatečnou a správnou výměnu kyslíku i v okrajových částech plic. Příznivým následkem je zvýšení vitální kapacity plic, pružnosti a rozpínavosti hrudního koše kojence. Dýchání je kvalitnější.

Podívejte se také jak vaničkování vypadá 

Prevence před utonutím – dítě které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat se umí zorientovat ve vodě. Má otevřené oči, umí zadržet dech, umí se nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným dostat ke břehu. Když upadne do vody je schopné zareagovat aniž by vznikla stresová situace. V jakém rozsahu dítě vše zvládá záleží na jeho schopnostech a hlavně trpělivosti rodičů. V žádném případě to však neznamená, že děti, které prošly kurzem plavání kojenců a batolat není potřeba hlídat.

Otužování – je to prevence před onemocněním. Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév,
sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu. Děti, které navštěvují plavání by mělo být více otužilé a tím pádem by mělo být méně náchylné k běžným nemocem, než děti, které neplavou.

Adaptabilita – vše je nové a neznámé, hodně vody, více hluku, jiné hlasy. To jsou podněty, které děťátko musí vstřebat a to mnohdy najednou. Proto je dobré také dětí na přechod do bazénu připravit.

Vaničkovat můžete s instruktorem nebo sama s výukovými videi. Podívejte se na 1. lekci, která je pro vás zdarma! Je to snadné a zvládne to každý.
Vstup do 1. lekce

 

Reference

Dobrý den Vando a maminky, když si vzpomenu na to, jak jsem si Tobika přinesla z porodnice a čekalo nás první koupání doma, v tu chvíli mě polil studený pot, že to nezvládnu a malého utopim – Určitě každá maminka zná tenhle nic moc pocit, nicméně stejně musíte zatnout zuby a postavit se k tomu čelem vpřed a ještě se u toho hrdinsky tvářit 😁😂. Prvních 14 dní koupání většinou probíhalo s pláčem a moc jsme se na to ani netěšili. Nedalo mi to a hledala jsem rady na internetu, jak „čachtání“ udělat příjemné. Najednou jsem narazila na stránku vanickovani a na Vandu, po zhlednuti videa (1.lekce), jsem se rozhodla dát stranou látkové lehátko a vykoupat „v náručí“ – sakra ono to funguje, pláč utichl, Tobik spokojen a znaven, já štěstím bez sebe a pyšná, že jsem koupací problém vyřešila 😊. První 3 měsíce Tobikova života jsem koupala už jen tím to způsobem, každým dnem jsem viděla, jak si Tobik koupání užívá a těší se na to. Po 3. Měsíci jsem dokoupila všechny lekce. Začali cvičit a zdokonalovat naší techniku plavání 😆😄. Před 14 dny když nás čekalo první potopení mě opět polil studený pot 😁, jsme opravdu už připraveni? No popravdě, poprvé to stálo za prd, ale nakonec jsme se k tomu postavili čelem a naší „techniku“ vypilovali 😊 👌. Dnes pokračujeme na další lekci a doufáme, že do šestého měsíce, to jest za měsíc a půl budeme připraveni jít na první lekci do bazénu. Tím to děkujeme Vandě, že videa jsou krásně zpracována a každá maminka i miminko zvládne vaničkovani doma. 😊 💟❤️💕 Pro nás je koupání zábava a velká legrace 😊😎✌️
Michaela Fořtová

Vaničkuji s mojí malou Aničkou doma a mohu říci, že jsem naprosto spokojená! Anička má vodu ráda, takže je tam jako „ryba ve vodě“ a líbí se jí to:) Díky videím paní Vandy se můžeme zdokonalovat obě dvě a užívat si plavání, je to skvělé! Paní Vanda je velice milá a ochotná, videa má krásně udělaná, vše je tam vysvětleno a názorně ukázáno. Doporučuji vaničkování i ostatním maminkám, miminko je potom opravdu spokojené:)
Markéta Picmausová

Šetříme, tak se koupeme všichni společně! Ne kecám, slyšeli jste už o Péče o miminko – vaničkování? Je to pecka! Teda hlavně proto, že pak dítě spí jak zabitý, což se pochopitelně dost hodí, že jo!!
Míša Tomešová

ZAUJALO VÁS VANIČKOVÁNÍ? PODÍVEJTE SE I NA DALŠÍ PRODUKTY

TÁTOVI A TAKY MÁMĚ
kniha

Těhotenstvím celá ta jízda jenom začíná… Kniha, ve které hovořím sice k mužům,  je vhodná jak pro maminky, tak tatínky. On totiž jejich klidný jednoduchý pohled (nadhled) je často právě ta věc, která nám ke spokojenému mateřství a péči o děti chybí

HANDLING
videokurz & kniha

Malá miminka jsou tak křehká a jemná ale není důvod se toho bát. Kurz handling Vám ukáže, jak se můžete se svým miminkem mazlit. Kurz je rozdělený podle věku a ukáži Vám v něm jak miminko přebalovat, zvedat, koupat, nosit a mnohem více.

 

VANIČKOVÁNÍ
výuková videa

Miminko je ve vodě jako doma, 9 měsíců v bříšku si vesele plavalo. Vaničkování je pro ně proto ta nejpřirozenější činnost, která je nejen uklidňuje ale pomáhá jim i s psychomotorickým vývojem.

MÁMĚ
kniha

Těhotenství a mateřství je parádní jízda, kniha Mámě vám pomůže ji zvládnout s grácií a nadhledem. Knížka, která je plná informací, faktů, triků a také jiných úhlů pohledů na péči o miminko a děti.

Top