Úvod > Příkrmy – recepty

Příkrmy – recepty

Recepty

DSC_5750cropsizePrvní zeleninové a ovocné kašičky

od ukončeného 6. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 5. měsíce

Mrkvové pyré

Oškrábejte mladou mrkev, umyjte ji a krátce vařte ve vodě, dokud nezměkne. Propasírujte (přes sítko),smíchejte s trochou vody, ve které se mrkev vařila, a podávejte.

Fresh applesJablečné pyré

Umyté jablko oloupejte a nastrouhejte najemno. Krátce vařte ve vodě. Po propasírování či rozmixování podávejte.

Banánová kaše

Oloupaný banán rozmačkejte vidličkou na hladkou kaši. Můžete přidat 2-4lžíce kojeneckého mléka (pokud kojíte, tak mateřského).

Podle těchto receptů můžete podobně připravit bramborové, brokolicové, květákové, kedlubnové a z ovoce broskvové, hruškové a meruňkové pyré.

Polévky

Mrkvová polévka s rýží

mrkevOd ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 2-3 mrkve, 1 polévkovou lžíci rýže, 2-3 kapky oleje

Postup: Očištěnou mrkev pokrájenou na kostky dejte vařit. Když voda vře, přidejte rýži a uvařte ji do měkka. Odstavte a ochuťte olejem. Mrkev a rýži vidličkou rozmačkejte nebo polévku rozmixujte.

Zeleninová polévka s kuřecím masem

Od ukončeného 7.měsíce, nekojené děti od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: Jeden menší kus kuřecích prsou, míchanou zeleninu (mrkev, hrášek, květák, brokolice), 2-3 kapky olivového oleje.

Postup: Umyté kuřecí maso dejte vařit společně se zeleninou. Po uvaření maso rozkrájejte na malé kousky a zeleninu rozmačkejte, nebo vše rozmixujte – podle preferencí dítěte.

Zeleninová polévka s krupicí

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete: mrkev, petržel, brambor, vodu, petrželovou nať, 2 lžičky krupice, 2-3 kapky oleje.

Postup: Mrkev a petržel nastrouhejte najemno a spolu s bramborem vařte 15-20 minut. Potom k polévce postupně a za stálého míchání přidávejte krupici a nechejte jí projít varem. Do uvařené polévky přidejte petržel a olej.

Hlavní jídla

Hlavní jídla s masem

Brokolicová kaše s kuřecím masem

Od ukončeného 7. měsíce, nekojené od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 2 brambory, 50g kuřecího masa, 3 kousky brokolice, špetku petrželové natě, špetku kmínu.

Postup: Brambory oloupejte a uvařte ve vodě, do které jste přidali drcený kmín. Ještě horké je rozmačkejte vidličkou a společně s malým množstvím vody, ve které se vařily. Kuřecí maso vařte ve vodě a rozmixujte. Brokolici připravte v páře, nebo uvařte a rozmačkejte vidličkou. (nebo rozmixujte). Vše zamíchejte dohromady a posypte nakrájenou petrželkou.

Ovesné vločky s masem

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete 0,5 l čerstvého kuřecího vývaru, 2 polévkové lžíce ovesných vloček, pár kapek olivového oleje, 50g vařeného kuřecího masa, 1 mrkev.

Postup: Ovesné vločky propláchněte pod tekoucí vodou a nasypte je do kuřecího vývaru. Za stálého míchání vařte asi 15 minut. Přidejte nadrobno nakrájené nebo rozmixované uvařené kuřecí maso a promíchejte. Na závěr přidejte nastrouhanou mrkev a ještě krátce povařte.

Těstoviny se salátem a masemtestoviny

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete 20g těstovin, půlku brambory pokrájené na kostky, 1 hrnek čerstvého kuřecího vývaru, 50g kuřecího masa.

Postup: Uvařte těstoviny. Kuřecí maso uvařte s bramborem. Rozmačkejte nebo rozmixujte. Zalijte vývarem a promíchejte s těstovinami.

Kuřecí prsa s mladou mrkví

od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 80 g kuřecích prsou, 2 mladé mrkve, pár kapek rostlinného oleje.

Postup: Kuřecí prsa umyjte a vařte ve vodě. Mrkev očistěte, nakrájejte na kolečka a také uvařte. Maso s mrkví propasírujte (příp.rozmixujte), přidejte rostlinný olej a promíchejte.

00222lKrůtí maso s brokolicovou omáčkou

od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 50 g uvařeného krůtího masa, 5 kousků brokolice, 100 ml mateřského nebo kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného o1eje,1 malý brambor.

Postup: Brokolici rozeberte na růžičky, umyjte ji pod tekoucí vodou a připravte v páře spolu s bramborami, nebo uvařte. Uvařenou brokolici a brambor rozmačkejte vidličkou, maso nakrájejte na malé kousky, přidejte ho k zelenině a zamíchejte. Do hotového jídla přimíchejte mléko a rostlinný olej.

Krůtí maso s krupicí

od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete :200 ml čerstvého zeleninového vývaru, 50 g krůtího masa, 20 g dětské krupice, pár kapek olivového oleje, 1 mrkev

Postup: Mrkev očistěte, nakrájejte na silnější kolečka a společně s libovým krůtím masem ji uvařte v páře do měkka. Zeleninový vývar přiveďte k varu, pomalu přidávejte dětskou krupici. Za stálého míchání nechejte zhoustnout. Krupičnou kaši, maso, mrkev společně s o1ivovým olejem rozmačkejte či rozmixujte ručním mixérem.

Telecí krém

od ukončeného 6. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: ½ hrnku pomletého telecího masa, ½ bramboru, 1/2 hrnku čerstvého vývaru, 1 lžičku petrželové natě, 1 lžičku olivového oleje.

Postup: Pomleté maso uvařte ve vývaru. Uvařený brambor rozmačkejte a promíchejte s masem, petrželkou a olejem.

 

Bezmasá hlavní jídla

Brambory s květákemprikrmy

Potřebujete: 1 velký brambor, 4 růžičky květáku, 4 lžíce mateřského nebo kojeneckého

mléka, 1 vaječný žloutek, 2-3 kapky oleje, špetku posekané petrželové natě.

Postup: Květák a brambory nakrájejte na malé kostky. Ohřejte mléko a přidejte květák s bramborami. Vařte cca 15 minut, v případě potřeby dolijte mléko. Na závěr přidejte žloutek, petrže1ku a pár kapek o1eje a nechejte přejít varem.

Těstoviny s mrkví, hráškem a květákem

Potřebujete: 2 polévkové lžíce těstovin, vody, 2 polévkové lžíce čerstvého nebo mraženého hrášku, 1 mrkev, 2 růžičky květáku, 1 vaječný žloutek, 1 lžička strouhaného tvrdého sýra.

Postup: přiveďte vodu k varu, přidejte mrkev,hrášek a květák. Přikryjte pokličkou a vařte,

dokud zelenina nebude měkká. Přidejte těstoviny a vaječný žloutek a vařte ještě 3-4 minuty. Posypte strouhaným sýrem.

Kedlubnová omáčka

Potřebujete: 1 menší kedlubnu,4lžice vody, trochu mateřského nebo 2 lžičky sušeného kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného o1eje, 2 lžičky mouky, 1 vaječný žloutek.

Postup: Kedlubnu o1oupejte, nastrouhejte najemno a poduste s vodou do měkka.V malém množství vody rozmíchejte mouku, sušené kojenecké mléko a přidejte za stálého míchání ke kedlubně. Přidejte vaječný žloutek a všechno dohromady vařte ještě pět minut.Na závěr pokapejte rostlinným olejem.

 

Kaše

Zeleninová kaše

od ukončeného 5. měsíce,

nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: 70 g dýně, 1 mrkev, 1 malý brambor, 2-3 kapky rostlinného oleje.

Postup: Dýni nakrájejte na malé kostky, očištěnou mrkev také. Brambor oloupejte a uvařte ve vodě. Zeleninu vařte asi 30 minut, občas promíchejte. Po uvaření rozmačkejte vidličkou, přidejte rostlinný tuk, rozmačkaný brambor a promíchejte. (nebo vše rozmixujte)

Banánovo-jablečná kaše

vahaod ukončeného 5. měsíce

Potřebujete: 150 ml kojeneckého mléka (nebo mateřského), 30 g jablka, 30 g banánu, 3 polévkové lžíce kojenecké kaše.

Postup: Jablko nastrouhejte, banán rozmačkejte vidličkou. Mléko smíchejte se 3 lžičkami kojenecké rýžové kaše. Na závěr kaši promíchejte s rozmačkaným ovocem.

Ovocná kaše

od ukončeného 5. měsíce

Potřebujete: 1/2 j abIka, 1 / 2 hrušky, 50 ml vody, 2 polévkové lžíce rýžové kaše,

Postup: Vodu přiveďte k varu a za stálého míchání k ní přidávejte rýžovou kaši. Jablko a hrušku oloupejte, nastrouhejte a přimíchejte k hotové rýžové kaši.

Rýžová kaše s ovocem

od ukončeného 5. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: 2 polévkové 1žíce kojenecké rýžové kaše, 250 m1 vody, kus banánu, 1l2 jablka

(můžete je nahradit jiným ovocem, které vašemu miminku chutná: hruškou, broskví, meruňkou).

Postup: Jablko oloupejte a nastrouhejte (pokud použijete jiné ovoce, rozmačkejte ho vidličkou). V horké vodě rozmíchejte kojeneckou rýžovou kaši a přidejte k ní rozmačkané ovoce. Zamíchejte.

Jablková kaše

od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 4 polévkové lžíce jablka nastrouhaného najemno, 1 polévkovou 1žíci krupice, 100 ml mateřského nebo kojeneckého mléka.

Postup: Kojenecké mléko uvařte podle návodu. Do horkého (ne vařícího) mléka postupně

přidávejte krupici a za stálého míchání uvařte středně hustou kaši. Nechejte ji mírně vychladnout a pak smíchejte s nastrouhaným jablkem. Pro obměnu chuti můžete místo jablkapřidat rozmačkaný banán, hrušku, broskev či jiné ovoce.

Rýžová ovocná kaše

od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete; 100 g rýže, 2 jablka, 0,4 1 kojeneckého mléka (pokud kojíte, použijte trochu

mateřského mléka)

Postup: Rýži rozvařte v kojeneckém mléku a přidejte kousky najemnonasekaných jablek. Podle potřeby rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte na hladkou kaši.

Top