Header Image
Úvod > Video kurzy > Masáže miminek

Masáže miminek

Masáže miminek krok za krokem

Přijímat dotek je pro miminko stejně silná potřeba jako přijímat potravu. Miminka se vyvíjela celých 9 měsíců v bříšku maminky. Právě jedním z důležitých smyslů miminka je hmat. Miminko tedy své okolí vnímá zpočátku prostřednictvím doteku na své pokožce. 

„Aby se malý člověk mohl dobře vyvíjet, potřebuje mnoho tělesného kontaktu.“

Doteky tvoří pouto

Něžnými doteky nedáváte svému miminku pouze lásku a bezpečí, ale techniky a postupy, které se při masáži používají, příznivě ovlivňují zdravotní stav a přinášejí uvolnění, stejně jako u jiných druhů fyzioterapeutické péče o tělo. V mnoha zemích a kulturách patří masáž k neodmyslitelné součásti péče o miminko. Maminky masírují nejen proti bolesti bříška, aby se zlepšilo trávení, ale také proto, aby podpořily správný růst a ohebnost kloubů. Cílem masáže kojenců je udržet dítě zdravé, předcházet potížím nebo je zažehnat ještě dříve, než začnou, a podporovat jejich psychomotorický vývoj. 
 

 
 
Miminka chtějí být nošena, držena a mazlena. To, že masáž dokáže ještě o něco víc, zjistíte v mých videích. 

14 unikátních videí, podle kterých můžete masírovat své miminko

Máte chuť své miminko masírovat a posílit vzájemnou blízkost se svým miminkem? Jste na správném místě. V každém videu je podrobný a přesný návod, jak se věnovat jednotlivým oblastem těla miminka. Zpočátku je dobré věnovat se jen některé části těla a až po 1. měsíci věku se můžete pustit do celkové masáže. Zde si povíme základní principy dětské masáže a poté se můžeme pustit do masírování.

Prostřednictvím masáže také můžete najít cestu jeden k druhému, což někdy po těžkém porodu nemusí být jednoduché. Naladíte se tak na stejnou frekvenci a dokonce můžete vyřešit případné poporodní trauma a umožnit tak vstup vašeho miminka do života uvolněně a s pocitem bezpečí.

Neklidná a uplakaná miminka, která bolí bříško, se dokáží při pravidelném masírování uklidnit, vyrovnat a zlepší se jejich potíže s trávením.

Doteky léčí

Masáž nepomáhá jen psychicky, ale také po fyzické stránce

 • pomáhá například rozvinout pravidelný spánkový režim
 • masáž stimuluje hmatové senzory, a tak podporuje vnímání vlastního těla, motorický vývoj a koordinaci pohybů
 • zlepšuje se prokrvení pokožky, posilují se svaly, ale napětí v těle se uvolňuje
 • masáž bříška pomáhá s trávením a uleví od bolesti, také se naučíte, jak miminku zatejpovat bříško a pomoci tak peristaltice střev
 • snižuje se hladina stresového hormonu (kortizolu), který tělíčko miminka zatěžuje nebo například tvoří bolest bříška či mělký a krátký spánek
 • vědecky je také doloženo, že masírované děti méně pláčou a déle spí
 • masáží akupresurních bodů přispějete k uvolnění dýchacích cest a čelních dutin
 • můžete také ulevit od bolesti zoubků a pomoci tak jejich prořezávání

Zaměřeno na předčasně narozená miminka

Výzkumy prováděné ve Spojených státech dokázaly, že předčasně narozené děti, jimž byla dopřána pravidelná masáž, přibývaly na váze rychleji a byly čilejší a aktivnější než miminka nemasírovaná. Rychlejší rozvoj byl také zaznamenán po neurologické stránce. Podobné a velmi důležité účinky známe u tzv. klokánkování, kdy jste s miminkem v kontaktu kůže na kůži. Toto mohu sama potvrdit, protože s naší předčasně narozenou dcerou Vandičkou jsme porodnici opouštěli o několik dní dříve než stejně narozená miminka a její vývoj byl téměř srovnatelný s miminky narozenými v termínu.

Spokojená maminka

V rámci boje s bolavým bříškem mého dvouměsíčního chlapečka jsem byla odhodlaná udělat všechno, co by mu mohlo pomoci. Nosila jsem v šátku, houpala v háčce, kapala babycalm, nejedla mléčné výrobky a pokoušela se alespoň trochu bezplenkovat. Pořád to ale nebylo úplně ono. Jelikož jsem už delší dobu moc ráda četla rady a návody Vandy S., narazila jsem i na článek o masážích miminek. Videokurz mi navíc přišel jako ideální, potřebuji na věci soukromí a dost času a Vítek ostatně taky. A od té doby masírujeme bříško denně, někdy i vícekrát, protože to očividně funguje. Hlavně když se v noci budí, protože se nemůže vykakat. Spolu s bezplenkovkou je to okamžitá úleva a můžeme jít za chvilku zase spát. Navíc bříškem to samozřejmě nekončí. Momentálně vedou nožičky. Je to takový krásný společný večerní rituál, chvilku plavčíme ve vaně, pak mu udělám masáž a pomalu se ladíme na spánek. Je to krásná společná intimita za kterou jsem moc ráda.
Barbora Herčíková

Základní postupy a principy v masírování
tahy a kruhy – provádíme dlaní či spojenými prsty a přejíždíme v přímých drahách kroužení palci – povětšinou na malých částech tělíčka (nožičky) pohyby vedené směrem od srdce – mají uklidňující účinky pohyby ve směru ke středu těla – povzbuzují miminko

Co vše je potřeba
K masáži miminka budete potřebovat výuková videa, ručník, dětskou deku a masážní olejíček (dbejte na jeho kvalitu). Doporučuji masírovat na zemi, kde se vedle miminka pohodlně usadíte. Mějte místnost dostatečně vyhřátou (až 28 stupňů). Části těla miminka, kterým se nevěnujete, můžete zabalit do deky. Mějte tlumené světlo.

Kde a kdy masírovat
Není tak důležité, kde se masáž provádí, ale místo by mělo miminko znát a cítit se v něm dobře. Doporučuji masáž provádět vždy na stejné podložce či dece. Miminko se na ní bude cítit v bezpečí. Na masáž si zpočátku udělejte prostor a čas, abyste byla v klidu a užívala si ji. Nikde není dané, který čas je ten správný. Každé miminko je jiné. Proto je na Vás, abyste vypozorovala vhodný okamžik. Můžete masírovat ve stejnou dobu, miminko si na ni zvykne, a tak se časem stane z masáže rituál, na který se bude miminko těšit. Jedna z možností je třeba zařadit masírování po večerní koupeli. Také záleží, jaký cíl masáž bude mít (uklidnění, podpoření vývoje a povzbuzení, nebo úleva od bolesti).

Nemasírujte když…
Nemasírujte miminko, které má horečku nebo které se před chvíli hodně najedlo. Masáži se také vyhněte, pokud jste ve stresu nebo nedokážete zajistit dostatečné teplo v místnosti. Není vhodné masírovat, pokud miminko šermuje ručičkama a masáži se viditelně brání.

Jak videa spustím a kolik stojí?
Pokud máte o videa zájem, vyplňte níže objednávkový formulář. Cena 14 výukových videí je 500,-. Přístupy ke spuštění v zabezpečené sekci budete mít nonstop (24h denně) a zůstanou Vám na 12 měsíců od data zakoupení.


Balíček masážních videí obsahuje 14 videí o celkové délce 62 minut

 1. masáž hlavy a obličeje
 2. masáž bříška a hrudníku
 3. masáž nožiček a chodidel
 4. masáž dlaní a paží
 5. masáž zad a zadečku
 6. masáž proti bolesti bříška – pomůže peristaltice a odchodu plynů pryč z těla
 7. masáž proti bolesti zoubků a pomoc při prořezávání
 8. masáž proti rýmě – masáž akupresurních bodů, které uvolňují dýchací cesty a čelní dutiny
 9. masáž k uvolnění a spánku
 10. masáž pro legraci – 3 říkanky
 11. masáž reflexních bodů na noze, která přispívá k uklidnění a má léčivé účinky na celý organismus
 12. masáž malého jogína, při které se protáhnou svaly, promasírují vnitřní orgány, uvolní se klouby, mizí napětí v zádech, hrudník se rozevírá a zlepšuje se tak dýchání
 13. tejpování bříška – podpoří chod střeva a uleví tak od bolesti bříška, dokáže také posílit bříško
 14. celková masáž – kombinace hlavy, bříška, hrudníku, nožiček a ručiček se závěrečným protažením a hrou

Máte zájem o balíček masážních videí?

Stačí vyplnit formulář.

Cena balíčku 14 videí v celkové délce 62 minut je 500,-. Neváhejte, připravila jsem pro vás milé překvapení!

  [bws_google_captcha]

  ZAUJALY VÁS MASÁŽE? PODÍVEJTE SE I NA DALŠÍ PRODUKTY

  TÁTOVI A TAKY MÁMĚ
  kniha

  Těhotenstvím celá ta jízda jenom začíná… Kniha, ve které hovořím sice k mužům,  je vhodná jak pro maminky, tak tatínky. On totiž jejich klidný jednoduchý pohled (nadhled) je často právě ta věc, která nám ke spokojenému mateřství a péči o děti chybí

  HANDLING
  videokurz & kniha

  Malá miminka jsou tak křehká a jemná ale není důvod se toho bát. Kurz handling Vám ukáže, jak se můžete se svým miminkem mazlit. Kurz je rozdělený podle věku a ukáži Vám v něm jak miminko přebalovat, zvedat, koupat, nosit a mnohem více.

   

  VANIČKOVÁNÍ
  výuková videa

  Miminko je ve vodě jako doma, 9 měsíců v bříšku si vesele plavalo. Vaničkování je pro ně proto ta nejpřirozenější činnost, která je nejen uklidňuje ale pomáhá jim i s psychomotorickým vývojem.

  MÁMĚ
  kniha

  Těhotenství a mateřství je parádní jízda, kniha Mámě vám pomůže ji zvládnout s grácií a nadhledem. Knížka, která je plná informací, faktů, triků a také jiných úhlů pohledů na péči o miminko a děti.

  Top