Nošení na těle

Nosit nebo nenosit? Kurz nošení u vás doma

Chtěla by jste nošení vyzkoušet? Nevíte si rady, jaké nosítko pořídit, jak správně uvázat šátek? Nabízím vám lekci nošení dětí u vás doma. Společně si vše ukážeme, vyzkoušíte si různé tipy šátků a ergonomické nosítko (Manducu). Vše vás naučím a vybereme, která možnost by pro vás a vaše miminko byla ta nejlepší.

Nerozmazlete, ale vymazlete si svoje miminko.

Jaký má vliv nošení dětí na jejich vývoj?

Možná si říkáte, vždyť já rozhodně nejsem taková ta maminka v batikovaném tričku a čelenkou na hlavě, která by své dítě nosila v šátku na břiše, protože to vychází z přírody. K těmto maminkám to asi sedí nejvíce, ale pojďme si společně říct výhody pro vás a pro vaše miminko a představit si i nejmodernější formu nošení a to v ergonomickém nosítku (Manduce). A hlavně překonat zastaralé tvrzení našich rodičů „Nenos to dítě, vždyť bude rozmazlený“.

Děti byly nošené po tisíciletí. Nošení dětí je také běžnou zvyklostí mnoha národů v Africe a Asii. Děti tam tráví většinu času s matkami a jsou součástí jejich denních činností. V Evropě tato tradice zanikla a to od dob našich prababiček. S postupnou „modernizací“ se odložily šátky a děti se přemístily do kočárků.

Čím dál tím více se maminky zajímají o dobro svých dětí a nošení dětí se postupně vrací, dokonce se z něho stává fenomén. Nošením dětí se zabývá i odborná veřejnost např. fyzioterapeuté, prenatální psychologové či neurologové. Nošení odpovídá přirozenosti lidského kojence a je základem pro uspokojení jeho tělesných a duševních potřeb.

Ještě si připomeňme, co u kojenců vyvolává poruchy chování:

Novorozenec má vrozenou potřebu přizpůsobit se svému novému prostředí. Pokud necháme toto přizpůsobení pouze na něm, bez jeho přirozeného očekávání strávit toto období u matky, může si vytvořit chybné vzorce chování:

  • chronická podrážděnost
  • nervózní a protestující pláč
  • trhavé pohyby
  • monotónní pohupování
  • tlučení hlavičkou o zeď
  • ustrašené cucání palce
  • nepravidelné dýchání
  • přerušovaný spánek aj.

Takovýto kojenec, který je přinucen sám hledat uklidnění a zapojení se, ztrácí spoustu důležité energie, kterou by mohl využít na růst a vývoj. Miminka by neměla zůstávat osamocena, i když je tento model ještě stále podporován některými rodičovskými „rádci“. Výzkumy zabývající se chováním dětí opakovaně potvrzují hlubší a častější strachy dítěte spolu s poruchami chování dítěte u tohoto stylu „odděleného“ rodičovství.

Pojďme si popsat pozitivní vliv na dítě i „nositele“

Výhody pro dítě:

  • Rychlejší adaptace na tento svět. Miminka často pláčou a rodiče si neví rady proč. Nakrmené je, vykakané, pochované, tak co by mu asi chybělo, nebolí ho bříško? Říkají si rodiče. Miminko se do 3 měsíců adaptuje na náš svět, zvyká si na jiné podmínky. Např. světlo, ležet rovně, tepelná regulace, příjem potravy atd. Pár věcí z toho hravě zvládnete zajistit vy, ale co pak, když novorozeneček pláče dál? Nosit v šátku či nosítku!! Nošením zajistíte všechny jeho ostatní požadavky – teplo, ucítí vaší vůni a uslyší tlukot vašeho srdce, schoulená poloha jako v bříšku, pohupování. Neznamená to, že musíte nosit pořád, ale prokládat nošení v denních činnostech miminka.
  • Nošené děti méně pláčou. Při srovnávání „nosících“ a „nenosících“ kultur vyplynulo zjištění, že nošené děti méně pláčou a to o 43%. Není dokázané proč, ale je to tak! Nošené děti působí spokojenějším a vyrovnanějším dojmem a jakoby zapomněly na běžné mrzutosti.

Dítě je v šátku v centru dětí, ale není centrem pozornosti. Nošením své dítě nerozmazlíte!

  • Rychlejší psychomotorický vývoj. Nošené děti získávají dle Dr. Ernsta Kipharda z univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem více podnětů pro svůj vývoj, než dítě, které leží v postýlce či kočárku. Neustálý pohyb matky jemně cvičí a trénuje svalstvo miminka, které tak nenásilně posiluje a zpevňuje.
  • Samostatnost – Je potvrzené, že nošené děti mají větší schopnost navazovat kontakty s okolím, jsou vnímavější, komunikativnější a dokáží se dříve osamostatnit. Je možné, že je to způsobené právě jistotou, že mu byla v ranném věku matka nablízku.
  • Vyrovnané dítě –   Intenzivní fyzický a zrakový kontakt s matkou přispívá k vývoji citových vazeb, emocionální a nervové rovnováhy. Matka je stále v zorném poli dítěte, nic mu neomezuje obzor. Je tedy možné usuzovat, že nošení přispívá též k rozvoji inteligence dítěte.

Výhody pro „nositele“

  • Citové pouto. Tím, že dítě matka přivede na svět, neznamená, že k dítěti automaticky cítí lásku. Velmi často se stává, že si cestu k dítěti rodič hledá delší cestu. Rodiče mají vrozený instinkt, jak se o novorozence starat, patří k ním i mateřská intuice, kterou mají některé matky velmi silnou, jiné jsou naprosto nejisté. Závisí to na množství hormonů – zejména prolaktinu a oxytocinu. Čím je vyšší hladina těchto hormonů je, tím více je matka schopna mateřského chování, která zpětně udržuje dostatečnou hladinu příslušných hormonů. Zde může nošení děti velmi pomoci. Je dokázané, že poporodní deprese se skoro nevyskytují u rodičů (matek), které své děti nosí. Neustálý kontakt matky a dítěte, časté kojení a dotyky udržují biologický systém v aktivitě.
  • I v případech kdy dojde k odloučení, nebo se nedostavuje dostatečné tvoření mateřských mormonů je nošení velkou pomocí!
  • Volnost – Když nesete dítě na svém těle, nejsou vám překážkou žádné schody, tramvaj, autobus či kopec. Při nákupu nemusíte řešit, jak zvládnout manipulaci s kočárkem a nákupním vozíkem současně. Máte také volné ruce.
  • Poznání – Díky nošení rychleji poznáte potřeby vašeho miminka a budete na ně moci reagovat rychleji a předejdete zbytečnému pláči.
Nošené děti vykazují mnohem lepší motorický vývoj a je zbytečná obava některých rodičů, že se nenaučí správně lézt či chodit.
Nošení dítěte v těsném nosítku napomáhá správnému rozvoji: sání, dýchání a motoriky. Toto vzniká na principu stimulace exteroreceptorů (receptory v kůži), proprioreceptorů (receptory ve šlachách, vazech, kloubech) avestibulárního aparátu (rovnovážný aparát), jež vedou informace do podkorových center mozku zodpovědných za řízení motoriky (hybnosti). Každá změna těžiště vede k odpovídající reflexní aktivitě svalů (posturální reaktibilita).
 

Chtěla by jste tedy nošení vyzkoušet? Nevíte si rady, jaké nosítko pořídit, jak správně uvázat šátek? Nabízím vám lekci nošení dětí u vás doma. Společně si vše ukážeme, vyzkoušíte si šátek (na lekce vozíme různé druhy) a ergonomické nosítko (Manducu). Vše vás naučím a vybereme, která možnost by pro vás a vaše miminko byla ta nejlepší.

  • Jsme vyškolené lektorky vázání šátku s kvalifikací Trageschule®
Máte také možnost pořídit si video kurz a knihu Handling a nošení dětí. Pokud nejste z Prahy, nebo preferujete online verzi kurzu a chcete vlastnit knížku, do které se můžete vždy podívat, nebo se vracet k videím, doporučujeme vám se podívat na nabídku, která obsahuji i návody vázání šátku. 

 

Podívejte se zde

 

 

Top