Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Což takhle dát si špenát…

Což takhle dát si špenát…

A proč ne rovnou ve 4. měsíci?

Tentokrát bude řeč o příkrmech a jejich zavádění. Ukáži vám také nějaké recepty, tabulky a návody, jak toho vašeho malého drobečka vlastně nakrmit.

4. nebo 6. měsíc? Zavřete to imunologické okno!

DSC_5738cropV poslední době (2-3 roky) se mluví o takzvaném imunologickém okně, které nastává mezi 4. a 6. měsícem. Zjednodušeně jde o to, že je miminko v tomto období schopnější přijmout cizorodé látky bez alergické reakce organismu. Testovalo se to někde, když se to praktikuje teprve tak krátkou dobu? Jaké to má vlastně následky v pozdějším věku? Co když právě brzké zavedení určité potraviny zapříčiní vznik alergie v pubertálním věku? Nikde žádná odpověď a tak už se i dnes setkávám s pediatry, kteří toto doporučují. Kde se ty okna začaly otevírat? Za velkou louží, samozřejmě… A my radíme, radíme, ale nezamyslíme se.

Když se na to podíváme selským rozumem, tak alergie dříve tolik nebyly. Sice žijeme v mnohem více znečištěném prostředí, působí na nás spousty nových vlivů a látek, ale také máme neustálou potřebu věci urychlovat a někam hnát. Alergii má teď skoro každé páté dítě. Proč to tak je?

Kojenec by se měl s cizorodými látkami setkávat přesně v tom čase, kdy je na to zralý:

  1. Začíná se zajímat o jídlo, které jíme my.
  2. Pokud dobře prospívá, je kojen a má ukončený 6. měsíc
  3. Pokud je na umělém mléce a vypije více jak 1l mléka denně a stále má hlad a má minimálně ukončený 4. měsíc.

 

Brokolicové bodýčko na 4 měsíční preventivní prohlídce

Dříve se brzké zavádění příkrmů nedoporučovalo právě z důvodů možného vzniku alergie, dnes zase naopak. Kdo se v tom máDSC_5256 vyznat? Já osobně bych se nestavěla ani k jednomu. Myslím si, že každá maminka by si měla po pečlivém uvážení a pozorování svého miminka rozhodnout, kdy je vhodné stravu zavézt a nejít s „trendem“. Pamatujte však, že pokud máte plně kojené miminko a nic mu nechybí a zavedete brokoličku ve 4. měsíci, tak to miminku opravdu nic nedá. Ani zmíněné snížení rizika vzniku alergie. (Možná naopak, to nikdo neví). Stejně tak pokud vám miminko prospívá na umělém mléce a nejeví ještě žádný zájem o vaší stravu, tak je zavedení dle mého názoru také zbytečné.

Dnes hodně pediatrů doporučuje i pro kojené děti zavedení příkrmu již ve 4. měsíci! Proto až budete odcházet ze 4 měsíční preventivní prohlídky a v ruce budete držet brožurku Zavádíme příkrmy HAMI, tak se prosím zamyslete i nad tím, z jakého možného důvodu jste tu brožurku obdržely, než jenom z nového názoru na imunologické okno. Možná, že má totiž paní doktorka na stole hrneček od Hami, nebo propisku od Hippu. Nebo že by mikina od Sunaru?

Ráda bych ve vás maminky podnítila zdravý selský rozum a vnitřní instinkty, na které se tak často zapomíná. Tím že miminku ve 4. měsíci přidáte k večeři zeleninu určitě nezajistíte spánek na celou noc, jak jsem se teď doslechla od své kamarádky, které to poradila pediatrička, protože se na ni maminka obrátila s tím, že v noci syna kojí velmi často. Tak dnes už se děti nazaplácávají kaší na noc, ale mrkví k večeři prosím. Hodně mě to pobavilo.

 Tabulka pro zavádění potravin dle věku dítěte a denní jídelníček vašeho miminka

Jaká konzistence, kdy, kolik a jak podávat?

  • DSC_1482První den podávejte 1-2 lžičky příkrmu (např. mrkev) a dokrmte mlékem (kojení/lahvička)
  • Druhý den podejte 4-5 lžiček stejného příkrmu jako první den
  • Třetí den nechte dítě sníst kolik sní. Zase podáváme stejnou potravinu, abychom zjistili, zda se neobjevuje alergická reakce.
  • Čtvrtý den vyzkoušejte jinou zeleninu. Například brokolici. Následující dny postupujte stejně jako při první potravině.
  • Sedmý den zařaďte bramboru a nechte dítě sníst kolik sní a zase jej pak dokrmte mlékem.
  • Během 2-3 týdnů by se měla nahradit polední mléčná dávku cca 150-200g příkrmu.
  • Asi 2 týdny poté, kdy dítě sní celou dávku přidáme maso.
  • První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše. Snažte se vyhnout úplnému mixování.
  • Ke zkoušení vyberte dobu, kdy je dítě v dobré náladě a vy nikam nespěcháte. Většinou se začíná obědem.
  • Dítě krmte v lehátku, nebo v autosedačce. Pokud již sedí, tak jej bezpečně usaďte do židličky.
  • Příkrm podávejte malou lžičkou.
  • Dítě za každý úspěch chvalte
  • Přečtete si tento článek
  • Pokud dítě nějakou potravinu odmítá, nenuťte jej

 Pokud se rozhodnete pro miminko vařit doma, tak vězte že je to to nejlepší, co můžete udělat.

Zde je pár mnou osvědčených receptů 🙂

Ještě připomínám fígl. Pokud je vaše miminko zvyklé na kupované skleničky a vy by jste mu chtěla vařit doma, ale nechutná mu to. Nezoufejte. Mám jednoduchý fígl, jak ho na domácí stravu krásně naučíte. Podávejte k obědu klasicky skleničku. Například kuřecí s brokolicí. Doma si připravte směs o stejném složení. Ze skleničky odeberte 2-3 lžičky a nahraďte je domácím jídlem. Každý den navyšujte dávku domácího na úkor skleničky.

Recepty

DSC_5750cropsizePrvní zeleninové a ovocné kašičky

od ukončeného 6. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 5. měsíce

Mrkvové pyré

Oškrábejte mladou mrkev, umyjte ji a krátce vařte ve vodě, dokud nezměkne. Propasírujte (přes sítko),smíchejte s trochou vody, ve které se mrkev vařila, a podávejte.

Fresh applesJablečné pyré

Umyté jablko oloupejte a nastrouhejte najemno. Krátce vařte ve vodě. Po propasírování či rozmixování podávejte.

Banánová kaše

Oloupaný banán rozmačkejte vidličkou na hladkou kaši. Můžete přidat 2-4lžíce kojeneckého mléka (pokud kojíte, tak mateřského).

Podle těchto receptů můžete podobně připravit bramborové, brokolicové, květákové, kedlubnové a z ovoce broskvové, hruškové a meruňkové pyré.

Polévky

Mrkvová polévka s rýží

mrkevOd ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 2-3 mrkve, 1 polévkovou lžíci rýže, 2-3 kapky oleje

Postup: Očištěnou mrkev pokrájenou na kostky dejte vařit. Když voda vře, přidejte rýži a uvařte ji do měkka. Odstavte a ochuťte olejem. Mrkev a rýži vidličkou rozmačkejte nebo polévku rozmixujte.

Zeleninová polévka s kuřecím masem

Od ukončeného 7.měsíce, nekojené děti od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: Jeden menší kus kuřecích prsou, míchanou zeleninu (mrkev, hrášek, květák, brokolice), 2-3 kapky olivového oleje.

Postup: Umyté kuřecí maso dejte vařit společně se zeleninou. Po uvaření maso rozkrájejte na malé kousky a zeleninu rozmačkejte, nebo vše rozmixujte – podle preferencí dítěte.

Zeleninová polévka s krupicí

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete: mrkev, petržel, brambor, vodu, petrželovou nať, 2 lžičky krupice, 2-3 kapky oleje.

Postup: Mrkev a petržel nastrouhejte najemno a spolu s bramborem vařte 15-20 minut. Potom k polévce postupně a za stálého míchání přidávejte krupici a nechejte jí projít varem. Do uvařené polévky přidejte petržel a olej.

Hlavní jídla

Hlavní jídla s masem

Brokolicová kaše s kuřecím masem

Od ukončeného 7. měsíce, nekojené od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 2 brambory, 50g kuřecího masa, 3 kousky brokolice, špetku petrželové natě, špetku kmínu.

Postup: Brambory oloupejte a uvařte ve vodě, do které jste přidali drcený kmín. Ještě horké je rozmačkejte vidličkou a společně s malým množstvím vody, ve které se vařily. Kuřecí maso vařte ve vodě a rozmixujte. Brokolici připravte v páře, nebo uvařte a rozmačkejte vidličkou. (nebo rozmixujte). Vše zamíchejte dohromady a posypte nakrájenou petrželkou.

Ovesné vločky s masem

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete 0,5 l čerstvého kuřecího vývaru, 2 polévkové lžíce ovesných vloček, pár kapek olivového oleje, 50g vařeného kuřecího masa, 1 mrkev.

Postup: Ovesné vločky propláchněte pod tekoucí vodou a nasypte je do kuřecího vývaru. Za stálého míchání vařte asi 15 minut. Přidejte nadrobno nakrájené nebo rozmixované uvařené kuřecí maso a promíchejte. Na závěr přidejte nastrouhanou mrkev a ještě krátce povařte.

Těstoviny se salátem a masemtestoviny

Od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete 20g těstovin, půlku brambory pokrájené na kostky, 1 hrnek čerstvého kuřecího vývaru, 50g kuřecího masa.

Postup: Uvařte těstoviny. Kuřecí maso uvařte s bramborem. Rozmačkejte nebo rozmixujte. Zalijte vývarem a promíchejte s těstovinami.

Kuřecí prsa s mladou mrkví

od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 80 g kuřecích prsou, 2 mladé mrkve, pár kapek rostlinného oleje.

Postup: Kuřecí prsa umyjte a vařte ve vodě. Mrkev očistěte, nakrájejte na kolečka a také uvařte. Maso s mrkví propasírujte (příp.rozmixujte), přidejte rostlinný olej a promíchejte.

00222lKrůtí maso s brokolicovou omáčkou

od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 50 g uvařeného krůtího masa, 5 kousků brokolice, 100 ml mateřského nebo kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného o1eje,1 malý brambor.

Postup: Brokolici rozeberte na růžičky, umyjte ji pod tekoucí vodou a připravte v páře spolu s bramborami, nebo uvařte. Uvařenou brokolici a brambor rozmačkejte vidličkou, maso nakrájejte na malé kousky, přidejte ho k zelenině a zamíchejte. Do hotového jídla přimíchejte mléko a rostlinný olej.

Krůtí maso s krupicí

od ukončeného 7. měsíce

Potřebujete :200 ml čerstvého zeleninového vývaru, 50 g krůtího masa, 20 g dětské krupice, pár kapek olivového oleje, 1 mrkev

Postup: Mrkev očistěte, nakrájejte na silnější kolečka a společně s libovým krůtím masem ji uvařte v páře do měkka. Zeleninový vývar přiveďte k varu, pomalu přidávejte dětskou krupici. Za stálého míchání nechejte zhoustnout. Krupičnou kaši, maso, mrkev společně s o1ivovým olejem rozmačkejte či rozmixujte ručním mixérem.

Telecí krém

od ukončeného 6. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: ½ hrnku pomletého telecího masa, ½ bramboru, 1/2 hrnku čerstvého vývaru, 1 lžičku petrželové natě, 1 lžičku olivového oleje.

Postup: Pomleté maso uvařte ve vývaru. Uvařený brambor rozmačkejte a promíchejte s masem, petrželkou a olejem.

 

Bezmasá hlavní jídla

Brambory s květákemprikrmy

Potřebujete: 1 velký brambor, 4 růžičky květáku, 4 lžíce mateřského nebo kojeneckého

mléka, 1 vaječný žloutek, 2-3 kapky oleje, špetku posekané petrželové natě.

Postup: Květák a brambory nakrájejte na malé kostky. Ohřejte mléko a přidejte květák s bramborami. Vařte cca 15 minut, v případě potřeby dolijte mléko. Na závěr přidejte žloutek, petrže1ku a pár kapek o1eje a nechejte přejít varem.

Těstoviny s mrkví, hráškem a květákem

Potřebujete: 2 polévkové lžíce těstovin, vody, 2 polévkové lžíce čerstvého nebo mraženého hrášku, 1 mrkev, 2 růžičky květáku, 1 vaječný žloutek, 1 lžička strouhaného tvrdého sýra.

Postup: přiveďte vodu k varu, přidejte mrkev,hrášek a květák. Přikryjte pokličkou a vařte,

dokud zelenina nebude měkká. Přidejte těstoviny a vaječný žloutek a vařte ještě 3-4 minuty. Posypte strouhaným sýrem.

Kedlubnová omáčka

Potřebujete: 1 menší kedlubnu,4lžice vody, trochu mateřského nebo 2 lžičky sušeného kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného o1eje, 2 lžičky mouky, 1 vaječný žloutek.

Postup: Kedlubnu o1oupejte, nastrouhejte najemno a poduste s vodou do měkka.V malém množství vody rozmíchejte mouku, sušené kojenecké mléko a přidejte za stálého míchání ke kedlubně. Přidejte vaječný žloutek a všechno dohromady vařte ještě pět minut.Na závěr pokapejte rostlinným olejem.

 

Kaše

Zeleninová kaše

od ukončeného 5. měsíce,

nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: 70 g dýně, 1 mrkev, 1 malý brambor, 2-3 kapky rostlinného oleje.

Postup: Dýni nakrájejte na malé kostky, očištěnou mrkev také. Brambor oloupejte a uvařte ve vodě. Zeleninu vařte asi 30 minut, občas promíchejte. Po uvaření rozmačkejte vidličkou, přidejte rostlinný tuk, rozmačkaný brambor a promíchejte. (nebo vše rozmixujte)

Banánovo-jablečná kaše

vahaod ukončeného 5. měsíce

Potřebujete: 150 ml kojeneckého mléka (nebo mateřského), 30 g jablka, 30 g banánu, 3 polévkové lžíce kojenecké kaše.

Postup: Jablko nastrouhejte, banán rozmačkejte vidličkou. Mléko smíchejte se 3 lžičkami kojenecké rýžové kaše. Na závěr kaši promíchejte s rozmačkaným ovocem.

Ovocná kaše

od ukončeného 5. měsíce

Potřebujete: 1/2 j abIka, 1 / 2 hrušky, 50 ml vody, 2 polévkové lžíce rýžové kaše,

Postup: Vodu přiveďte k varu a za stálého míchání k ní přidávejte rýžovou kaši. Jablko a hrušku oloupejte, nastrouhejte a přimíchejte k hotové rýžové kaši.

Rýžová kaše s ovocem

od ukončeného 5. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 4. měsíce

Potřebujete: 2 polévkové 1žíce kojenecké rýžové kaše, 250 m1 vody, kus banánu, 1l2 jablka

(můžete je nahradit jiným ovocem, které vašemu miminku chutná: hruškou, broskví, meruňkou).

Postup: Jablko oloupejte a nastrouhejte (pokud použijete jiné ovoce, rozmačkejte ho vidličkou). V horké vodě rozmíchejte kojeneckou rýžovou kaši a přidejte k ní rozmačkané ovoce. Zamíchejte.

Jablková kaše

od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete: 4 polévkové lžíce jablka nastrouhaného najemno, 1 polévkovou 1žíci krupice, 100 ml mateřského nebo kojeneckého mléka.

Postup: Kojenecké mléko uvařte podle návodu. Do horkého (ne vařícího) mléka postupně

přidávejte krupici a za stálého míchání uvařte středně hustou kaši. Nechejte ji mírně vychladnout a pak smíchejte s nastrouhaným jablkem. Pro obměnu chuti můžete místo jablkapřidat rozmačkaný banán, hrušku, broskev či jiné ovoce.

Rýžová ovocná kaše

od ukončeného 6. měsíce

Potřebujete; 100 g rýže, 2 jablka, 0,4 1 kojeneckého mléka (pokud kojíte, použijte trochu

mateřského mléka)

Postup: Rýži rozvařte v kojeneckém mléku a přidejte kousky najemnonasekaných jablek. Podle potřeby rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte na hladkou kaši.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

 

 

13 thoughts on “Což takhle dát si špenát…

  1. Naprosto souhlasím. Můj kamarád dietolog, diabetolog a obezitolog doporučuje podávat příkrmy až teprve tehdy, když si dítě samo řekne, že chce ochutnat. A rozhodně ne dříve, nežli od ukončeného 6.měsíce dítěte!!! A je pravda, že mému prckovi je 4 měsíce a když jím a piju, tak mě pozoruje.

  2. To je vtip? Zdali se to někde testovalo? Samozřejmě existuje řada takových studií. Některé z nich sledovaly několikatisícové soubory dětí. Na základě těchto studií pak vznikla dnešní výživová doporučení. A rozhodně nepochází všechny z Ameriky. Stačí trochu hledat. Ano, je matoucí, že se před pár lety doporučovalo něco jiného než dnes, ale o tom to je. V současné době se prostě přišlo na něco jiného. Stejně jako dříve se běžně děti posazovaly, dnes se to nedoporučuje a podobně. Možná, že za deset let budeme zase o něco moudřejší a opět se některá doporučení upraví, ale nejnovější studie mají ohledně příkrmů prostě takové výsledky. Doporučuji si dohledat všechny informace.

    1. Dobrý den,

      vtip to není. V současné době zase LP a jiní poradci doporučují „zajeté“ zavádění příkrmů. Nebo ještě jinak – až si dítě řekne. Samozřejmě si neřekne slovně, ale začne se zajímat o to, co jí maminka, nebo tatínek. Natahuje ručičku a chce ochutnat. U každého dítěte je tato zralost pozorována v jiném věku. Někdy v 6. měsíci, někdy až v 8. Samozřejmě to ale nebude ve 4, kdy se dítě sotva převalí na bříško, natož aby ho zajímala potrava pro matku. Toto je současná „novinka“. Asi ne mezi pediatry, kteří jsou také jenom lidé a jsou tlačeni farmaceutickými firmami a firmami vyrábějící příkrmy a pod. Nehaním nikoho, jen si myslím, že by se na vše mělo mít střízlivý a selský pohled. Slepě nevěřit tomu, co se kde říká či píše nebo doporučuje. Najít si informace a vyvodit si z nich vlastní závěr řadím jako PRVOTNÍ A VELMI DŮLEŽITÉ V DNEŠNÍ DOBĚ. Proto mě nezajímá žádná taková studie a hledat ji nebudu. Nesouhlasím s tím. Pokud vy nesouhlasíte s mým názorem, nic s tím neudělám. Ale nezlobte se na mě, když nechci do 4. měsíčního plně kojeného dítěte rvát lžičkou brambor s mrkví a na noc kaši, jen proto, že to někdo „vystudoval“. Myslím si, že intuice – a díky bohu, ještě nevymřela – by měla být v tomto případě silnější. Na věc mám jasný názor, a každý kdo navštěvuje tyto mé osobní stránky ví, že je spravuji a píši články já. Tento článek je psán také tak ostřeji, aby si to maminky uvědomily.

      S pozdravem a přáním pěkného dne

      Vanda S.

    2. Pokud se neco takoveho testovalo v Americe, jde tedy o umele zivene deti (vlastne nekolik generaci takhle krmenych).. Kojeni se nastesti i tam zacina znova rozsirovat, ale pediatri to neradi vidi… Divne, ze… Kazda maminka si muze svoje dite krmit jak chce… Znam maminky, co prikrmuji uz od 3 mesicu (protoze to je pro ne ten 4.mesic), dokonce jsem na vlastni oci videla jak 3 mesicni mimco dostalo bobika a maminka povidala jak to ji kazdej den a ze mu ten malej kelimek nestaci… No co… Kazda mame svuj rozum… Ja mam ted 3. dite a prikrmovani nas ceka za par dni… Prvni 2 jsem zacla prikrmovat v 7 mesicich a zadny alergie zatim nemaji, (ted je jim 8 a 9) z manzelovy strany alergie v rodine jsou… Malymu bude 6 mesicu a uz je dost zvedavej na to, co to ta mama dava do pusy, takze zacneme, ale rozhodne ne driv, nez v tom pul roce… Pediatricka mi dala brozuru a rekla muzete zacit, kdy budete chtit, je to jedno, zalezi na Vas a Vasem miminku… Stejne si myslim, ze nejaky studie jsou uplne zbytecny… Clovek je uz tak pretechnizovany a prechemizovany stvoreni, az hruza… Staci poslouchat svoje zivocisny instinkty, pokud je tedy jeste ten dotycny ma… Pokud ne, jsou tady pro nej ty studie… Sice to, co plati na jinem kontinentu a v jinem podnebnem pasmu, jine ekonomice apod. nebude fungovat tady stejne, ale to uz zalezi na inteligenci toho, kdo tu studie cte a co si z ni vezme, ze..

  3. Mam tri deti,prvni dve dcery byly na um,prikrmy jsem zavedla od 5.m a doma jim varila zeleninu,ze sklenicek jim nechutnalo.Ted mam syna,zitra mu je 7m a je plne kojen,presnidavky ovocne davam od zacatku 6.m ,pred par dny zacal sledovat co to jime,jelikoz mam jeste dalsi dve deti(4roky a skoro 3letou) tak jidlo varim tak aby z toho neco mely,takze sul skoro vubec a nekorenim.Dala jsem malemu ochutnat omacku s ryzi a nemel problem to spapat bez mackani a mixovani.A polevky davam taky od 6.m jako vyvar atd.Jasne ze ne cely talir,protoze vetsinou se uklidni u kojeni a pak hezky spinka.V tom kdy mam svemu diteti dat prikrmy jsem se neridila podle doktorky.Jinak libi se mi vas clanek o choditku.Sama jsem dceri koupila hopsadlo a pak jsem s ni musela jezdit na rehabilitace mela zkracene slachy …za me zkusenost a uz nikdy vice,ne ze bych byla lina resit ten problem,ale trapilo me uz jen to ze jsem to zavinila ja a je to tezke pak napravovat detskou nozicku.Za chvili ji budou 3 a porad ma tendenci chodit po spickach(uz to je jen o zvyku),samozdrejme chodi hezky ale obcas ji vidim jak cupita jako baletka…zakazala bych to stejne jako drogy!

  4. Mam dotaz k vaření mateřského mléko, v některých receptech i když to není velké množství se davá mateřské mléko s tím, že se má povařit, ale MM by se nemělo vařit tím ztrácí kvalitu …. do jakého stupně ohřívat aby se kvalita MM dodržela …

    1. Dobrý den, já bych MM vůbec nevařila. Přidala bych jej na konci vaření do již hotového pokrmu. Logicky vzato, tělesná teplota je okolo 37C – tuto teplotu bych při zacházením s MM (aby zachovalo své živiny a vitamíny) nepřekračovala. S pozdravem Vanda S.

  5. Dobry den, moc hezky clanek. Chtela bych poprosit o radu. Mam 7mesicniho syna. V 6 mesicich jsem ho zacala prikrmovat a prestoze mel jidlo spis navic ke kojeni, tak jsem zacala prichazet o mleko a i pres pokus o rozkojeni, uz je prakticky jen na UM. Ovsem nevim, jak mu spravne dodavat i tekutiny, jelikož nas pediatr.. no skoda mluvit. Predtim jsem ho nakrmila a cca 0.5-1h po jidle nechala dokojit. Prozatim ma rano UM, dopoledne ovoce, obed maso/zel a odpoledne nekdy jogurt, v16 UM a pred spanim UM a cca tu hodinu po jidle mu davam UM dle obvykleho denniho rezimu, ale nevim kolik. Nevim, zda vynechat po jdle UM, ale bojim se, aby mel dost tekutin. A take dalsi pro me celkem zahadna vec, kolik toho mleka by mel opravdu v tomto veku vypit? Predem dekuji a tesim se na dalsi Vase clanky. Jana

    1. Dobrý den, po dopolední a odpolední svačině bych nabídla UM – ale záleží, kolik té svačiny snědl – pokud více jak 150 – 200g, tak bych nabídla čaj – neslazený dětský. Po obědě bych opět dle snězeného množství nabídla čaj. Pokud již nekojíte tedy. Kdyby jste kojila, tak bych vždy nabídla prs.
      Neexistují tabulky, kolik by dítě mělo vypít, vše je strašně moc orientační a individuální. Každé dítě je jiné. Jednomu stačí málo, druhému ne. Pro malá miminka existuje takový orientační výpočet na 24 h (den): 150ml * kg / počet krmení za den. Ale to je pro mimi ještě bez příkrmů. Např. 150 x 6 = 900ml – za den. Dítě pije např. 8x, tak by na jedno pití mělo vypít 112 ml. Ale vyhla bych se slovu mělo – jak jsem řekla, posuzujte dítě podle toho zda čůrá, je čilé, aktivní… S pozdravem Vanda S.

  6. Taky o kazdem doporuceni hodne premyslim a zjistuji informace.Mam plne kojeneho 5mes syna a hrozne se uz min mesic zajima o to,co jim.Fascinuje ho vsechno,co kousu,piju,proziva to se mnou,mlaska,mele pusinkou,natahuje se.Tak ted dostal zkusebne mrkvicku,treti den uz mi obema rucickama chytal ruku se lzickou a cpal si ji do pusy:-).A ten treti den se objevila malinko krupicka na tvarich.Tak ted nedostava nic,nez to zmizi a jenom kojim.Taky pro neho mam ryzovou kasi bez prichuti,bez cehokoliv,kterou budu michat s mm.Tak to bych mu mozna mohla dat pred dalsi zeleninkou.Ale myslim,ze pauza nevadi.Ja myslim,ze zavadet prikrm drive ma vyhodu v tom,ze je dostatek casu na zkouseni po malych mnoztvich,vynechani v pripade reakce a taky jistota,ze je porad jeste k dispozici kojeni,coz se muze casem pokazit,neni uz tolik mleka a prikrm se potom zavadi bez kojeni…Me laktacni poradkyne rikala,ze se mam ridit miminkem a jeho chuti zkouset,a ze lepe,nez nahrazovat v pripade nedostatku mm mlekem um,je lepeprave od urciteho veku uz zavest rovnou prikrmky.Vase clanky se mi moc libi a umite to uzasne s miminky!!A jeste vyborne vypadate,reklama na materstvi:-)

  7. Dobry den,pani Vando, muzete mi prosim napsat, zda byste zavedla prikrmy u miminka 4,5 mesice,ktere skoro nespi a hodne place, krmeni vyzaduje po 1-1,5h ve dne i v noci a po vyzkouseni prikrmu spinka lepe?? A take,jak uz se tu psalo,asi mesic pozoruje kdyz jim,mlaska a mele pusinkou. A kdyz ho krmim ji tak,ze nestiham davat a pusu si muze roztrhnout:)..Take mozna zminit,ze ma temer 7kg a 68cm. Dekuji za odpoved a dalsi vase clanky,videa a pod.:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top