Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Kouzelná krabička aneb spásných 20 minut ticha

Kouzelná krabička aneb spásných 20 minut ticha

DSC_4197_FBUmíte roztahovat močový měchýř?

Potřebujete zrovna něco rychle udělat, utřít rozlitou misku s vodou pro psa, vybalit nákup, převléknout se, nebo si prostě dojít na záchod? Jenže ono vám to „něco“ nechce dovolit. Dožaduje se svého práva – tedy být všude s vámi a ve všem asistovat, popřípadě čumákovat, co děláte? No jo, ale vy hodně nutně potřebujete něco udělat. Takže co teď s tím?

Nechat dítě řvát a jít si na tu chvíli po svém a nebo ještě 3x zvětšit svůj DSC_4571obsah močového měchýře, a nebo prostě neprotřídit ten přetékající koš prádla? Babo raď!

Rodič „diktátor“nechá dítě řvát a jde si po svém. Však ono si musí zvyknou se samo zabavit a hlavně nebýt na mě závislé. Špatně – dopady vysvětlím níže.

 

Rodič „měkota“ zvětší svůj obsah močového měchýře a na záchod prostě nejde, počká až dítko vytuhne a bleskurychle zvládne všechny domácí práce, popřípadě je dodělá v noci se sirkami v očích.

 

Rodič „šikula“ vytáhne ze skříně onu kouzelnou krabičku a jde na záchod. V bytě je ticho. Matka si uleví po všech stránkách, dítě si ani nevšimne, že tam maminka není a je naprosto dokonale učarováno tímto „pokladem“.

 

Co je to kouzelná krabička?

DSC_5495yesUž ani nevím, kdo s tím přišel. Vlastně vím! Můj muž. Tímto bych mu zase chtěla upřít jeden z jeho objevů. Je to tedy košíček, krabička, cokoliv do čeho se dá dát spoustu zajímavých nevšedních věcí. Platí zde ale jedno velké a důležité pravidlo. Obsahem této krabičky nesmí být hračky. Zapomeňme tedy na všemožné didaktické, barevné, motorické, výukové kravinky od Lamaze za 600 Kč. Do krabičky patří pouze věci, které máte doma a ani nevíte, jak fungují.

 

Pokud to nebude pouze košíček, ale krabička, která má součástí otevírací víko, máte jako bonus extra 5 minut času pro sebe navíc.

 

DSC_5489yes
Úlovek z Turecka

Obsah: kolíček na prádlo, nevhodný dárek od tchýně – pomáda na rty (dobře zapečetěná). Pepřenka – bez pepře, vymytá a jako bonus červená čočka uvnitř – je hezky barevná a dokonce bude při zkoumavém mávání v dětské ručičce pěkně štěrchat – toto bychom mohli patentovat jako další kus z továrny Lamaze – akorát že zadarmo. Hih. Starý ovladač na televizi – pořádně vymydlený a bez baterek. Ovladače a staré telefony jsou naprostou bombou pro malé dětičky. Ještě ani neumí mluvit, ničemu nerozumí, ale jsou si 100% jisté, že telefon a ovladač jsou prostě number one v životě dospělých, tak proč se nechovat jako oni, že? Sítko na čaj, plastová lžička (tu zná z příkrmů), pásek k šatům, kapsička dovezená z Turecka jako suvenýr, náramky, co už DSC_5491yesnenosíte, „šejšej“ náhrdelník z cestovatelské bezstarostné éry, různé bavlnky, uzlíky, prázdný obal od krému.

Když hlídá děti muž, občas pak nacházím různé části nářadí – velký šroub – nejlepší je prý M12. (Nevím, jak na to muž přišel, ale při konzultaci tohoto článku s ním, na mě vyrukoval s pravdou, že železo chutná jako mateřské mléko a dcera se od něj nemůže odtrhnout) – No, toto nechám na vašem zvážení. Radit vám zde sypat šrouby svým dětem, to bych také mohla přijít o práci i o děti… Fantazii se meze nekladou. Dbejte však na bezpečnost.

Že to není hygienické?

DSC_5508yes
M12

Všechny věci, než uložíte do kouzelné krabičky, pečlivě vydrbejte, umyjte! Překontrolujte, zda se např.korálek nemůže lehce uvolnit. Také překontrolujte, zda gumička, na které jsou ony korálky, není zpuchřelá a nepřetrhne se. Je na vás, co uznáte za vhodné do krabičky dát. Nezapomínejte, že věci, které se celé vejdou do pusinky, tam nepatří. Nic, co by se dalo otevřít a zkonzumovat obsah, také ne.

 

 

 

A od kdy že tenhle fígl funguje?DSC_5471

Samozřejmě první úspěchy můžete pozorovat okolo 6. měsíce, velkým pomocníkem bude okolo 8. měsíce, kdy dozrává centrální nervová soustava a objevuje se takzvaná separační úzkost. S mírnou každoměsíční obměnou obsahu krabičky vám tato pomůcka vydrží velmi dlouho. Čím je dítko starší přidávejte sofistikovanější věci a počítejte s tím, že třeba takovou rtěnku malé dítě pak už i otevře a dokonce se bude snažit se namalovat.

 

DSC_5486yesJak často dávat?

Je to jako u všeho. Čeho je moc, toho je příliš. Proto tuto kouzelnou krabičku využívejte na kratší časový úsek třeba jen jednou denně. A pak na ní třeba na 2 dny zapomeňte. Čím déle ji dítě neuvidí, tím delší čas s ní stráví příště, když budete zrovna muset něco udělat. Pokud toho doma posbíráte opravdu hodně, tak hned nevystřílejte všechny vaše žolíky. Hezky pěkně je obměňujte a vždy, když budete potřebovat extra porci času navíc, použijte něco výjimečného, jako třeba starou peněženku, kam nastrkáte různé jiné fanty.

 

Počet věcí v krabičce

Bohatě stačí 10 kousků. Více tvoří chaos a dítě se nedokáže pořádně ponořit ani do jedné z nich.

 

DSC_5510yes
Number one u nás!

Hrát si na továrnu na hračky je nejen zábavné, ale také velmi přínosné. Není nic lepšího, než věci obměňovat, dítě stále seznamovat s novými věcmi, ve kterých reálně žije a vlastně ho tak neustále překvapovat. Barevní šustící pískající mončičáci omrzí totiž velmi rychle. A asi nikdo nemá na to kupovat každý týden ve Sparkysu kravinky za Boženu Němcovou nebo Palackého. Vždycky mě dokázalo překvapit, jaké věci dítě právě zaujme. O některých jsem si myslela, že budou fungovat na maximum a právě ty letěly vzad. Naopak pro mě méně atraktivní kousky zaujaly na dlouhou dobu.

 

A proč je podle mého názoru špatně nechat plakat?

Nejsem proti tomu nechat dítě chvíli stěžovat si, reklamovat a mručet. Do jisté meze. Pokud je toho však příliš a praktikujeme to všude – usínání, nenošení, nechování a pod, tak si tím velmi škodíte. V dítěti zakódujete, že se svých potřeb musí neustále dožadovat, dupat na plyn, rozčilovat se, upozorňovat na sebe, strhávat pozornost, aby vlastně něčeho dosáhlo. Věřte, že to jde i po dobrém. Své dítě si nerozmazlíte. Musíte na to fikaně. Ulehčit sobě, ale i jemu. Pokud však pozorujete jistou „vyčůranost“ např. v tom, že se chce dítě stále nosit a vy se stáváte jeho dopravním prostředkem, tak si k němu na zem sedněte, nechte ho po sobě lézt a prostě vegeťte.

 

Ještě připomínám, že krabičku musíte po chvíli zase sebrat a schovat, jinak její kouzlo vyprchá a nebudu fungovat.  

 

A jaké poklady fungují u vás? Máte nějaké další tipy?

 

Zdravím

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

 

 

4 thoughts on “Kouzelná krabička aneb spásných 20 minut ticha

  1. bezva nápad, syn -9 měsíců- spí v kočáře a já chystám krabičku 🙂 já pracuji a jsou doma s taťkou, tak snad občas pomůže 🙂

  2. Jee krabicka 🙂 to pouzivam taky. Akorat uz je to poradna krabice. Dcera si do ni sama sysli 🙂 Take jsem pro nechat dite hrat si s „ne“hrackama : hrnce,varecky atd

  3. Tohle jsem měla najít dřív 😀 Každopádně u nás taky ovladač a krytka objektivu….na příští dítě pořídíme tu M12, to vypadá velice slibně 😀

  4. Pěkný článek. Já používám kouzelnou peněženku – chci-li syna ostříhat, připravím si propriety, usadím dítko do židličky, podám onu kouzelnou peněženku (rozuměno mou peněženku, která je po většinu času třináctou komnatou – o to víc je pak lakavejsi) a mám času na stříhání než to celé vybrakuje 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top