Header Image

Dotazy k vaničkování

Nejčastější dotazy a odpovědi

Pokud by vás i přesto něco zajímalo a nenašla jste, co jste potřebovala, neváhejte mi napsat. Ráda vám odpovím.

Vaničkovat dle videí, nebo s instruktorem?

Záleží na vašich preferencích a také zda v okolí vašeho bydliště máte kvalitního certifikovaného instruktora, který by k vám domů docházel. Vaničkování s instruktorem má tu výhodu, že vám vše ukáže na živo a je to taková pomoc do začátku. Navíc se instruktora můžete zeptat na věci, které vás ohledně péče o malé miminko zajímají. Musíte však počítat s tím, že přijde ve smluvený čas a hodinu a miminko by mělo být připravené. Což se někdy těžko plánuje a miminko může být unavené, nebo ho něco bolet a hodina se nemusí vždy vydařit.  Vaničkování s výukovými videi je snadné a  zvládne jej každý. Video si můžete pustit kdykoliv chcete a neste vázání na instruktora. Ve videích jsem jako virtuální instruktor, který vám vše vysvětlí, několikrát opakuje a všechny cviky jsou natočené z několika úhlů tak, aby vám byl každý krok jasný. Můžete si vyzkoušet první lekci zdarma. (Jenom pozor, neutopte si telefon). 

Podívejte se na video, které vytvořily maminky, které cvičí podle výukových videí vaničkování

 

Učí se dítě vaničkováním plavat?

DSC_7717Vaničkování nemá za cíl naučit miminko plavat. Cílem je posílit a aktivovat svalové partie, které jsou potřebné k dalšímu správném vývoji. Učím základní plavecké kojenecké dovednosti, zejména formou hry. Pokud je dítě ve vodě spokojené, uvolněné, dokáže splývat, nevadí mu voda v obličeji, dokáže se orientovat pod vodou, nezmatkuje, umí se při hře potopit, jsem s cílem svých kurzů plně spokojena. Teprve po této adaptaci se můžu přistoupit k nácviku plavecké lokomoce (4-5 let).

Jak dlouho trvá lekce?

Délka pobytu ve vodě se liší s věkem a náladou miminka. Šestitýdenní miminko vydrží ve vodě maximálně 15 min a začíná být již unavené. Tříměsíční kojenec vydrží déle, lekce se pohybuje okolo 20 – 25 minut. Do šesti měsíců miminko zvládne 30 minutový pobyt. Dítě není schopno se déle soustředit a je i vyčerpané. Nemá cenu miminko tzv. „přetáhnout“, bylo by to pak škoda. Hůře se uklidňují a mohlo by po vyndani z vody i plakat. 20 minut vaničkování pro malé miminko je to samé jako hodina cvičení pro vás. 

Jaké máte zkušenosti a doškolujete se?4a bříško

Jsem certifikovaný instruktor kojeneckého a dětského plavání a manipulace s dětmi. Mám také kurz první pomoci, certifikát zdravotníka a plavčíka. Vaničkování se věnuji od roku 2011, pořádám kurzy, píši knížky a přednáším. Jen za poslední rok jsem navštívila více jak 100 různých rodin u nich doma. S většinou jsme se stýkali častěji v rámci vaničkování či handlingu a nošení dětí. Všem děkuji za krásné reference. Neustále se dále vzdělávám, a protože mě má práce baví, tak je i mým koníčkem. Vnímám všechny novinky a snažím se jimi inspirovat.

Proč plavat? Má to nějaká pozitiva?

Vaničkování má mnoho výhod, pro ilustraci uvádím alespoň některá z nich. Ta ostatní sama poznáte na svém dítěti a jeho vývoji.

  • otužování
  • pozitivně ovlivňuje srdečně – cévní systém
  • zlepšuje střevní peristaltiku
  • prohlubuje spánek
  • podporuje chuť k jídlu
  • adaptace na vodní prostředí a snadný a úspěšný přestup na bazén
  • vliv na kladný a komplexní psychomotorický vývoj
  • komplexní posílení svalového aparátu
  • zvyšování kapacity plic
  • vytváření pevné citové vazby mezi rodičem a dítětem při společné činnosti

Jaký má vaničkování význam?DSC_4831aabb

Psychický – vytvoření si kladného vztahu k vodě. Radost z aktivity s rodičem. Prohloubení sociálního kontaktu a důvěry v rodiče. Rodiče zároveň tato aktivita motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče.

Fyzický – pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla. Zesiluje se srdeční sval a tím dochází ke zvětšení srdečních komor. To zajišťuje dostatečnou a správnou výměnu kyslíku i v okrajových částech plic. Příznivým následkem je zvýšení vitální kapacity plic, pružnosti a rozpínavosti hrudního koše kojence. Dýchání je kvalitnější.

Prevence před utonutím – dítě které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat se umí zorientovat ve vodě. Má DSC_6460Cotevřené oči, umí zadržet dech, umí se nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným dostat ke břehu. Když upadne do vody je schopné zareagovat aniž by vznikla stresová situace. V jakém rozsahu dítě vše zvládá záleží na jeho schopnostech a hlavně trpělivosti rodičů. V žádném případě to však neznamená, že děti, které prošly kurzem plavání kojenců a batolat není potřeba hlídat.

Otužování – je to prevence před onemocněním. Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu. Děti, které navštěvují plavání by mělo být více otužilé a tím pádem by mělo být méně náchylné k běžným nemocem, než děti, které neplavou.

Adaptabilita – vše je nové a neznámé, hodně vody, více hluku, jiné hlasy. To jsou podněty, které děťátko musí vstřebat a to mnohdy najednou. Proto je dobré také dětí na přechod do bazénu připravit.

Kdy je nejvhodnější začít s vaničkováním?

DSC_5224bVšeobecně je dobré s koupáním ve velké vaně začít hned po zahojení pupíčku. Pokud byste potřebovali pomoci se základním úchopy, a jak správně ve vodě miminko držet a umýt, tak se můžeme domluvit ještě v době šestinedělí. Jako samotný trénink vaničkování pak nejraději zahajuji od 9 týdne věku, kdy je již miminko starší, více kouká, je schopné se více zapojit, vydrží delší dobu a také zvládne více cviků.

Proč začít s plaváním již doma?

Velkou roli zde hraje vlastní známé prostředí, ve kterém dítě lépe spolupracuje. Děti ve svém domácím prostředí DSC_7606b
získávají první zkušenosti s vodou a s tím, jak je s nimi ve vodě manipulováno. Také rodiče se naučí držení miminka a získají jistotu v manipulaci, která se jim bude hodit na bazéně, kde se potom budou moci plně soustředit na cvičení a hrátky. Teplota vody se řídí potřebou Vašeho děťátka a vana se napouští běžnou vodou bez chemické úpravy. Nesporná výhoda v domácím plavání je, že si můžete instruktorku pozvat, kdy to Vám a Vašemu děťátku nejlépe vyhovuje.

Jak vaničkování probíhá?

DSC_4809bJe potřeba mít doma vanu, která se napouští až k přepadu, vytvoří se malý „bazén. Děťátko plave bez plínky nebo plaveček. Při samotném „plavání“ se zaměřujeme na posilování břišních (pomáhá při kojeneckém nadýmání) a zádových svalů, učíme děti splývat na hladině s oporou a učíme děti pracovat s dechem tzv. „abecedou potápění“ (Pokud si to maminka výslovně nepřeje, není to nutné). Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady děťátka. Lekci je možné zakončit jemným otužováním. Po plavání je vhodné prokrvenou pokožku miminka promazat a to lze využít k jemné masáži, tu si můžeme také v jednoduché formě ukázat. Vždy respektujeme psychomotorický vývoj dítěte a veškeré pohybové aktivity ve vodě i na suchu z něj vycházejí.

Jak má být miminko připravené?

Bylo by vhodné, aby nebylo unavené a hladové. Vím, že se toto vše s tak malým miminkem špatně plánuje a vše je nevyzpytatelné. Malá miminka reagují na hladinu cukru v krvi, jakmile je nízká, začnou plakat a dožadují se jídla. Spustí tak alarm, který je chrání před „smrtí“. Je to přirozený pud. 

Co vše si mám doma připravit?

K vaničkování stačí umytá velká vana. Ručník či tetra plenu pro miminko a potřeby, které potřebujete po koupání. (Olejíček, krém, plenu, oblečení). Dobré je mít také připravený teploměr do vody. Pro vás je vhodné mít tričko s krátkým rukávem.

Proč je tak důležitá poloha na zádech?DSC_5161b

Poloha na zádech je velmi důležitá z mnoha důvodů. Pokud dospělý člověk neumí plavat, nezačne se hned učit „prsa“, ale musí se naučit položit na hladinu a splývat. Naučí se tak dýchat, vyrovnat se, uklidní se a pochopí vztah mezi sebou a vodou. V poloze na zádech miminko cvičí velmi důležité svaly. Přímé a šikmé břišní svaly, šíjové svaly,  stehenní svaly a mnoho dalších, které jsou potřebné pro správný vývoj dítěte. Pakliže mi miminko zvládne základní cviky na zádech, teprve poté přecházím na polohu na bříšku.

Co je to bojkot polohy na zádech a jak dlouho trvá?

Bojkot polohy na zádech nastává okolo 4-5 měsíce věku dítěte. Většinou tehdy, když se miminko naučí samo otáčet ze zad na bříško. Poloha na zádech už není tak zajímavá, strávilo v ní všechen čas do narození. V tuto chvíli chce být dítě i ve vodě nejvíce na bříšku a při polohách na zádech začne projevovat nespokojenost. Každé dítě je jiné a jinak dává najevo, když se mu něco nelíbí. Některé děti to prostě přežijí s menší snahou o rozptýlení (zpívání, nebo hračky) a jiné se na záda vůbec nedají položit a spustí řev. Pokud u vás nastane, vše si vysvětlíme a ukážeme fígle a hlavně si povíme, jak miminko ve vodě zabavit a přemluvit. Bojkot netrvá dlouho, většinou jde o jednu či dvě situace, kdy miminku ukážeme, že je na zádech stále sranda zase se mu tam líbí. Někdy to může ale trvat i déle. (3 týdny). Je pak lepší se na další hodinu domluvit, až když je bojkot pryč.

Mohou vaničkovat všechny děti?

Vaničkovat mohou všechny děti. Bez rozdílu.

Jak je to s atopickým ekzmémem? DSC_7401b

V první řadě je dobré vědět, že atopický ekzém se dá diagnostikovat až od 3 let věku. Do té doby se obranyschopnost a imunita dítěte ještě vyvíjí. Označit 6 ti měsíční miminko jako atopika a myslet si, že jím bude celý život, je špatně. Mnoho dětí, které jsem vaničkovala a jsou jim už 3-4 roky ekzém nemají. Byť jim byl diagnostikován pediatrem. Pokud má vaše dítě ekzém, nebojte se, je velká pravděpodobnost, že sám prostě vymizí a ve dvou třech letech po něm nebude ani památky. S ekzémem by se děti měly koupat méně často, protože časté koupání pokožku vysušuje. Doporučuji s vaničkovat 2x týdně a spojit to s hygienou. Pokud chcete chodit od 6 měsíců do bazénu, tak doporučuji bazén se slanou vodou.

 

Jakou teplotu by měla mít voda ve vaně?

5c chobotniceVodu je dobré postupně snižovat. Ale také záleží, zda chcete od 6 měsíců chodit do bazénu. V bazénech se teplota vody pohybuje různě. Někde mají 32 stupňů a někde jen 29 stupňů. Pro novorozence a miminka do 6 měsíců doporučuji ponechat teplotu 37. Za předpokladu, že chcete navštěvovat od půl roka lekce v bazénu, bylo by dobré za 3 měsíce klesnout z 37 na alespoň 33-34. Dětem se také v chladnější vodě lépe cvičí. Nicméně zase záleží na daném miminku. Línějším dětem s chabým svalovým tonusem se dává voda chladnější, aby více svaly zatínaly a tím lépe cvičily. Dětem s velkým svalovým tonusem (spastikům) doporučuji vodu ponechat teplejší, aby se dokázali uvolnit. Také pokud se miminko prohýbá do luku, je lepší nechat teplejší.

Jak často s miminkem cvičit?

Ode mě se naučíte potřebným metodickým krokům, formou jichž pak plavete s miminkem sama až do mé další návštěvy. Pokud zvládnete 4x týdně je to zcela báječné. Pokud každý den, je to dokonalé. Aby mělo vaničkování nějaký smysl, je dobré alespoň 2-3 týdně cviky provádět.

Jaká denní doba je vhodná pro vaničkování?

Všeobecně nezáleží na čase, ale na tom, jak se k tomu postavíte vy. Ale také platí, že večer bývají děti již unavené, ve vodě nevydrží tak dlouho a necvičí tak hezky. Vaničkování je může také tak rozproudit, že mohou mít pak problém zabrat. Většinou ale rodiče vaničkování spojuji s večerní hygienou. Kdy se zavaničkuje a poté se miminko omyje.

Mohu jít do vany s miminkem i já?

Samozřejmě. Je to moc příjemné a je to krásný zážitek. Pokud si troufnete sama, můžete jít hned. Pokud ne, můžeme se domluvit a já vám ukáži různé finty, jak se do vody s miminkem dostat (tedy v jaké pozici jej mít) a také jak se dostat zase bezpečně ven. Také vám ukáži cviky, které s miminkem ve vodě můžete dělat, jak si jej na sebe položit.

Co je cílem vaničkování?

plavecké dýchání, splývání – rovnováha ve vodě, potopení, zanoření a orientace pod vodou, pády a skoky do vody, záběrové dovednosti a rozvoj pocitu vody.

Musím miminko učit abecedu potápení?kolazb

Nemusíte. Volba je na vás, ale byla by škoda, kdyby jste to alespoň nevyzkoušeli. Je krásné pozorovat, jak už tak malémiminko dokáže reagovat. Rodiče bývají fascinovaní, že jejich takřka 4 měsíční miminko umí na signál zatajit dech a potopit se pod vodu. Sami děti pak mají radost, že se jim to podařilo. Doporučuji si přečíst tento článek, kde je vysvětleno, k čemu je potápění dobré. Může totiž i zachránit život.

Nevadí, že jsou pod vodou i ouška?

Nevadí. V maminčině bříšku je také mělo ve vodě. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. Ouška je vhodné po koupeli vytřít vatovým tamponkem nebo čtverečkem. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody. Zánět středního ucha tvoří bakterie, která je v oušku. Neznamená tedy, že děti, které se potápějí, trpí více na záněty. Stejně tak může mít zánět středního ouška miminko, které nebylo nikdy pod vodou, ale nafoukalo mu do ouška, nebo to má prostě dědičné a zánět získalo ze „zadní“ rýmy.

Za jak dlouho po vaničkování mohu jít s miminkem ven?

Po koupání je třeba miminko pořádně vysušit včetně oušek a nechat jej alespoň 30 min adaptovat se na teplotu vzduchu a tzv. vychladnout. Poté můžete jít ven. Adaptaci po vodním prostředí nepodceňujte hlavně pak v bazénech.

 

Co dělat, když mi miminko vyklouzne z ruky, a nebo si lokne vody?

Velmi často se stává, že si miminko lokne v poloze na bříšku, nebo při nácviku potopení. Nic se neděje. Zachovejte klid, miminko sbalte do klubíčka a v klidu jej houpejte. Vše si ukazujeme na první hodině. Miminko na sebe také přebírá vaše reakce. Zjednodušeně řečeno, pokud zpanikaříte, začnete křičet, miminko v rychlosti vyndáte z vody a začnete s ním třás, jednoduše bude více v šoku z toho, co jste s ním udělala, než z toho, že se napilo vody. Pokud zachováte chladnou hlavu a tzv. celou situaci zaženete do „autu“ miminko si toho často ani nevšimne. Zasmějte se, zpívejte a pokračujte dál, jako by se nic nestalo. Hrozně moc to funguje a je to pravda.

Co dělat, když mi miminko ve vodě pláče?

Většinou mají kojenci koupání velmi rádi. Trávili svůj dosavadní život v děloze plné vody. Voda byla teplá a příjemná, kolem sebe měli velmi málo prostoru, slyšely tlukot matčina srdce a světlo nebylo ostré.

  1. Při šetrném a citlivém (empatickém) zacházení většinou nemají kojenci problém s koupáním. Občas se stává, že se jim koupel nelíbí a vy nevíte proč. Dávají to najevo propínáním a pláčem. Pravděpodobně se sama sebe zeptáte, zda nemůže být miminko třeba hladové, nebo nevyspalé. Pokud nenajdete sama příčinu, poradím vám, proč by to asi mohlo být a také jak problém vyřešit.
  2. Má nemilou zkušenost s jedním z prvních koupání. Nešetrné zacházení sestry v porodnici. Nebo si dokonce
    možná vody i loklo. Zde pomůže pouze správné a něžné zacházení a opětovné získání důvěry v osobu, která o něj pečuje.
  3. Voda není dostatečně teplá. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 37°C. S postupným stářím miminka se snižuje.
  4. Světlo, do kterého se dívá, ho oslňuje. Nikomu není příjemné se dívat přímo do žárovky. Proto maminkám radím, aby osvětlení v koupelně nebylo ostré. Stačí umístit do rohu místnosti lampičku.
  5. Chybí jim těsný prostor kolem sebe – cítí volnost, na kterou není doposud zvyklé. Tento problém se dáDSC_3711 vyřešit velmi snadno, a to pomocí obyčejné látkové pleny, do které miminko zabalíte a společně s ní vložíte do vody.
  6. Sání – miminko se často uklidní sáním. Mohl by zabrat dudlík? Nebo proč rovnou nevyzkoušet společnou koupel a miminko nakojit ve vodě? Ukážu vám, jak se společně s miminkem koupat, jak ho správně držet a unavit.
  7. Nervozita rodiče, zda dělá vše správně. Miminko vaši nejistotu vycítí. Důležitá je pohoda a koupat ve správný čas. Nepospíchat, být dobře naladěn a chtít si společnou chvíli užít.
  8. Nerespektování nálady dítěte. Vycítit ten správný čas je velmi těžké, chce to chvíli cviku. Určitě nekoupeme miminko, které je hladové, ospalé, nebo mu chybí kontakt s blízkou osobou. Měly by být uspokojeny všechny jeho potřeby. A které že to jsou? Podívejte se na SPOKOJENEC.

Na hodiny vaničkování se můžete přihlásit i se svou kamarádkou, či kamarádkami. Nejvíce se mi sešly 4 kamarádky. Po každém vaničkování to dopadlo takto… Posuďte na fotce

DSC_2069b

 

 

Dozvěděli jste se to, co jste potřebovali? Pokud ne, napište mi do komentářů a já se budu snažit na vaše dotazy odpovědět a zařadit je mezi stávající.

Vanda Schreierová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top