Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Bílej zadek volá o pomoc

Bílej zadek volá o pomoc

Mazat, nebo nemazat?newborn baby on parent's hands

Co vás napadne, když si položíte otázku, co vše je potřeba pro nové miminko pořídit? Mě napadl kočárek, oblečení a kosmetika. Potřebovala jsem z toho jen to oblečení a kočárek. Kosmetiku minimálně. Je péče o pokožku kojence tak moc důležitá, jak se všude píše? Víte o tom, že narůstá počet dětí, které trpí atopickým ekzémem již od narození? A také těmi, kteří jsou velmi dlouze a často opruzeni?

Jakou kosmetiku miminko potřebuje?

 • jemné mýdlo – výborné je od Weledy
 • pro novorozence líh na pupíček – např. Cutasept
 • krém na pokožku (Weleda, Nivea Baby, Sebamed, Hipp)
 • krém na opruzeniny (Bepanthen, Sudocreem, Aviril, Rybilka, Weleda, Purelan)

Pokožko maž!Newborn baby swim

Šampony a vše další je zcela zbytečné. Čím více prostředků na miminko budeme dávat, tím větší šance, že si jeho pokožka na ně zvykne a přestane přirozeně fungovat. Čím více budeme promazávat, tím více budeme pokožce dávat signál, že hydratace přichází z venku a přestane tedy tělíčko promazávat samo. Jakmile pak přestanete dítě pravidelně mazat, stane se z něho „suchárek“, protože pokožka byla zvyklá hydrataci dostávat. Čím méně dítě mažete, je to signál pro tělo, aby se promazávalo samo.
Když naučíte pokožku miminka od tak malého věku, kdy se vše v tělíčku nastavuje a tvoří, na každodenní mazání a péči zvenčí, nemůžete se pak divit, že mu to zůstane do dospělosti. Proto je lepší, když nemažete miminko po každém koupání, ale jen občas.

 

A babi, čím jste mazaly vy?

Udělala jsem takový průzkum. Ptala jsem se žen, matek a babiček, jaké jsou jejich zkušenosti s používáním krémů. Závěr byl takový, že ty, které byly zvyklé od malička na promazávání, se v dospělosti bez krému neobejdou a jakmile se zapomenou namazat vše je svědí, pokožka je citlivá a napjatá. Většinou babičky a generace starší odpovídaly, že se ničím dřív nemazalo, maximálně Indulonou nebo Marinou, když už bylo potřeba, a že se teď namažou jednou za čas. Pomineme problematickou pleť a podobně.

Bílej zadek volá o pomoc

Z televize, z počítače a časopisů na nás vyskakují krémy na miminka, abychom dali svým broučkům to nejlepší apod. No nevím. Rukama mi prochází mnoho miminek a při své práci si všímám, čím a jak často maminky děti mažou a jakou mají pokožku. A to co říkají babičky se mi jen potvrzuje. V tomto případě je prostě méně více.
Často se setkávám s bílými zadky. Po rozbalení dítka z plenky na mě vykoukne prdka promazaná skrz na skrz. Může taková pokožka dýchat? Jakou má šanci se zahojit? Při bližším ohledání zjistím, že miminko není opruzené. Proč tedy ten bílej zadek, ptám se? No preventivně přece. Nebo naopak, po omytí krému se objeví rudá zadnice volající po osušení a nechání jen tak na vzduchu. Přímo jakoby říkala „chci dýchat“.

Není třeba mazat preventivně

Pokud budete na citlivá namáhaná místa mazat preventivně jak už Bephanten, nebo Sudocreem a jiné k tomu určené, pokožka si na ně zvykne a až se vám dítko oprudí, nebudou zabírat. Nebude vlastně zabírat skoro nic, protože je na ně pokožka tak zvyklá, že si s opruzeninou neporadí. Nechte tedy zadečky dýchat a mažte jen, až když je zadeček opruzený. Bolavý zadeček je dobré mýt pod tekoucí vodou, vynechat zázračné hygienické ubrousky a šetrně „oťupkovat“ ručníčkem či látkovou plenou. Poté lehce máznout krémem proti opruzeninám. Vyvarujte se však šíleným vrstvám, které znemožní pokožce dýchat. Častěji také nechávejte dítě bez plenky. Pokud opruzenina nemizí, za pokus stojí změnit značku plen. Každému miminku sedí jiné. A pokud kojíte, vyhněte se: banánům, ovocným džusům (ty můžete testovat nejprve jako střik a poté zvyšovat koncentraci.

Větrej a posiluj

Úplně nejlepší je nechat dítě „větrat“ na vzduchu. Výborné je pořídit takzvané pěnové puzzle, které umístíte doma na zem na vhodné místo, aby jste měla miminko pod dohledem. Pod puzzle můžete dát ještě igelit, nebo nepromokavou podložku. (Prodává např. Ikea). Takzvaná vzdušná koupel je pro dítě blahodárná. Nejen k pokožce, ale má příznivý vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Tím že je miminko neustále oblečené a ještě má pleny, které mu ztěžují, už tak omezený pohyb, může ze začátku, než posílí svaly, jen ležet. Všimněte si, že pokud miminko rozbalíte, začne nožičkama více kopat, přitahovat je k bříšku. Posiluje, podporuje chod střev, otužuje se a má radost z pohybu. Také se přirozeně unaví. Vzdušná koupel rovná se tedy nechávat chvíli miminko bez plen a oblečení na vzduchu.

Méně je tedy více. Po koupání nemusíte pokaždé miminko promazávat. Stačí namazat 2 krát až 3 krát týdně. Krémy proti opruzeninám nepoužívejte preventivně, ale až když je problém a je třeba jej řešit.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

6 thoughts on “Bílej zadek volá o pomoc

 1. Naprostý vnitřní souhlas – méně je více…zadky jsem mazala jen při opruzení. Zkrátka nehasila jsem, dokud nehořelo nebo spíš nepálilo :o). A děti obě lítali a stále lítají (1.5 roku a 5.5 roku) nahaté kdykoliv a kdekoliv je to možné…
  Kluci se jen sprchují pod tekoucí vodou a bez šampónů … a nedávno jsme si zrovna s manželem říkali, že namají ani za celou dobu mastné vlasy…tělo taky mažeme jen sem tam občas…
  Mladší má atopická místa, ale i tady je to sem tam občas…spíš když se to zhorší nikoliv preventivně…
  A takto to tak nějak asi bude i v jiných oblastech…

  Jen si člověk právě díky té marketingové mašinérii v tom 21.století přijde divně a to taky nejsem žadná bio matka…spíš zdravě líná… (lína koupit, lína mazat) ale asi je to lepší než přehnaně aktivní…:o)

 2. Opět díky za tento článek,škoda že to vše čtu až když má malá skoro 5 měsíců:-( Mazala jsem preventivně na noc proti opruzeninám,teď už nebudu vůbec.Naštěstí s tím neměla problémy.A po koupeli budu mazat tělíčko minimálně.Zase jsem o něco chytřejší:-) díky

 3. Napsostý souhlas. Holá prdka co nejčastěji je pro mimčo to nejlepší. 🙂 Doma po přebalení vždy min 10minut nechávám malého provětrat. Také nepoužíváme vlhčené ubrousky ale nastříhaný obyčejný Perlan a vodu. Proto malý opuzeninami nikdy netrpěl. A to mám ve skříni plno mastiček a krémů. Před porodem, zmasírovaná různými radami jsem je nakoupila a teď leží ve skříni..:-) Větrat a používat obyčejnou vodu.

 4. Ahoj, souhlasím a přidám dobrou radu. Místo kremu na opruzeniny je fajn kokosový olej. Používám občas i na cele telicko. Je to přírodní bez chemie.A kdkdyž má malý opruzeniny, tak je to rychleji zahájení než po krámu na opruzeniny.

 5. Dobrý den, to jsem si taky myslela, že preventivně je to až zbytečné, tak jsme mazali občas a zadek větrali po každém přebalování a najednou ze dne na den drsná plenková dermatitida a to používám látkové pleny a vlhčené ubrousky jsem používala jen pokud jsme byli někde, kde nebyla jiná možnost. Takže k těmto radám jsem už daleko obezřetnější, nejsem příznivcem naplácat na dítě všechno, ale myslím, že nedávat mu nic není z mé zkušenosti taky rozumné. Někdo má prostě štěstí a pak s klidem může říct, že to není přece potřeba ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top