Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Chcete nosit své miminko, ale bojíte se?

Chcete nosit své miminko, ale bojíte se?

Zkuste Pittari, zamilujete si ho!

Pecka na léto, ve které se ani vy, ani miminko nepřehřejete:)

Téměř všechny maminky, které jsem učila vázat šátek, po prvním navázání žasly, jak je to jednoduché. Uvázat šátek totiž není vůbec složité a je to často jednodušší, než upnout dítko do nosítka. Sice můžete mít na první dojem pocit, že se do toho pěti či šestimetrového kusu látky zamotáte a nebudete vědět, co je rub a líc. Ale já vám něco povím. S Pittari šátkem to vědět vůbec nepotřebujete, protože vám garantuji, že by to zvládl napoprvé i chlap.

Mám ráda věci, které jsou jednoduché a které fungují

V japonské společnosti Lucky Industry, která je odborníkem na výrobu dětských nosítek již od roku 1934, mysleli opravdu šikovně. Šátek Pittari má pásek, který si zapnete kolem břicha, a z malé kapsičky vyndáte dva cípy látky (šátku). Uděláte jen dva pohyby, které cípy překříží, za vašimi zády opět překřížíte a můžete uvázat uzel. Miminko do již „hotového“ úvazu jen vložíte a popřípadě dotáhnete, aby vám i miminku bylo vše příjemné. Je to prostě jednodušší, než se učit vázat tenisky, přátelé!

Nošením své miminko nerozmazlíte, dítě je na těle matky v centru dění (takže jsou vhodně stimulovány jeho smysly a dítě se lépe rozumově i motoricky rozvíjí), ale není centrem pozornosti. Nedochází tedy k rozmazlení. Naopak dochází k naplnění jedné ze základních potřeb dítěte, jakožto živočicha se statusem nošence. Vývojově se živočichové dělí na hnízdoše, běhavce a nošence. Hnízdoš – pták, běhavec – kůň a nošenec – opice nebo třeba člověk.

Skvělý „start up“, se kterým si nošení zamiluješ!

Díky tomu, že je to jednoduché, to každá maminka lehce lízlá poporodními hormony zvládne. Šátek je ideální pro rodiče, kteří se teprve se šátkováním seznamují a chtějí nosit. Je vhodný od narození do doby, kdy se děťátko nebude chtít nosit, nebo do chvíle, kdy vám a miminku bude nošení pohodlné. Má inovativní látku, která je prodyšná, a díky ní se miminko nepřehřívá. Šátek je pevný, lehký, perfektně obejme miminko a vytvoří mu pohodlí. Nikde neškrtí, ale zároveň je pevný a nosný. Je kratší než ostatní šátky, protože pásek drží šátek na místě. Pittari splňuje evropskou normu EU EN 13209-2 a materiál je testován dle platné české legislativy a je zdravotně nezávadný.

Že nošení dětí ničí páteř, je MÝTUS!

Důležité je vědět, že například skolióza a predilekce hlavičky jsou již vrozené problémy. Na rozdíl od dospělých jsou záda miminek v lehké kyfóze, tzn. ještě nemají zaoblení, lordózy v krční a bederní oblasti páteře, která vytváří její typický esovitý tvar. Ty se tvoří teprve tehdy, když dítě začne zvedat hlavičku, případně když se začíná narovnávat. Poloha, kterou děti zaujímají v šátku, je tedy zcela přirozená. Protože je váha hlavičky, zad a pánve rozložená a odložená na našem těle, nedochází k přetěžování páteře miminka. Páteř je také vybavena 23 meziobratlovými ploténkami. Ploténku si můžete představit jako takový „airbag“, který chrání jednotlivé obratle před nárazy. Má rosolovité jádro a vazivový prstenec. Umožňuje elasticitu páteře a je to výstelka na ochranu proti nárazům a otáčivým pohybům. U kojence je ploténka prokrvená a tím ještě více umocňuje efekt „airbagu“.

Vadné držení těla vzniká:

  • ve školním věku – zvláště nepřiměřeně dlouhým sezením a nošení tašky v jedné ruce
  • nevhodným sezením – nevhodná židle
  • nevhodnou postelí – matrací
  • HLAVNÍ DŮVOD – nedostatek pohybu a svalová ochablost
  • genetika – například vrozená skolióza, popřípadě skolióza získaná věkem

Zásady správně uvázaného šátku

  • podsazená pánev – miminko má nohy do M – abdukčně flekční poloha – kolena výš, nebo v úrovni kyčlí – stehenní hlavice se v tomto postavení nachází uprostřed kloubní jamky = optimální postavení kyčlí pro jejich vývoj a dozrávání
  • pevnost – opora páteře – dítě v šátku nesmí „kloktat“ – šátek dítě podpírá a drží, nemůže se tak propadat do sebe
  • záda co C – páteř je podepřená, ale jednotlivé obratle jsou rozvinuté
  • pohodlí – musí vám být pohodlně
  • nepřehřívat – vhodné oblečení – pozor na dupačky, dráždí plosky nohou. Pravidlo: V zimně dítě nosit pod bundou, při tom jej ale neoblékat moc, dávat pozor na hlavičku a nohy. V létě: šátek na nošení nahrazuje jednu vrstvu oblečení. Dávejte pozor na sluneční záření – dítěti dejte čepičku a chraňte před spálením.

Vůbec nechci být strakatá a pruhovaná jako kanárek v říji

Dbám na to, jak vypadám. Ráda se namaluji a mám ráda pohodlné a elegantní oblečení. Nerada nakupuji milion věcí a přiznám se, že je to i tak trochu moje lenost a neochota učit se, co je zrovna trendy a co se k sobě hodí a nehodí. A teď si představte, že k tomu ještě máte strakatý šátek se vzory. Pro mě představa naprosto nekombinovatelná s mým oblečením. A pak taky nechci vypadat, přiznejme si to… moc přírodně, batikovaně. Víte, co myslím? Chci nosit, protože vím, že je to pro mé dítě dobré, ale chci vypadat moderně a šik. No a to mě právě na Pittari baví. Mají 4 barevná provedení: tyrkysová, šedá, námořnická modrá a fialová. Peckové barvy, které se parádně kombinují a vůbec nejsou nudné!

Neodvážíte se uvázat šátek sama? Pozvěte si instruktorku, která vás vše naučí a vyzkoušejte Pittari na vlastní kůži (doslova) :).

Usnadněte si život, pohyb a cestování s malými dětmi. Uneste se s Pittari i vy.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top