Doteky léčí

O tom, že doteky léčí a tvoří pouto

Cesta tramvají byla zvláštní, tak nějak mě pobolívalo bříško. Jela jsem na velký ultrazvuk ve III. trimestru a těšila jsem se, že uvidím svoje malé sluníčko. Vyhoupla jsem se na lehátko, sonda s gelem zastudily a nastalo hrobové ticho. Doktor nic neříkal, sestra mlčela a já čekala a bála se na cokoli zeptat. Primář řekl: „No, nejlepší to není, budeme si vás tady muset nechat.“ Polil mě studený pot, co se bude dít dál. Rychle jsem si uvědomila, kolikátý týden jsem a co by to vše obnášelo. Byla jsem 31+5tt. „To je brzo, sakra!“, znělo mi hlavou. Na rizikovém oddělení mě napojili na kapačky a začala terapie kortikoidy na dozrání plic miminka. Musíte vydržet alespoň dva dny, aby se dokončila terapie a malá měla větší šance po narození. Byla jsem pod neustálým dohledem. Po každém monitoru, který mi dělali co 4 hodiny, nikdo nic neříkal. Přesvědčovala jsem se, že kdyby bylo něco hodně špatně, tak by mne informovali, a začalo by se něco dít. Po dvou dnech mne ráno poslali na kontrolní ultrazvuk. Sama jsem se na nic neptala, snažila jsem se soustředit sama na sebe, vždyť být v pohodě je asi teď to jediné, co pro malou můžu udělat. Na ultrazvuku mi primář sdělil, že do dvou hodin bude malá venku akutním císařským řezem. Tak se 32+0 tt kvůli chronické hypoxii narodilo mé druhé dítě, dcera Vandička. Vůbec to nebylo přirozené ani plánované, a byl to ten nejkrásnější porod, který jsem zažila. Asi jako lvici bijící se o život svého mláděte mne hnala nadpřirozená síla okamžitě vstát a jít se na malou podívat a dát jí vše, co v bříšku měla dostat. Od kontaktu kůže na kůži, kojení, nošení v šátku až po masáže. Prostě jsem jí chtěla nahradit bříško. A tak jsem se dostala k masírování miminek.

O tom, že doteky léčí a tvoří nepřekonatelné pouto!

„Aby se malý člověk mohl dobře vyvíjet potřebuje mnoho tělesného kontaktu.“

Byla jako malé kuřátko, které mě nevidí. Ale cítí! Při masáži se na vyhřívaném lůžku zklidnila, dech se jí zpravidelnil, a dokonce jsme mohli sundat z nosánku pomoc při výdechu. Právě jedním z důležitých smyslů miminka je hmat. Miminko tedy své okolí vnímá zpočátku prostřednictvím doteku na své pokožce. Přijímat dotek je pro miminko stejně silná potřeba jako přijímat potravu. 
 
Výzkumy prováděné ve Spojených státech dokázaly, že předčasně narozené děti, jimž byla dopřána pravidelná masáž, přibývaly na váze rychleji a byly čilejší a aktivnější než miminka nemasírovaná. Rychlejší rozvoj byl také zaznamenán po neurologické stránce. Toto mohu sama potvrdit, protože s naší Vandičkou jsme porodnici opouštěli o několik dní dříve než stejně narozená miminka a její vývoj byl téměř srovnatelný s miminky narozenými v termínu. Každý den jsme masírovali tělíčko a já pozorovala, jak sílí, uvědomuje si své vlastní tělo a neuvěřitelně nás to sbližuje.
 

Doteky léčí

Masáž nepomáhá jen psychicky, ale také po fyzické stránce
  • pomáhá například rozvinout pravidelný spánkový režim
  • masáž stimuluje hmatové senzory, a tak podporuje vnímání vlastního těla, motorický vývoj a koordinaci pohybů
  • zlepšuje se prokrvení pokožky, posilují se svaly, ale napětí v těle se uvolňuje
  • masáž bříška pomáhá s trávením a uleví od bolesti, také se naučíte, jak miminku zatejpovat bříško a pomoci tak peristaltice střev
  • snižuje se hladina stresového hormonu (kortizolu), který tělíčko miminka zatěžuje nebo například zapříčiňuje bolest bříška či mělký a krátký spánek
  • vědecky je také doloženo, že masírované děti méně pláčou a déle spí
  • masáží akupresurních bodů přispějete k uvolnění dýchacích cest a čelních dutin
  • můžete také ulevit od bolesti zoubků a pomoci tak jejich prořezávání
Prostřednictvím masáže také můžete najít cestu jeden k druhému, což někdy po těžkém porodu nemusí být jednoduché. Naladíte se tak na stejnou frekvenci, a dokonce můžete vyřešit případné poporodní trauma a umožnit tak vstup svého miminka do života uvolněně a s pocitem bezpečí.

Doteky tvoří pouto

Něžnými doteky nedáváte svému miminku pouze lásku a bezpečí, ale techniky a postupy, které se při masáží používají, příznivě ovlivňují zdravotní stav a přinášejí uvolnění, stejně jako u jiných druhů fyzioterapeutické péče o tělo. V mnoha zemích a kulturách patří masáž k neodmyslitelné součásti péče o miminko. Maminky masírují nejen proti bolesti bříška, aby se zlepšilo trávení, ale také pro to, aby podpořily správný růst a ohebnost kloubů. Cílem masáže kojenců je udržet dítě zdravé, předcházet potížím, nebo je zažehnat ještě dříve, než začnou, a podporovat jejich psychomotorický vývoj.

Chtěla byste své miminko také masírovat a dozvědět se o masážích více? 

Natočili jsme pro vás výuková videa masírování krok za krokem. Podívejte se. 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top