Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Koupání novorozence

Koupání novorozence

Jak si užít koupání novorozence

Jak mají novorozenci rádi koupání? MOC! Voda je pro ně velmi známé prostředí. Co udělat, aby si malý „novošek“ užíval koupání co nejvíce? Sepsala jsem pár rad a triků. Na videu náš tehdy 10 denní Hyneček.

1) Nekoupejte hladové ani právě najedené dítě. Hladové dítě nemá energii (cukr v krvi) a spustí alarm. Jakmile tělo detekuje nízkou hladinu cukru v krvi, spustí obranný mechanismus, pláč, aby nezemřelo. Čerstvě nakrmeného kojence zase bude tlačit bříško.
2) Unavené dítě také nepatří do vody. Optimální čas pro novorozence je zhruba hodinu od posledního spánku.
3) Mějte dostatečně teplou vodu – okolo 37 stupňů.
4) Dítě držte jednou rukou pod hlavičkou a malíčkem a spodní částí vaší dlaně si fixujte ramínko a zátylek – na ten však netlačte, prochází jím nervy, dítě může reagovat podrážděním, prohýbáním a mrskáním se. Druhou ruku mějte pod zadečkem a vaším palcem si fixujte mezi nožičkami – v třísle.
5) V místnosti nesviťte ostrým světlem, spíše tlumeným.
6) HODNĚ VODY! Tím myslím plnou vanu.
7) Pod vodou co největší část těla miminka – i uši (o nich se více dočtete níž).
8) Mluvte na něj klidným hlasem a snažte se držet oční kontakt – buďte proto velmi blízko jeho obličeji.
9) Vaše pohyby MUSÍ být pomalé a jemné.
10) Klidně nechte puštěný proud vody – syčí a to děti uklidňuje. Pokud koupete v plastové vaničce, tak třeba v místnosti pusťte fén – děti ohromně uklidňuje.
11) Pokud má novorozenec silný Moorův reflex, do vody ho vložte s látkovou plenou omotanou kolem hrudníku a ručiček.
12) Pokud miminko pláče můžete použít dudlík (pokud jej chcete používat) v opačném případě kojte. Ano – kojte ve vodě. Jděte do vody i s miminkem. Není nic hezčího, než se mazlit ve vodě.
13) Místnost mějte příjemně vytopenou a novorozence ihned po vyndání z vany zabalte.
14) Po koupání je každé miminko unavené, osušení a následnou péči proveďte co nejrychleji, ať nejste ve stresu.
15) Pokud již pláče, nezdržujte se olejováním, rychle jej zabalte, klidně do suchého ručníku a ponoste, nakojte. Obléknout můžete později.
16) Oušek ve vodě se nebojte – v maminčině bříšku je také mělo ve vodě. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. Ouška je vhodné po koupeli vytřít vatovým tampónkem nebo čtverečkem. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody.
17) Nekoupejte, když nemáte náladu, nebo jste unavená, nemá to cenu, ani jeden si to neužije a to přeci jde.
18) Není potřeba koupat každý den – dítě není špinavé.
19) Do 3 měsíců věku dítěte neusilujte o stereotypy či řád. Dítě je schopné vnímat opakující se úkony až po 3 měsíci
20) Respektujte náladu dítěte, pokud jej něco bolí, nemá den, koupání také nemá cenu.
21) Pokud miminko bolí bříško, koupání vyzkoušejte. Teplá voda a pohyb rozhýbe střeva, která posunou „problém“ dál – ven. A tam ho chceme mít 🙂 v plence samozřejmě, ne ve vodě 🙂 Pokud se však nehoda stane, koupání ukončete a dítko už jen osprchujte. I tak můžeme takové koupání považovat za zdařilé.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading


Vanda S.

3 thoughts on “Koupání novorozence

  1. Vaše články jsem si ihned oblíbila a moc Vám za ně děkuju. Mám doma své první miminko, Martínka, zítra mu bude 11. týdnů a koupání přímo miluje. Jen co ho večer položíme na přebalovací pult, svlečeme, tak se krásně uklidní a po položení do vaničky/když se koupeme spolu, tak se směje a kope nožkama 🙂 Máme to oba rádi! Také vím, že není nutné miminko koupat kadžý den, nejdřív jsem nechtěla, ale jak píšete, je to dobré na prdíky. A teď už ani ne na ně, jako spíš to, že nám to sloužíjako rituál před spinkáním. Vykoupat, obléknout, napapat a pak spinkat.

  2. Dobrý den. Když píšete „do tří měsíců věku dítěte“ (bod 19) myslíte tím ukončený třetí měsíc? Děkuji za vysvětlení. 🙂

  3. My sme vsetky 3 deti kupali (teda najmladsieho kupeme) v kybliku a je to skvele,vsetci to milovali,upokojili sa, prestalo ich boliet brusko…momentalne si starsi dvaja uzivaju kupanie babatka 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top