Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Miminka a horko

Miminka a horko

Víte, že miminko může plakat mimo jiné i proto, že mu je vedro, a přitom může mít studené ručičky? Jak trávit horké letní dny s malým miminkem? Na co se připravit, jak jej oblékat a jak hlídat pitný režim – fontanela na hlavičce miminka je sice ukazatelem „hydratace“ dítěte, ale určitě se podle ní nemůžeme orientovat na sto procent. Sama mám dvě letní děti a musím říct, že nás hodně potrápil spánek. Sama nesnáším spánek v horké letní noci, člověk se potí, nemůže si pořádně lehnout a co teprve malé miminko, které má rádo stísněný prostor a záda do tvaru písmene C? V zavinovačce z něj uděláte novopečence a rozbalené se zase bude budit každým mávnutím ručičky. Jak na to? V létě se také dětem hodně tvoří opruzeniny, vhodná je častější hygiena a koupání. To můžete zpestřit vaničkováním, tedy cvičením miminka v plně napuštěné vaně, při kterém se miminko příjemně unaví, zchladí a bude se mu snáze spinkat. Komu není po vlažné koupeli či sprše v létě báječně? Užijte si to s miminkem společně. V článku si také můžete zasoutěžit o super vychytávku pro lepší spánek vašeho miminka. 

Miminka do 6 měsíců nedokáží správně reagovat na okolní teplotu. V zimě se neumějí třást a tím vyrobit teplo a v létě zase nezvládají ochlazování dostatečným pocením. Proto jim v horku hrozí přehřátí, které se může projevovat neklidem, zčervenáním, rychlým tepem a někdy až zvracením. 

Jak oblékat a poznat, zda mu je horko? 

Univerzální rada jak oblékat děti zní – jedna vrstva oblečení navíc oproti vám. Máte-li při běžném počasí na sobě tričko s krátkým rukávem a kraťasy, tak pro miminko bude vhodným oblečením body s dlouhým rukávem a dlouhé dupačkové kalhoty, nebo kalhoty a ponožky k tomu. Pokud je ale venku opravdu velké vedro, nad 30 stupňů, nebo dokonce více, nemusíte se této zásady držet a dle uvážení nechat miminko v tenkém body s krátkým rukávem. Pokud se miminko příliš potí, a pokožka nevětrá, mohou se tvořit v oblasti podpaží, kolem krčku, pod bradičkou a v oblasti plenek či podkolenních jamek vyrážka způsobená potem či zarudlá místa. Může dojít až k prasklinkám, které pálí. Ideálním materiálem je proto bavlna, která umožňuje pokožce dýchat. Jak je to s čepičkou? Babička mi vždycky říkala, že ji miminko mít musí za každou cenu. Ale přeci syna nechci uvařit, říkala jsem si. Při odjezdu z porodnice jsem se jako prvorodička ptala pediatra zda mu tu čepičku mám dávat. Možná se smějete, ale považovala jsem to za alfa omegu cesty domů. Pan doktor se na mě hezky podíval, usmál se a řekl, „ani nejmenší miminko nepotřebuje v takovém krásném letním dni čepičku“ Povezete ho autem, nic ho neofoukne“. To samé platí, pokud jej budete vozit v kočárku.“ Čepičku jsem schovala a vytáhla ji až na další dítě, které se mi narodilo v zimě. 

Horké počasí způsobuje u nejmenších dětí potničky (ty jsou zpravidla neškodné), ale i opruzeniny. Proto mažte části kůže, které jsou často vlhké – oblast, kterou kryje plínka – zinkovou mastí případně ricinovým olejem.

Jak poznáte, že je dítěti vedro nebo zima? 

Malá miminka mají jinou termoregulaci, a proto když budou mít studené končetiny to  neznamená, že je jim zima. Může mu být i pěkné vedro. Teplotu miminka kontrolujte vždy na zátylku. Pokud je tam rozhycované, je mu horko. V extrémních teplotách můžete právě toto místo ochladit žínkou namočenou ve vlažné vodě. Pokud si nejste jistá a prostě nevíte, vezměte teploměr a prostě miminko změřte. 🙂 

Mazat malé miminko opalovákem? Nebo jej před sluncem chránit a nevystavovat jej slunečnímu záření?

Přímému slunci se pokud možno vyhněte. V kočárku mohou teploty dosahovat až 40 stupňů! Nejlepší pro miminko je trávit vedra na dobře odvětraném místě. Pokud se vydáte na deku mezi stromy, pozor, i tam mohou dosahovat sluneční paprsky. Malá miminka či novorozence se nedoporučují mazat opalovacími krémy, proto je dobré takto malé děti nevystavovat přímému slunci vůbec a případně pokud jej máte v nosítku či šátku, tak hlavičku přikrýt kloboučkem a končetiny zakrýt delším rukávem. 

Tip na kočárek : Boudičku kočárku můžete zčásti pokrýt mokrou látkovou plenkou. Zchladí tak vzduch v okolí a pokud to jde, odkryjte za hlavičkou dítěte část boudičky, aby mohl vzduch proudit. V boudičce se totiž v může vytvořit opravdová sauna. Boudičku nikdy nezakrývejte celou, vedro se ještě zvýší. 

Jaký je pitný režim malého miminka v horkém letním dni? 

Kojené děti zřejmě budou vyžadovat zvýšený přísun dávek mateřského mléka. Dopřejte tak miminku kojení pokaždé, když se přihlásí. Normální je i co 30 minut. Vodu nebo další tekutiny navíc kojené děti nepotřebují. Pokud dítě kojíte na požádání, můžete si být jistí, že má tekutin dostatek. Děti, které nejsou kojené, by měly dostat několik menších dávek převařené vody navíc. Pokud děťátko zvrací či pokud má průjem, příjem tekutin pečlivě hlídejte. Dehydratace u malých dětí může nastat velmi rychle, a proto pokud se vám něco nezdá, či je dítě apatičtější, konzultujte vše s pediatrem. Hydratace dítěte se dá také kontrolovat na fontanele miminka. Buďte však obezřetní, dokáže to občas pěkně vyděsit. Obecně platí, že pokud je fontanela měkká a není propadlá, vše je v pořádku a miminko je dobře zavodněné. Pokud by byla fontanela propadlá, je potřeba zbystřit a tekutiny doplnit. Každé miminko je však jiné a sama jsem si u dcery potvrdila, že miminko fontanelu může mít samo o sobě více propadlou a já pak měla pocit, že mám třeba málo mléka a dcera je dehydratovaná. Sami časem a pozorováním zjistíte, jakou fontanelu má vaše miminko a jak vypadá, když má žízeň. Chce to jen chvíli čas. 

Pro dobrý spánek

Já nevím, jak vy, ale já horké letní noci přímo nesnáším. Hrozně špatně se mi spí. A vím, že i dětem. Často se budí, je jim vedro a navíc ten Moorův reflex, který je přímo vytrhne ze spánku, když nejsou zabalení. Bodejť by taky byli, přeci z nich nechceme udělat novpopečence. Hodně se mi osvědčily spací pytlíky. O jeden takový si můžete i zasoutěžit. Tyto super pytlíky jsou z dvojité gázy, velice jemné a prodyšné textilie, která se vyrábí v Bangladéši již od středověku. A tam vědí, co je vedro. Tvar pytlíku a kapuce dodává miminku lehký ohraničený prostor, aby se nebudilo kontrolováním prostředí (Moorův reflex se tak eliminuje) a nemusíte se bát, že se miminko upeče, a přitom je hezky přikryté. Na noc stačí tenké pyžamko a nechte v pokojíku otevřené okno. Dbejte však na to, aby dítě nebylo v průvanu. Pokud má dítě v postýlce vyšší mantinely, pro horké noci je sundejte, vzduch bude v postýlce lépe cirkulovat. 

Tip pro lepší spánek: Jednou bylo takové vedro, že jsem ze zoufalosti pustila v noci větrák. A vtipem bylo, že se dítěti spalo lépe. Šustění mu připomínalo pobyt u mě v bříšku. Navíc se alespoň trošku hýbal vzduch. Dejte si opět pozor, aby větrák nebyl natočen přímo k dítěti. 

Jak to přežít doma?

V tropických dnech se nedoporučuje s kojenci chodit ven vůbec. A když tak spíše brzy ráno, nebo později odpoledne. Co ale doma dělat? Vytvořte si vlastní dovolenou a soukromý bazén. Děti se navíc často potí a proti opruzeninám a potničkám je dobré zvýšit hygienu a koupání. S miminkem můžete vaničkovat. Miminko se v letním dni zchladí, zabaví, unaví a vaničkování je navíc 100% anti-colik. Miminko se osvěží, zažije legraci, unaví se, posílí, zacvičí si a pak bude hezky spinkat. Poté můžete relaxovat vy. Díky vaničkování se skutečně popohání bublinky ve střevech a dochází k jejich uvolnění, navíc se posiluje (nejen) břišní stěna, která je ke správné funkci peristaltiky potřeba. Dítě celkově posiluje svalový aparát a podporují se jeho motorické zdatnosti. 

Tipy, jak lépe zvládnout horké dny s miminkem

  • Do místnosti můžete rozvěsit mokré ručníky. Odpařující se voda místnost trošku zchladí. 
  • Přes den můžete místnost zatemnit, aby ji sluníčko tolik nestihlo vyhřát. 
  • Miminko můžete zchladit na zátylku či končetinách namočenou látkovou plenkou.
  • Kojte na požádání a nekojeným dětem nabídněte mezi krmením převařenou vodu. 
  • Pokud musíte v tropických dnech cestovat autem, hlídejte si klimatizaci. Nastavujte si maximálně o 6 stupňů nižší, než je teplota venku, a dělejte protahovací a schnoucí přestávky. Miminka se v autosedačce rychle zahřívají a extrémně se potí. Můžete je při přestávce i převléci do suchého body. Zatemněte okno, aby na dítě přímo nesvítilo slunce. 
  • Zapojte se do soutěže o spací pytlík 🙂  Soutěž poběží od čtvrtka 18.7. do 25.7.2019.

V pátek 19.7.2019 v 8:20 se můžete dívat na Snídani s Novou, kde si na toto téma budeme povídat. Těším se na vás! Napište mi, jak horké letní dny s miminkem zvládáte 🙂

SOUTĚŽ

Podmínky soutěže: 

  • Dát na FB „like“ článku
  • Být fanouškem stránky Péče o miminko vaničkování
  • Napsat, z jakého materiálu spací pytlík Mimiconcept je a v jaké zemi se tato látka vyrábí již od středověku. Odpovědi pište jak na FB, tak i zde pod článek na webu. 
  • 26.7. bude vylosován jeden výherce. 
  • Za sdílení soutěže budeme rádi 🙂 

Vyhlášení soutěže: Vylosována byla maminka Eva Slavíková. Gratulujeme a zasíláme jí spací pytlík 🙂

A děkuji moc Mimiconceptu za věnování spacího pytlíku. 

Krásné letní dny přeji. 

Vanda S. 

76 thoughts on “Miminka a horko

  1. Dvouvrstvý pytlík na spaní je vyroben z dvojité gázy – jemně tkané prodyšné textilie, která se vyrábí v Bangladéši 🙂

  2. Tyto pytlíky jsou vyrobeny z dvojité gázy, velice jemné a prodyšné textilie, která se vyrábí v Bangladéši již od středověku.

  3. Spací pytel je z dvojité gázy neboli mušelínu a vyrábí se v Bangladéši. Bylo by super pytel vyhrát pro mojí Evelínku 😍

  4. Spací pytlík Mimiconcept je vyroben z dvojité gázy – jemně tkané prodyšné textilie, která se vyrábí v Bangladéši již od středověku.

  5. Pytlíky jsou z dvojité gázy, velice jemné a prodyšné textilie, která se vyrábí v Bangladéši již od středověku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top