Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Novorozenecké focení v klidu a bez obav + soutěž o profesionální focení!

Novorozenecké focení v klidu a bez obav + soutěž o profesionální focení!

Pokud si to užijete, bude to stát za to

Při práci s rodinami a dětmi, nejen s těmi svými, vidím jako nejdůležitější, aby byl člověk v pohodě, dobře naladěn a cítil se prostě fajn. Pokud to tak není, odrazí se to na dětech. V tomto případě se to odrazí na fotkách. A to by byla škoda. Jak se tedy připravit na focení? Je třeba se při focení těch nejmenších miminek něčeho obávat? Rovnou v úvodu prozradím, že ne, pokud si vyberete správného fotografa a co nejlépe se připravíte. Přináším vám také rozhovor s fotografkou Miladou Koutníkovou z Ateliéru MONA, členkou Association of Professional Child Photography a Tváří Centra FotoŠkoda, kde vede fotografické kurzy o focení dětí a miminek. Pojďte si přečíst, jak mít krásné fotky, a mám pro vás také krásnou soutěž o rodinné focení zdarma od Ateliéru MONA.

Již v úvodu jsem zmínila, že základem vaší spokojenosti s fotkami je vaše uvolněnost a přirozenost. Pokud si budete focení užívat, budete uvolnění, bude klidné i miminko a vše bude probíhat hladce. Ne nadarmo se říká, spokojená matka, spokojené dítě. Toto tvrzení mě po prvním porodu opravdu rozhodilo a trvalo mi rok, než jsem přišla na to, že je to vážně pravda. Věřte mi proto, prosím, rovnou.

Jde o to, abyste si to užili, měli krásnou vzpomínku.

Nová situace, nová role, nové miminko a máme jet na novorozenecké focení?

Porodem se žena změní v matku, ale chvíli trvá, než si v nové roli začne být jistá a získá mateřské sebevědomí. Maminky řeší různé starosti, mohou být unavené, bolavé a prsa jsou skoro k explozi. Malé miminko je zase pořád hladové a nevíme, kdy propukne v pláč. Nejedna máma by si řekla, že celé šestinedělí nevystrčí paty z domu. Na jednu stranu je to pravda, v době šestinedělí se má maminka s miminkem seznamovat, užívat si ho a naladit se na společnou vlnu. To ale neznamená, že se nemůžete nechat vyfotit a zvěčnit tak to malé krásné stvoření, které je jen vaše. Zachytit tu nepopsatelnou lásku, která vás zaplaví při každém pohledu na jeho ručičky, nebo při každém přivonění k jeho hlavičce.

Ten čas tak neskutečně rychle letí a z vlastní zkušenosti bych vám doporučila tyto momenty pochytat, jak to jen jde.

V takové křehké chvíli po porodu je potřeba, abyste vyrazili za fotografem, který vám nabídne pochopení a poskytne péči, zázemí a čas! Při tak osobní záležitosti, jako je focení vaší rodiny, se musíte cítit pohodlně a zbytečně nespěchat. Focení nesmí probíhat tzv. jak na páse, abyste se střídali ve dveřích s jinou rodinou a na focení měli jen určitý vyhrazený čas, při kterém, když se nepovede uklidnit miminko, tak nemáte prostě žádnou „pěknou“ fotku. To je prosím pěkně špatně. Jako velmi důležité tedy vnímám výběr fotografa a ateliéru.

Vše je o komunikaci, ptejte se, povídejte si, poznejte se. Vyjádřete dopředu své přání a představu. Pokud fotograf svou práci miluje, bude ochotný s vámi komunikovat, odpovídat na vaše otázky a bude se snažit, abyste byli co nejvíce spokojeni.

Společného focení se nebojte, nechce to na fotografovi, já žádnou společnou fotku takto brzo po porodu nemám a hrozně mě to mrzí. A z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že na tyto fotky se pak budete koukat nejčastěji. 

Krkolomné polohy – jsou pro miminko zdravotně v pořádku?

Znáte fotky skrčených miminek, skřížených nožiček, tělíček namáčklých v košíku, nebo zabalených do různých deček? Říkáte si, že mu to nemůže být pohodlné, že mu to možná může i nějak škodit. Vůbec to tak ale není. Jako instruktor pohybové výchovy kojenců, batolat a dětí předškolního věku a lektor handlingu (zacházení s dětmi) vám povím, že pohyby a polohy, které se pro novorozenecké focení volí, nejsou o nic víc krkolomné, než byly polohy, které zaujímala miminka v bříšku u maminky. Navíc miminka milují těsný prostor. Uklidňuje je, připomíná jim ohraničený prostor dělohy, a proto se v takových polohách zklidní. Malé miminko si díky své páteři, která je v lehké kyfoze, neumí lehnout rovně na záda. Takové postavení si drží až do třetího měsíce. Pokud bychom tedy miminko položili rovně na záda, nelíbilo by se mu to, bylo by mu to nepříjemné a plakalo by. O těžkou hlavičku, kterou miminko ještě neumí udržet, je také dobře postaráno. Je podkládaná, přidržovaná a nikdy se nestane, že by byla volně v nezdravém záklonu bez opory. Polohy a pohyby jsou tedy zcela v pořádku. Prioritou není udělat z miminka gymnastku a dám mu nohu za hlavu – dobrý fotograf, který fotí malá miminka, má cit a zkušenosti, a také jedná vůči miminku individuálně a nedělá nic, co by mu nebylo příjemné. A navíc šikovný fotograf je také kouzelník, který to umí ve Photoshopu. Podívejte, jak některé fotografie vznikají….

Není těm nahatým dětem zima?

Během focení je ateliér dostatečně vytápěn, právě aby malým dětem nebyla zima – ideální teplota je kolem 28 stupňů. Během polohování miminka je vhodné přidat malé topení, které fouká teplíčko přímo u miminka. A také je potřeba si uvědomit, že miminko tam neleží nahaté hodiny – samotný stisk spouště je otázkou chvilky. Pokud se tedy miminko polohuje, uspává, děje se tak s dekou, která je přes něj. V letních měsících se obávat vůbec nemusíme, dá se dokonce fotit i venku.

Rozhovor s fotografkou Miladou Koutníkovu

 • Jak ses k focení dostala (co jsi studovala, kde jsi působila apod.)? Fotografii a digitální média jsem studovala na australské univerzitě, ale největší školou života byla pro mě praxe na témže místě ve fotoateliéru se skutečnými klienty. Anne Geddes, ikona newborn fotografie, je také Australanka, a zkraje tvorby jsem se u ní ráda inspirovala.
 • V ateliéru nyní fotíte se sestrou – jak taková spolupráce funguje? S Markétou jsme jako yin a yang, takže výborně. Kde já mám slabiny, ona mě doplní, a naopak. Máme podobné umělecké cítění, ale přesto se vzájemně inspirujeme a klienti naše lehce odlišná pojetí zpravidla ocení. Třešinkou na dortu je pak absolutní důvěra po lidské stránce.
 • Jak k focení přistupuješ, co vnímáš jako důležité, aby byli klienti maximálně spokojení? Pro přirozený a zároveň esteticky zajímavý portrét děťátka i rodičů je důležité navázat upřímný kontakt, být hravý, vnímavý, přistupovat ke každému individuálně a nechat se odlišnými rodinami inspirovat k novým úhlům pohledu. Pro mě osobně je zásadní dostat do portrétů city, rodinné pouto a emoční momentky.
 • Jak se má člověk kromě dobré nálady na focení připravit? Jaké oblečení zvolit, co vzít s sebou? Přípravu je dobré nepodcenit – detaily zde, ale zrovna u newborn by měl být kvalitní ateliér dobře vybaven, aby rodičům stačilo dorazit v podstatě jen s miminkem.
 • Máš nějaké fígle na uspání miminka? Umět miminko uspat ve fotogenických polohách je hned vedle samotného focení tou největší výzvou (i kouzlem!) – a je to důležité kritérium při výběru newborn fotografa! Když nestačí pouhá jistota v rukou a dar trpělivosti, zkoušíme kolébání, zavinutí a tzv. děložní hudbu. My se staráme ale i o pohodlí rodičů – přenášíme svůj klid na ně, oni zase na miminko a hned se dějí zázraky!
 • Jak u vás probíhá výběr fotografií? Nabízíme možnost online galerie nebo osobního výběru na velkém plátně přímo v ateliéru, kterého využívají hlavně klienti, co si objednávají obrazy a koláže na zeď a radí se s námi o vhodném provedení pro konkrétní interiér.
 • Jaké jsou současné trendy v rodinné fotografii? V posledních letech se ustupuje od ateliérové stylizace a fotí se často venku nebo tzv. lifestylové focení probíhá přímo v pohodlí domova – děti jsou přirozené, rodiče uvolnění, prostředí autentické… Velmi jsme si lifestyle oblíbily a jezdíme za klienty do všech koutů země, a to doslova! Ateliér ale sám o sobě přirozenosti nebrání – jde hlavně o přístup fotografa.
 • Prozraď mi, kde se bere tvůj neustálý úsměv na tváři? To je jednoduché – baví mě život, děti a chaos! Cíleně se soustředím na ty pozitivní a milé věci nejen na naší práci, ale i na mateřství a v soukromém životě. I z nesnází se snažím odnést to dobré, ne se v nich utápět. Jako správný fotograf zkrátka žiju okamžikem .

Soutěž o focení zdarma v ateliéru Mona

Při koupi naší nové knížky či videokurzu Handling a nošení dětí a odpovězení soutěžní otázky budete zařazeni do soutěže o focení zdarma v Ateliéru MONA. Těšit se můžete na takto kouzelné fotografie a dvě fotografky, co svou práci dělají srdcem.

 • Soutěžit se bude od 13. do 27. 3. 2018 – do půlnoci.
 • Hodnota výhry: Výherce získá DIGITÁLNÍ KOLEKCI – 1h focení v Ateliéru MONA + 12 profesionálně upravených fotografií v celkové hodnotě 4 000 Kč.
 • Podmínky soutěže: zakoupení knížky či videokurzu Handling a nošení dětí. A odpovězení na soutěžní otázku.

Soutěžní otázka:  Kolik dní po porodu je ideální vyfotit miminko na klasické newborn fotografie s polohováním? Odpověď můžete pohledat zde. 🙂

 • Odpovídejte zde do článku do komentářů a také do komentářů na našem Facebooku pod příspěvek s tímto článkem. (Knihu či videokurz můžete zakoupit zde. Pokud již knihu či videokurz máte, můžete se soutěže také zúčastnit) 

28.3.2018 – Vyhlášení soutěže

Ze správných odpovědí a splnění všech podmínek byla vylosována maminka Linda Lorenc. Gratulujeme. Vanda S.

Ateliér MONA

Za Ateliérem MONA stojí dvě sestry fotografky, Markéta a Milada, které z „obyčejného“ focení těhotných, newborn, miminek a dětí vykouzlí neobyčejný zážitek pro celou rodinu. Nemačkají spoušť jen tak, ale dokážou citlivě zachytit, co je právě na vás výjimečné. Spojuje je individuální přístup, přirozenost a čistý styl. Já osobně mám takové fotky nejraději… Soustředí se na city, ne na stylizace, a fotí, kdekoli se cítíte nej – v útulném fotoateliéru, venku v přírodě nebo v pohodlí vašeho domova. Z fotografií vám v Ateliéru MONA rovnou zpracují luxusní fotoknihy, koláže a fotoobrazy na zeď. Milada je od r. 2015 Tváří Centra FotoŠkoda v Praze, kde vede workshopy o focení dětí a miminek.

Pravidla soutěže

Do soutěže se můžete zapojit od 13. do 27. 3. 2018 – do půlnoci.. Je jedno, zda jste těhotná a miminko teprve čekáte, nebo již máte malé miminko. Můžete tedy focení využít jak na těhotenské, newborn, nebo rodinné focení. Podmínkou soutěže je zakoupení knížky či videokurzu Handling a nošení dětí. Stejně tak odpovězení na soutěžní otázku. Pokud splníte obě dvě podmínky, budete zařazeni do slosování o výhru, které proběhne 28.3. dopoledne. Výherkyně od nás obdrží email a zároveň bude vyhlášena na této stránce a také na našich Facebookových stránkách. 

Odpovídejte zde pod článek a také na naše Facebookové stránky do příspěvku s tímto článkem. 

Těším se na výherce. Krásné dny

Vanda S.

 

87 thoughts on “Novorozenecké focení v klidu a bez obav + soutěž o profesionální focení!

 1. Ideálně 6-8 dní po porodu, případně do 2 týdnů. Ale fotky můžou být určitě krásné ( i když ne klasické newborn) i s o něco starším miminkem 🙂

 2. Dobrý den, dle doporučení mají být miminka ideálně focena 6-10 dní od narození, maximálně do 2 dvou týdnů od narození. Naše fotografka zvládla newborn fotky dle požadavku i u šestitýdenního miminka :))).

 3. Krásná soutěž 🙂 Focení je nejideálnějši 6-10 po porodu,max do dvou týdnů.Později je možné,jen už může být práce s miminky komplikovanější. Všem hezký a veselý den s vašimi děťátky 🙂

 4. Dobrý den, newborn focení je ideální, dle doporučení 6-10 dní po porodu, maximálně do 2 týdnů od narození.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top