Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Tři mušketýři v péči o pokožku miminka

Tři mušketýři v péči o pokožku miminka

Péče o pokožku miminka, tři mušketýři

Přinesli jste si domů z porodnice malé miminko, krásný červený sametový uzlíček? Možná vás překvapí, že se z něj po pár dnech stane doslova svlékající se hádě. Pojďte si přečíst, jak pečovat o pokožku malého i většího háděte. Poradím vám různé tipy na koupání a na ošetření opruzeného zadečku. Na konci článku se můžete těšit na krásnou soutěž o „Weledary“.

Pokožka dětí je velmi jemná, přibližně 5x tenčí než u dospělého člověka. Látky na ni nanesené se prakticky beze zbytku vstřebávají a bezprostředně přecházejí do krevního oběhu. Je tedy důležité citlivou dětskou pokožku chránit a současně ji – a tím ani dětský organismus – nezatěžovat.

Vsaďte na kvalitu, ne na kvantitu, jak v koupání, tak i v přípravcích, které na miminko používáte.

Okurky v láku

Nejcitlivější je dětská pokožka v prvním roce života. První velkou změnou je samotný porod. Miminko bylo 9 měsíců ve vašem bříšku obklopené plodovou vodou. Doslova v ní bylo naloženo jako okurka v „láku“. Aby bylo jeho tělíčko chráněno proti takovému prostředí, do kterého v podstatě vykonávalo svou potřebu, musela se jeho pokožka přizpůsobit. Kůže miminka v bříšku je tedy jiná než kůže běžného člověka. Zároveň byla kůže miminka pokryta tzv. mázkem, který se u nás ihned po porodu z miminka otírá a smývá. V některých zemích se toto neděje a mázek nechávají „vpít“ do pokožky. Je to pro miminka výborná ochrana proti vysoušení. U nás o nesetření mázku můžeme také požádat. Po porodu tedy dítě přichází k prvnímu kontaktu s cizorodými látkami, bakteriemi a viry.

Vstřebání mázku po porodu netrvá dlouho, většinou okolo 15 minut. Také záleží, jak silná vrstva pokrývá kůži vašeho miminka. Některá miminka jsou doslova bílá a některá mají mázek jen lehce.

Kůže se potřebuje vyměnit

Po pár dnech se však tato první kůže začne olupovat. Nejednu maminku toto překvapí, až skoro vyděsí. Můžete se ale uklidnit, téměř na 100% se nejedná o nic vážného. Naopak, je to běžné. Olupování může trvat dokonce až 3 týdny. Kůže se jednoduše potřebuje „vyměnit“. Spodní vrstva kůže (škára) váže, ale i ztrácí velké množství vody. Spojení mezi pokožkou a škárou není ještě pevné a imunologická obranyschopnost se teprve vyvíjí. Proto je potřeba v tuto dobu o pokožku dobře pečovat.

Péče o pokožku

Není nutné pokožku vehementně promazávat ve velkých vrstvách. Stačí běžně promazat. Čím méně syntetické kosmetiky používáme, tím lépe. Nejlepším a nejuniverzálnějším mycím prostředkem pro zdravé miminko je čistá voda. Pro mytí miminka tedy nemusíte používat speciální mycí emulze, oleje či jiné přípravky. Voda bohatě postačí. Pokud máte rádi, když miminko krásně voní, doporučuji se porozhlédnout po přírodnější kosmetice. Např. výrobky Weleda krásně voní a jsou navíc přírodní.

Weleda měsíčkový dětský olej obsahuje výtažky z ekologicky pěstovaného heřmánku a měsíčku lékařského ve 100% BIO kvalitě.

Jaké přípravky, krémy a oleje používat? Přehnaná péče totiž může uškodit

Kosmetické přípravky pro kojence bychom měli vybírat hlavně podle ochranné schopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit protizánětlivě. Dětská kosmetika by neměla obsahovat žádné alergizující složky. Všem maminkám radím, aby dětskou pokožku promazaly cca do tří minut po koupeli, protože v tuto dobu je to nejúčinější.

Moji „tři“ mušketýři

Přehnaným kombinováním značek a druhů krémů či olejů můžete spíše uškodit. Doporučuji se zaměřit na jednu značku a maximálně dva výrobky. Asi každá máma, která má více jak jedno dítko, mi dá za pravdu, že co dítě, to originál a to naprosto ve všem. Jedno dítko může mít kůži sušší, druhé více citlivou a třetí úplně makovou. V průběhu mé práce s dětmi, ať už vaničkováním nebo s těmi mými, jsem zjistila, že méně je více a že se vůbec nevyplácí přípravky kombinovat. Naprosto vždy postačí obyčejná voda. Můj první mušketýr. Na druhého mušketýra jsem pasovala mýdlo. A naprosto nejoblíbenější máme přesně to od Weledy. Tohle není žádný „product placement“, já to mýdlo naprosto zbožňuji! A jako třetího mušketýra vám doporučím měsíčkový olej. Skrytým čtvrtým mušketýrem je masáž, kterou můžete provádět po každé koupeli a použít k ní právě zmíněný měsíčkový olej. 

Tři mušketýři – voda, mýdlo a olej. Voda s mýdlem miminko krásně umyjí a kojenecký olej o pokožku pečuje a pěstí ji. Nezapomínejte však na čtvrtého mušketýra – ♥ masáž ♥.

Nekoupejte denně

Koupat malé hádě nemusíte každý den. Postačí obden. Malé miminko se nijak neušpiní a spíše je potřeba omýt „zápářková“ místa,  jako jsou zadeček, podpaží a pod krčkem. Doporučuji proto koupat miminko spíše méně, tedy obden a vsadit na kvalitní kosmetiku. Té nepoužívejte moc. Také se zaměřte na omezení použití agresivních pracích prostředků. Pokud vaše miminko trpí na bolesti bříška, teplá voda mu jistě pomůže. Můžete také s miminkem ve vodě vhodně cvičit (vaničkovat), rozpohybovat tak „líná“ střeva a podpořit peristaltiku. Miminko se navíc krásně unaví a spánek je pak kvalitnější.

Přebalování a opruzeniny

Zvláštní péči je také třeba věnovat plenkové oblasti, dostatečně často dítě přebalovat, pečlivě očistit kůži – nejlepší je omýt vodou! A následně dle potřeby, když hrozí opruzení, namazat vhodným krémem. Například dětská mast s obsahem rybího tuku nebo dětské kosmetické krémy s obsahem oxidu zinečnatého a dalších účinných protizánětlivých a hojivých přísad. Doporučuji nepoužívat hygienické ubrousky, o nich jsem psala zde.

Šupinky ve vlasech?

Nažloutlé útvary, krustičky se nazývají seboroická dermatitida, což je sice dermatologické „onemocnění“, ale není nijak závažné nebo neobvyklé. Většina novorozenců ji mívá. Objevuje se na temeni hlavy ve vláscích a někdy šupinky přechází až na čelo a mezi obočí. Opět se nemusíte ničeho bát. Promazávejte tato místa olejíčkem a vyčesávejte jemným dětským kartáčkem. Nejlepší je postižená místa odmočit a poté jemně vyčesat. Vhodné je tedy vyčesání po koupeli, nebo během dne, kdy místa odmočíte mokrou žínkou. Pokud je vrstva malá a zůstává, doporučuje se ji nechat být. Pokud se však tvoří vysoké, silné a tlusté „krusty“, je lepší je začít odstraňovat. Pozor však když už jsou příliš silné (více jak 3mm). Mohlo by dojít ke stržení kůže pod nimi. V takovém případě doporučuji navštívit pediatra, aby posoudil, jaký je stav, a doporučil vhodnou péči. V lékárnách existuje mnoho přípravků, které v takových stádiích pomáhají. Pravidelně tedy vyčesávejte a věřte, že se miminko problému brzy zbaví a vyroste z něho.

Závěrem

  • nekoupat denně, spíše obden
  • nepoužívat koupelové pěny, které pokožku vysuší
  • po koupeli pokožku promazat a hydratovat do cca 3 minut
  • pokožku můžete jemně promasírovat a prokrvit, více blahodárných účincích Baby masáží zde.
  • k omytí pokožky novorozence postačí voda, poté doporučuji přírodní mýdlo
  • plenkovou oblast zbytečně nepromazávejte, pokud nemá problém. Pokožka si zvykne na dané krémy a až bude miminko opruzené, tak nebudou fungovat
  • mažte spíše méně, ale kvalitními přírodními výrobky
  • bohatě postačí jeden krém na tělo a jeden přípavek pro plenkovou oblast
  • tři mušketýři – voda, mýdlo a olej naprosto stačí + čtvrtý mušketýr masáž
  • šupinky ve vlasech – malou vrstvu nechte, větší již vyčesávejte po koupeli, kdy je hezky kůže hezky odmočená

Slibovaná velká soutěž o krásné Weledary

Ve spolupráci s kosmetickou značkou Weleda jsem pro vás připravila soutěž o úžasných 5 balení Měsíčkového kojeneckého setu v hodnotě 750,- Kč. 

O Weledě

Speciální kosmetická řada zahrnuje 100% přírodní přípravky z nejčistších dostupných surovin v kvalitě BIO kosmetiky.
Produkty jsou vyvinuté ve spolupráci s lékaři a farmaceuty a jsou speciálně uzpůsobené pro potřeby citlivé dětské pokožky – vhodné od prvního dne života.
Celá řada je obohacená o vyrážky měsíčku lékařského v BIO kvalitě s protizánětlivými, hojivými a antibakteriálními účinky.
Výrobky jsou dermatologicky testované, vykazují výbornou snášenlivost i při atopickém ekzému.
Přípravky obsahují pouze čisté přírodní suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství a jsou nositeli mezinárodního certifikátu přírodní kosmetiky a biokosmetiky NATRUE.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top