Úvod > Poradna > Průzkum nošení dětí – značky a nejčastější dotazy k nošení

Průzkum nošení dětí – značky a nejčastější dotazy k nošení

Jak začala má láska k nošení

Nošení dětí na vlastním těle bylo ještě před pár lety něco „jiného“, pamatuji si, jak jsem nosila svého prvního syna (a to už bude víc jak 10 let) a byla jsem takovým tím šafránem. Tehdy jsem si oblíbila nosítko, co si totiž budeme povídat, mě ty „batikované“ šátky prostě evokovali přírodu, kterou sice miluju, ale podpaží jsem si holila vždycky, bez ohledu na trendy od Madony. No nic. Doslova jsem propadla kouzlu nošení dětí a všechno se mi začalo spojovat, dávat smysl. Zážitky, které jsem posbírala na cestách napříč světem, různé kultury, které ještě nejsou tolik ovlivněné naší rychlou technickou dobou a také knihy, které jsem začala hltat o výchově, přístupu k dětem. Tam bych určitě ráda zmínila alespoň jednu a tou byl Koncept kontinua. Doplnila jsem si vzdělání v oboru a maminkám začala poskytovat i poradenství v nošení. Završila jsem to certifikátem od Německé nosící školy Die Trageshule, a dokonce jsem jeden čas s kamarádkou švadlenou vyráběla šátky. Elastické jednobarevné – jen na začátek, protože jsem tak moc chtěla pomoct maminkám za kterými jsem chodila domů po porodu a přesně jsem věděla, že šátek by jim v tu chvíli tak bodnul… No ale než člověk něco doporučí a hlavně vysvětlí, že nošením své dítě nikdy nerozmazlí, bylo zkrátka lepší z kabelky vytáhnout svůj ušitý šátek, naučit maminku, jak vázat nejzákladnější úvaz a docílit tak spokojeného miminka i maminky. Většinou to dopadlo tak, že miminko uslo, my probraly věci, které bylo třeba a když jsem měla odcházet, neměla jsem to srdce je z šátku rozbalovat, a tak jsme se vždy domluvily, že jim ho nechám a oni mi jej pak pošlou zpátky. Nebo si jej rovnou pořídily, protože byly tak nadšené. Nicméně doba šla dál a objevovaly se firmy, které začaly šátky hromadně vyrábět a dalo by se říci, že díky bohu v ne tak divokých vzorech a prostě takové, které se hodí k moderní mámě, která chodí v konverskách, maluje se a taky občas vězme podpatky. Já se na výrobu vyprdla, své práce jsem měla dost a maminkám jsem šátky spíše půjčovala, protože mi byly od firem poskytnuty. Za mě win-win. To se psal tuším rok 2015. Další roky běžely a práce také.

Co mě vede k průzkumu?

A nyní jsem se zastavila, narodilo se mi čtvrté miminko a přesně vím, jak budu nosit. Z praxe a kurzů u klientů doma vidím nové a nové značky, či vychytávky. A já vím, jak je hrozně těžké se tím velkým množstvím probrat a dopátrat se, jak tedy vlastně začít nosit a v čem. V šátku, nebo v nosítku? Většina žen u nás na předporodním kurzu, který pořádáme s porodní asistentkou Julií Bischofovou, jasně ví, že chtějí nosit, ale v šátku asi spíš ne, protože jim to přijde složité. Nutné je připomenout, že to vůbec složité není a po pár vyzkoušení maminy ví, jak na to. Věřte mi. Hodně často u klientů vidím špatně zvolné nosítko. Už méně často vidím špatně uvázaný šátek. Proto jsem se rozhodla udělat průzkum a ptát se maminek, které odnosily, nebo právě nosí své miminko.

Základní otázka byla – v čem nosily – šátek – nosítko – jaké značky – jak byly spokojené a také, kdo jim doporučil zrovna tu značku, kterou mají a zda by příště volily jinak.

Co od průzkumu čekám?

Nejraději ze všeho bych maminkám vysvětlila rozdíl mezi šátkem a nosítkem. Popsala klady a zápory. Zapojila do toho značky, u kterých vidím, že jsou dobré a kvalitní a také ty, které se nezaprodávají reklamě, renovují se a chtějí být stále lepší a lepší. Protože usnout na vavřínech – když se v Insta-bublino světě daří, je velmi ošidné a v pekle je pro takové speciální místo! Zde už lehce prozrazuji, že často vede reklama, pěkná fotka, ale uživatelská funkčnost / příjemnost / bezpečnost nošení, jde někdy stranou – a pokud rodič nepozná, co je špatně, případně ho „nevyhejtí“ na některé z nosících skupinek na FB, je spokojený. Ráda bych tedy vysvětlila, jak správně šátek uvázat a také jak správně vybrat nosítko, protože nosítko je sice „instantní“ úvaz, ale musí se vybrat a pak upravit tak, aby sedělo miminku a jeho nositeli.

Také si povíme, jak je nejlepší začít s nošením a jak pokračovat dále. Kolik vás to bude stát a podobně a také se můžete těšit na moc pěknou soutěž.

Kolik lidí jsem se ptala

V průběhu října a listopadu 2022 jsem do průzkumu zahrnula své klientky u kterých jsem byla doma – ať už na poradenství k nošení, nebo na vaničkování či handling. Vždy toho probíráme víc. Bylo jich zhruba 30. Všechny jsem si zapisovala, někdy i se souhlasem fotila. Začátkem listopadu jsem se na Instagramu dotázala sledujících, jaké jsou jejich zkušenosti. Otázka zněla stejně, jako jsem zmínila výše. Nečekaně se spustila lavina zpráv, fotek a zkušeností od vás – maminek. Upřímně jsem to nečekala a trvalo mi skoro 14 dní, než jsem všechny zprávy přečetla, zapsala a odepsala. Bylo jich téměř 300.

Jak dopadly výsledky? Aneb, co máte doma a jak jste spokojené

Značky jsou seřazené dle toho, jak se objevovalo jejich použití a vedle nich smajlík, který vzešel procentuálně dle spokojenosti / nespokojenosti.

  • Tula: 🙁 (spíše negativa – je tuhá)
  • Be Lenka mini: 🙂 (potom malá a přešly na BL 4ever či něco jiného)
  • Manduca: 🙂 (sem tam byla nespokojenost)
  • Minu wrap – elastický šátek: 🙂
  • Manduca sling – elastický šátek: 🙂
  • MoniLu: 🙂
  • Ergobaby: 🙁
  • Cybex: 🙁
  • BabyBjörn: 🙁
  • Neko 🙂
  • Lenny Lamb 🙂
  • Moisha 🙂
  • Fedella 🙂
  • Kavka 🙂
  • Caboo 🙁
  • Andala 🙂
  • Donkey 🙂
  • VeKa 🙂
  • Kibi 🙂
  • Sestrice 🙂
  • Qusy baby 🙂
  • Moyo 🙂
  • Kinderkraft 🙁
  • Diymos 🙂

K dotazu, jak ke koupi přišli velká většina odpovídala – viděla jsem to na Instagramu / jiné sociální síti. Méně z vás psalo, že bylo na poradenství.

Preferují maminky spíše nosítko, než šátek?

  • Ty zkušenější / případně druhorodičky ne – a většinou mají oboje a střídají podle nálady, nebo podle dítěte.
  • Nezkušené nebo rodiče, kteří začínají, tak ano.
  • Nicméně se to velmi liší a na dotaz nelze jednoznačně odpovědět, procenta byla zhruba 60% nosítko, 40% šátek. Velmi se to ale liší také místem bydliště a způsobem života (město, vesnice, venkov).

Jaké značky s klidným svědomím doporučuji:

  • Neko – hezky sedí od 3,5 kg do cca roka a něco – TOP, cena pořízení okolo 3800,-
  • Moisha (česká značka) – nosítko od narození HuGo – měkký bederní pás do cca roka, cena pořízení 3200,-, nebo pak rostoucí Grow za 4 000,-
  • Donkey (česká značka) – od narození do cca roka, pak i varianty pro větší. Pořízení cca 3200,-
  • Storchenwiege (německá značka) – od narození do cca roka i déle. Pořízení cca 3200,-
  • Sestrice (slovenská značka) – od narození, varianty i pro větší děti. Pořízení okolo 5 000,-
  • Kibi (česká značka) – varianty od narození, ale i pro větší děti (nemusí sedět velmi hubeným maminkám). Pořízení od 2 700,-
  • MoniLu (česká značka) – varianty od narození, ale i pro větší děti. Pořízení od 3800,-
  • Lenny Lamb (polská značka) – varianty od narození, ale i pro větší děti. Pořízení od 3490,-
  • MartyS (česká značka) – nosítko vám ušijí na zakázku (do týdne). Pořízení od 2000,-
  • VeKa (česká značka) – zakázková výroba, ale i již hotové a výběr dle velikostí. Pořízení okolo 3700,-

Snad všechny tyto značky mají také pevné šátky pro nošení a ty také samozřejmě doporučuji.

Co se týče elastického šátku, doporučuji Minu wrap či Manduca sling.

Které značky nedoporučuji, protože nejsou ergonomické?

Chicco, Womar Zaffiro, BabyBjörn, Cybex, Petite&Mars, Hauck, Infantino, Ergobaby Omni 360, Kinderkraft, Tula Explore – POZOR! Ne všechna nosítka Tula jsou ergonomická! Inglesina Flip, Nania Dětská klokanka, Ferrari Klokanka, Inglesina Nosič Front, Petite&Mars, Pao Papoose ergonomický, Pebble

Možná se budete divit, proč zde nemám k doporučení BeLenku a Tulu, když byly tak často zmiňovány maminkami.

Hodně často u těchto značek dochází ke známé věci – tj. má to hodně lidí, hodně to vidím na fotkách na Instagramu, silná reklama, a tak si to pořídím. Nic proti tomu osobně nemám, ale z praxe vychází, že je u nás spoustu lepších nosítek, které se dají lépe přizpůsobit nositeli i miminku, což rodiče, když na první pokus koupí tyto dvě značky a nezkusili nic nového, tak nezjistí. Za mě si všímám pár nedostatků, které by se daly vylepšit, a tak si trošku myslím, že usnuly na vavřínech.

Jaký je rozdíl mezi šátkem a nosítkem – pozitiva – negativa

Rozdělení bych asi co nejvíce zjednodušila

Šátek

„Pruh“ látky z různých materiálů o různé délce. Délka se volí podle druhu úvazu a také konfekční velikosti nositele. Šátky ještě rozdělujeme na elastické a pevné.

Elastický šátek pruží a je to proto, aby se dokonale přizpůsobil malému miminku a nositeli, kterému „promine“ pár nedostatků při vázání. Nevydrží však na celé nosící období. Je od narození do cca 4 měsíce, kdy se pod váhou dítěte začne prověšovat a neposkytuje správnou oporu.

Pevný šátek nepruží – je z různých materiálů – nejčastěji 100% bavlna, kterou určitě začátečníkům doporučí každá lektorka, dále může obsahovat různé příměsi – třeba „velblouda“, který v zimě více hřeje a pak naopak pro léto se hodí příměs viskózy či tencelu.

Elastický šátek není na pořízení finančně tak náročný jako pevný, který vám ovšem vydrží celé nosící období – rozuměj klidně od narození do samostatné chůze. Ještě bychom mohli zmínit tzv. ring sling – krátký pevný šátek s kroužky. Za mě je to taková „chvilková“ záležitost – hop tam, hop ven. Dobrý pro větší děti, které si „hodíte“ na bok a popoběhnete někam, když vám prcek nestačí. Samozřejmě do ring slingu mohou i menší děti, ale z hlediska jednostranného zatížení u nositele se o dlouhodobějším nošení nedá moc mluvit a naše záda by nám to pak vrátila i s úroky.

Nosítko

Skládá se z bederního pásu, zádové „opěrky“ a ramenních popruhů. Dalo by se říct, že to je „instantní“ úvaz. Pomocí spony si upevníte bederní pás, vložíte miminko a upnete ramenní popruhy – opět sponami. Zde pozor, existuje velké množství nosítek a vždy je při pořízení potřeba zpozornět a podívat se, zda je toto nosítko ergonomické. Tedy zda poskytuje správné postavení kyčlí – zda je vhodné pro zádíčka dítěte (zádová opěrka by neměla být vypolstrovaná a tvrdá jako „prkno“) a zda se dá dostatečně upravovat pro nositele.

Šátkové nosítko – „hybrid“

Jak už název napovídá, takové nosítko se skládá z bederního pásu, který nosítka mají, poté zádové opěrky a změnou jsou zde ramenní popruhy, které se váží jako šátek – tedy křížem přes záda a vepředu pod zadečkem dítěte. Chybí přezky. Je to velmi zajímavá varianta, která je velmi přizpůsobivá a pohodlná, protože cípy „šátku“ pokryjí větší část zad, a to je pro nositele příjemnější – lépe se rozloží váha dítěte.

Co doporučuji, jak začít a jak pokračovat v nošení

Z praxe se nejen mě, ale většině poradkyň v nošení osvěčilo začít elastickým šátkem. V první řadě je to nejpohodlnější pro miminko, protože elastický šátek se mu plně přizpůsobí a mamince „promine“ pár vázacích nedostatků. Které i tak během pár dní praxe dopiluje. Jsou dva způsoby, jak šátek uvázat:

Kříž s kapsou ven – celý úvaz si připravíte bez miminka, které nakonec vložíte do kříže a přehrnete kapsu. Poté jen upravíte detaily. Podsazení/ruce, nohy do písmene M/výšku. V tomto případě se však nejvíce chybuje v utažení a z 80 % mají maminky šátek volný. Miminko pak není ve správné pozici i výšce a v šátku se „bortí“. Je potřeba miminko vyndat a dotáhnout. a opět vyzkoušet.

Kříž s kapsou uvnitř – uváže se polovina úvazu, vkládá se miminko do kapsy a cípy šátku se dotahují dle miminka. V tuto chvíli mají maminky pocit, že jim chybí další 4 ruce, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Doporučuji se lehce zaklonit, aby váha miminko spočívala na vašem hrudníku a neměla jste pocit, že jej musíte držet oběma rukama. Pokud vše děláte pomalu, v klidu, jde to hezky. Z mého pohledu je tento úvaz lepší, protože cípy šátku utáhnete na míru v danou chvíli a ve finále jen překontrolujete a případně upravíte jen podsazení miminka. V této variantně také můžete dát látkovou plenku do kapsy za hlavičku miminka – budete si pak jistější, že miminku nebude padat hlavička. Potřeba to ale není.

Přejít z elastického šátku do nosítka nebo pevného šátku?

Zhruba ve 4 měsících, někdy i dříve, záleží na váze miminka vám nebude bude elastický šátek stačit. Začne se prověšovat, budete mít pocit, že musíte často upravovat a utahovat. Zkrátka ztrácí svou nosnost, protože je elastický. Asi jako silonky, které jsou po nošení vytažené… V tuto chvíli si můžete říct, že elastik splnil svůj účel – poměr cena výkon a zachráněné nervy super. (Pořízení elastického šátku vychází okolo 1600,- – 1700,-).

Pokud vám bylo nošení v šátku příjemné, zajeli jste si to, tak můžete přejít do pevného šátku, který vám vydrží už na celé nosící období, tedy až bude dítě chodit, a to i dál poté. V případně, že je vám sympatičtější nosítko, vyrazte tímto směrem. Každý preferuje něco jiného a také záleží na okolnostech a miminku. Některé děti se chtějí nosit častěji (potřebují to na odpočinek) ale jen na kratší časový úsek, tam bych tedy spíše doporučila nosítko. A naopak, některé děti nošení milují, jsou v něm klidné, spokojené a chtějí tam být delší časový úsek, zde bych tedy doporučila šátek. Sice můžete mít pocit, že nosítko jen „nacvaknete“ a je hotovo, ale při delším nošení je šátek z mého pohledu lepší, protože nositeli poskytuje lepší rozložení váhy miminka a tím např. i menší „bolest zad“.  Ve hře je samozřejmě „hybrid“ 

Rozhodně při přechodu, nebo vůbec při pořízení nosítka doporučuji vyzkoušet vše na vlastní kůži / tělo. Není nic horšího, než když zabrousíte na nějaký web a objednáte nosítko, které má dle hodnocení (které si ten web upravil beztak sám) suprové a vám pak nebude sedět, případně zjistíte, že není ergonomické. Pokud si kupujete kalhoty, nebo plavky, taky si je raději vyzkoušíte, že? A nekupujete je na rohliku.cz. Protože už se mi x krát v praxi stalo, že měla maminka předem pořízené nosítko, které koupila na webu mimo (pilulka.cz apod) a zjistili jsme, že 1) ji absolutně nesedí a 2) není ergonomické, byť web tak uváděl. No, a protože web nebyl odborný – pozor nebývají ani weby s dětským sortimentem (Malvik apod.) tak tvrdil, že jde o ergonomické nosítko. Proto moc doporučuji, když už nemáte možnost do obchodu s nosítky a šátky zajet, alespoň pořizovat na webech, které se zabývají čistě nošením. Tam si většinou můžete i domluvit konzultaci a poradenství na míru. No a na otázku proč si maminka toto nosítko pořídila, odpověděla jednoduše „líbil se mi dizajn“. A proto doporučuji isatky.cz – nešlápnete vedle.

Jak dlouho mohu dítě přes den nosit?

Je to jednoduchá odpověď – tak dlouho, jak je to vám i miminku příjemné. Je dobré si zopakovat, že nošení je dětmi očekávané a z hlediska jejich vývoje přirozené. Rozhodně to žádným způsobem neublíží, naopak, přináší to mnoho benefitů. Nejenom, že vám to vytrhne trn z paty a pomůže s IV. trimestrem, ale takhle to prostě má být – na kurzech říkám, že tělo novorozence je v podstatě svým tvarem a postavením těla dílek „puclíku“, který zapadne přímo na vás – vaše břicho. (Například dítě má více tukových zásob na zádech než na břiše, a proto nejvíce tepla uniká bříškem – tam, kde by mělo být „spojeno“ s rodičem pomocí šátku.) Děti a jejich potřeby jsou různé a liší se. Za mě jsou tři tipy dětí. Velmi kontaktní – skoro nedoložitelné. Středně kontaktní – mají potřebu blízkého kontaktu, ale také si rády odpočinou sami a pak jsou děti méně kontaktní, které nošení tolik nehecuje. V podstatě si tam na chvíli odpočinou a pak už by zase rády ven, protože tu je něco tlačí a tohle chtěj vidět a tohle ochutnat. Z čehož vyplývá, že neexistuje žádná správná nebo ideální doba, kterou můžete své miminko nosit. Neexistují tabulky. Sami musíte přijít na to, jak to vyhovuje vašemu miminku a vám. Pokud kontaktňákovi budete upírat nošení, protože se bojíte, aby nebyl rozmazlený – je to chyba. O to víc vás bude vyžadovat. A pokud budete „objevitele“ chtít nosit více, než je jeho potřeba, taky z vás asi nebude nadšený. Nošení dětí podporuje zdravý vývoj a nedochází při něm ke stagnaci. Naopak tím, že se s miminkem pohybujete, vybízíte jej k tomu aktivovat vlastní svaly a „kopírovat“ vaše pohyby. Navíc mu nabízíte velmi zajímavé podněty k vývoji. Jakmile je dítě unavené, zapíchnete to a nemůžete jej přestimulovat.

Můžu nošením dítě rozmazlit? Zvykne si na to a už nebude chtít do kočárku apod.

Rozmazlit dítě nemůžete, protože mu nevěnujete žádný extra čas navíc. Děláte si, co potřebujete a dítě je součástí. Je pravdou, že pokud s nošení začnete, vaše dítě jej bude vyžadovat a preferovat třeba před kočárkem – ale není se čemu divit, je to přirozené a logické. Ne všechny děti to tak ale mají a střídají kočárek bez problému. Navíc, když dítě začne sedět a vy přejdete do sportovní verze kočárku, většinou se nošení na těle omezí.

Během dne střídejte nošení s „volným“ pohybem, běžnou manipulací, koupáním apod a nemůžete udělat chybu.

Mohu dítěti nějak nošením ublížit?

Motorický vývoj a formování páteře je hnané psychikou. Nemůžete jej nošením narušit. Nemůžete jej ZASTAVIT a NEMŮŽETE JEJ nošení na těle POŠKODIT. Dítě na vás není pasivní a není jako ve svěrací kazajce. V bdělém stavu úměrně svému věku a dovednostem si samo reguluje své pohyby a záda napřimuje, jak potřebuje. Nošení dítě není jako svázané chodidlo čínské dívky, aby nerostlo, zakrnělo a zformovalo se dle šátku/bandáže. Dítěti přes den nabízíte mnoho podnětů, pohybů a zacházení, kde má další dostatečnou volnost.

K ergonom. nošení patří tzv. záda do C. Je to tvar, který přesně vystihuje páteř novorozence. S vývojem se ale páteř napřimuje a formuje. A tvar „C“ se mění.

Rozdělme si tvar páteře do čtyř stádií a podívejme se, jak vypadají v šátku či nosítku:

  • Novorozenec (cca 0-3 měsíců) Páteř je ve stavu kyfózy a potřebuje celkovou oporu. Tvar zad v šátku/nosítku je zcela do C. V posledním obrázku pak vidíte miminko, které si dokáže rovně lehnout na podložku. Záda jsou nyní rozvinutá a připravená na formování.
  • Dítě pasoucí koníčky (cca 3-6 měsíců) Oblast krku a horní části páteře začíná sílit a cca ve 3-4 měsíci již dítě dokáže dlouhodobě držet hlavičku a začíná se samo otáčet na bříško a provádět první vzpřímení. V důsledku toho se křivka krční páteře (kyfóza) začíná vyrovnávat, dochází až k zakřivení dovnitř a vzniku krční lordózy. Tvar do C už není jako předtím.
  • Lezec (po cca 7 měsíci) Střední oblast páteře, tzv. hrudní část, se posiluje, když si dítě samo dokáže vyndat ruce z šátku/ nosítka. Svaly v této oblasti pomáhají podporovat záda dítěte a páteř zůstává zakulacená a formuje se hrudní kyfóza. Tvar C je jen patrný.
  • Chodec (po cca 10 měsících +)Poslední stádium je dokončeno, když dítě začne chodit. V této fázi se spodní část zad, zvaná bederní, začíná narovnávat a zakřivovat dovnitř. Toto nové zakřivení, nazývané bederní lordóza, dokončuje zakřivení páteře do tvaru „S“, jako máme my – dospělí. A nikdy se C již nepodaří – maximálně pokud neseme spící uvolněné dítě.

Jak dobře vybrat nosítko, na co si dát pozor?

Závěr – suma sumárum – co je důležité, na co si dát pozor

  • Nejlepší pro malé miminko je začít nosit v elastickém šátku – vřele doporučuji Minu baby wrap.
  • Dbejte na ergonomické uvázaní / nošení:
    • – Nožičky do M. (Abdukčně flekční poloha – kolena jsou výš, nebo v úrovni kyčlí, kdy se hlavice stehenní kosti nachází uprostřed kloubní jamky – což je optimální postavení kyčlí pro jejich vývoj a dozrávání.
    • – Záda do C – páteř je podepřená, ale jednotlivé obratle jsou rozvinuté. Mějte na paměti, že „C záda“ se s věkem a schopnostmi dítěte narovnávají, a nakonec zůstává C jen v oblasti bederní páteře, protože je i u starších dětí pánev stále podsazená.
    • – Zádová opěrka není vyztužená jako prkno. (U nosítek).
    • – Šátek je dotažen tak, že dítě v něm nekloktá, ale zároveň vy můžete dobře dýchat a nic vás netlačí. Pocit je to asi takový, jako když se cítíte jako jedno tělo. Jedna duše
    • Nosit vždy čelem k vašemu tělu
  • Že se vám líbí design, neznamená, že vám bude sedět. Jakože mrkváče nebo proužky taky neseděj každému.
  • Kupovat jen na webech s tématikou nošení – například isatky.cz (sleva na nákup 10% s kódem „vanickovani10“
  • Pokud jste se rozhodla pro nosítko rovnou od narození, dívejte se po měkčím bederním pásu. S větší váhou dítěte se bude ale ohýbat a je lepší mít pevný. Pravděpodobně vás tedy bude čekat výměna.

Doporučení na isatky.cz

Můj velmi oblíbený obchod, který dělá práci s láskou a o nošení se opravdu zajímá do hloubky a nikdy by neprodal něco, jenom protože „na tom má lepší marži“ a nebyl si jistý kvalitou je isatky.cz. Vede jej Tereza Holdová a já jsem moc ráda za naší spolupráci. V Praze zároveň otevřely kamennou prodejnu, kde si můžete vše po domluvě vyzkoušet a nechat si poradit. Jistě vám udělá radost i slevový kód, který můžete při nákupu využít „vanickovani10“ Tereza mi také věnovala pro tento průzkum jedno šátkové nosítko (v ne malé ceně) do soutěže pro vás. A já moc děkuji! Tak jdeme na to! Soutěž probíhá do 4.4.2023 na mém instagramovém účtu.

2 thoughts on “Průzkum nošení dětí – značky a nejčastější dotazy k nošení

  1. Prima článek, díky za něj.
    Ještě by mě zajímalo, jak je to s nošením na zádech např. v letních měsících při nějakém výšlapu? Ano či ne?

    Díky za odpověď. 🙂

  2. Dobrý den, ráda bych věděla váš názor na nosítka značky Rishino. Mám jedno doma a jsem s ním velmi spokojená. Otázkou je jestli je doopravdy v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top