Úvod > Poradna > Péče o miminko > Vertikální držení miminka čelem k sobě neškodí! + Soutěž

Vertikální držení miminka čelem k sobě neškodí! + Soutěž

Vertikální držení miminka čelem k sobě neškodí!

Ani v náručí ani v šátku

Dříve než jsem měla své vlastní děti, jsem věřila, že škodí. Byla jsem velmi ovlivněna jedním názorem, který je, bohužel velmi rozšířený a vytvořil jisté dogma. I nestranní odborníci z řad fyzioterapeutů kroutí hlavou nad názorem, že vertikální držení dítěte v náručí čelem k sobě, je poškozující. K rodičům, ke kterým se tato informace donese, se dostává také strach na své dítě sahat a vůbec jej nějakým způsobem nosit. A to je velmi špatně. A zde platí přísloví: „Tisíckrát řečená lež se stává společenskou pravdou.“ Jak je to tedy s vertikálním nošením v náručí? A co šátek? Pojďme si tu společenskou pravdu uvézt na pravou míru. Vysvětlím vám jaká je páteř malého miminka, jaké má kyčle a proč tyto polohy nejsou škodlivé. A mám pro vás také soutěž o krásné nosítko Caboo. 

Nošením dítěte ve vertikální poloze s dostatečnou oporou dítě vzpřimuje trup a posiluje. Dítě dostává trojdimenzionální pohybové impulzy a vzorce pohybů, které jsou typické pro chůzi. Lépe se poté adaptuje na svět a více se učí. Je totiž v centru dění, ale není centrem pozornosti. Dostává tedy více podnětů pro psychický vývoj a posiluje tělo.

Domnívám se, že nosit dítě v náručí nebo na svém těle (v šátku či nosítku) je pro děti velmi potřebné, a navíc očekávané a přirozené.

Je pouze potřeba svým tělem poskytnout dítěti přiměřenou oporu, aby mohlo odložit váhu vlastního těla, a to hlavy, zad a hrudníku a pánve. Oporu poskytujeme přiměřeně věku. Tím, že je jeho váha odložena na našem těle a je poskytnuta opora částem těla, které miminko ještě neumí udržet, miminku nijak neškodíme. Naopak. Páteř je tvořena 33 obratli a 23 meziobratlovými ploténkami. Ploténku si můžete představit jako takový „airbag“, který chrání jednotlivé obratle před nárazy. Má rosolovité jádro a vazivový prstenec. Umožňuje elasticitu páteře a je to výstelka na ochranu proti nárazům a otáčivým pohybům. U kojence je ploténka prokrvená a tím ještě více umocňuje efekt „airbagu“. Děti byly a jsou nošené vertikálně v náručí či v šátku, co je člověk člověkem. Pokud již miminko začíná zvedat hlavičku a částečně ji udrží, postupně ji nefixujeme a necháváme na samotném dítěti, aby si korigovalo posilování.

Vertikální nošení je tedy pro vývoj důležité, protože při něm dítě posiluje. Rozhodně není škodlivé, pokud poskytujeme dostatečnou oporu v souladu s dovednostmi dítěte. Tedy když ještě nedrží hlavičku, tak ji fixujete a umožňujete odložení její váhy na vaše tělo či ruce. A pokud ji již udrží, můžete ji nechat volně. Jen je potřeba si dát pozor na záklon, aby nebylo dítě prohnuté v zádech. Proto je dostatečně fixujte rukou a záklon nedovolte. V tomto vám opět hezky pomůže šátek či nosítko a hezky tak ulehčíte svým rukám.

Podívejme se na malé miminko

Novorozenecké postavení kyčlí (abdukčně flekční poloha) vybízí k nošení a „zavěšení“ se na matku. Miminka tento reflex mají, protože jsou připravena na nošení. Tato poloha také zajišťuje správný vývoj kyčelního kloubu, což jen stvrzuje biologickou podmíněnost vertikálního nošení. Pokud byste se podívali na malé miminko a rozložení jeho tukových zásob, tak zjistíte, že jich je nejvíce na zádech. To právě proto, aby chránila část těla miminka, kterou se nedotýká nositele. Tento fakt opět potvrzuje biologickou podmíněnost nošení dětí. Dalo by se tedy říci, že zde se k sobě matka a dítě hodí jako klíč do zámku.

Vývoj a formování páteře

Páteř je tvořena 33 obratli a 23 meziobratlovými ploténkami. Ploténku si můžete představit jako takový „airbag“, který chrání jednotlivé obratle před nárazy. Má rosolovité jádro a vazivový prstenec. Umožňuje elasticitu páteře a je to výstelka na ochranu proti nárazům a otáčivým pohybům. U kojence je ploténka prokrvená a tím ještě více umocňuje efekt „airbagu“.

Skolióza a predilekce hlavičky jsou vrozené problémy nebomohou být takzvaně získané věkem, tedy způsobem života, a nemůže za ně nošení dětí.

Že nošení dětí ničí páteř, je MÝTUS!

Důležité je vědět, že vadné držení těla vzniká:

 1. ve školním věku – nepřiměřeně dlouhé sezení a nošení tašky v jedné ruce,
 2. nevhodným sezením – nevhodnou židlí,
 3. nevhodnou postelí – matrací,nedostatkem pohybu a svalovou ochablostí,geneticky – například vrozená skolióza, popřípadě skolióza získaná věkem.

Už jsme si zopakovali, že postavení nožiček (abdukčně flekční poloha) vybízí k nošení. Stejně tak vybízí k nošení kulatá záda miminka, která nejsou stejná jako naše.

Na rozdíl od dospělých jsou záda miminek v lehké kyfóze, tzn. ještě nemají zaoblení, lordózy v krční a bederní oblasti páteře, které vytváří její typický esovitý tvar. Ty se tvoří teprve tehdy, když dítě začne zvedat hlavičku v poloze na bříšku a když se postaví na nohy, což bývá až okolo 1 roku věku dítěte.

 • a) Dítě teprve po 3. měsíci života dokáže ležet rovně na zádech.
 • b) Při pasení koníků (1. vzpřímení) posiluje šíjové svaly a formuje krční lordózu.
 • c) Při posazení se formuje hrudní kyfóza.
 • d) Vertikalizací, postavením se na nohy, se dítěti formuje bederní lordóza.

Tento vývoj je ukončen až v pubertě.

Nezapomínejte na zásady správně uvázaného šátku:

 • Podsazená pánev – nohy do M – abdukčně flekční poloha – kolena výš nebo v úrovni kyčlí – stehenní hlavice se v tomto postavení nachází uprostřed kloubní jamky = optimální postavení kyčlí pro jejich vývoj a dozrávání.
 • Pevnost – opora páteře – dítě v šátku nesmí „kloktat“ – šátek dítě podpírá a drží, nemůže se tak propadat do sebe.
 • Záda co C – páteř je podepřená, ale jednotlivé obratle jsou rozvinuté.
 • Pohodlí – musí to být pro vás pohodlné.
 • Nepřehřívat – vhodné oblečení – pozor na dupačky, dráždí plosky nohou. Pravidlo: v zimě dítě nosit pod bundou, přitom jej ale neoblékat moc, dávat pozor na hlavičku a nohy. V létě šátek na nošení nahrazuje jednu vrstvu oblečení. Dávejte pozor na sluneční záření – dítěti dejte čepičku a chraňte před spálením.

Šátek či nosítko podporuje páteř ve fyziologickém vývoji v přirozené pozici, kterou zaujímalo dítě již v těle matky. Nošení zároveň zabezpečuje správné posazení pro zdravý vývoj kyčlí.

Kyčle a nošení dětí

Z hlediska vývoje dítěte a vývoje kyčelního kloubu je nošení miminka v pořádku. Je potřeba mít správně uvázaný šátek či ergonomické nosítko, které poskytují abdukčně flekční polohu, kdy hlavice stehenní kosti sedí v jamce při flexi 100 stupňů a abdukci 40 stupňů. Toto postavení odpovídá i terapii při dysplazii kyčlí, kdy má miminko takzvanou „peřinku“ z důvodu špatného zrání kyčlí. Údaje o spontánním vyléčení dysplazie nošením hovoří o 60–80 %. Například lékař E. Feittweis, který vyvinul sádru proti kojenecké dysplazii a nošení dětí doporučuje, tvrdí, že podporuje rozvoj kyčelního kloubu, protože každý pohyb, který miminko v šátku vykoná, pomáhá k dobrému vycentrování hlavy v pánvi, stejně jako podporuje jeho zrání.

Luxace kyčlí nevzniká z nošení ve vertikální poloze, ale z natahování nožiček po narození a z důvodu nedostatečné kloubní opory, kdy se kloub vymkne z pánve. Nedoporučuji tedy nošení v šátku na takzvanou kolébku, kdy má miminko natažené nožičky a nemá je v abdukčně flekční poloze. Stejně tak doporučuji při přebalování netahat za nožičky a otáčet si miminko na boky. Pokud na své miminko používáte zavinovačku, nenatahujte mu nožičky rovně dolů, ale nechte je pokrčené, popřípadě dejte miminku mezi nohy látkovou plenu navíc, která zajistí dobré postavení kyčlí. V šátku a nosítku dbejte na správnou polohu, kdy jsou kolena výš či ve stejné úrovni jako kyčle. Nožičky tedy nesmí viset dolů.

Jak často nosit?

Většinou to poznáte sama. Některé děti jsou více kontaktní a některé zase moc rády objevují svět a jsou to takové neposedné žížalky. Pro všechny děti platí, že mají rády blízký kontakt a potřebují ho ke svému dobrému psychickému i fyzickému vývoji. Každému dítěti ale stačí jiný časový úsek. Délka pobytu miminka v šátku není nijak omezená. Pokud se miminko po nějaké době v šátku probudilo, je dobré jej na chvíli vyndat, aby se protáhlo. Miminko přebalíte, nakojíte, pohrajete si, necháte jej chvíli pást koníky na podložce a zase jej můžete vložit do šátku. Péče o miminko je takové flambování palačinek. Všechno je na krátkou chvíli. Tu pár minutek z jedné strany a pak zase z druhé a šup, už chce něco jiného. Děti se velmi rychle unaví, a proto je dobré jim po nakojení a protažení a pohrání si zase nabídnout adekvátní odpočinek. Pokud se jim nechce spát, ale již nechtějí být samy na podložce či dece, dejte je do šátku. Tam se uklidní a odpočinou si.

Určitě neplatí, že pokud bylo miminko dopoledne v šátku, máte na zbytek dne odnošeno. Čím bude dítě větší a bude se více hýbat, doba strávená v šátku se bude úměrně zkracovat. Noste miminko, jak potřebuje. Budou dny, kdy bude miminko v šátku déle, a dny, kdy méně, a je to normální. Nemělo by v něm však být 12 hodin denně.

Nosit můžete rovnou od narození, a to v úvaze kříž s kapsou uvnitř.

Dráždivé děti

Existují děti, které jsou méně spokojené, neuvolněné, a může se zdát, že s námi nespolupracují. Takovým dětem říkáme „dráždivé“. Projevují se nespokojeně, často pláčou, špatně usínají a neklidně spí. Skoro ve všech polohách zaklánějí hlavičku. Lokty nebo celé horní končetiny protlačují dozadu a v poloze na zádech ani na bříšku nedokážou zaujmout uvolněnou polohu. Často se prohýbají do luku. Toto je důsledkem podráždění nervové soustavy. Je tedy důležité takovému miminku záklon nedovolovat, aby si ještě více nervovou soustavu nedráždilo. Miminku poskytujte dostatečnou oporu, a to co možná největší části jeho těla, aby se dokázalo správně uvolnit a nezvětšovalo již tak větší svalový tonus. U takového miminka si více hlídejte záklon hlavičky a prohnutí v zádech.

Soutěž o krásné Caboo

Caboo je nosítko, které se skládá ze dvou částí. Ve spolupráci s Mamaja pro vás máme do soutěže krásné Caboo organic 15 Indigo Marl. Děkujeme.

 • umožňuje nosit miminka od narození ve 4 různých pozicích dle věku
 • kdykoliv připraveno k použití- není nutno vázat
 • Caboo je vhodné pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou
 • cena nosítka je 2.500,-
 • více informací o tomto Caboo naleznete na stránkách Mamaja

Soutěžit můžete od 30.1. do 6.2.2018 do půlnoci. Výherce bude vyhlášen 7.2.2018 dopoledne. 

Soutěžní otázka zní: Co je to handling s miminiky? 

Odpovídejte zde pod článek do komentářů a také na Facebooku pod příspěvěk s tímto článkem. Zvýšíte tak šanci na svou výhru, budete zapojeny 2x.

Vyhlášení výtěze

V losování vyhrála maminka Adéla Zimčíková a tímto jí gratulujeme a odesíláme Caboo 🙂 

(Adélu poprosím, aby mi poslala svou doručovací adresu 🙂

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Máte malé miminko nebo se na něj teprve těšíte a nevíte, jak na něj? Nejste si jistá, váháte, jak miminko zvedat a nosit v náručí tak, aby mu to bylo příjemné? V online kurzu a knize, která je skvělým fyzickým doplňkem videí, si spolu vysvětlíme a ukážeme to nejdůležitější v péči o malé miminko od narození až po první krůčky vašeho miminka do posledního puntíku. 

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S. 

Za spolupráci obrázcích do tohoto článku a knihy děkuji Michaele Kratochvílové a taktéž děkuji za spolupráci Mamaja.cz.

 

 

286 thoughts on “Vertikální držení miminka čelem k sobě neškodí! + Soutěž

 1. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 2. Za Handling je považováno správné nošení, polohovaní a zacházení s miminky. Správným handlingem docílíme dobrého vývoje miminka a v neposlední řadě bude miminko spokojené 😊

 3. Jednoduše „jak s miminkem zacházet“. Jak jej brát do ruky, nosit, přebalovat, koupat a nebát se, že něco dělám špatně. Handling je také o tom naučit se poznat u miminka, co je vývoji pohybu dobře a co ne.

 4. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 5. Handling je jakékoli zacházení s miminkem, ať už je to zvedání, pokládání, ale i přetáčení miminka (např. u přebalování), polohy ke kontaktu s miminkem, uklidňující polohy, polohy pro odříhnutí, polohy pro chování miminka v náručí a mnoho dalších 🙂 A to vždy s respektem k aktuálnímu vývoji a k aktuálním potřebám miminka 🙂

 6. Handling je v překladu manipulace, s miminky jde o to aby maminka věděla jak se může dotýkat svého miminka, jak ho zvedat chovat a aby uměla další pohyby, tak aby se nebála, že mu ublíží. Správnou manipulací pomůžeme i správnému vývoji.

 7. Jedna se vseobecne o spravnou manipulaci s miminkem u jakekoli cinnosti s nim provadene…noseni,koupani,prebalovani…

 8. Handling je vlastne veskete zachazeni s miminky od jejich zvedani, noseni v naruci, predavani mezi osobami, uklidnovani, pokladani, pretaceni. Take vhodne zachazeni s miminky pri prebalovani, koupani ci sprchovani, tak aby byl respektovan psychomitoricky vyvoj ditete a jeho potreby.

 9. Handling znamená vlastně jakékoliv zacházení a manipulace s miminkem. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování…tak aby jsme mu poskytli tu nejlepši a nejzdravejši cestu k rozvoji krok za krokem.

 10. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená, nebo uložená. Probudím ve vás cit a naučím vás vnímat tělo, dovednosti a potřeby vašeho miminka v souladu s jeho věkem. Nepoužívám vykřičníky, nesmíš, musíš, nejlepší, nejhorší, nebo nikdy. Naším cílem je spokojené, klidné a dobře prospívající miminko a vaše sebejistota. Dotek je to nejcennější, co můžete miminku dát.
  Moc se těším na nošení naší očekávané dcerušky Helenky Marie. Tyhle nosítko je úžasné, už jsem po něm pokukovala. Nezbytný pomocník pro matku tří dětí jenž má na starosti dům a velkou zahradu.

 11. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 12. Handling je správná manipulace (zacházení) s miminkem jako např. nošení, přebalování, přebírání, atd.

 13. Dekuji za soutěž. Handling je citlivá manipulace s miminkem v různých situacích, která pomáhá správnému vývoji.

 14. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s miminkem
  Jedná se o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování… Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby 😉

 15. Handling znamená vjakékoliv zacházení s miminkem -J
  zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení atd.

 16. Handling s miminky znamena zacházeni s nimi, řadíme zde všechny doteky,které máme mezi miminkem a námi. Pro vývoj novorozence jsou tyto doteky velmi důležité.

 17. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 18. Handling je jakékoliv zacházení s miminky. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 19. Handling je zachazeni s miminkem, zvedani, noseni, mazleni, prebalovani, proste veškerá manipulace.

  Diky za clanek o vertikalnim noseni, v satku nosim, ale v naruci vertikalne moc ne, proste jsem se pod masazi clanku a nazoru bala. Pritom to ma mala tak rada. Diky vam si ted troufnu vic 🙂

 20. Handling=zacházení s miminkem-doteky,chování v náručí,nošení,uklidňovani při pláči,prebalovani,oblékání atd.

 21. Handling je veškeré zacházení s miminky. Je to nošení, chování v náručí, zvedání, uklidňování, polohy odpočinkové i k sociálnímu kontaktu, polohy k mytí, přebalování, bolesti bříška atd.

 22. Handling znamená zacházení a manipulace s miminkem. Vás kurz je úžasný! Určitě doporučuji! A děkuji za Vaše inspirativní články.

 23. Handling znamená zacházení s miminkem a je tím myšleno správné zacházení při zvedání, nošení, koupání a vůbec všech běžných činnostech.

 24. Handling je manipulace s miminkem.Správnou manipulací můžeme
  ovlivnit svalové napětí a funkci orgánů.
  Předat dítěti z co možná nejkvalitnější pohybovou a smyslovou zkušenost.

 25. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 26. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 27. Handling je „zacházení“ s miminky – zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, přetáčení, přebalování, držení při mytí apod.

 28. Handling je manipulace s miminkem tak, aby se citilo bezpecne a bylo to vhodne pro jeho vek… a tudiz aby se neposkozoval jeho vyvoj…

 29. Handling je správné zacházení a manipulace s miminkem (zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování) tak, abychom mu poskytli tu nejlepší a nejzdravější cestu k rozvoji krok za krokem.

 30. Handling znamená jakekoli zachazeni s miminkem …nošení,zvedaní,prebalovani,koupání,uklidnovani,pokladani,pretaceni,doteky…

 31. Handling s miminky zahrnuje v podstate jakoukoliv manipulaci s nimi, od noseni, zvedani, pokladani po polohovani atd.

 32. Jedná se o zacházení s miminky/dětmi, spadá sem mj. zvedání, nošení, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, aj.

 33. Slovo handling je odvozeno z anglickeho slova handle, coz znamena zachazet, manipulovat. Handling tedy v širším významu znamená jakoukoliv manipulaci s miminkem v rámci běžných denních činností, jako je například chování, nošení, kojení, krmení, koupaní, oblékání, přetáčení miminka, přebalování a mnohé další.

 34. Co je to „handling“

  Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

  Zdroj: http://www.vanickovani.cz

 35. Co je to „handling“

  Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 36. Handling je zacházení s miminkem, nošení, zvedání a jiné manipulace. Správný handling by měl vycházet ze znalosti vývoje miminka a jeho motoriky s tím, aby to bylo miminku i mamince příjemné a přirozeně doplňovalo postupný vývoj motoriky miminka ☺

 37. Handling s miminkem je veskrze jakákoliv manipulace s miminkem.

  (noseni, zvedani, prebalovani, tiseni, koupani, polohy na odrihnuti, atd.)

 38. Co je to „handling“

  Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 39. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 40. Handling je spravna a jemna manipulace s miminkem. Tyka se to veskereho zacházení s nim, od noseni, prebalovani, oblekani apod

 41. Handling je jakékoliv zacházení s miminkem – zvedání, nošení, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, přebalování,… Toto zacházení by mělo respektovat psychomotorický vývoj dítěte a jeho potřeby.

 42. Handling je jakékoli zacházení a manipulace s miminkem, ideálně s respektovanim jeho psyxhomotorickeho vývoje.

 43. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 44. Handling – zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená, nebo uložená. (https://www.vanickovani.cz/handling/)

 45. Termín „Handling“ představuje správnou manipulaci s miminkem (nošení, pokládání, tišení při pláči…)

 46. Handling se zabývá zacházením s miminkem, vždycky si říkám, že to je od slova hand jako ruka – jak my matky používáme ruce k práci s miminkem. Jde převážně o to, jak miminko nosíme, otáčíme, přebalujeme – tak, abychom neuškodili přirozenému vývoji.
  Já vám moc děkuji za tyto články, protože mě bylo u fyzioterapeuta vyčteno, že nosím v šátku, jelikož v šátku se sedí a navíc je v poloze vertikální. Dcerku nosím díky vám v klidu dál bez výčitek.

 47. Handling je veškeré zacházení a manipulaci s miminkem, správné polohování a doteky. Jde o nošení, chování, pokládaní, koupání, polohování i uklidňování miminka a další pohyby, které s ním provádíme tak, aby bylo klidné a spokojené a dobře prospívalo. Přirozený handling je důležitý pro rozvoj vztahu rodiče a miminka a pro sebejisté zacházení.

 48. Děkuji za super článek. Definic handlingu je tu už spousta, tak napíšu, čím je pro mě. Handling neznamená manipulaci, ale interakci mezi rodičem a miminkem, komunikaci dotekem. Ukazuje mi přístup, jakým způsobem zacházet s naším miminkem, není ale dogmatickým návodem. Poskytuje dostatek prostoru pro vlastní uvažování, přizpůsobení našim individuálním potřebám, při dodržování určitých zásad. Ve mně osobně probouzí sebedůvěru a intuitivní chování, které jsou potlačeny všemi těmi skvělými radami a zásadami, na kterých nesmyslně lpí zejména naše zdravotnictví. Já jsem se všemi Vašimi kurzy i knihou moc spokojená a myslím, že náš Vilík také, určitě je znát změna už po několika dnech, co handling podle Vás praktikujeme. Vaše práce je skutečným přínosem v péči o miminka – každý nemá sílu a čas pročítat odbornou literaturu. Takto shrnuté a přístupné informace jsou k nezaplacení pro každého rodiče, který chce pro své miminko to nejlepší. Děkujeme. ❤

 49. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby

 50. Handling je zacházení a manipulace s miminkem. Jak správně držet, zvedat, nosit miminko aby se správně vyvíjelo 🙂

 51. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.
  Caboo nosítko je mé vysněné a udělalo by mně i miminku velkou radost.

 52. Handling je správná manipulace (zacházení) s miminkem jako např. nošení, přebalování, přebírání, atd

 53. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 54. Handling je manipulace s miminky, ktera pri spravnem provedeni vede k spokojenemu miminku a jeho zdarnemu vyvoji.

 55. Handling je neco, co si se svym tretim ditkem uzivam 🙂 Je to jakekoli zachazeni, manipulace s miminkem. Zvedani, pokladani, kojeni, prebalovani, koupani, polohovani, noseni, proste je to o kontaktu maminky s miminkem, o predavani lasky formou neznych doteku, ktere jsou pro vyvoj miminka velmi dulezite..

 56. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 57. Handling nebo-li zacházení s miminkem a jeho nošení. Zahrnuje koupání, přebalování, oblékání, polohy k odříhnutí, masáže, ale především dláždí cestičku k vzájemné lásce.

 58. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 59. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 60. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 61. Handling je vlastne veskete zachazeni s miminky od jejich zvedani, noseni v naruci, predavani mezi osobami, uklidnovani, pokladani, pretaceni. Take vhodne zachazeni s miminky pri prebalovani, koupani ci sprchovani, tak aby byl respektovan psychomitoricky vyvoj ditete a jeho potreby.

 62. Znamená to zacházení s miminkem. Přenášení, držení, pokládání, zvedání…prakticky jakékoliv polohování, které jde samozřejmě ruku v ruce s potřebami miminka a odvíjí se také od jeho vývoje momentálních potřeb 😊

 63. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená, nebo uložená.

 64. Handling znamená jakékoliv zacházení s miminkem – zvedání, nošení, koupání, oblékání – tak aby to bylo miminku příjemné a podporovalo správný vývoj.

 65. Pod pojmem handling si predstavuji jakekoliv zachazeni s miminkem behem celeho dne tak, aby spravne zapojovalo sve telicko umerne svemu veku a fyzicke zdatnosti. Jedna se o to, jak miminko zvedat, prenaset, prebalovat, koupat, prevlekat, nosit, pretacet na brisko apod. Jednak je to miminku velmi prijemne, jednak se diky tomu muze samo aktivne zapojit a rychleji si osvojit spravne pohyby a omezi se tim tzv. svindlovani 🙂

 66. Ve mém překladu je to kontakt a zacházení s miminkem. Jak zvedat, nosit, koupat…. zacházet s ním tak aby to bylo oběma pohodlné a zároveň přirozené a neškodilo.

 67. Handling je o zacházení a miminkem, o tom jak ho nosit, jak s ním zacházet a především jak se nebát, že něco pokazím. A to vše samozřejmě s ohledem na psychomotorický vývoj miminka.

 68. Handling znamená správné zacházení s miminkem – nošení, zvedání, pokládání, přebalování aj.

 69. Handling je zachazeni s miminkem (noseni, zvedani, prebalovani, tiseni, koupani, polohy na odrihnuti, atd.) Proste vse co s mimcem delame.

 70. Handling znamená jakékoli zachazení s miminkem, např. zvedání, nošení, přetáčení při přebalování apod….

 71. Handling je zacházení,nebo obecně manipulace s miminkem, aby mu bylo co nejpříjemněji. Jinak moc díky za všechny informace. Budou se mi hodit,až výhody nošení,šátkování ajn budu vysvětlovat babičkám. 🙂

 72. Handling – jde o metodu specifického zvedání miminka z podložky, držení, chování, přebalování, zkrátka celková manipulace s miminkem.

 73. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 74. Handling s miminky je jakékoliv zacházení s nimi – zvedání, nošení, chování, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Jedná se o správnou manipulaci s miminkem.

 75. Slovo handling shrnuje veškerou manipulaci s miminkem, bohužel hodně maminek ho správně neovládá. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování…

 76. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu.

 77. Handling – odvozeno od angl.slova hand( ruka), tudíž znamená jakékoliv zacházení a manipulace s miminkem ( mezi které patří např. nošení, mazlení, přebalování, krmení, polohování.. prostě vše co s ním děláme 😘)

 78. Handling znamená jakékoliv zacházení s miminky, jako je např. zvedání, nošení, chování, pokládání, přetáčení, přebalování či mytí. Poskytování opory a pomoc miminku vlastním tělem :-* 🙂

 79. Handling s miminky znamená jakoukoliv manipulaci s mrňouskami♥️. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování…

 80. Handling je vše co s miminkem provádíme a jak s nim zachazime.Doteky,mazleni,prebalovani ,zvedání miminka a pokládáni,pretaceni,nošení apod.Tyto všechny pohyby by měly hlavně podporovat správný psychomotoricky vývoj miminka a jeho potřeb. 👼🏻

 81. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vychází z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu. 😉

 82. Překlad slova handling je manipulace, což je možná nejpřesnější, ale ne příliš lichotivé slovo pro zvedání, nošení a vůbec veškeré zacházení s miminkem.

 83. Handling s miminkem je veškerá manipulace s ním spojená. Jeho zvedání, pokládání, nošení, předávání další osobě, manipulace při koupání, sprchování, přebalování, uklidňování a jiné další zacházení s nimi.

 84. Handling je manipulace s miminkem v rámci běžných denních činností 🙂 (koupání, kojení, nošení, chování, přebalování, aj.)

 85. HANDling (uz z nazvu) znamena manipulace s miminkem. Jedna se o manipulaci,ktera neskodi vyvoji a je naopak prospesna spravnemu rustu i drzeni tela miminka

 86. Handling je jakékoliv zacházení s miminky. Jako treba zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, přebalování … Jak to delat správně 😉☺

 87. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 88. Jedna se ojakékoliv zacházení s miminkem.Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení maji vliv na psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 89. Handling je manipulace s miminkem. Jak miminko zvedat, otacet pri prebalovani, jak ho uchopit ke koupani ale je to i o beznem noseni, kdy se nam nabizi nekolik poloh pro noseni.

 90. handling s miminky 👶🏼 je jakákoliv manipulace s mimčem při běžných denních činnostech a aktivitách. Přesněji návod, jak s miminkem manipulovat, jak jej nosit, krmit, oblékat, v jakých polohách a situacích si s ním hrát, abychom podpořili jeho správný vývoj. 🙂

 91. Dobrý den. Handling je v podstatě veškerý náš kontakt s vysněným uzlíčkem 🙂 jde i o ty tisíce přebalování a veškerou hygienu,nošení v náručí,pokládáni,zvedání,utěšení když je něco trápí 💕 jsou to pro naše miminka moc důležité činnosti 🙂

 92. Handling – jedná se o zacházení s miminkem, jako jsou například doteky, nošení, chování v náručí, zvedání, přebalování, uklidňování při pláči, oblékání, koupání atd…. 🙂

 93. Jde o metodu specifického zvedání miminka z podložky, držení, chování, krmení, mití, přebalování, zkrátka celkové manipulace s miminkem.

 94. Dobrý den všem,
  handling, jak již mnozí uvedli, je zacházení s miminkem celkově, činností je mnoho – nošení, chování, držení, přetáčení, zvedání, pokladání, atd…

 95. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 96. Dobry den, handling je vlastne jakekoliv zachazeni s detma, ktere ovlivnuje jejich psychomotoricky vyvoj. Drzeni, noseni, uklidnovani, uspavani, pokladani…

 97. Krásný článek, děkuji. Handling znamená zacházení s dětmi, nošení, držení, denní manipulace, s láskou a citem:)

 98. Pojem handling označuje manipulaci s miminkem a správné zacházení s miminkem (podpora psychomotorického vývoje) – nošení, chování, mazlení, přebalování, atd.

 99. Handling znamená manipulace s miminkem, při kterém je respektován jeho psychomotorický vývoj a dochazi ke spravnemu rustu a drzeni tela miminka. <3

 100. Handling je nejen zacházení s dětmi během běžných aktivit v životě, jako je zvedání, nošení, oblékání, přebalování nebo uklidňování při pláči, ale jde i o určitou formu komunikace mezi dospělým a miminkem.

 101. Za Handling je považováno správné nošení, polohovaní a zacházení s miminky. Správným handlingem docílíme dobrého vývoje miminka a v neposlední řadě bude miminko spokojené.

 102. Je to manipulace s miminkem, která neškodí vývoji a je naopak prospěšná správnému vývoji, růstu i držení těla miminka. Je respektován jeho psychomotorický vývoj.

 103. Handling je jakékoliv zacházení s miminky (např. nošení, chování, zvedání, uklidňování při pláči, pokládání, přebalování, různé polohy – odpočinkové, mytí, atd.)

 104. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 105. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 106. Handling s miminky je jakékoliv zacházení s miminky – zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování, přetáčení, přebalování apod. 🙂

 107. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 108. Handling je zachazeni s miminkem (noseni, zvedani, prebalovani, tiseni, koupani, polohy na odrihnuti, atd.) Ale zároveň jde i o takovou komunikaci mezi miminkem a dospělým.

 109. Handling s miminky je jakékoliv zacházení s nimi – nošení, manipulace, polohování – při mazlení, hygieně, odpočinku, kdykoliv.

 110. Handling s miminkem znamená jakoukoliv SPRÁVNOU manipulaci s dítětem v rámci běžných denních činností, jako je například chování, nošení, kojení, krmení, umývání, oblékání, přebalování utěšování a další.

 111. Handling je manipulace s miminkem. Jsou to doteky, chování v náručí a podněty, které mu dáváme. V podstatě jde o jakékoliv zacházení s miminkem – zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, atd.

 112. Handling znamená manipulace s miminkem, při kterém je respektován jeho psychomotorický vývoj a dochazi ke spravnemu rustu a drzeni tela miminka.

 113. Za Handling je považováno správné nošení, polohovaní a zacházení s miminky. Správným handlingem docílíme dobrého vývoje miminka a v neposlední řadě bude miminko spokojené

 114. Dobrý den…Handling znamená citlivá manipulace,zacházení s miminkem jako jsou např.doteky, nošení,chování v náruči,přebalování,koupání atd.

 115. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 116. Handling je jakékoli správné zacházení s miminkem. A i díky Vám se nyní dostává více do podvědomí. Mě osobně Váš web hodně inspiruje a už se moc těším na knížku 🙂

 117. Handling je o tom, jak správně zacházet s miminkem. Každé miminko je ale jiné, a bohužel k němu nedostaneme návod. Vše začíná v porodnici. Pamatuji si, jak jsem nedávno své miminko honila po přebalovacím pultu, když většina miminek klidně ležela ale to moje ne a ne se nechat přebalit. Dnes jsou mu čtyři měsíce (Honzíkovi) a pořád se učím, jak s ním zacházet, i když se spousta věcí zlepšila (už ho zvládám přebalit a nehoním ho). Přeji všem, ať se daří zacházet s miminky.

 118. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování…

 119. Handling je vlastne veskete zachazeni s miminky od jejich zvedani, noseni v naruci, predavani mezi osobami, uklidnovani, pokladani, pretaceni. Take vhodne zachazeni s miminky pri prebalovani, koupani ci sprchovani, tak aby byl respektovan psychomitoricky vyvoj ditete a jeho potřeby. Důležité když miminko cítí svoji maminku. Je potom spokojené nejen ono ale i maminka.

 120. Handling je správní manipulace-zacházení s miminkem.
  Např. nošenÍ, doteky, přebalování,uspávání, koupaní,atd…

 121. Handling je správná manipulace -zacházení s miminkem.např: chování, přebalování,
  koupání, doteky,atd..

 122. Handling je spravna manipulace s miminkem, napr. pri prebalovani, noseni, predavani, kojeni, koupani, tiseni apod.

 123. Handling = správná manipulace, zacházení s miminkem. Zvedání, nošení, předávání, chování, ale např. i přebalování nebo koupání…. V šátku nebo teď už i v nosítku se tulíme rádi 😊😍

 124. Handling označuje veskerou manipulaci s miminkem v souhře s jeho fyziologií a podporující jeho další přirozený pohybový rozvoj. Jedná se o nošení, houpání, otáčení, koupání, přebalování, ukládání, jemné cvičení a podobně, vše v ruku v ruce s jeho správným vývojem.
  Petfruf@gmail.com

 125. Hadling je vlastně jakákoliv manipulace s miminkem. Nošení v náručí, zvedání a pokládání, uklidňování, přebalování atd.. 🙂

 126. Handling je metoda specifické manipulace s děťátkem. Například zvedání miminka z podložky, držení, chování, přebalování atd.

 127. Handling = zacházení s miminkem.
  Doteky, chování v náručí, nošení, zvedání, přebalování, uklidňování při pláči, oblékání, koupání a mnohem více, podněty, které miminku v prvních týdnech poskytneme, by měly respektovat jeho psychomotorický vývoj.

 128. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby

 129. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi (zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování).

 130. Jde o jakekoliv zachazeni s miminky. Tedy o veskery fyzicky kontakt s nimi ❤ Od noseni pres prebalovani, koupani, uspavani, tiseni pri placi, atd.

 131. Handling s miminkem znamená vlastně všechno kolem něj. Nošení, krmení, koupání, předávání, ňuchňání, atd. Tak aby bylo miminko spokojené.

 132. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 133. Handling, nebo-li všeobecné zacházení(manipulace) s děťátkem. Důležitým bodem je sebejistota maminky a spokojenost Mimi.

 134. Handling nam rika, jak spravne drzet / hladit / manipulovat s miminkem,vzhledem k jeho spravneho psychosomatickeho vyvoje.

 135. Handling – jedná se o pojmenování jakéhokoli zacházení s miminkem tak, aby se maminka nebála své miminko chytit a aby oběma bylo příjemně (nošení, přebalování, koupání, sprchování, oblékání, držení, uspávání atd.)

 136. Handling je jakakoliv manipulace s ditetem v ramci beznych dennich cinnosti, at uz jde o chovani miminka, jeho krmeni, noseni nebo treba oblekani.

 137. O handlingu s ditetem mluvime tehdy, kdyz s nim manipulujeme behem beznych cinnosti. Napr.pri zvedani, krmeni, noseni, prebalovani,…

 138. Handling=zachazeni s miminkem, neboli manipulace s nim behem beznych dennich cinnosti (krmeni, pebalovani, noseni, zvedani, koupani, oblekani, atd.)

 139. Handling je způsob, jak se dítěte dotýkat a manipulovat s ním během každodenních aktivit. V širším významu znamená jakoukoliv manipulaci s dítětem v rámci běžných denních činností, jako je například chování, nošení, kojení, krmení, umývání, oblékání a další.

 140. jde o metodu specifického zvedání miminka z podložky, držení, chování, přebalování, zkrátka celkové manipulace s miminkem.

 141. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 142. Handling je jakákoliv manipulace s miminkem ať už zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, odpočinkové polohy a nebo přebalování 🙂

 143. Handling s miminkem je jakékoli zacházení s miminkem – např. zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 144. Handling s miminky znamená jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 145. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.

 146. Handling je veškeré zacházení s miminkem. Mazlení, správné manipulování, nošení, přebalování, chování v náručí… Už se moc těším, až si to vše budu moci vyzkoušet s vlastním miminkem 😊

 147. Handling s miminky je jakékoliv zacházení s miminky – zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování, přetáčení, přebalování apod

 148. Handling s miminky je veškeré zacházení s nimi. Zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání atd. 🙂

 149. Handling je manipulace s miminkem ( nošení, zvedání, chování v náruči, pokládání, uklidňování, přepalování, přetáčení… )

 150. Handling je různá manipulace s miminkem (nošení, zvedání, chování, pokládání, uklidňování, přebalování, přetáčení..)

 151. Handling=zacházení, tedy jakákoli manipulace s miminkem-držení, pokládáni, zvedání, otáčení atd. čili veškerá pohybová aktivita, ta by měla byt správná -tak, aby přispěla k dobrému vývoji dítěte.

 152. At uz jde o zvedani miminka, jeho noseni, chovani, pokladani, take utesovani no zkratka veskere zacházení s nim tak to je handling.

 153. Handling = správné zacházení, manipulace s miminkem (nošení, chování, zvedání, pokládání, polohování apod.)

 154. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

 155. Handling je úplně jakékoli zacházení s miminkem. Nošení, prebalovani, uspavani, koupel.. slouží ke správnému psychickému í fyzickému vyvoji miminka.

 156. Handling je jakekoliv zachazeni s miminky – zvedani,noseni,chovani v naruci,pokladani,uklidnovani pri placi,pretaceni,polohy k socialnim kontaktum,odpocinkove polohy,prebalovani,polohy k myti zadecku,sprchovani

 157. Handling je to nejprirozenejsi a zaroven jedno z nejkrasnejsich veci na rodicovstvi. Uz jen samotny dotyk a fyzicky kontakt prospiva miminku i mamince (tatinkovi). Handling je manipulace s miminkem – mazleni, prenaseni,prebalovani,koupani.

 158. Správná manipulace s dítětem – jak jej nosit, krmit, oblékat, v jakých polohách a situacích si s ním hrát, aby jsme podpořili jeho správný vývoj.

 159. Handling s miminkem je jakakoliv manipulace s ním, tedy chovaní, noseni, prebalovani, mazlení… Zkrátka všechny doteky pro naši lásku 😍

 160. Handling s miminky je jakékoliv zacházení s nimi, jde zejména o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování.. 🙂

 161. Handling znamená manipulace s miminkem. Péče o ně, chování, polohování (odpočinkové polohy a polohy k sociálnímu kontaktu) 🙂

 162. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby. Vychází z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená, nebo uložená.

 163. Handling s miminkem je jakékoliv zacházení, nošení, chování, dotýkání i koupání. Vše pro spokojená miminka ♥
  Velké díky za Vaši novou knihu.

 164. Handling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Tyto doteky a podněty by měly respektovat psychomotorický vývoj miminka a jeho potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top