Úvod > Poradna > Vy si děláte co chcete, dítě se u toho učí – na vás

Vy si děláte co chcete, dítě se u toho učí – na vás

Věděly jste, že když nejen v období těhotenství, ale i po porodu, pečujete o vlastní tělo, tak tím pečujete rovnou o miminko?

Dítě již v děloze vnímá pohyb a tato zkušenost má vliv na jeho psychomotorický vývoj. Díky opakování a četnosti zatím nekoordinovaných pohybů se rozvíjejí pohybové vzorce dané geneticky. Ty tvoří především přetáčení a lezení – a to je základ celkového dalšího vývoje až k samostatné chůzi dítěte.

Je dobré si pamatovat, že vývoj motoriky je proces zrání, který probíhá podle fyziologických zákonitostí a nemůžete ho ovlivnit. Dítě začne chodit v okamžiku, kdy to bude umět, ani o den dříve. Tzn. Že například nošením v šátku nemůžeme dítě zpomalit, nebo naopak aktivním cvičením s dítětem zrychlit jeho vývoj.

S dnem porodu se vše mění – dosavadní schopnosti dítěti nestačí – působí totiž gravitace. A nastává další učení – a to z našich pohybů a interakcí – při zvedání, pokládání, přebalování, koupání, nošení…

Zjednodušeně řečeno, to jak s miminkem hýbeme, jakou máme my sami koordinaci pohybů, tím lepší postavení a manipulace s miminkem. Pokud se sami choulíme, hrbíme, dítě se z toho učí. Naopak, pokud jsme aktivní, koordinovaní, tím předáváme lepší vzkaz – informaci. A protože dítě se učí především nápodobou, proto je potřeba jej do našeho života aktivně zapojovat. Nosit jej – protože například když dítě neseme v šátku či nosítku, nabízíme mu jenenom naše pohyby a ono se také musí aktivně podílet na jejich vyrovnávání, tak mu tím nabízíme mnoho dalších podnětů, než když dítě jen leží a kouká na jednu a tu samou hračku. Proto se dožadují kontaktu – tzv. kontaktní pláč – pro staré generace – rozmazlený pláč. Dítě chce vidět, pozorovat, učit se. Když máte dítě na sobě, tak mu nevěnujete svou plnou pozornost (nehrajete si s ním, nežvatláte, neukazujete mu hračky), vy se hýbete, zalíváte si čaj, uklízíte, procházíte se a tím jej nerozmazlujete. Je vám v podstatě buřt, co tam dítě dělá, ono hlavně nasává a učí se. Nastává spokojenost – fifty fifty. Matka si dělá co chce, dítě s ní…

Proto je dobré vědět, co je to handling a proč nosit své dítě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top