Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Zásady správně uvázaného šátku

Zásady správně uvázaného šátku

Nebojte se, je to velmi jednoduché a přirozené

Vertikální nošení není klasickým sedem bez opory, ve kterém jsou nechána záda dítěte napospas. Aby bylo vertikální nošení prospěšné a zdravé, je potřeba šátek správně uvázat.

Mohu dítěti nějak nošením ublížit?

Motorický vývoj a formování páteře je hnané psychikou. Nemůžete jej nošením narušit. Nemůžete jej ZASTAVIT a NEMŮŽETE JEJ nošení na těle POŠKODIT. Dítě na vás není pasivní a není jako ve svěrací kazajce. V bdělém stavu úměrně svému věku a dovednostem si samo reguluje své pohyby a záda napřimuje, jak potřebuje. Nošení dítě není jako svázané chodidlo čínské dívky, aby nerostlo, zakrnělo a zformovalo se dle šátku/bandáže. Dítěti přes den nabízíte mnoho podnětů, pohybů a zacházení, kde má další dostatečnou volnost.

Musíte se cítit hlavně příjemně

Zásady správně uvázaného šátku

  1. Podsazený zadečekpismenoC
  2. Kulatá záda (do psacího písmene C)
  3. Nožičky do široka roztažené a kolínka výš, nebo ve stejné úrovni jako kyčle. (připomínající psací písmeno M)
  4. Dostatečně fixovaná hlavička, pokud ji miminko ještě samo nedrží, hlava nesmí do záklonu. (Zde můžeme použít látkovou plenu smotanou do válečku a vloženou kapsy vytvořené z šátku)
  5. Šátek je rozvinut od jedné podkolenní jamky ke druhé. Nesedící děti mají v šátku schované u ručičky, aby se pismeno Mnemohli zaklánět.
  6. Těsné dotažení. Na to maminky často zapomínají a dítě tzv. v šátku kloktá. Že je šátek správně dotažený poznáte tak, že když se předkloníte – v šátku se dítě neprověsí. Dobře dotažený šátek se také pohodlně nosí.
  7. Miminko je ideálně vysoko tak, že jste schopni políbit při sklonění vaší hlavy miminku hlavičku. Zároveň bradou nesmíte narážet na hlavičku miminka.
  8. Páteř je v ose s hlavičkou, rameny a kyčlemi. Nesmí být tedy vykloněné do strany nebo jinak prohnuté. (To neplatí u kolébky – horizontálním nošení)
  9. Vždy nosíte miminko čelem k vám. 

Postavení kyčlí

Z obrázku je patrné, že je potřeba šátek roztáhnout od jedné podkolenní jamky k druhé a tím tak zajistit správné postavení kyčlí, kde nehrozí vykloubení, jako při běžném vertikálním nošení v náručí či neergonomickém nosítku.

postavení kyčlí

K ergonom. nošení patří tzv. záda do C. Je to tvar, který přesně vystihuje páteř novorozence. S vývojem se ale páteř napřimuje a formuje. A tvar „C“ se mění.

Rozdělme si tvar páteře do čtyř stádií a podívejme se, jak vypadají v šátku či nosítku:

  • Novorozenec (cca 0-3 měsíců) Páteř je ve stavu kyfózy a potřebuje celkovou oporu. Tvar zad v šátku/nosítku je zcela do C. V posledním obrázku pak vidíte miminko, které si dokáže rovně lehnout na podložku. Záda jsou nyní rozvinutá a připravená na formování.
  • Dítě pasoucí koníčky (cca 3-6 měsíců) Oblast krku a horní části páteře začíná sílit a cca ve 3-4 měsíci již dítě dokáže dlouhodobě držet hlavičku a začíná se samo otáčet na bříško a provádět první vzpřímení. V důsledku toho se křivka krční páteře (kyfóza) začíná vyrovnávat, dochází až k zakřivení dovnitř a vzniku krční lordózy. Tvar do C už není jako předtím.
  • Lezec (po cca 7 měsíci) Střední oblast páteře, tzv. hrudní část, se posiluje, když si dítě samo dokáže vyndat ruce z šátku/ nosítka. Svaly v této oblasti pomáhají podporovat záda dítěte a páteř zůstává zakulacená a formuje se hrudní kyfóza. Tvar C je jen patrný.
  • Chodec (po cca 10 měsících +) Poslední stádium je dokončeno, když dítě začne chodit. V této fázi se spodní část zad, zvaná bederní, začíná narovnávat a zakřivovat dovnitř. Toto nové zakřivení, nazývané bederní lordóza, dokončuje zakřivení páteře do tvaru „S“, jako máme my – dospělí. A nikdy se C již nepodaří – maximálně pokud neseme spící uvolněné dítě.

Tím, že má miminko v šátku zakulacená záda, jsou jednotlivé obratle rozevřeny a protože je hlava fixovaná, netlačí tedy na páteř a ta se nebortí. Dítě je schopné udržet váhu hlavy a svého těla tehdy, když se samo posadí. Do té doby je třeba dodržovat zásady správně uvázaného šátku. Dítě nemá dvakrát esovitě zakřivenou páteř, jako dospělý člověk

Vývoje zakřivení páteře

Zde je obrázek vývoje zakřivení páteře. Obrázek A znázorňuje rovná záda novorozence. Na obrázku B vidíme pasení koníků, tzv. první vzpřímení, kdy dítě začíná zvedat hlavičku, formuje se první zakřivení – krční lordóza. Obrázek Cukazuje zakřivení po posazení dítěte   – hrudní kyfózu. Na obrázku D je zakřivení páteře, když se dítě postaví – bederní lordóza. Správně uvázaný šátek tedy zajišťuje kulatá zádíčka do tvaru písmene C a váha těžké hlavy, která je fixována je tak rozložena a nedochází k borcení páteře jako při běžném vertikální nošení pouze v náručí. Vertikální nošení v náručí se doporučuje až od té doby, co se dítě samo vertikalizuje – postaví. Do této doby noste dítě v klubíčku (poloha kde jsou záda zase do tvaru C a hlavu má dítě fixovanou o naši paži a nemůže jít do záklonu. 

 

Formování zakřivení páteře - musí být postupné

Čím miminku při nošení prospíváte?

  • Nošení ho uklidňuje, navozuje mu pocity, které mělo v děloze a má tedy jednodušší adaptaci na náš svět.
  • Miminko není vyloučené z běžného života, sleduje ho a mnohé odpozoruje (rychleji a lépe se učí), nemusí se samo zabavovat umělými hračkami a dívat se do stropu.
  • Může s vámi i s lidmi neustále komunikovat – nemusí se dožadovat přítomnosti pláčem
  • Při nošení je miminko motivováno k procvičování svalů a pokud se unaví může relaxovat a šátek ho podpírá
  • Miminka trpící na koliky si v šátku hřejí bříško o vaše bříško a mírným pohupováním jsou bublinky na stěnách střev přirozeně popoháněny ven. (Peristaltika miminku do 3. měsíce věku ještě nefunguje tak jak má a protože většinou jen leží, nemají bublinky jak odcházet.)
  • Pomůže miminku s refluxem
  • Pokud máte málo mléka, nošení v šátku stimuluje tvorbu prolaktinu a zvýší tak množství mléka
  • Nošením v šátku se také dostáváte postupně do formy po porodu. Lehce procvičujete svaly a chůze se zátěží je tak prospěšná.
  • Máte volné obě ruce a dostanete se kamkoliv bez kočárku.
    Nošením se napojíte na své miminko a snáze rozpoznáte, co právě potřebuje, zkrátka mu budete více rozumět. 

Jak uvázat šátek?

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva

     

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

    Top