Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Zásady správně uvázaného šátku

Zásady správně uvázaného šátku

Nebojte se, je to velmi jednoduché a přirozenévertikala-detail2

Vertikální nošení není klasickým sedem bez opory, ve kterém jsou nechána záda dítěte napospas. Aby bylo vertikální nošení prospěšné a zdravé, je potřeba šátek správně uvázat.

 Na obrázcích níže si ukážeme rozložení páteře

 1. Kulatá záda (v šátku) – obratle jsou rozevřené, nikde na sebe netlačí, páteř se nebortí
 2. Vertikální nošení bez opory (v náručí) – vystrčený zadeček dozadu, hlava v záklonu, obratle na sebe napadají, páteř se bortí
 3. Vertikální nošení bez opory (v náručí) – pohled zepředu, těžká hlava tlačí na obratle a ty na sebe napadají, páteř se bortí

Je tedy velký rozdíl mezi vertikálním nošením v náručí a vertikálním nošení v šátku. 

kulata-zada
1. kulatá záda v šátku
vertikala-bok
2. vertikála bez opory – bok (nošení v náručí)
vertikala-předek
3. vertikála bez opory – ze předu (nošení v náručí)

 

 

 

 

 

 

 

 

Musíte se cítit hlavně příjemně

Zásady:

 1. Podsazený zadečekpismenoC
 2. Kulatá záda (do psacího písmene C)
 3. Nožičky do široka roztažené a kolínka výš, nebo ve stejné úrovni jako kyčle. (připomínající psací písmeno M)
 4. Dostatečně fixovaná hlavička, pokud ji miminko ještě samo nedrží, hlava nesmí do záklonu. (Zde můžeme použít látkovou plenu smotanou do válečku a vloženou kapsy vytvořené z šátku)
 5. Šátek je rozvinut od jedné podkolenní jamky ke druhé. Nesedící děti mají v šátku schované u ručičky, aby se pismeno Mnemohli zaklánět.
 6. Těsné dotažení. Na to maminky často zapomínají a dítě tzv. v šátku kloktá. Že je šátek správně dotažený poznáte tak, že když se předkloníte – v šátku se dítě neprověsí. Dobře dotažený šátek se také pohodlně nosí.
 7. Miminko je ideálně vysoko tak, že jste schopni políbit při sklonění vaší hlavy miminku hlavičku. Zároveň bradou nesmíte narážet na hlavičku miminka.
 8. Páteř je v ose s hlavičkou, rameny a kyčlemi. Nesmí být tedy vykloněné do strany nebo jinak prohnuté. (To neplatí u kolébky – horizontálním nošení)

Postavení kyčlí

Z obrázku je patrné, že je potřeba šátek roztáhnout od jedné podkolenní jamky k druhé a tím tak zajistit správné postavení kyčlí, kde nehrozí vykloubení, jako při běžném vertikálním nošení v náručí či neergonomickém nosítku.

postavení kyčlí

 

 

Vertikala-celek2

Tím, že má miminko v šátku zakulacená záda, jsou jednotlivé obratle rozevřeny a protože je hlava fixovaná, netlačí tedy na páteř a ta se nebortí. Dítě je schopné udržet váhu hlavy a svého těla tehdy, když se samo posadí. Do té doby je třeba dodržovat zásady správně uvázaného šátku. Dítě nemá dvakrát esovitě zakřivenou páteř, jako dospělý člověk.

 

 

 

Vývoje zakřivení páteře

Zde je obrázek vývoje zakřivení páteře. Obrázek A znázorňuje rovná záda novorozence. Na obrázku B vidíme pasení koníků, tzv. první vzpřímení, kdy dítě začíná zvedat hlavičku, formuje se první zakřivení – krční lordóza. Obrázek Cukazuje zakřivení po posazení dítěte   – hrudní kyfózu. Na obrázku D je zakřivení páteře, když se dítě postaví – bederní lordóza. Správně uvázaný šátek tedy zajišťuje kulatá zádíčka do tvaru písmene C a váha těžké hlavy, která je fixována je tak rozložena a nedochází k borcení páteře jako při běžném vertikální nošení pouze v náručí. Vertikální nošení v náručí se doporučuje až od té doby, co se dítě samo vertikalizuje – postaví. Do této doby noste dítě v klubíčku (poloha kde jsou záda zase do tvaru C a hlavu má dítě fixovanou o naši paži a nemůže jít do záklonu. 

Formování zakřivení páteře - musí být postupné
Formování zakřivení páteře – musí být postupné

 

Čím nošení prospívá miminku?

 • Nošení ho uklidňuje, navozuje mu pocity, které mělo v děloze a má tedy jednodušší adaptaci na náš svět.
 • Miminko není vyloučené z běžného života, sleduje ho a mnohé odpozoruje (rychleji a lépe se učí), nemusí se samo zabavovat umělými hračkami a dívat se do stropu.
 • Může s vámi i s lidmi neustále komunikovat – nemusí se dožadovat přítomnosti pláčem
 • Při nošení je miminko motivováno k procvičování svalů a pokud se unaví může relaxovat a šátek ho podpírá
 • Miminka trpící na koliky si v šátku hřejí bříško o vaše bříško a mírným pohupováním jsou bublinky na stěnách střev přirozeně popoháněny ven. (Peristaltika miminku do 3. měsíce věku ještě nefunguje tak jak má a protože většinou jen leží, nemají bublinky jak odcházet.)
 • Pomůže miminku s refluxem
 • Pokud máte málo mléka, nošení v šátku stimuluje tvorbu prolaktinu a zvýší tak množství mléka

 

 • Nošením v šátku se také dostáváte postupně do formy po porodu. Lehce procvičujete svaly a chůze se zátěží je tak prospěšná.
 • Máte volné obě ruce a dostanete se kamkoliv bez kočárku.
  Nošením se napojíte na své miminko a snáze rozpoznáte, co právě potřebuje, zkrátka mu budete více rozumět.

Ráda se s vámi sejdu na kurz šátkování, poradím ohledně vázání nebo čehokoliv, co vás zajímá. Nejste si jistá, zda máte šátek správně uvázaný? Pošlete mi fotku a já vám úvaz zhodnotím a napíši, co upravit. 

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

 

 

 

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva

   

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  Top