Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Dobrý den, “mléčný bar ven”

Dobrý den, “mléčný bar ven”

Začátky kojení bolí. Prsa bolí. Bradavky bolí, dvorce bolí. Ještě nikdy nikdo je tak vehementně neocucával, jako právě narozené miminko. Kůže si musí zvyknout. Miminko se sice rodí se sacím reflexem, ale tvar vašich bradavek nezná a musí se je naučit pořádně “chytit”. A to opět chvíli trvá. Bradavka se také musí přizpůsobit miminku a to taky “zase” trvá. Vy se musíte naučit miminku prso ve správný moment “nabídnout” do úst –  a to taky – co? – trvá. 

Jako v autoškole

Je to souhra více pohybů dohromady a chce to jen cvik. Asi jako když se učíte řídit – spojka, zařadit, nohu z brzdy a přidávej plyn a už koukej zda někoho nesejmeš… prostě maso ze začátku a po pár týdnech věc, nad kterou se ani nezamyslíte. Nikdo to neumí dopředu. Chce to klid, pevné nervy a zkoušet, zkoušet a zkoušet. 

3 základní pravidla

Základní pravidlo pro spuštění mléka je, že vám musí být příjemně, tedy že musíte sedět pohodlně. Na kojící polohy se vykašlete, platí jen dvě pravidla. Respektive tři. První jsme si řekly a druhé pravidlo je, že se k miminku nenakláníte, ale pokládáte si ho na sebe – dotýká se vás hrudníkem, bříškem.. leží na vás, je co nejblíže vám, obličej má skoro celý zabořený do prsa a bradavka a co nejvštší část dvorce jsou v ústech miminka. Tak docílíte správného přisátí. A to je to třetí pravdilo – v puse má miminko nejen bradavku, ale i dvorec. 

Kojící polštář ano, ale…

Ne s kojícím polštářem. Ženy si často myslí, že tato pomůcka jim zajistí dobré kojení. Neustále vidím maminku, která si vezeme kojící polštář, na něj položí dítě a ohne se k dítěti, aby mu dala prs. Chyba. 1) nebude vám pohodlně. 2) když vám nebude pohodlně, budete se snažit štelovat dítě, polšátář a kde co, přisátí nebude dobré, bradavky se budou natahovat, praskat, bolet, horšit se… prostě au. Prvně si sedněte tak, aby vám bylo co nejlépe, poté si dítě položte k sobě, nechte přisát, nebo mu s přisátím pomožte – počkejte na hledací reflex a otevření pusinky a v tu chvíli mu vložte do pusinky bradavku i s dvorcem. Jakmile bude napojené, uvelebte se ještě víc a relaxujte. Máte hafo času 🙂 Teprve ted je čas na kojící polštář, kterým vycpete případné díry a odlehčíte ruce, která podpírá miminko… Instalace polštáře je tedy až potom, co máte napojeno! Je to super pomůcka, ale nepleťte si to s tím, že jedině s ní budete kojit dobře. Pamatujte na tři pravidla.

Kojení není jen výživa

A taky na to, že: kojit na požádání, mléko není jen výživa, ale také kontakt. Dítě nepije pokaždé stejně, jako stroj. A vy také nepijete a nejíte v povolené / přidělené časy. Jedině tak, že budete kojit kdy si dítě řekne, zajístíte, aby poptávka kryla nabídku a časem si dítě své intervaly nastaví. Nebojte, nebudete neustále jenom kojit a přebalovat, jak by se v šestinedělí zdálo. A ano, bolí to.

Dobrý den, prsa ven…

Prsa jsou po nalití jako dva dynamity, těžké, bolavé, pálí… hoří. Nejlepší je hodně větrat, aby se kůže mohla co nejvíce regenerovat. Protože zavřené v podprsence a kojící vložce budou neustále v mokru a těžko se zahojí případné prasklinky. Pomáhejte jim také vhodným krémem. Začátky jsou opravdu těžké. Může se zdát, že to budete chtít vzdát, na všechno se vykašlat a dát lahev. Ale ty první boje za to stojí. Pak je to opravdu lepší a lepší. A možná budete brečet… bolestí…. tím, že to nejde, zoufalstvím, že se miminko snaží, ale vám třeba něco nejde… nervy stoupají, jako pára .. snažíte se dlouho, kroutí se vám bolestí palce u nohou a miminko se zase pustilo a snažio opět přisát a to tááák zabolelo, pak se opět pustilo a začalo hrozně plakat. Máte nerva, co teda chce… a ujede vám ruka, lehce jej plácnete – ano – plácnete malého novorozence, který asi za nic nemůže – ale pozor – vy taky ne! Pomáhám maminkám už řadu let a to, že vám ujednou nervy a následně, vlastně už v té vteřině litujete, co jste to proboha udělala, je vcelku dost běžné. Znova opakuji – ano – děje se to. Nevyčítejste si to, nebo vyčítejte, to je jedno, ale chci, abyste věděla, že to není žádné tabu a neudělala jste to jediná na světě.  Já totiž taky. Jste naprosto normální. Jen je toho ze začátku hodně a zdá se to jako neverending story. 

Pár rad na záver

  • Kojené děti nepřibírají tabulkově, ale skokově – tedy u lékaře na kontrole jeden týden přiberou méně, další více.. ale neznamená to, že byste měla málo mléka, nebo bylo nevýživné. 
  • Nemusíte dítě před kojením a po kojení vážit, jako jste to musela dělat v porodnici. 
  • Stačí plus mínus sledovat počůrané plenky a kakání  – dostatečný důkaz. I když někdy nemusí vypovídat zcela dobře, protože kojené děti nemusí kakat i týden a neznamená to, že by měly málo mléka. 
  • Nebojte se zavolat laktační poradkyni, nebo si ji pozvat domů. Pomůže vám. Když se vám vyseká pračka, taky si nehrajete s imbusákem na hrdinku a raději na to někoho zavoláte… 

Vanda S.

Vánoční akce na videa vaničkování – 40% sleva na videa, podle kterých můžete se svým miminkem doma vaničkovat.

Chcete s miminkem doma cvičit a plavat? Zažít legraci, miminko unavit, ale také podpořit jeho vývoj? Podívejte se na instruktážní videa, která jsou nyní v akci.

 

Akce zde

One thought on “Dobrý den, “mléčný bar ven”

  1. Dobrý den mockrát děkuji za článek. Jako budoucí mamince s nervama moc pomohl 😀 Chtěla bych se zeptat na kojenecké potřeby jako jsou třeba dávkovače na mléko. Máte s tím zkušenosti? Děkuji Iva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top