Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Péče o jizvu po císařském řezu a posílení bříška, zad a pánevního dna

Péče o jizvu po císařském řezu a posílení bříška, zad a pánevního dna

Jak pečovat o jizvu po císařském řezu a cviky na posílení zad a bříška po porodu

Asi všichni, kteří mají po císařském řezu jsou rádi, že se řez provádí velmi nízko a v běžném spodním prádle či plavkách není vidět. Dříve se řez ale vedl úplně jinak. Vedl od pupku dolu a kolmo na něj vedl další řez, připomínal tedy kotvu. Jsem tedy ráda, že jizva je malá a dostatečně dole. Jenže… Po posledním porodu, který byl císařským řezem tak nějak na jizvu nebyl čas a teď, po dvou letech, toho lituji. Vrostla mi do podkoží a navíc mám přes ní kožní lalok. A to vidět bohužel je. Budu muset vymyslet co s tím. Co ale dělat, aby se vám toto nestalo? Jaká je péče o jizvu? 

Aby se jizva správně zahojila, neprorůstala do podkoží, změkla a uvolnila se, je nutné se o ní dobře starat! Nevyzrálá jizva, která proroste do podkoží navíc vytvoří kožní lalok (hrbol kůže břicha), který nevypadá hezky. 

Dobře zahojená jizva

Čím masírovat?

Nejlepší je používat domácí nesolené vepřové sádlo. V případě nesnášenlivosti je vhodné používat neparfemované krémy běžně dostupné v lékárně či drogerii. Údajně je dobrá mast Erevit, seženete v lékárně. A já mám ještě dobrou zkušenost s mastí Contractubex. Po první císaři se mi jizva s touto mastí zahojila krásně! 

Jak často masírovat?

Masáž jizvy je dobré provádět 1 – 2 x denně po dobu 10 minut zhruba půl roku (do doby, než jizva začne pomalu blednout).

Kdy a jak dlouho masírovat?

Masáž provádíme až po vyndání stehů a úplném zhojení jizvy. Nejlepší je provádět masáž po večerním koupání, kdy je jizva vodou změklá. Již při koupání můžeme jemnými tahy houbou nebo malým proudem vody jizvu masírovat. Stačí masírovat chvilku, okolo 10 minut maximálně.

JIZVU NIKDY NEROZTAHUJTE!

Základní hmaty při masáži jizvy:

1. Ještě před nanesením masážního prostředku – palcem pravé a levé ruky posouváme jizvu zároveň na jednu i druhou stranu.
2. Naneseme sádlo a vtíráme jej do oblasti jizvy. Palcem nebo ukazovákem jedné ruky krouživě zatlačíme na jizvu (nesmí bolet) a za dvě vteřiny povolíme. Toto provádíme v průběhu celé jizvy.
3. Krouživý tlak palci nyní neprovádíme na jizvě, ale podélně, přičemž tlak směřujeme vždy k jizvě. Tlak nesmí směřovat od jizvy, abychom ji neroztahovali.
4. Vlnovité hnětení – oba ukazováky přiložíme k jedné straně jizvy a palcem tlačíme proti nim z druhé strany. Jizva je uprostřed. Vytvoříme tak kožní řasu, kterou posouváme vlnovitě nahoru a dolů.
5. Palce přiložíme do středu jizvy, kterou vytahujeme do délky tím, že palcem od sebe oddalujeme.

Časem můžete provádět malý test, zda se jizva již oddělila od podkoží. Ukazovákem a palcem chytnete jizvu a vytáhnete směrem nahoru. Pokud cítíte, že není spojena s podkožím a jde volně vytáhnout, máte vyhráno. Já bohužel ne ani po dvou letech. 🙁

Na jizvy se také prodávají gelové pásky, ale s nimi moc dobrou zkušenost nemám. Někdo také doporučuje stahovací kalhotky, které tlačí na jizvu, a tím také napomáhají k jejímu uzrání.

Jak posílit pánevní dno, záda a jak správně držet tělo?

Po porodu zasluhují největší pozornost břišní svaly, které jsou ochablé. Pro správnou funkci střev a žaludku musí být břicho pevné, a ne pokleslé.

Cvičit na posílení těla, jeho správné držení a stažení bříška, můžete začít hned, jak bude jizva zahojená. Většinou je to již po šestinedělí. Po porodu si z nedbalosti snadno zvykneme špatně držet naše tělo. Hlava je předkloněná (předsazená), záda ohnutá, hrudník vpadlý a prsa svislá a bedra ohnutá.

Cviky na držení těla:
Opřete se zády o stěnu, nohy asi 30 centimetrů od stěny, vzpažte ruce a přitiskněte je ke stěně. A nyní si uvědomte své bederní prohnutí a vší silou vůle i svalů tiskněte bedra a kříž na stěnu. Poté povolte, znovu přitiskněte.
Ve stejné poloze pomalu ohýbejte trup do předklonu, z něho se opět pomalu narovnávejte, a to tak, jako byste jeden obratel páteře za druhým tlačila na stěnu. Cvičení opakujte dvakrát.

Cviky na bříško
Po porodu zasluhují největší pozornost břišní svaly, které jsou ochablé. Pro správnou funkci střev a žaludku musí být břicho pevné, a ne pokleslé.

1. Leh s napjatýma nohama, ruce na stehnech. Pomalu vzpřimujte horní polovinu těla, bez pomoci rukou, až do sedu. Při tom pomalu vydechujte. Záda držte rovně, bradu vzhůru. Vzpřimování se má dít pomalu, plynule, ne trhem.
2. Leh s rukama vedle těla. Pomalu zvedáte napjaté nohy asi do úhlu 45 stupňů a zase pomalu kladete na zem. Jiný cvik: zvedněte nohy ohnuté v kolenou, načež opisujte špičkami nohou kruh jako na pedálech na kole.
3. Šikmé břišní svaly. Leh na zádech a ruce spojené za hlavou. Nohy jsou pokrčené. Cvik provedeme tak, že se levým loktem snažíme dotknout pravého kolene. A naopak. Opakujte 10x na každou stranu.

Bolest zad
Abyste předcházela bolestem zad např. ze zvedání dítěte nebo jeho nošení, tak vám doporučuji při zvedání mírně rozkročit nohy a podřepnout. Netahat to celé rukama a zády, ale pomoci si i nohama. Děti mají rády nošení v náručí – a aby neměly! Byly tak nošené miliony let. Doporučuji vám pořídit šátek nebo ergonomické nosítko a nemít je jen v náručí. Beztak nic neuděláte a budou vás jen bolet ruce a záda, jak se budete hrbit.

Přesné cviky i s fotkami a co dělat když vás záda opravdu bolí naleznete v tomto článku.

Zpěvnění pánevního dna
Svaly pánevního dna jsou po porodu také ochablé. Jednoduchým cvičením je vrátíte zase do kondice. Kdykoliv budete třeba v klidu sedět nebo ležet, můžete stahovat svaly v okolí konečníku, perinea a vchodu do pochvy. V podstatě je to to samé, jako když jdete na záchod na malou a svaly povolíte a poté zase stáhnete.

Vanda S.

 

 

 

 

 

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Chcete se dozvědět více o péči o miminko, jak s ním zacházet, rozvíjet a jak jej nosit? O tom proč nosit? Jak a v čem? Možná právě pro vás je tou pravou kniha Handling a nošení dětí, ke které je i praktický videokurz s návody jak vázat šátky či jak zacházet s malým miminkem od narození do jednoho roku. 

Podívejte se zde

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

One thought on “Péče o jizvu po císařském řezu a posílení bříška, zad a pánevního dna

  1. Dobrý den, máte velice pěkné články o péči o miminka a věřím, že máte mnoho vlastních zkušeností, když máte tři děti. Ale péči o maminky po porodu by bylo lepší nechat na někom dalším, kdo se zase zabývá touto cestou. Cviky, které popisujete mohou být pro některé ženy problematické až nevhodné. Jako fyzioterapeutka, která s těmito ženami pracuje a taky jsem po porodu, mluvím zase ze své zkušenosti. Měla jsem potřebu Vám to napsat, protože Váš web sleduje hodně maminek. Je opravdu krásný 🙂 Děkuji za možnost se vyjádřit. Přeji hezký den.
    Kamila Bartusiková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top