Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Nebolí vás z toho nošení záda?

Nebolí vás z toho nošení záda?

Bolest zad z nošení? Nebo opak?!

Nošení dětí na těle je doslova fenoménem poslední doby. Benefity, které přináší pro děti, jsou nesporné. Od klidných, nebrečících, spokojených, dobře prospívajících po skoro ty, které nebolí bříško, protože k tomu nošení velkou měrou kladně přispívá. Ale co záda maminek? Jak ty na tom jsou? Nošení dokáže zázraky ale i s námi. 
 

Hadr na hlavě a slzy na tváři

Bolest zad a hlavy není mnohým z nás neznámá. Anežka, moje kamarádka, trpí již léta tzv. cervikálním syndromem, který jí způsobuje intenzivní bolesti hlavy, vystřelující bolest do očí a bolesti krční páteře v důsledku problému s 6. a 7. krčním obratlem. Bolest hlavy přechází až v migrény, na které také trpí. Svůj problém již léta řeší s ortopedy, neurology, chodí po rehabilitacích, vyzkoušela i cestu alternativní medicíny a dostává silné léky, přesto bez většího efektu.
 
Po narození první dcery se nic nezlepšilo ale přes odrazování, aby svou dceru nenosila, se do nošení pustila. Touha, cit a vnitřní přesvědčení, že je to tak správně, byla silnější. Tehdá šáhla po ergonomickém nosítku, přišlo jí jednodušší. Bolesti zad se však zhoršovaly a nošení znamenalo jistotu, že skončí třeštěním hlavy a bude muset sáhnout po prášku. Proto nošení omezila jen na nezbytně nutné situace se smířením, že poté bude trpět. U třetího narozeného miminka se přenesla přes mýtus, že je „šátkování“ složité a pořídila si šátek a já jsem ji zaučila, jak jej vázat a správně se pohybovat.
 
 
Byla jsem nadšená, že oproti nosítku se šátek krásně přizpůsobí mně i dítěti a že při správném navázání necítím téměř žádnou zátěž, říká Anežka.

Tonoucí se stébla chytá

Nejenom, že si nošení v šátku zamilovala, ale tím, že začala nosit takřka ihned po porodu, kdy se dítě a jeho váha pouze přemístí z břicha na břicho, se pro rozložení těla a jeho váhy v podstatě nic nemění. Tělo je po porodu okamžitě připravené na nošení. A Anežka se začala zpěvňovat. Postupným nošením a růstem dítěte se tělo přirozeně posiluje a člověk získává intenzivnější pojem o svém těle. Zamýšlí se nad pohyby, které dělá a provádí je s rozmyslem. Při zvedání břemene si podřepne a pomůže si celým tělem a tzv. To netahá jen rukama. Maximálně využívá možnosti svého těla a nepřetěžuje jej. Dokonce může občas nosit v Ring Slingu (RS) – tedy krátkém šátku, který se váže pomocí kroužků přes jedno rameno a dítě je umístěno na bok. Což představuje pro tělo nosící osoby jednostrannou zátěž, která je často vnímáná při našem úřednickém (sedavém) způsobu života jako náročná, ačkoli právě tento způsob nošení je tradiční. Na jednom rameni se děti bez problémů nosily a nosí – s pomůckami nebo jen na rukou či jedné ruce od doby, co je člověk člověkem. Doplňuje Iva Gondeková, instruktorka vázání šátku s trenérskou licencí Die Trageschule ®

Zpevněná a bez bolesti zad

Připomeňme si, co Anežku trápilo. Ztuhlá krční páteř, vystřelující bolest do hlavy, vadné držení těla, zatuhlé trapézy a migrény. Po 4 měsících nošení se dostavuje neuvěřitelný efekt. Záda ji skoro nebolí, cítí se posílená a pevnější. Její svalový korzet je o dost lepší, má aktivované svaly pánevního dna a zpevněné svaly břicha. Držení těla se vylepšilo. Přemýšlí o pohybech, které dělá, protože „břemeno“, které je zvyklá nosit  ji nutí k zamyšlení se o pohybech, které provádí a vybízí ji, dělat je šetrně, promyšleně a vzhledem ke svému tělu a možnostem správně. To je celý základ kinestetiky, tedy vědy, která se zabývá pohybovými dovednostmi těla a optimalizací jejich využití. Migrény, které jsou u ní spojované s páteří, se zmírnily a nejsou tak časté.

Drží nás hluboký stabilizační systém

Ke správnému držení těla nejsou ani tak potřeba velké (dlouhé) svaly, jak si hodně lidí myslí. Chyba v držení je většinou ve svalech uvnitř pánve a okolo páteře. V těch nejhlubších a často nejmenších (nejpočetnějších) svalech. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové dysbalanci a následně k vertebrogenním potížím (bolesti zad, výhřez meziobratlové ploténky, blokády jednotlivých úseků páteře, atd.). Pokud jsou svaly hlubokého stabilizačního systému dysfunkční, funkci za ně přeberou svaly povrchové, které nedokáží přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře, vzniká zde svalové napětí, bolesti a blokády. Čím více práce přebírají povrchové dlouhé svaly, tím více ztrácí funkčnosti hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh.

Aktivujte spodní břicho, nebudete mít problém

Hluboký stabilizační systém páteře souvisí s aktivací spodního břicha. Jedná se o souhru svalů vedoucí ke zpevnění páteře během pohybu. 
Podílí se na něm následující svaly – příčný sval břišní, svaly podél páteře, svaly pánevního dna a hlavní dýchací sval bránice. Zapojení těchto svalů při napřímení páteře je automatické a má tedy nezbytnou funkci při její ochraně. Doprovází každý pohyb horních i dolních končetin. 
Aby mělo nošení dítěte v šátku či nosítku pozitivní dopad na stav našich zad a správného držení těla, jsou zde určité zásady, které byste měla dodržovat. 

Žádná měkká modelína, ale modelka

Je potřeba zaměřit se na tyto body. 
 • Aktivujte pánevní dno. Ucítíte, jak se vám zploští bříško dole a celkově se „uvnitř“ zpevníte. Zadeček zůstává nezaťatý.
 • Lehce vydechněte, žebra mírně stáhněte dolů a k sobě, aktivujte transverzální břišní sval a vnímejte, jak se vám bříško hezky oplošťuje a je rovné (v žádném případě nevtahujte břicho a pupík dovnitř).
 • Uvolněte hrudník a ramena, lopatky lehce stáhněte dolů (pozor ale, ať se neprohnete v zádech a tzv. „nevyprsíte“).
 • Bradu mírně zasuňte směrem dozadu (jako byste chtěla udělat “dvojitou” bradu, zevní zvukovod je nad středem ramenního kloubu).
 • Celkově se napřimte – jako byste byla loutka (středem těla vám vede provázek, který vychází v oblasti temene, a někdo vás za něj lehounce tahá.
Takové držení pomůže posílit pozitivní dopad nošení na naše záda. 

Zátěž navíc to je, ubohá ploténka 

Byly konány pokusy, jak je zatížena meziobratlová ploténka při různých polohách a dějích. Bylo vypočítáno, že ploténka v oblasti bederní páteře je neustále pod tlakem, který se mění podle polohy. Tlak vleže je asi 4 kg na 1 cm2, vestoje už 7 až 10 kg, při zvedání předmětu pak 20 kg. Snést zatížení, které navázané dítě na páteř působí (například o váze 7kg) v principu nepředstavuje pro tělo žádný problém, protože zdravá páteř je na takovou zátěž připravena. Šátek by však měl být pohodlně navázán a dostatečně dotažen, tak aby těžiště byla co nejblíže u sebe.  

Mějte na paměti

Důležité je, aby váha dítěte byla rozložená a zátěž byla rovnoměrná. Pokud rodiče nosí na boku (pánvi) a zátěž je na jednom rameni, je vhodné strany střídat, abychom tělo nepřetěžovali. Nejvhodnější je nošení na trupu, kdy automaticky dochází k rozložení váhy na obě strany. Šátek byl měl být pohodlně uvázán a podepřít dítě, neškrtit a zároveň vám vytvořit pomyslný svalový „korzet či krunýř“. Úvaz nás vybízí k narovnání svého tělo a maximálně využívat možnosti, které nám nabízí a přemýšlet o pohybech, které  s břemenem provádíme. A myslete na kritéria, která jsme si ke správnému postavení řekli. Má osobní zkušenost je ještě taková, že mě nošení drží ve skvělé fyzické kondici, cítím zpevněné břišní svaly i zádové svaly. No prostě nejsem žádná bábovka. 
Lidské miminko je na nošení uzpůsobeno, je to jeho základní potřeba. A to speciálně na vertikální nošení v těsném tělesném kontaktu s láskyplně pečující osobou. Šátek je na nošení v prvních měsících ideální pomůckou. 
“Vázat šátek můžeme vícero způsoby, nejčastější úvaz je tzv. kříž s kapsou uvnitř, který se váže s šátkem dlouhým v rozpětí 4 až 5,5 metru v závislosti na konfekční velikosti nosící osoby. Tento úvaz perfektně podporuje jak záda nosiče, tak celé tělíčko miminka. 
Pro záda mnohých rodičů je nošení v šátku tímto způsobem úlevné či dokonce terapeutické, jak v tomto článku dokazuje Anežka. 
Na nošení neexistuje předpis nebo šablona. Nosíme tedy podle svých individuálních potřeb a potřeb dítěte.” Dodává Iva Gondeková, lektorka Die Trageschule ®

Ještě se zeptáme Anežky 

 • Co si myslíš, že ti pomohlo? Od lékařů jsem neustále slyšela: Musíte posilovat, musíte posilovat… ale veškeré cvičení mělo opačný efekt a mně bylo hůř a hůř. Podle mého pocitu to bylo tím umělým posilováním, kdy jsem zatěžovala jen některé svaly, ale posílit jsem potřebovala celkově, do hloubky. Šátek si krásně dotáhnu podle sebe i miminka a jakmile mám někde špatně dotaženo, hned to na sobě cítím. Cítím, když se hrbím, když se špatně ohýbám, šátek mě „nutí“ k sebekontrole. Také si myslím, že přispívá fakt, že nosím často a pravidelně a s radostí, bez pocitu, že něco musím. 
 • Jak často máš teď migrény? Ráda bych napsala, že jsem se problému zcela zbavila, ale bohužel spouštěčů migrény je spousta. Můžu však říct, že vidím (i na počtu léků od bolesti) velmi výrazné zlepšení a pociťuji, že bolest hlavy, která souvisela s páteří, již téměř vymizela. Často jsem měla ztuhlou krční páteř, trapézy jako z betonu, brněly mi ruce… Tyto problémy jsem už dlouho nezaznamenala.
 • Co bys řekla maminkám, které s nošením svých dětí váhají? Ať se toho nebojí! Nošení v šátku není ani složité a ani z něj nebolí záda! Mně šátek pomohl jak fyzicky, tak i psychicky. A všichni víme, že i psychika se velmi projeví na našem zdravotním stavu. Pokud má někdo problémy se zády jako já, doporučuji se obrátit na odborníka, který vám hned na začátku poradí, jak šátek co nejlépe uvázat a dotáhnout, abyste se vyhnuli nošení se špatně rozloženou zátěží. 
 • Jak jsi na tom teď s ergonomickým nosítkem Mandukou, leží ve skříni? Když se Viktor narodil, párkrát jsem nosítko vytáhla, ale šátek mi byl mnohem pohodlnější, takže několik měsíců leželo ve skříni. Teď když je Viky větší, tak jsem jej znovu oprášila, přeci jen už chce při nošení častěji vytáhnout a venku je vázání šátku komplikovanější. A můžu říct, že záda trpí mnohem méně, cítím, že jsou dostatečně posílené. Musím si dávat pozor, abych měla nosítko rovnoměrně stáhnuté, miminko v něm usazené rovně a nemám s nošením problém. Stále více nosím v šátku, pořád je to pro mě bez pochyby pohodlnější, ale rozhodně se nosítku nebráním a nosím ho s radostí. Dokonce teď zkouším ring sling, který je zátěží i pro zdravá záda a nemám s ním větší problém. 

Cviky na posílení zad

Na zádech: 
 • Ležíme v poloze na zádech, ruce podél těla. Zvedáme hlavu a současně přitahujeme špičky nohou. Pravidelně dýcháme – při položení hlavy se nadechujeme a při jejím zvednutí vydechujeme. Opakujeme desetkrát.
 • Pokrčíme nohy v kolenou, ruce dáme do tříselných slabin. Zkusíme zakašlat či usmát se. Pod prsty byste měli cítit aktivaci příčného svalu břišního. Při cviku neustále kontrolujeme napětí tohoto svalu. Nadechněte se a s výdechem zkuste přitlačit záda k podložce, stáhnout žebra, neustále mít pod prsty aktivaci.
 • Poloha na zádech, stejně jako u předchozího cviku, ruce dáme nahoru, jako kdybychom objímali velký míč, nohy pokrčíme v kyčlích a kolenou tak, aby byly paty výše než kolena. Dbáme na přitlačené lopatky k podložce, ramena od uší, stažená žebra, záda jsou v kontaktu s podložkou.  (Aktivace spodního břicha)

Na břiše:
 • Ležíme v poloze na břiše, ruce podloženy pod čelem. Při nádechu zvedneme hlavu a ramena a horní část trupu nad podložku, při výdechu se položíme. Opakujeme desetkrát.
 • Vzpor – v lehu na břiše se opřete o předloktí, nohy se postaví na prsty. Pomalým pohybem odlepte tělo od podložky. Dbejte na pevné břicho, ramena a lopatky stažené od uší, hlava je v prodloužení páteře. Vydržet tak 5 až 10 sekund. 
 • Kočičí hřbet – klekneme si a opřeme se o ruce jako kočka. Hrbíme se postupně od krčního úseku a „prohrbíme“ tak celou páteř až k jejímu konci. A povolíme a prověsíme se. Opakujeme desetkrát.

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

 
Vanda Schreierová

Ve spolupráci s 

 • Ivou Gondekovou, která se nošení dětí v šátku věnuje od roku 2009, v německé škole nošení Trageschule ® získala trenérskou licenci a nyní učí vázat do šátku nejen rodiče, ale i zdravotníky a pedagogy s tím záměrem, aby se nošení stalo přirozenou součástí péče o matku a dítě.  Soustředí se na individuální řešení a pracuje nezávisle na výrobcích. Více na www.nosenivsatku.cz
 • Anežkou Kekrtovou – maminkou a blogerkou www.matkynapalubu.cz
Zdroje:
Správná manipulace, Vanda Schreierová, www.vanickovani.cz
Bolí mne záda pane doktore, Rudolf Kubát, Grada
Pekáč buchet páteř neochární, Lucie Žandová, Rungo.cz 
Fyziomami: Martina Nakládalová, fyzioterapeutka
O nošení miminek a dětí v šátcích nebo nosítkách: Dr. Med.E. Fettweis
Článek Ergonomie des Babytragens (Ergonomie nošení miminek) v časopise Tragen.info

2 thoughts on “Nebolí vás z toho nošení záda?

 1. Díky za tyhle skvělé stránky! Věřím, že kdybych si některé věci přečetla před dvěma lety, byla bych jako čerstvá matka mnohem klidnější. Ale moje otázka k šátkování – odkdy je možné / zdravé dávat miminko do šátku? Už od narození? Jak dlouho v šátku může být? Za pár týdnů se mi narodí druhý syn, prvního jsem nosila až od konce šestinedělí, protože jsem se bála, abych mu neublížila. Šátek mám velký elastický a vážu kříž s kapsou uvnitř. A také se chci zeptat na Váš názor, kdy je po porodu možné začít cvičit (cvičím především jógu, dynamičtější), pokud je všechno v pořádku, tak aby se nezafixovala diastáza a nemělo to negativní vliv na kojení?

  1. Dobrý den, můžete ihned od narození – v bříšku je v šíleně krkolomné poloze a stísněné až běda – šátek tedy ihned po narození je ok 🙂 Může tam být tak dlouho jak bude chtít – to poznáte 🙂 Cvičení po 6nedělí, pokud je vše v pořádku. Vliv na kojení to mít nebude. Přeji pohodový druhý porod 🙂 Hodně zdravíčka a spokojenost. V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top