Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Jak se zbavit plenek na noc

Jak se zbavit plenek na noc

NOVÁ KNIHA!

JAK SE ZBAVIT PLENEK

DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“

Odplenkování dle indiánské metody

Vanda Schreierová

V knížce vám ukážu, jak poznat, že je dítě zralé. Vysvětlím vám tuto metodu a poskytnu informace, jak postupovat při odplenkovávání, jak řešit různé problémy, které mohou nastat. Také si můžete přečíst některé vybrané modelové příběhy rodičů, již tuto metodu zvolili. Roky jsem sbírala informace při konzultacích s rodiči a vytvořila tak ucelenou indiánskou metodu odplenkování.
Podívejte se na knížku zde

Abraka dabraka, ať je plenka pryč…DSC_3271

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, čtu vaše články na vašich stránkách a naposledy jsem vyzkoušela vaši metodu odplenkování, a po 6 dnech se zadařilo. Teď bych vám chtěla navrhnout jestli nechcete napsat článek, jak odplenkovat na noc? Děkuji moc za odpověď a hezký den Nikola M.

Tak tedy ano, napíši 🙂 A moc ráda.

Ach jo, zase?

Počítáte kolikátý den vaše dítko nemělo nehodu? Pátý? Desátý? A je to tady, dneska se to nepodařilo. Ach jo. Co to, vždyť už to tak hezky uměl/a. Stagnace, či krok zpět je normální a běžnou součástí „odplenkování“. Mají to tak všechny děti. Nic si z toho nedělejte, nekárejte a pokračujte dál. Není to tak náročné, spíše jde o trpělivost a vytrvalost rodiče. Pokud totiž seberete plenky na spánek moc brzy, je to špatně. Dítě si potřebuje nácvik zadržení moči, tedy ovládnutí svěračů osvojit dokonale. Jedině tehdy bude fungovat i při spánku.

Měsíc bez nehody

Jestliže je vaše dítko zhruba celý měsíc bez nehody, tak můžete začít s nácvikem spaní bez pleny na odpolední spánek. Je krátký a mohlo by to klapnout. Před spánkem nechte dítě vyčůrat a již mu nedávejte tolik tekutin. Pár doušků čaje bohatě stačí. Pořiďte si na matraci ochraný povlak pro případy nezdaru a hurá do toho.

Za nezdar rozhodně nekárejte!

Zadržet moč i ve spánku není tak lehké jako v bdělém stavu. Ve spánku je celé tělo uvolněné a natrénovat zadržení při plném močovém měchýři ve spánku je často i pro starší děti velký problém. Proto je lepší dítěti před spánkem nedávat tolik napít a nechat ho vyčůrat.

 • Bez nehod během celého dne vydrží podle výzkumů děti v průměrném věku 28 měsíců.
 • V noci je to dokonce hranice mezi 30. měsícem až 6 roky
 • A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží být každou noc suchá

Dva měsíce bez nehody při odpoledním spánkuDSC_0579bweb

Hurá, pokud jste při odpoledním spánku bez nehody cca dva měsíce, můžete se pustit do „odplenkování“ na noční spánek. Zase je velmi důležité nedávat dítěti příliš mnoho tekutit. Před spánkem nechte dítě vyčurat. Doporučuji také, než půjdete vy spát, nechat dítě vyčůrat u postýlky na nočník. Např. Dítě usne v osm hodin večer, vy jdete spát v jedenáct a právě v tuto dobu jej opatrně připrobudíte, posadíte na nočníček a jemně řeknete, aby se vyčůralo. Poté jej uložíte zpět ke spánku.

A jak to bylo u nás?

Jak nám to šlo se synem jsem psala v předchozím článku o „odplenkování“ přes den. A na spánek to bylo takto: Zhruba po měsíci nepravidelné nehody během dne přestávaly. Jakmile další měsíc nebyla nehoda (snad jen jedna a to ještě zaviněná mnou), jsem mu sebrala plínky na odpolední spánek. K mému překvapení se snad ani nepočůral. Dva měsíce utekly jako voda a vzala jsem mu je i na noční spánek. Tehdy měl Mikulášek ještě na noc mlíčko, vypil tedy dost tekutin a proto se mi osvěčilo dávat dítě vyčůrat po cca 2h spánku, kdy měl uplně plný močový měchýř. Nehody byly, ale ne tolik. Vyplatilo se mi nespěchat a na „odplenkování“ i na noc prostě počkat.

Jak je to s Vandičkou?

DSC_8989bbPřed dvěma měsíci, kdy jsem publikovala článek jak se zbavit plenek,  jsem také psala o tom, že se chystám na „odplenkování“ přes den s dcerou. Začala jsem tedy před měsícem. V jejích 23 měsících. Nehody byly a dost. Nebylo to tak snadné jako u syna. Ale vydrželi jsme, zvolili jsme volnější taktiku, protože dcera je celkově takový pohodář oproti synovi. Asi po 14 dnech se objevovaly dny, kdy se nestala ani jedna nehoda. Včera jsme byli asi 12 dní bez nehody a dnes katastrofa. Hned 3 nehody. Nezoufám, vím, že zítra to bude zase lepší. Stagnace je prostě normální. Hlavně chválím za malé úpěchy a za nezdary nekárám. Asi jako jsem psala v článku Mám doma debila.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

 

NOVÁ KNIHA!

JAK SE ZBAVIT PLENEK

DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“

Odplenkování dle indiánské metody

Vanda Schreierová

NOVÁ KNIHA!

JAK SE ZBAVIT PLENEK

DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“

Odplenkování dle indiánské metody

Vanda Schreierová

24 thoughts on “Jak se zbavit plenek na noc

 1. Vandi…syn má 5 let a stále se v noci počůrává. Když jej dám v noci čůrat je to dle mě k ničemu, natahuji si budík on si nic nepamatuje..nechci to řešit hned lékama apodobně. Ani zákazem pití od řekněme 18. hodiny (chodí spát kolem 22.h) Setkala jste se s tím již někdy?

  1. Dobrý den,

   já jsem syna dávala cca rok na wc, když jsem šla spát já. Tedy asi 3h po tom, co usnul. Opravdu rok jsem ho v polospánku dávala vedle postele na nočník,nebo pak vodila na záchod. Nevěděl to. Po tom roce jsem přestala, zdálo se mi, že má svěrač dostatečně vyvinutý a zadrží i větší množství. Osobně bych u vás postupovala stejně. A prostě vydržet. Občas se stává, že to trvá déle. Věřím, že to chce jen čas. S pozdravem Vanda S.

   1. Synovi je necelych 5 a v noci je bez plen, ale jen cca jednou tydne je postel sucha. Jeden cas jsme ho davali v noci vycurat, ale misto aby to pomohlo, byl schopen se pocurat i nekolikrat za noc. U nekoho toto vycuravani holt nepomuze. Jsme bezradni, ale nechceme z toho byt zbytecne nervozni, abychom nezvyklali i syna.. S doktorama to resit nechci, dokud nebude chodit do skoly.

 2. Dobry den dcerce je 29mesicu a pres den je bez plenky,krasne si rika i si sama dojde,dokonce i kdyz jedem nekam dal a ja ji dam projustotu plenku tak hlasi vcas ze chce plenku sundat ze chce curat ale kdyz jsem zkousela nedat plenku v noci na spani tak byla vzdy pocurana,a kdyz jsem ji vzbudila abych ji dala na nocnik tak pak zas klidne i 2 hodiny strasila nez opet usnula takze jsme se zas vratily k plenkam na noc. Myslite ze mam pockat dokud nebude mit nekolik noci za sebou plenku suchou nebo co delam spatne? Predem moc dekuji 🙂

 3. Dobrý den, má dcera se ve svých 29 měsících sama rozhodla, že už plenu na noc nechce. Mohla bych být ráda, jenže… Už je to nějaké 2 týdny a já peru a povlékám každý den. Přes den je bez nehod už víc jak čtvrt roku, to samé na odpolední spánek, tak snad se to brzy začne dařit i v noci. Doteď se stalo jen párkrát že zůstala přes noc suchá, takže jsem s tím ještě ani nechtěla začínat, ale sama si určila, že už je nechce. Ačkoliv jí než jdu spát na nočník posadím, většinou se vyčůrá, ale pro jistotu jí plenu obléknu, tak ráno jí najdu nahatou a postel je mokrá. Teď jsem zaznamenala první pokrok a to, že jí to v noci vzbudilo, že má mokro, jinak v tom vydržela spát klidně až do rána. Samozřejmě k ní v noci vstávám a kontroluji, ale nějak se mi to nedaří vychytat. Na noc ještě pořád vyžaduje mléko, takže jsem snížila dávku a začala si nařizovat budík na „čůrání“ Snad to brzy vychytáme, protože povlékat v 1:30 v noci nic moc. Jen musím vychytat ten správný interval, kdy jí vzbudit a dát na nočník. Tak mi držte palce 🙂

 4. Dobrý den, synovi je 30 měsíců a bez plen je ve dne je cca 2 měsíce. Teď bohužel zase začaly nehody. Nicméně nějak mi ani nedošlo, že na odpolední spaní by měl mít plenku, tak jsem ji vzala hned při odplenkovávání přes den a ani jednou se nepočůral. V noci plenu má a počůrá se cca jednou za 10 – 14 dní. Mám mu ji už zkusit odbourat i přesto, že teď opět začaly nehody přes den? V noci se budí cca jednou. Měla bych ho dávat na nočník? Nějak si to nedovedu představit. ?..

  1. Dobrý den, omlouvám se za opožděnou reakci, měla jsem velmi nabitý program. Doporučila bych vám vzít i na noc. Dát před spaním pořádně vyčůrat. Cca hodinu až dvě před spánkem nedávat již tolik pít. Můžete udělat následující: spícího, – cca 2h po tom co usne, ho dejte na nočníček, aby se ještě v polospánku vyčůral a do rána již nechat být. V polovině noci bych jej zbytečně nebudila. Mělo by to klapnout a nemělo by dojít k nehodě. Nebo vyčkejte na to noční probuzení. S pozdravem Vanda S.

 5. Dobrý den, synovi je 19 měsíců. Před týdnem jsme začali odplenkovávat. Vypadá to slibně, poslední dva dny se počůral jen jednou. Denní spinkání je bez problémů- spinká s plínkou, která je někdy suchá, někdy mokrá. Horší je to v noci, hodně se budí, jako by mu ta plínka vadila, asi se do ní nechce vyčůrat,tak to zadržuje a pak je neklidný. Někdy má plínku po celé noci suchou,někdy ne. Máme to již zkusit bez plínky i během spánku? Předem děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den malé bude mít teď 3 roky teď jsme se začaly pocuravat přes den na odpolední a noční spaní se pocurava furt tak po 2 mesicich sem ji zas dala plénku na spani a Toma jít do školky už nevím co dal

 7. Dobrý den! Synovi je 2 čtvrt roku. Přes den chodí na nočník sám bez jakéhokoli připomenutí. Odpoledne – pokud zrovna usne plínu nemá, protože je zázrak když nemá holej zadek celý den :o) a teď už dlouho zcela bez nehod. Takže bych chtěla zkusit sebrat plínu na noc. Jenže – od samého začátku čůrá ve stoje na nočníku sedí nerad a tak se trochu bojím co to udělá když ho vzbudím po těch cca 2h. A další dotaz možná trochu mimo. Kakání 🙂 Umí to bez problémů, jenže buď do plíny nebo někam na zem. Problém je právě v tom sezení (jinak vždy hlásí kam to vytvořil a chce utřít:o) Je zvyklý tlačit v polosedu a na nočníku mu to nevyhovuje. Nemáte nějakou radu jak mu to usnadnit? A ani WC nezabralo. Díky moc!
  Jana

   1. Díky, tak se to snažíme dělat. Už se to před časem několikrát povedlo a samozřejmě veliká radost na obou stranách. Diky a přeju krásné dny!

 8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Synovi je 21mesiců a přemýšlím už o indiánské metodě. Jen nevim jak začít. Děkuji za odpověď

 9. Dobrý den!Moc Vás prosím o radu.Mám dcerku,která bude mít za měsíc dva roky.Již dva měsíce jsme úspěšně bez plenek přes den.Je to týden,co jsem jí sebrala plenku na odpolední spánek.Zatím se každý den ve spánku pokakala.Někdy se i počůrá,ale hovínko zatím bylo vždy.Jde s tím něco udělat nebo mám vrátit plenku a počkat.Moc děkuji za odpověď.

 10. Dobrý den,
  prosím o radu, jak postupovat. Dcera má nyní 28 měsíců a už 10 měsíců je během dne bez plen. Začala sama volat a do pár dnů byla bez plen. Je šikovná, chodí si sama na nočník nebo venku zavolá. Jen si nevím rady, s tím, jak ji vzít plenku na odpolední spánek a pak noc. Sice ji před spaním dám vyčůrat ale i přes to je plenka po probuzení počůraná… A spí cca 1,5-2 hodiny v odpoledním spánku. Nevím zda ji mám během toho budit a dát vyčůra nebo i přesto že se počůrá dávat po vyspinkaní znovu na nočník, nevím. Syn se odplenkoval až po druhých narozeninách a zcela, takže teď si nevím rady.
  Krásný den ☀

 11. Dobrý den,

  dcera 25m už je 2 měsíce přes den bez plen (i na odpo spanek) a téměř bez nehod. Téměř hned přestala čůrat do plínky i v noci, většinou ji měla ráno suchou, tak jsem je sebrala a tak měsíc je bez plen i na noc a bez nehod. Poslední týden se ale začala strašně často budit na čůrání, klidně i 3x – 4x za noc, a navíc poslední 2 dny i tak byly nehody. Já jsem v 9 měsíci těhu a už začínám být dost vyřízená, ráda bych se alespoň trochu vyspala a bojím se, jak budu takhle často vstávat ke 2 dětem. Mám vytrvat s tím, že to brzy přestane, nebo vrátit plínku?

 12. Dobry den, Vando, prosim moc o radu. Syn 3 roky a 4 mesice od zari ve skolce, cca od rijna i na odpoledni spani, nejprve v pohode, bez nehod, max 1x za 14 dni, posledni tydny jsou ale katastrofa, vice dni je s nehodou nez bez. Prakticky kazdy druhy den nosim ze skolky mokre povleceni a pyzamko na prani. Ucitelky ho pry budi i po 15 min spanku a uz je pocurany a to samozrejme chodi hromadne pred spanim vsichni curat. Jinak kdyz vyjmecne odpoledne usne doma nebo v aute, tak bez nehod. Na noc jeste ale plenku ma, nikdy se nam nepodarilo vice nez par dni v kuse, aby byla sucha.. Pritel navrhuje sebrat plenky uplne a nechat ho parkrat se pocurat, ale ve skolce mu to zjevne nevadi a nechci byt otrok prani a prevlekani postele kazdy den. Dalsi problem je kakani, stale odmita chodit na wc, vykadi se jedine do pliny, ve stoje a v klidu sam. Na wc se mu to povedlo vseho vsudy 2x, hlasi, ze uz to preci udelal na wc, a slibuje, ze plenku si vezme na bobo naposledy. V koupelne ma svoje stupatko, sedatko a na curani se krasne obslouzi sam, ale na velkou proste ne, zadne domlouvani, vysvetlovani, motivace, nic nepomaha a ja mam pocit, ze jsem jako matka v tomto naprosto selhala.. Nechci ho nutit, aby pak stolici nezadrzoval, ale tlak okoli je cim dal vetsi a navic se nam za chvili narodi miminko a ja se obavam jeste vetsi regrese. Predem moc dekuji za jakoukoli radu.

 13. Dobrý den, dcera bude mít za 3 měsíce 3 roky. Již od 22 měsíců je bez plenek na den. Velmi málokdy se jí stane nehoda, že by se úplně počůrala. Spíš vůbec. Stává se ji však, že si cvrnkne a pak rychle běží na nočník. Momentálně chodí do školky na půl dne, ale od 3 let začne chodit na celý den. A potřebuji ji odplenkovat na denní spánek, ikdyž moc před spánkem nepije, a vyčůrá se před ním například i dvakrát. Stejně se ve spánku počůrá. A to i několikrát. Je většinou moment, kdy se třeba začne otáčet, nevím, jak ji to mám vysvělit? a jak ji v tom pomoci? když vidím, že se chce otočit, rychle ji beru na nočník…ale je to správně? počůrá se, převleču ji, znovu usne a za půl hodinu to samé. Na noc jsem plenku ještě nevzala. Přemýšlím, či nemám udělat radikální řez, a plínky obecně odstranit. Občas mám totiž pocit, že na ně spoléhá. Když usínáme, zeptá se, či má plenku nebo ne a počůrá se do postele i při povídání pohádky. Mou prioritou je každopádně odpolední spánek, ale nevím, či pro ni není matoucí, že na nějaký spánek plenku má a na druhý ne. Prosím moc o radu. děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top