Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Jak se zbavit plenek?

Jak se zbavit plenek?

NOVÁ KNIHA!

JAK SE ZBAVIT PLENEK

DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“

Odplenkování dle indiánské metody

Vanda Schreierová

V knížce vám ukážu, jak poznat, že je dítě zralé. Vysvětlím vám tuto metodu a poskytnu informace, jak postupovat při odplenkovávání, jak řešit různé problémy, které mohou nastat. Také si můžete přečíst některé vybrané modelové příběhy rodičů, již tuto metodu zvolili. Roky jsem sbírala informace při konzultacích s rodiči a vytvořila tak ucelenou indiánskou metodu odplenkování.
Podívejte se na knížku zde

Indiánské léto

V knížce Nejšťastnější batole v okolí od Harveyho Karpa jsem se kdysi dočetla o indiánech a jejich způsobu „odplenkování“. A celá ta plenko hitparáda se mi propojila. Neustálé hlídání, zda se DSC_3271dítěti zrovna nechce a vysazování na nočník. Nebo jsem také slyšela, že někdo musel pořídit nočník s dítětem (jakože si ho to dítě vybere samo v obchodě, a pak k němu má kladný vztah)… Nebo kupování hracího nočníku, který zahraje, když do něj spadne „výtvor“. 😀 Karp píše, že indiáni ve 24 měsících dítěte vedou takzvanou osvětu. Do té doby dítě vykonává svou potřebu „kudy chodí“, nebo kudy z něj něco vypadne. Ve dvou letech si indiáně vezmou stranou a vysvětlí, že takto se to již dělat nebude, že pro vykonání potřeby je určeno ono místo v rohu týpí. A světe div se, děti to pochopí a začnou chodit tam, protože je na to jejich nervová soustava již vyspělá. Do dvou let nejsou tedy za nehody káráni, nebo poučování, nebo vysazováni na nočníky.

Podle studií se z podmíněného reflexního vylučování dostane pod kontrolu center v mozkové kůře vědomé vylučování a ovládání svěračů mezi 18. – 24. měsícem. Do doby před můžeme pouze pozorovat signály, které předchází vykonání potřeby a musíme rychle jednat, protože dítě není schopné zadržet a počkat, či dojít na ono místo. Musíme tedy hlídat časy a to může trvat i několik měsíců. V podstatě do doby, než dítě dozraje, aby to chápalo celé samo.

DSC_3279Když bylo synovi 9 měsíců, tak se mě babička zeptala, zda jsem již začala posazovat na hrneček. Celkem mě to vyděsilo a navrtalo můj plán o indiánské metodě. Nedala jsem se a babičce vysvětila, že je ještě malej a nechápe to. Při každé návštěvě se toto kolečko opakovalo. V roce a půl na mě již tlačila a velmi taktně naznačovala, že jsem něco propásla. A já cítila, že bych se měla asi stydět. V knihovně jsem pak babičce našla knihu Naše dítě z roku 1964. Pečlivě jsem si nastudovala kapitolu „jak se zbavit plenek“ a tréninku vysazování. Z celé knihy na mě dýchá tlak společnosti na to být „dokonalá matka“. Viz věta“ Chcete-li jako mnohé jiné matky – dosáhnout toho, abyste mohla říci: „Od prvního roku ani jednu plenu“. Musíte již začít vysazovat a pečlivě hlídat.“ Řekla jsem si, tak takhle ne a držela se svého plánu.

Indiánská metoda

Podle ní máte mezi 20. a 24. měsícem dítěti pleny sebrat a již nikdy přes den nedat. Na noc je stále mají. Dítěti se má vysvětlit, že se od dnešního dne bude chodit čůrat a kakat na nočník. V tomto věku by dítě mělo být zcela zralé, aby celou situaci pochopilo, moč zadrželo a došlo na ono místo. Je zde jedno velmi důležité pravidlo – nekárat nezdar a pleny již nikdy nenasadit a to právě z důvodu, že by dítě mohlo být zmatené, proč je jednou má a jednou ne. Také ty vychytralejší si počkají na plenku, aby se moc nemusely obtěžovat.

Na indiána v praxi

Pro „odplenkování“ si nechte zhruba 14 dní volnější program bez dovolených, či větších návštěv. Počítejte, že první den až dva bude načůráno všude. DSC_3317Poté můžete pozorovat, že se dítě před vykonáním potřeby zastaví, rozkročí nohy a dívá se dolů, co se bude dít. Je to již známka toho, že umí zadržet a počkat si. V této fázi buďte rychlá a přistrčte nočník a vysvětlete, že se to přeci dělá tady. No a za první úspěch nesmírně chvalte a tleskejte. Za nezdar můžete mírně slovně pokárat. Nebijte nebo neplácejte však dítě. Spíše vyjádřete smutek, že se mu něco nepovedlo a pobídněte, jak by to bylo na nočníku lepší.

U mých dětí

Synovi trvalo kompletní odplenkování přesně 7 dní. První den bylo mokro všude. Druhý a třetí den byly nehody, ale s uvědoměním, co se děje. Pátý den dokázal zadržet a dopravit se na ono místo, avšak někdy to nestihl. Další dny byly výhrou. Ne všude to jde ale tak rychle. Kamarádkám, které jsem také na indiána (jak říkám) zverbovala to trvalo různě. Jedné 14 dní, druhé 10 dní a třetí 3 týdny. Nutno podotknout, že ta třetí to po týdnu mokra vzdala a nasadila plenku a tím si celý proces rozhodila a zmátla dítě. Nenechte se ničím odradit, opravdu to funguje, jen musíte vydržet. Sama jsem zvědavá, jak mi to bude dlouho trvat s dcerou. Začnu co nevidět 🙂

Znaky, které signalizují, že je dítě zralé

 • Močí méněkrát za den a ve větším množství (tzv. neučůrává)
 • Na stolici si poodejde z dosahu lidí, či se schová, aby mělo soukromí
 • Je mu více jak 18 měsíců (některým to jde i dříve, pokud splňují předchozí dva body)

Pro mě je tato metoda nejlepší a nejjednodušší. Stojí málo času a je definitivní. Kdežto metoda našich babiček a maminek je zdlouhavá, plná hlídání a nervů.

Pár slov na závěr:

 • Bez nehod během celého dne vydrží podle výzkumů děti v průměrném věku 28 měsíců
 • V noci je to dokonce hranice mezi 30. měsícem až 6 roky
 • A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží být každou noc suchá
 • Dobrý pomocník při nehodách v noci je nepropustná podložka na matraci. Prodávají např. v Ikea.

Odplenkování na spánek a v noci

Pozor, na spánek a na noc plenky pořád zůstávají. Jak se zbavit plenek na noc se můžete dočíst zde. TRPĚLIVOST – TRPĚLIVOST – TRPĚLIVOST – NAUČILI JSME SE VŠICHNI

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.    

535 thoughts on “Jak se zbavit plenek?

 1. Vando, mam strasne rada vase clanky a moc dekuji za tento. Mam 21mesicni holcicku a nocnik odmita – tedy, sedne si na nej, ale nevycura. A dovedete si predstavit ty reci babicek – „To moje deti byly v roce bez plenek.“ No, tak urcite zkusim tuto metodu. Ale prosim, poradte, to uz nemam dat plenky ani na ven? Proste jen na spani a smytec?

  1. Děkuji 🙂
   Plenky nedávejte ani na ven. Mějte s sebou hodně náhradního oblečení a v případě „nehody“ prostě převlečte. Někdo bere nočník i ven, ale to se mi zdá zbytečné tahání. Venku jsem učila, že se dají zalévat kytičky, travička a pod. a čůrali jsme tam. Pokud máte zahradu, tak na té mějte i nočník. Ale všeobecně se snažte na ty první dny omezit denní aktivity mimo domov/zahradu, kde máte možnost hned přistrčit nočník a vše v klidu vstřebávat. Je to důležité i pro dítě. Hodně podnětů venku ho zaměstná natolik, že zapomíná i na věci, které již umí. Na denní a noční spánek pleny dejte. Ty se odnaučují až později. Když dítě zvládne být bez nehod přes den min. několik týdnů.

   1. Dobrý večer chtěla jsem se zeptat mám dceru jsou ji dva roky na spaní jak v poledne tak večer dávám plenu ale dávám ji i když jedu se synem do školy cesta trvá cca hodinu je to spatne? Občas ji má mokrou občas ne dekuji a přeji příjemný večer

    1. Dobrý den,

     hodina je docela dlouhá doba ze začátku. Já osobně jsem do auta nedávala a dávala jsem pod dítě přebalovací nepromokavou podložku z drogerie. Je to pracnější, než dát plenu. Ale nechtěla jsem, aby se syn spoléhal na to, že jednou ji má a jednou ne. Po chvíli začal hlásit, že chce čůrat a tak jsme zastavovali. 🙂
     Je to na vás, ale myslím, že plenou do auta nic nezkazíte.

     Vanda S.

 2. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se to v tomto případě řeší, pokud půjdeme například na odpoledne ven, nebo co se týče poledního spánku? Metoda mě moc zaujala, ale nechápu co a jak v těchto případech, předem moc děkuji za odpověď 🙂 A.

  1. Dobrý den,

   na ven s sebou mějte náhradní oblečení. Pokud máte možnost vzít nočník a nevadí vám jeho velikost, tak jen vezměte také. Jinak se ale obejdete i bez něj. Můžete například vysvětlit, že se čůráním zalévá travička a pod. Zároveň je ale také dobré ty první dny, kdy je učení nejhorší setrvávat spíše doma. Aby mělo dítě klid a čas na to vše vstřebávat. Děti jsou často venku zaměstnané natolik, že zapomínají na věci, které doma zvládají parádně. Nemusíte být zavření neustále doma, to ne, ale rozhodně doporučuji volnější program. Plenky ale ven nedávejte, rozhodíte si tak dítě a to nebude vědět, kdy je tedy má a kdy ne. Na noc a denní spánek plenu dejte. Na spánek se pleny odnaučují, až když dítě zvládne být bez nehody přes den několik týdnů.

   S pozdravem

   Vanda S.

 3. Dobry den chtela by jsem vas poprosit o radu uz nevim co delat. Prez leto jsem ucila dyna (19m) na nocnik jak byla horka chodil nahy a naucil se si rict behem asi 10 dni celou dobu krasne chodil. Ale problem ted je v tom ze jak zacala byt zima a ja ho oblecu (teplacky, puncosky) tak se vzdycky pocura vubec si nerekne a ani mu to nevadi klidne by behal pocurany i nekolik hodin. Tak nevim jak ted na to. Dekuji za odpoved

  1. Dobrý den,

   toto je klasický případ, kdy se učí v teplém období na „hambáře“ a jakmile se ochladí, tak musíte začít znovu, protože tepláčky a jiné oblečení pro dítě představuje uplně jiný stav a neuvědomí si to. Doporučuji teď setrvat a pokaždé když se nezadaří dítě hned převléknout z mokrého. Ukázat mu na mokré tepláčky, vysvětlit že to studí, že se musí ohlásit a jít na nočníček. Možná to pro vás zní trochu bláznivě, ale věřte, že oni chápou 🙂 Obrňte se trpělivostí a horou čistých tepláčků. Snažte se být prostě rychlá, nebo dítě více pozorovat a předcházet tak počůrání. Tedy dítě např. po probuzení hned posadit na nočníček, nebo před a pod jídle. Prostě každou hodinku. Za nezdary a počůrání do tepláčků nekárejte nijak moc, ale vyjádřete, že takto se to nedělá a tvařte se velmi důležitě a naštvaně. Už jen to, že se dítěti něco nepovedlo je pro ně velký trest. Děti jsou hnané úspěchy a né nezdary. Takže za každý malý dílčí úspěch velmi chvalte a motivujte. Vyzkoušejte také dávat na nočníček plyšáčka či auto.

   Vanda S.

  2. Jestli můžu jenom k tomuto dodat – je velmi časté – a u nás to také tak probíhá, že děti tuto dovednost zvládají ve vlnách. Tedy, to co už jednou zvládali mohou při učení něčemu se novému opět „zapomenout“, pokud tato dovednost ještě není plně upevněná. Je to naprosto normální stav, který nemusí souviset ani s počasím či vrstvami oblečení. Takže i když už dítě bez problémů zvládalo chození na nočník, může následně nastat bojkot a odpor. Důležité je nenutit, pravděpodobně má v ten moment něco „důležitějšího“ na práci – např. rozvoj řeči, motoriky atd. Samozřejmě podněcovat, ale dítě tzv. neprudit. Jakmile to bude možné, opět se k upevňování používání nočníku/WC vrátí.

 4. Dobrý den, synovi bude za měsíc 24 měsíců když ho dám na nočník né pravidelně tedy ,tak mi okamžitě začne plakat až se i někdy uplně klepe jako by měl z toho strach . Když vidím že má čůraní posadíme a zabavíme ale on nic a pak stoupne a do 5 minut čůra na zem . Jsme předčastně narození i ve vývoji pomalejší myslíte že mám pčkat s nočníkem nebo sebrat plínku jak píšete ?děkuji za odpověd

  1. Dobrý den,

   v tomto případě, kdy má vyloženě problém s nočníkem bych pleny rozhodně nebrala. Vrátila bych se normálně k plenám, nočník na měsíc až dva zamkla do skříně, aby nebyl v dohledu a nechala malého ještě trochu dozrát a také zapomenout na „nepřítele“ (nočník). Za cca měsíc až dva bych pleny sebrala a začala s indiánskou metodou, jak popisuji. Také bych koupila jiný – aby si ho nepřipomínal s něčím, co mu vadilo. Když by jste pleny sebrala teď a malého nutila k nečemu, co mu vadí, tak by to bylo špatně a mohla by jste si udělat ještě větší problém. Syn to měl podobně. Takto jsem zahájila metodu ve 21. mesících. Na nočníčku plakal, nechtěl sedět ani vteřinu. Za 3 měsíce jsem nočník vytáhla a pleny sebrala. Světě div se, do týdne byl bez a nočník byl největší kamarád a on byl hrdý, že něco dokázal a byl moc rád za pochvalu. 🙂

   Držím palečky

   Vanda S.

 5. dobrý den…velice mě zaujal Váš članek…chtěla bych se zeptat na radu.Synovi budou za měsíc 2 roky,učime na nočnik ale zatím si řekne pouze na kakání.rano když se vzbudí vezmeme mu plínu a posadíme.Vyčura se ale během dne si prostě neřekne a vždy se počůra.jenom když ho prostě vemu a posadím ale ne vždy to stihneme.když se počura tak začne strašně plakat a křičet „BOJI BOJI“ tak nevim jestli ještě počkat nebo pokračovat dal…děkuji za odpověď…

  1. Dobrý den,

   sebrala bych pleny uplně. Máte krásně našlápnuto. Syn evidentně chápe, co se děje. Pleny bych dávala již jen na noc a denní spánek. Přes den bych nechala bez – už na pořád. Nikdy ji nevrátit. Synovi také v klidu neustále opakovat a vysvětlovat, když se počurá, že se nic neděje. Došla bych s ním k nočníčku a řekla, že je vše v pořádku a že budeme příště čůrat na něj. Brala bych to jako společnou hru. Můžete tam také posazovat oblíbenou hračku. 🙂 Jen nezdar nekárejte, on sám ví, že je to špatně, když pláče a křičí boli boli.

   V.

 6. Dobry den,

  muj syn ma 22m.<uz jsme nocnicek <zkouseli,ale zatim neuspesne…prijde m, ze si jeste curani neuvedomuje.zkousim vysvetlovat,ale nijakho netlacim.Pravda je ze jsem nikdynevytrvala a po neusoechu vzdy dala plenu zpet. Jak pisete vyse take jsem slyselab ze se nejlepe odplenkovava v lete kdy dite je nahe. Pokud tedy zacneme s indianskou metodou na podzim, nema byt dite bez kalhot v byte?dekuji
  pri indians

  1. Dobrý den,

   nejlepší je to v létě z důvodu, že člověk nemusí tolik prát. To je trochu nadnesené, samozřejmě dítě snáze vidí, co se děje. Na podzim, nebo v zimě normálně doporučuji nosit tepláčky, punčošky a pod. Občas svléknout a nechat chviličku, aby dítě nenastydlo. A ono už si pak spojí, odkud to teče, i když má na sobě tepláčky. S oblečením je to trošku zdlouhavé, ale ani v létě kolikrát nemáte pokaždé dítě hambaté a má alepoň kraťasy, tak je to skoro to samé jako tepláčky. Navíc nahaté dítě se často vyčurá aniž by se zamokřilo. Tak pokračuje v cestě dál (suché), tudíž ho nic neobtěžuje. Kdežto v zimě pokračuje v mokrých tepláčcích, což moc příjemné není. Samozřejmě jsou děti, kterým mokré oblečení nevadí. Ale každé dítě je jiné. Asi bych vám doporučila teď chvíli bez nočníku jen v pleně. A za cca 3 týdny pleny sebrat a nedat – a vydržet 🙂

   Vanda S.

  1. Dobrý den,

   vyzkoušet to můžete. Doporučuji ale vydržet alespoň týden a pokud neuvidíte zlepšení (žádné), tak plenu vraťte a začněte znovu v lednu. Ale určitě to nevzdávejte po 2 – 3 dnech, to je málo.

   Vanda S.

 7. Dobry den,mam 21 mesicni holcicku na nocnik se vycura nekdy nestihnem,kdyz ji oblecu ,ale horsi je to s kakanim.nemohla se dva dny vykakat .nakonec se vykakala do nocniku.strasne se trapila….jsem si rikala konecne na to prisla. Dalsi tri dny jen vzdycky bobek a pak jakoby to zadrzovala nechtela do nocniku,ani do pleny …ne ze by se bala,ale stydela …..tak jsem ji dala treti den plenu a take nic.az dalsi den se povedlo ,ale ma zase plenu prez den.tak nevim jestli jeste nemam pockat a tak krasne ji to curani slo 🙁 dekuji za odpoved

  1. Dobrý den,

   syn to měl podobně. Pár dní nekakal, plenu jsem ale nedala. Měl přesně to co popisujete. Styděl se to „tam“ udělat. Pokaždé, když jsem viděla, že poodchází a bude se snažit tlačit, vzala jsem ho na nočníček, překryla nohy dekou a odešla pryč, aby se nestyděl. Samozřejmě hned vstal. Takto jsem to dělala ty tři dny, chudákovi se to stále nedařilo. Ale kakání bylo silnější a v podstatě jednou se mu asi chtělo tak moc, že si se prostě vykakal hned poté, co jsem od něj zase odešla. Přišla jsem na to, že na kakání potřebuje soukromí – no asi jako každý 🙂 Zkoušela bych tedy navodit příjemnou atmosféru, bez stresu, posazujte ji tam, když budete mít pocit, že se jí chce. Dejte jí oblíbenou hračku, nebo deku, aby měla něco „jistého“ a nechte ji samotnou. Ona na to přijde. Držím palce

   Vanda S.

 8. dobrý večer..ještě k memu komentaři ze dne 9.9.2015 jelikož teda plinu rano seberem a dame až jde v poledne spat,tak se mi zda jak kdyby přes den zadržoval jelikož každe rano je totálně durch pročurany a to v noci moc nepije…když jsme přes den doma tak ho posazujeme ale když jdeme ven(na procházku)a nemame se sebou nočnik tak nechce venku čurat.možná je to i tim chladnem ted..přes leto venku čural docela v pohodě ale to jen proto že lítal jen tak…ted jak ma vic oblečení je to horší..pračka u nas jede každy den…tak snad se to zlepší a my konečně budem mit jen pliny na noc…

 9. Dobrý den, syn má 22m a chci začít s touto metodou, moc se mi líbí. Mám však dotaz, mám mu dávat i slipy či trenýrky, nebo ho mám nechat jen v teplackach?

  1. Dobrý den,
   ze začátku nemusíte. Budete prát o to více věcí. Slipy i tepláky 🙂 Ale zase některé děti motivuje to, že už mají trenky jako „velký“ kluci, tak je to žene kupředu. Zjistěte a uvidíte. Já je synovi začala dávat až když nebyly nehody 🙂
   Pěkný večer

   Vanda S.

 10. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začali jsme s metodou je to čtvrtý den. Male je 26.mesicu a když ji posadíme tak nechce sedět na nocniku a pláče. Ted už si někdy sedne ale sedi třeba 15.min. a pak stejne vstane a vycura se jinam. Nevím jestli je dost zrala na to. Nedokáže si ani říct že se ji chce. Tak nevím. A ještě jak to udělat pak venku když už bude zima? Curat venku asi není moc dobře v zimě. Už jsem s toho zoufala..Děkuji za odpověď. Eva

  1. Dobrý den, vytrvejte. Takhle to měla kamarádka, syn nechápal vůbec nich. Více jak 14 dní… mokro měli všude. Nevzdali to a ze dne na den se to zlomilo. Nenuťte ji na nočníku sedět, ať si nevytvoří blok. V zimě doporučuji následující – kopíruji z jiného (stejného) dotazu: Samotnou mě to teď s dcerou bude čekat, tak jsem na vše zvědavá. Osobně to budu řešit tak, že venku budu mít dostatek tepláčků a punčoch a při každé nehodě převléknu. Plenu na ven dávat nebudu. Až bude opravdu zima – na kombinézu a pod, tak to doufám, že už bude bez plen a bude si říkat a nehody nebudou – tedy aspoň v to doufám. Nicméně pokud začnete praktikovat metodu ve velké zimě, tak procházky či pobyt venku přizpůsobte tak, aby jste se mohli v případě velké nehody, nebo nedostatku suchých věcí rychle vrátit. Ono ty začátky bývají krušné a je lepší je přežít doma.
   Radím vám vydržet, 4 dny i týden je málo k udělání závěru. 🙂
   Pěkný den a držím palce
   V.

  2. Dobrý den,
   velice mě tato metoda zaujala. Mám prosbu, mám začít s touto metodou, i přesto, ze do teď sem tam lital syn bez plenky. Pokaždé když se vycural, vetsinou si někam i zalezl a tam potrebu udělal, tak jsem za nim sla, vzala ho do ruky a posadila na nocnik, ze tam se děla potřeba, nikdy si tam nesedl, když jsem ho tam chtěla posadit, abych mu ukázala, ze tam se cura, ne jinam! Akorát pistel, ze mu to ukazuji, ze ho chci na nej dat/posadit. Přitom přes den, když nocnik vidi, tak oblečený si na nej sedne, ikdyz třeba obráceně, jezdi na něm jako na autě a v tu chvíli mu nevadí. 🙂
   Jen když já ho na nej posadim, tak křičí, v případě, ze mu chci ukázat, kde se cura, když potřebu udělal tam kde nemel. Je nám 22 měsíců. 🙂
   Moc děkuji za odpověď! 🙂

 11. Dobrý den Vando, ráda čtu Vaše články. Indiánská metoda se mi velice líbí, a myslím, že určitě může fungovat. (I když mě pobavilo „ono místo v rohu týpí“ – týpí je kulaté :-D)
  Chtěla jsem se zeptat, jestli si myslíte, že v 15ti měsících je na tuto medotu dcera ještě příliš malá? Na nočníku pěkně vykonává obě potřeby, chápe, co se na něm od ní očekává. Ale sama dopředu nehlásí. Problém je zejména v tom, že strašně nesnáší pleny, každé přebalování je doprovázeno křikem, nebo snahou o úprk, a to i když se snažím zabavit, zpívám, apod. Nemá tedy ráda ani oblékání, prostě nejradši by běhala úplně nahá. Ráda bych tedy co nejdříve odplenkovala z toho důvodu, abych ji několikrát denně netrápila sundáváním a nandáváním kalhot a plenky.
  Druhý můj dotaz je ten, jak se dá tato metoda praktikovat v zimě – počurané dítě převléct i venku v mrazu, nakoupit spousty oteplených kalhot? Nebo je možné dítěti vysvětlit, že na krátkou procházku bude mít plenku?
  Děkuji předem za odpovědi!

  1. Dobrý den Lucie, děkuji za přízeň 🙂 Také jsem se teď pobavila – ano, týpí je kulaté, samozřejmě… 🙂
   Zpočátku jsem vám hned chtěla napsat, že 15 měs. je na vědomé vylučovaní brzy, ale jakmile jsem četla dál, tak pakliže chápe co se děje a samotné jí plenky vadí, tak to asi značí, že by mohl být čas. Jinak tento věk je všeobecně doprovázen mírným nesouhlasem s oblékáním, přebalováním. Dítě si již uvědomuje sílu vlastního „já“. Tedy chtít něco jinak, podle sebe. A pokud se dítěti něco nelíbí, dá to prostě najevo. Tudíž to nemusí s odplenkováním souviset. Syn mi také utíkal, nechtěl ležet na místě. Byl jako tryskomyš a já s plenou běhala za ním. Občas jsem se pěkně zapotila, abych mu plenu vůbec doupla. 😀 A pleny jsem sebrala až v těch 24 měsících. On to opravdu nechápal, já ho v podstatě jen přebalování zdržovala od objevování světa. Nicméně zpět k vám. Můžete to na týden vyzkoušet a pokud neuvidíte zlepšení, asi bych ještě vyčkala. Zlepšení ve smyslu – 4 dny mokro všude, 5 den si uvědomuje, 6 den zastaví čůrání a hledá vás a pod. A k druhému dotazu. Samotnou mě to teď s dcerou bude čekat, tak jsem na vše zvědavá. Osobně to budu řešit tak, že venku budu mít dostatek tepláčků a punčoch a při každé nehodě převléknu. Plenu na ven dávat nebudu. Až bude opravdu zima – na kombinézu a pod, tak to doufám, že už bude bez plen a bude si říkat a nehody nebudou – tedy aspoň v to doufám. Nicméně pokud začnete praktikovat metodu ve velké zimě, tak procházky či pobyt venku přizpůsobte tak, aby jste se mohli v případě velké nehody, nebo nedostatku suchých věcí rychle vrátit. Ono ty začátky bývají krušné a je lepší je přežít doma. Snad jsem vám alespoň trochu pomohla
   Přeji pěkný den V.

   1. Zdravím Vás po delší době a chtěla jsem se podělit s naší zkušeností s touto metodou. Než jsme našli nějaký klidnější časový úsek bez návštěv apod., tak bylo dceři 16,5měs. První dva dny jsem myslela, že to vzdám, protože mi přišlo, že čurání zadržuje, a taky že i málo pije, aby se jí nechtělo. Ale vydrželi jsme, a po pár dnech už šlo vidět, že si uvědomila, jak na to. Po týdnu už byl první celý den bez počůraných kalhot. Nyní po třech týdnech už je to několik „suchých“ dní v kuse. Dokonce už se jednou i obsloužila úplně sama – došla si na nočník a sundala tepláčky.
    Jen máme problém venku, nebo vlastně kdekoliv, kde není nočník – když dcerku podržím nad trávou, či záchodem, tak se prostě nevyčůrá, úplně jakoby měla nějaký blok (přitom jsem s ní kdysi dříve v této pozici chodila čůrat do vany, v rámci částečné BKM). Buďto to vydrží až domů, a nebo se prostě někde počůrá, když už to nejde vydržet. Nevím co se s tím dá dělat, v této věci jsem teda dost bezradná 🙁
    Každopádně, metoda jako taková, určitě funguje! Děkuji za inspiraci 🙂

 12. Dobrý den, Vando, narazila jsem na Vaše stránky úplně náhodou a dostala se k tomuto tématu odplenkování. Zrovna teď to podstupuji se svou dvouletou dcerkou a je to boj! Zkouším přesně tuhle metodu už snad 5 nebo 6 týdnů a stále se nedaří. Plenky dávám jen na odpolední a noční spaní. Jsou dny, kdy si malá řekne nebo si dojde na nočník sama (doma jsem ji nechávala bez kalhotek, když bylo teplo, ale teď už dávám kalhotky i legínky). Jsou ale i dny, kdy si neřekne a prostě se počůrá, třeba i několikrát za hodinu. Mám pocit jako by nechtěla ztrácet čas čůráním, nechce odbíhat od hraní nebo jiné činnosti, která ji zrovna baví. Už jsem z toho nešťastná, protože všichni mi říkali, že jim odplenkování trvalo jen několik dní. Co dělám špatně???

  1. Dobrý den,
   myslím, že špatně nic neděláte, dcerka bude větší oříšek 🙂 Musíte prostě vydržet, nic jiného poradit nelze. Všichni se to naučili a někomu to trvá prostě déle. A to je normální! Radím vám vydržet a být optimistická, i když vím, že je to občas hrozné. S dcerou jsem začala je to dva dny a zrovna než jsem vám odpověděla, jsem dala prát pračku plnou tepláčů, punčošek… A to je teprve druhý den… 🙂 Nebojte, ono se to podá!
   V.

  1. Dobrý den,

   povětšinou jsem s maminkami komunikovala na facebookové diskuzi. Tedy s těmi, které se do toho po vložení článku pustily.
   Zde kopíruji zprávu od jedné z nich: Vandi, tak mame za sebou treti den indianske metody. Prvni den – uspesnost 25%, druhy den 50%, dnes 75% (vc. spanku a prochazky bez „nehody“). Takze hlasim, ze to funguje. Dekuju
   DALŠÍ: (ptám se já) tak jak pokračujete? Já jsem s dcerou začala včera. U nás velké úspěchy. 4 mokré tepláčky. Večer už pak chodila sama. Jsem zvědavá na dnešek.
   A paní odpovídá: Nemuzu tomi uverit, uz jsme od ctvrtka bez nehody. Cura, kaka, rika si (a to s takovym predstihem, ze stihneme dobehnout na nocnik – prvni den taky mela ctvery mokre teplacky a hlasila mi to, az kdyz uz curala). Plenku na denni spanek ma suchou, vydrzi i na prochazce. Dnes zvladla 3hod. cestu autem. Parada, fakt. Musim rict, ze kdyby ten clanek napsal kdokoliv jiny nez vy (nebo Eva Kiedronova), nezkusila bych to, neverila jsem tomu.

   Pěkný den

   Vanda S.

 13. Dobrý večer poslala mě váš článek kamarádka moc mě zaujal.malýdu byly 2roky v září.dávám na nočník po vyspání a přes den tak každou hoďku,většinou se vyčurá ale někdy se stane že nechce.na velkou většinou do nočníku má s tím problémy tak jde tak jednou za 2až3dny.ale sám si neřekne musím to vypozorovat.mám to zkusit?

  1. Dobrý den, přesně jsem nepochopila otázku 🙂 Ptáte se, zda máte zkoušet vypozorovat, kdy se mu chce kakat? Omlouvám se, možná jsem se špatně vyspala a nemyslí mi to:) Dítě nemusí kakat každý den. Všeobecně kakání na nočník trvá déle, než se jej děti naučí. Je to přeci jen něco jiného. Zatím bych dítě pozorovala a pokud budete mít pocit, že se mu chce, tak bych jej tam posadila a snažila se na chvíli zabavit a buď se povede, nebo ne. Ale nekárejte, když to bude mimo. Netlačte na něj. Ono to přijde. Hlavně se dítě nesmí bát.
   S pozdravem

   Vanda S.

 14. Dobry den, no jak zacit. Mam dve male deti, kluky dvojcata. Vasi metodu zkousime uz temer 2 mesice a porad si kluci sami nereknou, pocuravaji se a pokakavaji kde je napadne. Bohuzel mame veliky dum, takze kdyz jdu treba na wc nebo si v klidu dat svacinu tak se v pokoji mezitim pocuraji. Nastesti tam nemaji koberec.
  Jsou stary 2 a pul roku. Prijde mi ze to porad moc nechapou, nebo jestli je od toho rozptyluje napr. televize…ale tu napr. v kuchyni nemame. Nevim jak na ne uz jsem docela zoufala.
  Predem moc dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den,

   co to znamená zkoušíte 2 měsíce? Jakože když se den nedaří, tak dáte plenu a začnete za 2 dny znova? To je totiž špatně, děti jsou pak zmatené a neví co tedy. Pleny se už nesmí dát nikdy, jen na spaní,. Nevidíte ani sebemenší pokrok? Nekáráte je? Netlačíte na ně?
   Pokuste se mi odpovědět a pak vám budu schopná poradit jak dál.

   V.

   1. Dobry den, ne nedavala se jim plenky znovu a pak zase ne. Byli cely den den bez..ale porad se pocuravali kdyz sem je nehlidala na zem. Uz se to naucili a curaji bud do nocniku nebo na zachod. Nocnik tedy obcas vylejou. Ale na cestovani jim plenku davam porad, nemuzou preci procurat kocar a v tomhle pocasi je nekde prevlikat, taky nic moc. Na jare to zacnu zkouset.

 15. Dobry den, dcera 14,5 mesicu…na nocnik posadim vzdy se vycura a vetsinou i vykaka.. myslim, ze pochopila, vzdy si zatleska.. ma otazka z ni.. jeste sama nechodi, muzu s tou to metedou zacit?

  1. Dobrý den,

   můžete to vyzkoušet a pokud týden neuvidíte zlepšení. Např. zadržení močení, když je mimo nočník a vyčkání až se k němu dopraví. Tak plenky dáte zpátky a počkáte měsíc, dva a zase vyzkoušíte. Osobně si myslím, že je brzo, ale nemohu takto posoudit. Vyzkoušejte a uvidíte.

   Pěkný den

   Vanda S.

 16. Dobrý den, nedá mi to abych se nepodělila se zkušeností s odplenkováním. Mám 11ti letou dceru a 2letého kluka. S dcerou bylo vše jednoduché, někde na internetu jsem přečetla, že dítě má být bez plenek od 22 měsíce. Tak jsem počkala a jak se mám přehoupl 22 měsíc, dceři jsem vše vysvětlila vzala plenky a do druhého dne jsme byli bez nich (tedy jen na spaní). Syn je ale oříšek a tak mě ani nenapadlo, něco takového na něho zkoušet. Po přečtení Vašeho článku, jsem se ale odhodlala a minulou středu jsme začali. Nejvíce jsem se bála kakání. Malý totiž vždycky zaleze někam do koutka a nechce nikoho vidět. První den katastrofa, no nebo prostě přesně podle popisu. Druhý den taky nic moc, jen se tolik nebránil a když jsem se zeptala a zrovna chtěl, tak se nechal posadit na nočník. Od začátku jsem mu davala slipy, aby jsme nemuseli sbírat bobečky všude, ale kupodivu, hned začal říkat, že chce kakat a nechal se i posadit na nočník. Dnes je neděle a syn si řekne, že chce čůrat a dokonce i s předstihem, aby jsme to stihli na nočník a i kakání jsme už zvládli. Vím, že budou ještě nějaké nehody, nebo tak ale za mě super metoda.
  Tisíceré díky za článek.
  Krásný den
  Renata P.

 17. Dobrý den, chtěla bych vás taky poprosit o radu, názor. Dceři je 31 měsíců a stále máme plenku. V létě chodila nahá nebo v kalhotkách, ale když se ji chtělo čurat, prosila mě o plenku nebo se počurala. Vrátily jsme se k pleně a po nějaké době jsem zase zkusila-se stejným výsledkem. Teď jsme ve fázi, kdy si nechce sednout ani na nočník, ani na záchod a pláče i když má kalhotky (prostě když jí nechci dát plínku). Přitom jsme ji nikdy nenutili, nekárali, nebili. Je to chytrá holčička, ví co se po ní chce, posazuje panenky na nočník, řekne když je pokakaná/počůraná. Nevím jak dál postupovat 🙁 Děkuji moc za váš názor.

  1. Dobrý den,

   někdy se toto může stát. Dítě se ocitne před novou věcí, chápe co má dělat, ale jaksi to prostě neudělá. Může se něčeho bát – nevíme, co vše v hlavičce mají a často to bývají maličkosti na které sami ani nepřijdeme. Možná i v tomto věku již cítí tíhu, že všichni okolo chodí na wc, je kolem toho hubku a prostě se blokla. Tuším, že jakmile se jednou do nočníku podaří, nebude to již jinak a samotné se ji uleví. Jen to bude chtít, aby se to poprvé stalo. Syn takto odmítal na velkou. Přišli jsme na to, že se styděl. Nakonec jsme nočník dali uplně jinam, do většího soukromí a najednou si tam sám sedl a bylo to. Sice v půli výkonu vyskočil a konec se nezdařil uplně tam kde to mělo být, ale aspoň jsme přišli na to, že se sám bál toho co udělal.. (v pleně mu to bylo jedno). Asi bych doporučila uplně zvolnit a vynechat nočník. Ani o tom nemluvit. A vrátit se za měsíc. Jen třeba s tím, že se po jídle posadí (klidně i za malou odměnu – bonbon) Který však dáte i za posazení. Poté i za první vyčůrání a pak vysvětlíte, že další už ne, že už je přeci velká a šikovná a půjde to i bez toho. No, chce to velkou diplomacii, ale třeba vám některý můj návrh pomůže. S pozdravem

   Vanda S.

 18. Dobrý den, prosím o názor či radu. Začala jsem s touto metodou u dcery po jejích druhých narozeninách (teď 25 měs.). Vydrželi jsme tři týdny, se střídavými úspěchy jak u malé tak i velké potřeby. Vyloženě že by sama zahlásila, že chce, to se stane velmi zřídka. Většinou řekne „čůrat“, když se zrovna stalo-do gatí…a podobně i s kakáním. Když se to povede na nočník, má radost, všichni tleskáme a chválíme, když se povede bobek, máváme mu při splachování do WC…Chci se zeptat – máme vydržet, nebo ještě počkat, když poměr úspěch x neúspěch je tak 30/70? A spíš díky tomu, že se jí ptám, zda nemá potřebu, sleduji a pravidelně posazuji na nočník? Někdy se i vztekne, nechce na něj, pak když se posadí ihned se vyčůrá a má radost, nebo se neposadí a vzápětí počůrá. Včera jsem měla pocit, že se počůrala dokonce schválně, 2x, na koberec…U syna jsem tuto metodu nevědomky aplikovala, aniž bych ji znala, bylo mu 27 měs. a trvalo to asi 5 – 7 dní. Teď mi to přijde, že je to dlouho. Děkuji moc za odpověď, jsem z toho trochu zoufalá…

 19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se spaním přes den. Také bez plenky, nebo s plenkou jako v noci? Chtěla bych tuto metodu zkusit. Děkuji, M.

  1. Dobrý den,

   na odpolední spánek plenu necháváte. Pokud nejsou přes den nehody po dobu cca 2 měsíců, můžete dát na odpolední spánek bez pleny. A pokud nebude nehoda další 2 měsíce při odpoledním spánku, můžete pomalu přestat dávat i na noc. Já jsem teď s dcerou ve fázi, kdy je přes den i po odpoledním spánku bez nehody. V noci se počůrá 6 nocí ze 7. To je stále moc, abych plenu sebrala. Ještě setrvám. A také začnu dávat na nočníček cca po hodině co dítě usne. A pak uvidím.

   Pěkný den

   Vanda S.

 20. Dobrý den, dcerku od cca 2.narozenin učím na nočník. Zvládly jsme první etapu na „hambáře“ přes léto, ovšem s příchodem zimy jsme byly zas na začátku. Teď už snad chápe i to, že si musí stáhnout kalhotky i tepláčky či punčošky. Ovšem od chvíle, co přišla zima a musí mít i dolní díl oblečení neustále jen přepírám kalhotky v ruce, jelikož každý bobek končí tam. Jsem už bezradná, jelikož ono učení v létě začalo již před téměř 6 měsíci!!! Občas je i nehoda s čůráním, ale to téměř minimálně. Ona ani neřekne, že chce čůrat, prostě se sama sebere a dojde k nočníku, kde se začne svlékát. Ale to jen s čůráním. Bobek ještě ani jeden od chvíle co musí být oblečená.
  Dokážete mi, prosím, poradit??? Na moje otázky, zda chce čůrat či dělat bobo odpovídá rezolutně NE a za pár minut cítím, že bobo je již v textilu :-(.
  Už opravou nevím co vymyslet.

  1. Dobrý den,

   s „bobo“ je to náročnější. Pokud je takto šikovná a čůrání chápe, většinou pak mají děti nějaký blok dojít si na velkou. Můj syn to tak měl. Zkoušela jsem všechno možné. On ale kakání zadržoval. Pak jsem si všimla, že chodí kakat do jiné místnosti a chce u toho být sám. A nechce aby se to komentovalo. Dala jsem tedy nočník na pár dní do jeho pokojíčku. A jednou se povedlo… Samo.. A od té doby už nehoda nikdy nebyla. Prostě mu vadila ta přítomnost, mé naléhání, chtěl být sám. Má to dodnes. Dcera je opak. Jakmile začala chodit na malou, tak i na velkou a to kdekoliv.
   Bylo by fajn, aby jste dceru také pozorovala. Vím, že se vzrůstajícím časem a nehodami dochází trpělivost, ale bylo by dobré z toho nedělat vědu a nezoufat. Prostě se nedaří. Rozhodně to nedělá naschvál a troufám si říct, že jí samotné to není příjemné. Pokusila bych se dát nočník také stranou a slovně ji vysvětlit, že může dělat „bobo“ tam – sama. Jakmile se to jednou povede. Odměňte ji. Ať ví, že je to něco mimořádného, ale zároveň běžného. Použijte tedy běžnou odměnu, kterou používáte. (Někdo slovní, někdo tleská, někdo dá bonbon). Měla by však vědět, že se jí to povedlo. Ale zase bych kolem neskákala a nedělala tyjátr. Děti jsou citlivé a sami na vás poznají, že vám udělali radost. Vím, že jsem neposkytla šílenou radu, ale ono toto je tak delikátní a jemné téma, které se liší s každým dítětem. Důležité je vytrvat a vědět, že každý jednou s nehodami přestane. A pokud tyto nehody přejdete s klidem a láskou, tak jen upevníte pouto mezi vámi.
   S pozdravem

   Vanda S.

 21. Já se připojím k dotazu : Náš syn skoro 26 měsíců je doma bez plen , Tet v zimě jsem mu začala dávat plenu ven , jenže mě pak přijde zmatený a jak má plenu – tréninkové kalhotky , tak se do nich počůrá . Když plenu nemá tak má nehodu , moc se mu v zimě nechce říkat . Myslíte , že tu plenku na ven nedávat ? Někdy má dny kdy si řekne i venku a pak zase ne 🙁 , i venku ho baví čůrat , ale asi tím jak jsem dala znova plenu ne ven tak si přestal říkat

  1. Dobrý den,

   někdy dítě na plínku na ven nereaguje a někdy má pocit, že je to zase dovoleno a je zmatené. Evidentně je váš malý zmatený a moc tedy neví. V takovém případě bych mu prostě tu plenu nedávala a měla nehody. Ony nebudou dlouho, samotnému bude nepříjemné být v zimě v mokrém…. Do kočárku doporučuji jednorázovou podložku. A jakmile bude nehoda, tak převléct. Já osobně s dcerou chození bez plen ven trénovala postupně. Doma jsem ji dala vyčůrat a šlo se ven. Na ktrátkou procházku kolem baráku. Postupně jsem čas venku prodlužovala a ptala se, zda nemá potřebu. Nočník jsem měla sebou. Nehodu tedy neměla. Opravdu bych ji vzala a zalévala travičku, kytičku a pod 🙂 Ptát se, chválit a nezlobit se při nehodě to kalhot 🙂

   S pozdravem

   Vanda S.

 22. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na BKM (bezplenkovou komunikační metodu), a případně zda existují nějaká doporučení pro manipulaci s dítětem, aby neutrpělo újmu. Třeba pro držení v „klubíčku“ nad nočníkem u úplně malých dětí, nebo pro totéž u dětí v pozdějších fázích vývoje. Děti sice zatím nemám, ale pilně sbírám informace a zrovna tohle je věc, u které si nejsem jistá, čemu věřit – zda to dítě nějak neohrožuje a pokud ano, tak jak to provádět bezpečně 🙂

  1. Dobrý den, dítě to neohrožuje 🙂 Klubíčko je zcela neškodné 🙂 Ze začátku se dítě drží celé v rukách poté můžete začít jemně opírat zadeček o nočníček, umyvadlo a pod.
   S pozdravem
   Vanda S.

 23. Tak týden před druhýma narozeninama syna, jsem začala tuto metodu, trvalo to 13 dní 🙂 a včera první den bez nehod a dokonce hodil i bobeček, který vypadal, že se nikdy na nočník nezadaří. Doufám, že už mu to vydrží. Nejkrásnější písmenka EE 🙂 Hlavně se nevracet k plenkám, 12. den byl krizový, nechtěl se vykadit už třetí den a všichni, ať mu dám plínku. Vydržela jsem a úspěch přišel 🙂

 24. Dobrý večer, děkuji za vysvětlení metody, chystám se jí se svou dvouletou dcerou vyzkoušet. Mám k tomu ale ještě otázku… Píše se o nočníku, ale co záchod? Myslíte si,že je možné nočník „přeskočit“ a učit dítě rovnou na záchod (s přídavným sedátkem s malým otvorem)? Dcera si z nočníku dělá vždy spíše sedátko a vidí,že na klasický záchod chodí rodiče,tak by to šlo třeba lépe 🙂

 25. Dobrý den, paní Vando, chci napsat naše zkušenosti s touto metodou. Nikdy jsem syna na nočník nevysazovala, dokonce ho dlouhou dobu odmítal, tak jsem ho schovala do skříně až jsem si přečetla o této metodě a řekla si, že by to stálo za pokus. Synek mám 20 měsíců, plenky jsem sebrala v pondělí, dnes je neděle a čůrání už máme stoprocentní do nočníčku (samozřejmě na spaní plenku). Jsem na něj ohromně pyšná. První dva dny to bylo opravdu šílené, převlékala jsem i 10 x za 2 hodiny, ale vydržela jsem. Třetí den jsem pozorovala, že se před čůráním rozkročí, koukne na zem, začal si to uvědomovat, přistrčili jsme rychle nočník a bylo to 🙂 Jen bych Vás prosila o radu… Čůrání se nám tedy daří nádherně, ale s kakáním je to horší 🙁 Jak už si teď uvědomuje, že je to lepší na nočníku, tak když se mu chce kakat, začne strašně křičet, utíkat, na nočník se ale posadit nechce, zkouším to i na velký záchod, ale odmítá to. Jakoby nevěděl, že tam může udělat i ten bobek, ale do kalhot ho taky udělat nechce.. No je na něm vidět, že se opravdu trápí a já nevím, jak mu pomoct 🙁 Včera tak dlouho zadržoval kakání, až ho pak bolelo bříško a až teplá vana pomohla a vykakal se do ní. Nikdy ho nekárám, jen chválím za úspěch, případně řeknu, jak by to bylo lepší do nočníčku.. žádné násilí. Mrzí mě, že se kvůli tomu trápí a nerada bych, aby z toho měl pak nějaké trauma.. Je něco, čím mu můžu líp vysvětlit, že se může v klidu vykakat do nočníčku? Nějaký fígl? Jinak moc děkuji za článek, opravdu bych nečekala, že to s odplenkováním může být tak jednoduché 🙂 Děkuji, Jana

  1. Dobrý den,
   nevím, zda jste již problém vyřešili nebo ne. Někdy to chce pouze čas a děti musí pochopit, že nich jde i něco jiného než voda…. Pokud máte stále problém, kontaktujte mne prosím.
   S pozdravem
   Vanda S.

 26. Dobrý den, mám dvojčata, kluky, 26m, narodili se o měsíc dříve. Před týdnem jsem jim sundala plínky. U jednoho nastal trošku posun vpřed, občas si řekne že potřebuje čůrat, ale vetšinou se počůrá. Ale do nočníku se vyprázdní hodně, takže zřejmě to už dokáže zadržet. Druhý učůrává kudy chodí, do nočníku vždy jen tak ucvrnkne a za chvíli se počůrá do punčošek. Navíc mu vůbec nevadí chodit v mokrém. Myslíte že je na něj jestě brzo a mám vrátit plenu a učit na nočník zatím to druhé dvojče které to již více chápe? Moc děkuji za odpověď.

 27. A ještě bych měla dva dotazy. 1) Jak často mám kluky posazovat na nočník? Přijde mi, že když je posadím cca po 20 minutách, krásně se vyčůrají ale natrénují si tím to zadržovaní když to za ně vlastně hlídám já? Nebo je nechat déle, např.hodinu? Ale to se do té doby určitě tak minimálně 4x počůrají. Poraďte prosím. 2) Na ven jim plínku opravdu dávat nemám? Ono je to s dvojčaty dost komplikované, jak je budu teď v zimě někde venku oba převlíkat? Tolik oteplováků a kombinéz nemám. A než je oba doma ustrojím, tak se mi mezi tím jeden počůrá nebo jen co vyjdeme ze dveří, takhle bysme se přeci nedostali ven nikdy…

  1. Dobrý den, ptejte se, nemusíte posazovat. Ptejte se co půl hodky, uvidíte, ono je to někdy pak otravuje. Tak at si nevytvoří blok. Posazujte co hodinu cca. Já osobně bych ji ven zatím dávala až uvidíte zlepšení, tak postupně přestat dávat.
   S pozdravem
   Vanda S.

 28. Já a nichž bych někde něco studovala jsem se rozhodla odplenkovat syna v 18. měsících ze dne na den. První den bylo opravdu načůráno všude, druhý den pochopil a třetí den si již říkal. A bylo hotovo, už žádné nehody nebyly. Po týdnu již nepoužíval plýnku ani v noci.

 29. Dobrý den paní Vando,
  děkuji Vám za krásný příspěvek. Mám 32 měsíčního syna, přes léto běhal po zahradě nahatý, ale asi neměl potřebu řešil, že něco ztratil 🙂 . Občas se nám to podařilo do nočníku, ale to jsem ho hlídala.Takže jak se začalo ochlazovat, znova jsem začala dávat pleny, říkala jsem si ,že ještě nenastal jeho čas, aby si to uvědomoval. Jinak je bystrý a šikovný.
  Předem děkuji za odpověď Šárka

   1. Pěkný den,
    jen jsem nepochopila, zda ho mám nechat běhat s nahatým zadečkem, protože to si občas sám sedne na nočník. Kaťata si neumí sundat.:)

 30. Dobrý den Vando, synovi (29 měs.) jsem včera vzala plínky a dávám jen na spaní. Čůrání jsme na záchod stihli snad jen 2x, zatím spíš hodně peru a utírám po domě 🙂 Pravidelně se vyčůrá na záchod jen večer před koupáním, nebo před babičkou a dědou, potřebuje publikum, na velkou se i včera jít na záchod bránil, dnes už asi nemohl vydržet, tak to skončilo ve slipečkách. Ale zkusím vydržet, snad to brzo zvládneme 🙂 Jen mě trochu děsí ty vycházky z domu… No uvidíme, dám za pár dní vědět

 31. Dobrý den, píši pro povzbuzení všech maminek. S odplenkováváním dle Vaší metody jsme začali letos v lednu když měl syn něco přes dva roky. Bylo to opravdu náročné, žádné posuny vpřed, že je mokrý mu vůbec nevadilo (dokonce ani venku v těch mrazech), přičemž moc dobře věděl, co po něm chceme. Podařilo se nám to po 7 týdnech, sice ne stoprocentně, ale máme to:). Tak všem maminkám držím palce a hlavu vzhůru a vydržet. Míša

  1. Pěkný den Míšo, moc Vám děkuji za povzbuzení. Nám budou v červnu už tři roky a plenky jsem přes den sebrala skoro před třemi týdny. Tak jsem ráda, že jsme zatím ještě v tzv. normě 😀 . Když se počůrá tak to nahlásí, neumí si stáhnout gatě, tak nevím jestli ho mám nechat úplně naholo. Vím, že každý mrňousek je jiný.
   Šárka

 32. Dobry den, synovi je 24m, uz nejaky mesic hlasi „bobina“, když ma „hotovo“ v plence, s nocnikem se moc nekamaradi, ale nevnucujeme mu jej. Pripada mi, ze uz je na odplenkovani zraly. Nicmene chceme také prejit z UM na obycejne, coz mu nejspis rozhodi stolici (pravidelnost a konzistenci), tak se obavam, abychom mu odplenkovani zbytecne nezkomplikovali. Mate s tim nejakou zkušenost? Bude lepsi zmeny zavest postupne (a cim pripadne zacit)? Dekuji. Lenka

 33. Dobrý den, prosím o radu: dcera 18měsíců, 4 dny zkoušíme tuto metodu. Přijde mi, že čeká na to, až dostane plínku a pak se do ní vyčurá (plenku dostvá jen na odpolendí spaní a na noc) jinak vydrží opravdu třeba 5 hodin bez čůrání! Když už to nemůže vydržet, zajde někam za roh a vyčurá se. Když se jí ptám, kam se čurá, ukazuje nočník, nebo běží ukázat záchod. Podle mě moc dobře chápe, co po ní chci, ale na nočník ani na záchod se nevyčurá. Když se jí ptám, jestli půjde na nočníček, kroutí hlavou. Buď si na něj nechce vůbec sednout, nebo se hned zvedne. Myslíte, že ještě není dost zralá, nebo mám vydržet? Moc vám děkuji za rady!

  1. Dobrý den, plenu nedávejte! To je právě základ té metody. Nechte ji se počurat a v klidu vysvětlit, že se to dělá na nočníček. Můžete lepit samolepky a za úspěchy. Musí se to prolomit, ale tím, že plenu dáte to jen oddalujete. Vydržte. Pár dní to bude těžké, ale stojí to za to. Jinak by jste taky takto mohla pokračovat x měsíců. S pozdrave Vanda S.

   1. Dobrý den,moc děkuji za všechny rady! Snad se to podaří! 🙂 Ještě bych se chtěla zeptat, jaký názor máte na „uplácení“ Dcera si na nočník sednou nechce, ale když jí řeknu, „udělej hačí a dáme rozinky“ ihned si na nočník s radostí sedne. Když čurat nepotřebuje, tak se za dobu sezení nevyčurá, když potřebuje, tak se vyčurá. Ale nevím, zda je dobré ji takto „uplácet“. Děkuji moc za odpověď! Hezký den, M.

    1. Dobrý den, myslím že sem tam to nevadí (navíc, pokud jde o zdravé mlsání). Ale zase aby se z toho nestalo – bobeček za bonbonek… Po čase se tedy snažte na nočníček chodit jen tak. Až si vše osvojí 🙂
     S pozdravem Vanda S.

 34. Dobrý den, mám 21 měsíční dcerku ( nechodící) s obrnou na nožkách, bydlíme ve vile v přízemí a v obýváku máme parkety a k tomu všemu mám ještě 3 měsíční dcerku. Zkoušela jsem jí nechat bez plínek jedno dopoledne, sama si neřekne, ale nočníku se nebojí a je to buď a nebo, dvakrát jsem to vychytala, ale potom se počůrala když jsem kojila 🙁 a byla chudinka v mokru na zemi 10 minut. Zase jsem jí dala plínku a dáváme na nočník při každém přebalování a před cvičením a před koupáním. Co s tím? Děkuji

  1. Dobrý den,
   asi bych ji nechala ještě čas. Přeci jen má velký handicap a nemůžeme čekat, že si bude říkat. Často je to o tom, že dítě někam stihne dojít.. ale v případě vaší dcerky bych opravdu ještě počkala. Vyzkoušejte zase za 3 měsíce. Možná i déle. Uvidíte. Ale opravdu vyčkejte.
   S pozdravem
   Vanda S.

 35. Dobrý den Vando,

  děkuji za hezký článek – metoda mě zaujala a plánuji ji vyzkoušet. Mám syna, které mu je 2,5 roku a s nočníkem zatím moc nekamarádí. Nevysazovala jsem – syn chodil dřív než seděl, celkově se pohybuje po bytě stylem tryskomyš a donutit ho sedět na nočníku bylo až do nedávna dost nemožné. Poslední 2 měsíce se daří čůrání do nočníku, ale jen v případě, že to už dřív nepustí do plíny. Močový měchýř tedy kontroluje (když má plno, vyčurá se během chvilky), na nočník si ale často sednout prostě nechce – vzteká se, říká „nechci to“, a utíká – přisuzuji to hlavně období vzdoru 🙂 Když ho přesto posadím, často se vyčurá (vidím, že vědomě zatlačí a čurá) a má radost. V tomto ohledu myslím, že by byl na „indiána“ už zralý. Problém je ale s kakáním – bobečku se „bojí“, pláče u velkého přebalování, bojí se, že se ho dotkne, navaluje se mu, když ho vidí a bobek do plínky dělá za gaučem a s tím, že všechny vyhazuje z pokoje, prostě potřebuje soukromí. Podotýkám, že odmala vysvětluji, že je to přirozené, jak se bobek v těle tvoří, ukazuji, nekárám. Ale začínám si myslet, že má tenhle odpor prostě vrozený. Na druhé straně mu nevadí mít bobek v plíně klidně tři hodiny, takže spoléhat se na to, že mu bude nepříjemné, když bude pokakaný, taky nemůžu 🙂 Doporučila byste odplenkování, i když má tyto dvě potřeby takhle rozdílně nastavené? Doporučujete také plínky nevracet ani na ven – od dubna ale budeme syna dávat dvakrát týdně do školičky na 2 hodiny, aby přivykal dětskému kolektivu před školkou, a tam plenky vyžadují, pokud je dítě v zácviku. Myslíte, že je velký problém mu na tuto akci plenu vrátit? Posouvat začátek školičkování už nechci – fungují jen do června a v září půjde do školky, takže moc času na zvykání už by neměl. A poslední praktická otázka 🙂 – máme v bytě koberce, takže nechci malého nechat lítat úplně na volno, ale nebudou koberce na vyhození i když budou potřeby „přefiltrované“ přes slipy a tepláky? Máme první dítko, takže mi tato praktická zkušenost chybí 🙂 Děkuji velmi za radu a přeji hodně zdaru s dětmi i ve všem, do čeho se pustíte ! Lenka S.

  1. Dobrý den,
   ano, metodu bych začala a pleny už opravdu nenasazovala. Syn měl s kakáním trošku podobný problém. Potřeboval soukromí. Jakmile jsem viděla, že se schyluje ke kakání, odnesla jsem nočník do pokoje a malého tam nechala samotného. Po čase se začalo dařit. Pokud mají takový odpor, stejně jej musí překonat a čím dříve to bude, tím lépe. Protože by to bylo jen těžší a těžší. Doma máme také částečně koberce a holt se někdy nezadařilo a proteklo to i skrz tepláčky na koberec. Pokud to ihned vysajete suchým hadrem a vymyjete (jarovou) vodou, tak mám zkušenost, že se koberec nezničí (nejsou fleky ani pach). S pozdravem Vanda S.

 36. Dobrý den Vando – děkuji Vám za odpověď i za tipy pro koberec. Až se vrátíme z hor, navařím do mrazáku a pustíme se do toho 🙂 Jak byste postupovala s tou školičkou? Vím, že není ideální plínu vracet, ale opravdu to proces naruší tak výrazně, když mu pečlivě vysvětlíme, že je to jen pro tento případ? Přeji krásné velikonoční svátky ! Lenka S.

 37. Dobrý den, Vandi
  Chtěla jsem se zeptat,nikdy jsem syna nenutila na nočník či záchod,zkoušeli jsme loni v létě odplenkovávat,to neměl ani 2 roky,je zařijový,ale marně,podle mě neveděl,co po něm chci,lítal s holým zadkem nebo ve slipech a pořád mokro,tak jsem to neřešila a pliny mu vrátila. Už nějaký čas vnímá kadění,schovává se nebo mě vyhazuje,ať jdu pryč. Čurání neříkal,jen občas,hlavně ve vaně říkal a dokázal to udržet a pyšně nás volal a aha,čurám a vyčural se. Dneska je to 3tí den,co zkoušíme už doopravdy odplenkovat má 2 roky a 7 měsícu,v září,pokud nás vezmou by měl jít už do školky sleduju,že je to už lepší,první den 7 nehod s tím,že neříkal a občas řekl,teď už si říká,ale až už čurá do kalhot nebo si tam cvrkne a teď řekl i včas,ale problém je v tom,že když ho posadím na wc nebo nočník,tak se mi nevyčurá,pinďu ma ztopořeného,jde vidět,že se mu chce,ale nepustí to,včera se mi na nočníku večer uplně kroutil,jak to zadržoval,trošku učurnul,asi to už nemohl vydržet,začal pak křičet,že se bojí. Vykakal se včera ve vaně,takže do nočníku nechtěl,bál se i prdnout. Když se vykakal,strašně plakal,tak jsem ho posadila ještě na nočník a uklidnila ho,že se nic nestalo a nakonec jsme bobek spolu spláchli do záchodu. Někdy sedět na nočníku chce i na wc sám od sebe,ale nic…někdy nechce,tak ho nechávám být. Chci se zeptat,mám vydržet v tom odplenkovávání? Bojím se,aby si nevytvořil blok a nezadržoval mi čurání i kakání. Je hodně chytrý,šikovný,ale tohoto se bojí. Ještě musím dodat,že nikdy předtím se do nočníku nebo záchodu nevyčural ani nevykakal. Nazáchod chodí už dlouho se mnou,asistuje mi,říkám mu,co dělám,s přítelem chodí taky,vidí ho i čurat. Včera jsem mu dokonce názorně předvedla čurání do nočníku 🙂 šel pak taky,včas si řekl,ale na tom nočníku se kroutil,jak už jsem psala a bál se vyčurat….pochválila jsem ho i za tu trošku,co mu tam vytekla. Pak dostal plinu,takže to do ni pustil,řekl mi to,že čural a držel se za plinu,tak jsem řekla,že příště do nočníku. Děkuji za rady….už mi to leze na hlavu a to je teprve 3 tí den. Zatím jsem s ním nikam ven nešla,ať má na to klid a hlavně teď prší a je zima a dle Vás nechci ven dávat plíny a když by se mi počural venku,nemohla bych ho převléknout. Ještě jednou děkuji a přeji Vám krásný den

 38. To jsem ještě já 🙂 zapoměla jsem dodat,že dneska mi pořád říká,že chce,posadím ho a nic,dám slipy s teplakama a cvrkne a zas řekne,že chce,podle mě to nepustí celé do slipu,protože louže nemusím utírat,jen ma trošku ve slipech a asi to zadržuje,když ho posadím,ale řekne si,že čurat nebo ještě čurat. Chjo….nepomáhají ani uplatky,pochvaly….děkuji

 39. Dobrý den, váš článek na mě někde vyskočil ve chvíli, kdy už mi docházela trpělivost s plenkováním 25 měsíčního syna. Dosud jsem říkala, a podle toho i jednala, že až bude dítě připraveno být bez plen, tak si samo řekne. Nicméně každodenní scény kolem přebalování, opravdu už ne moc příjemné vypírání pokakaných látkových plen a k tomu látkování novorozence mě už začalo vysilovat. Když byl nahatý, na nočník si sám zašel, ale jakmile měl plínku, tak nehlásil nic. Počuraná a pokakaná plínka mu byly jedno, přebalovat se nechtěl. Tak jsem vyzkoušela vaši metodu a úspěch přišel až nečekaný. První dva dny jen dvě malé nehody, další dva dny teda byly horší i s bobkem v teplácích, a od pátého dne už jedeme téměř bez nehody a to i venku nebo při cestách autem. Na noc plenku ještě dávám, ale už ji měl několikrát suchou, dnes třetí den v řadě. Takže myslím, že brzy přijde i bezplenková noc 🙂 Moc vám děkuji!

 40. Dobrý den,
  Chtěla bych se podělit se zkušeností. Bála jsem se dlouhého odnaučování, ale tahle metoda mě mile překvapila :-). Dnes je to 9.den a bez nehod. První 2 dny počůráno vše, 3.den tak 50 na 50, 4.den obrat a 5.den bez nehod, sám si říkal a i po odpoledním spaní suchá plena, jak je naučený před a po na nočník. Vážně jsem nevěřila, že to bude až tak rychlé. I venku bez problémů, šli jsme už 5.den a říkal si vždy, i na hřišti mezi dětmi. Chci strašně moc poděkovat za tento článek a doporučuji tuto metodu. Budu praktikovat i u druhého dítěte ;-).

 41. Dobrý den,Vandi….jsem na něj neskutečně pyšná,ukázala jsem názorně,jak se čurá na nočník a od 4 dne si říká a včas a jsme bez nehod,i venku. Ven nosím zatím všude nočník,nechce nebo neví,jak čurat ve stoje. Jediné,v čem je ten problém,je v kakání,už nevím,jak mu to ještě vysvětlit,že nemusi mit strach. Jednou se povedlo na nočník,ale tak se u toho klepal,byl rudý a orošený strachy….strašně moc jsem ho pochválila a řekla mu,že hovinko pošleme do kanálu rybičkám. Ale od té doby ne a ne,jednou kadil když měl plínu,ale plakal u toho,protože do plíny kakat nechce od doby,co chodí čurat na nočník….nevím,co s tím….netlačím na něj,ale bojím se,aby neměl problémy kvuli zadržování….bolí ho pak dupka a nechce už vubec kakat. Děkuji moc za každou radu.

  1. Dobrý den a co ho takhle nechat samotného, když vidíte, že to na něj jde… Synovi vadilo konat potřebu v naší přítomnosti. Také to zadržoval. Nakonec jsem ho odvedla do dětského pokoje i s nočníkem. A řekla, že až bude chtít, ať to vyzkouší. Samozřejmě nic nebylo, ale takto jsem to párkrát udělala a pak se podařilo. 🙂 A od té doby si kaká v soukromí 😀
   Musí na to přijít. Nic to není. Čím více se kolem toho bude dělat humbuk – třeba i chválení, tím více o tom bude uvažovat. Uvažovat by neměl, měl by vědět kam to udělat a hotovo. 🙂 Víte jak to myslím. Vyzkoušejte tedy o tom vůbec nemluvit, nekomentovat, jen jít stranou či jeho přemístit někam stranou i s nočníkem a nechat ho být, pokud vidíte, že by se mu chtělo. 🙂 V.

 42. No když měl ještě plínu,kakal bud schovaný a nebo mi spíše řekl,at jdu pryč z té místnosti,když jsem tam zrovna přišla,teď mq ale k sobě volá,protože se bojí,bojí se i prdnout a říká,au,což ho bolet nemuže,možná tak zadek ze zadržování. Ín se stejně vždy vykaká do nočníku,ale až po třeba 2,5 dnech,jinak by kakal i denně,jelikož ty scény dělá i 2dny. Nikdy neměl s kakáním problém,žádná zácpa,ba naopak. Já ho chválím jak jen to jde,ale už nevím,jak na něj,asi to budu muset nechat být a zkoušet. Minule se vykakal stylem,že se na nočníku klepal,rukama se držel části,kde se sedí a zkroutil prsty u nohou….bobek. Mě příjde,že má strach ho mít i pod sebou,rychle utíká z nočníku a dívá se do něj div ne z dálky.

  1. Dobrý den Lucie. Syn měl u kakání úplně stejné projevy jako ten Váš, tak zkusím napsat, co zabralo, i když je jasné, že na každého to platit nemusí. Zjistili jsme, že se nejvíc bojí, že se na nočníku od bobku umaže, takže když udělal bobek do plíny, vyklopila jsem ho do nočníku, Ondru jsem na něj mírným nátlakem posadila a pak mu malým zrcátkem pod zadečkem ukázala, že i když seděl na nočníku s bobkem, tak je krásně čistý a že bobek se ho vůbec nedotýká. Posadila jsem ho tam takhle ještě dvakrát a vždycky kuk do zrcátka – hele, jak jsi krásně čistý… Zabralo to okamžitě :-)) Plus to konání potřeby v soukromí, jak už radila Vanda. Tak hodně zdaru! Lenka Stehlíková

 43. Dobrý den, chci se taky zeptat k této metodě.. moje dcera 21měs na nočníku sedět nechce, nebo když už sedí, tak to bere jako že je na židli a nikdy se do něj nevyčůrá (skouším semo tamo abych zjistila jak bude reagovat a jestli je na to už zralá) ale vždy se vyčůrá hned jakmile jí sundám plínu a stojí, vleže při přebalení se nepočůrá nikdy i když leží delší dobu, v sedě taky ne, jen ve stoje..myslíte, že by mohlo pomoct, kdybych místo posazení na nočník, postavila do lavoru? ani v klubíčku nechce čůrat ani kakat (ale dřív jí to nevadilo, tak do roka (zkoušela jsem bezplenkovku)). když jí pozoruju tak zjišťuju, že k jakémukoliv vyprázdnění potřebuje prostě stát. Děkuji za odpověď 🙂

   1. pár měsíců, ale na pravého indiána se chystám v létě.. každopádně to posazení jí přeruší potřebu a z nočníku se postaví a vyčůrá se..

    1. Dobrý den, ale v „indiánovi“ jde právě o to, že si dítě musí zvyknout během pár dní a také si zvykne. Ale jestli trénujte pár měsíců, tak jde jen o to, že to zkoušíte a ona má tu možnost to udělat jinam… Ví to. Při indiánovi jinou možnost nemá, proto to děti tak rychle pochopí.

 44. Dobrý den, dcerka – 15 měsíců, začala si sama od sebe volat na záchod. Nikdy nebyla na nočník nucena. Myslíte, že je možnost využití této metody a zkusit už odplenkovat? Děkuji za odpověď.

 45. Dobrý den,
  velmi mě tato metoda zaujala a plánuju ji pro svého syna na červenec – bude mu už 28 měsíců, ale dřív to okolnosti nedovolují. Mám mu nedat plínku ani na odpolední spaní? A jak je to s cestami v autě? Trochu mě děsí, že někde bude potřebovat a já nebudu moct zastavit.
  Děkuji

 46. Dobrý den :-), nedávno jsem se dočetla o této metodě a velice mne zaujala. Dcerce byly v dubnu dva roky, a od roku a půl jsme se snažily vysazovat na nočník, ale s minimálním úspěchem. V pondělí jsme tedy zahájili vaši metodu. Dcerce jsem vše vysvětlila a začali jsme 🙂 První 2 dny asi 7 nehod a pár vysazení na nočník, většinou s úspěchem. Od třetího dne už si začala říkat a od čtvrtého dne už si chodí sama a není problém ani s chozením na velkou. Vše si obstará sama, svléknout i obléknout, jen si mě zavolá k výsledku 🙂 Nevěřila bych, že je to možné tak rychle, o to více, že do té doby nočník spíše odmítala. Moc vám děkuji a přeji mnoho úspěchů 🙂 Metodu všem doporučuji !!!

 47. Chci Vám za celý článek moc poděkovat 😉 .Malý absolutně bojkotoval nočník…ale díky téhle metodě jsme po měsíci bez nehody.
  Paráda ještě jednou diky

 48. Dobrý den, Vando. Moc děkuji za skvělý článek! Synovi bude 19 měsíců a vrhneme se na to. Mám ale, prosím, několik praktických dotazů. Mám ho na nočník nějak připravovat? Třeba mu ho před tím, než mu „seberu“ plenky, ukazovat, aby si zvyknul? A má být nočník stále na stejném místě, aby věděl, kde ho vždycky najde? A poslední dotaz na je na samotný nočník, máte tip na nějaký vhodný, nebo je to úplně jedno?

  1. Dobrý den,
   za mě je uplně jedno zda je to nočník za pár kaček (IKEA má fajn), nebo takový, který po vykonání potřeby zahraje muziku 🙂 Nočník mějte stále na jednom místě v pokoji, kde trávíte nejvíce času. Připravovat nijak speciálně nemusíte. Můžete nočník třeba koupit spolu dopředu, říct, co se tam dělá a nechat jej povalovat doma 🙂 (Aby si na nový předmět zvykl). A držím palce 🙂 V.

 49. Dobry den. Prosim pomoc!!!!!! Klik 22 měsíců. Rika si ze chce ale az ve chvíli kdy se vycural. Tak jsem dnes začala. Zatím skóre 1:3😞 Ale začal mi říkat ze chce plínku. Tak prosim o radu. Dat-nedat? Děkuji za odpověď

 50. Dobry den nam 5.5.byli 2roky.curame do vany nekdy do zachodu.nikdy si nerekne; (.kdyz tlaci bobek schova se…nekdy rekne EE a vturanu to je v pline:(.tahle metoda zni dobre.mam pockat na leto nebo zacit ted? A kdyz se pocura a nerekne jako ze mluvi po svem a nerekne cur cur nevim tedy kdy cura…tak jak poznat? A kdyz se pocura rict ze je tu nocnik zachod a odcest ho tam ukazat? Jj a na noc plenu dat? Ze ? Moc diky za odpoved;-)

  1. Dobrý den, plenu vezměte a již nedejte. Jen na odpolední spánek a na noc. Nebo na cestu autem. Vyhraďte si týden, kdy toho nebudete mít tolik a začněte. Čekejte, že první dny nebude hlásit a budou nehody, poté se bude nad „výkonem pozastavovat“ a v tu chvíli jej informujte o tom, že se to dělá do nočníků. Je prvně důležité, aby si uvědomil, že se svěrač dá ovládat 🙂 Netrestat za nezdary, naopak vysvětlit a chválit. Držím palce. V.

 51. Dobrý den,Vandi….jsem opět zde. Tak malý měl hrůzu pořád z kadění,až vzal jednou na milost plínu na kadění a já byla šťastná,že už konečně nebude kadění zadržovat. Je to asi týden,14 dní co tak chodí. Myslela jsem,že je vše za náma,ale není….je to dneska 3 den,co mi nehlásí čurání ani kadění a vesele se počurá do slipů. V úterý to začalo už od rána….z ničeho nic….musím ještě podotknout,že odplenkování mu trvalo 4 dny a pak začal hlásit a neměli jsme žádnou nehodu,nepočural se ani venku,pořád hlásil…ze začátku jsem všude tahala i nočník,protože čural jen v seďe….až jednou chtěl sám ve stoje a od té doby čurá i doma do nočníku ve stoje a postupem se to jakoby zhoršovalo,říkal si pořád,ale kolikrát řekl,že chce a nic a tak to udělal třeba i 3x,než se vyčural. Teď ale od úterka neříká,pořád se ho ptám jak blbá,jestli se mu nechce,na to mi odpoví,že ne,ale pořád si chytá na pinďu a já vím,že se mu chce,tak ho nechávám a říkám,že je velķý šikovný kluk a že by nemohl pak do školky a snažím se ho motivovat….např. že si sám vyleje nočník a spláchne a že si může nočník i sám osprchovat….zabere to,ale jen na chvíli…..včera měl asi jen jednu nehodu,to jsem ale nebyla doma a byl s přítelem….v to úterý to začlo tím,že se pokadil do gatí,pak se mi počůral v kočárku,takže bylo vše mokré a to jsem se ho ptala,on mi akorát oznámil,že má mokro,pak se podruhé počural a pak opět do kočárku. Tak jsem z toho nešťastná. Je možná i chyba v tom,že když dostal třeba plínu na spaní nebo na kakání a zrovna chtěl čurat,tak jsem řekla,že teď do plinečky může a to byla asi chyba….ale je to už delší dobu a začal to ďělat až teď….mám pocit,že mě snad zkouší nebo si dělá srandu…..asi mi poradíte trpělivost a vydržet 🙁 děkuji

 52. Dobrý den,synovi je 18 m začali jsme s nočníkem,malý když chce kakat tak se jde schovat do skříně,ve chvíli kdy ho při tom dám na noční k tak pláče z nočníku utíká a už se nevykaká. S čůráním to samé….když ho přepnutím sedět na nočníku tak nic neudělá,pak vstane na noční k už nechce a vyčůrá se jinde. Mám začít s indiánskou metodou nebo ještě počkat. Jo a když se vyčůrá jinde tak mi příjde sdělit nezdar…Ještě nemluví…jen gestikuluje. Děkuji za radu a odpověď.

  1. Dobrý den,

   počkala bych měsíc. Nočník schovala a neukazovala. Poté bych zahájila metodu a pleny sebrala. A ukazovala nočník – nenásilně – jen syna informovala, že se „to“ dělá tam. Za měsíc se kolikrát dějí divy a děti zapomínají, takže je možné, že blok, který má teď k nočníku zcela zmizí. S pozdravem
   Vanda S.

 53. Dobrý den, Vando.
  Tak jsem celá natěšená sebrala synovi (19,5 měsíce) plenky, oznámila mu, že ode dneška se čůrá a kaká na nočník a těšila jsem se, jak máme vyhráno. Začali jsme v pátek, dnes je neděle. V pátek se vyčůral do nočníku jednou, to samé v sobotu, ale bylo to vždy tak, že čůral, my jsme to viděli, vzali ho a dali na nočník, aby se vyčůral tam. A on se tam po chvíli vyčůral. Dnes to takhle bylo 3 x. Nicméně nepozoruji, že by si uvědomoval, že čůrá. Prostě se vyčůrá na zem a dojde za mnou, aby mne dovedl na „místo činu“ (ještě moc nemluví). Nicméně, když se ho zeptáme, kam se chodí čůrat, tak ukáže na nočník. Když na něm sedí, tak je to někdy v pohodě, někdy tam vůbec nechce. Nevím, jestli neděláme něco špatně? Nebo jestli je ještě brzy? Moc děkuji a přeji krásný den, Jana

  1. Dobrý den, děláte vše skvěle a dobře. Soudit po třech dnech je velmi brzo. Vydržte takto týden a pokud po týdnu nebude posun – jakýkoliv k lepšímu, pleny na měsíc vraťte. Napište mi zase, jak se daří 🙂 Držím palce. Pevnou vůli a hlavně vlídná slova a netlačit 🙂 S pozdravem Vanda S.

 54. Dobry den, mam syna 24mesicu. Obcas si rekne curat, obcas se pocura. Koupila jsem mu trenovaci slipy, abych ho nemusela tolikrat prevlekat. Myslite, ze to podle teto metody bude brat stejne jako plenu? Podle navodu ma citit vlhko, ale nemel by mit mokre kalhoty..Predem dekuji za odpoved 😁

  1. Dobrý den,
   nejde ani tak o to, zda ucítí mokro nebo ne, je to něco, do čeho se to „může“ udělat 🙂 Nepoužívala bych žádné trénovací kalhotky. Metoda je o tom, že pleny sundáte a již nedáte. (kromě spánku a delších vycházek, cest autem). S pozdravem Vanda S.

 55. Dobrý den, Vando. Píši, jak se daří (viz Vaše odpověď 5. 6.). Po týdnu jsem synovi plenky vrátila. Sice si začal uvědomovat, že čůrá, ale to bylo všechno. Nespojilo se mu to s nočníkem. Nicméně za měsíc se na to vrhneme znovu! Přeji krásné dny, Jana

 56. Dobrý den, začali jsme odplenkovani v pátek, dcerka 26mesicu ale jaksi vůbec nespolupracuje… předtím si aspoň občas řekla, respektive donesla nocnicek a nechala se posadit i vyčůrat… co jsme vzali pleny ale úplně nočník ignoruje, neřekne, cura kdekoliv a dokonce se v tím veselé člapka a zlobí se, když ji to nedovolíme… sedět na nočníku ji nevadí, ale vycura se jenom když se trefim… a někdy minutu po tom, co jsme z něho slezli… je tohle normální? S ní je všechno strašně náročné, ale jak ji vysvětlit že takhle ne? Vím že jsou to jenom tři dni, ale má smysl takhle pokračovat? Katka

  1. Dobrý den, dcera má svou hlavu 🙂 Já bych vytrvala. Je to trošku kdo z koho, ale v tomto případě bych plenku nedávala nazpátek. Podle mě ví, co se po ní chce, ale jen vzdoruje. 🙂 Vydržela bych 🙂
   S pozdravem
   Vanda S.

   1. Dobrý den Vando, tak prekvapivě, pro mně :)… od pondělí obrovská změna… celý den bez nehody… neřekne si teda, ale pokaždé si začne sahat mezi nohy a tak ji řeknu, pojď se vyčůrat a ona přijde k nočníku a vydrží než ji stahnu kaťata a se vycura… nevěřila jsem teda v takový obrat… v úterý jsem se odvážila i ven, krásné vydržela, na kytičky nechtěla, tak se vycurala až doma… a tak to pokračuje… dnes ráno nehoda, podle mne jsem udělala chybu že jsem po noci nevzala hned plinu a tak ji trošku zmátla… mám ještě 10mesicni dcerku a jak se vzbudili naráz, nestihla jsem… pak už přes den v pohode… takže můžu skutečně potvrdit, že to funguje i na svehlavejsi děti :D… jsem zvědavá jak budeme pokračovat dál… hezký den Katka

    1. Dobrý den, děkuji za zprávu a jsem moc ráda, že se daří! Je fakt, že člověk musí prostě vytrvat, věřit a hlavně být v klidu 🙂 Přeji ať i další dny jsou ve znamení úspěchu. I když připomínám, že období stagnace jsou a přijdou. Ale zase je člověk musí přejít s klidem a chladnou hlavou. Vanda S.

     1. Dobrý den, Vando, čuraní dále krásně zvladame, už si i občas donese nočník, ale bojkotuje kakani a to můžu hlídat jak chci, stejně to skončí v gatich… vím že jsou to jenom dva týdny a něco, je to normální stav nebo je třeba nějakou „speciální“ akci z mé strany? Vysvětlují a někdy i sama posléze dojde k nočníku, ale tak jak umí zadržet curani tak s kakanim se prostě nedaří 😃… děkuji za případnou odpověď…

     2. Dobrý den,
      sečkejte, je opravdu brzy. Kakání trvá někdy déle, je to jen přeci „neco“ jiného 🙂 Vydržte. Nic zvláště podnikat nemusíte. U nás to bylo podobně.

 57. Dobrý den Vando, syn měl teď ve čtvrtek 2 narozeniny a už cca měsíc jsme bez plenek(ne na spánek). Problém je v tom, že je bez nehod jen když je nahý, jak mu dám slipy nebo tepláčky, tak se většinou počůrá. Takže to vypadá tak, že když jsme doma, je jen v tričku a sám si chodí na záchod nebo na nočník, i mi to řekne, že jde. Utíká a volá cííík, vyčůrá se, já pochválím. I kakání zvládá v pohodě… Když jdem ven, tak má tepláčky nebo kraťasy(slipy zatím nedávám) a musím ho hlídat já. Dám ho vyčůrat než jdem do obchodu, než nastoupíme do autobusu, když jsme na hřišti tak to cca po 1 hodině(podle toho jak pije) dám vyčůrat na travičku…vždy se vyčůrá, ale jakmile ho já nedám, tak se počůrá a neřekne si…mokré kalhoty mu vadí, ale za ten měsíc si venku řekl asi jen 2 x, jinak ne. Co je špatně? Mám se ho venku přestat ptát, nechat ho pár dní v počůraných teplákách a třeba to pochopí, že si má říkat?? Podle mě zadržet chvilku umí, protože už se stalo, že doma běžel k nočníku který je vždy na jednom místě, ale on tam zrovna nebyl(zapomněla jsem ho v koupelně při vyplachování)a on vydržel než jsme ho našli a donesli na jeho místo. Problém tedy je, že si sám neumí sundat ty kalhoty…Předem děkuji za odpověď. Lenka

  1. Dobrý den, některé děti prostě venku nebo někde kde je více podnětů prostě zapomínají. Je to normální a chce to jen čas. Určitě zadržet umí, ale u něj se jedná o to, že na to prostě nemyslí. Mozeček je zaměstnán tolika věcmi, že toto vypustí. Chvíli jej v tom nechte, poté převlékněte a vysvětlete v klidu bez kárání co se stalo. Chce to jen čas a trénování. S pozdravem Vanda S.

 58. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat k Vaší metodě synovi je 15 měsíců, ale většinou je ve všem hrozně napřed vývojově,a s čuraním si kolikrát si počká, až sundáme plínku a pak čůrá do chvilky. Na velkou si i kleká. Má otázka jestli už Vaši metodu zkusit, nebo ne. Když ho posadíme na nočník někdy i chvíli sedí, někdy nechce. Já ho nenutím má čas do dvou nespěchám na to, ale zas přemýšlím, když vydrží čekat než mu sundáme plenku, zda by tato metoda nestála za zkoušku… Díky moc za info..

 59. Dobrý den,
  dceři je 21 měsíců a zkouším tuto metodu už 3. týden. První týden čůrala všude a na nočník nechtěla ani sednout a když ano, tak po půl hodině vstala a vyčůrala se hned vedle. Druhý týden si už na nočník sedla a vyčůrala se (potřebovala jen soukromí a klid), ale sama si neřekne a nehody byly tak 1:1. Teď začínáme 3. týden a musím ji posazovat co 40 minut, pak se vyčůrá, ohlásí to, ale neřekne dopředu. Občas jí musím slíbit i odměnu – piškot a pak se vyčůrá téměř okamžitě. V kočárku nebo sedačce vydrží nečůrat i 2 hodiny. Plenku má jen na spaní a po obědě bývá většinou suchá. Když ji ale doma neposadím včas, tak se vyčůrá do kalhot a vůbec jí to nevadí. Nevím, jestli ještě vydržet, nebo vrátit plenky a zkusit to později. Děkuji za radu.

 60. Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit? Syn, před pár dny mu byly 2 roky. Do té doby jsme nic ohledně plínek nepodnikali. Zkoušíme indiána 5. den (resp. 3. den měl 3 hodiny plínu z důvodu jízdy autem a návštěvy, 4. den měl plenu většinu odpoledne z toho samého důvodu – blbě se to sešlo :-/), ale o co mi jde; po dnešním dnu se mi zdá, že ho to celé dost stresuje. Čurání si uvědomuje až když koná potřebu, to volá a rychle běžíme na nočník, většinou už tam nic nestihne a posedí tam tak 3 vteřiny. Když se v průběhu dne zeptám, jestli nechce čurat, tak nechce. Taky čurá dost nepravidelně, někdy po 2 hodinách a pak 3x za půl hodiny. Odpoledne se hodněkrát chytal za pindíka a volal jéje, tak jsme vždycky letěli na nočník, ale nikdy z toho nic nebylo, nečural asi 4 hodiny! I přesto, že pil. Zdá se mi, že neví kdy to čekat a neumí to ovládat, tak to zkouší, ale zároveň se asi bojí, tak zadržuje, nevím. Přitom ho nijak nehubuju, snažím se ho motivovat, chválím. Ale nejvíc mě trápí kakání – od včera nekakal (většinou je to tak 1-2x denně), dneska dopoledne pár mini bobků, ale posadit na nočník nebo na záchod se nechtěl, vše vestoje. Večer začal hrozně plakat, asi zácpa, hodně tlačil, nechtěl na nočník, nechtěl na záchod, jen brečel. Tak jsem nandala plínku, pak se hodně pokakal, když jsem mu pak dávala plínku na noc, tak konečník měl dost odřený :-/
  Tak teď nějak nevím, co s tím. Mám ještě pár dnů vydržet? Na druhou stranu mu nechci způsobit nějakou psychickou újmu a zbytečný stres. Ale zase když jsme už začali.. Opravdu nevím. Předem díky za radu.

  1. Dobrý den, to co popisujete je běžné. Některé děti jsou citlivější a vnímají to více. Více o tom přemýšlejí. Je dobré tomu nechat volný průběh, musí na to přijít tak či tak. Myslím že postupujete správně. Nehubujete, motivujete a chválíte. To je moc dobře. Možná vyzkoušejte ještě o celé věci nemluvit. Některé děti právě ta motivace či hovoření o situaci může stresovat více, než kdyby si na to mohli přijít sami. Zvláště se s tímto setkávám u chlapečků. I to kakání. Potřebují k tomu soukromí. Já bych pleny nevracela, vytrvala bych. Přeji hodně zdaru. Vanda S.

   1. Díky, tak se mi zdá, že syn už je docela v pohodě, akorát teda zatím hlásí jen když už čurá, tak se snažím ho vždycky rychle přesunout na nočník, ale většinou už to moc nestihneme. Dobrovolně na nočník „jentak“ nejde. Takže načuráno všude máme už týden 🙂 Mám ještě 1-2 týdny vytrvat a když se nic nezmění, tak dát zpět plenu a zkusit později? Na druhou stranu plenu nevyžaduje. Za ten týden si uvědomil, že čurá (ale vědomě to ještě nijak neovládá) a ví, kde se čurá a čurá méněkrát za den, za to ve větším množství.

     1. Dobrý den,
      tak situace je stále stejná, s tím rozdílem, že jsem mu chtěla plínu nasadit zpět, ale „problém“ je, že ji skoro nesnese (vadí mu i pocitově), chce být buď nahatý nebo ve slipech, což všemu nahrává, ale prostě není schopný se vyčurat na nočník/záchod, asi to ještě neumí zadržet nebo nevím (nepřijde mi totiž, že by to dělal naschvál). Neporadila byste mi něco? Už bývám docela naštvaná,přes měsíc všude načuráno mi dost vadí. Ne že bych ho trestala, ale hodně důrazně mu vždy řeknu, že se čurá na nočník (to on ví) a že když čurá po podlaze, tak bude muset mít plínu (a někdy mu ji prostě dám, máme doma navíc čerstvého novorozence, tak prostě není energie neustále vytírat a uklízet rozseté bobky) 🙁 Motáme se v bludném kruhu a už moc nevím, jak z něho ven..

     2. Pořád tak nějak stejně.. Ale plínu si aspoň nechá dát,takže to nehrotím. Když ji nemá, tak se počurá a dojde mu to až při/po akci.. Takže je opravdu asi ještě brzy.

 61. Dobrý den, dcera má 20měsíců a je bez plenek! Moc děkuji za super článek! Chtěla bych se ale zeptat, jak postupovat při odplenkovávání na spaní? Jak si dcera čurání uvědomuje, tak sme se dostaly do fáze, že když se v noci počůrá, procitne a hlásů „čurů“ a chce přebalit – takže přebaluji i 4x za noc. Na polední spaní má také plenku -po spaní je mokrá. Moc děkuji za radu!

 62. Dobrý den taky by mě zajímalo.Malá má 19 m.a na nočník chodí bez problémů.Jen né pokaždé (někdy i zýden nic )včera jaem nechala jen tak na holo několikrát se vyčurala do nočníku dokonce se potěší a řekne čurala a zatleská.Jen mi přijde ,že se lekne vždy je cvrkne a pak zas a zas.Myslíte ,ž
  e by jsem už
  mohla vysadit pleny?Děkuji za odpověď Zuzka

 63. Dávno než jsem na Váš článek narazila, jsem tak nějak intuitivně provedla u obou dětí (obě přitom do té doby – obě shodně 21 měsíců – na nočník ani nechtěly usednout). Tepláčky dolů, vysvětlit, bonbon (nebo něco příjemného, co běžně nemají), nekárat, chválit, motivovat…dcera bez plen během tří dnů (na noc a kakání pak měla pleny déle), syn teď bez plen asi během týdne, ale je komplet suchý i v noci, teď po 14ti dnech na nočníku se rozhodl pro prkénko na záchodě jako velkej kluk a já mám vystaráno:-) Oba si hned začali říkat, oběma jsem před tréninkem ukazovala na záchodě, co se dělá, oběma jsem koupila krásné kalhotky (dceři s pepinou a synovi s milovanýma mašinkama) jako motivaci (můžou je nosit, když si je nepočůrají) a fungovalo:-) Bez křiku, vysazování, kontrolování, pohodička pro všechny. Takže jednoznačně potvrzuji a doporučuji:-))) krásné léto, Zuzka

 64. Dobrý den,syn bude mit v září 3roky. Do nočníku se v pohodě vyčůrání, teď dokonce učíme i na záchod. Problém je v tom,že na čůrání si málokdy řekne. Spoléhá na to,že mu to pohlídám já.Že si vzpomenu, stáhnu mu kalhoty a on se vyprazdní.
  Zkoušela jsem vše. chvaleni, odměny když si řekne nezabírají. Ani mokro mu kolikrát nevadí, když se stane nehoda.
  Nevím jak ho donutit , aby chodil na nočník či na záchod sám a nespoléhal na třetí osobu.
  Taky máme problém curat venku. Všude musím tahat nočník, protože ve stoje se nevycura.
  Nevím jak na to

  1. Dobrý den, já bych jej prostě nehlídala. A nechávala ať má nehody. Nestarala bych se o něj. Sám musí poznat že mu je to nepříjemné. Nočník bych ven také nebrala a prostě to čůrání prolomila. Nehlídejte, nechávejte počůrat a nechce to v tom, dokud si sám o převlečení nepoví. V tu chvíli mu v klidu vysvětlete, že toto se mu moc nepovedlo. Ale nekárejte. 🙂 S pozdravem Vanda S. (neptejte se, neposazujte, nechte být).

   1. Děkuji za odpověď. Už jsem zkoušela syna nechávat v počůraném i pokakaném oblečení až se mi z toho osypal. Bohužel mu to většinou nevadilo. Někdy přišel a řekl, že se počůral, ale většinou je mu to jedno a bobek v gatích mu vůbec nevadí. Přišlo mi to jako krok zpět,proto jsem ho opět začala vodit na záchod,kde se vždycky vyčůrá cca 6xdenně. Řeším to i kvůli školce, kam by měl po prázdninách nastoupit a kde se s nim tak mazlit nebudou. Na druhou stranu doufám, že az uvidí jine děti,tak mu to třeba dojde.

 65. Vandi, snad nebude vadit. Po precteni clanku i prispevku (ne vsech, je jich opravdu hodne), bych jen chtela doplnit, ze nekterym detem pomaha jit curat na wc. Aspon muj maly nechtel moc na nocnik, ale jak jsem ho dala na wc, tak se hned vycural. Pak uz mu nevadilo chodit ani na nocnik 😉

 66. Dobrý den, o indiánské metodě jsem nevěděla ale selský rozum mi radil udělat to stejné:))) měla jsem výhodu že 19-20 měsíc jsme měli přes leto a máme zahradu. Ráno po sponkami hned sundat plenu, vycurat a rychle ven. Když se vycural tleskala jsem a smála se a za pár dní už to šlo samo:-) já teda odbourala hned i odpolední plenku ( neříkám ze se někdy nepocura ještě dnes téměř 3roky…) ale metoda je fakt super:))))

 67. Hezký článek. Zajímalo by mně, jak to ale provozovat aby nebyly stále mokré boty….jasně, často je nemá, ale do parku a na výlety ano.

  1. Dobrý den, doporučuji na cca ten týden, kdy je morko všude tolik nechodit mezi lidi – ono to dítě i rozptyluje a pak zapomíná na to, co už si uvědomovalo. Na procházky apod samozřejmě můžete. Ale spíše třeba na trávu, kde můžete nechat běhat bosky. 🙂 S pozdravem Vanda S.

 68. Dobrý den.Také mě velmi zaujala tato metoda,a dnes je to druhý den,ale máme problémy 🙂 už dříve jsme nočník zkoušeli ale bez úspěchu a z brekem. Dcerka vždy když potřebuje čůrat začne utíkat,brečet a volá mamiii tak rychle letim ale na nočník si nesedne , a čůrá vedle a brečí(někdy to je i bez slz :-).) že čůrá.Ale dnes ráno na ni přišlo kakani tak i když trošku pobrekávala posadila jsem ji a ona opravdu kakala i curala, šli jsme spolecne spláchnout , ale zase plakala, a přes den to je horor. ale je pořád bez plínky teda krom spaní. Je ji 20 . měsíců, mam tedy vydržet, nebo ještě chvilku počkat.

  1. Dobrý den, je brzy na to dělat nějaké závěry. To až tak po týdnu a něco. Vytrvejte. Dcerku chvalte, uklidňujte a ubezpečujte, že čůrat je normální. Můžete vyzkoušet záchod s redukčním prkýnkem. Třeba jí vadí nočník. Nebo se jí nelíbí. Můžete jít společně koupit nový. 🙂 Držím palce. V.

 69. Dobrý den, narazila jsem na tenhle článek a musím položit otázku. Syn má 3 roky. Když může lítat nahatý, tak už dávno, víc jak rok, si sám doběhne na nočník. Ale běda, jak mu dám trenky nebo tepláčky, tak to neřeší a pouští si to tam a bohužel mu to vůbec nevadí. Teče mu to po nožičkách, až na koberec a dál v tom lítá dokud si nevšimnu a nepřevleču. Za 10 minut to má znova, pak to zopakuje tolikrát než počurá všechno oblečení, co máme, no a pak docílí toho, že zas může být nahatej jen v tričku. Tak já každý den vyperu celou pračku všeho oblečení, nervy mi tečou, ale držím se a čekám… Ven samozřejmě musím dát plínu (zkoušela jsem párkrát bez plíny, ale do pár minut byl počůranej a já fakt nedávám těžké batohy s nákupy, dobíhání za ním na odrážedle a ještě ho každých 5-10 minut převlíkat? Venku? V obchodě? V městě na ulici?Mám ho nechat mokrého i když je zima a riskovat prochladnutí?), na noc taky. Upřímně, nevím si rady. Nefunguje dobro ani zlo, ani úplatky, sliby, nic. Oblíknu mu kalhoty, tak je za pár minut pročurá. Nechám ho nahatýho, ušetřím spoustu energie za praní. Co mám dělat?

  1. Dobry den, mam pocit, ze syn moc dobre vi, co se po nem chce a chape to. A myslim si, ze je to vylozene boj ci protest. Asi i silne obdobi vzdoru. Ve trech letech by uz bylo vhodne s nim o situaci hovorit a probrat to. Motivovat novou hrackou, jinymi privilegii, nebo naopak neco odebrat. Oblibene hracky. S tim, ze vratite jakmile bude spolupracovat. Ale nekarat, nesnizovat ho. Nerikat mu, ze se pocuravaji mimina apod. Naopak ho chvalit ze je uz velky kluk. Ja bych postupovala takto. Zamerit se na male uspechy a ty zduraznovat. V.S.

 70. A kdo tady poradí nám?? Synovi jsou 3 roky a 3 měsíce..vyzkoušeli jsme všechny metody, tu vaší indiánskou, metoda pochval, metoda odměn, metoda menších trestů a nic..sám si neřekne! Když ho na WC ( nebo nočník ) odvedeme, tak se bez problémů vyčůrá, venku taky bez problémů. Ani v noci se nepočůrá..ale sám si prostě neřekne.Čůrání poznáme podle toho, že má učurnuto na slipech, kakání nepoznáme..vždy přijde s ho…m ve slipech. Pleny jsme sebrali 2 měsíce před 3 narozeninami, o úspěch se pokoušíme již 7 měsíců…nic.

 71. Dobrý den,
  nejdřív bych ráda pochválila Vaše stránky, jsou moc hezky udělané a je v nich spoustu zajímavých článků a rad;-). Jen tak dál!
  Potom bych Vás chtěla poprosit o radu ohledně indiánské metody. Syna (nyní 23 m) jsem od 16 m posazovala na nočník, kolem 20 m už si i sám říkal, skoro vše dělal tam, ale plenku jsem mu tehdy bohužel nevzala, pak se nám narodilo druhé a už nebylo tolik času a syn přestal na nočník cokoli dělat, jen tam sedí a nic. Kaká vždy na stejném místě do pleny.
  Indiána zkoušíme 2. den, od včera večer už si všímá, že čůrání jde na podlahu a upozorňuje nás na to. Ale dnes ráno mi začal dělat, že když začal čůrat a já mu řekla, že čůrá a přenesla ho do nočníčku, že to zadržel a začal se vztekat, že ho dávám na nočník. Po chvíli znovu začal čůrat a já mu opět řekla, že čůrá a dala mu nočník před pindík a on to zase zadržel. Napotřetí, když začal, nechala jsem ho a řekla, že čůrá, až když to teklo plným proudem. To už moč nezadržel. Evidentně mu vadí, když mu do toho jakkoli zasahuji včetně dávání nočníku před něj. Jak byste teď postupovala? Moc děkuji:-)

  1. Dobry den, dekuji 🙂
   Nechala bych to na nem 🙂 smirte se, ze bude proste chvili vsude mokro. Ma evidentne svou hlavu a pokud mu nekdo neco radi, nechce prijmout. (Znam to, takoveho mam jednoho doma). Vzdy plati nechat byt a hodne chvalit. Ale jen tak mimo dek. Napr. pri rozhovoru s jinou osobou. Nebo rikat plysakovi, jak je ten vas kluk sikovny, ze se uci byt bez plinek. Tohle u nas hodne fungovalo. Drzim palce. V.S.

   1. Dobře, moc děkuji:-). Ano, on má svou hlavu úplně ve všem:-D. Tak před něj nějakou dobu nebudu ten nočník dávat. Jinak po poledním spánku je další posun, že stále ukazuje na nočník, ale zatím tam čůrat nechce. Tak mu vyprávím, jak se čůrá na nočniik a on se o to strašně zajímá. Tak snad to brzy přijme:-).

 72. Dobrý den. Synovi je 25 měsíců a nočník doteď úspěšně bojkotoval. Byly doby, kdy na něm vydržel aspoň sedět a někdy se i náhodně něco povedlo, ale zase to vystřídaly dny, kdy při jakémkoli náznaku, že ho posadím na nočník, začal ječet a vzpírat se. Poslední cca měsíc nebo dva už hlásí, že čůrá nebo kaká do plínky, dokonce řekne.,,Pinku čistou mušiš dat.“ Včera večer po koupání jak byl nahatej, tak šel a sám od sebe si sedl na nočník a vyčůral se tam. Měli jsme z toho velkou radost a on jak to viděl, snažil se pak za chvilku tlačit znovu, ale už to nešlo, tak se na nás zklamaně podíval a řekl:,,Nejde už.“ Dnes od rána jsem se ho ptala, jestli nechce čůrat, ale nikdy si neřekl. Plínku jsem mu musela dát, protože jsme jeli autobusem na návštěvu. Chtěla bych začít s indiánskou metodou, myslím, že je na to už zralý, ale přiznám se, že nevím, jak to dělat teď přes léto, když chodíme ven, mezi lidi, chceme jezdit na výlety… Mám všude nosit nočník a náhradní oblečení? Dávno už sám běhá a kočár už dávno nepoužíváme a nemůžu přece nosit nočník jen tak v ruce na každou delší procházku nebo např. výlet do zoo apod. Nebo převlíkat syna někde v obchodě nebo na náměstí? Přiznám se, že z tohohle jsem dost zoufalá, je to moje první dítě a nevím, jak reagovat na pohledy a hloupé poznámky okolí, že je to ostuda apod. Dokonce i někteří lidé v rodině se mu smějí, že ještě čůrá do plínky a mě mají za neschopnou matku, přitom nikdo netuší kolik energie už jsme tomu věnovali. Myslíte, že mám nočník nosit i na zahradu nebo dávat syna čůrat ,,na kytičky“? Bude asi lepší být těch 14 dní jen doma, že? Ale co když přijde něco náhlého a někam budeme muset jít? Dát na ven plenku nebo ne? Děkuji.

  1. Dobrý den, plenku seberte a už nikdy nedávejte. Do auta podložky na pročůrání. Na ven čisté oblečení a převléci disktréntě za rohem. Na pohledy se nedívejte, to se zblázníte. Vůbec to neberte osobně. Povzneste se nad tím. Nad rodinou taky. Pokud se malému smějí, jsou hloupí a nechápou to. Radila bych byt aspon týden doma. Jen malé procházky mimo lidi. Syna nekárat, ale chválit za malé úspěchy. Vzdy kdyz bude nehoda, prevléknout a říci kam se to mělo udělat. ale klidne a bez rozčílení. 🙂 V.

 73. Dobry den Vando, nas syn 27 mesicu uz zacal chodit na nocnik pred 2 mesici. Chteli jsme drive, ale mel vlekly prujem kvuli zoubkum. Prebalovani 8x za den byl normal. Kdyz je doma nahulaty cura sam. Bobis udela kdekoliv. Obleceny si nikdy nerekne. Odpoledni spani zvlada bez plenky. Nikdy mu ji nedavame, poku nejedeme dlouhou cestu nebo vylet. Uz jsem nervozni a uvnitr vztekla, ze mu to neumim vysvetlit. Diky.

  1. Dobrý den, a necháváte ho v tom mokrém oblečení chvíli? Aby mu to bylo nepříjemné. Někdy jim to pochopení trvá déle. Evidentně svěrače ovládat umí, jen když má oblečení, tak zapomíná. Musí se to procvičovat holt. Ptejte se ho, zda se mu nechce, pokud se počurá do oblečení, nechte ho v něm chvíli a připomeňte mu, že to mělo být do nočníku, že teď tedy bude muset být v mokrém. Držím palce. Ono se to podá 🙂 V.

 74. Dobrý den Vando, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Můj syn má 23 měsíců a už víc jak dva měsíce chodí docela pěkně na nočník, tak jsme se odhodlali mu plínu sebrat. První den se nám staly jen dvě nehody, druhý den bylo nehod o mnoho víc, třetí den zase lepší. Dnes jsme bez plíny čtvrtý den a začal nám dělat naschvály, když ho na nočník posadím řekne mi : nejde to a běží pryč a za tři minuty se vyčůrá do tepláčků naschvál a křičí čůrám. Nechce si říkat, že potřebuje čurat, musím hlídat já a každou půl hodinu ho na nočník vysazovat, jinak se mi počůrá. Vím, že je připravený a ví, že se čůrá do nočníčku, ale nevím jak na něj. Prosím o radu jak mu mám vysvětlit aby si říkal, že potřebuje nebo myslíte, že to všechno příjde samo?

  1. Dobrý den,
   synek zralý je, určitě. Ale je vidět, že má svou hlavu a trochu si prosazuje svoje. Tedy zkouší to. Pravděpodobně i začátek období vzdoru. Děti si tím, že „neposlouchají“ nebo dělají něco jinak, dokazují svojí sílu člověka. Osobně bych postupovala tak, že bych jej nechala být. Ať se vyčurá bokem. Ať je v mokrém. Jen bych to tiše utřela a vůbec nekomentovala. Dělala, že je vám to jedno, že je to jeho věc. (protože opravdu předpokládám, že tomu celému rozumí). Dojde mu, že je to nepříjemné, že vás to tzv. „netočí“ a že vlastně o nic nejde. 🙂 A až si dojde sám, tak velká pochvala a vyjádřete radost a obdiv, že si došel sám… Takto bych na něj šla já 🙂
   Pěkný den a držím palce, ať to klapne.
   V.

 75. Moc děkuji za odpověď . Zkusím to udělat podle Vaší rady a uvidíme, myslím že ho to určitě nebude bavit čůrat mimo nočník, když uvidí, že to se mnou nic neděla, děkuji 🙂

  1. Dobrý den, paní Vando. Dneska jsme 18. den bez plíny a musím vám moc poděkovat za rady. Syn chodí krásně na nočník, začal si i sám říkat a nehoda se stane max. jedna za den, někdy i žádná. Byly chvíle, kdy už jsem vážně byla na pochybách jestli to zvládneme, ale vydrželi jsme a jsme za to strašně ráda. Za sebe mohu opravdu doporučit, že se musí vydržet a hodně nám pomohlo za počůrání se mimo nočník nekárat, prostě beze slova přeléknout a za vyčůrání do nočníku hodně pochválit. Syn se už vyčůrá sám,zatleská si a pak na nás volá vyčůráno 🙂 Tímto Vám ještě jednou mooc děkuji

 76. Dobrý večer Kláro,
  Váš článek mne velice zaujal.Dceři je 23 měsíců,na nočník čůrat nechodí,má z něj hysterycký záchvat pláče,jen když ho vidí.Pořídila jsem proto sedátko na záchod.To se mi osvědčilo.Dcera si řekne čí a běží na záchod,ale pokaždé také ne.Dvakrát se jí povedlo i vykakat,ale vždy začala hrozně brečet a křičela bojím,bojím.Od té doby mi kaká vždy při spaní ráno a večer do plenky.Nevím jak jí to odnaučit.Občas se i přes den počůrá,ale to je pokaždé,když je oblečená.Pokud je nahá,máme nehodu tak dva krát za den.Neměla by jste prosím pro mne nějakou radu,jak jí naučit kakat na záchodě a čůrat venku.Venku se mi počurává pravidelně a nemohu jí to odnaučit,může být nahá i oblečená,je jí to jedno.Vždy když se počůrá,začne beé,beé,ale jak nemáme po ruce záchod s dětským sedátkem,tak prostě čůrat venku odmíta.Nic nezabírá a už opravdu nevím jak na ni.Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   venku je to vždy složité, protože je tam hodně podnětů a děti na potřebu zapomínají. Je to otázka cviku, jinak to bohužel urychlit nelze. Dcery se ptejte a nabízejte ji čůrání. To samé i s kakáním. Musí na to přijít sama. Hodně vysvětlujte, ptejte se, ujišťujte, že je vše v pořádku. Můžete nechat dceru o samotě. Někdy přítomnost rodiče moc nepomáhá. Dítě je napjaté a neuvolní se, což je k vykonání potřeby třeba. Držím palce, ať to jde
   Vanda S.

 77. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala. Začali jsme před cca 10 dny. Malá měla vždycky z nočníku vítr. Nikdy jsme jí nenutili, ale prostě si na něj nesedne, totéž s redukcí na záchod. Čůrání zadržet umí, počůrá se a při tom hrozně brečí. Když se počůrá, tak jí v klidu vysvětlím, že na nočníček by to bylo lepší, ale nekárám. Čůrá tak jednou za půl hoďky až hoďku a vždy stejný scénář. Řekne kak kak a už čůrá( a přitom brečí). Vyčůrala se na nočník jen jednou, před koupáním(to jsem jí posadila). Jinak pořád na podlahu. Prostě to už pomalu vzdávám. Má plenku jen na spinkání a to jí vždycky vysvětluji. Nikam teď nechodíme a necestujeme, takže klid a čas na to má. Nějak už přestávám věřit, že tahle metoda u nás uspěje. Mám ještě vyčkat nebo dát plenku a zkusit to po nějaké době znovu? Děkuji za radu.

    1. Dobrý den, z toho co píšete, se mi zdá, že čůrá docela často, že svěrač ještě tak vyzrálý není, byť věk by na to už byl. Pokud učurava co pul hodiny, počkala bych ještě. Počkejte tak měsíc až dva a vyzkoušejte znova 🙂 určitě to klapne 🙂 V.

     1. Dobrý den,
      neučůrává. Normálně se vyčůrá. Hodně pije, takže dost čůrá. Není to troška, ale celkem dost. Bohužel u nás tato metoda neuspěla. Od soboty se učíme klasicky a výsledek je tu. Takže jsem už spokojená. Prostě sama na to nepřišla. Teď jsme bez nehody, jen na spinkání má plenku. Škoda jen, že jsem to nejdříve zkoušela takto a raději jsme si neužívali výletů. Ale to je má chyba. I tak děkuji.

 78. Dobrý den, 18m slečna, po více než týdnu jediným úspěchem je, že sem tam se nám to podaří do nočníku vyloženě odchytit (ze začátku se na nočník nevyčůrala, kdyby co bylo…), ale sama si říkat nezačala. Vydržet či odložit, co myslíte?

 79. Krasně napsaný článek. Ten dám přečíst tchýni. Malá ma 7 měsíců a tchyně ji pořád posazuje na nočník, když jsme u ní a nedokáže pochopit, že je ještě opravdu brzo. 🙁 pořád argumentuje, že jeji děti už v 8 měsících chodily na nočník. Hloupost.

 80. Dobrý den před nedávmem jsem psalam,za dceru no vyzkoušeli jsme a po 4dnech jsme bez plinek sama si řekne čurat kakat no prostě super.Děkuji

 81. Dobrý den, super článek. A mám na Vás takový dotaz, mám dcerku, která má něco málo přes 25 měsíců. Nočník byl pro ni téměř do dvou let noční můrou. Tak jsem jej vždy na nějakou dobu schovala a pak zase zkusila ji na něj posadit. Je to cca 14 dní co jej vzala na milost a už si na něj i sedne, vydrží i půl hodiny, když má teda náladu, ale ani se nevyčůrá, ani nic jiného. Posazuje tam i hračky. Když chtěla na velkou a měla plínku, tak si někam zalezla a pak přišla a řekla, že kaká. V neděli jak byla venku a bylo teplo, tak jsme zkusili sundat pleny, počůrala se, začala strašně plakat, tak jsme ji převlíkli a utěšovali a nezlobili se na ni. Nočník má stále na zahradě, aby jej viděla a mohla si na něj sednout. V pondělí se také jednou počůrala, opět jsme převlíkli a odpoledne se jí podařilo vyčůrat do nočníku, ale plakala. Moc jsme ji za to chválili, ale přišlo mi, že je jí to jedno. Jenže pak to do večera držela a už na nočník raději nešla. Včera to během dne zadržovala až mi jí bylo líto a chtěla jsem jí dát plenky, ale vydržela jsem a nepovolila. Dcerka čekala až do večera, až půjde spát a dostane plenu, aby se mohla vyčůrat. Dnes jsem si přečetla Váš článek a zaujalo mne to, rozhodla jsem se setrvat v nedávání jí přes den plenky, ale když vidím, jak se kolikrát kroutí a kříží nohy, tak je mi jí líto. A přitom na nočník jde, během dnešního dopoledne tam byla víc jak pětkrát, řekla, že jde čůrat, ale nic neudělala, zkoušely jsme i redukci na WC a nic. Dokonce jsem zkusila ji i schovat, aby ji nikdo neviděl, taky nic. Ani když jsem seděla u ní, prostě nic. Jakoby se bála vyčůrat nebo i vykakat. Vydrží i 4 hodiny být bez plínky a nevyčůrat se, ale bojím se, aby si nějak zdravotně neublížila, myslím ledviny atd… Dcerka dokonce hned jak ráno vstane, tak se dožaduje kalhotek, ale čůrat do nočníku ne-e. Už nevím, jak ji ještě motivovat, povzbudit, aby se nebála vyčůrat. Přitom je chytrá, vše ostatní zvládá – mluví, jí sama, i se obuje, obleče, jen toto jí prostě nejde. Mám setrvat v nedávání jí plen nebo jí je raději dát. Přijde mi, že plenky jsou pro ni taková jistota, nemusí se hlídat a něco řešit. Prostě čůrá, jak se jí chce, i když dnes je to třetí den bez plen a je taková sebejistější a nemá problém s tím, že by se počůrala do kalhotek nebo na zem. Ale zase raději nejde vůbec a čeká na spinkání a plenu. Děkuji za radu.

 82. Dobrý den paní Schreierová, už 13 dní se snažíme o indiánskou metodu, jsme stále doma a chodíme jen na krátké procházky a jediný úspěch mého syna 2,5 roku je, že se mu podaří jedenkrát za den vyčůrat do nočníku a to ještě jen každý druhý den. Snažím se posazovat, když vidím, že už by se mu chtělo, ale potřebu udělá až o pár minut později rovnou do slipů. Většinou stojí a je z toho sám nešťastný, protože ví kam se to má dělat. Sám si neříká. Máme přesto vydržet, nebo ještě vrátit pleny a zkusit to za měsíc znovu? Děkuji předem za odpověď.

 83. Zdravím, Vandi, tak spíš jen píšu, jak se nám daří, dnes mě ta moje cácorka (18m) zase přesvědčila, že mám ještě vydržet. Už jsem to začala vzdávat – a popravdě, ani dnes moc optimistická nejsem, ale ještě vydržíme. 16 dnů našeho indiánského léta minulo, slečinka stále čůrá a kaká, kde se jí podaří. Čůrá 5-6x denně, pořád se děje i to, že ji dám na nočník nebo „na travičku“, ona se nevyčůrá, a v ten moment, co ji pustím, zamíří někam do koutku a počůrá se. U kakání se naučila říkat „blé“, ale to až když to po ní utírám, jinak když se vykaká, přijde si pro mě a posunky naznačuje, abych šla na místo činu a abych zjistila, co se stalo. Dva dny zpátky, když u nás byla kamarádka s 21m dcerkou a pořád jsme o nočnících a podobných věcech mluvily, tak 2x po sobě, když začala kakat, přiběhla a ukazovala, že kaká a že půjde na nočník, ale tam se to zaseklo a nic. Nakonec to skončilo ve vaně při koupání. A ještě jedna veselá – dostala kalhotky, pokakala se do nich, já to v ten moment odchytila, bobíka jsme omylem vytřepaly do nočníku, na který jsem ji chtěla posadit, tak jsme ho s velkou slávou byly vyprovodit. Malá pak ještě několik minut pořád chodila a ukazovala mi na místo, kde se pokakala a hledala, kde že je ten bobek 😀 😀 A co mě přesvědčilo, že to ještě chvilku zkusíme – dnes prostě jen tak sedla na nočník a vyčůrala se. Poprvé. Tak po takovém úspěchu jí přece nemůžu vrátit plenku, ne? 😀 😀 Od okolí pořád slyším, jak to hrotím, že je ještě maličká a nemá z toho rozum, tak si stojím za tím, že za zkoušku to stejně stojí, ale ve skutečnosti mě ten tlak okolí nutí to vzdát. Jaký z toho máte – po všem, co jsem napsala, dnes pocit Vy? Děkuji, že jste nenechala tuhle diskuzi vyhasnout, moc mi pomáhá, že tady jste 😉

  1. A ještě jeden malý posun – ne vždycky, ale aspoň občas protestuje, že nechce být v počůraném 🙂 Dost dlouho jí to totiž bylo absolutně šumák…

   1. jee, tak to moc gratulujeme!! Netrpělivě jsem nahlížela každý den, přiznávám 🙂 . Situace stále stejná, v hlavince nic nesepnulo. V pátek to budou tři týdny, chystáme se to vzdát.

   2. A abych uplně nekecala, dostali jsme se do stádia, kdy malá volá, ale až po akci. Snažím se vysvětlit, že potřebuju, aby volala předtím, ale jako když luštěninu na stěnu hází…

     1. Vandi, popravdě, už váhám. Potřebovala bych vidět nějaké světlo na konci tunelu. Jak dlouho ještě zkoušet? Pročetla jsem zkušenosti ostatních maminek a když jedna přiznala, že to trvalo celý rok… uff. Sílu lítat za ní s hadrem a dokolečka prát jakž takž mám, ale hádat se pořád s babičkama – kterým pochopitelně vadí, že jim čůrá a kaká po domě, na to sílu ztrácím 🙁 Nikam jinam radši ani nechodíme, a nákupy (které se prostě dělat musí) se rovnají strachu, jestli to tam někde počůrá či pokaká, což je fakt nepříjemné. Dnes jsem jí dala látkovou plenu na nákup, hned jak se počůrala, protestovala, ani pokakání se jí nelíbilo. Když tatínek řekl, že „dáme plenku“, hned se hnala, že jde spinkat, protože si za tu dobu zvykla, že plenka = odchod do hajan. Jsou to prostě hrozně rozporuplné pocity…

     2. Dobrý den, Lucie,
      přiznám se, že pokud je to takový začarovaný kruh a nedaří se, nemohu poradit. Jsou situace, kdy to trvá opravdu déle. Je to spíše u malého procenta dětí. Vy jste právě jedním z nich. Tady nelze aplikovat nějaká rada či postup. Musí to dojít dítěti – musí dozrát. Poradila bych vám nasadit plenu zpátky a opakovat to celé znovu za dva mesíce, kdy se celá situace zapomene a vy se vyklidníte (i okolí). Jenže pokud plenky nechce, tak je to jiná. Evidentně všemu rozumí, jen to neumí vychytat a na to holt musí přijít sama. Co na ní platí jako trest? (každé dítě je jiné, proto vám nemohu radit, aby jste ji třeba něco zakazovala, kárala zvýšeným hlasem, protože např. na mého syna neplatí zvýšená hlas, ale na dceru ano – až skoro pláče) Možná pokud jste doposud jen vysvětlovali by jste mohla vyzkoušet „přitvrdit“. Myslím to ale v tom smyslu, co je pro ni únosný trest, aby jste ji netrápila a nezanechalo to v ní velké trauma. Také může být má rada mimo, protože na některé děti toto prostě neplatí. Střílím od boku, protože každé dítě je individuální a potřebuje individuální postup, pokud se nedaří. Nejlepším expertem na dítě je jeho rodič, který ho zná nejlépe a ví jak reaguje a jak se chová. Já mohu poradit jen ve všeobecných věcech. Rozdíl – Jedna rodina, kde vše trvalo dlouho se rozhodla začít kárat – pomohlo to. Druhá rodina, která zkoušela kárat, se situace zhoršila, protože to chlapečka vystresovalo. Třetí rodina neudělala nic a pokračovala dál a za pár měsíců (tuším že to byly dva) se také zadařilo. Vím že jsem moc neporadila, ale pokuste se v sobě najít klid a nějakou cestu, která by mohla platit. Pěkný den Vanda S.

    1. Tak hlásíme rychle další úspěch, kdyby náhodou byl korunován neúspěchem 😀 Dnes ráno sama od sebe přiběhla za mnou do jiné místnosti, „mami, mami!“ a ukazovala si mezi nožky. Tak jsem ji rychle šupla na nočník a hned se vykakala. Huráá! Malé zablikání na konci tunelu 😉 . Pak dopoledne jsme vybalili čůrací panenku, co jsme si přivezli od babičky z víkendu, a hráli si s ní. Panenka čůrala, chválili jsme ji, malá vynášela a ochotně usedala na svůj (a vlastně i na panenčin 😀 ) nočník. Ale nevyčůrala se. Pozdějc jsem našla loužičku v koupelně, asi při některém vynášení se počůrala. Pak ještě jednou jsem na ní viděla, že se chystá kakat, tak jsem se zeptala a odpověď kladná, tak jsme měli druhý bobek do nočníku. Pak při obědě čůrala ve stoje na židli – „Ani, Ty sas počurala?“ – a na to mi malá ukázala na nočník. Zase velký pokrok mám pocit. No a teď odpoledne jsem jí pustila pohádku a přímo od pohádky se zvedla a šla na nočník a během chvilky se vyčůrala. Strašně moc chci věřit vlastním očím 😀 😀 , a hlavně doufám, že to není zase jen nějaký světlý moment a dál nic. Že na hřišti to asi bude s čůráním špatné ale stejně počítám.
     Během víkendu jsem zkusila dát tu obyčejnou plenu, aby cítila, když se počůrá, zezačátku hodně protestovala, když plenka „namokla“, včera u babičky už jí to ale bylo fuk snad i v kalhotách zase. Celkově mám pocit, že by ji vrácení plen vrátilo o moc zpátky, tak jsem nakonec rozhodla, že to ještě chvíli zkusíme. Popravdě použít u tak malého prcka trest mě ještě nenapadlo, ani u jiných záležitostí, celkově si nejsem jistá, jestli by to vůbec pořádně chápala. Sama na sobě jsem si ještě v dospělém věku ověřila, že pozitivní motivace funguje o tisíc procent líp. Ale možná na tom něco bude, protože včera u babičky náš moudrý děda neustále dudlal, jaká je ostuda, že čůrá do gatí, jak už je velká holka a takové ty klasické řeči, které doma nepoužívám, a dnes tohle, no. Tak nevím, čím to, ale hlavně že se něco zase posunulo, a držte pěsti, ať to není jen krátkodobá záležitost, než ji omrzí čůrající panenka… 😉 Díky!!

     1. Dobrý den,
      kladná motivace je samozřejmě nejdůležitější. Také klid a vyrovnanost rodičů. Nicméně z praxe vím, že mírně pokárnání kolikrát zmůže hodně, když už člověk neví kudy kam. Ono s chválením se to také nemůže přehánět, poté mohou ztrácet motivaci. Nejlepší je takový zlatý střed a někdy upustit páru 🙂 Moc vám fajndím a držím palečky. Je to velký pokrok! 🙂 Přeji pěkný den V.

     2. Hezký den, Vandi, ač jsem tomu už ani nevěřila, panenka vážně zafungovala. Nechci to zakřiknout, ale už několik dnů fungujeme v módu „budeš čůrat?“ „Ano-ne“ a když ano, tak opravdu čůrá, když ne, tak ne. A bez nehod. Dokonce i návštěvy, teď o víkendu pivní slavnosti – bez nehody. Najednou čůrá kdekoli se jí řekne. Nechápu :)). Když se zapomeneme zeptat, připomene se sama, jenže křičí „mamiii“, což v návalu tisíců každodenních „mamiii“ úplně zapadne. Musíme zapracovat na tom, že má hlásit „bleee“ a nejen „mamiii“ 🙂 . Z nezávazného „zkusíme to“ jsme to dopracovali takhle daleko. Takže jsem pyšná na to svoje robě, ale také na sebe, že jsem to nevzdala. Těsně před tím, než se to zlomilo, mě opravdu držely i vaše rady, povzbudily. Děkujeme za ně!! Jak veliký smysl může mít jeden jediný článek…. DÍKY :)))

 84. Dobry den Vando, s velkym nadsenim ctu Vas clanek. Premyslim, kdy zacit. Synovi je 22m, pozna, ze cura – i to rika, oznami, kdy je „kake“ v pline. Rano nekdy bojkotuje nocnik, ale parkrat jsem si vsimla, ze vydrzi i 2 hodiny. Chtela bych zacit co nejdrive, ale chodim do prace. Na dovolenou to nyni nevypada. Jsem schopna dat nyni dohromady 4 dny.. Co myslite, zkusit? Bezkusit? Nerada bych ho matla :-)). Timik urcite chape, o co jde :-))). Mam to risknout?

  1. Dobrý den, já bych do toho šla a uvidíte. Když se nepodaří, tak vrátíte plenu a pak si vezmete třeba větší volno, nebo to půjde rychleji. Za zkoušku nic nedáte. Držím palce Vanda S.

 85. Naše na to prostě sama nepřišla. Tři týdny jen čůrala na zem a nebo do kalhot. Nevadilo jí, že byla mokrá….prostě pohodička. Takže jsem nevydržela a prostě jí začala posazovat každou hodinu až hodinu a půl. No a jsme bez nehod. Třetí den jsem jí už nemusela posazovat, jen jsem se zeptala. No a ona šla na nočník. Takže super. Označení „klasicky“ jsem myslela, že prostě jsem musela vše řídit já. Teď si chodí na nočník sama a už jí ani nemusím říkat. Prostě asi na každého funguje něco jiného.

 86. Dobry den
  Dneska prvni a celi den bez plinek… Dceri bylo ted 20 mesicu….. Staly se ji parkrat nehody , ze bylo nacurano vsude….. Ale dvakrat se jen vycurala do zachodu myslim jsi spis to bere jako legraci…… Ptam se ji pomalu porad jestli nechce lulu… nekdy mi kyvne ale neudela presto nic. a nebo rekne sama lulu. ale kdyz ji posadim na zachod tak tam sedi jenom chvili. Nocnik nechce vubec to sputi hrozny rev.
  a kdyz udela presto potrebu do zachodu tak ji pochvalim za tleskam ona tleska pak i sama a dostane i pusinku.
  ale urcite je presto neco spatne jsi myslim
  a ja nevim jestli mam jeste pockat?

  1. Dobrý den,

   nic špatně není a nemůžete soudit z jednoho dne. Závěry můžete udělat po týdnu. Kdyby nebyl ani jeden malý pokrok, což už ale teď máte, tak bych uvažovala nad vráccením pleny. Ale zatím jste opravdu uplně na začátku.
   S pozdrave
   Vanda S.

   1. Moc vam dekuji, ale dneska jsme byly dokonce i venku bez pleny.. ptala jsem se ji jestli potrebuje kyvla ze ano… potrbu vykonala… a kdyz jsmy se vratily domu tak byla porad sucha. ale pak jsem ji nachvili stratila s oci a udelala bobek
    do kalhot a strasne plakala. kdyz se ji ptam tak dela ze nerauguje na otazku.
    nevim co stim. kdyz ji posadim tak chce hned dolu ale dokonce dneska udelala i bobek do zachodu.
    vcera se ji na tom zachodu libilo a dneska vubec. a ja nevim proc.

    1. Dobrý den, dětem do hlavičky nikdo nevidí a jednou se jim něco líbí a za 5 minut ne. Nepřijdete na to proč. S tím si hlavu nelamte 🙂 Jde vám to jinak skvěle, takže držím palce dál 🙂 V.

     1. Dobry den
      chtela jsem vam strasne moc podekovat… Vas clanek a vase odpovedi nam strasne pomohli. Mala uz je tyden bez plen. Bud to jde sama a nebo jsi rekne.
      Na odpoledni spanek plenu taky uz nedostava.
      Ale chtela jsem se vas zeptat.
      Kdyz mala uz pres noc byla sucha akdyz se zbui tak jde rovnou na nocnik. a moje otazka zni.
      Muze uz i pres noc bez plen byt?
      Nebo jeste vyckat? Moc dekuji
      krasny zbytek dne 🙂

     2. Dobrý den, děkuji za pozitivní reakci, jsem moc ráda 🙂
      Musím říct, že je vaše malá velmi šikovná, pokud se sama vzbudí a chce na nočník. V tomto případě, pokud se tedy budí, plenu asi můžete sundat. Obvykle radím počkat měsíc až dva bez nehody a poté sundat. Pokud si troufáte už teď, můžete vyzkoušet. 🙂
      Zdravím a držím palce.
      Vanda S.

     3. Dobry den
      Vy nemate vubec zac 🙂
      My dekujeme strasne vam. 🙂
      Vcera jsem zkusila dceri plinku nedat na noc a musim rict je to opravdu sikulka.
      V noci se zbudila a sla na nocnik a pak to vydrzela az do dnesniho rana. Vstala v sest a rekla jsi ze musi jit na nocnik.
      takze se probudila uplne sucha.
      dekuji moc diky vam nema ma Dcera uz zadne pleky. 🙂

     4. Dobry den
      Chtela bych se zeptat jak to ze dcera ma problem venku vykonot potrebu?
      Ona to drzi tu celou dobu dokavat ji nedam na nocnik ci na zachod. Jinak byly jsme i na velkym vylete takze jsem ji dala plenku do auta a ona stejne brecela ze chce na zachod. Do pleny nic neudelala a kdyz jsme zastavily a ze ji dam na travicku vycurat tak to proste drzela. tak jsem rekla zkusime zaject na bynzinu na zachod a tam se vycurala bez problemu.
      jinak je to moc sikovna holka chodi prez den sama nanocnik a vnoci se budi taky. akorat problem venku mame.dekuji a preju krasny zbytek dne

     5. Dobrý den, problém vykonat potřebu venku je poměrně běžný. Je tam více podnětů, dítě se nesoustředí, prostředí je jiné, než na co je dítě doposud zvyklé. Zatím bych asi vozila nočník sebou, ale věřte, že se to časem naučí i na travičku. 🙂 Jinak je tedy opravdu moc šikovná. S pozdravem Vanda S.

    2. Dobry den
     ja jsem vam jen strasne moc chtela po dekovat. Moje mala od leta nepotrebuje zadne plenky. Ani na noc a ani kdyz nekam jdeme a za to dekujeme vam . Jste opravddu moc zlata moje mala ma cervich 25 mesicu a uz je to velka holcicka bez plenek.

 87. Dobrý den,

  přečetla jsem si Váš článek a moc mě zaujal. Dnes jsme začaly s dcerou trénovat, bylo jí teď 20 měsíců. Na nočník jsem jí posazovala už před rokem, ale jen ráno po probuzení. Moc nemluví, takže si neumí říct. Ale zatím to máme půl na půl, úspěchy a neúspěchy. Signály pozoruji, ale jde mi o to, že čůrá hodně často. Do pleny to nedělala, vydržela třeba dvě hodiny suchá a pak byla plena hodně nasáklá. Teď čůrá třeba 3x do hodiny. Nečetla jsem všechny komentáře, tak nevím, jestli už se někdo ptal. Má cenu zkoušet dál, je už na to připravená? Děkuji, Jana F.

 88. Dobrý den,

  trénujeme dál, a dnes už jsme zatím úplně bez nehod. Pokaždé, když posadím na nočník se vyčůrá a když potřebovala kakat, tak si sedla sama. Mám velikou radost. Akorát venku nechce, když je teplo a je bez pleny, tak je to v pořádku, ale když je chladněji, dávám jí do kalhot látkovou plenu, ale včera vydržela suchá celou dobu, co jsme byli venku. Díky moc, Jana F.

  1. Dobrý den, to moc ráda slyším. Venku to trvá trošku déle. Je to jiná situace, jiné podněty a dítko se musí naučit vykonat potřebu i v rušné chvíli. Přijde to, nebojte 🙂 Jen tak dál a držím palce. Vanda S.

 89. Dobrý den, Vando. Nejřív Vám chci gratulovat k miminku a Hynečkovi popřát hlavně zdraví a pohodu!
  Metoda funguje, díky, díky, díky! Synovi je 21 měsíc, zkoušeli jsme už před 2 měsíci, a to jsem to po 7 dnech vzdala, nebyl vidět žádný pokrok. Teď jsme začali 2. 8. a od 7. 8. jde 100% do nočníku. Plenky má jen na spaní. Dnes byla sice jedna nehoda, ale to se vrátil nabitý dojmy z bazénu a asi se zapomněl. Jinak si říká i venku. Věřím tomu, že je důležité „vychytat“ správný čas a v těch 20 – 24 měsících se mi to zdá fakt nejvhodnější. Měli jsme krizi, jeden den to měl „na háku“ a čůral, kde ho napadlo, přičemž bylo zřejmé, že ví, že by měl do nočníku. Začala jsem být přísnější, nemohl na gauč, nemohl vyndávat věci ze skříněk (hrnce, zavařeniny a vše, s čím si v kuchyni hraje) na zem, protože na ni čůrá. Myslím, že toto také hodně pomohlo. Takže ještě jednou moc děkuji, metoda je skvělá a budu šíři dále!

  1. Dobrý den, Jano,
   děkuji moc a Hyneček také 🙂
   Moc ráda slyším další kladné ohlasy a nezbývá než pogratulovat, že jste bez 🙂 Super úspěch! Je fajn, že syn pochopil zákazy a spojil si to. Některé děti toto ještě neumí pochopit, nebo je jim to jedno. Takže super, že vám to takhle fungovalo.
   Pěkný den
   V.

 90. Dobrý den, synovi je 28 měsíců. Indiánskou metodu zkoušíme 14 dní. Asi po 5 dnech začal sám chodit na nočník a byl 2 dny bez nehody. Potom přestal, ale když jsem připomínala, tak se vyčůral a byl téméř bez nehod. Včera již přestával chodit a měl nehody a dnes se již 4x počůral a nepomáhá ani nabízení a připomínání. Hodně mluví, takže vždycky oznámí, že čůrá, dívá se jak to teče, pak řekne, že se čůrá a kaká pouze do nočníku a že už si to bude hlídat a pak se znovu počůrá. Je mi divné, že už se sám posazoval a teď mi přijde, že vůbec nepozná ten moment před a počůrá se. Lze to zapomenout? Jinak na odpolední spaní plenu nemá a nečůrá. V noci má, ale celých 14 dní vždy ráno úplně suchá. Kakání je horší. To čeká, až když už to nejde vydržet a pokaká se. Dříve kakal 3x za den. Teď těch 14 dní jednou za dva dny. Už moc nevím jak dále pokračovat…..Díkyt

  1. Dobrý den, jde o bojkot, který by se dříve či později objevil. Dítě najednou zapomene a opět vykoná potřebu mimo nočník. Je to naprosto v pořádku a opět se to upraví. Někdy to trvá jen den, někdy více. Nicméně je to opravdu běžné. Vytrvejte 🙂 Kakání trvá déle. Musí na to přijít, odhodit stud a jít. 🙂 Věřte synovi i sobě a pokračujte dále. Zachovejte klidnou hlavu, všichni se to naučí 🙂 S pozdravem Vanda S.

   1. Dobrý den, hlásím úspěch. Vydrželi jsme a téměř po měsíci syn sám čůrá a kaká. Maximálně malá nehoda, když je do nečeho zabraný, ale to opravdu naprosto minimálně. Zvládá i venek a jiné prostředí. Mám velikou radost a děkuji za podporu.

 91. Dobrý den.Zkoušíme Vaší metodu se synem od jeho 28 měsíců,minulý pátek to byly již 3 týdny od začátku.Nejdříve jsem byla dost nadšená,protože čůrání nám během pár dní šlo dost dobře,malý si vyloženě neříkal,ale po vybídnutí na nočníček šel,občas si došel i sám,když neměl kalhoty a vyčůral se.Vždy následovala veliká pochvala od všech i s odměnou ve formě lentilky.Kakání jsme neřešili,to šlo do kalhot nebo na zem,počítali jsme s tím,že to bude na delší dobu.Asi po těch 3 týdnech ale došlo k rapidnímu zhoršení,dá se říci snad ze dne na den,syn na nočník nechce vůbec,jakoby se snažil vše zadržovat a to i kakání,chodí tak 1x za 3dny,začne poskakovat,běhat po bytě-to už víme,že se mu chce hodně,ale na nočník ho nedostaneme,je až hysterický.S čůráním je to tak,že je mu úplně jedno,kde to udělá,gauč už je na odpis,někdy se u toho i směje,nelze předpokládat,kdy začne-prostě žádný signál a „jede“.O množství prádla nemluvím,to vypere pračka,ale je to dost psychicky náročné,už nevíme,jak pokračovat,ze začátku se nám zdálo a vypadalo to,že vše chápe,ale poslední dny je to katastrofa a nevím,jak dál.Máme pokračovat nebo se vrátit k plenkám a zkusit za delší dobu?Předem díky za odpověď a přeji hezký den.Marta

  1. Jen poopravím,psala jsem dost ve spěchu,že od začátku metody je to přes 3 týdny a bojkot trvá přes týden,možná 10 dní.

  2. Dobrý den, pravděpodobně ví co dělá a tře se vám s odnaučováním plenky i období vzdoru. Vytrvejte. Budte silná, plenu nevracejte. Během pár dní by to mělo být dobré. Věk na to už má, chápe to, jen s vámi „bojuje“.

 92. Dobrý den naší malé jsou 2 roky a vyzkoušeli jsme tuto metodu a po 8dnech uz si sama říká a zvládá vše v pořádku. Je to naše sikula ☺

 93. Dobrý den, zkoušela jsem tuto metodu u obou dětí. Mladšímu je 25 měsíců, na nočník ani záchod se posadit nenechá, chytá hysterické záchvaty. Staršímu bude 5 a na záchod si dojde,jen když je nahatý. Jak se oblékne, tak se počůrá, můžu ho posílat jak chci, vždy řekne, že nejde, nebo že se mu nechce, a pak už je to v trenkách. Na noc mají plenu oba. Nemáte nějakou radu, kterou bych ještě neslyšela?

 94. Dobrý den, funguje to :-). Malého jsem stále zkoušela dávat na nočník a nic,vztekal se nebo jen seděl. Bylo mu už 22. měsíců.Tak jsem 1.8. začala s Vaší metodou a dneska jsme bez plinek a malý si mě vodí rovnou na záchod :-). První týden byl teda jen o praní a vytirani. A s kakanim čekal na vecer do plinky. Pak jsme jeli na tyden za bratrankem a chtela jsem zase nasadit plinku. Ale podle Vaší rady,už se k nim nevracet jsem poslechla a vyplatilo se. Malý mě hned druhý den začal vodit na zachod na kakani a pak i na čurani. I v cizim prostředí to fungovalo :-). Po navratu jsme vychytali i čurani na kytičky a máme splněno. Moc moc děkujeme. Jana

 95. Dobrý den. Prosím o radu. Synovi(včera 20 měsíců) jsem před 14 dny vzala pleny na den. První týden teda katastrofa😀. Po týdnu si začal říkat na kakání,ale na čůrání ne. Dodnes to máme tak,že ho musím pořád hlídat a pozorovat. Pokud jsem s nim v jedné místnosti,neni to problém. Ale pokud není na dohled,vždy se počůrá a přijde to hrdě oznámí. Ještě pořád si neumí říct,že chce na nočník. Venku není takový problém,čůrá na povel. Ale doma to moc nefunguje. Dneska začal dělat to,že i přesto,že se mu chce čůrat,do nočníku nic neudělá,dojde vedle do místnosti a tam to s radostí provede. Zatím nekárám,snažím se mu to pořád vysvětlovat. Nevím,jak na něj. Všeobecně od malinka je to vzdorovité a vztekající se dítě. Mam obavy,že jakmile mu za to vynadám,zasekne se a najust nebude chtít ani na nočník ani na záchod. Mohla byste poradit? K plenám se mi moc vracet nechce… Děkuji Hanka

  1. Dobrý den,
   a co jít společně koupit nový nočník. Evidentně vše chápe 🙂 Nebo chodit na velký záchod – jako táta 🙂 Snažit se takové dítko navnadit, že je už veliké, hodně chválit. Také mám doma tvrdohlavce a funguje jedině chvála a jakoby to, že si na věc přišel sám (takže šikovně podstrčené řešení o kterém si myslí, že vymyslel sám…) 😀
   S pozdravem
   Vanda S.

 96. Dobrý den Vando, začala jsem praktikovat indiánskou metodu, ale nejsem si jistá, zda správně. Syna jsem nechávala přes léto doma jen tak a kolikrát si zašel sám na nočník se vyčůrat či vykakat, ale ven jsem plenku dávala, což samozřejmě nikam nevedlo, takže jsem před 4 dny sebrala plenku i navenek a syna nechávám doma ve slipečkách, aby si zvykal, že nebude chodit pořád nahatý. Ale teď ten problém, hlídám defacto čůrání za syna. Ptám se ho co půl hodiny, jestli nepotřebuje čůrat, ale na to mi nereaguje, takže ho odvedu cca 1x za hodinu na záchod či venku ke stromečku, aby se vyčůral, což se zadaří, učím ho čůrat ve stoje ze židličky, ale na nástavci či nočníku se také vyčůrá, ale nevím, zda nemám čekat až si řekne sám na čůrání i za cenu nehod, aby si nemyslel, že to za něho budeme hlídat. Jinak na kakání si řekne i se slipečkama.

  1. Dobrý den, nehlídejte jej. Nechte to na něj i za cenu nehod. Musí se to naučit sám. Takto to hlídáte vy za něj a on ani nemá možnost vysledovat sám kdy se mu chce a kdy ne. Tedy ani nemůže trénovat vědomé zadržení. MOzek vyšle signál – chce se mi čůrat. Zpracuje ho a zatáhne svěrače, aby se nestala nehoda a drží až na místo určené. To on vlastně netrénuje, protože vy to hlídáte za něj. Vanda

 97. Dobrý večer,
  ráda bych se zeptala…doporučujete plenku (kromě spánku) už nikdy nevracet. Myslíte, že je velký hřích dát na nějakou výjimečnou událost (např. několikahodinová cesta autem po dálnici, kde nejde ihned zastavit) látkovou plínu. Mám pocit, že ten výchovný moment – jsem v mokru, tam stále je, ale nehrozí velké znečištění všeho kolem?

  Děkuji za odpověď

  Kamila

 98. Dobrý den, syna posazuji na nočník od zhruba patnácti měsíců, naučil se velmi rychle vyčůrat a několikrát i vykakat, brala jsem to jako podmíněný reflex podobně jako třeba u psů – nočník rovná se potřeba. Teď je mu 18 měsíců a před třemi dny jsem začala s indiánskou metodou. Vypadá to, že se nám daří docela dobře, první den čůral všude, ale vždy se i podíval, včera už mi i naznačoval a dnes si dokonce sám došel sednout na nočník. Hovínko tedy spadlo jinam… Mám dva dotazy: 1) Jak moc rozlišovat čůrání a kakání – pročítala jsem část dotazů a vlastně se zmiňují jen o čůrání, ale jak řešit hovínka? Je v tom nějaký velký rozdíl? 2) Mám cca dva až tři týdny do termínu druhého porodu. Říkám si, jestli jsem to nenačasovala špatně, ale chtěla jsem, aby byl pokud možno odplenkovaný, než se narodí druhé miminko. Ale teď nevím, pokud to do té doby nestihneme – co dál? Až budu v porodnici, bude malého hlídat manžel nebo tchýně a ti žádnou indiánskou metodu aplikovat nebudou. Nebylo by lepší to stopnout hned, než jsme se pořádně rozjeli, nebo případně potom, až mu dají plenku oni? A může úspěchy nějak ovlivnit příchod nového člena rodiny? Děkuji moc za opověď

  1. Dobrý den, 1) nerozlišovat, vše je stejné. 2) načasování je špatné, protože na to musíte mít klid a čas – ted už moc klidu a času není. Navíc narození nového člena je vždy pro mladší dítě novou zkouškou, často se pak stává, že zapomíná nově naučené věci, nebo chce být jako miminko – dudlík, plena apod. Např. my máme doma 2 měsíčního kojence a dcera 3 roky – tzn. rok bez plen se mi v noci začala počurávat. Prostě jen tak. Po měsíci to přešlo. Přisuzuji to změnám, které nastaly. Asi bych teď vytrvala a třeba to klapne. POkud ne, ať dá rodina, která bude hlídat plenu a bude pro všechny klid. A vy pak opět rozjedete indiána až budete s miminkem doma zajetí. Např. za dva měsíce. 🙂 S pozdravem Vanda S.

 99. Dobrý den, praktikujeme metodu sice teprve třetí den, ale ráda bych se Vás zeptala, jestli postupuji správně. Dcera 25m 1. den si říkala i sama před čuráním a po vyčurání do nočníku dostala malý bombon, nehodu měla jen jednu do kočárku, protože nechápe jak čurat na travičku venku. Druhý den bylo nehod více a celkově negativně reagovala na dotazy, jestli se jí nechce čurat, takže se ptám méně často. Dnes třetí den je to ještě o fous horší, tvrdí do poslední chvíle, že se jí čurat nechce a pak se naráz počurá. Vyčurala se zatím jen jednou a to jsem jí musela ukázat bombon a slíbit, že ho dám až po vyčurání. Ale také to nefunguje vždy. čekala jsem, že první den bude nejhorší a pak se to bude zlepšovat, u nás to šlo spíš naopak. Je to v pořádku?Dělám dobře když dávám sladké odměny? Nebo jsem si to zavařila 🙂 Také nevím, jak se jí mám ptát na potřebu, když reaguje skoro křikem: ne nechci nejde. Děkuji Vám za odpověď

  1. Dobrý den, dcera si vše evidentně uvědomuje a je zralá. To, že se pak tolika nedařilo je dle mého lehký bojkot. Trocha soupeření s vámi – v tomto věkovém období je to zcela normální, tzv. vzdor. Odměny bych zrušila a tolik bych se neptala. Připravte se na pár dní mokra a pak to bude dobré. Pochopí, že to není o soupeření a výhře či prohře, nebo odměně, ale o tom, že je sama od sebe šikovná a čistotná. 🙂 S pozdravem Vanda S.

   1. Dobrý den Vando, chtěla bych Vám poděkovat za článek a cenné rady. Nyní 16. den po zahájení indiánské metody a malá si pěkně říká i na kakání i na čurání. Dva dny máme třeba úplně bez nehod a pak jedna dvě nehody, nebo si řekne až po ucvrknutí. Ale to považuji ješte za normální. Přeci dva roky čůrala do plenky, tak nemůžu chtít po dvou týdnech 100% výkon. Jenom cestovat metrem a dlouhé trasy autem jsme si ještě netroufly 🙂 Ale věřím, že teď už to prostě nějak půjde.

 100. Dobrý den Vando, Váš článek a metoda mě velmi zaujala a chytila jsem se jí jak tonoucí stébla. Dceři je 27 měsíců, je velmi šikovná, mluví jak 3 leté dítě, ale nočník ji nechává naprosto chladnou. A taky je dost paličatá 🙂 Od narození jí navíc vůbec nevadí plná plena. Kadění na ní člověk vůbec nepozná, ani nemá snahu se někam schovávat nebo se nějak soustředit. Je to již dva dny co jsem jí sebrala plenu a nechala jen na polední spaní a na noc. Zatím je to všude, ale říkám si, že je to druhý den, takže ok. Můj dotaz je, zda se mám snažit ji posazovat na nočník, resp. ji nutit. Všimla jsem si, že se počůrá zhruba každou hodinu, takže se ji snažím vždy přimět ať se vyčůrá do nočníku, případně do záchodu, ale dost vzdoruje. Nechce sedět anebo si nakonec sedne a pak když to k ničemu nevede se za chvíli vyčůrá jinde. Myslíte, že to mám nechat být a jen jí to vždy připomenout? Nebo ani to ne? Je to mé první dítě a nemám s tím mnoho zkušeností, tak si vlastně ani vůbec neumím představit, jak to vypadá, když přijde ten zlom. Moc děkuji za radu!

  1. Dobrý den, Jano, co jsem vypozorovala z toho co píšete, tak by bylo asi nejlepší, aby jste se dcery pouze ptala. Nenutila bych ji vysedávat. Jen bych se zeptala, popřípadě po nehodě ukázala, kam to mělo být. Popřípadě dávat na nočník sedat plyšáčka, jako že jde na záchod apod. Ať není dotčená, že ji do něčeho tlačíte 😀 Jinak jedete teprve druhý – třetí den, tak jsou nehody naprosto na místě. Jinak synovi také nevadilo, že chodil půl den v mokré pleně a byl za týden bez nich 🙂 To nic neznamená. Sledujte teď malé pokroky. Např. začne čůrat, zastaví to a bude se koukat co se jí to stalo. Už je to, že moč dokáže zastavit a zadržet, aby zjistila co se děje znamená, že je svěrač zralý a teď už si jen potřebuje natrénovat mozek a svěrač, aby spolu komunikovaly. 🙂 Takže poté budete seledovat, že se daří zadržet po „ucvrnknutí“ apod. V té chvíli buďte rychlá a přistrčte nočník či ji vybídněte, že na něj spolu dojdete. A první výhra do nočníku – zn. nějakou odměnu. Velká pochvala, privilegium a pod. Nedoporučuji sladkosti apod. Aby si dítě nespojilo výkon za odměnu. Opravdu jen vyjádřete, jak moc pro vás znamená, že je šikovná a že se jí to podařilo. Za nezdary nekárejte, jen si o tom povídejte, že příště se to povede, co jste mohli udělat lépe apod. 🙂 Držím vám palce a přeji pěkný den V.

   1. Dobrý den Vando, moc děkuji za Vaši odpověď a předem se omlouvám, že opět otravuji, ale měla bych ještě dotaz. Máme za sebou 4. den s tím, že se v zásadě nic neděje. Všude se píše o nehodách, nicméně u nás o nehodě nemůže být řeč, protože malá nejeví ani snahu o to to stihnout. Prostě začne čůrat a oznámí mi „čůrám“ a to klidně na gauči, na podlaze, kdekoliv. Když to s ní probírám a ptám se jí kam to patří, tak mi zopakuje, že do nočníku, ale tím to končí. Je možné, že by na to nebyla ještě připravená? Nebo myslíte, že že mám pokračovat? Jde mi o to, abych nás zbytečně netrápila obě. Všude čtu, že se to někomu povedlo za týden, za 14 dní atd., takže předpokládám, že se to každý den zlepšovalo až to prostě za nějakou dobu bylo vyřešené i když s pár nehodami. No a u nás je každý den stejný 🙁 Moc děkuji!

 101. Ráda bych napsala naší zkušennost, protože jsem extrémě nadšená. (a tímto děkuji za inspirující článek i diskuzi)

  Syn 20m. S posazováním na nočník jsme začali ve věku 14ti měsíců, ale nijak dramaticky. Po chvíli se naučil, že po probuzení ho posadíme a většinou se tam opravdu vyčůral i vykakal. No, ale tím jeho zájem o nočník končil. V září ve věku 20m jsem si řekla, že je prostě čas to zkusit – všechny dovolené a návštěvy za námi a počasí ještě velmi slibné. Vzhledem k tomu, že jsem se pořát nemohla rozhoupat a hlavně jsem pochybovala o jeho zralosti, tak jsem po roce vytáhla látkovky a 5dní jsem mu místo jednorázovek dávala látku. A jaké bylo překvapení, když mu to najednou začalo vadit. Po 5dnech jsem si řekla, že to ale dál nikam nevede a prostě musím rozjet indiána naplno. Manžel odjel na týden na služebku, prostě ideální. (ano, jak jinak…sice jeho maminka ho neustále prudila s tím, že jak to, že náš syn stále ještě není bez plín…že on byl čistý už v roce a hned bez nehod 😛 a podobné lahůdky…ale když slyšel o technice, tak nebyl moc nadšený, že bude všude načůráno. K tomu je šílený pedant na čistotu, takže prostě rušivý element.).
  I začali jsme a ja fascinovaná, první den a syn občas i zahlásil. HURÁÁÁ. Jenže po začátečním štěstí přišel úpadek a zrovna na víkend, kdy se muž vrátil padlo jen za dopoledne devatero slipů. Muž cholerický jako blázen a že je to jasný (apoň četl teorii z článku), že není ještě připravený. Já jsem ale trvala na svém, že je ještě brzo to vzdát a že zkusím ještě chvíli vydržet. Do toho všeho vyřizování na úřadech – ty jsem zatím řešila tou látkovkou. Po víkendu přišel zvrat (cca 8.den)…když jsem byla jako ostříž a včas ho posazovala, nebo před prochazkou motivovala, že pujdem čůrat spolu…tak se fakt podařilo a on zůstal celý den bez nehody… no jo, ale to nemůžu ani vařit, prostě nic…jen hlídat a včas posadit. Takhle to bylo 2 dny a po nich si začal sám říkat. Dokonce se mi v noci probudil, já ho začala uspávat a on že ne, že chce „bobo“. No, sice jsem si myslela, že jen zdržuje, ale bereme to přece vážně, ne? I posadím ho a on se opravdu vyčůral!!!
  Po 2tt se výrazně ochladilo, musela jsem mu už dát tepláčky, ale už se nebojím…začal si opravdu říkat a dokáže i chviličku počkat.
  Jsem neskutečně hrdá, že jsme to zvládli. Vím, že budou ještě sem tam nehody, ale rozhodně nebudu muset přepírat 9 slipů za dopoledne.

 102. Dobrý den. Synovi je 28 měsíců. Již od 24. měsíce je bez plen. Od 25. měsíce nemá plenu ani na spinkání a vydrží celou noc bez problému. Včem ale máme problém, že si sám neřekne ani na čůrání natož na kakání. Když mu řeknu jdi se vyčůrat, tak jde, stáhne tepláky a vyčůrá se, ale kadí zásadně do kalhot. Na otázku „nechceš kakat? nebo pojď půjdeme na záchod“ – odpovídá NECHCI a vzpouzí se. Je to pořád dokola, nevím jak jinak mu to mám vysvětlit. Už jsem zoufalá. Je strašně šikovnej a chápavej, proto mě zaráží, že tohle prostě zatím nebyl schopen pochopit, nebo to prostě nechce chápat. Předem moc děkuji za odpověď. T.

  1. Dobrý den, myslím si, že je to klasický případ, který popsal Freud. „Hovínko“ je moje, já jen nedám, budu si ho držet, jako poklad. Dětem to tvoří potěšení a prvotní rozkoš. Je to v pořádku a normální. Nebojte, časem se naučí se s pokladem rozloučit a zamávat mu, tam kam se má. Vydržte 🙂 S pozdravem Vanda S.

 103. Dobrý den, Vando. Nejprve bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaše stránky a za tento úžasný článek. Díky němu se nám podařilo krásně zbavit plenek a syn byl od července bez plenky, po 14 dnech od zavedení metody si začal i sám hlásit a byl moc šikovný. Občas se ještě stala nehoda, ale jinak si krásně říkal na čůrání i kakání a byl schopný potřebu vykonat všude (na nočník, do záchodu i venku na travičku). Momentálně ale opět bojujeme, syn (nyní 22 měsíců) zničehonic úplně přestal hlásit, kakání ještě tak nějak vychytáme, ale čůrání končí všude možně. Vždy se zastaví, kouká dolů a čůrá, očividně ví, co se děje a uvědomuje si to. Když se ho ptám, kam se čůrá, ukáže na nočník a říká „tsss“, takže ví, co po něm chci a co by měl udělat, ale pak se situace stejně opakuje znovu. Někdy mám pocit, že mi to dělá schválně, když se ho zeptám, jestli půjdeme čůrat, řekne ne a od nočníku utíká a za minutu čůrá pod sebe. Napadlo mě, jestli nemůže být něčím rozhozený, momentálně mu rostou dvě stoličky najednou, má rýmu a je protivnější a vzteklejší než dřív. Může to souviset? Může být příčina v tom, že není ve své kůži a tím úplně zapomněl, co se předtím naučil? Přemýšlím, jak bych měla v takovém případě postupovat, zda to zkusit vydržet, prát, vytírat a čekat, nebo na nějaký čas opět vrátit plenu, dokud nebude malému lépe a pak to zkusit znovu? Předem moc děkuji za odpověď a moc Vás zdravím!

  1. Dobrý den, určitě to může souviset. Zapomínání může být právě spojené s nemocí, očkováním, novým prostředím, novou situací, hřištěm, velkým počtem lidí, růstem zoubků nebo naučením se nečeho nového. Nebojte se, jakmile se uzdraví či si vše v hlavičce srovná, tak to bude zase dobré. Plenu nevracejte. Vydržte, nekárejte, jen připomínejte. Hlavně aby s vámi nezačal soupeřit. (Některé děti, když vidí, že to rodiče rozčiluje, tak to dělají naschvál).

 104. Dobry den, moc dekuji za clanek. Je rozhodne inspirativni. Synovi je 19 mesicu. Je velmi komunikativni a sikovny. Zacali jsme zkouset indianskou metodu, ale po sesti dnech se nekona vubec zadny posun. Kdyz se vycura do kalhot a ja se ho zeptam, co dela, tak mi odpovi, ze cura, kdyz se ho zeptam, kam se cura, odpovi, ze na nocnik. Jakoby to teoreticky vsechno chapal, ale neni schopny to praktikovat. Na nocniku sedi, ale vycura se jen po odpolednim spani. Jinak sedi, ale cura az po odchodu z nocniku do kalhot. Ma to cenu? Mam vydrzet nebo pockat a zkusit pozdeji?

   1. Dobrý den, také se omlouvám ze zpožděnou reakci. Nakonec jsme plenku vrátili, zjistila jsem, ze místo toho, abych si užívala pohodové dny se synem, jsme všichni tři (já, Honzík i manžel) totálně vystresovani a neřešíme uz nic jiného než nočník. Nyni po měsíci, kdy jsme nočník opravdu neřešili, se do toho toho pouštíme znovu a uvidíme, jestli došlo k nějakému posunu 🙂 jen bych se chtěla ještě zeptat, mam syna vysazovat a nebo se ho ptát? Nebo to proste nechat jen na něm? Děkuji, hezky den, T.

 105. Dobrý den Vando 🙂 narazila jsem na vaši diskuzi velmi mne zaujala jsem neštastná…náš malej od1r-1.5 roku krásně chdil na nočníček co 2h chválili jsme ho a od 1.5-2 let ho musím odchytávat já sám si nedojde neřekne a to byl tak šikovný měl plínku jen na spaní i ted má jen na spaní přes léto šikulka do travičky či jsem ho odchytla na nočník a ted se ochladilo má jen tepláčky a 3 dny je bez nehod a 3 dny s nehodama …jsem smutná…vydrží i 4h …ale pak jako když čeká že mu dám plínku na spaní a po spinkání šup se vyčurká do plínky či vykaká…a to samé dudlík byl bez a ted zas ho vyžaduje rostou mu 4 stoličky najednou …je mu 25 měs ..až vstane hned ho dám na nočník a sedí a nic…a vydrží zase 4 hod…jakoby čekal až mu navlíknu plínku…:-( moc děkuju za radu

  1. Dobrý den, omlouvám se za opožděnou reakci, měla jsem velmi nabitý program. Já bych sebrala a již nikdy nedala. 🙂 Musí to pochopit. Toto už je lehká manipulace a není to správný přístup. S pozdravem Vanda S.

 106. oprava-od 1-1.5 roku jsem malého já posazovala na nočníček co 2-3h a vždy se vyčurkal…od 1.5-2 let to samé ale jeden den jsem ho odchytávala druhý den bojkot…od 22měs přes celé léto chodil nahatinka na zahradě a do travičky se vyčurkal naučil se obkročmo ale pak na nočníček jen kakal a čurkal ve stoje…i v létě na roce…a ted měsíc …sedí na nočníčku a nic…sám si sedne zkusí a zdrhne.. vydrží 4h a jakoby čekal až mu dám plínku na spaní po obědě a večer a udělá to do ní…vysvětluju pořád dokola že se dělá ee do nočníčku a nic…radši to vydrží…co s tím??prosím o radu ..až je mi z toho smutno 🙁 .od léta je přes den bez plínky jen na spaní ji má+delší výlety…H.den 🙂

 107. Děkuji moc za rady, musím říct, že metoda opravdu zabírá, navíc je hrozně jednoduchá 🙂 Syn to pochopil již po pár dnech, cca po 2 týdnech už nastávaly jen malé nehody, a to pouze občas. Nevěděli jsme si předtím vůbec rady, protože od 13 měsíců chodil bez problémů na nočník, ale do dvou let pořád čural do plen… Vysazovat ho cíleně na nočník nemělo žádný efekt, pouze po jídle. A i tak další čurání proběhlo do plínky (kakání naštěstí ne :-)). Ve dvou letech jsme řekli stop, narodil se nám totiž druhý syn, a už jsme opravdu neměli chuť ho přebalovat a prát dvoje plíny :-). Metoda zabrala hodně rychle, syn si sám řekne, když potřebuje.

  Mám jen jednu otázku: jak naučit syna vykonat potřebu venku, když nemáme po ruce nočník? Párkrát jsme to zkusili, ale bezuspěšně, nevyčural se, přestože potřeboval… Máte nějaký tip? 😉

  Děkuji moc

  1. Dobrý den, naučit dítě čůrat venku je náročnější, respektive musí si na novou situaci zvyknout a uvolnit se. Všude je hodně podnětů, dítě se nedokáže tolik soustředit a je to zase něco nového. Chvíli to trvá. Chce to jen zkoušet a zkoušet a zkoušet, až se to jednou podaří a pak to pomalu půjde samo. Můžete vyzkoušet „jdeme zalít travičku“ apod. Někdy funguje syčení. S pozdravem Vanda S.

 108. Dobrý den moc vám Vando chci poděkovat za rady 🙂 všem doporučuju a opravdu po měsíci vysazení plínky má ji jen na spaní a přítel i babička mají zakázáno mu už plínku nedat tak máme vyhráno sem tam se nám stane příhoda jen když nemáme po ruce nočníček …všude ho vozíme sebou ve stoje ještě neumí jen jako nahatinka …nechce aby mu kdokoliv držel pindu časem snad tomu také přistoupí …:-) je nám 25.5 měsíce a jsem vděčná že jsem vydržela a i přes občasné nehody nenasadila ….děkuju plínku máme jen na spinkání

 109. ps a dodatek k předešlému komentáři….já mu plínku přes den už nenasazovala jen jsem to špatně napsala…jen na spaní a to právě malej do té doby čekal i 6h a vyčurkal se do ní ….ted už jsme 10 den na nočníčku ikdyž ted jsme marůdci a chodí často a sám si i odnese nočníček a spláchne…to ho moc baví…dobrá motivace pro prcky …:-) Všem pevné nervy při této metodě a řídit se sama sebou ….neposlouchat okolí že to děláme špatně či že bude počúraný koberec at se utře….H.den všem

 110. Dobrý den, Vando,
  předně moc děkuji za článek a rozhodně metodu doporučuji. Jen ve zkratce náš příběh – začaly jsme s dcerkou začátkem prázdnin, kdy jí bylo 21 měsíců a byly jsme na chalupě bez velkých plánů, po osmi dnech, kdy už jsem měla trochu tendenci to vzdát a i udržet nervy na uzdě, se to podařilo. Nevím jestli to přímo souviselo, ale zkusila jsem sedmý den ze zoufalství koupit samolepky smajlíky a za každý úspěch na nočník nalepila. Nejdříve to vypadalo, že to bylo ono, co zabralo, ale druhý den už jí samolepky vůbec nezajímaly a říkala si na nočník a samolepky nevyžadovala. Dokonce od začátku bez problému i venku. Neříkám, že se doteď nestane nehoda, když je do něčeho zabraná nebo když jí já občas nevěřím (pochopila, že když hlásí potřebu, je to jako zaklínadlo, kdy všeho necháme a okamžitě jí vyhovíme – např. když už jí to nebaví v jídelní židličce nebo autosedačce). To ale mluvím o čůrání, co mě trápí je kakání. Problém je v tom, že existují tři scénáře: 1) čeká na plínu na spaní přes den a vykaká se do ní, to je nejčastější 2) pokud se to zrovna sejde s čůráním nebo prostě protože proto, vykadí se bez větších emocí do nočníku, jako by to dělala zcela běžně (zato já kolem ní tancuju a raduju se, div radostí nebrečím, jako by udělala zrovna státnice) 3) a to mě dohání už k šílenství, se vykadí do kalhotek. Bohužel nemívá zrovna tuhé bobky, takže je to obzvlášť chuťovka. Zrovna včera se zvládla v restauraci nejdřív počůrat a minutu potom, co jsem ji převlékla, se vykadila do těch čistých kalhotek. To už bylo na mne vážně trochu moc. Vím, že píšete nekárat, zachovat klidnou hlavu, ale to je tak strašně těžké, např. když si tuhle došla do pokojíčku do své postýlky a vykadila se tam, bohužel jen v kalhotkách, takže to pěkně vyteklo do nově povlečených peřin…ona je ve všem ohromně šikovná (dobře, to si asi myslí každá máma..) ale tohle jí nejde a mě to strašně mrzí a připadám si pak jako neschopná matka, když se neudržím a rozčílím. Pak je mi to strašně líto, někdy se z toho až rozbrečím, jak mě to mrzí a ta malá úžasná osůbka jen stojí, nechápe a říká, maminka pláče… Vlastně jsem původně chtěla po Vás radu a nějaké vysvětlení, proč, ale o pár komentářů výše jsem se to dočetla – to Freudovo „hovínko je moje“ – ona si v něm asi opravdu lebedí. Takže vážně to mám jenom vydržet? Asi jo, já jen doufám, že to přejde do února, kdy naši malou čeká zkouška v podobě sourozence. Aby si třeba během kojení nezašla odskočit na koberec do obýváku, jako to dělávala moje neteř, když se ji narodil bráška. Vando omlouvám se za tu litanii, asi jsem se potřebovala trochu vypsat. Mějte se moc fajn a gratuluji k miminku. A ostatním maminkám přeji hlavně pevné nervy, nějak mám pocit, že to je to, co je na mateřství to nejtěžší.

  1. Dobrý den, dostala jsem se k odpovědi až teď. Omlouvám se, je toho poslední dny hodně. Měli jsme svatbu 🙂 Bohužel opravdu vám nemohu poradit nic jiného než vydržet. Puknout vzteky a vybouchnout je přirozené, z toho si nic nedělejte. Je to velký nápor na nervy, navíc, pokud jste těhotná. Ovládají vás i hormony. 🙂 Znám to… Vydržte. Vysvětlujte, bavte se o tom a možná uberte radostných emocí. Prostě bobek patří do nočníku – sama ví kam to má být. Stačí pochvala, pohladit, úsměv jak je šikovná a stačí. Za bobek „mimo“, vysvětlit, tvářit se smutně, že musíte převlékat apod. a vybídnout k otázce, kde to mělo asi být… v nočníčku.. a hotovo. Držím palce a pevné nervy. 🙂 To půjde, nebojte. Vanda S.

 111. Dobrý den, děkuji za velmi inspirativní článek. Mé dceři jsou teď přesně dva roky. Přes léto jsem ji chtěla odnaučit plenkam, ale úplně se to nepovedlo, pricitam to take tomu, že se mi v červnu narodil chlapeček a myslím si, že pro dceru to přeci jen byla velká změna. Přes to vše jsme dnes ve fázi, kdy doma bez problémů řekne EE a dojde si na nočník. Ale venku (s plenkou) si neřekne. Bojím se, aby se nenachladila když bych ji svlékala a prevlekala, tak jí plenku dávám. Navíc teď začala chodit do školky, kde po ucitelkach nemohu chtít, aby ji pořád prevlekaly atd… Takže ven a do školky plenku dáváme 🙁 vypozorovala jsem navíc, že když je jinde než doma (kde je celkem nuda), tak je pohlcena aktivitami a neřekne si. A když má plenku, tak už si neřekne vůbec. Nevím, jak z této situace ven…

  1. Dobrý den, já bych v této situaci postupovala takto. Předpokládám, že jste se synem doma, tak si volno brát z práce nemusíte a ze školky bych dceru na cca 2-3 týdny omluvila. Nechala bych ji doma a pleny nadobro sebrala. Za ty dva až tři týdny by to mělo klapnout. Jinak se to nenaučí. Nebo ano, ale může se to táhnout i víc jak rok. Kolik jí je? S pozdravem Vanda S.

   1. Dobrý den, děkuji za odpověď, dceři jsou teď přesně dva roky. Ze školky se mi ji omlouvat na tak dlouhou dobu nechce, chodí tam moc ráda, ale pokud to jinak nepůjde, podstoupim to.

     1. To by určitě šlo. Ona navíc do školky chodí na tři dny v týdnu (pondělí až středa), takže pak je pět dnů, během kterých ji mám „pod dohledem“ 🙂 vyzkouším a dám vědět, jak jsme úspěšní 🙂 děkuji za radu!

     2. Dobrý den, zkoušíme týden bez plen a výsledek je takový, že doma /venku dcerka bez problémů řekne EE a nehody se stanou minimálně (cca jednou za dva dny), ale ve školce je to bída. Poprosila jsem pečovatelky, aby se jí ptaly, nabalila jsem náhradní oblečení… A buď si neřekne vůbec a nebo pozdě. Dnes se pocurala ráno třikrát během deseti minut a pečovatelky jí pak už daly plenku, aby jim tam nepocurala koberec 🙁 tak nevím, jestli zkoušet dál a nebo ne…

     3. Dobrý den, blbé je, že ve školce je hodně podnětů, dítě je zaměstnané a „zapomíná“. Bylo by lepší, kdyby jste si dala třeba týden či dva bez školky a pořádně to natrénovat doma a pak pomalu zase ve školce. Chápu ale, že si třeba nemůžete vzít v práci volno. Nezbude vám nic jiného, než to takto dál „pytlíkovat“ a hlavně dceru nekárat, aby z toho neměla nervy.

     4. Nevím, jestli by to bylo řešením, protože i když to bude mít doma natrenovane (což už v podstatě má- doma je stoprocentní a venku asi 90%),prijde po dvou týdnech do školky a budeme zase tam, kde jsme byli. Asi nám nezbude než dal „pytlikovat“… Ještě přemýšlím, jestli může hrát roli, že doma má nočník v obýváku na očích a ve školce na záchodě… Tedy že když je ve školce, tak nočník nevidí a nesecvakne jí to… Na druhou stranu venku nočník taky nevidí a řekne si 🙁 problém asi opravdu bude v tom, že ve školce má víc podnětů a nenapadne ji říct si.

 112. Dobrý den, chtěla jsem jen nesmírně poděkovat. Syn má 19 měsíců a já jsem v pátém měsíci těhotenství. Nechtěla jsem dva v plenkách a to byla moje největší motivace. Zkoušela jsem asi týden vysazovat a nevedlo to absolutně k ničemu jen k tomu, že jsme byli oba pěkně otrávení a syn vůbec nechápal o co mi jde. Pak jsem náhodou našla tento článek. Odplenkovani nám trvalo přesně 7 dnů, už jsme šestý den bez nehod. Děkuji.
  Jen mám malý dotaz. Syn zásadně Kaká každý den už asi čtyři měsíce jen po odpoledním spánku, ještě když je v postylce a až pak mě volá, takže jsme neměli vůbec šanci trénovat kakani. Nevím, jak to tedy budu dělat až mu vezmu plinu i na odpolední spánek. Asi s ním budu muset ležet a čekat až se probudí a hned ho dát na nočník. Nemá někdo radu nebo podobný „problém“ a jak se s tím vypořádat? Děkuji

  1. Dobrý den, děkuji za komentář a jsem ráda, že se vám podařilo. Asi bych si opravdu počkala až se vzbudí, nebo jej přišla vzbudit chvílí dřív a rovnou posadila na nočník. Mělo by to klapnout. S pozdravem Vanda S.

 113. Děkuji za inspirativní čtení. Syn má 21m. Už pár měsíců se nám při občasném vysazení na nočník podařilo curani i kakani. Před 10dny jsem sebrala plenku. Po posazení na nočník (někdy sedet nechce, i se vzteká, musím přemlouvat, většinou se mu nechce od hry) se téměř vždy vycura, chválím, odnese vylít do záchodu, spláchne, má radost. Curani se nám po vysazení daří i jinde, na WC s redukcí, na jiném nočníku, když ho podrzim nad umyvadlem apod. Rozumí tomu, když ho vyzvu, cíleně zatlačí a vycura se. Kakani hlásí poté co už tlačí nebo je hotovo. Občas stihnu dat na nočník/zachod a úspěch. Opet oslava. Když vysazuji a plánují pitný režim (před spaním, procházkou), tak jsme bez nehod doma i venku, ale sám si neřekne ani nedojde. Zkoušela jsem nevystavovat, venku vydrží i dvě hodiny, ale doma to pouští kdekoli a když je mokrý a vidí louzicku, volá Jeeee a ukazuje na ni. V mokrém být nechce, musím prevlict. Vysvětluji, jsem smutná, ptám se, kde to mělo být, někdy i ukáže na nočník. Ale příště zase to stejné. Kdyz jen připomínám, vyzývám k curani nebo se ptám, nereaguje. Nejsem si jistá, jestli si je toho curani a kakani vědom než to udělá. Má smysl pokračovat? Kamarádka takto „odplenkovala“ koncem tohoto léta a pořád jen posazuje. Syn jí nehlásí ani po tolika měsících. Nechci, aby to u nás bylo taky tak. Co radite?

  1. Dobrý den,
   a pokud se nevyptáváte a on si to nehlídá, jsou nehody – jak dlouho to takto vydržíte, než zase začnete cíleně vysazovat? Možná by bylo dobré nevysazovat třeba více jak týden a opravdu si projít celým tím „morkým“ procesem. Takhle ví, že ho ohlídáte. Nemá pak potřebu se hlídat sám a naučit se to musí a to jenom tak, že v tom mokro bude a pochopí, že mokro následovala po „pocitu na čůrání“ tam dole…
   S pozdravem Vanda S.

    1. Vando, tak jedeme 4.den, kdy temer neposazuji na nočník (pred spaním a před cestou ven ho vyzvu, nekdy musím slíbit odměnu a on se nechá odvést k nočníku a vycura se). Nehody byly, vždy vysvětlím, kam má jít příště, už i ukáže, že to melo být do nočníku. Ale stále si neříká. Kakani hlásí z 50% predem a stihnete nočník, dalších 50% nahlásí až po. Curani hlásí až po slovem „Jeeee“ a ukazováním na mokré tepláky. Posun (nevím, zda pozitivní) je v tom, že curani hodně zadržuje. Vydrží i 4 hodiny. Po spánku má plenu velmi často suchou a protože ho ani po spaní nedám na nočník, pocurava se i teprve 1-2hodiny od probuzení. Moč má ted dost tmavou, nejen po spaní. Tím jak zadržuje, tak máme během dne i velmi málo nehod a tedy i možnosti na učení se z nehod. Pocurava se třeba jen jednou dopo a odpo. Mezitim je spánek nebo procházka, pred kterými ho sama vyzvu a odvedu na nočník. A pořád nehlásí a nehlásí! Už začínám pochybovat o jeho zralosti. Na druhou stranu tím, že zadržuje, to jistě ovládá. Venku nebyla nehoda žádná. Nechce se mi už vracet k plenkám, když takto vydrží. Ale nefunguje nám to tak, jak by mělo. V posledních pár dnech navíc přestal téměř jíst. Ji minimálně, ale pije průměrné jako dřív. Nemocný se nezda, tak aby to nechutenství a zadržování nesouviselo s tím odplenkovanim…?

     1. Dobrý den, nechutenství s zadržováním asi určitě společné nebude. Svěrač funguje a trénuje si. Právě tím že zadržuje. Vydržte, ještě je brzo, aby to celé secvaklo a hlásil. Pokračujte tak jak to děláte dál, máte našlápnuto na super úspěch! Zatím s pozdravem Vanda S.

 114. Dobrý den, děkuji za váš článek. Dceru se nám dle toho podařilo odplenkovat během 5 dnů ( na spaní plenky má). Je pravda, že občas se jí stane nějaká malá nehoda (malinko si učůrne do kalhotek), ale většinou je to , když je do něčeho zabraná a nestihne doběhnout. Jinak i venku nebo na cestě v autě jsme bez plenek.
  Ale i přesto bych měla dotaz. Jak se zbavit plenek na spaní? Dceři byli teď 2 roky, odplenkovaná 1,5 měsíce. Přes poledne spí 1,5-2h. Když se vzbudí, tak má v plence, tak 1x načůráno. Večer chodí spát cca 19:30 a budí se mezi 6-7h. To už má plenku počůranou až běda, kolikrát má mokré i pyžámko. Snažím se jí večer omezovat pití, ale je pravda, že občas má k večeři polévku a před spaním ještě mléko, takže to tomu moc nepřidá 🙁 .
  Bohužel dcera neumí čůrat na povel. Takže takové to: ,,Pojď se vyčůrat jdeme ven, spát……“ u nás nefunguje. Jde jen, když se jí chce :-).
  A co teď?! Vysvětlit, sebrat plenku a nebo zatím neřešit?
  Děkuji

 115. Dobrý den,
  syn (18m) je dnes bez plen 9.den. S kakáním víceméně problém není (vetšinou si řekne dopředu, to zvládal už tak 14 dní před sebráním plen). Čůrání ale naprosto „bojkotuje“. Nemá problém se „na povel“ vyčůrat (do nočníku, WC i vestoje venku). Snažím se to tedy moc nedělat, jen před odchodem ven apod. (venku pak vydrží i 2 hodiny nečůrat). Nebo se ptám, když dlouho nečůral. Sám si ale neřekne. Většinou zahlásí až po nebo vůbec a klidně by mokrý pokračoval v hraní. Za celou dobu dopředu neřekl ani jednou…Většinou se ale těsně před tím zarazí a dívá se mezi nohy, takže myslím, že to pozná. Myslíte si, že mám ještě vydržet nebo zkusit na čas vrátit pleny? Děkuji.

 116. Dobrý den, děkuji odpověď. Snad to klapne. Ještě jsem chtěla napsat, že jsem si přečetla i Vaše další články a moc se mi líbí jak píšete. 👍

 117. Dobrý večer,
  mám skoro 27 měsíční dceru a stále s plenkami. „Aktivní“ babička ji začala dávat už nějak kolem 18 měs. na nočník a pár týdnů se dařilo, u toho ale měla celou dobu pleny, dávala ji na nočník po probuzení, po jídle a několikrát během dne když ji to zrovna napadlo, jenže pak nastal zlom a dcera začala mít z nočníku panickou hrůzu, strašný pláč a křik, že na nočník nechce, tak ji dávat přestala. Přes léto jsem zkoušela nechávat malou bez plenky, ale bez úspěchu, byla počuraná téměř nonstop a bylo ji to úpně jedno, s kakaním čekala na plínku. Dnes je situace taková, že malá na nočník nechce, ale když ji zabavím vydrží tam sedět i půl hodiny, ale neudělá nic, i když potřebuje, vykoná potřebu během minutky hned jak dostane plínku. Už jsem ji zkoušela nechat bez plínky, ale s kakáním si počká až ji dostane a že je počuraná je jí jedno. Poradíte mi? Předem děkuji.

  1. Dobrý den, jediná rada je taková, že musíte sebrat a již nikdy nedat. Dcera se na plenu spoléhá, proto na ni čeká. Kdyby nebyla, nezbylo by nic jiného, že se naučit jinak. Takto budete pořád dokola bojovat. Seberte a vydržte tu katastrofu, která nastane a pak bude 100% dobře. S pozdravem Vanda S. (Držím palce k odhodlání).

 118. Dobrý den,
  tahle metoda Na indiána mě dost zaujala, ještě jsem o takovém způsobu nikdy neslyšela. Tak bych to teď se synem ráda vyzkoušela. Teď bude mít 22 měs., takže takový ideální čas 🙂 Ale zajímá mě, jak to řešit teď, když je zima, musíme se starším synem do školky.. Ráno bych to asi udělala tak, že plínu bych sundala až po návratu ze školky, ale co pak odpoledne, když půjdeme bráchu vyzvednout? Jsme většinou pryč min. hodinku, mám strach, aby neprochladl, kdyby se počůral. Malý se narodil o 5 týdnů dřív, tak mám třeba radši počkat třeba do dubna, kdy by teoreticky teprve měl ty dva roky? To už snad nebude tak mrznout :D, i kdyby nevydržel zpět domů. Děkuju za radu 🙂

 119. Dobrý večer, mám dceru 2 a půl roku, která ale vůbec nemluví, takže si o čůrání neřekne. Když ji posadím, vyčůrá se nebo vykaká vždy, když má co. Když ji nechám, tak si na nočník dojde bez upozornění sama, ale nesundá si kalhoty, takže chodí s mokrým kolečkem na zadku a vůbec jí to nevadí. Nemáte nějaký fígl, jak dítě naučit svlékat a oblékat kalhoty ?
  A druhá otázka, jak řešit když půjdeme ven bez pleny, ale dcera si neřekne, že potřebuje ? Děkuji a moc vám fandím, toto je opravdu super stránka.

  1. Dobrý den, moc děkuji za pochvalu. 🙂 No, fígl? Já osobně bych postupovala tak, že bych ji při každém nalezení „kolečka“ upozornila a řekla, že takto ne, že se to musí stahovat, nebo že by měla volat. Samozřejmě je to na dýl, asi neexistuje nic, co by zabralo hned. Musí to také hlavně dojít jí. A pokud jí to nevadí, tak jí musíte přesvědčit k tomu, aby ji to vadilo. Tedy vysvětlovat a vysvětlovat a povídat si o tom. Klidně nějakou pohádku o medvídkovi, který měl mokré gatě apod. Venku bych se dcery ptala – předpokládám, že alespoň ano či ne je schopná nějak vyjádřit. Takže bych se jí ptala a připomínala, zda se jí nechce. Nočník můžete brát ven. Držím palce a jsem s pozdravem Vanda S.

 120. Dobrý den, děkuji za pěkný a užitečný článek a chci se zeptat. Dceři budou 2 roky v únoru. Chtěla bych začít odplenkovávat, ale nevím, co dělat venku. Přece jen je venku zima a nechci, aby dcera onemocněla. Zároveň si neumím představit, že bych s ní byla týden nebo dva doma, jsme zvyklé být hodně venku. Bydlíme v bytě, zahradu nemáme…Máte prosím nějaké tipy? Děkuji 🙂

  1. Dobrý den,

   vyrážejte jen na krátké procházky a mějte sebou náhradní oblečení. 🙂 Po tu dobu, než se to vychytá prostě zkraťte dobu venku. Do kočárku nepromokavou jednorázovou podložku. Nebo ještě vyčkejte do toho února, at to jsou opravdu dva roky. S pozdravem
   Vanda S.

 121. Dobrý den Vando. Jsem tu opět s prosbou o radu. Synovi(za týden 2 roky) jsem v srpnu vzala pleny na den. Až cca koncem září začal být téměř bez nehod a krásně si říkal. Jen s tim čůráním je to tak trochu lenoch. Vždy si trochu cáknul do gatí a až pak teprve hlásil, že chce čůrat. To už jsme taky vypilovali. Teď nastal zlom. Na začátku prosince měl 4 dny 40tky horečky. Pleny jsme nedávali, ale spíš jsme to za něj tak trochu hlídali. Od té doby mam pocit, že jsme někde na začátku. Cca po týdnu si začal říkat na kakání, ale co se týká čůrání, je to katastrofa!! Prostě se počůrá až po kolena a přestal si úplně říkat. A ani mu nevadí, že v tom chodí. Myslíte, že je to tim, že jsme to za něj v horečkách hlídali? A mam už ho za to kárat, nebo pořád jen trpělivě vysvětlovat? Mam totiž pocit, že ani jedno teď nefunguje……. Nebo mu vzít pleny i na spaní přes den a noc, aby ho to nemátlo? Už opravdu nevim. V lednu se nám narodí další prcek, tak mam trochu obavy, aby to nebylo spíš horší než lepší. Děkuji za Vaši odpověď.
  S pozdravem Hanka V.

  1. Dobrý den,
   bohužel s nemocí nebo novými věcmi jako je školka apod. může nastat krok zpět. Není to úmyslné. Hlavička má co dělat, aby zpracovala podněty – nemoc okolo. Nekárejte, vysvětlujte, popřípadě vyjádřete lítost / mírné naštvání, že se mu to nepodařilo, ale spíše respektujte, že byl tak moc nemocný. Opravdu je to zcela běžné. Například má nyní 3 r dcera je bez plen od 2 let. Na spaní od 2,5 bez nehod. Nyní byla hodně nemocná, měla atb a měla v noci x nehod. Prostě se to tak děje. Na spaní bych ještě být vámi nebrala, musí se vychytat den. Držím palce a přeji klidný porod 🙂 Vanda S.

 122. Dobrý den, dcera 18 m a 3 týdny, už nějakou dobu vykonává potřebu do nočníku, ví, kam se chodí čůrat a kakat, zvládne sama říct „kaka“, dokáže odpovědět na otázku zda chce čůrat „jo“ nebo „ne“, uvědomuje si, když se vyčůrá nebo vykaká do tepláčků oznámí „ajeje“, a taky ji to vadí. Od Vánoc až do Nového roku vše krásně fungovalo,už jsme si mysleli, že to konečně pochopila, sice jedna nehoda za den. Bohužel tento týden nastala změna v podobě je mi to jedno. Když se ji ptám, zda chce čůrat odpoví „ne“, po této odpovědi se okamžitě vyčůrá. Poslední dva dny přes dopoledne byla hodně šikovná, sama od sebe si říkala, a odpoledne obrat, nevadilo ji, že si pustila do kalhot. Když jsme venku, na návštěvě celý den, tak je bez jediné nehody, říká si, ukazuje na nočník nebo jde na wc. Dcera je hodně tvrdohlavá, když si pustí do gatí jsem na ni naštvaná, ve většině případě mě ignoruje. Je hodně učenlivá, ale tohle je opravdu tvrdý ořech. Nechápu proč to tak dělá.

 123. Ještě jsem si vzpomněla, že nastane doba, kdy jeden až dva dny v týdnů nehoduje celý den. Po otázce, kam se čůrá, tak nemá ani zájem mi ukázat kam se to dělá a ještě se u toho rozčiluje.

 124. Dobry den
  Mam syna v prsinci mu byli 2 roky tak jsem se rozhodla odplenkovat.Zatim jsme 1den bez plinky vsude mokro.Ale zajmalo by me jestli muzu dat na ven skusebni kalhoty jesti to neni stejny jako plinka,CHodime kazdy den pro syna do skolky to trva asi pres hodinu cesty tam a zpet a ted v zime ho prevlekat venku to nejde.Jinak jsme porad doma nebo chvili na zahrade nez se to nauci.Dekuji za odpoved

 125. Dobrý den!
  Měla bych dotaz. Ráda bych zkusila malou pomalu odplenkovávat. Jsou jí čerstvě 2 roky. Problém ale je, že má atopický ekzém a když ji nechám bez plenky a bez oblečení, bude doškrábaná do krve. Nebo ji mám oblékat do kalhotek a tepláčků? Je mi jasné, že třeba v létě je to pro děti i maminky snazší, jenže já ji ani v létě nemohu nechat běhat třeba jen v tričku. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, malou oblékejte a při každé nehodě holt převlékněte do suchého. Kalhotky zatím dávat nemusíte, stačí tepláčky. Bylo by toho moc mokrého 🙂 Držím palce, ať se daří. Vanda S.

 126. Dobrý den,

  metoda mě nadchla, říkala jsem si, že opravdu funguje. U nás to bylo skoro přesně, jak je to popsáno : Začali jsme v pondělí, první dva dny mokro porad v teplacich, třetí den k večeru první úspěchy u curani i kakani. Ve čt a pátek už úspěch tak 90%, nehoda spíš, že já jsem nepochopila signál, neříkal to jednoznačně, ale vždy dával nějak hlasitě najevo nebo mě vzal za ruku a odvedl k nocniku. Dávali jsme vždycky najevo radost, ukázali jsme, že nočník si může vynášet sám do záchodu a pak splachnout a to asi zafungovalo nejvíc, byl nadšený. O víkendu se to dost zhoršilo a další týden začal curani prakticky ignorovat, někdy dá najevo, ale spíš se indiánská metoda změnila na bezlepkovou v kombinaci s časovou vysazovaci, kdy někdy dává lehce najevo, že se mu chce, tak ho na nočník vezmu, někdy se mi zdá, že už dlouho necural, tak ho tam posadim a cura, ale když se netrefim a nechce se mut, tak se zlobí. Často se ale pocura, v zápalu hry to chápu, ale někdy vyloženě stojí, cura přes punčocháče a dívá se na to. Někdy přijde říct, že se to stalo, někdy ne. I kakani si skoro vždy řekne. Kalhoty zatím sám stahovat neumí, takže jsem ho vždy musela doprovodit. Když neměl nic, tak si jednou na kakani sedl sám. Přijde mi, že už to pro něj přestalo být zajímavé, tak to přestal řešit. Udělala jsem někde chybu? Mám vytrvat? K plenam bych se nerada vracela.

  1. Dobrý den, jak je syn starý? To že se dívá, jak to dělá je jen známka toho, že se učí ovládat svěrače. Testuje, pozoruje, „co to dělá“. A také bych řekla, (z toho co píšete), že už to moc zajímavé není, tak „hru“ ukončil. 🙂 No, teď vám do karet nehraje to, že si syn neumí stáhnout gatě. A také to, že je zima a on ty gatě musí mít. Osobně bych plenu nevracela a zaměřila se teď na jednoduché oblečení a naučit syna stahnout kalhoty. Plus vytrvat v nabízení nočníku, nebo vyzkoušejte záchod (to by ho opět mohlo zaujmout). Každopádně vytrvat 🙂 Držím palce. V.

 127. Dobrý den. Prosím poraďte. Synovi je 21 měsíců. Odplenkovávat jsem začali v pondělí, dnes je to tedy ř. den a absolutně žádná změna. Po nočním spaní se vyčůra do nočníku a někdy se podaří i během dne, ale to je jen velmi málo. Častěji se stane, že na nočníku dobu sedí, neudělá nic a když ho zvednu a oblešu během chvíle je počůraný. Na otázku kam se dělá číí ukazuje na nočník. Můžete mi poradit co mám zlepšit. Jak často ho na nočník dávat? Někdy se zlobi a nechce si tam sednout. Když se ho zeptám, zda nechce čůrat vždy odpovídá ne. Děkuju za odpověď.

  1. Dobrý den, já bych ještě vytrvala. Může se to zlomit 10 den. Ptejte se, nekárejte – nej vyjádřete lítost, že se mu nepodařilo vychytat. Pokud ani po 10 dnech nebudete pozorovat posun, například že se na čůrání zastaví a bude se dívat, jak to teče po teplácích apod., tak plenky nasaďte zpět a opět vyzkoušejte za měsíc či dva. Nebo klidně počkejte na druhé narozeniny 🙂 S pozdravem Vanda S.

 128. Dobrý den, měla bych dotaz. Dcera má 25měsíců a už je to více než 2 měsíce co jsme ji sundali plenku. Předtím jsme posazovali na nočník a občas se podařilo, občas ne. Pak jsme uznali, že už je čas a sundali plenku přes den úplně. Teď jsme ve stádiu, kdy pokud ji chceme posadit na nočník, tak se strašně začne vztekat že nechce, pokud se ji zeptám jestli se ji chce čůrat, tak řekne automaticky NE i když se pak za minutu počůrá a pokud ji nechám tedy tak a nechávám ji aby si sama tedy určila, že se ji chce tak se prostě vyčůrá tam kde zrovna stojí/sedí a až pak když nám to řekne tak si jde sednout na nočník. Přitom víme, že pochopila k čemu nočník je, protože pokud si na něj sedne, tak se záměrně pokouší vyčůrat a pokud to nejde, tak prostě řekne ne a vstane. Taky se už párkrát podařilo, že si celý den nebo alespoň půlku dne říkala, že se ji chce čůrat a zvládla být v suchu. Moje otázka tedy zní, jak ji motivovat aby se více soustředila a chtěla takto zůstat v suchu každý den? Máme vysazovat na nočník? A co dělat když se začne vztekat že nechce? Nebo raději nechat ji tak a vůbec nevysazovat?

  1. Dobrý den,
   myslím si, že se vám do toho zapletl vzdor, tedy období vzdoru. Dítě si snaží prosazovat svou. Je to období, kdy zjistí, že jejich slova či myšlenky mohou také něco znamenat. Často říkají ne, jenom proto, aby zjistili, co to s vámi dělá, nebo co to dělá s nimi. Dítě více motivovat asi nelze, než že si s ní o tom budete povídat, ptát se jí, chválit, nebo se pokusíte vymyslet pohádku na toto téma. Dávat vyčůrat medvídka, nebo například se vy mimoděk bavte s medvídkem, jak je dcera šikovná, že už nemá plenky, že chodí na nočníček.. a medvídek vám bude odpovídat, že je to velká šikovná holka apod. Za nezdary nekárejte, ale vyjádřete lítost. Chce to čas a píli. Určitě se podaří. Zralá na to je. Někdy jsou ještě děti, kterým celé tento cirkus okolo vadí. To byl například můj první syn. Vadilo mu, když se ho ptám, připomínám. Nakonec jsem zjistila, že hrál takovou hru. On musel mít navrch, takže pokud jsem se ptala a „otravovala“ ho, tak byla nehoda. A jakmile jsem nehlídala a on si dokázal sám říct, nebo pak i dojít (bylo léto), tak se pyšně díval a moc rád si vyslechl chloubu. (chlap, no…). Přeji pevné nervy a klid. Ona se to naučí, chce jen zjistit, co funguje. Pěkný den
   Vanda S.

 129. Dobrý den!
  Velice se mi tato metoda líbí! Ale mám na Vás dotaz. Syn 21 měsíců, nad nočník jsme dávali občas od tří měsíců (podle bezplenkové metody) a naučili čůrat na signál, od 7měsíců (co začal sám sedět) jsme začali dávat pravidelně na nočník 1x denně a postupně přidávali četnost, šlo mu to krásně neseděl dlouho a skoro vždy se vyčůral, měl radost, od roka jsme měli občas den v suchu, takových dní přibývalo… chválili jsme… v říjnu 2016 (18m) už byl i 5dní v kuse přes den se suchou plenkou… stalo se, že listopad 2016 (19. měsíc) jsme nemohli vysazovat na nočník a i prosinec byl v tomto ohledu obtížný, nyní v lednu zase „pohoda“ přes den vydržel i dva dny po sobě v suchu i přes odpolední spánek – ale s plenkou bez nehody. Začátkem toho týdne se začal vztekat, že plínku nechce, tak jsem se tedy rozhodla, že je čas zkusit tuto metodu (kterou jsem tedy chtěla použít už v tom říjnu). Teď ale nastal problém, nechce se převlékat z počůraného/pokakaného, nechce plínku, nechce sedět na nočníku, vše je „ne ne ne“. Když čůrá, zastaví se, rozkročí a kouká jak mu mokrají tepláky, když kaká, schovává se za křeslem nebo pod stolem (nebo si to nechává do plínky do postýlky, ale to dělal vždy, ještě nikdy to nešlo do nočníku, ani když tam čůral „na povel“). Moc dobře rozumí, kalhoty si umí stáhnou i natáhnout, často i přijde než se vyčůrá a ukazuje mi, jak čůrá do kalhot… když mu řeknu, že se to nedělá do kalhot, ať to zkusí do nočníčku, tak ode mě uteče a „ne ne ne“. Vím, že je asi brzo dělat závěry, je to teprve třetí den, ale nevím co s ním, i bych snad vrátila ty plenky (látkujem) ale on nechce ani to. A to tedy i v prosinci a lednu kolikrát přišel, že „tssss“ (že se počůral, nebo že chce čůrat) nebo že „ee“ (ale až po akci) a chtěl přebalit nebo na nočník – teď prostě nechce nic. Navíc má takovou povahu, že se celý den nezastaví a těžko si nechá něco vysvětlit – dělá si své a „dělá, že neposlouchá/neslyší“ – slyší jen co chce. Čekala jsem, že to půjde lépe, když byl s nočníkem do teď kamarád. Mám mu „násilím“ vrátit plenku nebo prostě ještě počkat a raději „násilím“ převlékat z mokrého?? Nebo jak to udělt bez násilí? 🙁 Děkuji za radu!

  1. Dobrý den, z toho co píšete bych já reagovala takto. Pleny bych nevracela, syna nenutila vysedávat, protože se již začíná projevovat vzdor a tím, že jej budete do nutit do něčeho, co nechce, si jenom zhoršíte situaci. Bude bojkotovat o to víc. Vaše výhra bude v podstatě to, že to vyřeší za vás. Já bych tedy hrála, že mi je celá jeho „mokrá“ situace jedno a nechala bych ho v tom. Samozřejmě v rámci možností, aby nenastydl. Nevyjadřovat se a po x minutách to z něj sundat – mimoděk, nekomentovaně. Ale také bych ho v tom nekomfortu nechala. Nikomu není pohodlné a vlastní, aby byl v mokru, kor pokud si to již uvědomuje. Jeho ne ne ne je vlastně jen boj proti tomu, co chcete vy. Vytrvejte, nekomentujte, jen chytře nočník přistrkujte, ať je na očích. Však on si na něj sedne SÁM a v tuto chvíli bych velechválila. Protože každej chlap má přeci radost, že ho pochválíme, za to, jak to pěkně vymyslel. :)Držím palečky a přeji pevné nervy. Vanda S.

 130. Dobrý den, syn začal v 18-ti měs hlásit každou potřebu. Nyní v 19-ti některé hlásí i dopředu. Pokud ho to ještě netlačí, tak na nočníku vydrží sedět dlouhé minuty. Když ale to už asi cítí hodně, tak se z něj okamžitě zvedne a vykoná to vedle. Samozřejmě rozlišuje, že s plínou nic hlásit nemusí. Doma bývá často bez plen už od roka (ze začátku hlavně kvůli „větrání“). Mokré oblečení mu zas tak až nevadí. Myslíte, že ještě není vyspělý? Děkuji, JK

   1. Moc moc vam dekuji za clanek, jsem nadsena a hlasim, ze to funguje! Naseho kluka jsem za 2 roky dostala na nocnik jen 3x a z toho jen 1x se do nej vykadil a asi 1x vycural, jinak na něm proste nechtel byt, nevydrzel, proste nic. Jenze za 3 týdny bude mit 2 roky a ja pujdu do prace, takze jsem se rozhodla yuzit poslednich tydnu klidu a taky uz jsem videla par znamek zralosti k odplenkovani 1. den – jako u stenete louzicky vsude i ucurvani, do nocniku snad jen 1x, 2. den – hned rano zahlasil SSSS a potvrdil mi na dotaz, ze chce curat a pak se vycural do nocniku, samozrejme nehod jeste spoustu – hlavne kdyz si hraje, tak tam vzdy a dneska – 3. den – rano nehody, ale sam zacal lezt na kempingovou toalet pro dospele, dala jsem mu tam casopisy a on tam drepi i 20 minut, cte si a pak hrde hlasi, kdyz se tam vycura, dokonce si ten nitrek vyzvedne a jde ho vylit do zachoda!!!!!! Prste jsem cumela! Za nejvetsi uspech ale povazuji, ze pri polednim spanku je od prvniho dne suchy, prestoze je bez pleny a na usinani kojim (nevedela jsem, jestli muze mit pres poledne plinu, tak jsem ji radjei nedala). Bohuzel stolice jeste nic, tu si schovava do nohavic, ale predpokladam, ze se to srovna.. Jen prosim o radu ohledne vecerni plenky – casto se mi stava, ze ho umyju, oblecu do pyzama, dam plinu protoze uz vypada ze chce spat, nakojim – a on mi pak utece z postele a jeste radi – a ja pak nevim – sundavat plinu a nebo ne – dneska se to stalo asi 3x, ze od postele odbehl, chtel na zachod, ale nic neudelal, zase jsem ho oblekla, byl chvili v posteli, pak zase ze na zachod, tak zase vse svliknout vcetne pleny.proste blbinec :(((

 131. Děkuji moc za Váš článek. Dceři je zrovna dnes 24 měsíců. Zatím to bylo takové občasné posazování na nočník, téměř nikdy se tam nevyčůrala ani nevykakala, ale vždy zahlásila „hotovo“. Jinak na kakání se schovává např. pod stůl, i zahlásí „kakat“, ale na nočník nechce. Líbí se mi tato indiánská metoda a i bych ji hned vyzkoušela, mám ale takový dotaz: za cca 7 týdnů (může být ovšem i třeba za 5 týdnů) čekáme další miminko – myslíte, že má smysl učit dítě ještě před jeho narozením, nebo počkat, až se situace zklidní a pak začít? Četla jsem, že s příchodem nového sourozence děti často dělají „krok zpět“. Děkuji.

 132. Dobrý den, dcera má 21 m. Od 19 m. sama si říká, že chce čůrat a kakat. Vše šlo dobře než onemocněla střevní chřipkou. I když měla průjem neměla plenu, říkala si, že potřebuje. Posazovala jsem ji. Měsic po uzdravení neustále učurává, což chapu, ovládá svěrače, ale problém je v tom, že se ani neobtěžuje říct, že chce čůrat, jen skříži nohy a čeká co ja na to, a nebo řekne a hned čůra ještě do kalhot nebo při stahováni tepláku. Pokud se ji zeptáme, vždy odpoví ne. Jakmile ji ukážu mokré teplačky je ji to jedno. Mokre teplaky si sama nesvlekne, sama na nocnik nejde, vzdy s ni k nocniku jdu. Pokažde vysvětlujeme, zlobime se na ni, ji je to uplne fuk, jako kdyby se ji to vůbec netýkalo. Přitom je schopna spoustu věci pochopit a naučit, je šikovná.

 133. Dobry vecer, nahodou jsem narazila na vas clanek a moc se mi metoda libi. Syn ma 20 mesicu, davala jsem ho kazde rano na nocnik na kakani od jeho 6 mesicu, kdy zacal sedet a vse bylo skvele, problem zacal, kdyz se naucil chodit a z nocniku mi utikal, tak jsem prestala. Ted jsem znovu tehotna a premyslim, jestli nezacit odplenkovavat uz ted, nez se druhy prcek narodi (cerven) jen syn vubec nemluvi, nevim, jak to delat, kdyz si nebude moct rict, ze potrebuje. Mam to zkusit ted, nebo radeji pockat na jeho druhe narozeniny, kdy ale budu mit novorozene?

 134. Opět píšu, jsem z dcery na mrtvici. Situace po 5 dnech, kdy ji necháváme čůrat do kalhot, se jen zhoršila, už ani nenaznačí, že chce konat potřebu, jednoduše se vyčůrá. Nočník má neustále na očích, jen kolem něj prochází. Mokré ji 100 % nevadí. Když se ji zeptáme, jestli je mokrá odpoví „ano“, vadí ti to? odpověď „ne“. Ve většině případě dělá, že neslyší a slyší jen to co chce. Podobné jsme zažívali, když měla 18,5 m. Zpočátku dobrý, zvládala, z ničeho nic přišel zlom, čůrala do kalhot a pak zase obrat.

 135. Dobrý den, prolétla jsem tady ty komentáře, ale nenarazila jsem na řešení podobné situace, co máme doma,tak napíšu svůj vlastní.Dceru jsem jsem (bez násilí) od roku posazovala na nočník po spaní, vycházce. Přesně ve dvou letech jsem odstranila plenu. 1. den jsem jí večer už neměla co obléct,ale od 2.dne v pohodě(občasné nehody nepočítám).
  Teď syn (34m), nevím co s ním. V srpnu(28m) mi přišlo, že by to konečně mohlo jít. Vzala jsem plenu. Ale ne úplně, protože jsme cestovali a byli třeba ubytovaní v cizím. Teď vím, že to byla chyba, ale stalo se. V září už jsme byli doma,takže plenu už neměl a převlékala jsem několikrát denně. Nicméně v říjnu začly skoro mrazy, takže jsem mu na ven vrátila plenu. Zhoršovalo se to doma,převlíkala jsem nespočetněkrát.V listopadu po narození dalšího syna,jsem rezignovala a na dobu šestinedělí jsem mu vrátila pleny a nočníku se vůbec nebavila. Od ledna jedeme nanovo. V únoru jsem pořídila učící kalhotky na ven,aby nenosil pleny ani tam. Máme konec března. Peru 20 trenek denně, ale snad už v dálce svítá- sem tam si řekne.On prostě pořád učurává.Vyčurá se na záchodě,nebo pisoáru,ale do 5min má zase mokro. Někdy vydrží i hodinu(většinou venku je to lepší),ale často ho doma převlékám 3x do hodiny.Přátelé mě utěšují, že to je normální a než půjde do školy, bude v pohodě. Naštěstí stolici se naučil hlásit v lednu, kdy měl průjem a vadilo mi to na nohách. Jinak mokré mu nevadí.Nemáte nějaký trik na urychlení? Mrzí mě, že místo toho, abychom spolu něco podnikali, jen řešíme čurání. Děkuji

  1. Dobrý den, zamotali jste se do toho pěkně, ale myslím si a musím vás utěšit jako vaši přátelé, že to bude dobré. Pokud byste mi napsala, že jsou synovi 3-4 roky, asi bych vám doporučila urologa, jsou občas případy, kdy se stane, že děti učůrávají a není to jejich chyba, to se pak řeší s lékařem. Ale myslím si, že u vás se to prostě zkomplikovalo a vůbec celá situace s včetně nového člena prostě oddaluje cíl. Je to mnoho nových vjemů, stále něco nového, kluci také bývají pomalejší. Je to začarované kolečko. Asi bych se nad tím povznesla, kluka převlékala a věřila v to, že se to naučí. Čím víc na to pak člověk tlačí, tím hůř. Já bych to udělala takto. Naučí se, nebojte. 🙂 Přeji pevné nervy a kdyžtak napište. S pozdravem Vanda S.

   1. Moc děkuji za odpověď a povzbuzení. Jak jsem již psala, občas i řekne a tak nějak se mi zdá, že už to konečně pomaličku směřuje k pomyslnému cíli „bez plen“.

 136. Dobrý den, zaujala mě vaše „indiánská metoda“. Dceři byly před týdnem 2 roky, na nočník ji vysazuji již měsíc.Doma je bez plenky, pouze na spaní má plenku a na ven jsem jí plenky dávala. Někdy zamručí, což znamená, že chce čůrat a pokud jsem u ní dám ihned nočník vyčůrá se, pochválím zatleskám, z toho je den kdy si téměř pokaždé řekne, z toho je den kdy to vůbec nejde. Po přečtení článku mě napadlo, že to bude asi tím, že ji na ven dávám plenku (nechtěla jsem aby se nachladila když venku nebylo teplo) Chci se tedy zeptat jestli když ji ani na ven nedám plenku s ní mohu tu metodu použít. Vím, že píšete, že je lepší být doma, ale jednak mám na zahradě hodně práce a jednak je mi líto ji držet doma,když je venku krásně.

 137. Dobrý den! Díky za fajn články a hlavně za tento, pro nás velice aktuální :o) Synovi je nějakých 21,5 měs. Bez plenek to zkoušíme asi týden (doma bez, ven taky, jen na noc ). Poslední asi 3 dny upozorňuje když tlačí, ale většinou už je to napůl cesty venku:) a pak ještě nejmíň 3x pokračování, protože nic do nočníku nevytlačí, ale pokrok je, že už vydrží na nočníku třeba 3min a hlavně, že se něco děje – což dříve nehrozilo. Horší je to s čůráním. To si neřekne nikdy, ani když se ho asi 10x ptám, ale už kouká co to z něj teče. Ven chodíme , protože je krásně, ale to je konec – nezajímají ho ani bobky ani mokro v gatích, takže neustále převlíkáme. U převlíkání často a rád utíká.. Za 2 měsíce čekáme přírustek a já jen trnu jestli to do té doby zvládneme – hlavně já:o). Ale podle výše přečtených komentů pevně věřím, že jo :o) Prostě nemá čas zabývat se močením. když má tolik lepší program. Jen si pořád řikám, jestli to dělám dobře..

  1. Dobrý den, Jano, ještě je hodně brzy. Někdo po týdnu nesleduje žádné zlepšení a pak se to zlomí. A někdo to má rychlejší. Nicméně určitě se obrňte nervy, vydržte, pokračujte dál, děláte to dobře. Věřím, že za ty 2 měsíce to zvládnete. 🙂 Kdyby něco, pište. Vanda S.

   1. Dobrý den! Tak nevím co děláme špatně, ale nic moc se nezlepšilo. Syna moc nezajímá že je mokrý, na nočník sedá sporadicky a jen když má náludu. Dřív to bylo lepší, třeba obden měl dny kdy sednul a pak ani ťuk.. Snažím se ho ptát jestli nechce čůrat, ale ne zas moc často abych ho neprudila. Ven taky plínu nemá a to se vždycky bezpečně podělá 🙂 ale je fakt, že už aspoň přizná , že kakal. I u čůrání mi ukáže kde udělal EE, ale to je tak všechno a uměěl to už asi před 3 měsíci. Pořád si řikám, jestli jsem nezačla moc brzo, jestli mu nemám prostě vrznout plínu a počkat až bude mít čas na nočník :o) Co myslíte? Moc díky!
    JanaK

     1. Zdravím! Nakonec jsem mu plínu znova vrzla, protože to nemělo smysl ani pro něj ani pro mě. Já navíc v 9 měs. s pupkem neměla na to neustále utírat 🙂 Teď zkoušíme znova, protože jsem po porodu a řekla bych, že teprve teď to pujde. Po 2 dnech bez plín je schopen sednout sám na nočnk když chce kakat. Nebo mě táhne k záchodu. Čůrání ještě pustí na zem, ale už si to párkrát uvědomil, zadržel a běžel k nočníku, tam to nešlo hned tak zas odeběhl 🙂 Prostě jsem napoprvé nevychytala tu správnou dobu:)

     2. Zdravím Vás! Níže jsem se bila v prsa a věřila jsem, že už to půjde, ale teď jsem opět zoufalá a asi dělám něco fakt blbě. Za těch 10dní si na nočník sednul asi 2x, sám se nevyčural ani jednou. Když čurá kouká co se děje, když přistrčim nočník někdy si to líbit nechá – pochvala největší a neseme na záchod. Teď ale spíš začne nadávat a vztekat se, že NENEE. Čurání zásadně nehlásí a když tak jen po akci mě vede tam kde to udělal, a ne vždycky. Když ukážu na nočník, že tam se to dělá, tak se dost často opět naštve a zahodí ho. Podotýkám, že ho nijak často neprudim, protože pak přestane vnímat a snažim se moc nekárat, ale už to fakt moc nejde. Strašně bych ho chtěla nějak motivovat i mu řikám, že to nechám na něm, ale že by mi moc pomohlo kdyby to aspoň vyzkoušel, ale chválit teď není moc za co Výsledem opět nula. Nevim jestli je to tim, že teď máme mimčo a já nemám tolik času ho neustále kontrolovat, jestli někde nemočí. Většinou teď běhá jen v triku a gatě odmítá – a ani ty mu mokré nevadí. S kaděním jsme na tom o chlup líp. Pokud nemá gatě hlásí a chce na záchod, zatím to většinou stejně skončí na zemi, protože na wc mu to nejde vytlačit, ale ví kam se s tím má jít. Jinak je moc šikovný a učenlivý, většina věcí mu jde hned nebo na ně přijde sám, ale musí chtít ON :o) Už si opravdu nevim rady. Díky!

     3. Dobrý den, Jano, u některých dětí je to náročnější. Navíc máte doma miminko, starší děti toto všechno vnímají. Je to nový element, nedokáží si to rozumově vysvětlit. Také váš chlapeček mohl rozumově trošku poskočit, či fyzicky poskočit, zkrátka se jeho hlavička zaobírá jiným pokrokem než čůráním. Jakmile nová situace či pokrok zajedou do svých kolejí, vrátí se i schopnost kontrolovat a ovládat čůrání. Myslím si, že špatně nic neděláte. Vydržte! Vyplatí se to. Jde jen o mírný bojkot, který ovšem přejde. S pozdravem Vanda S.

 138. Dobrý den, zaujal mě Váš článek. Dceři je 27 měsíců. Zkusila jsem vzít plenky (dávám jen na spaní po obědě a v noci). Již to bude 3 týdny a dceři nevadí, když se počůrá. Klidně v tom běhá. Snažím se vysazovat na nočník, sedne si a nic a pak je to za chviličku v kalhotech. Pokud jdeme ven, tak ví, že má říct EEE :-), dáváme třeba třikrát vyčůrat na travičku – nic a za 10 minutek opět mokro v kalhotech. Máme i teď vzdorovité období … Chtěla bych se zeptat, zda mám ještě vyčkat nebo vrátit plínky? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den 🙂

   1. Dobrý den, Vando, tak jsem dceři na 1,5 měsíce vrátila plínky. Před týdnem jsem je sundala (využila jsem teplého počasí) a ze dne na den malá chodí na nočníček. Má z toho radost, zatleská si …. I já mám obrovskou radost, že se k tomu nakonec dopracovala sama …. Hezké léto 🙂

    1. Dobrý den, Renato, to mám opravdu také radost. Někdy je opravdu lepší prostě chvíli počkat, pokud posuny k lepšímu po nějaké době nejsou. A ejhle, ono to funguje. Děti zapomenou, zároveň jim v to v hlavičce dozraje a přijdou na to 🙂 Věděla jsem, že to klapne. S pozdravem Vanda S.

 139. Dobrý den, dceři budou za pár dní 2 roky a stále máme plenky. Dcera ale nezačala ještě až na výjimky mluvit, má cenu i přesto zkoušet tuto metodu, když si neřekne? Občas posunkem naznačí, že kakala. Když je doma déle bez plenky, tak brečí a ukazuje na přebalovací pult, že chce plenku. Děkuji za radu

 140. Dobrý den,
  dnes je to pátý den, co jsem synovi (27 měsíců) vzala plenku.
  Sám si ještě nezvládne sundat tepláky a slipy, takže jsem mu nápomocna.
  Jen bych potřebovala radu, jak vysvětlit, že se dá čůrat i ve stoje – venku např. Zatím je zvyklý na nočník či na velké wc, kde sedí. Venku i někdy zkusíme ve stoje, ale bezúspěšně.
  Jinak dnes třeba den plný nehod, ale věřím, že to chce opravdu čas (plenku zpět vrátit nehodlám :-D).
  A ještě nemám jasno, zda mám synka často dotazovat? Zda má potřebu či ne? Nerada bych ho odradila a znechutila mu vyprazdňování.
  Děkuji za rady.

  1. Dobrý den, ve stoje učte až bude umět pořádně na nočník. 🙂 To je pro ně těžší a pak se jim to celé motá. Dotazujte, ale jakmile uvidíte že už ho tím hodně „otravujete“ polevte. 🙂 S pozdravem Vanda S.

 141. Dobrý den,
  na váš článek jsem narazila úplnou náhodou před rokem a půl. Díky vaší metodě se syn naučil být bez plínek během týdne. Což jsem byla strašně ráda. Nyní jsou mu tři a půl roku a na spaní má stále plínky. Strašně moc bych ráda odbourala plínky přes polední spaní. Chodí totiž už do školky, ale kvůli počůrávání ve spánku musí chodit po obědě. Ráda bych to do konce prázdnin chtěla zvládnout, ale vůbec nevím jak na to. Před spaním mu napít již nedávám a přesto se dokáže během té hodinky 2x počůrat (ne přičůrnout, ale dost počůrat). Děkuji
  P.S. klidně mi odpovězte na mail.

  1. Dobrý den,
   zde je článek o odplenkování na noc / spánek https://www.vanickovani.cz/jak-se-zbavit-plenek-na-noc/
   Doporučila bych vám na odpolední spaní pleny nedat, pořídit podložku pod prostěradlo a synovi, který už má věk, aby pochopil, co se děje, vysvětlit, že čůrá ze spaní, že je pak celý mokrý a postel také. Vybídla bych ho k tomu, že se může jít vyčůrat (nočník u postele). Zároveň bych mu před spaním nedávala cca hodinu a půl tolik pít. Pokud má oběd, tak at ho samozřejmě zapije, ale netřeba, aby vypil celý hrnek. Některé děti mají hluboký spánek a potřeba je prostě neprobudí, je potřeba prostě čas a povídat o tom, ukazovat, vysvětlovat a zkoušet bez pleny. Protože s plenou se nikam neposunete. Za nezdar nekárejte. Držím palce. Vanda S.

 142. Milá Vando, malému je něco přes 21.měsíců. Jelikož jevil všechny známky toho, že už by mohl být na odplenkování připravený, vzali jsme před deseti dny plenky a už jsme je nenasadili (vyjma nočního spaní). Přesto máme s nočníkem vcelku problém. Ani ne takový, že by se syn nočníku bál, to vůbec ne. Jen zkrátka ho nějaké vykonávání potřeby na ono místo vůbec nezajímá. Přitom býváme vcelku pohotoví, vše jsme stokrát vysvětlili – když něco do nočníku přeci jen odchytíme, vítězoslavně si nesem obsah k vylití na wc. Přesto si ještě ani jednou nešel sednout sám a všechny loužičky jsou na půl na zemi a na půl v nočníku. Co myslíte – máme pokračovat a vydržet, nebo zas na měsíc dva nasadit plenku a počkat s tím na jindy?:-) Moc děkuji za Váš čas! Martina

 143. Dobry den Vando,mam takovy problem a nevim jak na to uz.dceri je 21 mesicu,zhruba měsíc a pul se snazime na nocnik,nejprve jsem ucila po spani ze se jde vycurat a mela stahovaci plenku kdyz jsme nekam sli,byli jse 3 dny s kamaradkou ktera ma starsi holčičku na chate a ta si uz rika na záchod a nase jak to videla tak.chodila take kdyz sla kamosky holcicka tak jsem si rikala okzkusime plenku nedavat vůbec( max jen na spani)…a ted to nastalo,pokud dcerku neposadim sama ns nocnik nejde na nej,kdyz udela nehodu a ja ji reknu zda vi kam se to dela ukaze na nocnik,takze podle me vi co se na nej ma delat…nejhorší je ze mi nerekne zadne slovo ze potrebuje,pokud ji sama neposadim a nereknu vycurej se nejde na nej,nebo se ji zeptám potrebujes curat a ona ne,a za chvíli prijde a je cela durch pocurana,venku to obcas jde kdyz ji reknu pocurame kyticku tak nekdy udela,ale u nas je boj ze mi nerekne a ja uz nevim jak.ji rict aby mi neco rekla ze potrebuje curat…a jeste me.prijde ze kdyz cura a ja ji reknu vydrz ze nevydrzi a cura dale…takze stale.jenom peru a peru,zkouseli jsme i kdyz uz ji.ppsadim a ona se vycura dobrotu,maloh.odmenu ale nic,stale pocuravame do kalhot…vsichni rikaji vydrz ale uz je.to mesic a stale stejný..takze kdyz nekam.jdeme milion veci a ja s pocitem strachu aby se nekde nevycurala,ji stale sleduji,stale chodime na.nocnik nekdy na nej ani nechce takze uz nevim co dal..uz jsem si rikala zda nedat plenu zpet nebot ja uz ztracim trpělivost,pokaram kdyz to udela.spatne vim.nemela bych ale.ono.je.to tezky kdyz furt cura jinam.nez nocnik,ta bezmoc zeptáte se a za minutu prijde a je durch pocurana,uz fakt nevim…jeste pije hodne a je to jedno zda hrnecek flaska pije hodne,ano na jednu stranu dobre ale na druhou stranu ja pak uz nevim kdy posadit na nocnim kdyz cura nekotrolovane..fajt uz ztracim trpelivost..

  1. Dobrý den, Martino, z toho co píšete bych na měsíc či dva plenu vrátila. Není to nic špatného. Pokud se odplenkování nějak komplikuje, trvá déle, než klasicky rozhodnout se – sundat a nedat, tak by bylo lepší, aby jste si obě odpočinuly, hodily se do pohody a poté opět začaly. Tedy za měsíc až dva. Také plusem bude to, že bude starší, rozumnější (u dětí se počítají každé dny) a navíc bude teplo. Věřím, že vám tohle opravdu pomůže a je asi zbytečné, aby jste se teď tak trápily. Držím palce Vanda S.

   1. Tak.jsem jeste plenku nedala nebot kdyz jsem po vasi.odpovedi ji chtela dat jako kdyby to vedela a zacla.druhy den rikat ze chce na záchod,ale jen na velky záchod,ale hacek.je ze ji to jde jen doma,venku ani nikde jinde nerekne tak ja uz nevim…

    1. Dobrý den, Martino, to mám opravdu velikou radost. Ono se to někdy zlomí, když už my nemůžeme 🙂 Super zpráva. S venkem si nedělejte starosti, to je normální a trvá to déle. Jakmile to vychytáte doma, bude to začínat být lepší i venku. S pozdravem Vanda S.

 144. Dobrý den, ráda bych také požádala o radu. Přes kurz Nevýchovy jsem se dostala na Vaše stránky a říkala jsem si, že to se synem zkusíme. Je mu 32,měs a je velice svérázný, není ochoten se cokoliv učit, natož pak chodit na nočník. Asi před půl rokem jsem zkoušeli Karpovu metodu a nějakou dobu byl i ochoten si na ten nočník bez protestů sednout. Pak ale najednou s touto ochotou přestal a nočník nechtěl ani vidět. Nenutila jsem ho, ale už by mi moc pomohlo, kdybychom už zvádli být bez plínek přes den…
  Již na začátku musím říci, že syn stále ještě nemluví, čůrání ani kakání v plínce nehlásí, je klidně schopný chodit půl dne s e-e na zadečku a já se to dozvím jen dle čichu. Tak obecně je to takový trochu samorost, chce si dělat věci po svém, ale ne na úkor svého pohodlí. Pokud má něco nějakou podmínky, tak se toho raději vzdá. Není to tedy s ním jednoduché 🙂
  Začala jsem s indiánskou metodou včera, nedá se z toho tedy usuzovat. Včera tu běhal na naháče a všude načůráno, klasika, koberec jsem stříkala octovou vodu a vydrbala do sucha. Teď ale je jeho libůstka čůrat vleže (vlastně i kakat :-O ), takže to nemám šanci odchytit do nočníku, že by stál a koukal, jak to hezky „teče“, to ne. Mám tedy vyčkat, až mu to secvakne? Snažím se mu říkat, že na koberec se nečůrá, že se čůrá do nočníku (ví, kde je), ale to naprosto ignoruje 🙂 Přiznávám, že jsem si pročetla důkladněji celý článek a dozvěděla jsem se, že včera odpoledne jsem udělala chybku, že na ven jsem dala plínku, naše vycházky bývají dlouhé – mám je tedy omezit a brát s sebou hodně oblečení? Cvrček čůrá poměrně hodně (měním tepláčky cca 4-5x/hod)…
  Promiňte za ten román 🙂 Přeji krásný den a děkuji za odpověď!

 145. Dobrý den, synovi byly v březnu dva roky, pár dnů před narozeninami jsme začali definitivně s odplenkováním přes den (už cca od roku a čtvrt byl zvyklý, že se vyčůrá do nočníku před odpoledním spaní, ráno po probuzení, případně na vyzvání po delší době, byl šikula). Bylo to naprosto bez problémů, za ty cca dva měsíce bylo nehod na prstu jedné ruky, opravdu to pochopil okamžitě, jak už byl napůl naučený dřív. Co ale zůstává problémem, je kakání. Dost často se vykaká i do nočníku nebo s redukčním prkýnkem do velkého záchoda, ale častější je spíše to, že si hovínko „schová“ až do plenky. Typická situace – byl zvyklý kakat vždy po obědě, první dva týdny po odplenkování stačilo ho po jídle odvést k záchodu, on se vykakal a šel spokojeně spát. TEď ale najednou jako by to bojkotoval, sedí na wc třeba čtvrt hodiny, na mé dotazy odpovídá, že se mu nechce. Dám mu plenku, uložím ho – a do pár minut je z pokojíčku řev a najdu plnou plenku. Jak toto řešit. Moc děkuji.

 146. Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak s odplekováním přes noc? syn to má na střídačku, někdy mokro, někdy sucho..plenky jsme před týdnem schovali a nedáváme žádné(máme látkové)..přes den odplekovaný je, zvládá čůrat ve stoje několik měsíců..nerada bych ho zmátla a zase mu ji dala, ale nevím jestli na něj nespěchám..má 25m. než se naučil přes den, taky to trvalo, tak nevím, jestli vydržet..

 147. Dobrý den,
  O vaši metodě jsem četla s údivem. Já jsem dceru začala posazovat na nočník kolem roku po spaní. Pak jsem přidávala po jídle apod. Na plavání si i sama chodí na nočník před i po kurzu, tak jsem si řekla, že je vhodná doba. Nyní ve stáří 15.5 m jsem se rozhodla pleny sundat a nechat ji doma chodit nahou . vcelku to zvládá sama, ale někdy se zapomene a stejně se mi vyčůrá mimo. Ale je si toho vědoma , ukazuje mi to.Zkoušíme cca týden. Myslíte máme pokračovat? Stolici pochopila. Přes spaní spíše máme suchou plenu.Děkuji za odpověď. Jana

  1. Dobrý den, Jano, i přes nižší věk (doporučuje se to až okolo toho 24 měsíce) bych vytrvala. Vaše dcerka vypadá, že je zralá. A navíc jsou případy, (znám je osobně), kdy to opravdu šlo už i v 15 měsících. Je to ale spíše méně časté 🙂 Držím palce Vanda S.

 148. Dobry den, mam chlapecka 26m, motoricky velmi sikovny, mluvi, zpiva… ale plinky ho vubec nezajimaji. Nekolik mesicu zkousime nocnik, ale nenasilne, spis se ptam… Na otazku, jestli nechce curat, mi odpovi: mam plinku, v pohode… Takze jsme dnes zahajili indianskou metodu, vse mi odkyval a behem prvnich dvou hodin jsem sestkrat prevlikala a vytirala… Cekala jsem tak osum i deset nehod, ale za den, ne za dve hodiny, takze jsem to vzdala, protoze mam rizikove tehotenstvi a brisko to nezvladalo. Pravdepodobne tedy nesplnuje bod curani po davkach, ale ucurava. Ale co s tim? Je uz myslim dost stary a vse chape… Dekuji moc za radu, Pavla

  1. Dobrý den, je možné, že je zralý, ale prostě naschvál zkoušel co dovede. Zatnout svěrač, pustit svěrač a koukat se co to dělá – a taky, co to dělá s vámi… Zjistit, zda je svěrač zralý se nedá po jednom dni, ale alespoň po třech dnech. Chápu ale, že máte náročné podmínky a není to pro vás jednoduché. Nevím, v jakém měsíci jste, jak moc se můžete hýbat, jak moc stresovat.. To vše je na zvážení a nemohu rozhodovat. Sama bych ale vydržela alespon pár dní a pokud by ani po 4 dnech nebyly světlé chvilky, ze kterých se na další den může vyklubat velký úspěch, bych je případně vrátila. A zahájila opět metodu za měsíc či dva. S pozdravem Vanda S.

 149. Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak na syna. Bude mít 22mes a zatím máme plenky. Nočník máme doma už snad od jeho roku, snažili jsme se posazovat na něj, ale malí na něm svleceny brečí. Oblečený když jde kolem tak si sedne, občas si pohraje. Když jde na velkou, většinou se schovává, co jsem četla diskuzi, tak je to asi dobře že chce soukromí? Začal si i hlásit že má bobek (když už má hotovo), teď hlásí bobek i když chce vyměnit jen pocuranou plinku. Jde mi o to když mu seberu plinku, a nechce na nočník, kam mi tedy bude chodit? Nebo ho davat na naše wc? Máme pro nej i pisoar dětský, ale také se tam zatim nevycural. Moc děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, Aneto,
   vše co popisujete je normální (brečení na nočníku, vysazování, schovávání se a vyhledávání soukromí). Váš syn je moc šikovný a značí to jeho zralost pro odplenkování. Zahájila bych tuto metodu – sebrat a nedat (jen na odpolední a noční spánek stále nechat pleny). Podle prvního či druhého dne bych se rozhodovala, kam jej dávat. Zkoušela bych nočník a pokud by protestoval, tak bych třeba vyzkoušela koupit nový – se synem, at si jej vybere. Nebo pak chodit na velký záchod s redukcí. Držím vám palce, jděte do toho 🙂

   1. Dobrý den, včera jsem zkusila synovi sebrat plenku cca na půl hodiny jak bude reagovat. Počůral se několikrát, vždycky mi to šel ukázat, ale později když měl počůrané nohy tak začal plakat. Přišlo mi že se toho bál, chtěl pak i držet za ruku. Když jsem mu plinu vratila, během 10min ji měl úplně plnou. Dneska jsme ho přebalovali a než jsem došla pro plenku, vyčůral se na zem a zase pláč. Myslíte že je to v pořádku? On nemá rád změny, a na všechno si dlouho zvyká, tak nevim. Moc děkuji za odpověď

     1. Chtěla jsem vědět jestli je správně když se počůrá a pláče, a nebo je to známka toho že ještě není připravený.. Děkuji

     2. Dobrý den, pláč není známkou, že není připravený. Že dítě není připravené poznáte tak, že učůrává co chvilku a neumí ovládat svěrač. Tedy moč spustí nevědomky. S pozdravem Vanda S.

 150. Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu ohledně odplenkování syna. Synovi je 20 měsíců a metodu jsme zkoušeli již před měsícem – 10 dní bez plenek (jen na spinkání je měl) a bez úspěchu. Nyní po měsíci opět stejné. Malý čůrá, kde se mu zlíbí. I když ví, zme to přijde a podle všeho už to ovládá – vyleze z bazénu, trampolíny a vyčůrá se a často se také vyčůrá vzteky. Jenže do nočníku nikdy. Problém je také s kakáním. Když začne kakat a rychle ho posadím, vezmu knížku, pohádku… okamžitě kakání zarazí a začne plakat a zatínat nožičky, aby neseděl na nočníku. Pak se třeba po 10 minutách vykaká v místnosti do rohu. Poradíte, co s tím? Je vhodný čas na odpkenkování? Děkuji, Monika

  1. Malej ještě nemluví a neumí si ani říct, že chce čůrat nebo kakat. Navíc teď řešíme problém se spinkáním. Nechce vůbec ležet přes den. Vylézá z postýlky. Jindy spal i 3 hodiny. Tak budeme učit na velkou postel. Říkám si, aby těch změn nebylo moc.

  2. Dobrý den, Moniko, ještě bych vydržela. Klidně 2 měsíce. Ať zapomene „křivdy“ s nočníkem a poté můžete zahájit znovu. Děti velmi rychle zapomenou a vašemu malému třeba opravdu jen musí ještě něco málo dosecvaknout. Držím palce. Vanda S. Ještě bych jen doplnila, že 10 dní je málo. Je vidět, že váš malý to chápe, umí svěrač ovládat. Je jenom potřeba aby to vychytal – dala bych mu víc dní. V.

 151. Dobry den, mam trojrocneho chlapceka, ktory sa narodil o dva mesiace skor…neviem ci to ma suvis…ale stale ma plienky po cely den. O nocniku ci zachode nechce ani pocut. Ked ho necham bez plienky vadi mu ze je mokry a uteka sa prezliekat. Stale mu hovorim ze ked nechce aby bol mokry nech sa vycila do nocnika. Vzdy len razne odpovie: NIE
  Uz neviem ako ho motivovat…rozne odmeny som skusala ale on radsej nic nechce.. prosim poradte ako mam postupovat.

  1. Dobrý den, pleny vzít a dnedat a vydržet. Klapne to, ale nesmíte ty pleny nasazovat zpátky. Popřípadě nechat vyšetřit u lékaře, zda má v pořádku močový měchýř a močové cesty. S pozdravem Vanda S.

 152. Dobrý den 😊Chtěla bych moc poděkovat za inspirativní článek, který mě natolik zaujal, že jsem indiánskou metodu hned s dcerkou vyzkoušela. Bude jí 21 měsíců. Byla jsem hodně překvapená, jak skvěle sejí dařilo. Už první den jsme měly 80 % úspěšnost, počůrané nebylo skoro nic. Kombinujeme pobyt doma a na zahradě, později jsme se odvážily jet i autem, na výlet a dále od baráku. Dalo by se říct, že první týden byl úplně zázračný. Ale teď posledních pár dnů (praktikujeme to 14 dní) se každý den jednou počůrá a není to nikde venku, ale většinou doma kousek od nočníku a dneska se počůrala dokonce 4* . Tak nevím, zda je to v pohodě nebo jestli se něco nezměnilo, jestli něco neděláme špatně. Je pravda, že se jí 100* za den zeptám, zda se jí nechce, možná už jí to vadí, možná to byla náhoda. Nechci se zaměřovat na malé selhání,když máme takový úspěch s touto metodou jen mě hlodá malý červík, zda není něco špatně… Děkuji za radu Jana

  1. Dobrý den, je to normální a vždy nějakým způsobem mírná stagnace nastává. Vydržte, nekárejte, polevte třeba v ptaní se, aby nebyla otrávená a vydržte. Držím palce, jste šikovní! S pozdravem Vanda S.

 153. Dobry den,vcera jsem u naseho 2leteho synka zacala s odplenkovanim.dala jsem mu do nocniku kyticku,byl hrozne nadseny,cural tam neustale i kdyz vytlacil 2kapky tak musel pocurat kyticku.venku na mensi prochazce taky uspech,vycural se 3x na travicku ale musa jsem se ho zeptat jestli se mu nechce.dnes od rana boj,na nocnik po probuzeni vubec nechtel,venku taky nechtel takze se komet pocural,prevlekla jsem ho a na podruhy se uz vycural zase na travu.doma,do obeda,asi 4 nehody z toho komplet procurany gauc a roznazlane male hovonko.sam si na curani nerekne ale kdyz uz ho dam.na nocnik tak se vycura,chvalim,tleskam..ale pokud ho nedam napr a 15-20min sama na nocnik tak se pocura a je mu to uplne fuk ze sedi v mokru.na nocniku senekdy vycura hodne,nekdy tam chce sedet a ucurava po troskach..tak vubec nevim zda vydrzet aby si zacal rikat nebo to mam zkusit dyl?uz jsem parkrat zkoušela odplenkovat ale bez uspechu.citim se beznadejne ze si sam nerekne a je mu jedno ze sedi v bobku.moc dekuji za odpoved…uz jsem to dneska chtela vzdát a pak narazila na vas clanek,furt si rikam ze to chce trpelivost ale rada bych znala Vas nazor na nasi situaci.dekuji

  1. Dobrý den, toto je druhý den naprosto normální. Soudit můžete po 7 dnech. Pozorujte pokroky – například, že se při čůrání zastaví a začne si jej uvědomovat, poté že to zadrží a bude třeba hlásit – v tuto chvíli přistrčíte nočník… apod. Držím palce. Vanda S.

 154. Dobrý den paní Vando,
  mám chlapečka 21 měsíců a 10.den zkoušíme podle vašeho článku bez plenek. Sám si na začátku vybral, že chce slipy a plenku zahodil. Už několik týdnů předtím se nechtěl nechat přebalovat. Má 4-letou sestru, u které taky vidí,že chodí na nočník nebo na záchod. Po 10 dnech si řekne sám na kakání tak v polovině případů. A stran čůrání je to podobné. Když náhodou čůrá a zrovna jsem u toho, tak dokáže přestat a zbytek zvládnout do nočníku. Venku ho baví čůrat, protože v těchto vedrech chodí nahý. Jak má slipy nebo kraťásky,tak se téměř pokaždé počůrá. Vůbec zatím nechápe, že si musí, co má na sobě svléct nebo zavolat. Když jedeme pro dceru do školky, vydrží klidně i 1,5 hodiny bez čůrání. I když v autě usne,tak se nepočůrá. Přes polední spaní plenka taky suchá, přes noc téměř každý den suchá plenka. Když bych ho chtěla já poprosit, aby se šel po spaní vyčůrat, tak to odmítá a za pár minut je počůraný. Od prvního dne, kdy se počůral i pokakal pokaždé, je určitě posun. Jen za posledních 5 dní pořád stejné, nehody cca 70% času. Nechci se ho neustále ptát, zda se mu chce čůrat. Ráda bych, aby dokázal sám říct.
  Moje otázka zní: „Mám ještě vydržet??“

  1. Dobrý den, vydržte. Máte to moc hezky našláplé. Syn je šikovný. Oblečení trvá déle, než se naučí, ale to se také poddá, nebojte. Období zhoršení je normální a přichází a určitě ještě přijde. Buďte trpělivá, pravděpodobně hlavička řeší nějaký problém a prostě zapomíná. 🙂 Držím palce. To klapne. Vanda S.

 155. Dobrý den, my máme problém s odplenkováním. Respektive s nočníkem. Když byl menší (kolem roku, roka a půl) chodil na nočník, posadil se, občas se i vyčůral. Jenže pak se to zlomilo a od té doby mám problém ho na nočník posadit (teď mu jsou dva roky). Všude chodíme bez plenky. Nejvíce času jsme doma, na zahradě.. ale bez plenky. Pouze do auta jí dávám a na spinkání. Čůrá kdekoliv, někdy má chvilku, že za 15 min se vyčůrá i 5x. Občas ztrácím nervy, řeknu že takhle ne a jdu se vyvztekat za dveře.. na záchod se taktéž posadit nechce 😔 Děkuji za jakoukoliv radu.

 156. Dobry den.potrebuju poradit.dcera 25mesicu.bez plenek pred druhym rokem.neumela zavolat nikdy vicemene sem nejak dycky vypozorovala a posadila.moc hezky mluvi,takze teoreticky vse vi co a jak.posledni dobou si cvrkne ze ma mokre kalhotky i kratasy a vubec ji to nevadi(sama rika,ze nevadi),kdyz reknu jdeme na nocnik musim ji nejak nalakat a vycura se.dokonce ale uz se zase parktrat pocurala uplne,ze byla pid ni louze.vetsinou je to ted spis to cvrknuti ted po 3dny se i pokaka a prijde za mnou co to ma na zadku.plenku davam jen na noc.nekdy je sucha,vetsinou trochu pocurana.vim,ze to chce vydrzet,ale nevim,zda se ptat a zkouset posazovat nebo nechat tak…v srpnu se ma narodit sestricka.moc dekuji za jakoukoli radu.

  1. Dobrý den, Aleno, je to normální. Ptala bych se, nabízela nočník a tak. Snažila bych se ji navézt na myšlenku, že už je velká a přeci tam bude chodit sama. Nezdary nekárat, jen vyjádřit lítost, že se to nepovedlo. Pořád to opakovat dokola. Klapne to. V podstatě už máte vyhráno, jen to vychytat ze strany dcery. Ale to opravdu půjde. Je šikovná. Vanda S.

 157. Dobry den. Mam problem se svym 3,5 letym synem (narodil se ve 36.tt, 2425g, pote v peci neurologie kvuli mirnemu zaklonu hlavy a kvuli tomu neotacel hlavickou). Ve 2,5 letech se naucil krasne chodit na nocnik, pres den krasne bez nehody, ale pak po 3 mesicich se vse vratilo a zase cural pres den do kalhot nebo i na koberec. Myslela jsem, ze je to jen nejake prechodne obdobi, ale stale to trva a to je mu 3,5 roku. Porad se pres den pocurava. Chodi curat i kakat na nocnik (toaletu odmita), ale tak 5x za den ma pocurane i kalhoty a vubec mu to nevadi. Kdyz jsme ted byli 5 dni na navsteve u manzelovo rodicu, kam jezdime 2x za rok, tak se tam za celou dobu ani jednou nepocural a sam si i rikal, ze chce curat a vydrzel to i po schodech do horniho patra. Tak nevim, co mam delat, protoze on vi, ze se cura do nocniku, umi to i vydrzet, ale doma mu je to absolutne jedno a pocurava se. Uz nevim, co mam delat. Venuju se mu, hrajeme si a blbneme, nemyslim si, ze by to byl nejaky pokus o mou pozornost. Dala bych vsechno za to, aby to uz zvladl. . Existuje nejaka rada? Pri vycurani do nocniku chvalim jak o zivot, kdyz se pocura do kalhot, neustale mu s klidem vysvetluju, ze se cura do nocniku a ne do kalhot a stejne to nepomaha. Jsem zoufala, v zari ma jit do skolky a kvuli tomuhle ho vylouci. Dekuji a hezky den

  1. Dobrý den, to je opravdu zvláštní, že mimo domov to zvládne. To skoro až vypadá, jako cílená forma. Proč by to ale dělal? Napadla mě ta pozornost, ale píšete, že ji dostává. Osobně, pokud bych věděla, že to dítě umí a jinde zvládá a dělá mi to doma naschvál, tak pokud by nepomáhalo vysvětlování, tak bych asi 1) odebírala mou pozornost. 2) odebírala hračky. Ale toto opravdu jen, pokud bych si byla na 100% jistá, že je to z jeho strany naschvál. Nejsem však ve vaší situaci a takový případ slyším prvně. Mohu tedy jen napsat, jak bych to asi řešila já. Ale nejsem u vás doma, neznám celou situaci a tak mé rady nemusí být vůbec správné. Držím vám palce, ať přijdete na to proč se tak děje V-

 158. Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jedeme indiánskou metodu. Naše „pokroky“ jsou takového:
  1.-4. den načůráno všude, dokonce si i učůrával. Ale řekli jsme si vydrž prťka, vydrž. 5. den načůráno všude, ale už neučůrává, ale nočník bez úspěchu. 6. den se schová, vyčká až se nekoukáme a vyčůrá se. 7. den se stále více zadržuje, hlavně, aby jsme ho nezastihli. 8. den se to stále zhoršuje. Dnes dopoledne a preventivně ani nečůral a to už je 12:00 a to normálně už minimálně 2x čůral. Máme na chvíli schovat nočník a nebo vydržet? Děkuji za rady.

   1. Dobrý den, v pořádku. Odpočinek je třeba. 🙂
    Nakonec jsme se s manželem báli, že by z toho mohl mít komplex, tak jsme schovali nočník a má plínky. Když dostal plínku, tak byla do hodiny totálně počůraná. Nevím jestli má nějaký vliv na tuto metodu, že od narození používáme látkové pleny. A asi dva měsíce je každé přebalování boj. Řekli jsme si, že za měsíc to zkusíme znova, ale jestli máte nějakou radu, budeme rádi. Děkuji.

 159. Dobrý den, asi byste měla do článku uvést, že tato metoda má sice úspěch, ale nepočítá s línými dětmi. Synovi jsem před měsícem (ve 23 měs) sebrala pleny, sám si říká pouze někdy. Některý den několikrát, pak třeba několik dní vůbec. Den zvládneme bez počurání, když se neustále ptáme. Vůbec se ale nepodařilo vyřešit kakání. Je to stále stejné. Nechce při tom sedět, poodejde za keř, za roh a hned po vykonání hlásí. Doma jsem mu na „jeho“ místo podstrčila nočník, ale raději to šel vykonat jinam! Ve stoje samozřejmě. Přijde mi, že je jen totálně líný se tím zabývat. Mokré oblečení mu bohužel nevadí. S pozravem Jana

  1. Věřím, že to klapne. Je to otázka zvyku. Ano, některé děti jsou pomalejší a tvrvá jim déle, než jim secvakne, že je lepší si k tomu sednout a mít pohodlí. Berte to s nadhledem, ono se to podaří. Vanda S.

 160. Dobrý den, synovi jsou 2 roky, i když proces čůrání velice dobře chápe, dokáže se vyčůrat, když se zrovna rozhodne, že bude spolupracovat, na nočník ani na záchod prostě chodit nechce. Co jsem tak vypozorovala, prostě ho to otravuje nebo moc zdržuje od hraní. Občas zabere nějaká motivace typu, až se vyčůráš, tak půjdete s tátou do bunkru…Když ho nechávám nahého, což je teď v teplých měsících často, a vyčůrá se na zem, dojde si pro hadr, utře to nebo mě o tom informuje. Často si sundá plenku, že ji nechce, i když jdeme třeba ven, tak mu to dovolím a pak když se venku počůrá, chce se hned převléknout. Na indiánskou metodu si zatím netroufám, a to z jednoho důvodu, na začátku článku píšete, že je dítě připraveno, pokud si poodejde, když jde na velkou. To on ale vůbec nedělá, klidně kaká během hraní nebo během jídla, prostě když se mu chce. Jediný pokrok vidím v tom, že už mi neříká, že má bobo, ale že bude dělat bobo, ale i přesto si na to netroufám, protože často kaká i 4x za den a to je někdy fakt náročné než to všechno uklidím, nedej bože, kdyby nás to potkalo třeba v autobuse…No má otázka je, zda je tento bod zásadní – tedy aby si dítě poodešlo, když jde na velkou? Nebo je dostatečnou známkou zralosti, že hlásí, že bude kakat? Děkuji Johana

  1. Dobrý den, zrovna to vykonání potřeby a poodejití stranou není vždy dobrým ukazatelem, že je dítě připravené. Některé děti to prostě nedělají, byť jsou již zralé. Spíše se orientujte čestností a množstvím močení. Já bych do toho ve vašem případě šla. 🙂 Držím palce Vanda S.

 161. Dobrý večer Vando 🙂 a všem maminám ještě jednou děkujeme za rady a jen doporučuji všem odplenkování indiánskou metodou podle Vandy …..malej je od 25 měs. bez plínek přes den akorát první měsíc sem tam nehoda a s kamarádem tygříkem seděli spolu na nočníku a splachovali a bavilo je to 🙂 a na noc jsme od května od 33 měsíců 🙂 chce to u kluků ze začátku trpělivost a ta se vyplatila děkujeme

 162. Dobrý večer, Vando! Rada bych znala vas nazor. Včera odpoledne jsem začala u syna s indianskou metodou. Je mu 23 měsíců a uz dlouho nam hlásí po kakani, ze tuto potřebu vykonal. Se starší dcerou si sedá společne na nocnik, kdyz ona čura nebo kaka. Zatim se zadny uspech nekonal, jednou cural na záchodě, ale jinak jen slipy a louzicky, kakani samozrejme také. K tomu cura celkem často, v takových vlnách, treba 3x během hodiny a potom delší dobu nic. Na nocnik si sedne, ale tak na vteřinu. Na záchodě vydrzi, protoze z nej neumí dolu. Plenku mu dávám jen na spaní, jinak ne. Snažím se mu neustále opakovat, ze plenky uz nemá a ze musi curat na záchod. Co myslíte? Vytrvat? Je mi jedno, ze prevlikam, peru, tahám sebou půl skříně ( starší dcera jeste občas taky nehodu ma, ta nejmladší v latkovkach). Rada bych, aby tato metoda klapla, protoze u dcery to byl boj a ja jsem asi uplne správne nepostupovala. Moc dekuji.

 163. Dobrý den, Vando! Včera jsem vam psala, ale dotaz někam zmizel. V sobotu jsem dle indiánské metody vzala pleny, dnes je to tedy treti den. Je mu 23 měsíců, hezky mluví, všemu celkem rozumí. Kakani hlásí po vykonání potreňby jiz nějakou dobu. Mame jeste starší dceru a 4 měsíční miminko. V sobotu jsem opravdu jen uklízela louže a prala mokré slipy, včera stejne tak. Na záchodě se jednou v nedeli vycural. Nocnik nepoužívám, on si na nej sedne, ale tak na vteřinu. Dnes jsem mu slipy nedala vůbec, aby si uvědomil, ze neco děla. Sám si neřekne ani náhodou, na záchodě to zvládl asi 3x, v noci do plenky nenacural, ale tech nehod bylo dost. On cura treba 4x za hodinu a potom delší dobu nic. Je to tak v poradku? Kdyz cura, tak někdy upozorní, ze se stalo. Dnes i kakal a vzhledem k tomu, ze neměl ty slipy, tak byl trochu vystrašený co to je. Myslíte, ze mam pokračovat? Nejsem si jista, zda je připraveny, kdyz tak často cura. Dekuji. Katka Asqar

 164. Dobré odpoledne, Vando. Prosím o Vaši radu. Metoda jako taková zní skvěle. Rozhodla jsem se ji vyzkoušet. Synovi budou za pár dní 2 roky. Na nočník jsem zkoušela posazovat už minulé léto, ale pokaždé se akorát vztekal. Nechala jsem to tedy být. Letos na jaře jsem nočník vrátila do obýváku, aby si na něj zvykl. Neposazovala jsem, jen věděl, že se tam děla cík a bobek. Dnes máme ,,Indiána,, 5. den. První dva dny byly všude loužičky, 3. den už jsem poznala, že bude čurat. Začal běhat po místnosti, držel se za kalhoty. Párkrát jsem ho stihla posadit, vyčural se. Dnes je to tedy 5. den a už od včera je problém s posazením. Většinou mi uteče do jiné místnosti a já nestihnu přinést nočník. Když ho posadím třeba před spaním, vzteká se, vůbec na nočník nechce… takže preventivní čurání nefunguje. Pokud chce, nestíhám dobíhat, on sám nočník nehledá, jen hlásí, že se vyčural. Myslíte, že se to zlomí a syn začne brzy na nočník sedat sám? Momentálně k němu má spíš odpor, venku zase křičí, když stáhnu kalhoty a chci, aby se vyčural (vím, že se mu chce). Utíká mi a vyčurá se za minutu do kalhot… Je tahle situace běžná? Syn je chytrý, vymýšlí spoustu složitějších věcí než je čurání, je ale i bohužel dost vzteklý, když není po jeho, umí to dát hlasitě najevo. Já jsem možná i hodně benevolentní… Předem děkuji za Váš čas!

  1. Dobrý den, zlomí se to. Přijde na to, že je lepší nebýt mokrý, jen u takových tvrdších oříšku to trvá déle, protože vzdorují a jakoby s vámi bojují… Ale zralý na to je, takže vydržte a pokračujte dále. Vanda S.

 165. Tak i já se zeptam. Syn 27 měsíců. Dnes 12 den. Cura, kádí do kalhot. Po kakani řekne že kakal, dokonce párkrát už i v půlce kakani. Když ho hlidam tak jde a vycura se nebo vykaka na nocnik. Když neuhlidam tak je to v kalhotech nebo na koberci, chci to vzdát, zdá se mi že na to není připravený. Když se zeptam jestli chce zpět plenky tak řekne že ne. Má starší sestru 4 roky a brasku 5 měsíců. Máme vytrvat?

 166. Dobrý den, prosím o radu. Synovi budou za měsíc dva roky. Na začátku června jsme zkusili indiána a šlo to téměř dokonale – během týdne si začal říkat na čurání, během druhého týdne už byl prakticky bez nehod, jen kadění trvalo chvilku déle, než poznal, že se mu opravdu chce – mívali jsme „plané“ poplachy. Takže se dá říct, že jsme bez plínek zhruba dva měsíce, dostává ji pouze na noc a když ho dám vyčurat hned po probuzení, zůstává suchá. Ale v poslední době mívá problém s odhadnutím, kdy se mu chce čurat. Řekne si, běží na záchod/nočník, ale obvykle už má kolečko na spodkách . Většinou jde jen o „přičurnutí“, zbytek pustí do nočníku. Je to normální? Když si začal říkat, tak to stíhal včas bez problémů. Nevím, zda ho za to pokárat, nebo to nechat být a srovná se to samo. Možná to do jisté míry souvisí s tím, že si hraje a nemyslí na to. Když jsme jeli na delší výlet na kolech a v sedačce se více méně asi nudil, tak si říkal dobře – stihli jsme zastavit, vyprostit ho ze sedačky, postavit – bez problémů, ale doma to nějak nejde. Za uplynulý měsíc a půl (od doby, co si říkal bez nehod) se vyloženě počural jen párkrát.
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, Jitko, ano je to normální a úplně běžné. Pravděpodobně nyní probíhá vývojový proce v mozečku, celé tělo a mysl se soustředí na posun ve vývoji – psychickém. Například řeč či jiné. A v tomto případě věci fyzické troškou slábnou. Děti třeba začnou více padat, nedávají prostě takový pozor. Nebo právě přestanou mít takovou schopnost kontrolovat své potřeby. Tedy, je to normální a přejde to. Za pár dní, za týden, maximálně dva. Vydržte 🙂 Nekárejte. Není to jeho chyba. Určitě je to také způsobené zabráním do hry, jak píšete. Bude to zase dobré. A jinak moc gratuluji, že jste se do metody pustili. Jste ukázkový případ, že to funguje i za krátkou dobu, jak popisuji v článku. Přeji krásné dny. Vanda S.

 167. Dobrý den Vando, děkuji za odpověď.
  Je pravda, že se v poslední době docela hezky „rozmluvil“, každý den přidá do svého slovníku nějaké nové slovo (které už je skutečně slovem, ne jen nesrozumitelné žvatlání a shluky písmen). Tak budeme čekat a uvidíme, kdy se to zas zlepší.
  Na indiánskou metodu a na Vaše stránky mě navedla kamarádka. Byla jsem vůči tomu dost skeptická (jako vůči jiným věcem, které mají v názvu „metoda“), ale přišlo mi to jako nenásilný způsob, který buď zafunguje nebo ne. Asi bych to v létě řešila obdobně sebráním plen i bez Vašeho článku, ale určitě bych nedodržela některá „pravidla“ třeba nevracení plínek. Takhle jsme to zkoušeli již sem tam v zimě na chvíli bez plen, ale pak jsme plínu vrátili, protože něco.. a nefungovalo to. No a na začátku června bylo hezky, máme zahradu, kde se nehody řešily více méně samy, žádné plány jsme neměli, tak jsme to zkusili. A musím říct, že jsem byla hodně překvapená, jak rychle to šlo. I babičky, které už měly řeči, že má stále plíny, malého pak chválily, jak to zvládl rychle, že to opravdu nečekaly. 🙂 Tak z toho mám radost a metodu mohu vřele doporučit a již jsem poslala odkaz dál. 🙂
  Ještě jednou díky a i Vám krásné dny. Jitka

 168. Dobrý den Vando, vidím, že je článek z roku 2015, ale i tak stále reagujete na příspěvky! Smekám… I já si tedy dovolím položit dotaz a moc Vás prosím o Váš názor. Synovi budou za 14 dní 2 roky a před čtyřmi dny jsme dle Vašeho článku začali odplenkovávat. První den byl strašný. Měnila jsem mu oblečení 8x, ale horší bylo, že se mi zdálo, že čůrání ani to, že je mokrý naprosto neřeší. Druhý den ráno měl suchou plínu, tak jsem se ho snažila posadit na nočník – bez úspěchu za hysterického řevu, tak na záchod s redukcí – úplně stejná reakce. Ohýbal se do luku a snažil se mě chytat, jako kdyby se strašně bál. Trhalo mi to srdce. Sundala jsem ho a v duchu si říkala co teď. V tom vstal manžel, co se tam děje.. Pochopil rychle a nadhodil, zda nepůjde čůrat do vany. Syn na to „jo“. Poslavila jsem ho tedy do vany a on se v pohodě a v klidu vyčůral. Následovali podobné scény, kdy jsem ho zkoušela dát na nočník a skončili jsme ve vaně. Již včerejšek a dnešek (zatím) jsou bez nehod, ale s tím, že chodí čůrat do vany. Tam se i těší. Včera se mi tam i vykadil při koupání – to už jsem se mu snažila vysvětlit, že se nedělá. Ale teď nevím, jak dál. Zda jsem neuvízla ve slepé uličce. Nechci, aby si zvykl chodit do vany a nevím, kam zkusit kakání, ale nechci mu už vrátit pleny. Prosím, co byste mi poradila?? Jsem z toho nešťastná. Moc děkuji!

 169. Dobrý den, řešíme nový problém. Starší syn, 28 měsíců, je od druhých narozenin bez plenek, bez jakéhokoli problému. O cca dva měsíce později jsme odebrali i plenky na spaní (odpolední i noční), za celou dobu byl jediná nehoda, když měl k večeři meloun 🙂 Teď ale nastala novinka. Kvůli vedrům nemůžu dávat mladšího syna (10 měsíců) spát do kočárku na terasu. Beztak už v něm moc spát nechce, a tak jsem před třemi dny zkusila dát miminko poprvé na odpolední spaní k staršímu. Večer spolu usínají v jednom pokoji bez problémů, tak jsem byla optimista. Ale miminko hodně plakalo, než se podařilo ho uspat, staršího syna to asi rozhodilo. Nakonec oba chvíli usnuli, ale po probuzení měl starší syn ve slipech hovínko. Druhý den se to opakovalo, křik, pak usnuli, po probuzení hovínko a ještě počůrané prostěradlo. Dnes do třetice – tentokrát usnuli úplně bez potíží, byli hodně unavení po dopoledním programu, tak jsem byla optimistka, že už to bude ok. A opět bylo ve slipech hovínko a vše počůrané. Tak nevím. V našem minibytě bohužel nemůžu dát spát každého do jiné místnosti, od narození mladšího to řešil ten kočárek na terase, ale to teď nejde a ani do budoucna už to nebude možné (v zimě). Co teď? Nerada bych, aby měl starší syn nějjaký blok a začal se najednou pokakávat a počůrávat, když s tím problémy neměl. V chůvičce od něj nic neslyším, když se mu chce, normálně si řekne, ale z postýlky nehlásí nic. Jen je pak ta nehoda. Jak byste radila postupovat dál? Děkuju moc, Katka.

  1. Dobrý den, Kateřino, mladšího bych dávala spát k vám do ložnice. Prozatím. Je možné, že to hovínko je jakýsi bojkot společného usínání. Je také možné, že pláč mladšího dítka toho staršího stresuje a „výtvor“ není naschvál, ale prostě projevem stresu. Asi bych je na nějaký čas nedávala spát spolu, pokud to jde. Omlouvám se za odpověď po pár dnech. Poslední týden jsem měla náročnější. Jak to vypadá teď? Vanda S.

   1. Dobrý den, stalo se to tři dny po sobě, od té doby musím zaklepat, že je to už v pořádku, ale je pravda, že šlo jen o dvě spaní, dvakrát jsme byli odpoledne pryč. Tak snad se to zase nějak zajede. Jen je škoda, že miminko spí kratší dobu než starší syn (protože má ještě spánek dvakrát denně), takže pak vstávají oba, i když by starší ještě spal. Já bohužel v našem bytě nemám možnost je dát spát odděleně, řešili jsme to tou terasou, ale teĎ už to kvůli počasí nejde, i tomu, že malý už v kočárku nechce spát. Moc děkuju za reakci, z mého pohledu šlo taky o stres, nezvyk…

 170. Dobrý večer, Vando, uplne v poradku. Musim se přiznat, ze jsem ze zacatku trochu pochybovala, ale byla jsem rozhodnuta vydržet. V sobotu to byly dva týdny od zacatku a syn si vetsinou sám řekne, někdy pozdě, ale řekne, cura ve větších časových intervalech a plenu ma fakt jen spaní. Vando! Moc diky, metoda FUNGUJE.

 171. Dobry den,syn 19 mesicu.Vzala jsem mu pliny a rekla kde se to dela. Pochopil to hned a seda si sam na nocnik kdyz potrebuje. Sama jsem koukala ze uz chape doma si rekne nebo se posadi sam. Kdyz jsme venku tak vubec nic nerekne aj kdyz se ho ptam ale aj tak se pocura.Nevim co a jak dal jestli neni jeste malej…dekuji

 172. Dobry den prajem, prosim o radu. V uvode by som chcela napisat, ze hned po precitani clanku som sa rozhodla pouzit Vami popisovanu metodu. Prislo mi uplne logicke plienky zobrat a nevratit. Ale k veci. Dcera ma prave dnes 20 mesiacov, skusame ist podla Vas zatial 4 dni. Prvy den, ako pisete, boli mlacky vsade. Uz na druhy den sa zacala pozrerat medzi nohy, takze som zostala natesena. Treti den si par minut pred cikanim zacala chytat susulu, robila to vzdy pred cikanim, takze som bola opat natesena, ako napredujeme, hoc ani raz nestihla do serblika nacikat, nikdy sme to nestihli (tj zatial vzdy cikala na zem). V com je ale teda problem. Pocas tychto styroch dni sme jej davali prevazne pod zadok (vzdy ked sedela) prevalovaciu jednorazovu podlozku, aby neocikala viac nez je nutne. Dnes, na 4 den, som na nej vzdy videla ze chce cikat, dokonca na navsteve sa mi zdalo, ze hlada vhodne miesto, ale stale ho nenachadzala. Az ked teda necikala ani po chvili, tak som si sadla, dala na seba podlozku a dcera sa hned pocikala. Neskor cez den sa to opakovalo. Dcera davala jasne signaly ze chce cikat, ale vzdy ked som jej spomenula nocnik, zacala revat a posadit ju na neho ani za svet. Nakoniec to vzdy spravila na podlozku. Stalo sa to aj 4 x. Prosim Vas, ako postupovat dalej? Zatial mi to pripada, ze si mysli, ze to ma robit na podlozku. Hoc ju stale posadzujem na nocnik. Stale rozmyslam, ako dlho bude vsetko pocikane, a ci mam v tom pokracovat, hoc aj mesiac. Dakujem za rady.

  1. Este doplnenie k mojej otazke/prosbe o radu. Dcera nocnik vylozene bojkotuje, ked ju tam iniciativne posadim v case, ked vyzera, ze potrebuje cikat, nevydrzi tam ani sekundu a zacne revat od zlosti. Posadzujem ju tam aj po „nehode“, to tam vydrzi mozno pol minuty a opat sa berie prec a place. Skusala som na velky zachod, tam sice neplace ale tiez sa berie hned prec.

  2. Dobrý den, občas se takový bojkot nočníku stane. Je potřeba dceři vysvětlit, že podložka není to pravé místo ale musíte postupovat pomalu a opatrně. Aby jste nenarušila proces odplenkování. Vybízet k nočníku, zkoušet to, tleskat, zpívat, odměnovat, aby viděla, že za nočník je něco vyjímečného. 🙂 Je to cesta a chvíli to bude trvat. Nebude to v řádu hodin ani dní. Spíše týdnů. Určitě se to ale podaří. Syn to měl podobně. Držím palce. V.

 173. Dobrý den, syn 18 mesicu posledni 3 mesice hystericky odmita nocnik, predtim ho uspesne pouzival stylem ze si nerekl, ale pri posazeni pokazde neco vytvoril. Ted to obcas zkousim ale z 95% bez uspechu, s revem. Dnes jsem tedy nocnik schovala, za mesic ho vyndam a seberu pleny-jen nevim, kdyby nocnik stale odmital, mam i tak sebrat pleny? Dekuji.

   1. Dobrý den, počkala sem, nyní nočník neodmítá, ale nic do něj nevytvoří, jen sedí. Ráda bych zkusila odplenkování, ale nevím, jestli do toho jít když nočník nepoužije jak by měl. Když seberu pleny, je šance že to po pár mokrých dnech i tak pochopí? Děkuji.

 174. Dobrý den Vando mám holčičku 22 měsíců nechce o nočníku ani slyšet vždycky ho vezme a od nese do kouta?. A sedne si jenom v oblečení. A je celé léto nahá a vycurase všude už nevím co mám dělat. Děkuji Katka

 175. Dobry den, vzala jsem pliny dle indianske metody minuly tyden. Synovi (bez tydne 20 mesicu) trvalo 3 dny nez pochopil, rekl si, sli jsme na nocnik/zachod. Nekdy jsem ho vzala ja, kdyz se mi zdalo, že to drzi dlouho. Fungovalo to tyden, nocnik nosim i ven, protoze curani na kyticku nechape (jednou videl, jak curam ja venku za ker a rikal ajejejeje stejne jako komentuje sve nehody). Sam vzdy obradne nocnik vynesl do zachoda nebo venku nekam. Jenze ted to zacina odmitat, pocura se, nekdy i bez komentare, kdyz se zeptam (radsi cim dal mene casto), tak nechce, ale pocura se za chvili. Pritom mu to slo. Snazim se na nej netlacit, aby se nesekl uplne, ale je to frustrujici. Pripada mi, ze to dela schvalne (ze se obcas nezadari/zapomene to je jasny), tezko se mi skryva, ze me to mrzi, ale snazim se to nekomentovat, max. rict, at priste rekne predem a prevlict, naopak uspech pochvalit.
  Myslite, ze si to sedne samo, ze jen zkousi, co ja na to? V aute vydrzi, odpo spani taky, davam jen navlekaci plinu na noc a ta ted uz byla dvakrat sucha a rano si rekl a sel na zachod.
  Diky Martina

  1. resp. stalo se vam nekomu, ze to slo dle planu, ale zdalo se, ze dite chape a spolupracuje, ale pak obratilo a prestalo chtit? Diky m.

   1. Dobry den prajem,

    nas sa deje prave nieco podobne, co sa stalo vam. Mesiac a pol bez plienky dcera (okrem spania), vsetko pochopila velmi rychlo, vzdy povedala ze ide a isla, dokonca vedela niekolko minut aj zadrzat, co mi prislo uplne ze VUAV. Tiez sme nosili von serbel. A zrazu, uplny sek, pocikava sa, pokakava, nielen ze nepovie, ze nechce, ale ani neupozorni, ked je mokra. Ako sa Vam to nakoniec so synom podarilo?

 176. Dobrý den Vando, mockrát děkuji za Vaše stránky a přesný popis jak postupovat při odplenkovávání a stejně tak za diskuzi k tomu. Přesně dvouletého syna jsem 6.7. zbavila přes den plenky, devátý den nastal zlom a začal chodit na nočník s obrovskou úspěšností. Do té doby nikdy:-) Prostě odmítal. Venku nám to tedy ale ještě asi 14dní trvalo, než na hřišti ve stoje utíkal ke křoví a čekal. Takže zhruba měsíc nám to parádně fungovalo a to i přes to, že syn téměř nemluví a vlastně do teď ani jednu potřebu nijak nepojmenovává. Jen běží k nočníku, venku ke křoví nebo se snaží vehementně s panikou vyhrabat z kočárku. Plenku dávám jakmile usne a s otevřením očí odebírám. Takhle nám to vlastně téměř měsíc krásně fungovalo. Neměl problém čůrat ani na záchodě nebo se vykakat venku. Poslední týden se ale začal jednou až dvakrát denně počůrá. Doma, venku……. prostě nijak neupozorní, neběží k nočníku. Jen až čůrá tak je zaražený, překvapený. Pokud se mu nechce, jen zcela výjimečně se nechá na nočník posadit. Čím myslíte, že to je? Přichází takovéhle stádium často? Mockrát děkuji, Lucka

 177. Dobrý den Vando, náš 25 mesíční syn čerstvě zvládl „indiána“, trvalo to 8 dní. Za týden nastupuje poprvé do školky na 2 dopoledne v týdnu a ty první dny pro něj určitě nebudou jednoduché. Moje otázka zní, zda byste ho v této situaci pro jistotu první dny „zajistila“ plenkou? Odplenkovani je opravdu čerstvé, navíc ještě moc nemluví a zatím komunikuje spíš „pantomimou“ 🙂 Díky za radu a hezký den. Michaela

 178. Dobrý den. CHtěla bych Vás požádat o radu. Syna 28měsíců jsem po několikerém přečtení Vašeho článku začala odplenkovávat před třemi měsící. Syn byl hodně živé miminko a na nočníku bych ho neudržela. Tato metoda mě nadchla. Plínky jsem vzala a dávala jen na odpolední spaní a na noc. Jinak jsme vydrželi a nedávali ani na delší výlety nebo návštevy. Po asi 10dnech si začal opatrně říkat sám na čůrání. Stále jsem ho ale hlídala a dávála na nočník, když se mi zdálo, že by potřeboval čůrat. Stolici neřešil a vždy to bylo do trenek. Podle Vašich instrukcí jsem si říkala, že to s kakáním trvá déle a netlačila na něj. Postupně se to zlepšovalo a vypadalo, že si hezky zvyknul. Nehody byly, ale současně i zcela suché dny. Poslední měsíc se situace ale rapidně mění. Na čůrání si řekne, ale vždy je už ucvrknuto v kalhotech, protože se ozývá až těsně před. Někdy čůrání neřeší vůbec a počůrá se do kalhot. V posledních dnech je to na denním pořádku. Hodně pije, tže nehody jsou neustále a neustále jen pereme trenýrky a kalhoty. Když ho nutím čůrat, aby nebyl mokrý, brání se. Snažím se to nechat na něm, ale s obavou, že bude mokrý. Stolici hlásí až když je v kalhotech a nebo vůbec. Jsem ovšem přesvědčená, že si je vědom toho, kam patří. Párkrát se mi stalo, že když běhal nahatý a potřeboval kakat, sám si doběhl na nočníka a radostně pak hlásil bobek. Jak je oblečený, neřeší nic. Bohužel nemá v tomto směru žádnou pravidelnost. Někdy má stolici ráno, někdy večer, někdy 2x a někdy i 3x denně. Nevím, kdy ho vysazovat, abychom to odchytili. Přiznám se že, dnes po 3měsících už mi došla trpělivost a plenu jsem mu dala zpět. Mohla by jste mi poradit, co dělám špatně a jak dál postupovat? Děkuji Lenka

 179. Dobrý den,
  syn 3 roky při prosazení na nočnik nebo záchod s redukci hystericky řev. Vyčura se buď do vany nebo sprchy a venku na kytičky. Venku běhá bez plen nahaty a cura všude co 20 minut. Doma bez plenky bejt nechce pokud mu ji nedám stále se jen chová mazli a nehne se ode mne na krok je litostivej venku pokud má trenýrky to samé jen se chová a nehraje si. Jakmile dam plenku v tu chvíli si jde hrát. Mám mu plenku nedat i když je z toho nesvůj?
  Děkuji

 180. Dobrý den, zkoušíme indiána již sedmý den, bez úspěchu… 🙁 Synovi je 22m, ještě nemluví, tak zkouším cca po hodině vysazovat na nočník, většinou tam nevydrží, a i když vydrží, je spíše náhoda, když tam něco vytlačí. Zato má obrovskou radost, když tam něco je a hrdě si nočník nese do koupelny, abych ho vylila. Jinak všechny potřeby jdou do gatí. Když se zeptám, kam to patří, jde si oblečený sednout na nočník, ale když mu začnu stahovat kalhoty, brání se. Určitě ví, co a jak, ale podle mě ještě nerozpozná, kdy se mu chce. Myslíte, že mám ještě vydržet, nebo to na pár týdnů odložit, a zkusit později? A jestli odložit, mám schovat i nočník? Je na něj jinak totiž zvyklý, vysazuji od roka a ráno, odpoledne a večer tam vydrží sedět bez utíkání.
  Děkuji, Bára

 181. Dobrý den, syn skoro 21 měsíců. Povedlo se nám odplenkovat zhruba za týden touto metodou a super, ale máme problém s kakanim. Až na občasnou nehodu se vycura do nocniku, ale pokaždé se vykadi do teplacku. Uteče se schovat bez toho ani by si řekl a vykadi se pak přijde a řekne ze kakal. Mate radu co s tím prosím ? Děkuji

 182. Zdravím Vás Vando,
  Lauře bude za týden 20 měsíců a plenku už moc nechtěla, mivala ji navíc už občas uplně suchou několik hodin, zárověň ale když byla bez plenky a chtělo se jí, tak si ni řekla. Rozhodla jsem se zkusit indianskou metodu a před tydnem jsem ji už nechala bez plenek. První den byl pročůraný, ale od druhého dne už byla schopná moč zadržet i několik hodin, dokonce po 4 dnech i v autě cestou na nákup, na nákupu a cestou z. Až jsem byla překvapená. Ze začátku jsem ji nočník hodně připomínala, až moc asi a občas pak běhala po bytě, bylo vidět že už se jí chce strašně moc čůrat ale nešlo jí to na nočníku ani na záchodě, nevydržela tam sedět a pak se počůrala po pár minutách. Přijde mi že jí to trápí a občas i hlásí že bude čůrat nebo kakat, i venku ale nikdy se jí to ještě nepovedlo. Bobek to už vůbec ne, ted kakaá většinou v noci do plenky.. Myslíte, že mám ještě vydržet, že se k tomu nočníku či záchodu propracuje? Je nějaký způsob, jak jí k tomu motivovat? Moc Vám děkuji. Tereza

    1. Zdravim Vás Vando,
     píšu náš další průběh pro další maminky. cca další týden po mém posledním příspěvku to bylo ještě náročné. Dcera byla uplakaná, bylo vidět že se jí chce ale neví si s tím rady. Prala sem každý den. Po týdnu přišel zlom, poprvé se vyčůrala a vykakala do nočníku – viděla to u své sestřenice a hned ji následovala. Další týden byl střídavý – bobek do nočníku či záchodu, ale na několikrát, chodila že bolí a pálí, asi jí to tlačilo, zkoušeli jsme několikrát a vyšlo to až třeba na po páté, někdy to trvalo dvě hodiny. Velká radost pokud se povedlo. Ale stále docházelo k nehodám, hlavně venku, někdy se vyčurala na velkém záchodě v restauraci, ale spíš to bylo na prázdno jen zkouška. Teď jsou to dva dny kdy jde vše jen na nočník nebo do záchoda – dokonce i na záchodě u doktora či u babičky. Chtělo to jen vytvrvat a já se musela taky trošku vyklidnit, byla jsem z toho upřímně uplně na nervy a dcera ze mě taky:).
     Pevné nervy všem a Vám Vando děkuji za podporu.
     Tereza

 183. Dobrý den,
  tuto metodu praktikujeme se synem (25 měs.) již devět dní. Pokroky vidím, nicméně si stále neříká, musím vychytávat chvíle, kdy asi tak posadit na nočník. Čůrá cca po dvou hodinách, ale vydrží i tři a půl.
  Umí si říct o spoustu věcí (jídlo, pití, sušenku, hračku, kterou hledá apod.), ale že potřebuje vykonat potřebu ne. Ví, kam se to dělá, ukáže na nočník, když se zeptám, dokonce mi umí i ukázat jak se to dělá – stáhne si kalhoty, sedne na nočník. Vydrží na něm sedět. Když si čůrá do kalhot, zarazí se a podívá dolů, ví odkud to jde.
  7 den byl po počůrání doma chvíli svlečený, šla jsem přemáchnout počůrané oblečení, zůstal v pokoji s tátou, který zrovna vyřizoval hovor, tak si ho v tu chvíli nevšímal. Když jsem se vrátila do pokoje, syn poloseděl, polostál nad nočníkem a kakal!! A koukal jak to tam padá. Pochválila jsem ho, posadila ho, aby to měl pohodlnější. Ještě trošku čůral a když viděl jakou mám radost, nechtěl z nočníku hned slézt, prý ještě! Jenže od té doby se jinak nic dalšího nezměnilo, v podstatě to stagnuje. Dnes (9 den) se dokonce pokakal sedíc u oběda a já to zjistila, když nechtěl sedět. Mám podezření, že by si chodil sám nahatý, ale oblečený si dělá do gatí. Přitom když se povede, chodí si to sám spláchnout, dostává bonbonek, to už si o něj i sám řekne. A když se nepovede a já mu znovu vysvětluji, že se to do kalhot nedělá, tak mi ještě zakončí mou řeč takovým káravým noooo, takový způsob něco jako by říkal ty ty ty. A mokré si asi 3den začal sám svlékat, evidentně mu to vadí. Pokakané až tolik ne, dokud se k tomu nepočůrá.
  Plínu dávám jen na spaní (a 7den na delší cestu k rodičům, ale byla suchá) , ale asi od třetího dne ji má suchou. Přes poledne je suchá řekla bych už tak poslední měsíc.
  Mám tedy ještě vytrvat? Už mám občas pocit, že bych to měla vzdát, čekám každým dnem zlom a ono se pořád nic neděje:(

  Děkuji

  Aneta

   1. Dobrý den,
    zatím se nám pořád nedaří. Sice sem tam zahlásí, ale až když už čůrá. Někdy mi zase naopak připadá, že čůrá, aniž by si to uvědomoval. To když je zabraný do nějakého hraní. Když mu jdu přemáchnout počůrané oblečení, tak na něj ukazuje, že je to phuj a špinaný. Včera se mi dokonce počůral v postýlce, ne při spaní, to už byl vzhůru, ale na nočníku nic nedělal. Nechala jsem ho s tím, že si řekne. Nemůžu mu to přeci pořád hlídat. Neřekl, vrátil se do postýlky, chvilku v ní ležel, pak si sedl a počůral se. Když jsem jí převlékla, tak měl radost a hlásil, že je čistá. Skoro to na mě působilo, že se počůral, abych mu jí musela čistě povléknout. A když mu vysvětluji, že se to do postýlky, na zem, na gauč, nedělá, ale do nočníku, buď vypíná pozornost, skoro jako by mě ignoroval nebo na mě dělá opičky. Zdá se mi to nebo si ze mě vážně dělá legraci a dělá mi to navzdory? Zkouší jestli povolím a vrátím mu plínu? Ptala jsem se, jestli jí chce zpátky. Nejdřív řekl, že ano, znovu jsem se zeptala, odpověděl, že ne. Stejně tak je to někdy s nočníkem. Když řekne ano, že chce čůrat a já ho jdu tedy svléknout, začně křičet, že ne. Jako kdyby pořádně nevěděl, co vlastně chce. Možná na něj moc tlačím, ale jsem nervózní z toho, že kvůli tomu trčíme doma a nemužeme jít mezi děti do herny, aby se jim tam nepočůral na koberec. Chodíme jenom na hříště a na to už není vždy dobré počasí.
    Dnes hlídala tchyně a dala mu ven plínu, protože prý je zima na to, aby ho venku převlékala, a aby nebyl mokrý. Prý se ji pokakal a potom chtěl sám domů, plná plína mu asi vadila. Napadlo mě používat na ven nebo do herny tréninkové učící kalhotky, ve kterých by cítil vlhko, ale zároveň by nebyl promočený. Je to dobrý nápad? A jaké jsou vhodné? Našla jsem jich několik, máte konkrétně s některými zkušenost? Předpokládám, že je vhodné již nepoužít separační plenu. Používali jsme od narození jednorázovky, takže by to pro něj byla určitě změna.

    Děkuji

    Aneta

 184. Dobry den, Vanda, chcela by som sa spytat na Vas nazor, resp. skusenost. Nasu 28 mesacnu dcerku sme odnaucali od plienok Vasou /indianskou/ metodou v 26-ich mesiacoch, cize uz 2 mesiace sme bez plienok. Zaciatok bol celkom dobry po 4-och dnoch uz to bolo celkom o.k., aj bez nehody, na nocnik chodila skoro aj kazdu pol hodinu, dost casto cika, ked je doma. Aj cesty autom k starym rodicom /cca 40-50 min./ boli v pohode, ked bolo treba, cestou sa vypytala a cikali sme do travicky /ked sme vonku, vydrzi dlhsie, aj 2-3 hodiny/. Dokonca uz aj na velky zachod /s podsedakom/ chodi sama, zapacilo sa jej to, zamenila nocnik. Pocas spanku vsak nevydrzi, to jej musime dat este plienku /neviem, kolko to zvykne u deti trvat, kym aj noc vydrzi?/.
  Teraz sa nam uz par dni pocikava, dokonca sa 2x aj pokakala. Pride len povedat, ze mami, mam kaku, alebo pocikala som sa. Na navsteve, alebo ked sa hra s detmi, tak sa pozabudne, to vtedy cakam, ze sa budeme prezliekat /na nocnik vtedy nechce ist, stale hovori, ze netreba cikat/, ale ze to je uz aj doma a viackrat za den a kazdy den, toto si neviem vysvetlit. Ma mladsieho braceka o rok, tak neviem, ci sa chce podvedome vratit k jeho veku, alebo preco… /vratila sa aj ku kojeniu, od 8 mes. sa sama odstavila, nechybalo jej to doteraz, a teraz sa to znova naucila, kedze mat.mlieko je len na prospech, tak jej v tom nebranim/. Dala som jej opat plienku, ked mam viacej roboty, tak ju nestiham sledovat. Ak je aj manzel doma, tak jej dame plienku dole. Moja otazka, mame prerusit cas bez plienok a nechat ju v plienkach na urcity cas, alebo mame vytrvat? Co moze sposobovat taketo pocikavanie sa, ked to uz vsetko vedela /ako keby sa vratila k niecomu/? Dakujem velmi za odpoved!
  Veronika

 185. Dobrý den Vando, chtěla bych Vás poprosit o radu. Kluk je od 19ti měs. bez plenek přes den. Byl to sice pekelný týden, ale po přečtení Vašich stránek jsem vydržela a kluk si začal říkat. Nehody byly, ale já s nimi počítala. Problém je, že na odpol.spánek mu je dávám – spí 3h a má ji vždy mokrou. Dělám správně? A ke všemu začal mít období „neříkání“. Prostě čůrá jak chce, jako na začátku a vůbec si neřekne. Už to tu asi 2x bylo, vždy se to po týdnu srovnalo, ale tentkorát to trvá mnohem déle. Je to normální? Nechci mi vracet plínu, ač to s ní bylo tááák jednoduché.Jsou mu 2 roky a na nočníku nemá problém sedět. Moc děkuji za radu.

  1. Dobrý den, na odpolední spánek jsou pleny v pořádku. Viz druhý článek: https://www.vanickovani.cz/jak-se-zbavit-plenek-na-noc/ – je tam zmínka právě o spánku přes den. Stagnace je normální, pravděpodobně tělo a mozek řeší jiné (důležitější) věci a oni prostě na čas nehlásí, nevzpomenou si. Neznamená to, že by se to odnaučil, jen to zrovna vytěsnil. Čeká jej nějaký vývojový krok (lepší mluvení a jiné například). Vydržte, je to normální. S pozdravem Vanda S.

  2. Dobry den prajem,

   uz som to tu komentovala inej mamicke. Nam sa stalo presne to co Vam. Dcera rychlo pochopila, mesiac a pol bez plienok a zrazu sek, ako keby sa to nikdy nestalo. Pocikava sa kade chodi, nepovie ze chce ani ze je mokra. Podla Vasich skusenosti, to sa takto bude vracat?My sme sa inak plienok zbavili tiez velmi rychlo a jednoducho a zrazu opat na zaciatku.

 186. Dobry den prajem,

  poprosila by som o radu. Podla Vasej metody sa mi dceru podarilo odplienkovat este v auguste, a to behom dvoch tyzdnov. Povedala som si, VUAV. Obcas sa sice aj neskor pritrafila nejaka nehoda, ale samozrejme s tym sa ratalo. Neskor bola dokonca taka vytrenovana, ze dokazala zadrzat aj minutu, co som zbehla spod bytovky, kde sme sa hrali, hore do bytu na serbel. Teraz sa vsak nieco stalo. Neviem o co ide, neviem preco, ale posledny tyzden je skor vynimka, ked sa do nocnika vycika, ako naopak. Tj vsetko ide mimo, nepyta sa na serblik a dokonca, ked sa pocika, alebo pokaka do gatiek, mozu byt cimpr campr navlhnute, mokry gauc pod nou, nic nehlasi. Tj, nieze sa nepyta, ale ani nepovie, ze je mokra. Najskor sa to stavalo len vonku, ked sa ochladilo, mala problem zadrzat viac ako dve sekundy, hned to islo do gati. Ale nasledujuce dni sa uz zacalo diat to, co opisujem. Nehlasi ze potrebuje a rovnako tak nepovie, ze uz potrebu urobila. Prosim Vas, co s tym? Nasadit jej aspon na von plienku?Nerada by som ju tym poplietla, ale vonku je zima a ja by som nerada, keby prechladla. Rozmyslala som nad tymi uciacimi plienkovymi nohavickami, kde dieta ak sa pocika, malo by to uchranit vrchny odev, ale sucasne dieta by malo citi vlhko a povedat. Lenze neviem, ci v tejto situacii je to vhodne, ked dcera momentalne ani len nehlasi, ze je mokra. Neviem co sa stalo, deje…Dakujem moc krat za pomoc!!

  1. A este doplnok. Potom, co som ju odplienkovala mala plienky suche na poobedny spanok, dokonca niekedy sa v noci zobudila nato, ze mi hlasila, ze chce cikat. Teraz, plienky pocikane aj poobede a riadne pocikane aj v noci.

  2. Dobrý den, Vierko,

   je to stagnace, neboli krok zpět. Z většiny dětí to někdy nastane. Trvá to cca 14 dní. Někdy méně. Pokračujte dále. Nekárejte. Její tělíčko právě prochází změnou a bude ji čekat posun ve vývoji dál. Například rozšíření slovní zásoby, lepší mluva, lepší motorika apod. V tuto chvíli se prostě tělo a mozek zaobírá všemi svými silami tímto pokrokem a zapomene již naučené hlášení čůrání, či zadržení moči apod. Nebojte se, zase se to upraví. Plenky nevracejte. Vydržte to. 🙂 Je to normální.
   S pozdravem

   Vanda S.

 187. Dobry den, mohu se zeptat, jak dal postupovat? S touto metodou jsme zacali asi 3 tydny pred 2. narozeninami. Do te doby se syn s nocnikem ani nicim jinym nikdy nesetkal. Nyni jedeme 12. den a jeste si ani jednou nerekl. Plenu jsem mu nikdy mimo spanku nedala. Nocnik nechce, ma ho jako sedatko. Dava na nej curat hracky. Chodi na zachod s redukci. Kdyz ho tam posadim bez problemu se vycura i vykaka. Nechce tam tedy tak z 95% jit a utika, ale jakmile ho tam vysadim, uklidni se a potrebu vykona. Chape velmi dobre, co se tam dela a umi se cilene vyprazdnit. Pokud to necham ale na nem, je jej a jen pocurany a byt v mokrem mu vubec nevadi. Vadi mu jen to prevlekani a to ze vidi, ze kalhoty jsou pocurane, jako by z nich pak mel strach, ale pokud ho v nich necham, je mu to jedno. Ven moc nechodime a venku necural ani jednou. S Blizici se zimou nevim jak dal. Dat mu plenu mi prijde jako krok zpet, ale na druhou stranu praktikujeme ted vlastne vysazovani na nocnik a preventivni curani se kterym se neztotoznuji. Potrebovala bych take zacit normalne fungovat, co se pobytu venku tyka. Myslite jeste vydrzet, nebo na to jeste proste neni zraly? Jen jeste podotykam, ze je jinak sikovny, velmi chapavy, mluvi ve vetach. Je ale take velmi citlivy a bohacny. Dekuji za nszor

  1. Dobrý den, zralý podle toho co píšete je. Vytrvejte a změňte své očekávání – tedy z „potřebuji normálně fungovat“, na „za čas budeme normálně fungovat“. 🙂 Prostě se na to dívejte z jiného úhlu. 12 dní ještě nic není. Klapne to, uvidíte. Vytrvejte a držím palce. Chytrý a šikovný je, chce to jen čas zároveň cvik pro něj (uvědomit si, kdy se mu chce a dle toho konat). Ptejte se a tolik cíleně nevysazujte. S pozdravem Vanda S.

 188. Dobrý den, prosím o radu. Se synem (26 měsíců) jsme začali s odplenkováním na začátku června – indiánskou metodu – bylo krásně a šlo to naprosto ukázkově. Během týdne si začal sám říkat, druhý týden sem tam nehoda a pak následoval krásný měsíc a půl bez nehod. Ke konci léta se začaly objevovat nehody typu „kolečko“ na spodkách. Přikládala jsem to tomu, že to nechává na poslední chvíli, navíc se v tu dobu dost rozmluvil, takže se asi soustředil na jiné věci. Moc jsem to neřešila. I přes noc zůstával ve většině případů suchý – i když s plenou. Nicméně poslední cca dva týdny se to všechno strašně zhoršilo. Z malého kolečka na kalhotách je věčné převlíkání. Občas jen „víc“ učůrne, zbytek pustí do nočníku, jindy se počůrá úplně a na nočníku už jen sedí a kouká. Nechala jsem u dr. vyšetřit moč, ale nic nenašli. Říkala, že může být přistydlý, ale to se mi nezdá – jiné známky nastydnutí nejeví a už to trvá docela dlouho. A přijde mi, že je to čím dál horší. Že už si ani neřekne a počurá se, jednou se i pokadil do kalhot. Doktorka mi říkala, abych ho zkoušela pravidelně posadit na nočník, že se třeba do něčeho zabere a na tohle nemyslí. Ale třeba dneska jsem ho dávala čurat co hodinu, ráno jen pár kapek – pustil to do plíny, než jsem ho posadila, pak se trochu vyčural a teď mu říkám, že ho dám čurat a než jsem ho dala na nočník, tak byly kalhoty durch, ale pak ještě docela dost v nočníku. Asi jak ráno vypil mléko a pak trochu čaje? Nevím. Ale vůbec nic neřekl, že se mu chce, že čůrá, nic.. Vůbec nevím, jak mám reagovat. Jsem z toho vyhysterčená, mám tendenci mu vynadat, ale je to jak kdybych mluvila do zdi. Nechce se mi vracet mu přes den plínu, ale trochu se bojím procházek, venku už není moc hezky a když se počůrá venku, tak akorát nastydne, než doběhneme domů a s převlíkáním je to to samé. Nevím, kudy z toho. Je to normální? Jak mám reagovat?
  Mladšího sourozence nemáme, věnuji se mu furt stejně (do práce nechodím, jsem s ním většinu dne). Jen chce poslední dobou častěji chodit k babičce, říká že mám jít pryč a nechat ho tam. U ní se snad ještě nepočural, ale když jsem se ptala, tak se tam nic mimořádného neděje, zeptá se ho, posadí ho a v pohodě, i si prý sám říká. Poslední dobou mám pocit, že už je v období vzdoru a speciálně na mě to dost zkouší. Může to souviset s tímto?
  Předem děkuji za radu.
  S pozdravem Jitka

  1. Dobrý den, nevadí, že jste to napsala dlouhé, potřebovala jste si to i celé zrekapitulovat – chápu, to je totiž dobře. Já však budu stručnější 🙂 Je to normální a přejde to. Je to stagnace, neboli krok zpět. Také se vám do toho motá vzdor, takže pevné nervy, klid a pokračovat takto dál. Bude to dobré. ‚Chce to jen vytrvat. Těžko říct proč zrovna u vás nastala stagnace, ale tuším, že to bude spojené se vzdorem. A každý posun dítěte dopředu znamená, že se v něčem jiném zase zhorší. Za čas bude dobře, uvidíte. S pozdravem Vanda S.

 189. Omlouvám se za ten dlouhý výplod 🙂 Teď když jsem to po sobě přečetla, tak mě málem trefilo. Ještě bych jen dodala, že noční plína je ráno plná (ne-li přetíkající). A ještě jsem ptala babi, jak je to s tím říkáním, prý si „sem tam“ řekne, ale jinak ho „občas“ posadí sama od sebe. Ale nejsem u toho, takže netuším, co znamená „sem tam“ a „občas“..
  Díky Jitka

 190. Dobry den, dekuji za Vasi odpoved a pisu, jak jsme na tom. (Dotaz z 28.10.)
  Bez jednoho dne to budou tri tydny, co jsrm plenu debrala. Od doby co jsem Vas prodila o radu se toho moc nezmenilo. Vzal na milost i nocnik ne jen wc. Prestala jsem tolik vysazovat a hlidat, jak jste radila. Za celou tu dobu si sedl na nocnik sam 2x, byla jsem ve vedlejsi mistnosti a nezavolal me a nesundal si kalhoty. Mela jsem radost, ale dal se nic nedeje. Cura i kaka stale do kalhot, nekdy mu to mokro vadi ale spise ne. Hlasi az pri konani potreby. Na zadecku se mu udelal ekzem (atopik) a pali ho to. Venku zadny uspech, ikdyz ho svleknu. Doma na nocniku a wc curat/kakat umi. Prijde mi, ze neumi zadrzet, rict a dobehnout, jen na povel vyorazdnit. Kdyz jde na nocnik sam, bere to jako hru a vycura se, nemyslim, ze by v tu chvili citil, ze musi. Plenu jsem zatim nedala, ackoli jsem ji uz mockrat mela v ruce. Je mi lito to vse zahodit, ale uz mi to pripada dlouhe a absence pobytu venku je znat. Mozna je to i ve me, ze se te zimy vlastne bojim, jak by to bylo, jak bych ho venku v mrazu svlekala, ikdyby si rici umel, natoz kdyby se pocural. Nejradsi bych mu ji dala a sebrala na jare, ale je mi to moc lito a vim, ze neni dobre koncit, kdyz se jednou zacne a nerada se vzdavam, tak se to ve me porad mele. Dekuji Jitka

 191. Dobrý den,
  ráda bych synovi sebrala plenky (21 měsíců), vydrží nečůrat 2,5 hodiny, ale nepoužívá nočník, sedí na něm několik minut a pak se vyčůrá do trenek. Mohu vzít i tak a doufat, že se po několika dnech počůraných kalhot naučí používat nočník, případně záchod s redukcí? Děkuji 🙂

 192. Dobrý den, dnes 12.den a 3.bez nehod. Syn čůrá po 3 hodinách, takže ani první dny nebyly pro mě extra náročné, ač vše pouštěl do kalhot. Dnes si říká, nočník vzal na milost spíše vestoje, sedí na něm nerad, ale to ničemu nevadí. Denní spánek je bez plen, noční dnes také, a sucho. Mám radost, a věřím že se bude dařit i dál. A Vám Vandi děkuji za podporu a rady.

 193. Dobrý den, má smysl v této metodě pokračovat, když po týdnu nevidím jediný náznak pokroku? Dcera 2 roky si neřekne, na nočníku ani WC sedět nechce, občas je to i s pláčem. Vydrží sedět pouze u pohádky klidně 15 minut a pak se zvedne a počůrá do kalhot. Děkuji.

 194. Dobrý den, prosím o Vaší radu. Už jsem zoufalá. Mám dceru 21 měsíců a před 12 dny jsem sebrala plenku. Má jí jen na odpolední spaní a noční a na cestu autem (tam je pokaždé ale suchá). Bohužel stav je takový, že si ani jednou neřekne (skoro totiž nemluví), ani mě k nočníku nedovede. Mokré legíny ani punčocháče jí absolutně nevadí. Povede se jen v případě vysazení a to taky ne pokaždé. Kolikrát posadím a nic a pak je do 5 minut počůraná. Prosím o radu. Dala byste zpátky plenku?? Děkuji moc za odpověď.

 195. Dobrý den,
  prošla jsem článek i většinu komentářů a jen si potřebuju ujasnit, jestli to chápu a dělám dobře, nejsem si jistá. Raději přesně popíšu jak to máme a děkuju předem za radu. Dcera má čerstvě po druhých narozeninách a při nich jsem vzala plenu, teď je to dva týdny. Bylo to po domluvě s ní, sama chtěla kalhotky. Udělala jsem asi chybu, že jsem ji začla posazovat a hlídat čas za ni, chtěla jsem jí ukázat jak na to, hlavně s kakáním byl uplně na začátku problém. Na začátku se počurávala, pak začala zadržovat delší dobu. Vzhledem k mrazům jí dáváme plenku na ven, ale zatím byla vždy suchá. Brzy se po posazení vyčurala i vykakala do nočníku, ale sama si neříkala, občas odmítla nočník uplně, po čemž následovala nehoda, ale to mi nevadilo, řekla jsem si že aspoň vidí co se stane. Po cca 5. dnech, když se začala víc vzpouzet a nechtěla na nočník vůbec, jsem jí vysvětlila, že když má kalhotky, musí chodit na nočník nebo na záchod, že to jinak nejde, ale jestli nechce, vrátíme jí plenku. Pochopila to a začla líp spolupracovat, začla hlásit čurání i kakání, i když většinou už něco v kalhotkách měla, ale zastavila to a přišla říct. Musela jsem ale opravdu spěchat, dlouho to nevydržela držet. Byla jsem přesvědčená že se to bude zlepšovat, dokonce se při cestě autem vyčurala na benzince na záchodě, sama od sebe chtěla, byla jsem nadšená (měla teda na cestu plenku, ale docestovala suchá).

  Jenže pak se to nějak pokazilo, máme teď mnohem víc nehod. Přestala jsem ji tak moc posazovat sama, a taky se tomu víc brání, asi jí to leze na nervy, je dost paličatá. Na dotaz prakticky vždy řekne, že na nočník nechce, až se nakonec počurá, to pak hned oznámí a čeká že ji převléknu, klidně si pak odnese sama tepláky do pračky. Když je nahatá, doběhne si bez nehod sama. Teď jsem tři dny nemocná, takže polehávám a nechávám to víc na ní a fakt se počurává hodně, jednou jsem ji dokonce nachytala jak se dívá jak to teče a čabrá si v tom rukou. Když ji neposadím v nějakém intervalu já, počurá se, pokud teda není dole bez, to si doběhne. Nevím co dělat, už si předtím říkala líp.

  Mám to nechat zcela na ní a vůbec ji neposazovat, ať se v tom „vyrochní“ sama? Moje matka mi radí ať ji posazuju, aby nebylo všechno občurané, že se to naučí i tak. Dcera je povahou dost svéhlavá, jak se zasekne, nemá cenu ji nutit, občas spíš zabere sladká odměna a taky na ledničku kreslíme sluníčka a mráčky, ale to ji zas tak netankuje. Ale podle mě přesně chápe o co jde.
  Děkuju

 196. Dobry den,prosim o radu. Dcera 21mpred 15 dny jsem sebrala plenku..prubeh byl do ted uspokojivy,nyni po dvou tydnech jsme v situaci,kdy dobrovolne ama od sebe nekolikrat za den jde na nocnik s tim ze „mami ci“,ale nikdy nic neudela. Ovsem kdyz vi,ze se ji hce na malou,tak si na ten nocnika za zadnou cenu sednout nechce a kdyz uz sedne,tak se pocura hned po slezeni z nocniku. Nevin,zda na ni neni brzy nebo jak dlouho jeste vydrzet.? Jsem si jista,ze hape o co zde bezi. Dekuji Vam za radu.

 197. Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o radu jak postupovat v odplenkování v případě chronické zácpy? Dcera bude mít za dva měsíce 2,5 roku a cca od 1 roku trpí na zácpu. Bohužel už je to v takové fázi, kdy je to psychický blok a ona má hrůzu ze všeho co je spojené s velkou potřebou. Z nočníku má panický strach a z wc také. Je to zapříčiněno také z velké míry tím, jak ji všichni na nočník ze začátku tlačili (přítel, babička, kamarádka a dokonce i doktorka). Zkoušela jsem ji nechat bez pleny, ale tím jak se bojí nočníku to nemá ani smysl. Stejně byla během 15’minut 6x počuraná. Jinak je to velmi chytrá a učenlivá holčička, až se obávám, že je to v tomto případě spíš na škodu. Má svou hlavu a nijak si nenechá domluvit. Poradíte co s tím? Já už jsem celkem v koncích 🙁

 198. Dobrý den,
  se synem (20 měsíců) zkoušíme indiánskou metodu již 7 dní. Zatím bohužel žádné pokroky. To, že čůrá nebo kaká si uvědomuje již delší dobu (poodejde si někam, kde je sám a kouká dolů). Když se počůrá pláče a začne si tepláčky svlékat. Jediné, co se nám zatím daří je, že když začne čůrat tak ho zastavím, dojdeme k nočníku, kde se dočůrá a při kakání ho posadím na wc s dětským prkénkem, kde se vykaká. Na nočník ho nelze posadit, to se úplně vzpříčí a v případě, že ho chci posadit na wc, aby vyzkoušel jestli se mu nechce tak také hodně protestuje. Takže se daří pouze v případě, že ho pořád sleduji. Sám si neřekne (zatím moc nemluví). Dnes si poprvé sám zatleskal po dočůrání na nočník a po kakání na wc. Před tím když jsem ho chválila či tleskala, tak mě ignoroval a většinou odešel (jinak si tleská celkem často :-)). Myslíte, že mám pokračovat nebo je to zatím beznaděj? Děkuji za odpověď.

 199. Dobrý den, chci se s Vámi podělit o naši zkušenost. Před týdnem jsem se vzbudila s pocitem, že už mám plenek dost, tak jsem hledala nějaký nenásilný a co nejméně stresující způsob, a přitom jsem narazila na Váš článek, za který moc děkuji:).
  Ještě to ráno jsme se s dcerou (necelých 20 měsíců) domluvily, že od teď bude chodit na nočník, plenky jsme uložily do krabice a sedačku zakryly starými ručníky. Hned první den jsme měly cca 50% úspěšnost. Horší to bylo první dny venku, nechtěla se nechat podržet, a tak jsme převlékaly. Čtvrtý den jsme šly ven v šatech bez kalhot nebo spodního prádla, a jakmile se zadařilo poprvé, když viděla, jak to hezky teče prachem a po dlažebních kostkách, seplo jí to a od té doby jsme měly venku jen jednu nehodu (byla zabraná do hry), říká si sama a vydrží i cestu MHD. Doma to nechávám na ní, nechodím za ní, nic nepřipomínám. Na noc dávám pouze plavečky se savou vložkou z plenek (používaly jsme látkové), malá se budí a řekne si na nočník 1-2 za noc. Spíme společně, takže je to jednodušší. Máme za sebou první týden a úspěšnost teď cca 80-90%, a je to super, velká úleva od plenek. I když je mi jasné, že mohou přijít období, kdy to půjde hůř, nečekala jsem, že to bude tak jednoduché.
  Myslím, že vděčíme za tak hladký přechod i pár věcem z minulosti:
  – jelikož dcera byla a je „neodložitelná“, chodila vždycky na záchod s námi a z vylučování jsme nikdy nedělali tabu ani něco ošklivého
  – nočník jsme koupili, když bylo malé 10 měsíců, ale nikdy jsem ji na něj „nevysazovala“ ani nenutila sedět. Nejdřív si s ním hrála, pak jsme ho dali vedle záchodu
  – zhruba před 3 měsíci sama přišla na to, že je to zábavné „sedět jako táta nebo máma“, takže párkrát po probuzení se dožadovala sundat plenku a vyzkoušet si to. Když ztratila zájem, nijak jsem to nekomentovala ani ji nenutila, ale aspoň sama věděla, k čemu je nočník dobrý.
  A ještě dvě rady z mojí zkušenosti – zaprvé rozhodně se nezlobit, když už dojde k nehodě, nevyčítat a nemoralizovat, a zadruhé opravdu v momentě, kdy dítě přijde na to, k čemu nočník je, přenechat zodpovědnost plně jemu, prostě nechat to na něm. Znáte to sami, čím víc vám někdo něco opakuje pořád dokolečka, tím víc se snažíte neposlouchat a vytěsnit to z mysli.
  Ještě jednou díky za článek a přeju všem hodně úspěchů s odplenkováním:).

  1. Ještě dodám – neposlouchat rady babiček o tom, že my jsme už v roce byli bez plenek, nesrovnávat s jinými dětmi – každé dítě je originál, a opravdu počkat, až bude vaše dítě připravené (signály jsou skvěle popsané v článku), dřív ho neprudit, a pak to půjde samo:) kéž by i další věci šly tak hladce :D. Howgh:)

 200. Dobrý den Vando, prosím o radu, pokud ještě touto formou odpovídáte.
  Syn je přes den bez plen cca rok – indiánskou metodou. Na polední spaní jsme to odbourali téměř současně s denní plínou, nikdy se nepočural.
  Je mu 2 a 3/4 roku a cca před týdne přišel s tím, že už nechce nosit plínu ani na noc, že už je velký kluk. Vzhledem k tomu, že již několik týdnů (možná i měsíců) byla noční plína ráno suchá, tak jsem si řekla, proč to nepodpořit, když chce sám. Stejně by to jednou muselo přijít.
  Už tedy zhruba týden spí bez plíny a každou noc se počurá. Když mu chci dát plínu, tak nechce, následuje pláč – směs smutku a vzteku. Zkusila jsem omezit večerní pití, dávám vyčurat těsně před spaním. Nepomohlo to. I přes můj odpor k nočnímu buzení a dávání na nočník jsem to vyzkoušela také – nejdřív, než jsme šli spát my, na dnešek i někdy kolem druhé a stejně je ráno mokrý a ještě se navíc v noci rozbrečí (což chápu, také bych nebyla šťastná, kdyby mě někdo ve dvě v noci táhl násilím na záchod).
  Akorát teď nevím, jak dál – na jednu stranu ho v tom chci podpořit, když sám plínu nechce. Ale na druhou stranu – každý den prát celou postel (občas i naší, v noci přebírá) vč. výplně deky, polštáře… Mám ještě zkusit vydržet nebo i přes jeho nevůli plínu vrátit a zkusit zas později? A v noci budit nebo to nechat na něm?
  Překvapuje mě a moc nechápu, že s plínou vydržel suchý celou noc, pokud jsem ho posadila na nočník hned po probuzení, tak se normálně vyčural až do nočníku. Ale jakmile jsme plínu vzali, tak se v noci nad ránem počurá. Spí pořád cca stejně dlouho, s plínou jsme nikdy neřešili pitný režim, na záchod než šel do postele a pak až ráno – žádné buzení, ani než jsme šli spát my.
  Předem díky za odpověď.
  S pozdravem Jitka L.

 201. Dobrý den, mám 2,5 letého syna. Absolutně odmítá nočník i záchod, když vidí, že čůrá (třeba ve vaně, nebo do tepláčku) tak se rozbrečí, chlácholím ho, utěšuju, že se nic neděje, že je to v pořádku a když ukážu nočník, veme ho, odnese a řekne NE. Myslím, že velice dobře chápe co se na něj dělá. Sám si pak donese plínu ať mu jí nasadím. Vůbec si nevím rady jak ho naučit na nočník, nechci ho stresovat, ale na podzim musí do školky, jdu do práce. Myslíte, že tato indiánská metoda, prostě nenasadit plínu mu pomůže a neublíží, aby se nezasekl ještě více. Jsem už zoufalá a bojím se něco zkusit… Děkuji.

 202. Metoda se mi libi, zvazuju ji u syna (32 mesicu), ale pro me problem je, kdyz nekam pujdem/pojedem a on se pokaka, pak potrebuju umyvadlo, abych ho mohla umyt a obleknout do cisteho a umyvadlo k dispozici vsude proste nemam…
  Co s tim? Nikam po dobu uceni nejezdit a chodit jen ven na hriste? Podotykam ze minule se mi vykadil, kdyz jsme byli na poste a co pak s tim? Byli jsme tam autem….

  1. Dobrý den, Romano, doporučuji výlety na nějaký čas omezit a nutné věci řešit čistým oblečením a ubrousky. Pokud vlhčené nepoužíváte, tak mějte sebou mokré kapesníky, mokrou látkovou plenu, kterou můžete omýt, otřít.
   Určitě se zadaří. Chce to jen vytrvat a nepolevit a nemást dítě, že jednou plenu má a poté nemá.
   Krásný den

   Vanda S.

 203. Hezky den,metodu jsme začali zkoušet před 14 dny,ale zatím se úspěch nedorazil. Dcera má 2;5 roku,ale vůbec nechce na nočník a rekne,že je počůrana až když má mokro v kalhotech. Přitom než jsme zavedli metodu téměř pravidelně se chodila při kakání schovat do jiné mistnisti. Tudíž si něco uvědomovala. Ale nyní již 14 dní a furt curame do kalhot. Ještě mám sílu vydržet,ale trochu jsem doufala,že po 14 dnech bude alespoň nějake uspesne vycurani do nočníku.

 204. Dobrý den, syn bude mit 22 měsíců. Chystame se na indiana. Asi 14 dni chodil krasne na nocnik(nevolal jen sem ho posadila co 2hod)ale pak prisla nemoc a od te doby na nocnik nechce. Tak mame ted pauzu. Přemýšlím co bude lepsi, nechat ho v teplacich aby si uvedomil ze musi volat a nebobo nahateho at se snaz chyta moc do nocniku? Dekuji za radu. Jsem celkem smutna, starsi syn uz ve 20ti mes. nemel pleny ani na noc.

  1. Dobrý den, Veronika, ráda bych vás podpořila v tom, že není třeba být smutná. Důležité je si uvědomit, že každé dítě je jiné a je dobré se naladit na jeho rychlost a vlnu. Každý se to naučí a dobré je k tomu dojít v době, kdy je dítě zralé – což je každé v jiný moment. A nezávisí to na tom, zda jste něco udělala špatně, nebo jinak. To je prostě tak už dané 🙂 Já osobně bych nenechávala primárně jen nahatého, nebo jen oblečeného. Já bych to tak nějak střídala – aby měl obě dvě zkušenosti. Pokud už vám pěkně chodil, tak si myslím, že ho vykolejila jen nemoc a bude schopný si to celé uvědomit a vyznat se v situaci, kdy tepláčky má a kdy ne. Jistě – bude mokro… ale to je normální.
   Držím vám palce a přeji krásné dny – P.S. Náš Hyneček je nyní 24 měsíců starý a již vím, že si uvědomuje, ale máme trošku problém se „vzdorem“, tak potřebuji přijít na fintu, jak na něj. A bude to po naší dovolené cca za tři týdny 🙂 Sama jsem zvědavá 🙂 Vanda S.

 205. Dobrý den, dceři bude 28měsíců a nocnik je bohuzel náš velký nepřítel… Již několikrát jsem zkusila indiánskou metodu, ale vždy jsem to vzdala s tim, ze jsem si rikala, ze jeste neni připravena…ale ted uz nevim… vždy je to tak, ze jakmile nedáme plinku tak ze spokojene a vesele holcicky máme ubrecenou holku, nejraději by se pořad jen chovala, pořad knoura a pobrekava, nechce si hrát, nechce nic, jen plinku. Pak přijde chvíle, kdy rekne, ze chce na nocnik, ale nikdy tam nic neudělá… přijde mi to jak když ma strach, ale nevim z čeho, nikdy jsme ji za nějakou nehodu nekarali. Navíc mam pocit, ze pak schválně zadržuje a to uz většinou nevydrzim a dam plenu. Nevim prave, jestli vydržet i přes její evidentní psychickou nepohodu nebo jeste vyčkat, nerada bych ji způsobila nějaké větší potíže. Dekuji, Eva

 206. Dobrý den Vando, děkuji za článek, rozhodli jsme se metodu také vyzkoušet, plenku sebrali, ale… Chtěla bych se zeptat, zda dítěti čůrání aktivně nabízet a nebo jen čekat, kdy si začne samo říkat?

 207. Dobrý den , malý ve 23.mesicich krásné chodil na nocnik a říkal si ,ale přišla za měsíc nemoc a malý jakoby nevěděl nač nocnik složi proste Jakoby jsem zacla zase učit myslíte ze si to nepamatuje nebo mám vyčkat a brzy to přijde ? Nebo co dělat ?moc dekuji Lenka

 208. Dobrý den, dcera bude mít 21 měsíců, zkouším týden indiánskou metodu. Od začátku tak s jednou nehodou za den. Nevím ale, jak řešit pobyt venku (teď na podzim), návštěvu nebo třeba pobyt v herničce? Nehoda by byla celkem nepříjemná, ale plenka se mi dávat zpět nechce. Dávám jí za čas na nočník (záchod), kdy se vždy vyčurá, ale třeba už za 10 minut se stane nehoda…Je na odplenkování ještě brzy, nebo mám vytrvat? Děkuji moc za radu!

 209. Dobrý den, dcera bude mít 21 měsíců, zkouším týden indiánskou metodu.
  Od začátku tak s jednou nehodou za den.
  Nevím ale, jak řešit pobyt venku (teď na podzim), návštěvu nebo třeba pobyt v herničce?
  Nehoda by byla celkem nepříjemná, ale plenka se mi dávat zpět nechce. Dávám jí za čas na nočník (záchod), kdy se vždy vyčurá, ale třeba už za 10 minut se stane nehoda…
  Je na odplenkování ještě brzy, nebo mám vytrvat? Děkuji moc za radu!

 210. Dobry den, dnes je to 8dni co jsem 23mesicnimu synovi odebrala plenku a dala jen na spani. Kdyz ma volne teplaky tak si je stahne a vycura se, kdyz ma puncochace tak cura u nocniku skrz ně nebo se pocura mimo nocnik. Kdyz ho posadim na nocnik tak se vycura, kdyz venku curame na kyticku tak se vycura, ale kdyz ho nedam tak nic nenaznaci a pocura se. Jediny problem tedy je, ze si nerekne. Za pinďu se chyti jen nekdy. Myslite, ze mam vydrzet? Mate radu jak na nej, aby si rekl? Dekuji

 211. Dobrý den. Jak byste postupovala v následujícím případě? Mám dvojčata 2,5 roku. Nočník jedna odmítá, jedna se nechá posadit. Dnes jsem zkusila prostě sundat pleny. Doma se celkem dařilo – i když si neříkají, dařilo se mi je posazovat – ale pak jsme šli ven, počůraly se a než jsme došly domů, asi za půl hodiny – nachladily se z mokra. V dešti a bez možnosti lavičky a podobně nebylo kde převlíknout. Není problém v tomto období prostě dávat plenu po koupání večer na spaní a pak na ty dvě hodiny, co chodíme denně na procházku? Po obědě už nespí. Nechci jim dělat zmatek, ale zase nechodit ven proto, že při počůrání se nachladí taky není v zimě řešení. Děkuji.

 212. DObry den, mohu poprosit o Vasi radu. Syn 27 mesicu, minuly tyden jsem zacala s touto metodou. Syn zcela chape, oc jde, co se po nem chce, nema problem zadrzet moc, jen si sam v cas nerika. Upozorni na dej az v pripade, ze prave cura, ale asi si to nedokaze spojit s tim, ze ma jit na nocnik. Zacinam byt zoufala, chodim do prace, kam si s sebou beru syna, jinak to bohuzel nejde.
  Mohu poprosit o radu, jak mu pomoci, aby sel na nocnik driv, nez to v danou chvili pusti do kalhot??
  velice Vam dekuji.
  Hana

 213. Dobrý den, zkoušíme Vaši metodu teprve dva dny. Synovi bohužel moc nevadí být v mokrém oblečení a dnes se i pokakal do kalhot a vůbec mu to nevadilo. Máme vytrvat?

  1. Dobrý den, Pavlo, kolik je synovi? Vidíte alespoň malé pokroky – například, že by si uvědomoval když čůrá? Například, že se zastaví, podívá mezi nohy co se děje a zadrží na chvíli močení? Tedy vědomě ovládne močový svěrač? Bohužel z toho co jste mi napsala nemohu usoudit zda je zralý nebo ne 🙂 Děkuji za více informací. Vanda S.

 214. Dobrý den, narazila jsem tu tuto metodu a chceme ji zkusit. Jsme s manželem už zoufalí. Naše dcera má 2,5 roku. Má plinky o nocnicku ani záchodu nechce ani slyšet. Naše dcera ještě pořádně nemluví spíš má svoji řeč které zatím nikdo nerozumí. Ale jakmile řeknu nočník tak řve a řve a to na něm ještě nesedí. Jakákoliv změna je prostě pro ni hrozná. Dneska jsem se ráno rozhodla že ji plinku teda už nedám. Držela jsem ji docela dlouho na záchodě a nic. Asi po 10 minutách se vycurala do teplacku a plakala. Je lepší ji nechat nahou nebo v teplackach a prostě ji mám pořád zkoušet prosazovat na záchod. Je to už o nervy. Zkoušíme to už hrozně dlouho. Sice jen občas a po kouskach ale od jejího 1,5 zkoušíme jak to jde a nic. Jenom řev. Přijde mi že chytrá je dost. A působí to na mne trochu že to dělá naschvál. Že se prostě umane a já s ní nehnu. Jsme opravdu už hodně zoufalí. Na pokraji sil. Přijde mi že je fakt už velká a měla by to zvládat ale prostě nezvládá. Mám ještě jednu starší dceru a ta chodila už od 1,5 a úplně v pohodě. Nevím kde jsme udělali chybu, ale prosíme o radu jak teda na ní.

 215. Dobrý den,
  tenhle týden mi přišla vašeho kniha o odplenkování a v mnohém mi ukázala i jiný úhel pohledu. Určitě tuhle metodu zkusíme – jak budeme mít alespoň 1 týden opravdu volnější. Je to totiž malý rarach a sotva vydrží chvíli v klidu

 216. Dobry den. Syn má 25mesicu a podle indiánské metody jsme odplenkovali úspěšně za 3dny. Chodí si sám na nocnik jen chce sundat kratasky a čura sám, venku na stromecky atd. bez problému. čura vždy ve stoje, sedět nechce takže velký problem s kakanim. Již nebyl chudák 4dny( od doby odplenkovani) a dneska chtěl ráno plenku na kakani. Nedostal ji a vubec nekakal. Proto se ptám zdali mám pleny na kakani dat, když si rekne…. nerada bych aby měl blok….

 217. Dobrý den,
  naše Janička (21M) má momentálně chození na nočník jako nejlepší zábavu. Samozřejmě tlak ze strany rodiny byl obří už od doby 8 měsíců, kdy začala sedět. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tak jsem si k jejímu roku naporučila koupení nočníku babičkou. Jaňula to zkoušela, sem tam se vyčůrala i vykakala. Pak přestala mít zájem a nočník šel do kouta. Tady nastal zlom. Nočník v koutě=klídek na kakání. Chodila tam kakat oblečená s plínkou a já to moc neřešila. Byla malá. Teď jak je teplo, lítá nahá a má 100% úspěšnost. Problém nastává s oblečením. Vždycky když dostane kalhotky a tepláčky/kraťase (když je třeba chladněji nebo venku), tak se pročůrá. Náhradní mám vždy s sebou, ale třeba včera z procházky už šla jen v tričku a počůraných botách. Ptávám se jí, jestli nechce čůrat a nekárám ji, jen projevím lítost. Kolikrát si třeba trochu učůrkne a já si všimnu, že má ten svůj výraz a ještě to stihneme na záchod či nočník. Ale kolikrát jsme venku a ona se schová za strom a tam to udělá do kraťasů. Od čtvrtku jde jednou týdně do jesliček a nevím, co s tím. Nechci jí vracet plínku, ale nechci, aby měli v jeslích zbytečně práce navíc.