Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Kojení neubírá krásu vašim prsům. Dává jim smysl.

Kojení neubírá krásu vašim prsům. Dává jim smysl.

Kojení chrání před rakovinou prsu

Kojení hraje velmi důležitý faktor, který chrání ženy před rakovinou prsu. Lékaři doposud sice přesně neví, proč se tak děje, ale je jisté, že ženy, které své děti kojili, jsou rakovinou prsu ohroženy mnohem méně, než ženy nekojící. S délkou kojení se navíc riziko nádorového onemocnění dále snižuje.

Rakovina v naší rodině

Mám pocit, že je všude kam se podíváš a ani naší rodině se nevyhla. Pamatuji si to ještě jako dnes, když jsem byla malá, babička byla nemocná. Rozum jsem z toho neměla a jak šel čas a já dospěla, babička se vyléčila, ale přišla o prso. Takové štěstí však nemají všechny ženy. Rakovina prsa je spojována s kojením a má babička nikdy nekojila. Prováděly se výzkumy a pro získání přesnějších informací o vztahu kojení a rakoviny prsu odborníci porovnávali zkušenosti s kojením u 50 000 žen, které rakovinou prsu onemocněly, se zkušenostmi dvojnásobného počtu zdravých žen.
Čím déle ženy v průběhu života kojily, tím menší u nich byla pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu. Aby výsledky opravdu vypovídaly o tomto vztahu, bylo zapotřebí vzít v úvahu i další faktory: věk žen, zda jsou již v menopauze, jejich etnický původ, počet narozených dětí, věk při prvním porodu.
I po započtení těchto údajů dokázal rok kojení snížit riziko rakoviny o více než čtyři procenta. Narození dítěte snížilo riziko o dalších sedm procent.

Každý porod a každé dítě se počítá k dobru

Přestože se tato čísla mohou zdát nízká, je nutné vzít v úvahu, že rakovina prsu je velmi časté onemocnění. Prodloužení kojení každého dítěte o půl roku by tak jen v Británii snížilo výskyt rakoviny prsu o tisíc případů ročně.
Kojení je také jedním z důvodů, proč je v rozvojovém světě výskyt rakoviny prsu mnohem nižší než ve vyspělých státech. V zemích třetího světa mají ženy více dětí a každé z nich také kojí mnohem déle než ženy v Evropě a Americe. 

Japonky kojí déle

Zajímavá situace je v Japonsku, kde kojí plných 90 procent žen. Výskyt nádorů prsu je zde také mnohem nižší než v ostatních rozvinutých státech. A to i přesto, že se Japonsko svým životním stylem i standardem západním zemím podobá. Zpravidla to bývá vysvětlováno tradiční japonskou zdraví prospěšnou stravou. Svůj význam ale mohou mít i kulturní odlišnosti a prodloužená doba kojení.
Poznatky o prospěšnosti kojení jsou významné nejen pro prevenci nádorů prsu a pro hodnocení rizika jejich vzniku, ale i pro boj s tímto zhoubným onemocněním. Hlubší poznatky o příčinách nádorového bujení prsu totiž mohou pomoci při vývoji nových léků. 
Články o kojení:
Praha má slabé mléko

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Zdroj: How is breast feeding related to breast cancer? (http://www.cancerhelp.org.uk/help/default.asp?page=5105)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top