Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Praha má slabé mléko!

Praha má slabé mléko!

Aneb, co vám v porodnici neřekli. A měli!

Článek bude tentokrát o kojení. Existuje takových nepravdivých informací a mýtů, se kterými se setkávám dnes a denně, že jsem se nakonec rozhodla napsat článek a vše uvést na pravou míru.

hodinyA jsme zase u toho, reklama, tuna informací a zdravý selský rozum a instinkt jdou stranou. Setkávám se s maminkami a slýchám: V porodnici mi říkali, ať držím režim mezi kojením 3h, že dřív dát nemám, protože by se smíchalo již natrávené mlíčko s čerstvým a miminko by bolelo bříško. Anebo: malý chce kojit co 2h, tak mu mé mléko asi nestačí a mám ho slabé – říkala babička. Malá mi za měsíc přibrala pouhých 400g, podle doktorky je to málo, asi bych měla začít přikrmovat. Omyl, omyl a zase jeden velký omyl.

 

Pojďme si nejčastější omyly uvézt na pravou míru.

  1. Slabé mléko neexistuje! Jen se rychleji tráví než umělé, čili má miminko logicky dříve hlad, než když se „zaplácne“ umělým.
  2. Kojené děti nepřibírají tabulkově, ale skokově.
  3. Kojené dítě nemá pokaždé stejný hlad. Nevypije tedy pokaždé stejné množství mléka. Proto je vážení před a po kojení, aby vahamaminka zjistila, kolik kojenec vypil, nesmysl. Zbytečně pak dochází ke stresu a sledování a možnému poklesu tvorby mléka.
  4. Každá maminka je schopná kojit své dítě min. do 6. měsíce. Existuje jen 1% žen, které ze zdravotních důvodů nemohou kojit. A to ženy, které mají onemocnění štítné žlázy nebo nemají dostatečně vyvinuté mléčné žlázy. Tyto ženy čítají opravdu pouhý zlomek.
  5. Malá prsa neznamenají, že žena nebude mít dostatek mléka. Jak jsme si již řekli v předchozím bodě, tak jde o mléčné žlázy, které jsou u každé ženy stejné, a velikost prsů záleží na množství tuku v nich uložených. Naopak kolikrát se lépe kojí s menšími prsy.
  6. Dodržování stejných (např. 3h) pauz mezi kojením. Nesmysl. I vy máte hlad různě a nejste robot, který by byl naprogramován na určitý režim. Toto prosím neberte vážně, když je vaše dítě na umělém mléce. Tam by se časový rozestup měl dodržovat, protože je umělé mléko hůře stravitelné.
  7. Přecházení na dokrm, když máte pocit, že máte málo mléka. Zase je to špatně. Poptávka se rovná nabídce. Tím, že dítě začnete více přikládat k prsu, dáte tělu signál, že má „vyrobit“ více mléka.
  8. Novorozence je třeba na kojení budit. Min. první 3 týdny je rozhodně důležité miminko na kojení v noci budit, aby nastal správný rozvoj laktace a upravila se nabídka mléka a miminko patřičně přibíralo.

DSC_1919Asi nejtěžším obdobím je rozvoj laktace, tedy začátky kojení. Na něm závisí opravdu hodně. Rozhodně je potřeba přikládat tak často, jak si novorozenec řekne. A pokud se sám v noci ještě nebudí, tak budíme min. ve 3h intervalech.

 

 

 

 

Pokulhávající péče sester na šestinedělí

Dokrm a špatná technika

Pokud jste ještě v porodnici a vaše miminko zrovna nevypilo dle lékařů dostatečnou dávku prisati na prsomléka a sestry vám nařídily dokrm, tak vězte, že je to způsobené jen tím, že chtějí, aby miminko co nejrychleji přibralo a vy jste mohli odejít rychle domů. Ale to, že vám dokrmováním nabourávají laktaci, už nikoho nezajímá. Umělé mléko je také velký byznys, tak proč ho maminkám nenabízet již rovnou v porodnicích? Neříkám, že to takto funguje všude a ve všech porodnicích, ale setkávám se s tím velmi často, a proto na to chci upozornit. Také je něco jiného, když má miminko nějaký zdravotní problém a dokrmit potřebuje. Zase je nutné vzpomenout, že poptávka se rovná nabídce. Je tedy velmi důležité přikládat často, a jak si miminko řekne, aby nastal správný rozvoj laktace.

Určitě ještě doporučuji nechat si zkontrolovat techniku kojení (přisátí a polohu). Nejlépe od nějaké pozitivně naladěné sestry, která vás neodbude stručným návodem za chůze na chodbě na oddělení šestinedělí, ale opravdu si na vás udělá čas, zajde za vámi na pokoj a vše s vámi projde. Tohle by totiž sestry měly dělat automaticky, ale bohužel se zase setkávám s tím, že to tak nechodí.

Vážení v porodnici

Zjišťuje se tím, kolik miminko vypilo mléka na jedno kojení, ale vzniká tím zase spousty stresových situací. Např. maminka vedle na posteli nakojila víc, ale já jsem rodila o den dříve. To mám asi málo mléka, pomyslí si maminka. A nastává začarovaný kruh. Vaše psychická nepohoda se také velmi projevuje na tvorbě mléka. Určitě je fajn vážení v porodnici „přetrpět“ a nebrat ho velmi vážně a jet si svou. Čili, kojit jak si miminko řekne, protože jedině tak nastavíte nabídku a uspokojíte miminko.

Tvar bradavek

BRADAVKYKdyž máte ploché nebo vpáčené bradavky a v porodnici vám poradily kojit přes kloboučky, tak zase špatně. Správným nastimulováním a vytažením bradavky hezky miminku vložíte celou bradavku i s částí dvorce do pusinky a ono si ji samo již dovytáhne a postupem času (za týden, někdy déle) si bradavku „upraví“ podle svého. Mám jednu takovou smutnou zkušenost.

Při první „vaničkovací“ návštěvě jsem se s maminkou zapovídala ohledně krmení miminka. Posléze se mi paní svěřila, že již nekojí, protože měla velké problémy s prasklinkami (ragády) a hlavně měla vpáčené bradavky. V porodnici ji poradili kojit přes kloboučky, ale bohužel díky tomu, že paní vůbec neukázali, jak správně dítě přiložit a kojit, tak se problém prohluboval, až dostala zánět a musela porodnici navštívit znovu. Tam ji však řekli, že s tímhle tedy kojit nemůže a dostala drastické hormonální prášky (Dostinex) na zastavení laktace a malou má prý začít krmit umělým mlékem. Krve by se ve mně nedořezal! Takto se prosím chová vyhlášená porodnice u Apolináře. Místo toho, aby své jednání napravili a mamince vše ukázali, tak si raději ulevili a hotovo.

Pediatři mávající tabulkami

Pokud vás pediatr straší, že miminko přibírá pomalu, mějte na paměti, že kojené děti, a 00222lvůbec, žádné děti, nepřibírají podle tabulek. Každé si roste svým vlastním tempem. A u kojených dětí obzvlášť platí, že rostou skokově. Nemusí tedy za 14 dní nabrat nic a posléze další týden naberou 400g. Pokud máte opačný problém a lékařka vás upozorní na velké přibírání, tak tomu také nechte volný průběh a kojení neomezujte. Miminka ví, kdy mají dost, a pamatujte, že kojením rozhodně nepodporujete obezitu dítěte. Naopak jsou vypracované studie, že kojené děti trpí o hodně méně obezitou v dospělosti.

Hladové miminko a růstový spurt

Closeup of newborn baby cryingZažíváte růstový spurt, anebo máte pocit nedostatku mléka? Zaručená a velmi jednoduchá rada je zase jediná. Kojte, jak si miminko řekne, zkontrolujte správnou techniku kojení (přisátí, poloha a efektivní vyprázdnění prsu). Během 2 – 3 dnů se vše upraví a díky častému a intenzivnímu kojení se zase vaše nabídka upraví zvýšené poptávce po mléce. Můžete také sáhnout po vhodných preparátech. Čaje, homeopatika nebo přímo účinná látka Domperidon (Motilium). Ale nic není tak důležité, jako klid, časté kojení, mazlení a nošení dítěte např. v šátku.

Pokud chci výhradně kojit, měla bych se vyvarovat

  • Příkrmu z láhve – děti jsou velmi chytrá stvoření, a jakmile se jim do pusinky dostane lahvička, která teče skoro sama, a oni se nemusejí snažit, nechtějí již jinak. J
  • Kloboučkům – na nějaký čas se mou stát vaším zachráncem. Např. při začátku kojení, kdy bradavky ještě na časté sání nejsou zvyklé att-12_prsni_kloboucky_ilu vám se začínají tvořit prasklinky (ragády). V tomto případě často prsa větrejte a potírejte krémem. Po zahojení zase kloboučky zahoďte. Pokud máte kloboučky z důvodu vpáčených bradavek, tak zase jen na chvíli, než se naučíte bradavku nastimulovat a než se ji miminko naučí „chytit“ a vytáhne si ji.
  • Dlouhých pauz mezi kojením – snižují tvorbu mléka.
  • Nechat spát celou noc – nejvíce se prolaktin, hormon, který má za úkol řídit tvorbu mléka, tvoří v noci. Tedy nočním kojením zvyšujete a udržujete laktaci v dostatečné „formě“.
  • Dudlíku – toto neplatí u všech dětí. Ale některé děti, které používají dudlík, mohou mít poté problém s kojením. Záleží, jaké máte vaše dítě.

Pamatujte, že kojením své dítě nerozmazlujete, ale naopak mu dáváte to nejlepší. Čas a lásku. A samozřejmě stravu.

Zapomeňte na zaručené „rady“ jak si vychovat dítě, aby z vás nebyl otrok. Vždyť jsou to malí drobečci, kteří touží po blízkém kontaktu s vámi, a není nic lepšího, než když mi dá maminka prso a já cítím její teplo, hlas a tlukot srdce. (Řeklo nejedno miminko).

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete kojit, noste své miminko (třeba v šátku) a dopřejte mu dostatečný blízký kontakt s vámi. Uvidíte, jak bude spokojené.

DSC_1481Nezapomínejte na své instinkty a své vlastní já. Nikdo totiž nezná vás a vaše miminko lépe, než vy sama. Ani váš pediatr, který vám radí již zmíněné 3h pauzy nebo není spokojen s mírou přibírání vašeho drobečka.

Více informací ohledně kojení zde.

Samotná kapitola je brzké zavádění příkrmů v tzv. imulogickém okně. Ale to až v příštím článku.

Pokud tento článek čte sestra či lékařka na oddělení šestinedělí a patří k těm, které vykonávají svou práci s láskou, empatií a důkladností, tak se jim velmi omlouvám, že je tímto článkem házím do jednoho pytle a doufám, že mi odpustí a usoudí, že mimo ně se tak vážně děje.

 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

 

43 thoughts on “Praha má slabé mléko!

  1. Děkuji za tento naprosto úžasný a naprosto pravdivý článek. Škoda, že jsem ho nečetla před třemi měsíci, kdy se mi narodilo miminko. Byla bych si ušetřila „poporodní blues“ a s tím spojený stres a zbytečné obavy. Můj problém byl takový, že miminko pilo krásně, vypadalo spokojeně, kojila jsem kdykoli na jeho požádání, avšak při první návštěvě u pediatra, kde v tu dobu zaskakovala velice stará doktorka, mě všechna radost přešla. Chlapeček první dva týdny doma skoro vůbec nepřibíral, a já byla na dně, protože už jsem nevěděla, co dělat víc. Noci byly těžké, vstávala jsem co 2-3 hodiny. Doktorka mi též dávala „moudré“ rady (např. v žádném případě nekojit dřív než za 3 hodiny), a pak se mě ještě zeptala „jak to mám s mlíkem“. Doma jsem to obrečela. Zachránily mě kamarádky a jejich rada, na všechny se vykašlat, a dál si dělat vše po svém. Pak se vše obrátilo, a chlapeček přibral skokově skoro kilo za dva týdny.
    Můžu tedy určitě s klidným svědomím říct: neposlouchat dobře míněné rady okolí, když se rozcházejí s mateřským instinktem.

  2. zdravim,mam dotaz… jak odnaucit dite o prsu-kojeni?memu nejmladsimu synovi budou 23.11. 2roky,zatim je to v pohode ale pokud pujde casem do skolky tak nevim jak to budeme zvladat.dekuji za odpoved .zaneta

    1. Přirizeně se dítě odstaví obvykle až po 2 a půl roce. Se tříletým už se domluvíte, že třeba až doma, nebo tak něco. Můj syn měl prso před spaním až do 4, ale ve školce spal jako nic. Nebyl žádný problém.

  3. Milá Vando, moc děkuji za tento článek.Škoda jen, že jsem si ho nemohla přečíst před 7 měsíci, kdy se mi narodila dcerka.V porodnici v České lípě mě jako prvorodičce,ve věku 38 let, nikdo nukázal jak kojit, neporadil..instinktivně jsem dělala všechno možné, aby se mi rozjelo mlíčko.Když jsem chtěla radu-od sester-tak se chovaly jak když otravuju nebo že ve svém věku „tyhle“věci nevím.? skoro jsem byla nešťastná a bála jsem se, abych vůbec kojila-byla jsem po císařském řezu..nakonec jsem svou dcerku kojila do 4.měsíce-celou dobu s kloboučkem (opět „díky“jedné sestře)..jsem ráda, že jsem ji mohla kojit alespoň po tuhle dobu, ale kdybych tento článek četla dřív, tak bych kojila minimálně do 6.měsíce a bez kloboučku 🙂 každopádně chceme miminko ještě jedno, tak to zúročím pak 🙂 ..ještě jednou děkuji za informace-ty by měli být v porodnici samozřejmostí.. Jindřiška

  4. Ahoj, já jsem s kojením z počátku neměla vůbec problém. Malý se krásně přisál, hezky papal a uměl si o jídlo říct.
    Asi v třetím týdnu začal při krmení tak nějak divně mlaskat, nevím čím to, ale rapidně mi klesla laktace, malý plakal hlady, ale příkrm jsem mu nedala, i když jsem ho tudíž musela kojit co hodinku a půl, aby byl napapaný. Šáhla jsem po kloboučku, který sací problém vyřešil, ale protože jsem nevěděla s čím mám tu čest, za chvilku jsem měla další problém. Klobouček odbourat. Zkoušela jsem, jestli malý bude papat i bez něj a jestli třeba přestane mlaskat a srkat. Nejenže nepřestal, ale dokonce už začal otvírat pusinku tak málo, jako jen na ten klobouček.:-(
    Ručně jsem odstříkávala, abych měla víc mlíčka, protože tím srkáním malý neefektivně sál a furt mi ubývalo mléka.
    Nakonec jsem se ze zvědavosti podívala na nějaká videa na youtube o kojení atd. a nakonec byl u mě problém v přisátí. Prostě jsem mu začala to prso špatně strkat do pusy, i když předtím to bylo v pohodě:-(.

  5. Děkuji Vám za hezký článek. Naštěstí jsem tohle všechno nastudovala před porodem, protože mi v porodnici také neporadili. Můj problém však byl v tom, že jsem kojila v intervalu 1-2 hodiny a to i v noci. Když se to v noci natáhlo na 3 hodiny a já se konečně trochu vyspala, byly malému 4 měsíce. Nakonec jsem kojila ráda, do roka. Teda od 10.měsíců s umělkem, mé mlíko už nestačilo.

  6. Moc zdravím a naprosto s článkem souhlasím. Mám 4měsíčního chlapečka a je to teď měsíc, co plně kojím – díky stejným radám, o kterých píšete, naštěstí jsem na ně narazila dříve i na jiných stránkách a u dobrých kamarádek. Začátky byly velmi krušné – v porodnici kloboučky, ubývání na váze, stresování z neustálého vážení, paní primářka mi řekla, že mám malá prsa, tak toho tam moc nepoteče, co se divím… Postupně jsem byla nucena přidávat dokrm (přes cévku, pak stříkačkou po prstu), zároveň jsem se ale nepřestávala snažit – co nejčastější přikládání k prsu, časté noční kojení. A k mé velké radosti se to po třech měsících podařilo – pomalu jsme dokrm ubírali, až nakonec přišel den plného kojení a jsme teď s Tadeáškem nejšťastnější dvojka:). Ještě že existují laktační poradkyně a moudré ženy vašeho typu. Děkuji.

  7. Dobrý den! Mam syna 2 měsíce! Rodila jsem cisarem ve 39tt-vyvolavani a nasledne cisar! V porodnici jsme se nemohli rozkojit a odchazeli jsme s flaskou.Ale nevzdala jsem to a kojim. Ve 2 mesicich vazi 6,5 kg(porod.vaha 4,25). pribira pry az moc. Ale pul hodiny po kojeni hroznej plac a nepomuze ani chovani. Musime do kocaru. Cely den jezdim a domu chodim jen na kojeni.V postylce neusne 🙁 uz mi i rikali ze je hladovej at ho dokrmuju! Ale muze byt hladovy kdyz tak pribira? Z toho place jsem zoufala a z nachozenych km taky 🙁

    1. Dobry den,

      abych vam dokazala poradit, tak bych potrebovala zodpovedet vice otazek. Bylo by asi lepsi do emailu, nez zde verejne. 🙂 napiste mi 🙂

      1) po jak dlouhe dobe kojite?
      2) zavinujete do zavinovacky?
      3) nosite ho v satku?

      Myslim si, ze chce byt klasicky u vas a je to novorozenecka kolika s problemy adaptace na svet. Pribira hezky a hlady to byt nemuze. Nicmene deti se kojenim jen nekrmi, ale take uklidnuji.

      Odpovezte mi prosim na ty tri otazky a ja vam poradim dale.

      A moc gratuluji k tomu, ze jste zabojovala a rozkojila se! Bajecne!

      S pozdravem Vanda S.

  8. Dobry den. Mam dotaz. Mam dceru, ktera se narodila s vahou 3550g. Nyni v 6ti tydnech vazi 4800g. Neni to moc? Prijde mi to hodne. Rada papa, ale bojim se, jestli ji prso nenabizim az moc casto a tim „moc“ pribira. Rada jim sladke, jestli treba me mleko neni „tucnejsi“? Dekuji moc za odpoved.

    1. Dobrý den, není to moc. Je to poctivě vykojené miminko. Až se začne více hýbat, nebude váha tak stoupat, nebojte se. Nabízejte kojení tak jak jste zvyklí a na tabulky nehleďte. 🙂
      S pozdravem
      Vanda S.

  9. Super článek 🙂 mám 16 měsíčního syna, kterého stále kojím. I přez to že mi LP v porodnici tvrdila že kojit rozhodně nebudu (prý malého bradavky) a potom malému chtěli dát příkrm a já odmítla. Pak na mě koukali jak na rebelku. V půl roce měl syn poctivě vykojených 8,5 kg 🙂

  10. Dobrý den, moc hezky napsaný článek. Pouze si dovolím nesouhlasit s nočním buzením novorozence. Má dcera cca 10 dní po porodu spala v noci 5 hodin v kuse od té doby se spánek prodlužoval a s hodinkovou přesností mi od prvního měsíce do dnes (7 měsíců) spí celou noc 🙂 Maminky nebojte se poslouchat vaše miminka a svůj instinkt! Když budou mít hlad tak se ozvouvelmi hlasitě:D, když bude něco v nepořádku ozve se vaše kontrolka 😉

    1. Dobrý den, dovolím si oponovat. Noční kojení je důležité i pro maminku kvůli dobrému nástupu a udržení laktace. V noci se tvoří nejvíce prolaktinu. Jsou ženy, které když v noci nekojí, tak přijdou o mléko 🙂 Je tedy na každém, jak si to vypozoruje a nastaví. Ale nesmí se pak divit, že přišel o mléko, když omezoval noční kojení. Jsou však i ženy, které kojit v noci nemusí a mléka mají dostatek. A také jde o to, zda je miminko donošené či ne. Miminko pod 3kg se rozhodně budit musí, protože neumějí pracovat s glukozou v krvi a jakmile se dostanou pod hladinu, nevzbudí se a strádají. S pozdravem Vanda S.

  11. Dobrý den,mám otázečku,kojím přesně tak,jak doporučujete,mám doma spokojené 4m miminko,které ale málo přibírá.Za 2m přibral 0,5kg a ve svých 4m váží 5,9kg.Doktorce se nepřibírání nelíbí,doporučila mi UM,který mi ale syn odmítá,odebírala nám krev,kde je vše v pořádku(jen zvýšená hladina ALP) a bylo mi sděleno,že je to malým příjmem potravy,ale já kojím po 1-2hod.Mám se nějak znepokojovat?

    1. Dobrý den, všichni nepřibírají dle tabulek. Pokud je dítě šťastné, čilé a vesele a na váze přibývá – nestagnuje, nebo nejde váha dolů, tak bych se ničeho nebála a neznepokojovala. Někdy děti opravdu přibírají méně, ale váha vašeho dítěte se mi zdá fajn. Nehýbe se například více? Může být více čilý a tím spálit více energie 🙂 V.

  12. Moc krasny článek. Pred třemi mesici se mi narodil syn. A spoustu chyb pri kojeni si uvědomuji, šle naštěstí porad kojime, jen prave prodelavame laktacni krizi. Maleho kojim treba 40 minut, kdyz nema dost, kojim ted u obou prsou. Ale v noci mi Vydří spát, kojim jen 1x, tak aspon odstrrikavam, aby interval mezi kojenim nepřesáhl 6 hodin. Je to tak správne? Moc dekuji za odpoved a za vas velmi přínosný clanek

  13. Moc pěkný článek, podobné články mi vždy zvedají náladu. Mám roční trojčata narozena předčasně v 30tt+6. Začátky nebyly zrovna jednoduché, jelikož malí byli v inkubátoru krmeni pomocí sondiček a já jen ve dne, v noci odstříkávala a odstříkávala, aby malí měli MM, což v tu dobu bylo to nejvíc co jsem pro ně mohla udělat a abych nepřišla o laktaci. Byly i okamžiky, kdy jsem si říkala, zda to vůbec stojí za to, ale dnes jsem moc ráda, že jsem vydržela a kojím dodnes :-). Články podobného typu mě vždy potěší, malí měli totiž na to v jakém gestačním týdnu se narodili dost nízké porodní váhy (780g, 1060g a 1280g), v roce věku měli 6800g, 7000g a 8100g. Kolem sebe často slýchávám maminky stejně starých nebo i mladších dětí, které se rozplývají nad tím, jak jejich děti nádherně přibírají (v roce mají třeba 11kg a více), tyto děti byly na UM už od mala. A tyto články mi vždy dodají optimismus do žil, ještě jednou děkuji ;-)!

  14. Dobry den,prosim o radu.Mam dve deti prvni predcasne narozene neumel sat tak od porodnice jsme byli na um,druhe salo pekne prez ma mala prsa a vpacene bradavky si prez kloboucek krasne vytahl bradavku ale na navsteve po 6nedeli byl podvyziveny mel propadle brisko az se doktorka lekla doma VUBEC neplakal jen jedl a spal a u prsa vzdy usnul a nesel vzbudit u mudr jsem zvazila nakojila a znovu zvazila a pribral jen mi rekla at prikrmuji ke kojeni dokud nepribere porodni vaha 3750g na te kontrole 2700g velky skok dolu a jak ochutnal prikrm tak nechtel kojit tak sem skoncila se zanetem mleka sem mela dost😕poradite mi cemu se vyvarovat chceme 3ditko a chci kojit prsa se mi vyprazdnovali do ulevy po kojeni tak nechapu proc tolik ubral😔dekuji

    1. Dobrý den, těžko říct, čím to bylo. Mohla tam být třeba únava, malá síla sát, nedostatek železa. Opravdu těžko soudit. Třetího bych se nebála. Kojila bych velmi často a na požádání, v noci také. Jedině tak nastavíte správný poměr mléka, aby ho bylo dost. Nebo víte co, až to třetí budete mít, kontaktujte mne. Zavolejte, napište, probereme vaší situaci a poradím vám, jak na to. 🙂 S pozdravem Vanda s.

  15. Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Mám měsíčního syna, hrozně ráda bych ho plně kojila, ale nějak to nejde. Dlouho jsem čekala, než se mi rozjede laktace (neustále jsem přikládala), poté se podařilo, ale asi po dvou týdnech se začal malý u kojení kroutit. Byl neklidný a nespokojený, nejhorší bylo, že se vždycky k prsu přisál a za chvíli zase odtáhl a tak pořád dokola, byla jsem zoufalá, prsa (bradavky) už mne velice bolely. Byla jsem u LP a řekla, že technika kojení i přisátí je v pořádku, že je problém v tom, že malého bolí bříško (prdíky) a proto se u toho tak kroutí, ale bohužel nedá se tomu nijak zabránit, cvičíme, nahříváme bříško, zkoušeli jsme i různé kapičky na bolení bříška..nic nepomohlo. Nyní je na UM, já se snažím odsávat, ale už to moc nejde, mlíčka je méně a méně, jelikož nepřikládám. Když se snažím přiložit, tak pořád ta samá písnička, malý se sice přisaje a chtěl by pít, ale nejde to, jak se pořád kroutí. A když mu prso vezmu, tak pláče hlady. Ani mu ani mně to nevyhovuje, nechci se vymlouvat, hrozně moc bych chtěla jen kojit, prsa mi neodmítá, bere je i přesto, že je dokrmován z lahvičky, ale to kojení je katastrofa. Prosím, co mám dělat, poraďte mi. Budu vděčná za jakoukoli radu. Moc děkuji!

    1. Dobrý den, jediná rada je přikládat, přikládat, přikládat a kojit a kojit a kojit a kojit. Nejvíce v noci v polospánku dítěte. To samé v polospánku přes den. Kojte např. za chůze přes den. S malým pohupujte. Snažte se nesedět, ale pohybovat se. Můžete i toho pustit šum, vysavač, fen, nebo nahlas syčet. Víc vám bohužel neporadím. Vyzkoušejte také kapičky na bříško. Pijte fenyklový čaj (vy). Držím vám palečky. V.

  16. Dobry den mam 14denni miminko a po praskach na zastaveni laktace jsme plne na um vyzive.ale mleko mi stale trochu tece.ted uz bych to nemohla zkusit kojit?moc me to mrzi mela jsem krvave bradavky.ale malej krasne sal.

    1. Dobrý den,

      rozkojit samozřejmě jde. Již jsem takto jedné paní pomáhala a podařilo se. Nicméně záleží to na hodně faktorech, hlavně vaší píli a miminku. Pokud se rozhodnete, že to chcete zkoušet, pozvěte si domu dobrou laktační poradkyni a vše s ní prokonzultujte a sestavte si plán. Držím palečky. Vanda S.

  17. Dobry den, dekuji za prinosny clanek. Skoda, ze jsem si nic o kojeni nenastudovala behem tehotenstvi:-( Cekala jsem, ze to pujde nejak samo prirozene:-) Se synem jsem ale musela v porodnici stravit 14 dni kvuli infekci, z toho byl nekolik dni na jinem oddeleni. Ja byla vystresovana a bez mleka, ktere se mi spustilo az par dni po porodu po pravidelne stimulaci elektrickou odsavackou. Z porodnice jsme odesli s dokrmem, castecne jsem ho kojila, ale cca v jeho 6 tydnech jsem s tim musela prestat, strasne se u prsu kroutil a vztekal. Zacala jsem svoje mleko odstrikavat a davat z lahve, delam to dosud, je mu 5,5 mesice. Mleko ode me pokryje cca 1/3 az 1/2 jeho denni davky, na vic jsem to jeste nedotahla. Lituji, ze jsem si vcas nepozvala nejakou dobrou laktacni poradkyni, ale po porodu se mnou nejakou dobu dost mavaly hormony a rozum sel stranou:-) Chtela bych se Vas zeptat, z komentare u jineho clanku jsem se dozvedela, ze jste prvni dite nemohla kojit, ale dalsi ano. Muzu se zeptat (jestli to neni moc osobni), proc to u prvniho ditete neslo a jak se Vam podarilo kojit sve dalsi deti? Uvazujeme, ze synkovi poridime sourozence a je mi jasne, ze se dvema detmi nebudu mit cas na odstrikavani, takze bych pripadne druhe dite chtela urcite co nejdele kojit. Moc dekuji za odpoved.

  18. Dobrý den, předně díky za velmi kvalitní článek, ale je pravdou že nesouhlasím s vašim tvrzením o 1% žen které skutečně nemohou kojit z důvodů které jste výše uvedla. Osobně bych moc ráda svou dcerku kojila, ale nemůžu už nemám mléko. I když moje těhotenství bylo ukázkové a moc jsem si ho užila a ani porod nebyl nijak velkou katastrofou, přesto že trval cca 24 hodin ale už měsíc před porodem a v den porodu taky se nám s manželem začal hroutit svět. Dceři mého muže z prvního manželství objevili rakovinu a hodinu po porodu jsme se dozvěděli jak zlé to je (spousta metastáz). I když se mi povedlo začít kojit o mléko jsem do 14 dní přišla ať jsem dělala co jsem mohla. Už celá ta skutečnost, která nás potkala ten neuvěřitelný stres plus hormony v šestinedělí mou snahu nezhroutit se z toho, že nemůžu kojit, protože nemám čím nebyla snadná a do toho všude propagované a jediné uznávané kojení !! chápu kojení je nejzdravější ale jaká by to byla krása, kdyby se nějaké podpory dostalo i nám matkám, které skutečně kojit nemůžeme a není to jen z našeho nějakého rozmaru. Najít pěkný a kvalitní článek jak vybrat správné počáteční mléko ( je tisíc značek .. mateřské je jedno), jak vybrat dobrou lahvičku a savičku, jak na správnou techniku krmení, jak si poradit proti nadměrnému vzduchu v bříšku miminka, jak si počínat když je dítě hladové i mimo 2-3h intervaly, atd. Bylo by fajn kdyby i na tohle bylo myšleno. Opravdu si myslím, že je hodně žen co nemohou kojit kvůli psychické zátěži ať už z jakéhokoliv důvodu a řeknu vám ten pocit zoufalství, že fyziologicky problém nemáte, že za jiných okolností by jste plně kojily, je to těžké když pak všude vidíte nadpisy že není nic lepšího, důležitějšího než kojení .. není nic kvalitnějšího než mateřské mléko ničím jej nemůžete nahradit … no fajn a co teď, když jinou možnost nemáte?
    Vaše stránky jsou velmi přínosné moc dík za normální názory.
    Markéta

    1. Dobrý den, děkuji za komentář a zároveň za téma k dalšímu článku. Již jsem o tom moc přemýšlela, hledala informace apod. Bohužel mám teď hodně práce, ale nápad mám v šuplíku a moc ráda se k němu vrátím a zpracuji. 🙂 Mrzí mě, když slyším, že si maminky prochází těžkým obdobím. Buďte silná a mějte se fajn. Děkuji Vanda S.

  19. V dubnu jsem rodila v Podolí SC a musím říct, že přístup veškerého personálu, hlavně dětských sester, byl naprosto úžasný. Neskutečná psychická podpora, hodiny strávené vysvětlováním a pomocí s rozkrojením a to mě i spolubydlící.. ppp0Jen díky nim malá roste jako z vody a je plně kojená, přičemž jsme začínali na lahvi a příkrmech, protože jsem neměla mléko a naopak měla vpáčené bradavky..

  20. Krásný článek. Nicméně nemám rada když se trasu kloboucky ne dudlík ne!! Když mi v porodnici/pediatricka i laktacni poradkyně řekly ať si je poridim (a to nemám v žádném případě vpacene bradavky) tak jsem měla slzy v očích ze to naruší kojení, jak jsem se docetla!! Opak je pravdou kojení to zachránilo!! Zbtecne stresy z článku. Dudlík když nechce sama vyplivne takže taky není problém. Někdy je mi maminek co nemají zkušenosti jako za před půl rokem líto. Nemělo by se klobouckama strašit!!
    Jinak v Motole taky žádná podpora. Udělat si kojenecký čaj byl problém protože je otravujete. Škoda mluvit.

  21. Sice hezky clanek ale ohledne malo mleka a dokrmu bych se hadala. Holka byla o 6tydnu predcasne….delala jsem vse proto abych mela mleko pila litry kojicich caju vody homeopatika atd. Holka pribirala i0g tydne doktorka rikala ok kojit kojit kojit……holka porad brecela a brecela kojila jsem hodinu nastridacku z obou prsou a 20min. Po zase brecela takze jsem ji kojila cely den…..pak mi rekli ze ji boli bricho a mam krmit co 2hod……tak jsem ji brecici nosila nosila dokud padla hodina a ja zas kojila a kojila……des….kdyz jsem zmackla prso po kojeni nic neteklo. Nakonec jsem v cca 4m zacala male davat 3x denne ke kojeni i sunar a co se stalo? Prestala plakat zacala se smat pohybovat a vubec bypadat spokojene…..kojeni jsem udrzela az do 8m…..jen abych mela jistotu ze aspon ti trochu ji dam…………tak a ted mi reknete co to bylo kdyz slabe mliko neni a mliko se tvori podle poptavky?

    1. Dobrý den, Lucie, takto se to těžko soudí, z celého vašeho popisu mám pocit, že jste se hodně trápila a měla moc starostí. Mohl to být stres? Možná máte něco s mléčnou žlázou? Také malá nemusela plakat hlady, děti pláčou i jen tak a to dost často a často to bývá svaleno na málo mléka. Myslím, že jste udělala co jste mohla, vydrželi jste krásnou dobu a není třeba se trápit. Jsou situace, kdy to prostě nejde a odpověď na to nenajdete a třeba jste vy ten případ. Přeji vám moc zdravíčka a spokojenost. S pozdravem Vanda S.

  22. Dobrý den,
    pěkný článek, ale dovolím si pár poznámek z vlastní zkušenosti, třeba to někomu pomůže. Dokrm v porodnici nemusí být jen zlo – nám pomohl, protože nám nešlo přisávání, synek byl pak hlady hrozně vzteklý a nešlo to a nešlo, vždycky se rozeřval po prvním neúspěšném pokusu, musela přijít sestra a to prso mu do té pusinky strčit. Když jsme dali po kojení dokrm, synek se uklidnil, už nešílel a naučili jsme se přisávat, teda hlavně já se naučila, jak mu to prso šupnout do pusinky, když mi dal víc pokusů než jen jeden. Dokrm se v porodnici dává po prstu ze stříkačky, takže to miminku nekazí techniku kojení, aspoň teda doufám.
    Je mi líto, že jste neokomentovala fenomén zvaný bojkot kojení, nás to potkalo a tak jsem zjistila, že to je docela častý jev. Zajímavé je, že jsou typická období ve vývoji miminka, kdy bojkot často přichází – po šestinedělí, po třetím měsíci, v sedmém měsíci, my byli bohužel jako hodinky přesně v tato období. S tou poptávkou a nabídkou je to samozřejmě pravda, ale pokud dítě prsa pořádně nevypije, protože bojkotuje, tak to moc nefunguje, pak musí nastoupit odsávačka. A nevím, asi je to individuální, ale mně se podařilo zvýšit laktaci vždy až tak po 10 dnech snažení (všude jsem se dočetla, že 3 dny…), což je teda náročné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top